Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Μίλησα χτες με μία γνωστή μου που είναι 6 μηνών έγκυος και καπνίζει αρκετά.Μου είπε πως δεν μπορεί

να το κόψει και πως όταν γεννήσει θα θηλάσει.Τότε της είπα ότι νομίζω πως στο θηλασμό είναι ακόμη

χειρότερο να καπνίζεις και μου είπε πως 4-5 τσιγάρα δεν είναι και τίποτα!!!Με σύγχισε κάπως αλλά θέλω

να της πω και την δική σας γνώμη την επόμενη φορά που θα την βρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δήμητρα, όπως έχει αναφέρει πολλές φορές και η Αγλαΐα, αν μια μητέρα καπνίζει, είναι πολύ καλύτερο να θηλάζει παρά να μην θηλάζει. Όταν μια μητέρα καπνίζει, το μωρό της είναι εκτεθειμένο στον καπνό από τα ρούχα, τα μαλλιά της κλπ. Ο θηλασμός προστατεύει το μωρό από τον καπνό, κάτι που δεν συμβαίνει αν η μητέρα αυτή δεν θηλάζει.

Στην εγκυμοσύνη, αντίθετα, το κάπνισμα είναι πολύ πιο βλαβερό για το έμβρυο. Επομένως την επόμενη φορά που θα δεις τη γνωστή σου καλό είναι να της επισημάνεις πόσο κακό κάνει τώρα στο παιδί της με το να καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Υ.Γ. Θα ψάξω λίγο να βρω το συγκεκριμένο ποστ της Αγλαΐας για να το παραθέσω και θα επιστρέψω!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς σήμερα μας είπε η μαία του ανώδυνου χαρακτηριστικά:καλύτερα να πιεί ξένο γάλα παρά να θηλάσει από γάλα μητέρας που καπνίζει. Και εννοείται πως η άποψη της για το ξένο γάλα είναι αρνητική... Αυτό τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι οτι στην εγκυμοσύνη είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο!

Χωρίς να θέλω να τρομάξω τις εγκύους που καπνίζουν (αν και ίσως θα πρεπε να τρομάξουν) θα σας αναφέρω την περίπτωση συγγενικού μου προσώπου. Κάπνιζε στην εγκυμοσύνη, ενώ μια φορά τσατίστηκε από κάτι που έγινε και κάπνισε πολλά μαζεμένα τσιγάρα. Όταν γεννήθηκε το μωράκι είχε αναπνευστικά προβλήματα και τελικά δεν τα κατάφερε! Δεν ξέρω αν ήταν κι άλλος ο λόγος αλλά είμαι σίγουρη πως το κάπνισμα ήταν καθοριστικό!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

milisa xtes me mia gnosti mou pou einai 6 minon eguos kai kapnizei arketa.mou eipe pos de mporei na to kopsei kai pos otan genisei tha thilasei.ego tote tis eipa oti nomizw pos sto 8ilasmo einai akoma xirotero na kapnizeis kai mou eipe pos 4-5 tsigara den einai kai tipota!!!me sigxise kapws alla thelw na tis po kai ti diki sas gnomi tin epomeni fora pou tha ti vrw!!! [/url]

 

Οι ουσίες του τσιγάρου πάνε απευθείας στο έμβρυο από το αίμα της μητέρας δια μέσου του πλακουντα.

 

Δεν ισχύει το ίδιο όταν η μητέρα θηλάζει. Από το γάλα περνούν πολύ λιγότερες ουσίες του τσιγάρου στο μωρό και δεν πάνε στο αίμα του μωρού αλλά το πεπτικό του που είναι πολύ διαφορετικό.

 

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής, το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Αντί να συγχίζεσαι με τις άλλες μητέρες και να είσαι επιθετική με τέτοιον τίτλο, θα μπορούσες να είσαι απλά πιο ανεκτική. Η κάθε μία προσφέρει στο παιδί της το καλύτερο που μπορεί.

