Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

Μarxi προκειται και εγω να λαβω ραδιενεργο,και παρ ολο που τα παιδια μου ειναι μεγαλα,με στεναχωρει η ιδεα οτι δεν θα εχουν την φροντιδα μου ολες αυτες τις ημερες,πιστεψε με ιδιαιτερα με τον γιο μου δεν εχει να κανει η ηλικια μεγαλη διαφορα.Μην αγχωνεσαι,το βασικο ειναι οτι θα ειναι κοντα σε ανθρωπους που τα αγαπουν και μαλλον θα τα κακομαθουν ευχαριστα!!!Και για σενα που δεν θα νιωσεις πολυ την αισθηση της απομονωσης απο κοντα τους,η παρουσια σου εστω και εκ του μακροθεν θα σας βοηθησει.Μπορεις να το παρουσιασεις σαν παιχνιδι,σαν μια ομορφη ιστορια που το αποτελεσμα θα ειναι μια πολυ δυνατη μαμα.Ολες οι μαμαδες ξερουμε τι κανει τα παιδια μας να νιωθουν ασφαλεια.Ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα δεις που θα τα καταφερεις.Ξερεις το κολπο ειναι να μην φοβασαι,ειναι απλα μια μαχη που θα μας κανει πιο δυνατες.Καλη μας επιτυχια.

 

κι εγω το εχω περασει το ιωδιο περυσι και θα το επαναλαβω φετος..ειναι μεγαλο το αγχος με τα παιδια (εγω εχω 3) αλλα ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις που θα το κανεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα.ρουλινα γιατι θα ξανακανεις ιωδιο?σε ποιες περιπτωσεις δεν φτανει η μια φορα?θα παω κι εγω για ιωδιο στισ 4/10/10 στο ΜΕΤΑΞΑ.χθες εμαθα οτι μια φιλη 9 μηνες μετα την ολικη αφαιρεση θυροειδη εχει βγαλει παλι 2 οζους μικρους.τι γινεται ρε γαμοτο δεν ξεμπερδευουμε ποτε??????ας μου απαντησει καποια που ξερει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ρουλινα γιατι θα ξανακανεις ιωδιο?σε ποιες περιπτωσεις δεν φτανει η μια φορα?θα παω κι εγω για ιωδιο στισ 4/10/10 στο ΜΕΤΑΞΑ.χθες εμαθα οτι μια φιλη 9 μηνες μετα την ολικη αφαιρεση θυροειδη εχει βγαλει παλι 2 οζους μικρους.τι γινεται ρε γαμοτο δεν ξεμπερδευουμε ποτε??????ας μου απαντησει καποια που ξερει!!!!!!

 

θα ξανακανω ιωδιο γιατι υπαρχουν ακομη υπολοιματα τοπικα βεβαια ευτυχως θα μπω στις 18 σε ιδιωτικο κεντρο εκει ημουν και περυσι . τωρα δεν θα χρειαστει να ειμαι σε απομονωση θα κανω τη μεθοδο thyrogen. εσυ εισαι χωρις φαρμακα τωρα??πως τα πηγες αυτη την περιοδο??

Link to comment
Share on other sites

θα ξανακανω ιωδιο γιατι υπαρχουν ακομη υπολοιματα τοπικα βεβαια ευτυχως θα μπω στις 18 σε ιδιωτικο κεντρο εκει ημουν και περυσι . τωρα δεν θα χρειαστει να ειμαι σε απομονωση θα κανω τη μεθοδο thyrogen. εσυ εισαι χωρις φαρμακα τωρα??πως τα πηγες αυτη την περιοδο??

 

 

