Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ.


Recommended Posts

Κορίτσια, γειά σας και πάλι. Σας ζαλίζω λιγάκι αλλά προσπαθώ να βάλω κάποια πράγματα σε σειρά στο μυαλουδάκι μου.

 

Τα συμπτώματα ωορηξίας είναι τα ίδια με εκείνα της περιόδου? Εάν είναι έτσι, είναι δυνατόν να μην υπάρχουν συμπτώματα ωορηξίας και κάποια πονακια ιδίως όταν πλησιάζουν την περίοδο να είναι προεόρτια περιόδου και μόνο? είναι δυνατόν να ξέρεις ποιές είναι οι γόνιμες μέρες και ωστόσο μετά το υποτιθέμενο πέρασμά τους να έχεις συμπτώματα ωορηξίας? είναι συμπτώματα ωορηξίας ή περιόδου αυτά? πόσο διαρκεί η ωορηξία? είναι δυνατόν να έχεις σταθερό κύκλο 27 ημερών για παράδειγμα όπως εγώ, το οποίο σημαίνει ότι χοντρικά γύρω στην 13η-14 μέρα υπάρχει ωορηξία και ωστόσο αυτή να μην έρθει τότε αλλά μετά από καμιά εβδομάδα, με τα συμπτώματά της ? μπορεί, παρά τη σταθερότητα του κύκλου, η ωορηξία να γίνει πολύ αργότερα από τότε που θα έπρεπε κανονικά ή που συνήθως γίνεται?

 

Εάν είναι έτσι, μάλλον τζίφος και για αυτόν το μήνα το μπεμπε..:(:(

 

Κορίτσια, ας απαντήσει κάποια.. Αρχίζω να τρελλαίνομαι..:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χάιντι,

 

Με τις ταπεινές μου γνώσεις θα προσπαθήσω να λύσω κάποιες από τις απορίες σου.

 

Λοιπόν, κάποιες γυναίκες έχουν συμπτώματα κατά την διάρκεια της ωορηξίας τους και κάποιες άλλες δεν έχουν. Π.χ. εγώ συνήθως αισθάνομαι έναν πόνο οξύ από τη μεριά της σάλπιγγας που είναι να απελευθερώσει το ωάριο την κάθε φορά, δηλ. πότε δεξιά πότε αριστερά.

 

Άλλες κοπέλες αναφέρουν ότι κατά την ωορηξία τους έχουν πολλά διαυγή υγρά, πράγμα το οποίο σε μένα δεν ισχύει.

 

Κάποιες φορές είναι πιθανόν να γίνει ωορηξία χωρίς να υπάρχει ωάριο.

 

Άλλες φορές λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (κούρασης, στρες, άγχους,) είναι δυνατόν η ωορηξία να γίνει αργότερα από το συνήθες οπότε μιλάμε για περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης εάν τυχόν υπάρχουν επαφές κατά το κρίσιμο διάστημα.

 

Η περίοδος της ωορηξίας διαρκεί 12 - 36 ώρες αλλά το σπέρμα ζει μέχρι και 3 μέρες οπότε πάντα παίζει η περίπτωση εγκυμοσύνης αν δεν παίρνουμε προφυλάξεις εκείνες τις μέρες.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

 

Φιλικά

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

βαλτε και μεσα στα συμπτωματα την διαφορα στα υγρα κατα τις μερες τις ωορηξειας,αλλαζουν γινονται ασπρα διαφανη και οταν τα πιανεις με τα ακροδαχτυλα σου και τα ανοιγεις ειναι ελαστικα να το πω?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

βαλτε και μεσα στα συμπτωματα την διαφορα στα υγρα κατα τις μερες τις ωορηξειας,αλλαζουν γινονται ασπρα διαφανη και οταν τα πιανεις με τα ακροδαχτυλα σου και τα ανοιγεις ειναι ελαστικα να το πω?

 

Ακριβώς έτσι! εαν δεν έχουν αυτή την υφή το σπέρμα δεν μπορεί να τα διαπεράσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χάιντι,

 

Με τις ταπεινές μου γνώσεις θα προσπαθήσω να λύσω κάποιες από τις απορίες σου.