 

Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο για μια καπνίστρια να δίνει στο μωρό της μητρικό γάλα και να το προστατεύει από τους κινδύνους που το εκθέτει παρά να το ταΐζει με μη ανθρώπινο γάλα.

 

Το χειρότερο μητρικό γάλα είναι πολύ καλύτερο από το καλύτερο αγελαδινό σε σκόνη.

 

Human milk is species-specific, and all substitute feeding preparations differ markedly from it, making human milk uniquely superior for infant feeding

 

Για να πάρεις σωστή πληροφόρηση και να μην μπερδεύεσαι στην συνήθη παραπληροφόρηση διάβασε τις 5 σελίδες του παρακάτω κειμένου. Θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα για το θηλασμό.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Στο θηλασμό έχουν δικαίωμα όλες οι μητέρες, ακόμη και αυτές που δεν είναι τόσο τέλειες, ακόμη και οι καπνίστριες...

Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και το γιατρο και τη μαια μου, μου ειπαν πως 3 τσιγαρα την ημερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μπορουν να βλαψουν το εμβρυο.αντιθετα στον θηλασμο ακομα και το 1 τσιγαρο κανει κακο γιατι ολες οι ανεπιθυμητες ουσιες περνουν μεσα απο το αιμα στο γαλα της μητερας και συνεπως στο μωρο αρα καλυτερα αν καποια θελει να καπνισει να σταματησει το θηλασμο :?

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και το γιατρο και τη μαια μου, μου ειπαν πως 3 τσιγαρα την ημερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μπορουν να βλαψουν το εμβρυο.αντιθετα στον θηλασμο ακομα και το 1 τσιγαρο κανει κακο γιατι ολες οι ανεπιθυμητες ουσιες περνουν μεσα απο το αιμα στο γαλα της μητερας και συνεπως στο μωρο αρα καλυτερα αν καποια θελει να καπνισει να σταματησει το θηλασμο :?

Άλλη μια παραπληροφόρηση λοιπόν σε σχέση με τον θηλασμό!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και το γιατρο και τη μαια μου, μου ειπαν πως 3 τσιγαρα την ημερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μπορουν να βλαψουν το εμβρυο.αντιθετα στον θηλασμο ακομα και το 1 τσιγαρο κανει κακο γιατι ολες οι ανεπιθυμητες ουσιες περνουν μεσα απο το αιμα στο γαλα της μητερας και συνεπως στο μωρο αρα καλυτερα αν καποια θελει να καπνισει να σταματησει το θηλασμο

δηλαδη η νικοτινη περναει στο αιμα και μετα στο γαλα κατα τη διαρκεια του θηλασμου,ενω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν περναει στο αιμα και μετα στο εμβρυο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχω μπερδευτει.....εγω ειχα ακουσει οτι ειναι χειροτερο κατα την διαρκεια του θηλασμου...δεν σας κρυβω βεβαια πως ενω θηλαζω απ τη πρωτη στιγμη (5 & κατι μηνες)κανω και 4,5 τσιγαρακια..

πριν λιγες μερες ειδα στη tv μια φοβερη εκπομπη με θεμα θηλασμος μυθοι και αληθειες,και λεγαν πως οοοοτιι και να φας,οοοτι και να πιεις & να καπνισεις (οχι ομως 1 πακετο ολοτελα!) το μητρικο γαλα μενει παντα αγνο..παντα..!

Ομολογω ομως εδω με μπερδεψατε λιγο... :wink:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπον κι εγω... η εγκληματικη καπνιστρια μανα.... :oops:

Και στις δυο εγκυμοσυνες μου δεν μπορεσα να κοψω το καπνισμα, ουτε και στον θηλασμό...

Το μειωσα βεβαια φοβερα, απο 2 πακετα την ημερα, εκανα περιπου την ημερα 8 με 10 στις εγκυμοσυνες και 3 στον θηλασμο της κορης μου και στην αρχη του θηλασμου του γιου μου 4 - 5 αλλα μετα ξεφυγα....

