Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α' δημοτικού: πολλές ασκήσεις για το σπίτι?


Recommended Posts

Από περιέργεια, όσοι έχετε παιδιά στην Α' Δημοτικού, πόσες ασκήσεις περίπου βάζει ο/η δάσκαλος/α στα παιδιά σας κάθε μέρα?

 

Στη δική μας τάξη, 2-3 γονείς παραπονιούνται έντονα ότι η καινούργια δασκάλα βάζει πολλά και σκοπεύουν να το κάνουν μεγάλο θέμα την Παρασκευή αυτή που έχουμε συνάντηση. Βλέπω ότι όντως είναι αυξημένες οι ασκήσεις σε σύγκριση με την προηγούμενη δασκάλα, αλλά και ότι ο γιος μου και κάποια άλλα παιδιά (σύμφωνα με τους γονείς τους) τα καταφέρνουν και δεν θα ήθελα να επέμβουμε σε αυτό το θέμα και να αρχίσει η επίθεση στη δασκάλα. Αν έχω μια εικόνα γενικά, μπορώ να έχω επιχείρημα να στηρίξω τη δασκάλα. Επίσης, έχει τονίσει η δασκάλα ότι πάει με το ρυθμό και του παιδιού που αντιμετωπίζει μεγαλύτερη δυσκολία, οπότε νομίζω ότι θα το καταλάβαινε αν ήταν πολλά.

 

Στα παιδιά της τάξς μας η δασκάλα βάζει κάθε μέρα:

 

Αντιγραφή: 2 προτάσεις από 5 φορές η κάθε μία

 

Φυλλάδιο: 4 σελίδες

- 1 σελίδα μαθηματικές ασκήσεις

- 1 σελίδα αντιγραφή π.χ. όλα τα σύμφωνα με το "ου"

- 1 σελίδα να φτιάχνουν προτάσεις από ανακατεμένες λέξεις

- 1 σελίδα ζωγραφική

 

Μαθηματικά: να μάθουν "ζευγαράκια" απέξω (π.χ. 5+1=6, 5+2=7 κτλ)

 

Επανάληψη: να διάβασουν 2-3 προτασούλες από τη Γλώσσα και να εξοικειωθούν με τις προτάσεις της αντιγραφής για την ορθογραφία της επόμενης μέρας.

 

Και να κόψουμε λεξούλες από περιοδικά που περιέχουν κάποιο γράμμα και να τις κολλήσουμε στα λευκά φύλλα.

 

Σας φαίνονται αυτά υπερβολικα?

 

Σας ευχαριστώ,

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι, μου φαίνονται πολλά! !!!

τόσα ξέρω ότι βάζουν σε παιδί της Β δημοτικού! :shock:

 

περίεργη είμαι να ακούσω τι θα πουν οι εκπαιδευτικοί εδώ!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα που εχει περασει η κορη μου απο την πρωτη συμφωνω οτι ειναι παρα πολλα!καλα ποση ωρα κανετε για να τελειωσετε ολα αυτα?πιστευω οτι ειναι μεγαλο φορτιο για παιδι α΄Δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, δεν αντέδρασα όταν είδα τον όγκο, γιατί έβλεπα ότι τα έβγαζε πέρα. Ο Ιασονας είναι σχετικά γρήγορος και δεν παίρνει πάνω από μια ώρα...

Αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι: αφομοιώνει αυτά που κάνει ή έχει μπει απλά στην παραγωγή? Καταλαβαίνετε τι εννοώ? Δεν θέλω να μάθει να εργάζεται μηχανικά, αλλά να αφομοιώνει αυτά που διδάσκεται.

 

Πάντως, αύριο θα γίνει η συνάντηση... ελπίζω να υπάρχει ψυχραιμία. Θα δούμε τι θα μας πει η δασκάλα.

