Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάρτα Πολιτισμού (Πρόγραμμα Πολιτισμός για Όλους)


Recommended Posts

Εσείς που έχετε πολλά παιδιά θα έχετε νοιώσει πόσο δύσκολο είναι να τριγυρνάς σε αρχαιολογικούς χώρους - μουσεία και να θες μια περιουσία να μπεις.

Σε ένα πρόσφατο ταξίδι μας στο Ναύπλιο, η κυρία που ήταν στην είσοδο στο Παλαμήδι μας ενημέρωσε πως υπάρχει αυτή η κάρτα που επιτρέπει δωρεάν είσοδο σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία για τους τρίτεκνους (μέχρι τώρα υπήρχε για τους πολύτεκνους μόνο).

Αφορά βέβαια και άλλες ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες αλλά και δημότες συγκεκριμένων δήμων.

Διαβάστε και μπορεί να περιλαμβάνει κι εσάς! :D

 

Αντιγράφω από τον ΝΟΜΟ 3454 (ΦΕΚ Α΄ 75 7-4-2006)

 

2. Πρόγραμμα "Πολιτισμός για Όλους - Κάρτα Πολιτισμού". Κωδικοποίηση στοιχείων εφαρμογής στο σύνολο της Επικράτειας.

 

"6. Δικαιούχοι της "Κάρτας Πολιτισμού", που προβλέπεται από την αριθμ. ΥΠΠΟ/ ΔΟΕΠΥ/ΤΟΠΥΝΣ/15055/ 2004 απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού (ΦΕΚ 423 Β΄), είναι, πέραν των προβλεπομένων στην απόφαση αυτή, οι γονείς και τα τέκνα οικογενειών με τρία παιδιά".

 

Α. Η "Κάρτα Πολιτισμού" δίνει στον κάτοχό της το δικαίωμα:

 

1) Ελεύθερης εισόδου στα Μουσεία του Υπουργείου Πολιτισμού και τους Αρχαιολογικούς χώρους όλης της χώρας, καθʼ όλη τη διάρκεια του έτους

 

2) Ελεύθερης εισόδου σε θεατρικές παραστάσεις:

 

.Του Εθνικού Θεάτρου κάθε Τρίτη και Πέμπτη, για εριορισμένο αριθμό θεατών, καθώς και στις παιδικές παραστάσεις για τα παιδιά κατόχους της Κάρτας

 

.Του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος κάθε Τετάρτη, Πέμπτη και Σάββατο (στην απογευματινή παράσταση) και στις παιδικές παραστάσεις (Κυριακή πρωί)

 

.Των Δημοτικών Περιφερειακών Θεάτρων σε όλη την Ελλάδα Εισόδου με μειωμένο εισιτήριο στις θεατρικές παραστάσεις πολλών επιχορηγούμενων από το ΥΠΠΟ θιάσων σε όλη την Ελλάδα

 

3) Ελεύθερης εισόδου στις συναυλίες παραστάσεις:

 

Της "Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών" Της "Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης" Της "Κρατικής Ορχήστρας Ελληνικής Μουσικής" Της "Ορχήστρας των Χρωμάτων" Της "Εθνικής Λυρικής Σκηνής", για όλες τις ημέρες της εβδομάδας εκτός Σαββάτου, στο θέατρο "Ακροπόλ Νέα Σκηνή" και μόνον για τις παραστάσεις οπερέτας Της "Οπερας Θεσσαλονίκης", για μια καθορισμένη ημέρα της εβδομάδας για κάθε παραγωγή Του "Διεθνούς Καλλιτεχνικού Κέντρου Αthenaeum"

 

4) Ελεύθερης εισόδου σε ορισμένες μουσικές εκδηλώσεις του Μεγάρου Mουσικής Αθηνών και του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης

 

5) Ελεύθερης εισόδου, κάθε Δευτέρα, στις κινηματογραφικές αίθουσες: Του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης Του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, στην Αθήνα

 

Εισόδου με μειωμένο εισιτήριο στις Κινηματογραφικές Αίθουσες: Του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, κάθε Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη (5 ε αντί 7 ε) Του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, στην Αθήνα, κάθε Τρίτη, Τετάρτη καιΠέμπτη (5 ε αντί 7 ε) Του Δικτύου Δημοτικών Κινηματογράφων σε όλη την Ελλάδα

 

Της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αιθουσαρχών Κινηματογραφιστών σε όλη την Ελλάδα (5 ε αντί 7 ε) Των συγκροτημάτων ΟDΕΟΝ, SΤΕR CΕΝΤURY και VILLAGΕ CΕΝΤΕR στην Αθήνα, την Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις, από την Δευτέρα έως και την Πέμπτη (5,5 ε αντί 7 ε)

 

6) Εκπτωσης στην αγορά βιβλίων (50% σε βιβλία στοκ και 10% σε σχολικά βιβλία) από τα καταστήματα των μελών του Συλλόγου Βιβλιοπωλών Βορείου Ελλάδος.[/i]

Η λίστα αυτή περιλαμβάνει και σπήλαια και άλλα βιβλιοπωλεία, μας έδωσαν ένα χαρτί που τα γράφει αναλυτικά.

