Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας

 

Τα αποτελέσματα της εξέτασης του άντρα μου έχουν ώς εξής

 

Όγκος 5.0 ml Κύτταρα Σπερματογένεσης :Οχι

pH 7.6 Πυοσφαίρια : Λίγα

Ρευστοποίηση :Πλήρης Συγκολλήσεις : Όχι

Οψη -Χροιά : Φυσιολογική Μορφολογικές αλλοιώσεις : 68

Μέχρι 70% (κατα WHO)

 

Kινητικότητα

1η ώρα 76%

Ζωηρά 42% Μέτρια 32% Επιτόπια 2% Ακίνητα 24%

 

2η ώρα 69%

Ζωηρά 37% Μέτρια 28% Επιτόπια 4% Ακίνητα 31%

 

4η ώρα 48%

Ζωηρά 22% Μέτρια 20% Επιτόπια 6% Ακίνητα 52%

 

Αριθμός ανα ml: 12,000.000

Συνολικός 60,000.000

 

Παρατήρησεις Σπέρμα με χαμηλή συγκέντρωση σπερματοζωαρίων και φυσιολογικές τις λοιπές παραμέτρους

 

Καμμιά κοπέλα θα μου πεί τη γνώμη της??

Ειδικά αυτό '''Μορφολογικές αλλοιώσεις : 68

Μέχρι 70% (κατα WHO)

δε το καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γειά σας

 

Τα αποτελέσματα της εξέτασης του άντρα μου έχουν ώς εξής

 

Όγκος 5.0 ml Κύτταρα Σπερματογένεσης :Οχι

pH 7.6 Πυοσφαίρια : Λίγα

Ρευστοποίηση :Πλήρης Συγκολλήσεις : Όχι

Οψη -Χροιά : Φυσιολογική Μορφολογικές αλλοιώσεις : 68

Μέχρι 70% (κατα WHO)

 

Kινητικότητα

1η ώρα 76%

Ζωηρά 42% Μέτρια 32% Επιτόπια 2% Ακίνητα 24%

 

2η ώρα 69%

Ζωηρά 37% Μέτρια 28% Επιτόπια 4% Ακίνητα 31%

 

4η ώρα 48%

Ζωηρά 22% Μέτρια 20% Επιτόπια 6% Ακίνητα 52%

 

Αριθμός ανα ml: 12,000.000

Συνολικός 60,000.000

 

Παρατήρησεις Σπέρμα με χαμηλή συγκέντρωση σπερματοζωαρίων και φυσιολογικές τις λοιπές παραμέτρους

 

Καμμιά κοπέλα θα μου πεί τη γνώμη της??

Ειδικά αυτό '''Μορφολογικές αλλοιώσεις : 68

Μέχρι 70% (κατα WHO)

δε το καταλαβαίνω

 

Γεια σου,

 

WHO είναι τα αρχικά του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, και το 70% είναι το όριο που έχει θέσει για τις φ. μορφές.

 

εξαρτάται βέβαια με πιο κριτήριο τα έχουν μετρήσει πχ. με αυστηρά κριτήρια κατά Kruger οι φυσ. μορφές είναι >14%

 

καλό θα ήταν να ξέρεις το χρόνο ρευστοποίησης πρέπει να σου γράφει σε τόσα λεπτά..

 

και κατά WHO στη συγκέντρωση το όριο φυσιολογικών είναι 20 εκατομμύρια ανά ml.

 

Υποθέτω πως κάνατε και έλεγχο (καλλιέργεια) μικροβίων κλπ.

 

μην αγχώνεσαι με το σπερμοδιάγραμμα, να συμβουλευτείτε και ανδρολόγο εξειδικευμένο και να θυμάσαι πως μόνο 1 χρειαζόμαστε!!!!!!

 

σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα γνωρίζω (διότι έχω πείρα στα σπερμοδιαγράμματα) το δικό σας είναι ένα σχετικά καλό σπερμοδιάγραμμα. Οι φυσιολογικές μορφές σας είναι μια χαρά (εμείς να φανταστείς είχαμε μόνο 2% φυσιολογικές).