 

Σας ευχαριστώ,

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά μου φαίνονται αρκετά πράγματα για παιδάκια Α δημοτικού. όταν είχα ολοήμερο οι δασκάλες της πρώτης έβαζαν πάρα πολλές εργασίες στα παιδιά με αποτέλεσμα τα μικρά να μην προλαβαίνουν να τις κάνουν ούτε στο ολοήμερο. σε αυτήν την ηλικία δεν πιστεύω πως είναι σωστό να φορτωνουμε τόσο τα παιδιά.βέβαια ο κάθε δάσκαλος έχει το δικό του τρόπο διδασκαλίας.από την στιγμή που ο γιος σου τα καταφέρνει και ακολουθεί τους ρυθμούς της δασκάλας δεν υπάρχει πρόβλημα.θα περιμένουμε να μάθουμε τί έγινε στην συνάντηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ένα αγοράκι που πηγαίνει Α΄Δημοτικού και μπορώ να πω ότι μου φαίνονται και μένα αρκετά αυτά που βάζει η δασκάλα για το σπίτι. Εγώ είμαι εκπαιδευτικός αλλά στη Β/θμια εκπαίδευση, πάντως τα περισσότερα πράγματα πρέπει να γίνονται στο σχολείο και τα παιδιά να μην έχουν φόρτο εργασίας για το σπίτι. Αυτά που αναφέρεις θα χρειαζόμουν εγώ σχεδόν μια ώρα για να κάνω. Στο σχολείο που πηγαίνει ο μικρός έχουν και διδακτικές ώρες ''επαναληπτικές ασκήσεις'', κατά τις οποίες γίνεται η εμπέδωση της ύλης με διάφορες ασκήσεις ώστε να μην χρειάζεται να τους βάζουν πολλά για το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα βρίσκω υπερβολικά!!

 

Παρ όλο που βρίσκομαι στη Κύπρο, ξέρω ότι σε γενικές γραμμές το σύστημα είναι το ίδιο (Χρησιμοποιούμε τα ίδια βιβλία π.χ γλώσσα κ.λ.π).

 

Στη δική μας περίπτωση κάθε μέρα τους δίνουν μόνο ένα φυλλάδιο.

Στη μια πλευρά είναι τα Ελληνικά με ασκησούλες για το γράμμα που έμαθαν την ίδια μέρα και στην άλλη ασκήσεις και απλά προβλήματα πρόσθεσης.

Αυτό το φυλλάδιο το αρχίζουν στη τάξη και έτσι στο σπίτι απλά το τελειώνουν.

 

Πάντα έχουν μαζί του και ένα πρόχειρο τετράδιο όπου θα πρέπει να γράψουν 2,3 λεξούλες και 2 μικρές προτάσεις (με 3 λέξεις το πολύ) με το γράμμα που έμαθαν τη συγκεκριμένη μέρα.

 

Το πολύ να μας πάρει μισή ώρα (με τα καμώματα)

 

Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στους φθόγγους ούτε στην αφαίρεση.

Επειδή μας φάνηκαν και μας λίγα, ρωτήσαμε τη δασκάλα και μας είπε ότι προτιμά να πηγαίνει πιο αργά και ότι η ύλη θα καλυφθεί στην ώρα της.

 

Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένη με αυτό το ρυθμό και το παιδί δεν πιέζεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας.

 

Πήγα λοιπόν σήμερα και... άσχετο... της φάνηκε περίεργο που ήρθα και της θύμησα ότι ήταν η 1η Παρασκευή του μήνα και είπε "ωχ... έχω εφημερία...αλλά...άντε, πείτε μου"...

'Οπως είπα... άσχετο, αλλά ένα ακόμα κακό δείγμα του "οργανωμένου" εκπαιδευτικού μας συστήματος. Πώς οργανώνουν εφημερία ενώ εκείνοι μας έχουν ειδοποιήσει ότι μπορούμε να συναντηθούμε με το δάσκαλο κάθε 1η Παρασκευή του μήνα και γιατί να αισθάνομαι εγώ άσχημα που την "ενοχλώ" ενώ είμαι τους λίγους γονείς που δεν την πλησιάζουν οποιαδήποτε άλλη ώρα και μέρα του μήνα......

