Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σχολικες δραστηριοτητες και γονεις


ZWH

Recommended Posts

Χθες βρεθηκα σε μια παρεα με μαμαδες. Πιασαμε συζητηση με αφορμη τα εργα που θα παιξουν τα παιδια μας στην σχολικη γιορτη.

Ηξερα οτι ο γιος μου παιρνει μερος σε ενα εργο, δεν ηξερα ομως λεπτομεριες και δεν με ενοιαζαν.

Η επιλογη των εργων ειχε παρασκηνιο (οπως πιστευαν καποιες μαμαδες). ΒΑσικα η ιστορια εχει ως εξης... ο δασκαλος ειπε οποιο παιδι ηθελε να γραψει ενα σκετσακι, να χωριστουν σε ομαδες (εαν δεν μπορουσαν να γραψουν ενα που θα συμμετειχαν ολα) και να τα παιξουν. Ε απ οτι καταλαβα εγινε πανζουρλισμος. Μαμαδες μπλεχτηκαν, θεωρησαν οτι τα παιδια τους αδικηθηκαν αφου δεν θα παιχτει δικο τους εργο και εριξαν ευθυνες στον εκπαιδευτικο και σε αλλα παιδια. Εγω τα ακουγα χθες και ειχα μεινει με ανοιχτο το στομα.

Αρχισα να αναρωτιεμαι εαν εγω ειμαι απουσα απο την σχολικη ζωη του παιδιου μου. Οταν ειπα οτι δεν ξερω τιποτα απ ολα αυτα μια μαμα με ρωτησε αν μου τα λεει ολα ο γιος μου. Της ειπα οτι ο μικρος ειναι αδιαφορος για τους τσακωμους που γινονται για αυτο δεν μου ειπε κατι.

Εγω τα πραγματα τα βλεπω διαφορετικα. Θεωρω οτι η κινηση εγινε απο τον εκπαιδευτικο ετσι ωστε να βαλει τα παιδια σε μια διαδικασια, να φτιαξουν κατι ολοτελα δικο τους μεσα απο το οποιο θα εχουν κερδος. Καποιοι καθησαν και εγραψαν τα σκετσακια, αυτο προυποθετει σκεψη, γραφη, στησιμο ενος εργου. Τα εγραψαν στον υπολογιστη (εξασκηση για το μαθημα του κομιουτερ) βρηκαν τις ομαδες ισως συμωνα με τις συμπαθειες (και ποιος δεν εχει?) ή συμφωνα με το τι χαρακτηρας ταιριαζει στο καθε παιδι... μονα τους καθονται και βρισκουν τα ρουχα και μονα τους κανονιζουν τις προβες εκτος σχολειο σε καποιο σπιτι. Ομαδικο πνευμα λοιπον... Σαφως θα υπαρξουν γκρινιτσες μεταξυ των παιδιων... θυμαμαι απο τα δικα μου σχολικα χρονια.. Το σχολειο ειναι μια μικρη κοινωνια... πρεπει οι γονεις να εμπλακουν σε ολο αυτο?

Κατα εμε, οχι. Ειναι κατι που πρεπει να το διαχειριστουν τα ιδια τα παιδια....

Ποια ειναι η δικη σας γνωμη ? Εμπλεκεστε στα του σχολειου? Εμπλεκεστε στο γιατι τσακωθηκε ο Γιαννακης με την ΤΑσουλα? Εμπλεκεστε στο οτι το παιδι σας μπορει να μην προτιμηθηκε να κανει συγκεκριμενα πραγματα?

Να πω οτι γενικα ο δικος μας δασκαλος ειναι υπερ της ομαδικοτητας. Δεν ειναι λιγες οι φορες που τους βαζει να κανουν εργασιες μεσα απο το βιβλιο χωρισμενα σε ομαδες . Προχθες μαλιστα φτιαξαμε μια συνταγη απο το βιβλιο...

Τι λετε λοιπον?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να πω... κι εγώ έτσι ακριβώς τα βλέπω όπως εσύ. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι οι γονείς το έκαναν θέμα, αλλά διαβάζοντας και το τόπικ στο οποίο παρέπεμψε η Κέλλυ, δεν με εκπλήσσει πια.