 

Έχετε πολλές πιθανότητες. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σχετικά με τη κινητικότητα έχει σημασία αυτό που λέει 1η ώρα 76 % (που νομίζω είναι καλό) ή παίζουν πιο πολύ ρόλο τα ΖΩΗΡΑ που είναι 42% (και νομίζω χαμηλό)?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σχετικά με τη κινητικότητα έχει σημασία αυτό που λέει 1η ώρα 76 % (που νομίζω είναι καλό) ή παίζουν πιο πολύ ρόλο τα ΖΩΗΡΑ που είναι 42% (και νομίζω χαμηλό)?

 

όλα παίζουν το ρόλο τους, θα βλέπεις τις φυσιολογικές τιμές που σου δίνει και θα κρίνεις αν κάτι είναι χαμηλό, οριακό ή μια χαρά :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πληροφορώ ότι το 42% δεν είναι καθόλου κακό. Για να φανταστείς το σύνολο ζωηρών και νωθρών πρέπει να είναι 50% τουλάχιστον για να πεις ότι είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Το δικό σας αν το αθροίσεις είναι πολύ παραπάνω:)

 

Μην μου αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος καποια θεραπεια ως προς την μορφολογια του σπερμτζ. ?

 

 

δυστυχως οχι.... δε λενε κατι και αυτοι οι ουρολογοι.

Του αντρα μου ο ουρολογος που τον παρακολουθει αρκετο καιρο (λογω νεφρων) του ειπε οτι στη μορφολογια λιγο πολυ "παιζεται" το ποσοστο που σου δινουν. Και μας η μορφολογια ειναι μονο 5% φυσιολογικη...

Μας ειπε να παρει καρνιτινη και κατι ακομα δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Εσυ πηγες σε ουρολογο? Και αν ναι...αν επιτρεπεται τι προτεινε ???

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΑΣ !!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μηνες ξεκινησα μια αγωγη με q 10 και intelecta. Στο 2 σπερμαδιαγραμμα, τα σπερμτζ, σχεδον 2πλασιαστηκαν . Απο 65.000.000 εφτασε στα 108.000.000. Αλλα η μορφολογια και η κατατμηση παρεμειναν στα ιδια επιπεδα με το πρωτο σπερμαδιαγραμμα. ο γιατρος μου προτεινε ξανα την ιδια θεραπεια αλλους 3 μηνες προσθετοντας ακομα το trebon N ΒΛΕΝΟΛΥΤΙΚΟ.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μηνες ξεκινησα μια αγωγη με q 10 και intelecta. Στο 2 σπερμαδιαγραμμα, τα σπερμτζ, σχεδον 2πλασιαστηκαν . Απο 65.000.000 εφτασε στα 108.000.000. Αλλα η μορφολογια και η κατατμηση παρεμειναν στα ιδια επιπεδα με το πρωτο σπερμαδιαγραμμα. ο γιατρος μου προτεινε ξανα την ιδια θεραπεια αλλους 3 μηνες προσθετοντας ακομα το trebon N ΒΛΕΝΟΛΥΤΙΚΟ.

 

καλημερα !!

Οντως ο αριθμος σου ανεβηκε ! Και αυτο ειναι καλο γιατι οσο πιο πολλα τοσο πιο πολλοι και οι ''μαχητες'' !!

Για την μορφολογια δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμης ουτε κ γω κατι που να διορθωνει την κατασταση.Αλλα για να σου εδωσε ο γιατρος σου βλεννολυτικο κατι θα ξερει.

Κανε τη θεραπεια σου και μη σταματατε τις προσπαθειες!

Ελπιζουμε ολοι οτι καποια στιγμη θα δικαιωθουμε !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς με τη μορφολογία έχουμε πρόβλημα, μόνο 3% φυσιολογικές μορφές ύστερα από θεραπεία 3 μηνών.. Εμένα πάντως δεν μου το βγάζετε από το μυαλό ότι φταίει το κάπνισμα.. ο άνδρας μου δεν το ελάττωσε σχεδόν καθόλου... τώρα μόνο που κοντεύουμε στην εμβρυομεταφορά και πρέπει να δώσει σπέρμα για τη γονιμοποίηση κάνει κάποια προσπάθεια αλλά τι να το κάνω..