Συγγνώμη αλλά μήπως τα έχεις μπερδέψει; Η απομόνωση και το thyrogen είναι εντελώς άσχετα πράγματα. Η απομόνωση συνιστάται για να προστατεύσεις τους άλλους από την ακτινοβολία που εκπέμπεις είτε από τη μικρή διαγνωστική δόση του ιωδίου είτε από τη μεγάλη θεραπευτική δόση. Το thyrogen χορηγείται προ της λήψης του ιωδίου (διαγνωστικού ή θεραπευτικού) για να μην χρειαστεί να υποστείς την ταλαιπωρία της απόσυρσης του φαρμάκου που παίρνεις για να μην περιέλθεις δλδ σε βαριά κατάσταση υποθυροειδισμού όσο περιμένεις να ανέβει αρκετά η TSH για να μπορέσεις να πάρεις το ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολλες ειναι οι περιπτωσεις επαναληψης εγχειρησης και ολης της διαδικασιας που ακολουθει.Οσο πιο νεος εισαι τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχεις,απλα εχεις την πειρα και δεν ειναι τοσο επωδυνη η διαδικασια.Ας μην ξεχναμε οτι ειναι μια παθηση που ισχυει εφ ορου ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μήπως τα έχεις μπερδέψει; Η απομόνωση και το thyrogen είναι εντελώς άσχετα πράγματα. Η απομόνωση συνιστάται για να προστατεύσεις τους άλλους από την ακτινοβολία που εκπέμπεις είτε από τη μικρή διαγνωστική δόση του ιωδίου είτε από τη μεγάλη θεραπευτική δόση. Το thyrogen χορηγείται προ της λήψης του ιωδίου (διαγνωστικού ή θεραπευτικού) για να μην χρειαστεί να υποστείς την ταλαιπωρία της απόσυρσης του φαρμάκου που παίρνεις για να μην περιέλθεις δλδ σε βαριά κατάσταση υποθυροειδισμού όσο περιμένεις να ανέβει αρκετά η TSH για να μπορέσεις να πάρεις το ιώδιο.[/QUOT

 

το ξερω οτι θα παρω και ιωδιο απλα η δοση δεν θα ειναι τοση οση πηρα περυσι που περασα και την κατασταση υποθυροειδισμου νοσηλευτηκα για 3 μερες και εμεινα μακρια απ την οικογενεια για 15 μερες. τωρα δεν θα μεινω στο νοσοκομειο μονο θα πρεπει να μεινω για 2 μερες μακρια απο μικρα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μετα την ληψη του ιωδιου ποσες μερες χρειασθηκαν για να επανελθει ο οργανισμος απο την θεση του υποθυρεοειδισμου;να υποχωρησει δηλαδη το πρηξιμο και ολα τα συναφη;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μετα την ληψη του ιωδιου ποσες μερες χρειασθηκαν για να επανελθει ο οργανισμος απο την θεση του υποθυρεοειδισμου;να υποχωρησει δηλαδη το πρηξιμο και ολα τα συναφη;ευχαριστω

 

απ τη δευτερη μερα αρχισα να παιρνω σιγα σιγα το efthyrox χρειαστηκαν 15 μερες για να φτασω στη σωστη δοση και απο τοτε και μετα αρχισε ο οργανισμος μου να επανερχεται. τα κιλα που πηρα τα εχασα μεσα στους επομενους 5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

 

το ξερω οτι θα παρω και ιωδιο απλα η δοση δεν θα ειναι τοση οση πηρα περυσι που περασα και την κατασταση υποθυροειδισμου νοσηλευτηκα για 3 μερες και εμεινα μακρια απ την οικογενεια για 15 μερες. τωρα δεν θα μεινω στο νοσοκομειο μονο θα πρεπει να μεινω για 2 μερες μακρια απο μικρα παιδια.

 

Αυτή η δόση όμως αποκλείεται να είναι θεραπευτική...είναι η δόση που χορηγείται για να γίνει το ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Επίσης θα σου συνιστούσα να μείνεις 4-5 μέρες μακριά από τα παιδιά....ή αν τελικά είναι μόνο 2 μέρες τις υπόλοιπες 2-3 να μην κάνετε αγκαλίτσες φιλάκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που ετοιμαζονται για χειρουργειο!Θελω την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον!Επισκεφτηκα τον "γνωστο" γιατρο αλλα η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη μιας και δεν εχω ιδ.ασφαλεια. Προσανατολιζομαι για δημοσιο νοσοκομειο και μου εχουν συστησει στο ιπποκρστειο τον κουτσουμανη και στο ελπις τον χαραλαμπιδη.Εχεις υποψη του καποιος κατι για τους συγκεκριμενους γιατρους??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που ετοιμαζονται για χειρουργειο!Θελω την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον!Επισκεφτηκα τον "γνωστο" γιατρο αλλα η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη μιας και δεν εχω ιδ.ασφαλεια. Προσανατολιζομαι για δημοσιο νοσοκομειο και μου εχουν συστησει στο ιπποκρστειο τον κουτσουμανη και στο ελπις τον χαραλαμπιδη.Εχεις υποψη του καποιος κατι για τους συγκεκριμενους γιατρους??

