Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΠΝΙΕΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Φαντάζομαι από την ώρα που βλέπετε θα δικαιολογείτε και τον τίτλο που έβαλα στο θέμα μου....

τυχαίνει σε κάποια κοπέλα?? ....δεν με βολεύει η κοιλιά,δεν μπορώ να ανασάνω,νιώθω να με πλακώνει το βάρος της,στο πλάι πάλι με ενοχλεί γιατί την νιώθω σαν να "κρέμεται" και με κουράζει...και γενικά μου φεύγει ο ύπνος....ουφφφφφ.....:?:-?:?

 

Από τον 7ο άρχισα να μην μπορώ να κοιμηθώ! Τώρα που είμαι στον 8ο χειροτέρεψε το πράγμα... Φαντάζομαι τί θα γίνει στον 9ο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από τον 7ο άρχισα να μην μπορώ να κοιμηθώ! Τώρα που είμαι στον 8ο χειροτέρεψε το πράγμα... Φαντάζομαι τί θα γίνει στον 9ο...

 

χιχιχι...και που να δεις τι εχει να γινει αφου γεννησεις!!!Ευχομαι σε ολες σας να γεννησετε παιδακια υγειεστατα πανω απόλα και βολικα στον υπνο...γιατι ο δικος μου ο αλητακος με εχει πεθανει...εχω να κοιμηθω 4 ωρες συνεχομενες απο τη μερα που γεννησα....τωρα τελευταια παει να γινει το θαυμα αλλα δε λεω μεγαλες κουβεντες...

 

Με το καλο σε ολες!!Καλη Ανασταση!!

Link to comment
Share on other sites

καλά το τι έχει να γίνει μετά την γέννα...το πέρασα μία φορά και είμαι προετοιμασμένη...ΤΑΑΑΑ ξενύχτια!! και το πρώτο μου μωρό ήταν ήσυχο...αν ευτυχίσω να είναι έτσι και το δεύτερο...

 

η πλάκα είναι ότι - περιέργως - δεν νυστάζω σε αναλογία με τις ώρες που έχω κοιμηθεί το βράδυ...!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια.δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο τοπικ,δεν ειναι οτι εχω αυπνιες γενικα,μια χαρα κοιμαμε δοξα το θεο δεν εχω καμια ενοχληση παρα την προχωρημενη εγκυμοσυνη ειμαι στην 34η εβδομαδα.ουτε μεγαλη κοιλια ουτε πονους ουτε καουρες τιποτα.το μονο κακο ειναι οτι πεφτω κανονικα για υπνο 11 και τις 3 που εχω ρολοι εδω και μηνες θα ξυπνησω για να τρεξω στο μερος,μολις γυρισω στο κρεβατι δεν μπορω να κοιμηθω ξανα,ταλαιπωρουμαι αρκετα με ποιανει φοβος εκεινη την ωρα για τη γεννα και κανω κανα 2ωρο να ξανακοιμηθω.το ωραιο ειναι οτι την ημερα δεν με νοιαζει δεν το σκεφτομαι,μονο το βραδυ αγριευομαι,δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα...συμβαινει σε καμια αλλη αυτο το κουλο?:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Doom εγώ που μπήκα στον 6ο το ιδιο πράγμα μου συμβαίνει και εγώ καλά ΄με πιάνει ο ύπνος στον καναπέ σηκώνομαι να πάω στο κρεβάτι και κατα τις 3 με 3:30 το μάτι γαρίδα και στριφογυρνάω σαν την σβούρα.Το παθαίνω μέρα παρα μέρα σχεδον.Πόνους δεν έχω και εγώ και δεν πίνω ούτε και καφέ.Τι να πώ που να φτάσω και στην δικια σου εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο τοπικ,δεν ειναι οτι εχω αυπνιες γενικα,μια χαρα κοιμαμε δοξα το θεο δεν εχω καμια ενοχληση παρα την προχωρημενη εγκυμοσυνη ειμαι στην 34η εβδομαδα.ουτε μεγαλη κοιλια ουτε πονους ουτε καουρες τιποτα.το μονο κακο ειναι οτι πεφτω κανονικα για υπνο 11 και τις 3 που εχω ρολοι εδω και μηνες θα ξυπνησω για να τρεξω στο μερος,μολις γυρισω στο κρεβατι δεν μπορω να κοιμηθω ξανα,ταλαιπωρουμαι αρκετα με ποιανει φοβος εκεινη την ωρα για τη γεννα και κανω κανα 2ωρο να ξανακοιμηθω.το ωραιο ειναι οτι την ημερα δεν με νοιαζει δεν το σκεφτομαι,μονο το βραδυ αγριευομαι,δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα...συμβαινει σε καμια αλλη αυτο το κουλο?:-(