 

Anyway, αφού μου είπε 2-3 πράγματα για την απόδοση του γιου μου, τη ρώτησα μήπως θεωρούνται πολλά αυτά που τους βάζει και μου απάντησε ότι πράγματι πολλοί γονείς παραπονιούνται ότι τα παιδιά τους δυσκολεύονται και θα μειώσει τον όγκο των ασκήσεων, αν και για την περίοδο των διακοπών θα τον αυξήσει πάλι.

 

Οπότε, βλέπουμε.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα επειδη και η κορη μου πηγαινει 1η δημοτικου, ηθελα να σε ρωτησω αν καθε μερα τους δινουν 4 φυλλαδια και να συμπληρωνουν το λευκωμα?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα τελευταία τους έδινε 4 φύλλα με ασκήσεις και το λεύκωμα.

 

Επειδή μου είχε πει ότι θα μειώσει τον όγκο, είδα ότι σήμερα τους έδωσε 2 φύλλα και το λεύκωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμας δινει 1-2 φωτοτυπιες καθε μερα, αντιγραφή, να μαθουν ορθογραφια, καμια φορα να λυσουν καμια ασκηση στο τετραδιο μαθηματικων αλλα το λευκωμα το εχουν 1 φορα την εβδομαδα και ειδικα για το λευκωμα νομιζω οτι ετσι ειναι το σωστο γιατι δεν μπορει μια μανα με το παιδακι να ψαχνουν καθε μερα λεξουλες απο περιοδικα και εφημεριδες μετα απο τοσο διαβασμα.

 

Αν και εχω ακουσει απο κατι αλλες μανουλες κατι αλλα τρομερα που απο το πολυ το διαβασμα κοιμουνται στις 12 το βραδυ. Ελεος!!

Η καθε δασκαλα ακολουθει την δικη της γραμμη και σωστο ή λάθος πρεπει να την ακολουθήσουν και τα παιδια.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ρια,

Αυτά που βάζει η δασκάλα σας της Α' Δημ. είναι όμοια με αυτά που έβαζε η προηγούμενη πριν φύγει.

 

Να πω την αλήθεια, δεν επέμενα κάθε μέρα να βρούμε λέξεις με το γιο μου. Αφήναμε κενό το λεύκωμα και μόνο τα Σαββατοκύριακα που έχουμε πιο πολύ χρόνο ψάχνουμε μαζί λέξεις με όλα τα γράμματα που τους είχε βάλει η καινούργια δασκάλα κατά τη διάρκεια της εβδομάδος.

 

Οπως λες και συ, πρέπει να ακολουθήσουμε το ρυθμό της δασκάλας... αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να έχω το παιδί μου από την Α' δημοτικού να διαβάζει μέχρι τα μεσάνυχτα... Πραγματικά! Ελεος!

Μια ώρα είναι αρκετή...άντε δύο αν βαριέται πολύ και δεν κουνιέται... δηλαδή όταν φτάσουν Γ' δημοτικού και έχουν ιστορία και γεωγραφία και δεν ξέρω τι βάζουνε τότε, τι θα κάνουμε?

 

Να πω την αλήθεια, βρίσκω ότι η νέα δασκάλα είναι λίγο αδιάφορη... (και άρχισε να έρχεται πάλι τα πρωινά στις 8:25) Από την άλλη, βλέπω ότι είναι φορτωμένη με τα τετράδια... οπότε δεν πρόκειται να επέμβω... ο καθένας στο πόστο του.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Αμαν πια... τα εχουν πεθανει τα πιτσιρικια.. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκπαιδευτικο συστημα της χωρας θέλει να εξαντλησει τα παιδια μας απο τα εξι τους.. Γιατι πρεπει ενα 6χρονο να εχει αγχος και να πιεζεται τη στιγμη που ειναι παγκοσμιως αποδεκτο οτι ο καλύτερος τροπος να μαθει το παιδι ειναι το παιχνιδι... Θεωρω οτι ειμαστε 1000 χρονια πίσω ακομα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Dora. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και οι εκπαιδευτικοί λένε ότι τα σημερινά βιβλία προκαλούν μια σύγχυση στους ίδιους για το πώς να μεταδώσουν τη διδακτική ύλη και ότι οι 4 ώρες δεν επαρκούν ουσιαστικά για να μεταδοθεί.