 

κι εγω σε ιδιωτικο χειρουργηθηκα οποτε δεν ξερω κατι για αυτο.ποσα σου ζητησαν???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να με καλέσουν απ' το Μεταξά την άλλη βδομάδα κι έχω τρομερό άγχος.. Σήμερα θα πάω για 3η παρακέντηση, ιδιωτικά αυτή τη φορά, γιατί οι άλλες δύο στο Μεταξά που έκανα ήταν "Μη διαγνωστικό υλικό". Σκέφτομαι, αν η παρακέντηση δείξει καλοήθη (είναι γύρω στα 28χλ τριών διαστάσεων ο όζος μου) να το αφήσω ακόμα... Δεν ξέρω...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα. εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδους τον μαρτιο. ειχα οζωδη βρογχοκηλη και εναν οζο 5,2! με παρακολουθουσε σε τακτα χρονικα διαστηματα (καθε εξαμηνο) γιατρος στο μεταξα και με καθησυχαζε λεγοντας πως ολα ηταν οκ αφου και οι παρακεντησεις δεν εδειχναν κακοηθεια. το λαθος μου ηταν αφου δεν ειχα καμμια ενοχληση ουτε σε κιλα ουτε τιποτα αλλο απο τα γνωστα που προκαλει αυτη η υπουλη ασθενεια πως δεν πηρα δευτερη γνωμη ποτε. οταν μου μιλησε ο γιατρος μου πια μετα απο 7 χρονια για επεμβαση και μετα απο επισκεψεις σε 4 χειρουργους κατεληξα ευτυχως σε πολυ καλο χειρουργο σε ιδιωτικο νοσοκομειο. η επεμβαση κρατησε 5,5 ωρες και μετα το χειρουργειο εμαθα πως ο οζος ηταν βυθιζομενος προς την καρδια και αν αργουσα κι αλλο θα επρεπε να μου κοψουνε το στερνο! ευτυχως πηγανε ολα πολυ πολυ καλα και μετα την επεμβαση και σημερα. την επομενη του χειρουργειου ημουνα σπιτι μου με το παιδακι μου και παιζαμε. μην φοβαστε δεν ειναι τιποτα ειναι εγχειρηση ρουτινας για τους γιατρους και μεγαλη προσοχη στον χειρουργο που θα επιλεξετε!

αν μπορω να βοηθησω καποια ρωτατε οτι θελετε.

φευγω να παρω τον μικρουλη μου απο τον παιδικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικα σε ολες κοριτσια, ας εχουμε δυναμη και κουραγιο!Ετοιμαζομαι να μπω κι εγω για το ιωδιο στις 14-10 στο Θεαγενειο Θεσ/νικης...εχω αγχος,ανασφαλεια,φοβο ολα μαζι!!Ειμαι χωρις φαρμακα εδω και 15 μερες περιπου αλλα αυτο που με τρομοκρατει ειναι το αν αυτο το πραγμα εχει μεινει εκει και δεν εχει προχωρησει αλλου...οσο κι αν οι γιατροι ειναι καθησυχαστικοι και χαλαροι!!Το ολωσομο ποσο καιρο μετα το ιωδιο γινεται??Στο χαρτι που μου εδωσαν επισης γραφει οτι θα πρεπει να ειμαι το λιγοτερο 25 μερες στην απομονωση...και μετα το σπιτι,τα επιπλα θα ειναι οκ για τα παιδια???δεν μολυνεται ετσι??Τα παιδια θα τα βλεπω απο το μπαλκονι...οπως ειπατε πιο πανω θα παιζουμε κρυφτο...ο συζυγος θα μενει μαζι μου αλλα θα κοιμαται σε αλλο οροφο....ειμαι σε ΠΑΝΙΚΟ!!!!!!!!!!οσο πλησιαζουν οι μερες....σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα καλαβαινετε, τελικα γμτ σαν την ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

