Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Οταν ημουν εγκυος στην 25 βδομαδα ενας υπερηχος εδειξε οτι ειχα πολυ μικρο μηκος τραχηλου. Μετα ακολουθησε εξεταση γιατρου οπου το επιβεβαιωσε. Απο την 30 εβδομαδα ειχα διαστολη 1. Οπως καταλαβαινετε κυδινευα να γεννησω προωρα. Ημουν στο κρεβατι τους τελευταιους τρεις μηνες. Στο τελος ομως ολα πηγαν καλα αφου γεννησα στην 37 εβδομαδα με προκληση.

Υποθετω οτι πολλες απο εσας μπορει να ειχατε αντιμετωπισει αναλογο προβλημα το ερωτημα μου ειναι ο γιατρος τι σας ειπε σχετικα με τον τραχηλο. Εμενα μου ειχε πει οτι αυτο συμβαινει συχνα, οτι δεν εκανα κατι εγω για να το προκαλεσω και οτι δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη εγινε στη μια εγκυμοσυνη να γινει και σε αλλη. Ρωταω γιατι μεσα στο μυαλο μου υπαρχει ο φοβος οτι μπορει να γινει το ιδιο και σε δευτερη εγκυμοσυνη.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχα κι εγώ το ιδιο πρόβλημα, κοντος τράχηλος χωρίς διαστολή ομως απο την 25η εβδομάδα. Τελικά γέννησα με δικούς μου πόνους στα μέσα στης 38ης. Μου ειχε δώσει μαγνήσιο που λέγεται να βοηθάει να μη γίνονται συσπάσεις και utrogestan. Επισης μου ειχε πει να μην έχω έντονη σωματική δραστηριότητα, να ξεκουράζομαι. Δεν μου ειχε πει αίτια, μαλλον ειναι τυχαίο. Ανησυχω κι εγώ πάντως για το ιδιο θέμα σε επόμενη εγκυμοσυνη..

Link to comment
Share on other sites

στο β επίπεδο φάνηκε ότι ο τράχηλος ήταν στα κατώτατα φυσιολογικά όρια.στην 30η με έπιασαν πόνοι και συσπάσεις με αποτέλεσμα ο τράχηλος να είναι έτοιμος για διαστολή.από τότε το μόνο που κάνω είναι να ξεκουράζομαι και να χαπακώνομαι.μου είπε ότι απλά συμβαίνει και δεν μπορούν να το προσδιορίσουν :cry: πάντως υπάρχουν περιπτώσεις που η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν διαφορερική από την δεύτερη και άλλες που ήταν ολόιδιες..δεν ξ'ερω, είναι πιστεύω θέμα τύχης :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο τράχηλος στη β΄επιπέδου (23 εβδομάδων) ήταν στα κατώτατα όρια. Στην 26 εδομάδα τράχηλος ΜΗΔΕΝ και διαστολή 2.Στην 27 ΓΈΝΝΗΣΑ ΔΥΣΤΥΧΏΣ. Ο γιατρός του νοσοκομείου μου είπε πως από την στιγμή που υπάρχει ένδειξη για πρόωρο τοκετό σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη αυξάνεται το ποσοστο προωρότητας. Δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια στον υπερηχο β επιπεδου μου εκαναν μετρηση τραχηλου και μου ειπαν οτι εχω πολυυυυυυυυυυυυυ δρομο ακομα...45mm..Δηλ απ ο'τι μου ειπε η γιατρος μου θα βγαλω ολο τον 9ο μηνα,το πιο πιθανο να παρω και απ τον 10ο! :shock: Δεν λεω οτι ειναι κι ο'τι καλυτερο να γεννουσα προωρα,αλλα και να παρω κι απ τον 10ο δεν ξερω αν μ αρεσει.. :?Θα περιμενω...θα περιμενω...και το μωρο δεν θα θελει να βγει,κι εγω θα σκασω απ την αγωνια μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας και καλως σας βρηκα!

 

ειμαι τωρα 37 βδομαδων + 4 ημερων...

μεχρι τωρα ολα εδειχναν για φυσιολογικη γεννα...μεχρι προχθες που ο γιατρος με εξετασε-μετρησε τον τραχηλο μου και τον βρηκε πολυυυυ μακρυ, 5.26cm, αλλα και εντελως κλειστος!

 

μου'πε πως υπαρχει η πιθανοτητα για καισαρικη, νοουμενου βεβαια μεινει ο τραχηλος στην ιδια κατασταση...

 

το θεμα μου δεν ειναι πως ειναι σκληρος, για να βαλω μια κρεμουλα, αλλα πολυυυυ μακρυς και εντελως κλειστος!