Αναρρωτιέμαι πώς νιώθουν τα ίδια τα παιδιά με όλο αυτό. Οι γονείς μου γενικά είχαν την τάση να χώνονται στη ζωή μου και στις σχέσεις μου με τα άλλα παιδιά νομίζοντας ότι έτσι με στήριζαν, όχι όμως στο βαθμό που διαβάζω εδώ μέσα, και θυμάμαι πόσο πολύ με ενοχλούσε η ανάμιξή τους...

Link to comment
Share on other sites

pax το ειδα διαβασει τοτε..

Το αποκορυφωμα της συζητησης ηταν οτι καποιες ηθελαν να πανε να πιασουν τον δασκαλο... να του πουν τι ?

Εγω ολο αυτο το βλεπω θετικα. Μου αρεσε που εβαλε ταπαιδια να γραψουν σκετσακια (αν και ειναι μονο τεταρτη δημοτικου) που αφησε τα παιδια να επιλεξουν το εργο που θα παιξουν, να χωρισουν τις ομαδες. Εγω θεωρω οτι μαθαινουν τα παιδια μεσα απ ολη αυτη την διαδικασια. Φυσικα και θα υπαρξουν γκρινιες. Στα χρονια τα δικα μας ολες πχ θελαμε να παιξουμε τις πριγκιπισσες... ε ναι βαζαμε τα κλαματα οταν παιζαμε τον βατραχο :), απογοητευομασταν αλλα αν καποιος γονιος ανακατευοταν σε αυτο δημιουργουνταν περισσοτερα προβληματα.

και τι σημαινει αδικειται το παιδι μου? με ποιον τροπο αδικειται ενα παιδι? Αδικειται οταν δεν ειναι ο πρωταγωνιστης σε καποια project? Εγω χθες ειδα μια χαρουμενη παρεα (την μια ομαδα) που αποφασισε να μας παρουσιασει αυτο που ετοιμαζουν. Μια παρεα μεσα στο γελιο. Μαλιστα επαιζε και ο συγγραφεας του σκετς και αν δεν μου ελεγαν οτι το εχει γραψει το συγκεκριμενο παιδι ουτε που θα το καταλαβαινα. Δεν ειδα επαρση, δεν ειδα τιποτα. Αντιθετα το παιδακι που η μαμα τους ηταν η πρωτοστατισα, καθοταν ζαρωμενο σε μια γωνια (μπηκε σε αλλη ομαδα και θα παιξει σε αλλο σκετσακι).

Τελικα τι εχει σημασια? Κατα ποσο πρεπει εμεις οι γονεις να "Χωνομαστε" μεσα στην σχολικη κοινοτητα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιθετα το παιδακι που η μαμα τους ηταν η πρωτοστατισα, καθοταν ζαρωμενο σε μια γωνια (μπηκε σε αλλη ομαδα και θα παιξει σε αλλο σκετσακι)

 

Ε, μα, κι εγώ θα ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιει αν η μαμά μου πρωτοστατούσε σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτρέψτε μου να πω ένα τεράστιο ααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχ

 

και ας το ερμηνεύσει ο καθένας σας όπως θέλει (αν θέλει)

με πίκρα στη φωνή όχι απλό αχ.

 

Μπράβο στο δάσκαλο, πολύ ωραία ιδέα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εναν υπεροχο δασκαλο που δεν μενει μονο στα βιβλια. Μιλαει στα παιδια για την οικολογια και για ενα σωρο πραγματα ;). Ειναι αξιος και σαν δασκαλος και σαν ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτρέψτε μου να πω ένα τεράστιο ααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχ

 

και ας το ερμηνεύσει ο καθένας σας όπως θέλει (αν θέλει)

 

AX KAI BAX! πηγε ο ανθρωπος να κανει τα..μοντερνα του κ τα επικαιρα του προτζεκτ κ την πατησε..οι γονεις θελουν τελικα ενα δασκαλο οπως ηταν το 1960-70 οταν πηγαιναν αυτοι σχολειο...! .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε εναν υπεροχο δασκαλο που δεν μενει μονο στα βιβλια. Μιλαει στα παιδια για την οικολογια και για ενα σωρο πραγματα ;). Ειναι αξιος και σαν δασκαλος και σαν ανθρωπος.

