Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΙΝΙΔΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μετά από πολλές προσπάθειες να καταπολεμήσουμε τη νινίδα με λαδάκι βρεφικό ή ελαιόλαδο, αγόρασα το Ninolin που πρέπει να παραδεχτώ πως είναι πολύ αποτελεσματικό. Το πρόβλημα όμως είναι πως μυρίζει πολύ έντονα, είναι ακριβό και έχει μέσα τοκοφερόλη! Δεν είμαι χημικός αλλά δε μου φαίνεται πολύ αγνό. :?

Link to comment
Share on other sites

Τοκοφερόλη

τοκοφερόλη η (ουσιαστικό) (χημ.) λιποδιάλυτη βιταμίνη που περιέχεται στο φύτρο του σιταριού, στα σπορέλαια, στο γάλα, στο βούτυρο, στα αυγά και στα μαρούλια· χρησιμοποιείται ως αντιοξιδωτικό για την προστασία της βιταμίνης Α, αλλιώς βιταμίνη Ε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας μας εδωσε η παιδιατρος της Freezyderm το ΑΒCC οιλ....ενταξει κατι κανει αν και δεν μας εχει φυγει ακομα (2 φορες το εχω βαλει προς το παρον). Paraens και χρωματα δεν εχει μεσα αλλα η μυρωδια δεν ειναι και η καλυτερη...ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα το μερεντακι μου ειχε πολυ εντονη νινιδα και ολοι κατι ειχαν να πουν, μια συμβουλη να δωσουν, αλλα ο παιδιατρος μου, που ειναι φοβερος επιστημονας, μου ειπε να μην βαζω τιποτα και τελικα θα φυγει μονο του. Ολοι μου φωναζανε, κυριως γιαγιαδες και ταμιες super market :roll: , και τελικα ειχε δικιο, αργησε λιγο αλλα τωρα εχουμε καθαροτατο δερματακι!!! Επειδη ειναι πολυ ευαισθητος χρησιμοποιουμε της seba med τα προιοντα, νομιζω οτι μπορει και να βοηθησαν. Το λεω αυτο γιατι καμμια φορα παιρνω απο super market σαμπουαν, η κριση βλεπετε, και ειναι μια χαρα, αλλα με το που θα τυχει να κανει καποιο ερεθισμο επιτοπου παιρνω seba med και ηρεμει το δερματακι του... Ελπιζω να μην εκανα πολυ διαφημιση απλα τα λατρευω αυτα τα προιοντα...

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

και μεις εδώ και 3 μέρες έχουμε πρόβλημα με τη νινίδα. Η παιδίατρος μας πρότεινε ένα σαμπουάν της aderma, η φαρμακοποιός μας είπε να βάλουμε παιδικό λαδάκι, όπως επίσης και μια ξαδέρφη μου βρεφονηπιοκόμος.... εδώ διάβασα για το ninolin και το abcd που κάνουν άμεσα δουλειά.

 

Όσες χρησιμοποιήσατε το λαδάκι σε πόσο καιρό σας έφυγε; Τα άλλα προϊόντα κάνουν κακό στο κεφαλάκι του μωρού; Είναι καλύτερα να περιμένουμε να φύγει μόνη της;

Link to comment
Share on other sites

εμείς επειδή είχαμε έντονο πρόβλημα και επειδή το απλο λαδι δεν εκανε τιποτα αγορασαμε το ninolin και το σαμπουαν και το λαδακι. Δεν του έκανε τίποτα παρόλο που το βάζαμε επι ένα μήνα. Δεν ξέρω κιολας μήπως και χειροτερεψε τα πραγματα. Ο μικρός ξυνοτανε συνεχεια και αρχισε να βγάζει και κοκινιλκες στο προσωπο. Στην αρχη νομισαμε μηπως ηταν καποια αλλεργια. Και ο γιατρος στο τηλεφωνο αυτο μας είπε, αλλά οταν τον είδε είπε οτι η νινιδα είχε αρχισει να κατεβαινει στο προσωπο. Μας εδώσε λοιπόν μια κορτιζονουχα κρεμα, την propiosalic και σε 3 μέρες του είχε φύγει εντελώς η νινιδα.