 

μου'πε πως το περπατημα και το σεξ βοηθανε, αλλα εκανα προχθες 5 μετρημενα βηματα σε ρυθμους γριουλας και μ'επιασαν οι συσπασεις ...οποτε περπατημα γιοκ... οσο για το σεξ...ποσο μπορεις να κανεις ωστε να κανει ΤΗΝ διαφορα...και καταβαρη και με συσπασεις και με τετοια κοιλαρα...κτλ κτλ κτλ...

 

κρεμουλα υπαρχει που βοηθαει αλλα αυτη ταυτοχρονα προκαλει συσπασεις...οποτε δεν μας κανει στην τελικη...

 

το θεμα μου δεν ειναι ο γιατρος, γιατι απλα μου'πε να σκεφθω την πιθανοτητα καισαρικης... και σιγουρα τον εμπιστευομαι...

 

για πειτε μου σας παρακαλω τι γνωριζετε για το θεμα του τραχηλου στον 9ο μηνα... μιας κι ο δικος μου ειναι παααρα πολυ μακρυς...

 

διαβασα στο διαδυκτιο πως στην β επιπεδου το φυσιολογικο μηκος τραχηλου ειναι 2.5-3.5cm...δεν μου τον μετρησαν στην β επιπεδου... ενω εμενα ειναι τωρα στον 9ο μηνα 5.26 cm!!!

 

ποσο επρεπε να ηταν τωρα στον 9ο μηνα?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και καλως σας βρηκα!

 

ειμαι τωρα 37 βδομαδων + 4 ημερων...

μεχρι τωρα ολα εδειχναν για φυσιολογικη γεννα...μεχρι προχθες που ο γιατρος με εξετασε-μετρησε τον τραχηλο μου και τον βρηκε πολυυυυ μακρυ, 5.26cm, αλλα και εντελως κλειστος!

 

μου'πε πως υπαρχει η πιθανοτητα για καισαρικη, νοουμενου βεβαια μεινει ο τραχηλος στην ιδια κατασταση...

 

το θεμα μου δεν ειναι πως ειναι σκληρος, για να βαλω μια κρεμουλα, αλλα πολυυυυ μακρυς και εντελως κλειστος!

 

μου'πε πως το περπατημα και το σεξ βοηθανε, αλλα εκανα προχθες 5 μετρημενα βηματα σε ρυθμους γριουλας και μ'επιασαν οι συσπασεις ...οποτε περπατημα γιοκ... οσο για το σεξ...ποσο μπορεις να κανεις ωστε να κανει ΤΗΝ διαφορα...και καταβαρη και με συσπασεις και με τετοια κοιλαρα...κτλ κτλ κτλ...

 

κρεμουλα υπαρχει που βοηθαει αλλα αυτη ταυτοχρονα προκαλει συσπασεις...οποτε δεν μας κανει στην τελικη...

 

το θεμα μου δεν ειναι ο γιατρος, γιατι απλα μου'πε να σκεφθω την πιθανοτητα καισαρικης... και σιγουρα τον εμπιστευομαι...

 

για πειτε μου σας παρακαλω τι γνωριζετε για το θεμα του τραχηλου στον 9ο μηνα... μιας κι ο δικος μου ειναι παααρα πολυ μακρυς...

 

διαβασα στο διαδυκτιο πως στην β επιπεδου το φυσιολογικο μηκος τραχηλου ειναι 2.5-3.5cm...δεν μου τον μετρησαν στην β επιπεδου... ενω εμενα ειναι τωρα στον 9ο μηνα 5.26 cm!!!

 

ποσο επρεπε να ηταν τωρα στον 9ο μηνα?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω πόσο είναι τα φυσιολογικά όρια για το μήκος τραχήλου στον ένατο

αυτό που ξέρω είναι πως ο μακρής και σκληρός τράχηλος δεν είναι ένδειξη για καισαρική, απλά προδιαθέτει σε μεγαλύτερο χρόνο τοκετού...

γνωρίζω γυναίκα που γένησε με 5,5 εκατοστα σκληρό και κλειστό τράχηλο..... φυσιολογικά φυσικά

αλλωστε είναι πολύ νωρίς ακόμα για γέννα μέχρι τη 40 - 42η έχεις καιρό

ο γιατρός σου λέει ψέματα πως είναι ένδειξη για καισαρική το μεγάλο μήκος τραχήλου

 

γιατί δεν περπατάς ? αλήθεια τι σε πειράζει αν σε πιάνουν συσπάσεις ? οι συσπάσεις βοηθούν στο να μικρήνει και να μαλακώσει ο τράχηλος...