 

Όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό εμείς οι γονείς, εκτός αν έχουμε τα εφόδια να προτείνουμε κάποιο καλύτερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και να αγωνιστούμε γιαυτό. Εγώ δεν έχω ιδέα για το πώς θα πρέπει να είναι η διδακτική ύλη στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και γιαυτό δεν προσπαθώ καν να επέμβω σε αυτό.

Το μόνο που προσπαθώ είναι να χειριστώ το άγχος του παιδιού μου. Καμιά φορά, βλέπω ότι δεν τραβάει και δεν τον πιέζω. Τον πιέζω μόνο όταν βλέπω ότι απλά βαριέται. Όταν μας έβαζε πάρα πολλά η δασκάλα, έβλεπα ότι τα κατάφερνε, αλλά μερικές φορές πιεζόταν. Οταν πιεζόταν πολύ του έλεγα "ελα, ξεκουράσω, ας το δεν πειράζει" και τον έπιανε άγχος και μου έλεγε "μα η δασκάλα θα με μαλώσει!". Τότε του έλεγα "δεν πειράζει αν σε μαλώσει. Βάλε τα δυνατά σου και αν δεις ότι δεν μπορείς, θα το κάνουμε άλλη μέρα". Αλλά φρόντιζα να το κάνουμε μια άλλη μέρα.

 

Δεν θέλω να αισθάνεται φόβο προς τη δασκάλα ότι θα τον μαλώσει, αλλά να καταλαβαίνει τα όριά του, ώστε μετά να προσπαθεί με τα δικά του φόντα και προσόντα να τα υπερβεί. Η δασκάλα είναι το σημείο αναφοράς που θα πρέπει να σέβεται, αλλά όχι και να τρελλαίνεται ότι θα βρει τον μπελά του. Να ξέρει ότι θα τον βρει αν κάνει κάτι που δεν πρέπει (πχ. αν κτυπάει, ή μιλάει στην τάξη και δεν τη σέβεται την ώρα που διδάσκει). Επίσης, δεν θέλω να τρελλαίνεται για βαθμούς. Προτιμώ να μαθαίνει, παρά να αγωνίζεται για καλό βαθμό. Γιαυτό άλλωστε νομίζω ότι καταργήθηκε η βαθμολογία στις πρώτες τάξεις. Βάζουν ένα "αριστα" ή "μπράβο" κτλ. Δεν επιτρέπεται από τη νομοθεσία πια να βάζουν "10΄" κτλ. Και παρόλα αυτά, ακούω γονείς που ρωτάνε "πήρες άριστα ή πήρες απλά ένα μπράβο"... εμείς φταίμε σε αυτό. Δημιουργούμε εμείς το άγχος. Γιατί έχω δει ότι τα παιδιά μετά, μεταφέρουν αυτό το άγχος στους συμμαθητές τους: "εγώ πήρα άριστα! εσύ τις πήρες?" Ηδη ο γιος μου, μου έχει πει απογοητευμένος "α...δεν μου έβαλε άριστα, μου έβαλε μπράβο" και παλεύω να τον πείσω ότι είναι εξίσου καλό και να μην κοιτά το βαθμό, αλλά να κοιτά αν έμαθε να γράφει σωστά τις λέξεις... δύσκολο έργο να ξεκάνεις κάτι που γίνεται λάθος.

