Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OIKONOMIKO ΓΛΥΚΟ ΒΑΠΤΙΣΗΣ???


Recommended Posts

Υπάρχει καμιά ιδέα για οικονομικό γλυκό βάπτισης που να μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας;Τα πράγματα είναι στενεμένα οικονομικά και θα βάλουμε όλη μας την τέχνη και την αγάπη για το γλυκάκι.Η βάπτιση θα γίνει καλοκαίρι.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ σκέφτομαι να ψήσω κεκάκια τα γνωστά πλέον cupcakes που λένε στο χωριό μου και να τα διακοσμήσω με ζαχαρόπαστα........σιγά το δύσκολο, θα με βοηθήσει και η μαμά.

 

http://savvaskonstantinidis.gr/basic-cupcakes-recipe

 

απλά και οικονομικά :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,cupcakes με ροζ ή γαλάζια ζαχαρόπαστα,τυλιγμένα σε σκληρό σελοφάν,δεμένα με μια ροζ-λευκή καρώ ή γαλάζια-λευκή καρώ κορδελίτσα και περασμένη σε αυτή ένα καρτελάκι με την ημερομηνία και τα ονόματα των διδύμων μου ακούγεται καλό και οικονομικό :)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

Αχ,είναι τέλεια όλα!!!Ευτυχώς θα με βοηθήσει όλη η οικογένεια γιατί εγώ στο σπίτι με τα μωρά δε νομίζω να καταφέρω και πολλά.Αλλά τα σχεδιάκια πρέπει να είναι λίγο δύσκολα,ε;

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου η ζαχαρόπαστα υπάρχει περίπτωση να λιώσει/αλλοιωθεί λόγω ζέστης;

 

δεν παθαίνει τίποτα, και δεν χρειάζεται να τα βάλεις σε σελοφάν, έξω απο την εκκλησία δεν θα τα δώσεις? θα πάρεις κουτιά που δ;iνουν στο ζαχαροπλαστέιο για να τα μεταφέρεις και εκεί σε ένα τραπέζι που θα ψιλοστολίσεις θα τα βάλεις σε ωραία δισκάκια........:-P

 

http://www.littledeco.gr/?p=823

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια θυμάστε κάτι γλυφιτζουράκια σε σχήμα πιπίλας που παίρναμε μικρά απο το περίπτερο??? Άραγε υπάρχουν ακόμα..... ώραια δεν θα ήταν να βάζαμε 2-3 γυάλες γεμάτες με τέτοια γλυφιτζουράκια??????

Link to comment
Share on other sites

katerinak μπορεις να γραψεις λεπτομεριες για την σοκολατα???? την αγορασες απο ζαχαροπλαστειο? το χαρτι??? ευχαριστω.....!

Egω έφτιαξα προκλητήρια με σοκολάτα. παίρνεις σοκολάτα που έχει και αλουμινόχαρτο μέσα απο το εξωτερικό χαρτί όπως η ΙΟΝ αφαιρεις το χαρτι και μένει μόνο με το αλουμινόχαρτο. μετα έφτιαξα ετικέτα στον υπολογιστή και θα την τυπώσω σε τυπογραφείο και την τυλίγεις με αυτό. αν θες στειλε μου ενα μαιλ να σου στείλω φωτό

Link to comment
Share on other sites

Egω έφτιαξα προκλητήρια με σοκολάτα. παίρνεις σοκολάτα που έχει και αλουμινόχαρτο μέσα απο το εξωτερικό χαρτί όπως η ΙΟΝ αφαιρεις το χαρτι και μένει μόνο με το αλουμινόχαρτο. μετα έφτιαξα ετικέτα στον υπολογιστή και θα την τυπώσω σε τυπογραφείο και την τυλίγεις με αυτό. αν θες στειλε μου ενα μαιλ να σου στείλω φωτό

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλεγα να τα βάλω στο σελοφάν γιατί μπορεί κάποιος να μην θέλει να το φάει εκείνη τη στιγμή και όσο να'ναι θα είναι πιο στολισμένα ;) Έχετε υπέροχες ιδέες!Όντως τις σοκολάτες από πού τις παίρνουμε;Μήπως να έκανα σοκολάτες για τα παιδάκια γιατί αν κρίνω από την κόρη μου,δεν θα φάνε τα κεκάκια.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

katerinak μπορεις να γραψεις λεπτομεριες για την σοκολατα???? την αγορασες απο ζαχαροπλαστειο? το χαρτι??? ευχαριστω.....!