 

Λοιπόν, κάποιες γυναίκες έχουν συμπτώματα κατά την διάρκεια της ωορηξίας τους και κάποιες άλλες δεν έχουν. Π.χ. εγώ συνήθως αισθάνομαι έναν πόνο οξύ από τη μεριά της σάλπιγγας που είναι να απελευθερώσει το ωάριο την κάθε φορά, δηλ. πότε δεξιά πότε αριστερά.

 

Άλλες κοπέλες αναφέρουν ότι κατά την ωορηξία τους έχουν πολλά διαυγή υγρά, πράγμα το οποίο σε μένα δεν ισχύει.

 

Κάποιες φορές είναι πιθανόν να γίνει ωορηξία χωρίς να υπάρχει ωάριο.

 

Άλλες φορές λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (κούρασης, στρες, άγχους,) είναι δυνατόν η ωορηξία να γίνει αργότερα από το συνήθες οπότε μιλάμε για περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης εάν τυχόν υπάρχουν επαφές κατά το κρίσιμο διάστημα.

 

Η περίοδος της ωορηξίας διαρκεί 12 - 36 ώρες αλλά το σπέρμα ζει μέχρι και 3 μέρες οπότε πάντα παίζει η περίπτωση εγκυμοσύνης αν δεν παίρνουμε προφυλάξεις εκείνες τις μέρες.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

 

Φιλικά

Δομνίνα

 

Δομνίνα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! είναι αρκετά διαφωτιστική!:) Τι να πω.. σύμφωνα με τα συμπτώματά μου, ή είχα καθυστερημένη ωορηξία, ή έχω πρόωρα σημάδια ερχομού περιόδου ή θα γίνω μανουλίτσα..μακάρι θεέ μου..:D. Θα δείξει! φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα με μπερδεύει αυτό το θέμα...

Μπορεί η ωορρηξία σε σταθερό κύκλο να γίνεται 2-3 μέρες νωρίτερα από το αναμενόμενο?

Πχ σε κύκλο 31 ημερών με τ.ε.ρ. 2/11 ενώ περιμένω ωορρηξία 19/11 να έχω έντονα συμπτώματα, δηλ ωορρηξία (πόνο και κυρίως υγρά) 16-17/11?.. μπορεί τα συμπτώματα να προηγούνται της ωορρηξίας?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα συμπτώματα προηγούνται της ωορρηξίας. Και είναι και πολύ φυσικό κάποιες φορές να γίνεται ωορρηξία νωρίτερα ή αργότερα λόγω διαφόρων συνθηκών και παραγόντων. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα συμπτώματα προηγούνται της ωορρηξίας. Και είναι και πολύ φυσικό κάποιες φορές να γίνεται ωορρηξία νωρίτερα ή αργότερα λόγω διαφόρων συνθηκών και παραγόντων. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

 

Οπότε σε αυτή την περίπτωση δηλαδή θεωρούμε ότι η ωορρηξία πραγματοποιείται μετά το πέρας των συμπτωμάτων? και μπορεί η ωορρηξία να γίνει νωρίτερα-αργότερα από το αναμενόμενο αλλά η περίοδος να είναι στην ώρα της?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής υπάρχει και περίπτωση να μην γίνει ωορρηξία κάποιο μήνα και έτσι η περίοδος να έρθει στην ώρα της λόγω της πτώσης του ενδομητρίου το οποίο δημιουργείται ούτως ή άλλως.

 

Συνήθως όμως η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά από την μέρα της ωορρηξίας.

 

Όπως σου είπα όμως πολλοί παράγοντες επηρεάζουν το πότε θα γίνει αυτή.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό θα ήταν να μιλήσεις με το γιατρό σου για να σου λύσει όποιες απορίες έχεις με επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα σε όλα τα κορίτσια.....

Ηθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνετε ότι έχετε ωορηξία.Ποιά είναι τα σημαδια???:)

Μάριος 22/5/09

Χάρης 17/12/10

Κατερίνα 26/7/13

είστε όλη μου η ζωή.............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Δεν το καταλαβαινουν ολες.Προσωπικα παλαιοτερα δεν καταλαβαινα τιποτα και τωρα μετα απο 2 γεννες την καταλαβαινω και πολυ καλα μαλιστα.Εχω ελαφρια πονακια οπως στην περιοδο, αυξημενα κολπικα υγρα(βλεννες)και μια μικροαδιαθεσια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλα τα κορίτσια.....

Ηθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνετε ότι έχετε ωορηξία.Ποιά είναι τα σημαδια???:)

καλησπερα τα συμπτωματα της ωορηξιας ειναι συνηθως πονος χαμηλα κ κολπικαυγρα πιο πολλα με διαφορετικη υφη (δηλ.σαν μυξουλες)κ σε μερικες περιπτωσεις νευρακια ΟΜΩΣ δεν ειναι απαραιτητα να υπαρχουν ωστε να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη μου παραπονιομουν οτι δεν ειχα συμτωματα κ οτι δεν εκανα ωορηξια εμεινα ομως ασχετα με την καταληξη οποτε μην τα πολυ ψαχνεις γιατι περισσοτερο αγχωνεσε μερικες φορες μπορει να τα καταλαβαινεις κ μερικες οχι

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε όλα τα κορίτσια.....

Ηθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνετε ότι έχετε ωορηξία.Ποιά είναι τα σημαδια???:)

 

Κι εγώ παλιότερα δεν την καταλάβαινα την ωορρηξία, τώρα μετά από 2 γέννες όχι μόνο την καταλαβαίνω αλλά είμαι απολύτως βεβαία....Την μέρα που κάνω ωορρηξία προσθέτω άλλες 14 μέρες και ξέρω ακριβώς πότε θα αδιαθετήσω!!! Για τέτοια ακρίβεια μιλάμε!

Τα συμπτώματα; Πόνος ελαφρύς στην μεριά της ωοθήκης από την οποία γίνεται η ωορρηξία...(μιλάμε μέχρι και αυτό καταλαβαίνω!),πρήξιμο, βλένες ιδιαίτερα ελαστικές.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω πριν τις παιδιά μοθ δεν την καταλάβαινα, τον τελευταίο καιρό όμως έχω πόνους χαμηλά (στην μία από τις δύο πλευρές) και στην αντίστοιχη πλευρά χαμηλά στη μέση Υγρά δεν έχω.

Αλλά ρε κορίτσια, μια ερώτηση

Ωορρηξία αυτό το μήνα είχα στις 7.02 (θετικοποιήθηκε το τεστ στις 6.02). 16-17 μέρα (έχω κύκλο 30 ημερών, τελευταία περίοδος 22)

Σήμερα όμως έχω υγρά και ξεκίνησε να με πονάει και το στήθος μου. Τι είναι αυτό; σήμερα τα υγρά, μετά την ωορρηξία; είπαμε μήπως ξεκινήσουμε για τρίτο αυτό το μήνα, αλλά μάλλον θα αδιαθετήσω....Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ποσες μερες διαρκεια εχει ο κυκλος σου? ειναι σταθερος?νομιζω ειναι 2 βασικα ερωτηματα για τις γονιμες.εγω πχ εχω κυκλο 28 ημερων.14 μερες πριν αδιαθετησω ειναι η ωορρηξια μου κ οντως εκεινες τις μερες πρηζομαι λιγακι,εχω τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια κ διαφανα κολπικα υγρα.αυτα ομως δεν ειναι φιξ για καθε γυναικα.

αν αντιμετωπιζεις προβλημα στο να τις βρεις μπορεις να το παρακολουθεις ειτε με τον γυναικολογο σου ειτε με τεστ ωορρηξιας.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

mporo na po oti ine statheros... parolo pou ena mina ine 28 imeres kai kapoious allous 31 imeres.... adiathetisa 14 noemvriou kai autes tis meres mou pristike to stithos....diladi autes tis meres pisteuo ine oi gonimes mou.... alla mehri pote omos? pou tha katalabo oti teliosan? ine 4 meres standart oi gonimes?kai parepiptontos ine kalitera mera para mera oi epafes para kathe mera stis gonimes meres?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου μου έχει πεί....ότι είναι καλύτερα να κάνουμε μέρα παρά μέρα.....κυρίως πρίν την ωορρηξία....αλλά στις γόνιμες να κάνουμε κάθε μέρα....κι αν μπορούμε και 2 φορές....:roll:. Ακόμη καλό θα ήταν αν ξέρουμε πως αύριο είναι η πρώτη γόνιμη μέρα.....να έρθουμε σε επαφή σήμερα....ώστε όταν θα σπάσει το ωοθηλάκιο....να υπάρχει ήδη μέσα σπέρμα...:D. Καλή επιτυχία...:D.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...