 

Αποτελέσματα θα έχω να σας πω Τρίτη - Τετάρτη..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με τη μορφολογία έχουμε πρόβλημα, μόνο 3% φυσιολογικές μορφές ύστερα από θεραπεία 3 μηνών.. Εμένα πάντως δεν μου το βγάζετε από το μυαλό ότι φταίει το κάπνισμα.. ο άνδρας μου δεν το ελάττωσε σχεδόν καθόλου... τώρα μόνο που κοντεύουμε στην εμβρυομεταφορά και πρέπει να δώσει σπέρμα για τη γονιμοποίηση κάνει κάποια προσπάθεια αλλά τι να το κάνω..

 

Αποτελέσματα θα έχω να σας πω Τρίτη - Τετάρτη..

kαλα αποτελεσματα να εχεται, σιγουρα φταιει το τσιγαρο.... οχι οτι το εκοψα αλλα σιγουρα το ελατωσα, απο 45 τσιγαρα την ημερα πριν , καπνιζω 15 την ημερα. Εχω να πιω αλκοολ απο την πρωτοχρονια κ αυτο 2 ποτηρια και γενικα ξενυχτια κ μπουζουκια. Αλλα ακομα μαλλον θελει δουλεια'' και υπομονη ! Η γυναικα μου καπνιζει αν και τις εχω πει τουλαχιστον στις γονιμες να το ελατωνει......μπορει να εχω εγω καπως το προβλημα αλλα χρειαζεται και απο αυτην καποια βοηθεια !

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω συγχαρητήρια αφού κατάφερες και το ελάττωσες τόσο! Σίγουρα η επιτυχημένη προσπάθεια θέλει κόπο και τρόπο και από τους δύο..

 

Μακάρι και ο δικός μου να μπορούσε να το ελαττώσει αρκετά αλλά δεν...

 

Τέλος πάντων... είμαστε πια πολύ κοντά στην πηγή και ελπίζω να πιούμε τελικά νερό. Την ωοληψία και τη μικρογονιμοποίηση θα την κάνουμε τελικά τη Δευτέρα γιατί όλες οι εξετάσεις είναι τέλειες και τα ωάριά μου βιάζονται και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!!

 

Μόλις μπορέσω θα σου γράψω τα καινούργια αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω συγχαρητήρια αφού κατάφερες και το ελάττωσες τόσο! Σίγουρα η επιτυχημένη προσπάθεια θέλει κόπο και τρόπο και από τους δύο..

 

Μακάρι και ο δικός μου να μπορούσε να το ελαττώσει αρκετά αλλά δεν...

 

Τέλος πάντων... είμαστε πια πολύ κοντά στην πηγή και ελπίζω να πιούμε τελικά νερό. Την ωοληψία και τη μικρογονιμοποίηση θα την κάνουμε τελικά τη Δευτέρα γιατί όλες οι εξετάσεις είναι τέλειες και τα ωάριά μου βιάζονται και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!!

 

Μόλις μπορέσω θα σου γράψω τα καινούργια αποτελέσματα...

καλη επιτυχια και μονο θετικες σκεψεις ως την δευτερα..

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζετε... και μεις που δεν καπνιζουμε, ο αντρας μου κυριως , και δεν πινει ουτε και αλκοολ!! Μια στο τοσο μονο,........ η μορφολογια μας ειναι 5% φυσιολογικη.......

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητε φιλε man ειλικρινα συγχαρητηρια. επιτελους ενας αντρας που προσπαθει. σε διαβαζα απο το πρωτο σου μηνυμα και απορουσα τι ειχες γινει. τελευταια ενημερωνομαι, κανω εξετασεις κανω οτι μπορω και με τον αντρα μου "σκοτωνομασταν" αρκετο καιρο μεχρι να κανει σπερματοδιαγραμμα που του ειχε ζητησει ο γιατρος. μετα απο υστερια κλαματων δικια μου το εκανε. τα αποτελεσματα ποσοτικα παρα πολυ καλα, μορφολογικα και κινητικοτητα στα ορια φυσιολογικων επιπεδων. το μονο αρνητικο του η βιωσιμοτητα του σπερματος. 70% τη πρωτη ωρα, μετα απο 24 ωρες μολις μιδεν κομα κατι!!! εχω ενημερωθει για τις βιταμινες που βοηθουν. μηπως ομως ξερει κανεις κατι πιο συγκεκριμενο για τη μακροζωια του σπερματος τι βοηθαει???