 

Τέλος, νομίζω ότι αυτό που πρέπει να προσέξουμε εμείς οι γονείς είναι να παίρνουν τα παιδιά τις βάσεις για να μπορούν να προχωρήσουν. Αν δεν πάρουν τις βάσεις, θα παρουσιαστούν κενά στις επόμενες τάξεις και θα δυσκολευτούν πολύ να καταλάβουν τι διδάσκεται σε σημείο που μπορεί να αδιαφορίσουν για ορισμένα μαθήματα.

 

Δεν λέω ότι η στάση μου είναι σωστή, αλλά ούτε νομίζω ότι είναι και μεμπτή. Προσπαθώ να βρω μια ισσοροπία.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Belfaccino Θα μου επιτρέψεις να σε συνχαρώ για τις απόψεις σου όσον αφορουν τους βαθμούς του παιδιού σου.

Χαίρομαι πολύ που το ακούω αυτό απο γονέα και επειδή διάβασα το θέμα απο την αρχή θα σου πω ότι καλά κάνει και σε απασχολεί το παιδί σου να μη μαθαίνει μηχανικά αλλά ουσιαστικά .

 

Η δική μου άποψη είναι αυτή αφού το παιδί είναι γρήγορο και δεν έχει πρόβλημα στο διαβασμά του τουλάχιστον μη μαθαίνει μηχανικά.

 

Δυστυχώς σήμερα τα περισσότερα παιδιά μαθαίνουν μηχανικά.

 

Το δικό μου παιδί έχει μεγάλο πρόβλημα στο διάβασμα γιατί δεν μπορεί να διαβάσει μηχανικά να αποστηθίσει τίποτε λειτουργεί με εικόνες και μπορεί να διαβάσει με άλλους τρόπους που μαθαίνω και γω τώρα.

Χρειάζεται περισσότερο χρόνο στο διάβασμα και στο γράψιμο και δεν μπορεί να ακολουθήσει το σημερινό σύστημα εκπαίδευσης.

 

Πιστεύω όμως πως ότι μαθαίνει το μαθαίνει ουσιαστικά. :D

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Εύα,

 

Σ'ευχαριστώ για τα καλα και ενθαρρυντικά σου λόγια.

 

Είναι αλήθεια ότι ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο αφομοίωσης... εγώ για παράδειγμα καταλαβαίνω οπτικά και πρακτικά, οπότε όταν ήρθα στην Ελλάδα και πήγα στο δημόσιο, δεν μπορούσα να παρακολουθήσω το μάθημα, ειδικά της φυσικής και χημείας, αφού ήταν όλο θεωρία με καμία πρακτική. Αντίθετα, ένας παλιός μου συμμαθητής μπορούσε να παρακολουθήσει το μάθημα στην τάξη και ουσιαστικά δε χρειαζόταν πολύ διάβασμα στο σπίτι, αφού είχε αφομοιώσει τα κυριότερα σημεία. Ειδικά στις εξετάσεις, δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

 

Ο γιος μου φαίνεται να είχε πολύ καλή προετοιμασία από το νηπιαγωγείο όπου πήγαινε. Όλοι συμμαθητές του από το ίδιο νηπιαγωγείο πήραν καλές βάσεις από κει και μπόρεσαν άνετα να μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν, σε αντίθεση με άλλους συμμαθητές που πήγαιναν σε άλλο νηπιαγωγείο και, με την παραδοχή της δασκάλας, αντιμετωπίζουν κάποια προβληματάκια. Από δω και πέρα, όμως, συμφωνώ μαζί σου στο ότι πρέπει να εντοπίσουμε τον τρόπο με τον οποίο το παιδί μας μαθαίνει, γιατί θα πρέπει να συνεχίσει να παίρνει τις βάσεις. Στο ολοήμερο, έχω διαπιστώσει ότι την αντιγραφή, την κάνει μηχανικά. Και αυτό, γιατί όταν τους βάζει η δασκάλα την επόμενη μέρα ορθογραφία ό,τι είχαν για αντιγραφή, δεν έχει μάθει πώς γράφονται οι λέξεις που έγραψε τόσες φορές την προηγούμενη μέρα. Οπότε, παίζουμε ένα "παιχνίδι" σε άσχετες στιγμές στο σπίτι, όπου του λέω "πώς γράφουμε τη λέξη 'δυνατός', με ποιο ι?" και με αυτό τον τρόπο βλέπω ότι του μένει στο μυαλουδάκι του.