 

μπραβο σου που το σκεφτεσαι ετσι!κ αν του το λεγες κιολας ποσο θα το εκτιμουσε!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να υπάρχουν δάσκαλοι που έχουν όρεξη, που ωθούν τα παιδιά να δημιουργήσουν και να δουλέψουν ομαδικά αντί να κάνουν μια copy-paste γιορτή και οι γονείς αντί να τα εκτιμήσουν όλα αυτά να δημιουργούν φασαρίες...γι'αυτό δεν πάμε μπροστά επειδή είμαστε εγωκεντρικοί και κοιτάμε πώς να βγάλουμε το μάτι του άλλου :(

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πώς εμπλέκονται οι γονείς στη σχολική διαδικασία...είναι ένα κεφάλαιο ανεξερεύνητο για τα ελληνικά δεδομένα. Στο εξωτερικό, μιλάω συγκεκριμένα για την Αγγλία όπου είχα κάνει erasmous και το γνωρίζω, υπάρχει η σχετική εμπειρία...Σκεφτείτε πόσο πιο απλό θα ήταν το θέμα...αν η συγκεκριμένη μητέρα ζητούσε ήρεμα από τον εκπαιδευτικό να της υποδείξει πώς "έμαθε" τα παιδιά να δουλεύουν συνεργατικά και "συνέχιζε" αυτό τον τρόπο εργασίας στο σπίτι με τους φίλους του παιδιού της...ενισχύοντας τις όποιες προσπάθειές τους...αντί να ενισχυει τον εγωκεντρισμό του παιδιού της και την αίσθηση ότι η μανουλα θα "καθαρίζει" πάντα τα όποια προβλήματα. Καλό κουράγιο στο συνάδελφο....

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου που το σκεφτεσαι ετσι!κ αν του το λεγες κιολας ποσο θα το εκτιμουσε!!

Εννοειται οτι θα το κανω σε λιγες μερες που θα παρουμε βαθμους ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πώς εμπλέκονται οι γονείς στη σχολική διαδικασία...είναι ένα κεφάλαιο ανεξερεύνητο για τα ελληνικά δεδομένα. Στο εξωτερικό, μιλάω συγκεκριμένα για την Αγγλία όπου είχα κάνει erasmous και το γνωρίζω, υπάρχει η σχετική εμπειρία...Σκεφτείτε πόσο πιο απλό θα ήταν το θέμα...αν η συγκεκριμένη μητέρα ζητούσε ήρεμα από τον εκπαιδευτικό να της υποδείξει πώς "έμαθε" τα παιδιά να δουλεύουν συνεργατικά και "συνέχιζε" αυτό τον τρόπο εργασίας στο σπίτι με τους φίλους του παιδιού της...ενισχύοντας τις όποιες προσπάθειές τους...αντί να ενισχυει τον εγωκεντρισμό του παιδιού της και την αίσθηση ότι η μανουλα θα "καθαρίζει" πάντα τα όποια προβλήματα. Καλό κουράγιο στο συνάδελφο....

 

Στο μόνο που διαφωνώ είναι το ρήμα "υποδεικνύω".....

 

Θα έλεγα "διδάσκω" ή απλά "δείχνω".....

 

Κατά τα άλλα.....μακάρι οι γονείς να μην θεωρούσαν ότι ξέρουν τα πάντα (φυσικά υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις μεταξύ τους), πόσο πιο ωραία θα ήταν τα πράγματα για όλους......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τα άλλα.....μακάρι οι γονείς να μην θεωρούσαν ότι ξέρουν τα πάντα (φυσικά υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις μεταξύ τους), πόσο πιο ωραία θα ήταν τα πράγματα για όλους......

 

Έτσι. Και για τους εκπαιδευτικούς βέβαια ισχύει ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περα απι το οτι η ιδεα του δασκαλου να γραψουν τα παιδια το σκετσ ειναι καταπληκτικη και περα απο οτι και πρακτικα σε μια γιορτη σχολειο και οχι ταξης δεν μπορουν να συμμετεχουν ολα τα παιδια εγω θα "ανακατεβομουν" οσο μου επετρεπε το παιδι μου. Πχ στο συγκεκριμενο παραδειγμα της παραστασεις νομιζω οτι δεν θα ειχε προβλημα ο Κ να μην συμμετεχει, το αντιθετο μαλιστα. Ομως...