 

Η κάρτα Πολιτισμού είναι ατομική, οπότε έχουν από μία ο κάθε γονέας, καθώς και τα παιδιά μεγαλύτερα από κάποια ηλικία, δυστυχώς δεν ξέρω ποιά, μεγαλύτερη από 6 πάντως γιατί τα δικά μου παιδιά δεν έβγαλαν.

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι

1. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το δήμο,

2. Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητος και των δύο συζύγων και επίδειξη της πρωτότυπης ταυτότητας για το γνήσιο του αντιτύπου

3. Φωτογραφίες (νομίζω 1 αρκεί)

4. Αίτηση που δίνεται εκεί.

 

Στη συνέχεια περιμένεις γύρω στους 2 μήνες και σε ειδοποιούνε και τις παραλαμβάνεις από το ΚΕΠ με επίδειξη των ταυτοτήτων.

Αν τα παιδιά είναι μεγάλα (18-24) χρειάζεται βεβαίωση από τη σχολή πως είναι φοιτητές. Αν έχουν αναπηρία τότε δεν υπάρχει όριο ηλικίας.

 

Το περίεργο είναι πως η κάρτα αυτή γράφει επάνω ημερομηνία λήξης (η δική μου λέει 30/6/09) αλλά μας είπαν πως ανανεώνονται αυτόματα μετά τη λήξη τους... Τέλος πάντων...

Διαβάστε κι εδώ

Επίσης, υπάρχει και ένα τηλέφωνο για πληροφορίες 800-1-100-100

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια μπραβο micnat....

 

Απο οτι διαβασα δεν αφορα μονο τριτεκνους και πολυτεκνους αλλα και ειδικες κοινωνικες ομαδες........

 

Εμας μας πιανει γιουπιιιιι .................

 

Παω να κανω αιτηση και να μαζεψω την χαρτουρα......

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια Nantia!:D

Έχεις δίκιο, και είναι και κάποιοι δήμοι που τη δίνουνε, γενικά μπορεί να ενδιαφέρει πιό πολύ κόσμο, θα δω αν μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του θέματος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Πήγα σήμερα να βγάλω την κάρτα για τρίτεκνους και μου είπαν στο κεπ οτι ενώ ο σύζυγος και τα παιδιά την δικαιούνται εγώ όχι. Ναι μεν ο σύζυγος έχει την επιμελεια 2 παιδιών απο προηγούμενο γάμο και μαζί με το τελευταίο που έχουμε μαζί είναι τρίτεκνος, εγώ δεν είμαι καθώς έχω μόνο ένα παιδί. Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω απο εναν ξαδελφο μου που ειχε απο προηγουμενο γαμο δυο παιδια και ειχε την επιμελεια τους και με την επομενη γυναικα του εκαναν αλλα δυο και εχουν ολοι καρτα πολυτεκνων εκτος απο την δευτερη συζυγο

4

Link to comment
Share on other sites

Ξερω απο εναν ξαδελφο μου που ειχε απο προηγουμενο γαμο δυο παιδια και ειχε την επιμελεια τους και με την επομενη γυναικα του εκαναν αλλα δυο και εχουν ολοι καρτα πολυτεκνων εκτος απο την δευτερη συζυγο

 

Ηλιάννα, γνωρίζεις ή μπορείς να μάθεις εάν μετά την απόκτηση του τρίτου παιδιού του απότον 2ο γάμο ο ξάδελφός σου πήρε τα επιδόματα τριτεκνίας κανονικά? Φαντάζομαι δεν είχε άλλα παιδιά από τον 1ο γάμο που να έχει την επιμέλεια η 1η σύζυγος.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry αλλα μολις τωρα το ειδα

Τα παιδια του τωρα ειναι μεγαλα και δεν ειχε επιδοματα 3τεκνιας τοτε,

ξερω ομως οτι αυτος παιρνει την "συνταξη" των πολυτεκνων

αφου αυτος εχει την επιμελεια και των 4 παιδιων του (η πρωτη την κοπανησε με γκομενο και αφησε πισω δυο αγορια 3 χρ και 7 χρ)

4

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ανθουλα εκανα την αιτηση τελος Απριλη και ηρθε την προηγουμενη εβδομαδα,βαλε τωρα και τον Αυγουστο νεκρο μηνα....βραστα

Εχει ομως εκπτωσεις στα Villagecinema,AssosOdeon και σε πολλα θεατρα Αθηνας και Θεσσαλονικης αρα και τον χειμωνα θα την χρησιμοποιησεις

4

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραία Ηλιάννα γιατί ο μεγάλος άρχισε να πηγαίνει οντεον μόνος του και θα του χρειαστεί.