 

Και ντρεπομουν να το γραψω γτ λεω θα μου πουν ολες μην ανχωνεσαι κλπ κλπ...Αυτο που ακουω τους 2 τελευταιους μηνες απο ολους ειναι κοιμησου τωρα που μπορεις...Ναι αμε!!Εχω να κοιμηθω πανω απο 5 ωρες κι αυτο οχι συνεχομενες τουλαχιστον 3 μηνες...Οχι οτι δεν νυσταζω...απλα ξυπναω καποια φαση και μετα αρχιζω να σκεφτομαι τα διαφορα...Αλλα στη διαρκεια της μερας ολα μια χαρα!!Η αισιοδοξια στο μεγαλειο της!!Μαλλον σε μενα φατινε και κατι κουλα ονειρα που βλεπω ολη την ωρα...τι να πω..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω τα παθαινω αυτα..Κοιμαμαι κατα τις 11 με 12 αφου τρομαζω να βολευτω γτ με ταλαιπωρουν απιστευτεσ καουρεσ κ κατα τισ 3-4 σηκωνομαι για τουαλετα μουσκεμα στον ιδρωτα κ αρχιζω κ σκεφτομαι διαφορα.Ολα τα προβληματα θελω να τα λυσω εκεινη την ωρα.Μετα μπορει να μεινω αυπνη 1-2 ωρεσ κ μετα που με ξαναπαιρνει ο υπνος σηκωνεται ο αντρασ μου για δουλεια κ ξαναξυπναω ιδρωμενη..

εντωμεταξυ ολο ξεχνιεμαι κ παω να ξαπλωσω πλαγιομπρουμυτα κ τσουπ αρχισει να κλωτσει η μπεμπα γιατι την ενοχλω κ αυτη..

Κ εγω κατα διαστηματα ονειρευομαι κατι βλακειες αλλα προσπαθω να μην τα ξαναθυμάμαι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απλά δεν βολεύομαι αν και βάζω ένα σωρό μαξιλάρια. Αποτέλεσμα; Πηγαινοέρχομαι όλο το βράδυ. Κρεβατοκάμαρα-σαλόνι.Για την ακρίβεια κρεβάτι-καναπές. Αν βάλω και το γεγονός οτι σηκώνομαι για να πάω τουαλέτα...έτσι εξηγείται γιατί είμαι πτώμα όλη τη μέρα...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση θέλω να κάνω. Εγώ είμαι στην 30 εβδομάδα και εδώ και κάποιες εβδομάδες έχουν ξεκινήσει οι αυπνίες διότι πονάνε πολυ οι γοφοί μου. Κοιμάμαι στα πλάγια αριστερα και δεξιά με πολλά μαξιλάρια. Ένα ανάμεσα στα πόδια, δύο στο κεφάλι για τις καούρες και ένα κοντά στην κοιλιά για να μην γυρίσω καταλάθος μπρούμητα αλλά έχω πόνους στους γοφούς και στην λεκάνη. Αφήστε που βογκάω όταν αλλάζω πλευρό. Αυτό όταν ξαπλώνω συμβαίνει και χειροτερεύει για όση περισσότερη ώρα είμαι ξαπλωμένη. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς:?::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μια ερώτηση θέλω να κάνω. Εγώ είμαι στην 30 εβδομάδα και εδώ και κάποιες εβδομάδες έχουν ξεκινήσει οι αυπνίες διότι πονάνε πολυ οι γοφοί μου. Κοιμάμαι στα πλάγια αριστερα και δεξιά με πολλά μαξιλάρια. Ένα ανάμεσα στα πόδια, δύο στο κεφάλι για τις καούρες και ένα κοντά στην κοιλιά για να μην γυρίσω καταλάθος μπρούμητα αλλά έχω πόνους στους γοφούς και στην λεκάνη. Αφήστε που βογκάω όταν αλλάζω πλευρό. Αυτό όταν ξαπλώνω συμβαίνει και χειροτερεύει για όση περισσότερη ώρα είμαι ξαπλωμένη. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς:?::confused::confused::confused::confused:

ναι εγω ειχα πονους στους γοφους πολλους αλλα ισιωσα λιγο τωρα.τωρα δεν μπορω να ρυμουλκηθω κ να αλλαξω πλευρο κ σηκωνομαι κ 2 φορες τη νυχτα για τουαλετα κ εχω κ εγω ενα μαξιλαρι στην κοιλια που με ζεσταινει ηδη κ ενα αναμεσα στα ποδια...τελειααα:)

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Fine. Ομοιοπαθούσες και οι δύο. Άσε τι να κάνουμε:!: Μόνο η υπομονή θα μας σώσει. Ελπίζω να αντέξει και ο άντρας μου, ο οποίος ξυπνάει πάρα πολύ εύκολα και ακούει τα βογκητά μου.