Βαζουν στο παιδι μια εργασια στο σχολειο: Δεν θα μαθουμε σαν γονεις τι εργασια εχουν να κανουν? Δεν θα προσπαθησουμε να τα ενθαρυνουμε να την κανουν καλα? Δεν θα ασχοληθουμε μαζι τους (αφιερωνοντας και εμεις χρονο) και μετα? Ε δεν πειραζει? Πως μετα θα τα πεισουμε να ξαναασχοληθουν για την επομενη εργασια??? Δεν θα πρεπει να ενημερωθουμε λιγο περισσοτερο για τα κριτηρια της επιλογης για να εξηγησουμε στο παιδι μας γιατι οχι αυτη την φορα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περα απι το οτι η ιδεα του δασκαλου να γραψουν τα παιδια το σκετσ ειναι καταπληκτικη και περα απο οτι και πρακτικα σε μια γιορτη σχολειο και οχι ταξης δεν μπορουν να συμμετεχουν ολα τα παιδια εγω θα "ανακατεβομουν" οσο μου επετρεπε το παιδι μου. Πχ στο συγκεκριμενο παραδειγμα της παραστασεις νομιζω οτι δεν θα ειχε προβλημα ο Κ να μην συμμετεχει, το αντιθετο μαλιστα. Ομως...

Βαζουν στο παιδι μια εργασια στο σχολειο: Δεν θα μαθουμε σαν γονεις τι εργασια εχουν να κανουν? Δεν θα προσπαθησουμε να τα ενθαρυνουμε να την κανουν καλα? Δεν θα ασχοληθουμε μαζι τους (αφιερωνοντας και εμεις χρονο) και μετα? Ε δεν πειραζει? Πως μετα θα τα πεισουμε να ξαναασχοληθουν για την επομενη εργασια??? Δεν θα πρεπει να ενημερωθουμε λιγο περισσοτερο για τα κριτηρια της επιλογης για να εξηγησουμε στο παιδι μας γιατι οχι αυτη την φορα?

 

Δεν συμφωνω καθολου. Εαν μου ζητησει το παιδι μου την βοηθεια του θα του την δωσω. Ειναι κατι που ετοιμαζουν για την γιορτη του σχολειου, κατι που πρεπει να γραψουν μονα τους και να το σκηνοθετησουν. Κατι αποκλειστικα δικο τους. Θα πρεπει να μαθουν να συνεργαζοντα, να στηνουν κατι απο την αρχη μεχρι το τελος, κατι δικο τους, ασχετα με το αποτελεσμα. Δενε χω κανεναν λογο να του εξηγησω τα κριτηρια επιλογης. Δεν ειμαι εγω αυτη που θα κρινει εαν ενα εργο ειναι καλο η οχι. Το συγκεκριμενο αρεσε στην πλειοψηια των παιδιων, αυτο ανεβαζουν. Τα παιδια μας πρεπει να μαθουν να συνεργαζονται και οχι να ειναι τα κοκορια στο κοτετσι χωρις μαλιστα να εχουν τα προσοντα.... Η πειρα η δικια μου λεει, οτι οταν μπλεκονται πολλες μαμαδες, τιποτα δεν γινεται σωστα. Δυστυχως η καθεμια θελει το παιδι της να ειναι μπροστα και οχι να χαρει με αυτο που κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ούτε και εγώ θα ανακατευόμουν, αλλά ούτε και θα με πείραζε άλλοι γονείς να ανακατεύονται αν το θέλουν. Έτσι και αλλιώς πολλοί γονείς έχουν το στυλ να ανακατεύονται, σε ό,τι αφορά το παιδί τους και την εκπαίδευσή του. Δύσκολο να γίνει εξαίρεση για κάτι συγκεκριμένο και στο κάτω κάτω δεν είχαν οδηγίες να γίνει η εξαίρεση για αυτό το συγκεκριμένο.

 

Το φαινόμενο του γονέα-ελικόπτερο :-) είναι παγκόσμιο στην εποχή μας. Και εμείς εδώ στο φόρουμ που καθόμαστε και ψειρίζουμε ένα σωρό θέματα, το ίδιο κάνουμε, με άλλο τρόπο. Όταν εμείς μεγαλώναμε δεν ήταν και τόσο μεγάλο θέμα η ανατροφή του παιδιού. Τώρα έχουν αλλάξει λίγο οι εποχές.

