Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.9 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΘ Κ ΤΟΞΙΚΗ ΒΡΟΧΟΚΙΛΗ.Η ΕΝΔΙΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΜΠΟ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ.ΠΑΡΟΛΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΣΤΑΓΜΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ.ΣΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΥΡ ΒΓΗΚΑΝ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.ΕΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Β Α Σ Ι Κ Ο.ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ.ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΤΟΝ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ??ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ Τ4 ΤΩΝ 200.

Link to comment
Share on other sites

Το α΄τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι πάρα πολύ βασικό να είναι όλα καλά με τον θυροειδή, έτσι μου είχε πεί ο ενδοκρινολόγος μου.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ εδώ και πέντε χρόνια έχω υπερθυρεοειδισμό που το ρυθμίζω με χάπι. Η ενδοκρινολόγος μου που γενικά είναι κατά των εγχειρήσεων μου είπε ότι την εγκυμοσύνη θα την περάσω με το χάπι μου. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν θα με αφήσει να θηλάσω γιατί το χάπι περνάει στο μητρικό γάλα.

dogdogavi20081126_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω υποθυρεοειδισμό που ανακαλύφθηκε στην εγκυμοσύνη, παίρνω χάπι και η γιατρός μου αν και θηλάζω δεν είπε να το κόψω, σίγουρα δεν επιτρέπεται να παίρνεις χάπι και να θηλάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποθυρεοειδισμό που ανακαλύφθηκε στην εγκυμοσύνη, παίρνω χάπι και η γιατρός μου αν και θηλάζω δεν είπε να το κόψω, σίγουρα δεν επιτρέπεται να παίρνεις χάπι και να θηλάζεις;

 

Η κοπέλα γράφει για υπερθυρεοειδισμό, εμείς του υπο- παίρνουμε θυροξίνη, αυτό δηλ. που λείπει από τον οργανισμό, γιατί καλέ να μη θηλάσεις;;;;

 

Εγώ ανακάλυψα τον υπο- μου πριν ένα χρόνο και τώρα με ρυθμίζει η ενδοκρινολόγος αλλά όχι με μεγάλες αποκλίσεις ακόμα (έχω μέλλον..! :D )

 