 

Πηρα σοκολατα απο σουπερ απλη κ οικονομικη.βρηκα χαρτι περιτυλιγματος με πασχαλιτσες κ την τυλιξα.εμενα μου αρεσε πολυ!κ εβαλα κ χορτο για το δεσιμο αν κ δεν ηταν κ απαραιτητο.ειχα βαρεθει να παιρνω τα κλασικα γλυκα σε ολες τις βαφτισεις κ κυριως να τα τρωω η να τα πεταω αν δεν μπορουσα να τα κρατησω.αλλη λυση ειναι το παγωτο σπιτικο σε κυπελακι

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια θυμάστε κάτι γλυφιτζουράκια σε σχήμα πιπίλας που παίρναμε μικρά απο το περίπτερο??? Άραγε υπάρχουν ακόμα..... ώραια δεν θα ήταν να βάζαμε 2-3 γυάλες γεμάτες με τέτοια γλυφιτζουράκια??????

 

πηρα απο το μακρο κ τα ειχα στο τραπεζι ευχων κ στος παιδικες μπομπο που ηταν κουτακι πασχαλιτσας

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΤΟ οικονομικο γλυκο, και τελειο για μη καλοκαιρινους μηνες!

 

ντονατς!

 

εγω βαφτισα τον απριλη, και ακομη μου τα συζητανε!

 

0.30/τμχ!!!

 

σοκολατα μεσα ρευστη και πανω οπως των κοκ

(εχει και πιο απλα)

 

ατομικα ,σε μεγεθος λιγο πιο μεγαλα απο κεκακι.

 

λογικα τα βρισκετε σε εργαστηρια ζαχαροπλαστικης, το σθγγεκριμενο ειναι στο μενιδι (αθηνα)

Link to comment
Share on other sites

θα σουστειλω πμ,

γιατι νομιζω οτι δεν μπορω να γραψω τα στοιχεια εδω,

site αποτι κοιταξα δεν εχει, (να εβαζα το link...)

 

αλλα τωρα δεν βρισκω την καρτουλα.

θα σου στειλω το συντομοτερο δυνατον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω κατι κι εγω για τα ντονατς, μας εφεραν μια φορα απο τα max and perry και παθαμε σοκ, ηταν τελεια! Και λεω να τα εχω για γλυκο στην βαφτιση.

Η απορια μου ειναι πως τα παρουσιασατε? Μεσα στα κουτια? Και ειχατε πιρουνακι ή κουταλακι ή μονο χαρτοπετσετα? Δεν λερωνονται ολοι? Δεν θελω να εχω μια σκετη χαρτοπετσετα, πως θα μπορουσα να τα σερβιρω?

Link to comment
Share on other sites

goody θα μπορουσες να τα βαλεις μεσα σε χαρτονενια χωνακια και να τα τυλιξεις με σελοφαν και δεσιμο κορδελιτσα. αλλη ιδεα ειναι να παρεις μινι πιατακια (το γνωστο πολυκαταστημα παιχνιδιων εχει μιας χρησεως σε μικρο μεγεθος) και να τα σερβιρεις σε πιατακι με χαρτοπετσετα. εκει μπορεις να βρεις και μπωλ μιας χρησης χρωματιστα, καθως και ποτηρακια κολωνατα (αν τα ντονατς ειναι σε μεγεθος μπουκιτσες). μπορεις επισης να παρεις χαρτακια για cupcakes και να τα βαλεις μεσα, αν σε βολευει το μεγεθος.

σε καταστηματα με ειδη συσκευασιας θα βρεις χαρτονενια κουτακια, πολυ οικονομικα σε διαφορα σχεδια, τσαντουλες, λουλουδακια, καροτσακια κτλ.

για τους πολυ μερακληδες που πιανουν τα χερια τους, μπορειτε να πλεξετε με κυπερη καλαθακι, να βαλετε βαση χρωματιστη χαρτοπετσετα και ...βουαλα!!!

για να απασχολησετε και καμια γιαγια, μπορειτε το καλαθακι να το πλεξετε με νημα (εδω εχει αρκετη διαδικασια γιατι πρεπει με χυληση να κολλαρετε το καλαθακι για να στεκεται...τετοια ειχε φτιαξει η μαμα μου για μπομπονιερες στη δικη μου βαφτιση, χροοονια πριν, κι ακομη εχουν να το λενε!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...