 

Θα σας πω ολες τις γνωμες που πηρα και ειναι ιδιες από την πρωτη μου εγκυμοσυνη (Ιανουαριος 2004) εως και τωρα ...

 

1) ο γυναικολογος μου μου ελεγε, καλο θα ηταν να μην καπνιζεις καθόλου στην εγκυμοσυνη, αλλά προκειμενου να παθεις συνδρομο στερησης, καπνισε οσο λιγοτερο μπορεις... στο θηλασμο μεχρι 3 τσιγαρα το 24ωρο δεν περνανε καν ουσιες στον οργανισμο....

2) ο παιδιατρος απλα μου κουναγε το χερι με την εννοια "αχ θα σε δειρω", αλλα δεν μου ειπε ΠΟΤΕ να κοψω τον θηλασμο για τι καπνισμα

3) η μαια ΜΟΥ μου ελεγε περιπου οτι και ο γυναικολογος μου

4) η Αγλαια μου ειπε αυτα που λεει και παραπανω...

 

Θεωρω οτι ολα ειναι σχετικα... μακαρι να μην καπνιζαμε - γενικα - αλλα δυστυχως... ομως να μην γινομαστε και επικριτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβια παρεληψα να σας πω κατι πολυ σημαντικο... Εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ενιωθα και νιωθω απιστευτες τυψεις και ενοχες για το καπνισμα και στις εγκυμοσυνες και στους θηλασμους !!!

Ακομα και τωρα αν κρυωσουν λιγακι το σκεφτομαι ΚΑΙ αυτο !!!

Ξερει η Αγλαια ποσο πολυ την επρηξα οταν θηλαζα τον μπεμπη (Αγλαια σε ευχαριστω και παλι !!!)...

Αλλα αυτο ειναι πολυ πορσωπικο θεμα γιατι εχω και φιλες που καπνιζουν χωρις καθολου τυψεις και ενοχες...

Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και το γιατρο και τη μαια μου, μου ειπαν πως 3 τσιγαρα την ημερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μπορουν να βλαψουν το εμβρυο.αντιθετα στον θηλασμο ακομα και το 1 τσιγαρο κανει κακο γιατι ολες οι ανεπιθυμητες ουσιες περνουν μεσα απο το αιμα στο γαλα της μητερας και συνεπως στο μωρο αρα καλυτερα αν καποια θελει να καπνισει να σταματησει το θηλασμο :?

Άλλη μια παραπληροφόρηση λοιπόν σε σχέση με τον θηλασμό!

ssidi μου στην εγκυμοσυνη απλα υπαρχει ο πλακουντας που συγκρατει καποιες ουσιες και δεν περνουν ολες στο μωρο ομως στον θηλασμο ειναι αλλιως :?
5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό όμως (πέρα από έρευνες κλπ) ότι μέσω του αίματος περνάνε περισσότερες ουσίες?

Παραθέτω από το ποστ της Αγλαΐας:

Οι ουσίες του τσιγάρου πάνε απευθείας στο έμβρυο από το αίμα της μητέρας δια μέσου του πλακουντα.

 

Δεν ισχύει το ίδιο όταν η μητέρα θηλάζει. Από το γάλα περνούν πολύ λιγότερες ουσίες του τσιγάρου στο μωρό και δεν πάνε στο αίμα του μωρού αλλά το πεπτικό του που είναι πολύ διαφορετικό.

 

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής, το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ssidi μου στην εγκυμοσυνη απλα υπαρχει ο πλακουντας που συγκρατει καποιες ουσιες και δεν περνουν ολες στο μωρο ομως στον θηλασμο ειναι αλλιως :?

 

Ο πλακούντας δεν λειτουργεί σαν φίλτρο!!! Οι περισσότερες ουσίες που υπάρχουν στο αίμα της μητέρας βρίσκονται στην ίδια συγκέντρωση και στο αίμα του εμβρύου...