 

Επίσης, το ίδιο κάνουμε και με τα μαθηματικά. Σε άσχετες στιγμές του λέω "ωχ.... δε μου λες! 7+3 πόσο κάνει".

 

Και τέλος, παρατήρησα ότι διαβάζει μια παράγραφο από το βιβλίο της γλώσσας και όταν τον ρωτώ "τι λέει δηλαδή αυτή η μικρή ιστορία" μου απαντά συνήθως "ε, δεν ξέρω"... οπότε το ξαναδιαβάζουμε πιο προσεκτικά για να μου εξιστορήσει με δικά του (και λίγα) λόγια το κεντρικό θέμα. Προς το παρόν, δουλεύει αυτό, γιατί κάνω τη χαζή ότι δήθεν δεν κατάλαβα τι εξιστορεί η παράγραφος.

 

Αλλιώς, είναι απλά μηχανική παραγωγή. Και όταν κουραζόμαστε, το αφήνουμε, γιατί το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να το συχαθεί!

 

Αν αντιληφθεί ότι τον τεστάρω, εκεί μπλοκάρει πεισματικά και αρνείται να μπει στη διαδικασία, οπότε προσπαθώ σε ανύποπτες και χαλαρές στιγμές να τον ρωτάω δίνοντάς του την εντύπωση ότι ειλικρινά δεν ξέρω και ότι εκείνος με ενημερώνει...χεχε...

 

Πού θα πάει, θα το αντιληφθεί αυτό μια μέρα και θα πρέπει να ελιχθώ και να βρω άλλη μέθοδο. Οπως είπες κι εσύ, μαθαίνουμε κι εμείς οι γονείς νέους τρόπους μαζί με τα παιδιά μας.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι μαθαίνουμε συνεχώς καινούριους τρόπους για να βοηθήσουμε τα παιδιά μας και επίσης τα παιδιά μας γίνονται οι καλύτεροι δάσκαλοι για μας.

 

Αν μά θουμε πραγματικά να ακούμε τα παιδιά μας θα μας γίνονται συνεχώς όμορφες αποκαλύψεις.

 

Να σαι καλά

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Αγαπητές μαμάδες. Η εργασία που προβλέπεται παιδαγωγικά για το σπίτι δεν πρέπει να ξεπερνά τα 15 λεπτά για την πρώτη τάξη. Τα βιβλία του δασκάλου δίνουν σαφείς οδηγίες πάνω σε αυτό. Πέντε ώρες εργασίας στο σχολείο είναι υπεραρκετές για το πρωτάκι. Όταν όμως ο κάθε δάσκαλος λειτουργεί αυθαίρετα και δίνει για το σπίτι ό,τι του κατέβει,πρέπει να απευθυνθείτε στον Σύμβουλο που εδρέυει στο γραφείο της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σας. Όχι στον Προιστάμενο , αλλά στον ΣΥΜΒΟΥΛΟ. Αυτός οφείλει να επισκεφτεί το σχολείο σας και να εξηγήσει στον εκπαιδευτικό οτι πληρώνεται για να ακολουθει τις οδηγίες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και όχι να κάνει ότι του κατέβει. Ευχαριστώ για την προσοχή σας . Μην το αφήνετε στην τύχη γιατί τα παιδιά σας δεν είναι παιχνίδια του κάθε κερατά που προωθεί το εκπαιδευτικό σύστημα των φροντιστηρίων. ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Ρια,

Αυτά που βάζει η δασκάλα σας της Α' Δημ. είναι όμοια με αυτά που έβαζε η προηγούμενη πριν φύγει.