Αραγε είναι μόνο για καθημερινές;

Τους φοβάται το μάτι μου...όταν είναι να δώσουν κάτι, το δίνουν με κάτι προϋποθέσεις....άστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

καλημέρα κ καλά χριστούγεννα σε όλες τις πολυμελείς οικογένειες!

 

ξέρει κάποιος από εσάς κάτι γι αυτή την κάρτα πολιτισμού; την χρησιμοποιεί κανείς; ξέρω ότι την προμηθευόμαστε απο τα κεπ, αλλά δεν έχω καταλάβει πού θα τη χρησιμοποιήσουμε. κάτι για θέατρα κ μουσεία διάβασα, αλλά δεν αναφέρονται συγκεκριμένες λεπτομέρειες!

ισχύει για όλα;(σα χλωμό μου φαίνεται!):o

υπάρχει μια λίστα με τους συμβεβλημένους προορισμούς;:roll:

ή απλά τηλ μόνοι μας να βγάλουμε άκρη;:confused:

 

εν κατακλείδι, συμφέρει αυτή η κάρτα ή είναι εμπαιγμός;;;

 

καλά χριστούγεννα κ καλή πρωτοχρονιά!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

marlen εγώ την έβγαλα αυτή την κάρτα πριν 15 μέρες και μόλις την Παρασκευή μου ήρθε με απλό ταχυδρομείο.Η κάρτα συνοδεύεται με 5 φύλλα α4 με το που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.Για εμάς το καλύτερο είναι ότι έχεις έκπτωση στο village και πληρώνεις το κάθε εισητήριο 7,5€ ενώ στα στερ είναι 7€.εχεις εκπτώσεις σε μουσεία,σπήλαια και σε αρκετά θέατρα της Αθήνας.Τα χαρτιά τα καταθέτεις όντως σε κεπ και θέλουν μια φωτο,μια φωτοτυπία της ταυτότητας και μια οικογενειακή κατασταση που στην βγαζουν αυτοματα τα κεπ.Δικαιωμα για την απόκτηση της κάρτας έχουν οι γονείς και τα παιδιά από 7 ετών και πάνω και είναι ετήσιας ισχύς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με την κάρτα πολιτισμού, έληξε και για το νέο έτος πρέπει να βγάλουμε νεα. Γνωρίζετε εάν απαιτούνται τα ίδια δικαιολογητικά για την ανανέωση ή μια απλή αίτηση?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν την ειχα λαβει ειχα παρει τηλεφωνο και ειχα ρωτησει

Μου ειχαν πει οτι δεν χρειαζεται τιποτα απο εμας και θα μας στειλουν ενα αυτοκολλητο να το κολλησουμε πανω στην ημερομηνια που εχει ληξει

Το ερωτημα μου ειναι το εξης,γιατι να εχει πανω ημερομηνια ληξης αφου θα την ανανεωνουν με αυτον τον τροπο(χωρις δικαιολογιτικα κλπ)

Στις 10 Ιανουαριου εγω την χρησιμοποιησα στο μουσειο ακροπολης και δεν μου ειπαν τιποτα(ημ.ληξης 31/12/09)

Αν καποια κοπελα γωριζει κατι αλλο ας μας ενημερωσει

4

Link to comment
Share on other sites

εγω για ερωτησεις για πχ καποιους χωρους που δεν ειναι στην λίστα αλλα και για οτιδηποτε παιρνω τηλ ειναι παντα ευγενεστατοι ....δοκημαστε να απευθυνεται τις ερωτησεις σας εκει ...!

800-1-100-100

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μόλις την έλαβα και μου είπαν στα κεπ οτι παρόλο που λεει πάνω ημερομηνια λήξης, ανανεώνεται αυτόματα κ δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι! για το 2010 τουλάχιστον τους ήρθε οδηγία ότι ανανεώθηκαν κ δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο. απ΄το 11 κ μετά!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Νομίζω από 6 και πάνω. Τι ισχύει με την κάρτα πολιτισμού; Κάτι άκουσα ότι καταργήθηκε...

φέτος δεν εκανα αίτηση δεν ξέρω αν καταργήθηκε !

αν έκανε καποιος καλό είναι να μας ενηρώσει

ναι είναι απο 6 και πανω (παντως)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...