 

Ειδικά για το τσιγάρο, όταν η έγκυος καπνίζει συσπώνται όλα τα αγγεία του μωρού. Αν θέλεις να μάθεις τι ακριβώς παθαίνει το μωρό, αρκεί να σφίξεις με το ένα σου χέρι τον καρπό για τόσο διάστημα όσο διαρκεί το κάπνισμα ενός τσιγάρου.... Αυτό που παθαίνει το χέρι σου από το σημείο που το σφίγεις και πέρα, αυτό παθαίνει και όλο το σώμα του εβρύου.

 

Στο θηλασμό μέχρι τα 5 τσιγάρα η νικοτίνη δεν ανιχνεύεται καν στο γάλα. Πέρα από αυτό, οι ουσίες που περνούν δεν πηγαίνουν στο αίμα του μωρού αλλά στο πεπτικό σύστημα και από εκεί ελάχιστο μέρος καταλήγει στο αίμα του...

 

 

Λυπάμαι αλλά τόσο η μαία σου όσο και ο γυναικολόγος είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα. Η βιοχημεία είναι αρκετά εξελιγμένη και η τεχνολογία τροφίμων το ίδιο. Οι δημοσιεύσεις για τις περισσότερες ουσίες που υπάρχουν στο αίμα του εβρύου και στο μητρικό γάλα έχουν γίνει εδώ και χρόνια!!!

 

Μπορεί βέβαια να μην είναι άσχετοι με το θέμα θηλασμός, απλώς να είναι σχετικοί με τις εταιρείες με τα γάλατα...

 

:?

Link to comment
Share on other sites

εγω που ρωτησα και το γιατρο και τη μαια μου, μου ειπαν πως 3 τσιγαρα την ημερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μπορουν να βλαψουν το εμβρυο.αντιθετα στον θηλασμο ακομα και το 1 τσιγαρο κανει κακο γιατι ολες οι ανεπιθυμητες ουσιες περνουν μεσα απο το αιμα στο γαλα της μητερας και συνεπως στο μωρο αρα καλυτερα αν καποια θελει να καπνισει να σταματησει το θηλασμο :?

 

Νομίζω ότι καλό θα είναι να τυπώσει και να χαρίσεις στο γιατρό σου και τη μαία σου το παρακάτω:

 

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Πιστεύεις ότι η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία που καθορίζει την παιδιατρική όλου του πλανήτη, θα διακινδύνευε να δημοσιεύσει κάτι χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση;

 

Αλήθεια, η μαία σου και ο γιατρός σου μπορούν να σου βρούν που δημοσιεύτηκαν οι σοφίες τους; Γιατί αν δεν έχουν δημοσιευτεί και απλά το νομίζουν ή το υποθέτουν για το καλό το μωρών μας, καλύτερα να σιωπήσουν. Ο επιστήμονας δεν έχει το δικαίωμα να παραπληροφορεί τον κόσμο χρησιμοποιώντας το κύρος και την εξουσία της θέσης του...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγλαια καλησπερα.Μπηκα πολυ προσφατα στο κλαμπ των μαμαδων,μολις πριν 6 μερες,και απο την πρωτη μερα θηλαζω-οχι ομως χωρις προβληματα. Καταρχην εχουν πληγιασει οι θηλες μου σε σημειο αφορητου πονου ακομη και με την επαφη με τον αερα και κατα δευτερον εχω μεγαλο προβλημα με το τσιγαρο. Πριν την εγκυμοσυνη,οπως εχω γραψει και σε αλλα post,υπηρξα δεινη καπνιστρια,με πραγματικο παθος για το τσιγαρο,που εφτανε στα 2 μιση πακετα τη μερα και μαλιστα 25αρια. :shock: Ξερω πως ειναι σπανιο για γυναικα,αλλα πιστευω πως ακομη και ο πιο θεριακλης νταλικιερης δυσκολα θα μπορουσε να μου παραβγει στο καπνισμα.Θαυμαζω τον εαυτο μου που μολις εμεινα εγκυος,σχεδον αμεσως το εκοψα και ειπα "δε θα ξανακαπνισεις μεχρι να γεννησεις".Ετσι κι εκανα.Οσοι κι αν ηταν οι πειρασμοι,οσο εντονο κι αν ηταν ωρες ωρες το στερητικο,δεν εβαλα τσιγαρο στο στομα μου.