Πριν 2 εβδομάδες έκανα εξετάσεις, αφού μου είχε αυξήσει τη δόση, αλλά μιας και δεν είχα σωματικές αλλαγές (ας όψεται η ναυτία γκρρρρ..) η TSH έφτασε στο 0,1 δηλαδή τίποτα! Η γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν κάνει κακό στο μωρό και άρχισα αμέσως μικρότερη δόση. Γενικά άμα κάνεις τακτικά εξέταση (όποτε σου πει δηλαδή) δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αλλά όχι και να στερήσεις το θηλασμό από το μωρούλι!!!!Ξέρουν οι γιατροί μην ανησυχείς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, μπερδεύτηκα :oops:, απλώς πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου και έκανα ...νεο διψήφιο ρεκόρ στις τιμές της TSH, άντε να δω πως θα το ρυθμίσω, στην εγκυμοσύνη ήταν υποθυρεοειδισμός, όταν γέννησα και μετά πήγα στο άλλο άκρο, πήγαινε προς υπερθυρεοειδισμό και τώρα πάλι γύρισε καθαρά σε υποθυρεοειδισμό, πάλι με τις δόσεις του χαπιού θα "παίζω" μέχρι να βρω τη σωστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'ό,τι έχω καταλάβει έχει πολύ να κάνει με την αυξομείωση του βάρους και ότι σε όοοολη τη διάρκεια εγκυμοσύνης-γέννας-θηλασμού η tsh το παίζει τραμπάλα..οπότε καλή μας διασκέδαση!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν τυπικό έλεγχο την 11η περίπου εβδομάδα φάνηκε το πρόβλημα, η THS ήταν 6,5 και το ζάχαρο τσιμπημένο. Επικοινώνησα τηλ. με το γιατρό μου και μου είπε ότι θα δει όλες τις εξετάσεις μαζί στο επόμενο ραντεβού, όταν έγινε το ραντεβού αυτό ήμουν 14 εβδομάδων περίπου, με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο, μετά από ραντεβού, στο οποίο έκανα και υπέρηχο, με έστειλε να κάνω κι άλλες εξετάσεις σε πυρηνικό ιατρό (όχι σε απλό μικροβιολόγο έτσι μου είπε) ήμουν στην 18η εβδομάδα, όταν τελείωσα με τις εξετάσεις άρχισα θεραπεία, η THS ήταν 4,5 τότε. Ζάχαρο ευτυχώς δεν είχα. Έκανα εξετάσεις κάθε μήνα και προσαρμόζαμε το χάπι ανάλογα . Μέχρι που γέννησα, με το χάπι, η THS ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Μετά τη γέννα ... ''τρελάθηκε'' και τώρα είμαι ξανά σε φάση ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κατά τη διάρκεια του προγεννητικού ελέγχου...πριν ένα μήνα δηλαδή είχα κάνει και κάτι ορμονολογικές εξετάσεις μιας και ο γιατρός μου είναι ξεσκονόπανο και τα ελέγχει όλα....βγήκαν λοιπόν κάποιες περίεργες τιμές και μου είχε πει να δω και έναν ενδοκρινολόγο αλλά το αμέλησα καθώς από μικρή που έχω διάφορα θέματα που δείχνουν ότι μπορεί να έχω ορμονολογικό θέμα οι γιατροί όλο εξετάσεις με βάζουν και κάνω και στο τέλος μου λένε δεν έχεις τίποτα....τις δείχνω λοιπόν εχθες και στη δερματολόγο μου στην οποία έχω πολύ εμπιστοσύνη και μου λέει κάτι παίζει εδώ και παίρνει έναν φίλο της ενδοκρινολόγο και της λέει ότι μπορεί κάτι ελαφρύ να υπήρχε από παλιά και τώρα να έκανα υποθυροειδισμό στην εγκυμοσύνη και να χρειαστεί να το ρυθμίσουμε με χάπι γιατί θα έχει πρόβλημα το μωρό!Θα πάω λοιπόν σήμερα σε αυτόν γιατί θέλει να δει ότι εξετάσεις έχω και από το παρελθόν και να μου πει τι άλλες χρειάζεται να κάνω ωστέ να διαπιστωθεί αν έχω πρόβλημα....όπως καταλαβαίνετε έχω καταστεναχωρηθεί και φοβάμαι που το αμέλησα μην έχω δημιουργήσει ήδη πρόβλημα στο μωρό....υπάρχει καμμία που να της έτυχε κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη?Η΄να έχει υποθυροειδισμό και να έπαιρνε αγωγή στην εγκυμοσύνη??? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?Ουφ έχω σκάσει αλλά θέλω να ελπίζω ότι και αυτός δεν θα διαγνώσει υποθυροειδισμό και όλα να πάνε καλά!Μα δεν πάνε καθόλου καλά οι γιατροί σε αυτόν τον τόπο....ειδικά του Ίκα ...περιττό να πω ότι έχω κάνει πάνω από 5 φορές ορμονολογικό έλεγχο τα τελευταία 10 χρόνια και ίσες φορές και υπερύχους θυροειδούς και ωοθηκών και όλοι λένε δεν έχεις τίποτα!Και να σου πάλι μετά ένας νέος γιατρός πρέπει να χεις πολυκιστικές και ίσος υποθυροειδισμό και άντε πάλι ψάξιμο....Μήπως εγώ είμαι ούφο τελικά και δεν βγάζουν άκρη με τις εξετάσεις μου???????????? :roll:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.

Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μία χαρά ρυθμισμένος, στη δεύτερη (που παλινδρόμησε) μετά μου έκοψαν το χάπι γιατί δεν το χρειαζόταν πλέον ο οργανισμός, τώρα σε αυτή δεν το χρειάζομαι ακόμη αλλά κάνω FT3, FT4 και TSH κάθε δίμηνο για να είμαι σίγουρη. Με το καλό και μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω τάση προς υποθυροειδισμό με όζο και ενώ είχα σταματήσει τα χάπια Τ4 τα άρχισα ξανά λόγω εγκυμοσύνης γιατί η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αλλιώς θα έβλαπτε το μωρό. Να πας στον γιατρό σου και να τα ξεκινήσεις αμέσως. Δεν είναι αργά μην πανικοβάλλεσαι έχεις ακόμη μπροστά σου. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γνώριζα το πρόβλημα και έπαιρνα χαπάκια Thyrormone τα οποία και στις δύο εγκυμοσυνες μου αύξησαν τις δόσεις ωστε να μπορέσουν τα μωράκια να φτιάξουν δικό τους θυροεισή αδένα. Στους θηλασμούς μου τα έκοψαν μόνο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΓΩ Κ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΙΡΝΩ Τ4 Κ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ Η ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΑΠΛΩΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ.ΑΝΤΕ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.

 

+

Ειχα , εχω και θα εχω παντα υποθυρεοειδισμο. Και στις 2 εγκυμοσυνες απλα στον 3ο μηνα εκανα εξετασεις και αυξησαμε το χαπι. Δεν παθαινει τιποτα απολυτως το παιδι αν το ελεγχεις.

 

ΥΓ. Οσον αφορα το ΙΚΑ. Κοντεψανε να μου βγαλουνε τις αμυγδαλες ωσπου στο τελος καταλαβαν οτιι ειχα υποθυρεοειδισμο . Τι να λεμε τωρα.Αν και νομιζω οτι εσενα ειναι αυτο που εκανα παραθεση :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκινάμε Τ4 και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ευτυχώς που το προσέξαμε νωρίς και ότι δεν θα έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό από τώρα....αυτό ελπίζω και εγώ...θα ξανακάνω εξετάσεις όταν θα κάνω και τον β επιπέδου και θα μου πει μέτα πάλι πότε θα ξανακάνω....υπήρχε προδιάθεση απ'ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος και τώρα η εγκυμοσύνη ανέβασε οριακά τις τιμές αλλά πρέπει να το πάρω το χάπι γιατί έτσι κ αλλιώς ανεβαίνουν κ άλλο αυτές οι ορμόνες σε αυτή τη φάση που είμαι...μετά τη λοχεία ίσος και να περάσει και να μην συνεχίσω το χάπι ... το ελπίζω όπως ελπίζω και να κάνω ένα υγιές,ροδαλό και στρουμπουλό μωρό που δεν θα έχει κανένα κουσούρι επειδή εμένα το σώμα μου δεν πάει καλά!Περιμένω πως και πως να πάω αρχές Γενάρη να το δω στον υπέρυχο ότι είναι καλά!!!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξεκινάμε Τ4 και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ευτυχώς που το προσέξαμε νωρίς και ότι δεν θα έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό από τώρα....αυτό ελπίζω και εγώ...θα ξανακάνω εξετάσεις όταν θα κάνω και τον β επιπέδου και θα μου πει μέτα πάλι πότε θα ξανακάνω....υπήρχε προδιάθεση απ'ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος και τώρα η εγκυμοσύνη ανέβασε οριακά τις τιμές αλλά πρέπει να το πάρω το χάπι γιατί έτσι κ αλλιώς ανεβαίνουν κ άλλο αυτές οι ορμόνες σε αυτή τη φάση που είμαι...μετά τη λοχεία ίσος και να περάσει και να μην συνεχίσω το χάπι ... το ελπίζω όπως ελπίζω και να κάνω ένα υγιές,ροδαλό και στρουμπουλό μωρό που δεν θα έχει κανένα κουσούρι επειδή εμένα το σώμα μου δεν πάει καλά!Περιμένω πως και πως να πάω αρχές Γενάρη να το δω στον υπέρυχο ότι είναι καλά!!!

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μη φοβασαι απο τη στιγμη που το γνωριζεις και το παρακολουθεις.Εγω το ανακαλυψα στα 19 μου και μετα απο εξετασεις λογω της κληρονομικοτητας διαγνωστηκε και στα παιδια μου αλλα οριακα.Καθε πρωι παιρνουμε και οι τρεις τα χαπακια μας κατα τα αλλα εχουμε μια φυσιολογικοτατη ζωη

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...