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου μου'πε απλα πως υπαρχει περιπτωση για καισαρικη...

 

δεν μπορω να περπαταω γιατι με πιανουν συσπασεις με πονους που με κανουν να μην μπορω να κανω ουτε ενα βημα! μεχρι και ανα 10λεπτο συσπασεις ειχα πριν λιγες μερες... αλλα δεν επηρεαστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ ο τραχηλος... για αυτο ανησυχω...

 

ο τραχηλος μου, οπως ειπα, δεν ειναι σκληρος!

ειναι μακρυς και κλειστος! εμενα ειναι μαλακος...

 

και φυσικα εννοειται θα παω μεχρι τελους... μεχρι την πητ μου αλλα και 1 βδομαδα μετα αν χρειαστει...

 

εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου, κ για αυτο τον διαλεξα, εξαλλου δεν εχω θεμα με τον γιατρο αλλα με τον τραχηλο!

 

σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου κόρη πήγα με συσπάσεις ανά διλεπτο αλλά τράχηλο ερμητικά κλειστό. Τ ο αν ήταν μακρύς δεν το ξέρω. Με τη βοήθεια ορού αλλά και υποθέτων που μαλακώνουν τον τράχηλο γέννησα μετά από 14 ώρες. Είχα ενημερώσει το γιατρό μου όμως πως θα έκανα καισαρική μόνο αν για τον οποιοδήποτε λόγο κινδύνευε το μωρό ή εγώ. Μήπως να επέμενες στο γιατρό σου να το προσπαθήσετε για φυσιολογικό και αν τελικά δεν τα καταφέρετε μόνο τότε να κάνεις καισαρική? Πραγματικά, χωρίς να αμφισβητώ τις ικανότητες των γιατρών, πιστεύω πως απλά θέλουν να μας ξεπετάξουν και μας παραπέμπουν σε καισαρική.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου φιλενάδα..δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις για το θέμα, αλλά από ο,τι ξέρω είναι όντως αρκετά μακρύς ο τράχηλος σου. Εμένα στην β επιπέδου ήταν 3,7 περίπου και μου είχε πει ο γιατρός οτι ήταν πολύ καλός (δηλαδή όχι μικρός ώστε να κινδυνεύουμε από πρόωρο τοκετό). Λογικά μέχρι τον 9ο που είμαστε τώρα ίσως να έπρεπε να έχει μειωθεί (δεν ξέρω γιατί από τότε δεν το έχουμε ξαναμετρήσει). Έχω

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός σου θα ξέρει καλύτερα πάντως ώστε να σε συμβουλέψει για το καλύτερο δυνατό. Σημασία έχει να είστε καλά εσύ και το μωρό σου. Φιλάκια και καλή λευτεριά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!

σιγουρα εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου...

θα δουμε τι θα γινει στο επομενο ραντεβου!

καλο υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

για την μέτρηση τραχήλου μπορείτε να δείτε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25572

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως στο υπερηχο που εκανα την πεμπτη <ημουν 33 εβδομαδων 3 ημερων> μου μετρησαν τον τραχηλο 3,28 εκατοστα και δεν εχω πιθανοτητα για προωρο...μαλιστα μου σχολιασαν οτι ειναι πολυ καλο μηκος...δεν ξερω κι εγω ποσο ειναι ο μεσος ορος μηκος τραχηλου:confused:

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lame το μηκος τραχηλος εξαρταται απο την βδομαδα κυησης που εισαι... οσο προχωραει η εγκυμοσυνη τοσο περισσοτερο μειωνεται...λογικο ειναι!

 

ο λογος που το μετρανε στην β επιπεδου ειναι για περιπτωση τραχηλικης ανεπαρκειας, δηλαδη μιλαμε για προωρο...μαλλον και αποβολη για αυτο και αν συμβαινει, τοτε κανουν τραχηλικη επιδεση...ραψιμο τραχηλου...

σε τετοιες περιπτωσεις το μηκος του τραχηλου ειναι πολυ-πολυ λιγοτερο απο 1 εκ! (μιλαω για την περιοδο της β επιπεδου, δηλ 22 βδομαδων)

 

απ'οτι εμαθα απο το διαδυκτιο... οταν εισαι στον 9ο μηνα, ετσι χονδρικα, ο τραχηλος πρεπει να ειναι 1-2 εκ....

 

bourbou σ'ευχαριστω για την απαντηση σου...σιγουρα το πιο σημαντικο ειναι να ειμαι καλα το μωρο μου πρωτα και μετα εγω...

ο δικος σου τραχηλος ειναι στα φυσιολογικα...μηκη... τωρα που εγινα και... εξπερτ!!!