Τη δευτερη μερα ομως μετα τον τοκετο,καπνισα δυο απανωτα,ετσι σαν επιβραβευση για την εγκρατεια των 9 μηνων,και φυσικα απο κεινη τη μερα κανω δυο,το πολυ τρια τσιγαρα καθημερινα αν και θηλαζω. Η μητερα μου που ειναι παιδιατρος μου εχει πει οτι μπορω να κανω μεχρι τρια,αλλα παντα 4 ωρες πριν το θηλασμο και οχι μαζεμενα αλλα "μοιρασμενα" μεσα στη μερα. Το θεμα ειναι οτι εχει τυχει δυο-τρεις φορες να καπνισω αμεσως μετα το θηλασμο και ξαφνικα το μωρακι να ζητησει παλι στηθος,οποτε κι εγω το θηλαζω γεματη τυψεις κι ενοχες. Το ιδιο μου συνεβη και σημερα,δεν ειχε περασει ουτε μισαωρο απο τη στιγμη που εσβησα το τσιγαρο και η μικρη ηθελε παλι να θηλασει!!! Εγω εκλαιγα κι ελεγα στη μαμα μου οτι ισως ειναι καλυτερα να της δωσουμε Κιντερντε για να ξεγελασει την πεινα αλλα η μητερα μου ανενδοτη.Μου ειπε αυτο που λες κι εσυ Αγλαια,οτι δηλαδη το καλυτερο ξενο γαλα ειναι χειροτερο απο το χειροτερο μητρικο,αλλα για μενα οι τυψεις,τυψεις!!! :oops: Εντωμεταξυ εχω και τον πονο στις θηλες,εχω και τις ενοχες για το τσιγαρο,γενικα νιωθω πολυ στρεσαρισμενη πανω στο θεμα του θηλασμου. Αφου μαλλον εχω βγαλει και επιχειλιο ερπητα.Τελικα βλαπτει περισσοτερο στην εγκυμοσυνη ή στο θηλασμο το ατιμο το τσιγαρο,κι αν βλαπτει,τι ακριβως προκαλει στον οργανισμο του νεογνου; Η μητερα μου λεει οτι μπορει να προκαλεσει απο ταχυκαρδιες μεχρι πολλα ακομη,αλλα δε μου εξηγει αναλυτικα,ενω κι εγω θα ηθελα μια πιο αντικειμενικη αποψη-ειναι αυτο που λενε "ουδεις προφητης στον τοπο του!!!"

Link to comment
Share on other sites

Η μητερα μου που ειναι παιδιατρος μου εχει πει οτι μπορω να κανω μεχρι τρια,αλλα παντα 4 ωρες πριν το θηλασμο και οχι μαζεμενα αλλα "μοιρασμενα" μεσα στη μερα. Το θεμα ειναι οτι εχει τυχει δυο-τρεις φορες να καπνισω αμεσως μετα το θηλασμο και ξαφνικα το μωρακι να ζητησει παλι στηθος,οποτε κι εγω το θηλαζω γεματη τυψεις κι ενοχες.

 

Οι κανόνες του σωστού καπνίσματος είναι γνωστοί (έξω από το σπίτι, στο μπαλκόνι, ποτέ σε άλλο δωμάτιο ακόμη και αν η πόρτα είναι κλειστή).

 

Το θέμα είναι ότι εσύ καπνίζεις έτσι κι αλλιώς. Αν δώσεις αγελαδινό γάλα το μωρό σου μένει απροστάτευτο απέναντι στον καπνό που έτσι κι αλλιώς εκτίθεται...

 

Αυτό που σου είπε η μητέρα σου για τα τετράωρα είναι πρακτικά ανεφάρμοστο γιατί σπάνια ένα μωρό θα μείνει τόσες ώρες χωρίς να θηλάσει... Καλό είναι να καπνίζεις όσο το δυνατό πιο νωρίς πριν το γεύμα αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. Να είσαι σίγουρη ότι το μητρικό γάλα μιας καπνίστριας είναι πάρα πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε αγελαδινό κυκλοφορεί.