 

Να πω την αλήθεια, δεν επέμενα κάθε μέρα να βρούμε λέξεις με το γιο μου. Αφήναμε κενό το λεύκωμα και μόνο τα Σαββατοκύριακα που έχουμε πιο πολύ χρόνο ψάχνουμε μαζί λέξεις με όλα τα γράμματα που τους είχε βάλει η καινούργια δασκάλα κατά τη διάρκεια της εβδομάδος.

 

Οπως λες και συ, πρέπει να ακολουθήσουμε το ρυθμό της δασκάλας... αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να έχω το παιδί μου από την Α' δημοτικού να διαβάζει μέχρι τα μεσάνυχτα... Πραγματικά! Ελεος!

Μια ώρα είναι αρκετή...άντε δύο αν βαριέται πολύ και δεν κουνιέται... δηλαδή όταν φτάσουν Γ' δημοτικού και έχουν ιστορία και γεωγραφία και δεν ξέρω τι βάζουνε τότε, τι θα κάνουμε?

 

Να πω την αλήθεια, βρίσκω ότι η νέα δασκάλα είναι λίγο αδιάφορη... (και άρχισε να έρχεται πάλι τα πρωινά στις 8:25) Από την άλλη, βλέπω ότι είναι φορτωμένη με τα τετράδια... οπότε δεν πρόκειται να επέμβω... ο καθένας στο πόστο του.

 

Δήμητρα

 

ρε παιδιά και εμένα ο γιος μου πρώτη δημοτικού πηγαίνει, αλλά με πιάνετε αδιάβαστη.....

Αυτό το "λεύκωμα" τι είναι???????

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, να σχολιάσω πάνω στο μήνυμα της Kousta που μόλις είδα.

 

Είχα ανοίξει αυτό το θέμα όταν ο γιος μου ήταν στην Α' δημοτικού. Στην Α' δημοτικού είχα ανοικτό μυαλό και εμπιστοσύνη στους εκπαιδευτικούς γιατί θεωρούσα ότι η δουλειά τους είναι ένα λειτούργημα και ότι για να είναι σε αυτή τη θέση, αυτοί οι άνθρωποι προσφέρουν σπουδαίο έργο.

 

Τώρα πια είναι στην Δ' δημοτικού και έχω πια διαπιστώσει δυστυχώς ότι όντως, υπάρχει και ο "κερατάς" που αναφέρει η Kousta και πρέπει να "ενοχολούμε" τον εκπαιδευτικό με ερωτήσεις και να δίνουμε το παρόν (όταν είναι από τους κερατάδες).

 

Διαπίστωσα επίσης και την αδράνεια και απάθεια των γονιών... ωχ αδερδφέ κι εσύ τώρα πας να μας ανακατέψεις.... τέλος πάντων.

Τα ματια μας 400!

 

Σοφία Δ., μη σε προβληματίζει το "λεύκωμα". Ήταν αυτοσχεδιασμός της συγκεκριμένης δασκάλας της Α' Δημοτικού. Δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα έχετε κι εσείς. Πάντως κακό δεν έκανε... απλά ο συνδυασμός των 4 φυλλαδίων και της αντιγραφής (5 φορές) καθημερινά μαζί με το λεύκωμα είχε λειτουργήσει καταστροφικά.