 

Δ+Β σ'ευχαριστω κι εσενα που μου απαντησες! το κυριοτερο προβλημα ειναι το μηκος του τραχηλου... οχι τοσο το οτι ειναι κλειστος...

 

επαναλαμβανω, πως ο γιατρος μου'πε πως υπαρχει πιθανοτητα για καισαρικη,..ολα τα υπολοιπα ειναι σκεψεις-ερευνες δικες μου...

φυσικα κι εμπιστευομαι τον γιατρο μου...

 

εμαθα πως εχουμε κι ενα θεμα τραχηλου στην οικογενεια... η μαμα μου εκανε 3 μερες με παααααρα πολλους πονους... πριν την γεννα, λογω τραχηλου...

κι η αδελφη μου επισης και τελικα αφου τραβηξε οοολους τους πονους της φυσιολογικης γεννας,... λογω τραχηλου... τελικα εκανε καισαρικη...

 

θα αναμενω μεχρι το επομενο ραντεβου να δουμε για καμια εξελιξη...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

πολυ χρησιμο αυτο το site!έχω λυσει πολλες απορίες μου(ειμαι καχυποπτη με τους γιατρούς & θελω να τσεκαρω ότι μου λένε),από τους πρώτους μηνες της εγκυμοσύνης μου. Νομιζω ότι ήρθε η ώρα να κάνω μια ερώτηση! Ειμαι στον μηνα μου..39η εβδομαδα..΄(ΠΗΤ 29/03)και η γυναικολογος μου,μού κάνει ανά τεσσερις μέρες,κολπικη εξεταση με το..δάχτυλό της..:oops:για να ελέγξει τον τράχηλο.Στα 2 πρωτα ραντεβού ήταν κλειστός.Στο προηγούμενο είχα διαστολή 1(ίσως μετά από το πολύ περπάτημα..?ίσως μετά από το πολύ.."ψαχούλεμα"..όπου μου πίεζε και την κοιλιά..!:? προσπαθούσε να τον μαλακώσει?)Διάβασα σε κάποια απάντηση ..οτι εάν θέλει ο γιατρός, μπορεί με την κολπική εξέταση να σπάσει τα νερα! Αυτό με θορύβησε..κάπως.. και επειδή θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να βιασουμε την φυση ούτε για μια εβδομαδα..θα ήθελα να μάθω: Εχει τύχει και σε κάποια άλλη κοπέλα να την εξετάσουν με τόση .."επιμονή"? Οσον αφορά το ιστορικό της κύησής μου,ειναι καθαρο.. Σας παρακαλώ,απαντήστε μου άμεσα,για..ευνοητους λόγους! ;)

Καλή λευτεριά σε όλες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου …

Εμένα ο γιατρός μου με εξέτασε κολπικά και στους 2 τοκετούς μου μόνο στο μαιευτήριο την μέρα που πήγα να γεννήσω. Και όταν του το ρώτησα πως άλλοι γιατροί εξετάζουν κολπικά πολλοί ποιο πριν το τοκετό (έχω το θάρρος και του ρωτώ ότι θέλω), μου είπε πως είναι κατά να ταλαιπωρεί άδικα χωρίς λόγο. Όσο δε για τα νερά … ναι μπορεί να στα σπάσει μόνο αν θέλει. Εμένα και στους δυο τοκετούς μου τα έσπασε εκείνος κατά την διάρκεια του τοκετού.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά επειδή είμαι κ εγω σαν εσένα (δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς) οφείλω να σου πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ,ο πρώην γιατρός μου , πήγε να μου προκακέσει τοκετό με αυτόν τον τρόπο!Και αυτό το έμαθα εκ των υστέρων γιατί το έψαξα.Σε μια εξέταση ρουτίνας του τραχήλου πόνεσα τόσο πολύ που το θυμάμαι περισσότερο από τους πόνους της γέννας!Αφού ένιωθα ότι το παιδί είχε φτάσει στο λαιμό μου.Προσπαθούν με τα δάχτυλά τους να ενεργοποιήσουν τον τράχηλο,να προκαλέσουν συσπάσεις και να σε βάλουν σε διαδικασία τοκετού.Δεν ξέρω αν τα λέω σωστά,δεν είμαι γιατρός, πάντως αυτό ισχύει.Επίσης τα πιο μεγάλα λαμόγια-γιατροί, κατά την εξέταση του τραχήλου, βάζουν ανάμεσα από τα δάχτυλά τους ένα χαπάκι το οποίο προκαλεί συσπάσεις.Φεύγεις για το σπίτι σου και επιστρέφεις μετά από καμία ώρα έτοιμη για γέννα και δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι έγινε!Αυτά μου τα έχουν πει δύο διαφορετικές μαίες.