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε man ειλικρινα συγχαρητηρια. επιτελους ενας αντρας που προσπαθει. σε διαβαζα απο το πρωτο σου μηνυμα και απορουσα τι ειχες γινει. τελευταια ενημερωνομαι, κανω εξετασεις κανω οτι μπορω και με τον αντρα μου "σκοτωνομασταν" αρκετο καιρο μεχρι να κανει σπερματοδιαγραμμα που του ειχε ζητησει ο γιατρος. μετα απο υστερια κλαματων δικια μου το εκανε. τα αποτελεσματα ποσοτικα παρα πολυ καλα, μορφολογικα και κινητικοτητα στα ορια φυσιολογικων επιπεδων. το μονο αρνητικο του η βιωσιμοτητα του σπερματος. 70% τη πρωτη ωρα, μετα απο 24 ωρες μολις μιδεν κομα κατι!!! εχω ενημερωθει για τις βιταμινες που βοηθουν. μηπως ομως ξερει κανεις κατι πιο συγκεκριμενο για τη μακροζωια του σπερματος τι βοηθαει???

Δεν νομιζω πως θα ταλαιπωρηθειτε πολυ με αυτο το θεμα. ποσο καιρο προσπαθειτε ? Αν ολα ειναι φυσιολογικα μηπως πρεπει να αφησεται λιγο ακομα την ''φυση'' να δουλεψει. Πιστευω πως εστιαζοντας περισσοτερο στις γονιμες σου μερες καποια στιγμη θα τα καταφερεται. Η βιταμινη Ε κ το σεληνιο ειναι για την περιπτωση του οτι πρεπει ! Αυτη η σελιδα ισως να σε βοηθησει καπως ....http://www.menshealth.gr/health.learn_about_your_penis.6.9472.html

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

το ειχα βρει και εγω αυτο το site,ψαχνω τα παντα τελευταια! ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση σου. δεν ειναι οτι προσπαθουμε και πολυ καιρο. σιγουρα δεν ακουγεται σοβαρη η περιπτωση μου.απλα εγω εχω κατι ορμονολογικα προβληματα (εχω παει σε ενδοκρινολογο και παιρνω τα απαραιτητα χαπια) και λογω αυτων δεν μου ειναι και πολυ ευκολο να εντοπισω γονιμες μερες και αυτο σε συνδιασμο με τις λιγες ωρες επιβιωσης του σπερματος κανει τη συληψη θεμα "στατιστικων"!

καλη συνεχεια σε ολες και ολους στις προσπαθειες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σπερμοδιάγραμμα κάνεις σε οποιοδήποτε μικροβιολόγο απ ότι ξέρω.

Καλύτερα να πας το δείγμα σε ένα κοντινό στο σπίτι σου.

Εγώ ζήτησα μαζί κ καλλιέργεια σπέρματος (φαίνεται αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο)

και πλήρωσα 50 ευρώ.

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από εμένα ... έχουμε κι εμείς το αντίστοιχο θεματάκι... ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ χαζογονείς... Είμαι 35 ετών & ο άντρας μου 36. Προσπαθούμε εδώ και 1,5 χρόνο για παιδάκι και ακόμη τίποτα.

 

Σε πρώτη φάση ο γιατρός μου μου συνέστησε εξετάσεις (θυροειδούς, προλακτίνης & προγεστερόνης), όπου τις βρήκε καλές. Με συμβούλευσε φαρμακευτική αγωγή για ένα μήνα προκειμένου να αυξηθεί λίγο ακόμη το επίπεδο της προλακτίνης και να προσπαθήσουμε πιο εντατικά τις γόνιμες μέρες, όσο αυτές μπορούν να προβλεφθούν. Αντίστοιχα και το συζυγάκι έκανε σπερμοδιάγραμμα.

 

Πως τα βλέπετε παιδιά??? Υπάρχει φως στο τούνελ??? Γιατί ομολογουμένως έχω αρχίσει να απογοητεύομαι & να ανησυχώ...