 

http://en.wiktionary.org/wiki/helicopter_parent

 

Πάντως το ότι κάποια παιδιά έχουν σχηματίσει μια συγκεκριμένη εντύπωση, θα με προβλημάτιζε. Εσύ παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο επειδή δεν σου είπε τίποτα το παιδί, δηλαδή οι άλλες μαμάδες ξέρουν κάτι που δεν ξέρεις; Δεν σου είπαν λεπτομέρειες τι είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Eγω το μονο που ηξερα ηταν το παιδι μου παιρνει μερος σε ενα θετρικο εργο. Παρασκηνιο δεν ηξερα καθολου. Δεν ηξερα οτι καποια παιδια ειχαν γραψει σκετσακι και οτι απορριφθηκαν απο τα υπολοιπα παιδια και οι αλλες μαμαδες το εφεραν βαρεως...

Το εμαθα χθες και με κοιτουσαν με τα ματια διαπλατα που δεν ηξερα γιατι θεωρησαν οτι δεν μου λεει το παιδι μου τι γινεται στο σχολειο. Τσακωμοι δεν τον ενδιαφερουν δεν με ενδιαφερουν και σπανια συζητιουνται στο σπιτι. Η καθε μαμα χθες θεωρουσε οτι το παιδι της ειχε γραψει αριστουργημα και οτι κακως δεν παιζουν αυτα που εγραψαν τα παιδια τους... Ωραια και να ειναι ενα κακο σκετσακι, και τι εγινε? μονα τους τα δημιουργησαν , μονα τους τα επελεξαν, μονα τους επελεξαν τις ομαδες (κανενα παιδι δεν εμεινε εξω)..

Ποιο ειναι το προβληαμ τους? Το να ασχοληθω δημιουργικα, ναι θα το κανω. Χρειαζονται σκηνικα και μπορω να βοηθησω? χρειαζονται χωρο για τις προβες? ναι μπορουν να ερθουν σπιτι μου. Το να δημιουργησω ιντριγκες, το να βαλω το παιδι μου να τσακωθει γιατι δεν επιλεχτηκε οχι, δεν θα το κανω ποτε... ειναι πολυ μακρια απο εμενα και απο αυτα που θελω για τα παιδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ως παιδί είχα πάντα παράπονο που οι γονείς μου δεν ανακατευόταν στα του σχολείου. Αισθανόμουν ότι τα άλλα παιδιά, που οι γονείς 'μπαινόβγαιναν' στο σχολείο, ήταν πιο ευνοημένα. Αισθανόμουν ότι οι μαμάδες που κουβαλούσαν στις δασκάλες γλυκά, που χαριεντίζονταν με τους δασκάλους (με την καλή έννοια), που ρωτούσαν συνέχεια, γιατί τα παιδιά τους έχουν μικρό ποίημα και δώσε του ένα στοιχάκι παραπάνω κλπ κλπ. πρόσφεραν κάτι στα παιδιά τους, που εμένα οι γονείς μου μου το στερούσαν. Ποτέ δεν του ένοιαξε τί ποίημα θα είχα, ποτέ δεν πήγαν να με υπερασπιστούν στο βαθμό (ίσως μία φορά αλλά ήταν θέμα πανελληνίων, και επειδή ήταν μία φορά, το θυμάμαι σαν τώρα). Μου έλεγαν: αυτό είναι, εσύ κάνει το καλύτερο που μπορείς.

Έλεγα λοιπόν ότι όταν θα κάνω παιδιά, δεν θα αφήνω μύγα να πέσει κάτω. Θα φροντίζω να μην τα αδικήσει κανείς. Θα φροντίζω να ορθώνω το ανάστημα μπροστά τους.

Μεγαλώνοντας τα παιδιά μου, κατάλαβα ότι η σωστή συμπεριφορά είναι κάπου στη μέση. Είμαι λοιπόν μπροστά, μόνο όπου θέλει το παιδί μου. Ναι, αν μου πει ότι θεωρεί τον εαυτό του ριγμένο και δεν μπορεί να το χειριστεί μόνος, θα το μεταφέρω στη δασκάλα διακριτικά, για να το ξέρει. Με δική μου πρωτοβουλία, δεν θα μπω ποτέ μπροστά από το παιδί. Είναι υπόθεσή του.