μολις πριν απο 5 ημερες εκανα το ιωδιο,τωρα ειμαι στην απομονωση 2 δωματιων,εμενα μου ειπαν για επανεξεταση σε 3 μηνες απο την ληψη του ιωδιου.Μην ανησυχεις για τα επιπλα δεν μεταδιδουν μετα ραδιενεργεια,το μονο ειναι η τουαλετα που θα πρεπεινα τραβας το καζανακι αρκετες φορες,και θα χρησιμοποιεις σκευη φαγητου μιας χρησης,οπως και τα ρουχα σου θα τα πλενεις ξεχωριστα,βαζοντας τα σε μαυρη πλαστικη σακουλα.Συμβουλη μου αφθονο νερο για να φυγει πιο γρηγορα η ραδιενεργεια απο το σωμα σου και καραμελες κ τσιχλες για να μην σε ποναει ο λαιμος σου μετα την ληψη,υπομονη με τα συμπτωματα και το πρηξιμο που θα εχεις.Αν εχεις καποια απορια ευχαριστως να σου απαντησω.Κουραγιο και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν απο 5 ημερες εκανα το ιωδιο,τωρα ειμαι στην απομονωση 2 δωματιων,εμενα μου ειπαν για επανεξεταση σε 3 μηνες απο την ληψη του ιωδιου.Μην ανησυχεις για τα επιπλα δεν μεταδιδουν μετα ραδιενεργεια,το μονο ειναι η τουαλετα που θα πρεπεινα τραβας το καζανακι αρκετες φορες,και θα χρησιμοποιεις σκευη φαγητου μιας χρησης,οπως και τα ρουχα σου θα τα πλενεις ξεχωριστα,βαζοντας τα σε μαυρη πλαστικη σακουλα.Συμβουλη μου αφθονο νερο για να φυγει πιο γρηγορα η ραδιενεργεια απο το σωμα σου και καραμελες κ τσιχλες για να μην σε ποναει ο λαιμος σου μετα την ληψη,υπομονη με τα συμπτωματα και το πρηξιμο που θα εχεις.Αν εχεις καποια απορια ευχαριστως να σου απαντησω.Κουραγιο και ολα θα πανε καλα.

 

Καλη δυναμη και σε σενα!!!Ευχαριστω για τις συμβουλες.....στο νοσοκομειο ποσο καθησες?Εγω θα μπω Πεμπτη και θα βγω Δευτερα.

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!Σημερα βγηκα απο το νοσοκομειο αφου εκανα το ιωδιο και ειμαι στην απομονωση.Η γιατρος που με μετρησε πριν βγω μου ειπε οτι επεσε κατα πολυ η ραδιενεργεια και οτι σε μια εβδομαδα μπορω να παρω τα παιδια,χωρις αγκαλιτσες και φιλακια βεβαια....θα τα αφησω ομως λιγο παραπανω για καλο και για κακο.Μεθαυριο παω για το ολοσωμο σπινθηρογραφημα...εχω ενα αγχος και γι αυτο..κι ελπιζω μετα να ησυχασω για λιγο!!!Κατα την παραμονη μου στο νοσοκομειο παντως ηπια 2 εξαδες νερα...βοηθαει παρα πολυ!!Απο χθες αρχισα και το thyrormone κι ελπιζω να αρχισω να συνερχομαι λιγο γιατι με 20 μερες διακοπη τα παιξα πολυ!!!Σορυ που σας κουρασα.....υπομονη και περαστικα σε ολες!!!Α, απο την πεμπτη ως και χθες το βραδυ τελειωσα 2 βιβλια!!!!!!<<το νησι >> και το επομενο της ιδιας <<ο γυρισμος>>...τελεια συντροφια και τα δυο!!τα συστηνω ανεπιφυλακτα!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

μόλις πριν 2 μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα της FNA θυρεοειδούς μου,θα χρειαστώ άμεσα επέμβαση(θηλακιώδες)-ο κύριος γούσης που χειρουργεί?έχω ακούσει από αρκετούς καλά λόγια-εχω τρομάξει-πανικοβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

kate 76 δεύτερη γνώμη πήρες ή ο πρώτος γιατρός που είδε τις εξετάσεις σου πρότεινε επέμβαση ???

 

οι οζοι βρεθηκαν σε τυχαιο ελεγχο με υπερηχο(2,5 εκ)ορμονες φυσιολογικες-ηταν αρκετα μεγαλοι και με εστειλε κατευθειαν για FNA-αποτελεσμα θυλακιωδες ή υπερπλαστικος οζος στα πλαισια πολυοζωδους βρογχοκηλης(δεν μπορεί να διαφοροδιαγνωσθεί)-η ενδοκρινολογος μου ειπε να κανω την επεμβαση για να ησυχασω-δεν εχω παρει ποτε φαρμακα(ορμονες φυσιολογικες)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...