Μου είπε μάλιστα ότι καλλυντικα προιοντα σαν το ninolin όχι μόνο δεν βοηθανε αλλά μαλλον επιδεινωνουν την κατασταση....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Εμεις υποφερουμε απο ξηροδερμια. Η παιδιατρος μου ειπε να την σκουπιζω ταμποναριστα μετα το μπανιο και να κοιταω να ενυδατονω το δερμα της 2 φορες την ημερα. Αυτο που παρατηρισα ειναι οτι οποτε εβαζα της prodem το μωβ το δερματης ερεθιζοταν οποτε και δεν το χρησιμοποιω πια. Οσο για την νινιδα δεν εχουμε πολυ γιατι της βαζω λαδακι φαγητου απο την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είχα την καλή ιδέα να πάρω και σαμπουάν της sebamed εκτός από όλα τα άλλα προιόντα της εταιρείας!

Και ω τι θαύμα δεν κάναμε καθόλου νινίδα και είναι τώρα σχεδόν 3 1/2 μηνών η μπέμπα!

Δεν ξέρω αν ήταν το σαμπουάν ή δεν το 'χε η μπουμπού να κάνει νινίδα αλλά εγώ πάντως νόμιζα ότι εννοείτε ότι τα μπεμπάκια κάνουν.

Τι να πω! Ελπίζω να βοήθησα!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσες χρησιμοποιήσατε το λαδάκι σε πόσο καιρό σας έφυγε; Τα άλλα προϊόντα κάνουν κακό στο κεφαλάκι του μωρού; Είναι καλύτερα να περιμένουμε να φύγει μόνη της;

 

Εμένα η κόρη μου έκανε νινίδα, αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί ξέρω ότι τα περισσότερα μωρά την παρουσιάζουν και απλά έβαζα λάδι (μαγειρέματος κιόλας) ώσπου μετά από λίγους μήνες έφυγε. Αν εξαιρέσουμε όμως το αισθητικό κομμάτι, το μωρό δεν έδειχνε να ενοχλείται, πχ να το τρώει, γι'αυτό και δε με απασχόλησε καθόλου. Εγώ προσωπικά είμαι γενικά κατά των διαφόρων καλλυντικών, όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα.Αλλά αν η νινίδα γυρίσει σε ξηροδερμία όπως αναφέρει η prosperous προφανώς θα θέλει και άλλη αντιμετώπιση. Εμείς ανήκαμε μάλλον στις ήπιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε και εμείς πρόβλημα με την νινίδα εδώ και ενάμιση μήνα.Της έχει γυρίσει σε ξηροδερμία και την τρώει, οπότε δεν μπορώ να την αφήσω...Εχω δοκιμάσει να της βάλω baby oil της johnson και ένα λαδάκι της weleda που έχει για το κρύο αλλά τίποτα!τα προίντα που λέτε (νινολιν και ABCD) είναι φαρμακευτικά;σήμερα που είδα και απόειδα της έβαλα μια αλοιφή που μας είχε δώσει η παιδίατρος για την δερματίτιδα σε ένα μικρό κομμάτι του κεφαλιού, μήπως και βοηθήσει αν και δεν τα θέλω καθόλου τα φάρμακα.'Εχει όμως γεμίσει γρατζουνιές απο το ξύσιμο το κεφαλάκι της, την τρώει.. :cry:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για την ξηροδερμία βαζουμε μια κρεμα την ΕΧOMEGA της A-DERMA για το προσωπο που μα τη συστησε η παιδιατρος μας...δεν εχει parabens και ειναι απο βρώμη και προς το παρον κανει μια χαρα δουλεια. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς του βάζουμε το λαδάκι της Frezyderm Abcc καμιά ωρίτσα πριν το μπάνιο και του χτενίζω το κεφαλάκι με την τσατσάρα έτσι ώστε να ξεκολλήσουν οι "νιφάδες"της νινίδας, στην συνέχεια τον λούζω με το pediatril thw Avene που είναι υποαλλεργικό και του βουρτσίζω το κεφάλακι.

Link to comment
Share on other sites

τελικά εγω την ξεφορτώθηκα την παλιονινιδα μονο με την χτένα!

τον έβαζα στο ριλαξ και τον χτένιζα προς τα πίσω επιμένοντας στις νιφάδες....με λιγη πίεση αλλα χωρις να πονάει το μωρο. αμα εχετε βάλει και λάδι πριν ή το εχετε κάνει μπάνιο τοτε θα ειναι ακόμα πιο ευκολο.

Α και μην φοβάστε το μωρό δεν ειναι τοσο ευαίσθητο οσο νομίζουμε :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εγω παντως χρησιμοποιω ολη την σειρα της frezyderm και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.οσο για το λαδακι για την νινιδα ειναι πολυ καλο απλα να χτενισεις τα μαλλακια του πριν το λουσεις.και οχι με την βουρτσα αλλα με την τσατσαριτσα απαλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...