 

Να μην έχεις τύψεις κι ενοχές, δεν είμαστε τέλειες ούτε πρέπει να είμαστε...

 

 

 

 

αλλα η μητερα μου ανενδοτη.Μου ειπε αυτο που λες κι εσυ Αγλαια,

 

οτι δηλαδη το καλυτερο ξενο γαλα ειναι χειροτερο απο το χειροτερο μητρικο,αλλα για μενα οι τυψεις,τυψεις!!! :oops:

 

Το κίντερτε είναι όλο ζάχαρη... Καλά σου είπε!

 

 

Εντωμεταξυ εχω και τον πονο στις θηλες,

 

1. Φρόντισε να πιάνει σωστά το μωρό

 

2. Να μην βάζεις νερό στο στήθος πάνω από 1 φορά το 24ωρο και να μην χρησιμοποιείς χαμομήλια και αλοιφές που θέλουν ξέβγαλμα

 

3. Να μην χρησιμοποιείς επιθέματα, να αφήνεις το στήθος να στεγνώνει καλά πριν ντυθείς μετά το θηλασμό

 

4. Να βάλεις λανολίνη (purelan ή lansinoh)

 

 

εχω και τις ενοχες για το τσιγαρο,γενικα νιωθω πολυ στρεσαρισμενη πανω στο θεμα του θηλασμου. Αφου μαλλον εχω βγαλει και επιχειλιο ερπητα.

 

Nα χαλαρώσεις! :)

 

 

Τελικα βλαπτει περισσοτερο στην εγκυμοσυνη ή στο θηλασμο το ατιμο το τσιγαρο

 

Ασυζητή στην εγκυμοσύνη όπου όλα τα συστατικά περνούν από το αίμα της μητέρας στο αίμα του εμβρύου.

 

Στη διάρκεια του καπνίσματος όλο το σώμα του εβρύου παθαίνει αγγειοσύσπαση. Πιάσε τον καρπό του ενός χεριού με το άλλο χέρι και σφίξε το για 20 λεπτά. Ότι παθαίνει το σφιγμένο χέρι σου παθαίνει και το σώμα του εβρύου.

 

Στο θηλασμό δεν υπάρχει τέτοια δράση. Μέχρι τα 5 τσιγάρα το 24ωρο η νικοτίνη δεν ανιχνεύεται καν στο γάλα. Αλλά και πάλι δεν περνούν συστατικά κατευθείαν στο αίμα.

 

Ο καπνός είναι εξαιρετικά βλαβερός όταν εισπνένεται. Το μωρό σου είναι εκτεθειμένο στον καπνό που μένει στα μαλλιά σου, στο δέρμα σου και στα ρούχα σου.

 

Από τη στιγμή που καπνίζεις είναι καλό να προσφέρεις στο μωρό σου την προστασία του θηλασμού.

 

Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημίας είναι σαφείς: το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Η μητέρα σου δεν μπορεί να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες γιατί απλούστατα δεν μπορεί να γίνει μελέτη σε μωρά από την επίδραση του τσιγάρου. Τα αποτελέσματα είναι στατιστικά και αφορούν σύγκριση μωρών καπνιστριών και μη καπνιστριών που θηλάζουν ή δεν θηλάζουν. Δεν μελετάται το κάθε μωρό ξεχωριστά για να είναι γνωστή η επίδραση. Μελετάται μόνο η συχνότητα και η σοβαρότητα των ασθενειών σε μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες. Δηλαδή δεν έχει μελετηθεί ο μηχανισμός την επίδρασης στην κάθε ασθένεια για να μπορεί κάποιος να σου απαντήσει.