Link to comment
Share on other sites

ουφφφ!κι εγώ στο club! κοιμάμαι κατά τις 11-12, και κατά τις 4 που ξυπνάω για τουαλέτα παίζει να μη ξανακοιμηθώ...σκέφτομαι διάφορα, μου κολλάει ότι βλακεία μπορεί να με αγχώσει κ ύπνος ξανά λίγο πριν το ξυπνητήρι! φυσικά είμαι πτώμα μεσα στη μέρα!

κι όσο σκέφτομαι που όλοι μου λένε κοιμήσου τώρα που μπορείς..τόσο το μάτι γαρίδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ποσο σας νιωθω κοριτσια...ειμαι στην 36 εβδομαδα και τον τελευταιο καιρο ο υπνος εχει γινει μαρτυριο...δε βολευομαι πουθενα, η μικρη κλοτσαει συνεχεια...βαζω μαξιλαρια κατω απο την κοιλια και τα ποδια μου αλλα ζεσταινομαι υπερβολικα και ξυπναω...εχω δει ο,τι επαναληψη προβαλλεται μεταμεσονυκτια...στριφογυριζω σαν αρνι στη σουβλα ολο το βραδυ......:lol:

Link to comment
Share on other sites

βλεπω γενικο το κακο.και ελεγα οτι εγω δεν παω καλα....ειναι σαν ταινια θριλερ οταν νυχτωνει η γεννα μοιαζει πιο τρομακτικη!τι να πω πια!πολλες παραξενιες...οσο για τη ζεστη να ναι καλα αυτος που ανακαλυψε τα air condition,υπερωριες κανουν σπιτι και δουλεια....αλλιως δεν θα την παλευα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω που γεννησα θα σας πω αυτο οτνως κοιμηθητε τωρα βρειτε μια σταση που σας βολευει και ριξτε το στον υπνο εγω ποτε δεν ειχα μαυρους κυκλους τωρα κανουν πανηγυρι στο προσωπο μου δεν παλευετε η αυπνια ο μικρος ξυπναει συνεχεια μεσα στη νυχτα ελπιζω τωρα που σαραντησαμε να μου αλλαξει αυτη τη συνηθεια αλλιως δε μας βλεπω καλα ουτε εμενα ουτε τον ανδρα μου....

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι πολυ λιγο μηνων για να τα εχω αυτα μαλλον....αλλα τα εχω !! ειμαι στην 25 εβδομαδα κ εχει 2 μερες που μολις ξαπλωνω τοτε ξυπναει το νινι κ αρχιζει κ κανει βολτες!γυρναω απο δεξια κ κλοτσαει δεξια γυρναω απο αριστερα κ κλοτσαει απο αριστερα ανησυχω μηπως τον ζοριζω ..κ οταν αποφασισω αν γυρισω ανασκελα(που κατουριεμαι πολυ ευκολα)τοτε βρισκει την χαρα του κ μου φαινεται οτι με τοσες κινησεις που κανει νιωθω οτι χορευει!!χιχι :) αλλα ολα αυτα ειναι χαρουμενα μου φτανει που ειναι γερος ..

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω που γεννησα θα σας πω αυτο οτνως κοιμηθητε τωρα βρειτε μια σταση που σας βολευει και ριξτε το στον υπνο εγω ποτε δεν ειχα μαυρους κυκλους τωρα κανουν πανηγυρι στο προσωπο μου δεν παλευετε η αυπνια ο μικρος ξυπναει συνεχεια μεσα στη νυχτα ελπιζω τωρα που σαραντησαμε να μου αλλαξει αυτη τη συνηθεια αλλιως δε μας βλεπω καλα ουτε εμενα ουτε τον ανδρα μου....