Όμως οι άλλες μαμάδες, ναι, με ενοχλούν. Γιατί τα παιδιά πρέπει να παίζουν με τα ίδια όπλα. Στο σχολείο πρέπει να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες. Τους οποίους πρέπει να επιβάλει η δασκάλα. Αν η δασκάλα δεν μπορεί να βάλει στη θέση της τις παρεμβατικές μαμάδες, όχι το παιδί μου δεν μπορεί να αισθάνεται 'παρατημένο'. Θα παρέμβω κι εγώ, ακόμα και για να τους πω να μην ανακατευόμαστε στη ζωή στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Κyra το να μην ανακατευεσαι με καποια πραγματα δεν σημαινει αδιαφορια. Σημαινει οτι αφηνω το παιδι μου να ανοιξει τα φτερα του και να χειριστει καποια πραγματα. Αλλο εναι ρωταω, ενημερωνομαι τι εργασια εχει να κανει το παιδι μου και το βοηθαω αν μου το ζητησει και αλλο ¨χωνομαι" και προκαλω μπαχαλο με την συμπεριφορα μου γιατι πιστευω οτι αδικειται τοπαιδι μου. (το οποιο 9 στις 10 φορες δεν αδικειται απλα θελουμε να ειναι παντα ο πρωταγωνιστης στα παντα και δεν εννοω σε καποιο εργο). Προσωπικα σαν παιδι θα ενιωθα πολυ ασχημα εαν η μαμα μου ηταν συνεχεια απο πανω μου, δεν με αφηνε να αναπνεω, μου εβαζε λογια οτι αυτο που εκανα αξιζει περισσοτερο απο της ταδε και επρεπε το δικο μου να επιλεξουν (χωρις εγω να εχω προβλημα μεχρι εκεινη την στιγμη). Θα αισθανομουν πολυ ασχημα να ανοιγει το στομα της να κανει παραπονα δεξια και αριστερα, στις αλλες μαμαδες, στον δασκαλο, στον διευθυντη οτι το παιδι της αδικηθηκε... Αλλο να εχει αδικηθει σε μια βαθμολογια (που και εκει παιζεται και το συζητας διακριτικα με τον δασκαλο) και αλλο να χωνεσαι συνεχεια και παντου και να μην αφηνεις κανενα παιδακι να αναπνευσει ;) .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λοιπόν μπροστά, μόνο όπου θέλει το παιδί μου. Ναι, αν μου πει ότι θεωρεί τον εαυτό του ριγμένο και δεν μπορεί να το χειριστεί μόνος, θα το μεταφέρω στη δασκάλα διακριτικά, για να το ξέρει. Με δική μου πρωτοβουλία, δεν θα μπω ποτέ μπροστά από το παιδί. Είναι υπόθεσή του.

Όμως οι άλλες μαμάδες, ναι, με ενοχλούν. Γιατί τα παιδιά πρέπει να παίζουν με τα ίδια όπλα. Στο σχολείο πρέπει να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες. Τους οποίους πρέπει να επιβάλει η δασκάλα. Αν η δασκάλα δεν μπορεί να βάλει στη θέση της τις παρεμβατικές μαμάδες, όχι το παιδί μου δεν μπορεί να αισθάνεται 'παρατημένο'. Θα παρέμβω κι εγώ, ακόμα και για να τους πω να μην ανακατευόμαστε στη ζωή στο σχολείο.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχουν όλες οι μαμάδες την ίδια νοοτροπία, τις ίδιες αντιλήψεις, τον ίδιο τρόπο σκέψης, τις ίδιες αντιδράσεις σε διάφορα θέματα του σχολείου. Οπότε θεωρώ ότι είναι υποχρέωσή μου να παρακολουθώ τα δρώμενα του σχολείου και να επεμβαίνω εκεί που θεωρώ ότι η συμπεριφορά των μεγαλυτέρων – μαμάδων επιδρά αρνητικά στο παιδί μου.Βέβαια και εγώ θεωρώ ότι είναι ευθύνη του δασκάλου για το οποιοδήποτε πρόβλημα δημιουργείται. Το σχολείο είναι πρώτα από όλα «πεδίο δράσης» του δασκάλου. Το βαθμό λοιπόν που οι γονείς μπορούν να επεμβαίνουν τον καθορίζει ο δάσκαλος με τη συμπεριφορά του και τις πράξεις του. Αν δεν ήθελε να επεμβαίνουν οι γονείς, αυτό δεν θα γίνονταν. Και σίγουρα υπάρχουν και κομψοί τρόποι για να δείξεις σε ένα γονιό ποια είναι τα όρια του.