 

 

Από το καλύτερο στο χειρότερο η κατάταξη έχει ως εξής:

 

 

θηλασμός + όχι κάπνισμα

 

θηλασμός + κάπνισμα

 

ξένο γάλα + όχι κάπνισμα

 

ξένο γάλα + κάπνισμα

 

είσαι στη δεύτερη κατηγορία! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση,με καθησυχασες πολυ.

Αν δηλαδη θηλασω και μετα στο καπακι καπνισω ενα-δυο τσιγαρα,αλλα μεσα στο επομενο 20λεπτο το μωρακι ξαναξυπνησει και ζηταει να φαει,μπορω να το ξαναθηλασω χωρις ενοχες; Θελω να πω,δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο χρονικο οριο πριν απο το οποιο δεν κανει να θηλασεις αφου καπνισεις;

Εντωμεταξυ σκεφτηκα και το αλλο: δε θα ηταν καλυτερα να παρω ενα θηλαστρο και να αποθηκευω γαλα,ωστε να δινω με το μπιμπερο οταν ξυπναει και μολις εχω καπνισει;

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση,με καθησυχασες πολυ.

Αν δηλαδη θηλασω και μετα στο καπακι καπνισω ενα-δυο τσιγαρα,αλλα μεσα στο επομενο 20λεπτο το μωρακι ξαναξυπνησει και ζηταει να φαει,μπορω να το ξαναθηλασω χωρις ενοχες; Θελω να πω,δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο χρονικο οριο πριν απο το οποιο δεν κανει να θηλασεις αφου καπνισεις;

Εντωμεταξυ σκεφτηκα και το αλλο: δε θα ηταν καλυτερα να παρω ενα θηλαστρο και να αποθηκευω γαλα,ωστε να δινω με το μπιμπερο οταν ξυπναει και μολις εχω καπνισει;

:oops:

 

Το θήλαστρο δεν σου το συστήνω σε καμία περίπτωση. Σκέψου πώς θα νιώσει το μωρό σου που το αρνείσαι...

 

 

Τα χρονικά όρια δεν λένε ότι απαγορεύεται να θηλάσεις αν έχεις καπνίσει. Λένε απλά ότι όσο περισσότερες ώρες έχουν περάσει τόσο καλύτερα.

 

 

Το κριτήριο είναι αν θα το θηλάσεις ή θα το αρνηθείς. Το να μην το θηλάσεις ενώ το χρειάζεται είναι το χειρότερο σενάριο για το μωρό σου. Το να το θηλάσεις ενώ έχεις καπνίσει είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Σου συνιστώ θερμά αν μπορέσεις να κρατήσεις το κάπνισμα σε χαμηλά επίπεδα, αυτό είναι το καλύτερο για το μωρό σου. Αν δεν μπορέσεις να το κάνεις αυτό είναι καλύτερα να το θηλάζεις παρά να μην το θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω,θα το κρατησω σε χαμηλα επιπεδα οπως κανω μεχρι στιγμης,δηλαδη 1-2,το πολυ 3,την ημερα. Βεβαια μολις σταματησω να θηλαζω-πραγμα που θα γινει μονο αν μου σταματησει το γαλα απο μονο του-θα καπνισω μια κουτα στην καθισια μου!!! :lol: Εξω απο το σπιτι βεβαια οπως μου λες,και μετα θα αλλαζω ρουχα!!!

Σ΄ευχαριστω και παλι πολυ,πραγματικα με ανακουφισες πολυ με αυτα που μου γραφεις,οπως εχω ξαναγραψει ειμαι γενικα πολυ ενοχικος ανθρωπος και πιστεψε με (αν και σιγουρα το ξερεις ηδη),το να νιωθω τυψεις σε αυτη τη φαση της ζωης μου δεν ειναι ο,τι καλυτερο!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια,τυχαινει καμμια απο σας να ειναι καπνιστρια και να θηλαζει; Εχω ξαναγραψει γι΄αυτο το θεμα σ΄αυτη την ενοτητα,γιατι με προβληματιζει παρα πολυ και καθως οι αποψεις διιστανται εχω μπερδευτει απιστευτα σχετικα με το τι επιτρεπεται και τι οχι.