Link to comment
Share on other sites

απλά ο συνδυασμός των 4 φυλλαδίων και της αντιγραφής (5 φορές) καθημερινά μαζί με το λεύκωμα

:shock::shock::shock::shock: Καλε τοσα δεν μας βαζει ουτε για Σαββατοκυριακο . Αν ειναι δυνατον

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αγαπητές μαμάδες. Η εργασία που προβλέπεται παιδαγωγικά για το σπίτι δεν πρέπει να ξεπερνά τα 15 λεπτά για την πρώτη τάξη. Τα βιβλία του δασκάλου δίνουν σαφείς οδηγίες πάνω σε αυτό. Πέντε ώρες εργασίας στο σχολείο είναι υπεραρκετές για το πρωτάκι. Όταν όμως ο κάθε δάσκαλος λειτουργεί αυθαίρετα και δίνει για το σπίτι ό,τι του κατέβει,πρέπει να απευθυνθείτε στον Σύμβουλο που εδρέυει στο γραφείο της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής σας. Όχι στον Προιστάμενο , αλλά στον ΣΥΜΒΟΥΛΟ. Αυτός οφείλει να επισκεφτεί το σχολείο σας και να εξηγήσει στον εκπαιδευτικό οτι πληρώνεται για να ακολουθει τις οδηγίες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και όχι να κάνει ότι του κατέβει. Ευχαριστώ για την προσοχή σας . Μην το αφήνετε στην τύχη γιατί τα παιδιά σας δεν είναι παιχνίδια του κάθε κερατά που προωθεί το εκπαιδευτικό σύστημα των φροντιστηρίων. ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!:D
Link to comment
Share on other sites

Εχω παιδι στην Α δημοτικου και ευτυχως εχουμε τυχει σε καλη εκπαιδευτικο!αυτο που με προβληματιζει ειναι θα πρεπει να παρακαλαμε να τυχαινουμε καθε χρονο σε καλη εκπαιδευτικο!αν κρινω απο το σοβαροτατο προβλημα που υπαρχει στην Β δημοτικου που ειναι εξαλει ορισμενοι γονεις(αυτοι που ασχολουνται με τα παιδια τους)που εχουν εκπαιδευτικο μουσουλμανα...και το προβλημα δεν ειναι οτι ειναι μουσουλμανα αλλα οτι δεν μιλαει καθαρα ελληνικα!και δεν ακολουθει και το παιδαγωγικο συστημα προφανως γιατι ειτε δεν το γνωριζει ειτε δεν θελει......αλιμονο σε αυτα τα παιδια!υπαρχουν και καταγγελιες χειροδικιας....

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει φέτος ο γιος μου (ξενόγλωσσο λόγω μικτής οικογένειας) δεν διδάσκουν ακόμη τη γραφή και μας έχουν συμβουλεύσει να ΜΗΝ γράφουν τα γράμματα ούτε στο σπίτι, γιατί οι δασκάλες της πρώτης θέλουν να μάθουν τα παιδιά εκείνη τη χρονιά να γράφουν. Μας είπαν δε, ότι και στο παρελθόν το ιταλικό σύστημα ήταν να μαθαίνουν γραφή από το νηπιαγωγείο, όμως αποφάσισαν ότι δεν βοηθάει και το κατήργησαν. Ο γιος μου πήγαινε από τα 3,5 σε ελληνικό ιδιωτικό παιδικό σταθμό όπου είχαν μάθει στο προνήπιο όλα τα γράμματα ελληνικά και αγγλικά (τα κεφαλαία), τους αριθμούς και όταν τελείωσαν μας επέστρεψαν στο σπίτη 3 ΤΡΙΑ βιβλία που είχαν τελειώσει μέσα στη χρονιά (προγραφικές ασκήσεις, εισαγωγή στις μαθηματικές έννοιες, ζωγραφική κτλ). Βρίσκω μεγάλη διαφορά στα δύο εκπαιδευτικά συστήματα ειδικά στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και εννοώ το ρυθμό εισαγωγής του παιδιού στη μάθηση. Στο δικό μας σχολείο πάνε πολύ πιο αργά. Από τη μία ΟΚ, από την άλλη όταν θα πηγαίνουν πρώτη τάξη και βρίσκεται ο γιος μου με συνομήλικούς του στις απογευματινές δραστηριότητες (πχ αγγλικά), τα άλλα παιδάκια θα γράφουν κανονικά και εκείνος ακόμη όχι...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...