 

Λήψη: εκτός εργαστηρίου

 

Όψη: Θολή

Χροιά: Κρεμώδης

 

Γλοιότης: φυσιολογική

Συγκολλήσεις: Αρνητική (-)

ΡΗ 7,6

Όγκος 3,3ML

Πήξη εκτός εργαστηρίου

Σύσταση: Φυσιολογική

Αιμοσφαιρίνη: Ίχνη

Ρευστοποίηση: Πλήρης εκτός εργαστηρίου

Αριθμ. Σπερματοζωαρίων: 72.820.000 ML

Συνολικός αριθμός: 240.306.000

Κινητικότητα:

1η ώρα Ζωηρή 35% Μέτρια 18% Νωθρή 7% Ολική 60% Νεκρά ή ακίνητα 40%

2η ώρα Ζωηρή 34% Μέτρια 17% Νωθρή 6% Ολική 57% Νεκρά ή ακίνητα 43%

6η ώρα Ζωηρή 26% Μέτρια 14% Νωθρή 5% Ολική 45% Νεκρά ή ακίνητα 55%

24η ώρα Ζωηρή 5% Μέτρια 9% Νωθρή 4% Ολική 18% Νεκρά ή ακίνητα 82%

 

Μέση προωθητική ικανότητα: 19,3 μ/Sec

Ολικός αριθμός κινητών (την 1η ώρα) 43.7 εκατομ./ML

Πυοσφαίρια: Σπάνια

Σπερματοκύτταρα: Σπάνια

Σπερματίδες: Σπάνιες

Ερυθρά: Σπάνια

Μορφολογία

Φυσιολογικά 17%

Ανώμαλα 83%

Ανωμαλίες Κεφαλής: 81

Σχήματος: 73

Πεπλατυσμένα: 4

Στρογγυλά: 10

Άμορφα: 59

Μεγέθους:33

Μικρά:31

Μεγάλα:2

 

Ακροσώματος:2

Ανωμαλίες Αυχένα: 10

Θέση Έκφυσης: 4

Παχύς: 6

Ανωμαλίες Ουράς: 0%

Ανωμαλίες Κυτταροπλάσματος: 0%

 

Η ανάλυση του σπέρματος γίνεται στον αυτόματο αναλυτή σπέρματος CRISMAS CLINICAL 4.5. Για τη μορφολογία ακολουθούνται τα κριτήρια ΗΟΡΤΕ.

 

Σας ευχαριστώ πολύυυυυυυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το θεμα για να ρωτήσω κάτι...

Εμεις ειχαμε ελευθερη επαφη την Κυριακή το βράδυ... λεμε να κανει το σπερμοδιαγρμμα τεταρτη πρωι.. ειανι ενταξει οι ημερες αποχής η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Bi75 μια χαρά μου φαίνεται....εμείς με τις μισές τιμές απο του συζύγου σου "πιάσαμε" το αγοράκι μας.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ καλή μου για την άμεση ανταπόκρισή σου! Να'ναι γερό και δυνατό το αντράκι σου! Η αλήθεια είναι ότι μας έχει φάει το άγχος και τους δύο... να το αφήσετε στην άκρη θα μου πεις... μια κουβέντα είναι... τρελοί οι ρυθμοί και των δυό μας... ας ελπίσουμε τώρα το καλοκαιράκι να χαλαρώσουμε λιγάκι και να μας έρθει κι εμάς ένα φατσάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το θεμα για να ρωτήσω κάτι...

Εμεις ειχαμε ελευθερη επαφη την Κυριακή το βράδυ... λεμε να κανει το σπερμοδιαγρμμα τεταρτη πρωι.. ειανι ενταξει οι ημερες αποχής η οχι?

 

Οι μικροβιολόγοι λένε ότι πρέπει να υπάρχει αποχή 3-5 μέρες. Απο την μια για να δώσει το δείγμα τα επαρκή αποτελέσματα και απο την άλλη γιατί αν είναι παραπάνω μέρες ο οργανισμός του άντρα εκκρίνει κάποιες άλλες ουσίες που δεν τις θέλουν στο σπερματοδιάγραμμα......έτσι μου είχε εξηγήσει, εν ολίγοις, ο δικός μας.

Σχετικά με αυτό το διάστημα που λες είσαι ακριβως στο όριο 3 ημερών (δεν ξέρω πόσο αυστηρό πρέπει να είναι αυτό). Νομίζω ότι στην θέση σου θα προτιμούσα Πέμπτη, αλλά οκ..μια μέρα είναι η Τετάρτη και στο κάτω-κάτω είσαι μέσα στις 3 μέρες.

Σε καταλαβαίνω θέλεις το τέλειο, και σε αγχώνει...αλλά πιστεύω πραγματικά οποια μέρα και να διαλέξεις θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...