 

Πώς να κοιμηθούμε οι δόλιες με τα βλαστάρια μας να κάνουν πανηγύρι στην κοιλιά μας, η οποία πραγματικά δεν βολεύται πουθενά και με τίποτα; Χα χα!

Άντε με το καλό να γεννήσουμε και προσωπικά με βλέπω κάθε φορά που ο μπέμπης κοιμάται να πέφτουν και οι δικές μου ασφάλειες.;)

 

Όσο για τους μαύρους κύκλους υπομονή Χριστινάκι μου. Παρεπιπτόντως να σου ζήσει!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

πρεπει σε αυτο το σημειο να πω και γω τον πονο μου. ο μεγαλος μου μεχρι που εγινε 5 χρονων καθε τρεις ωρες γκαριζε και ηθελε μπιμπερο. τι μαρτυριο περασαμε δε λεγεται.ολη νυχτα δρομολόγιο. τωρα που ξερενεται στον υπνο,ολη νυχτα, ειμαι παλι εγκυος-αυπνη-ταλαιπωρη!!!!αμε το καλο ναρθει και το μπεμπε, αλλα αν ξυπναει και αυτο ολη νυχτα....θα παρω τα βουνα))

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει σε αυτο το σημειο να πω και γω τον πονο μου. ο μεγαλος μου μεχρι που εγινε 5 χρονων καθε τρεις ωρες γκαριζε και ηθελε μπιμπερο. τι μαρτυριο περασαμε δε λεγεται.ολη νυχτα δρομολόγιο. τωρα που ξερενεται στον υπνο,ολη νυχτα, ειμαι παλι εγκυος-αυπνη-ταλαιπωρη!!!!αμε το καλο ναρθει και το μπεμπε, αλλα αν ξυπναει και αυτο ολη νυχτα....θα παρω τα βουνα))

 

Mέχρι που έγινε πέντε χρονών;Έπρεπε να ήσουν πιο αυστηρή μαζί του.

 

Με το καλό το μωράκι σου και εύχομαι να είναι πιο συνεργάσιμο :P

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ!! ησυχασα τωρα.....νομιζα οτι μονο εγω τα τραβαω αυτα!

Ειμαι 30w στη δευτερη εγκυμοσυνη και απο το πρωτο τριμηνο αρχισαν οι αυπνιες!Ευτυχως που ο γιος μου(18 μηνων)κοιμαται ολο το βραδυ σερι και δεν εχω και αυτο το αγχος!!

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μονο τον τελευταιο μηνα αυπνιες και ειχα ανησυχησει τωρα που ξεκινησαν τοσο νωρις.

Καποια κοπελα ειπε οτι δεν βολευεται η κοιλια της στο πλαι......μπορει να βαλει μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και θα ειναι καπως πιο υποφερτα τα πραγματα.Εγω το βαζω το μαξιλαρι εδω και 2 μηνες ηδη!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου αυπνίες κορίτσια τώρα συνοδεύονται και από βράσιμο....είμαι στην 36η εβδομαδα και ΣΚΑΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!

έχω που έχω τις αυπνίες ,αν μέσα στην νύχτα για κάποιο λόγο ξυπνήσω - και ο ύπνος που κάνω είναι της πεταλούδας - μετά όχι απλά δεν κοιμάμαι,αλλά δε με βολεύει η κοιλιά,γυρίζω πότε από το ένα πλευρό και πότε από το άλλο με αποτέλεσμα - κάνει που κάνει ζέστη - το στρώμα να αρχίζει να ζεσταίνεται σε σημείο βρασμού , να πυρώνουν τα σεντόνια, και στο τέλος να με βρίσκεις όρθια ( σημειωτέων με φοβερό πόνο στους γοφούς μέσα στα κόκκαλα της λεκάνης από το βάρος της κοιλιάς που είναι χαμηλά ) να κόβω βόλτες με ένα χαρτί στο χέρι για να κάνω αέρα ... και είτε να κουτσαίνω από τον πόνο είτε να ανακάθομαι στο στρώμα και να κουνάω τα πόδια μου από τα νεύρα μου....:twisted::twisted:

 

οπότε το παίρνω απόφαση,συκώνομαι,πίνω λίγο νερό και με μισόκλειστα μάτια (γιατι και καλά θα πάω πάλι για ύπνο ,εεε να μην ξυπνήσω και τελείως!!:shock::shock::shock:) πάω και κάθομαι....στον υπολογιστή!!:shock::cool::cool::cool:

 

κατά τα άλλα όλα καλά μωρέ...!! κυριλέ!:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...