Όσον αφορά το θέμα της παράστασης, καλές οι πρωτοποριακές προτάσεις, (σε κάθε περίπτωση είμαι υπέρ) αλλά να μπορούν να υλοποιηθούν κιόλας, χωρίς να κάνουν κακό σε κανένα. Μια ομάδα και ειδικά ομάδα παιδιών πάντα χρειάζεται ένα αρχηγό για να μπορεί να λειτουργήσει. Αν ο αρχηγός είναι καλός τότε δεν υπάρχουν προβλήματα και αν υπάρξουν λύνονται σχετικά εύκολα. Ο δάσκαλος λοιπόν λειτούργησε ως σωστός αρχηγός που έπρεπε να είναι, έδωσε στα παιδιά σωστές και σαφείς οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουν, μοίρασε αρμοδιότητες, ρόλους κτλ., επέβλεπε την όλη διαδικασία και επέμβαινε εκεί που έπρεπε να επέμβει; Μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με μικρά παιδιά δημοτικού που ακόμη διαμορφώνουν χαρακτήρα, και που σίγουρα ακόμη χρειάζονται καθοδήγηση, από τη δασκάλα τους εντός σχολείου και από τους γονείς τους εκτός σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Παλι φταιξιμο στον δασκαλο... (σας υπενθυμιζω οτι δεν ειμαι εκπαιδευτικος ;) ). Αυτος ο ανθρωπος, εχει βοηθησει παρα πολυ τα παιδια μας, μεσα απο τις δραστηριοτητες που βαζει, τον τροπο που τους μιλαει και τα πραγματα που τα μαθαινει.

Επειδη μια μαμα θεωρει οτι αδικηθηκε το παιδι της, αμεσως το φταιξιμο πρεπει να το ριξει στον δασκαλο.. μαλιστα...

Ειλικρινα αγανακτω οταν γονεις χωνονται εκει που δεν πρεπει και να δημιουργουν προβληματα. Το παιδι μας δεν ειναι παντα το κεντρο του κοσμο... ναι για εμας ειναι αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι και για τους υπολοιπους. Ναι μπορει να κανει πραγματα που δεν ειναι τοσο καλα, ναι μπορει να υπαρχουν παιδακια που μπορει να κανουν κατι καλυτερα... και? Εμεις πρεπει να ειμαστε εκει να τους υποδειξουμε καποια πραγματα, οχι ομως να τα βαλουμε με τα αλλα παιδια και να υποτιμαμε τις ικανοτητες τους ;).

Ασχετο αλλα θυμαμαι πριν δυο χρονια περιπου, ειχε δημιουργηθει μεγαλη ιστορια με την κορη μου απο αλλο πιτσιρικι γιατι ειχε η κορη μου καλους βαθμους και κατα την αποψη της κορης και της μαμας (η οποια ΔΕΝ ηταν μεσα στην ταξη) η κορη μου επαιρνε χαριστικους βαθμους!!! Μαλιστα το ελεγε σε ολους τους γονεις πριν μπουμε μεσα να παρουμε βαθμους, ενω εγω ημουν απο πισω και δεν με ειχε δει!!! Οτι η αξια των παιδιων θα φανει στο γυμανσιο (ναι και οντως φανηκε δεν αλλαξε για την κορη μου τιποτα απολυτως).

Ειχε κανενα λογο να μπλεχτει? Ειχε κανενα λογο να δημιουργησει προβλημα στο δικο μου παιδι? Εαν ειχε προβλημα ας πηγαινε στον δασκαλο κατευθειαν και με την δικη μου συναινεση (που θα της την εδινα) ας κοιτουσε τα διαγωνισματα της κορης μου ;).

Εγω δεν θα ανεχομουν να ερχοταν η κορη μου ή ο γιος μου και να μου ελεγε οτι το ταδε παιδι παιρνει χαριστικους βαθμους, ή το ταδε παιδι αυτο ή εκεινο.

Οι γονεις πρεπει να εχουμε ορια στο πως θα "ανακατευτουμε" σε καποια πραγματα του σχολειου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...