Να σας εξηγησω:

Οπως εχω ξαναγραψει,πριν μεινω εγκυος καπνιζα σα φουγαρο και το απολαμβανα,στην εγκυμοσυνη ομως,με εξαιρεση τις 5 πρωτες μερες που εμαθα οτι ειμαι εγκυος,για 9 μηνες δεν το ξανααγγιξα. Με το που γεννησα,την επομενη μερα το ξανααρχισα,κανοντας το πολυ μεχρι 4 την ημερα,αφου τοσο η μαια μου οσο και η μητερα μου που ειναι παιδιατρος μου ειχαν πει οτι μεχρι 4-αυστηρα ομως μεχρι τοσα-επιτρεπεται,φτανει να περνανε πανω απο 3 ωρες απο τη στιγμη που το σβηνω μεχρι τον επομενο θηλασμο. Οπως ειχα γραψει και στην Αγλαια σε αλλο topic,εχει τυχει καποιες φορες στο 20 λεπτο ή μισαωρο απο την ωρα που καπνιζω το μωρακι να ξαναπεινασει κι εγω να το θηλασω,ομολογουμενως με αρκετες ενοχες. Χτες μου συνεβη να πεινασει στο 10 λεπτο απο την ωρα που ειχα σβησει το τσιγαρο,προσπαθησαμε να το παρηγορησουμε και να το νανουρισουμε χωρις αποτελεσμα,οποτε το θηλασα. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν φταιει που ειχα καπνισει λιγη ωρα πριν,αλλα το μωρακι εκανε 2 εμετους,εβγαλε ολο το γαλα απο 2 θηλασμους και μετα κοιμηθηκε απο τις 8 το απογευμα μεχρι τις 5 σημερα τα ξημερωματα.

Καταλαβαινετε οτι πηγα να τρελλαθω και δεν ξερω τι να κανω. Αν κι εμπιστευομαι απολυτα και τη μητερα μου και τις συμβουλες της Αγλαιας και της μαιας μου,πηρα ενα τηλεφωνο στο Τμημα Θηλασμου στο Ελενας οπου μια μαια με πλροφορησε οτι αν σκοπευω να καπνιζω,πρεπει να σταματησω το καπνισμα γιατι αυτα τα δυο δε συμβαδιζουν. Στη συνεχεια επικοινωνησα με μια παιδιατρο γνωστη της μαμας μου που μου ειπε οτι μεχρι 3 την ημερα επιτρεπεται αλλα οτι γενικα η νικοτινη περναει στο γαλα και κανει οχι μονο ταχυπαλμιες αλλα και ευαισθησια στους πνευμονες του μωρου. Καπου στο Internet διαβασα οτι στη νικοτινη μπορει να οφειλονται και οι εμετοι.

Εντωμεταξυ σημερα που το ζυγισαμε το μωρακι,ειδαμε οτι εχει χασει γυρω στα 100 γραμμαρια. Μιλαμε δεν ξερω τι να κανω,απο τη μια σκεφτομαι να ξανακοψω το καπνισμα για να θηλασω (πραγμα που θα με κανει απιστευτα νευρικη,ηδη το σκεφτομαι και με πιανουν νευρα) απο την αλλη λεω να ξεκινησουμε ξενο γαλα και να καπνιζω ελευθερα οπως παλια,τα 2μιση πακετα μου,εκτος σπιτιου βεβαια. Εννοειται πως γνωριζω πως το καλυτερο θα ηταν να ακολουθησω την πρωτη εκδοχη.

Εχει καμμια σας αναλογη εμπειρια ρε κοριτσια; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Sorry,εκανα καπου ενα λαθακι και μπορει να μη βγαλετε νοημα οποτε το διορθωνω παραυτα: η μαια στο Ελενας μου ειπε οτι αν σκοπευω να καπνιζω θα πρεπει να κοψω το θηλασμο,ενω εγω εγραψα "αν σκοπευω να καπνιζω,θα πρεπει να κοψω το καπνισμα". Anyway,καταλαβατε!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...