Τελικά η κόρη μου γεννήθηκε όταν ήθελε αυτή!Έυχομαι και η δεύτερη κόρη να γεννηθεί φυσιολογικά στην ώρα της και όλα τα μωρά του κόσμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει και σε κάποια άλλη κοπέλα να την εξετάσουν με τόση .."επιμονή"?

Όταν ήμουν 39 εβδομάδων πήγα για εξέταση στη γιατρό μου και με με εξέτασε με το χέρι. Αισθάνθηκα κι εγώ ότι είχε κάποια επιμονή κατά την εξέταση. Επειδή είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι μπορεί να προκληθεί μικρή αιμορραγία από την εξέταση τη ρώτησα και μου είπε ότι μπορεί να δω λίγο αίμα. Εγώ είδα αρκετό αίμα το οποίο συνεχίστηκε μέχρι που γέννησα δυο μέρες μετά. Στην περίπτωσή μου πιστεύω ότι η γιατρός επιτάχυνε λίγο τη διαδικασία, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πείραξε. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και χωρίς ιδιαίτερους πόνους. Καλή λευτεριά κορίτσια και με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Rikiki,Pitsirikokonaki kai Mariori σας ευχαριστω πολυ και τις τρεις σας!!!

Μου ανοίξατε τα ματια!

Επαθα πλάκα με την πληροφορία ότι κάποια λαμόγια βάζουν και χαπάκι για να επιταχύνουν τις διαδικασίες!!!

Μα μου είχε φανεί τρομερά αφύσικο να επιμένει τόοοσο να.."σπρώχνει" τον τράχηλο (ΚΑΙ να πιέζει απίστευτα την κοιλιά μου)με μοναδική διακαιολογία ότι απλά τσεκάρει τον τράχηλο!Από την πρώτη τετοιου είδους εξέταση είδα λίγο καφε υγρο στο εσώρουχό μου και κάτι..δεν μου αρεσε ε. Συνδύασα και τις απόψεις της τύπου: "όποτε και να γεννηθεί το μωρό,μια και έκλεισα τον 9ο ,δεν υπάρχει πρόβλημα".Δεν μου αρέσει να κανω του κεφαλιού μου..αλλά νομιζω ότι επραξα σωστά και απέφυγα να πάω στο προγραμματισμενο μας ραντεβού, πριν από το Σαββατοκυριακο που θα την βόλευε να με ξεγεννησει!

Από Δευτέρα..βλέπουμε, μια και θα εχει κερδίσει άλλες 3 ημέρες το μωράκι μας,πιο κοντά στην ΠΗΤ...

Μέσα από την ψυχή μου: να ειστε καλά εσείς και οι οικογένειές σας!

 

υ.γ. Καλα...έχω θυμώσει τόσο με την συμπεριφορά της ..που δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνω από εδώ και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πάντως κατά τη γνώμη μου είναι καλό να εξετάζεται καί το μήκος του τραχήλου στη Β επιπέδου καί μετά γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Εμένα στην Β επιπέδου ήταν 3cm πολύ καλός και μετά από ένα μήνα που έκανα ξανά υπέρηχο και εξέταση είχε φτάσει στα 2,5 και για ένα μήνα ξάπλωσα, χρησιμοποίησα κολπικά υπόθετα και μου απαγόρευσε τελείως τα ταξίδια και την κινητοποίηση. Τώρα που μπήκα στον 8ο μου είπε μπορώ να αρχίσω να ξανακινούμαι πλέον χωρίς να κουράζομαι όμως και το μήκος του τραχήλου δε μεταβλήθηκε οπότε δεν υπάρχει πλέον ενδεχόμενο για πρόωρο. Αν όμως δεν το είχε δεί τότε (ήμουν τέλος 6ου μήνα) ποιός ξέρει τί μπορεί να γινόταν, από τίποτα έως και κάτι σοβαρό.

jZ4op3.png
Link to comment
Share on other sites

στην β επιπέδου ο δικός μου ήταν 2,9. είχα και ένα άλλο πρόβλημα και άρχισα πάλι τα ουτροζεσταν (για το άλλο πρόβλημα γιατι θα πάθαινα αιμορραγία).Ενα μήνα μετα που με ξαναείδε ο τράχηλος ήταν 2,5 και το πρόβλημα παρέμενε οπότε συνεχίζω τα ουτροζεστάν. Μου είπε να μην κουράζομαι καθόλου και να ξαπλώνω πολύ!

 

οσο για την κολπική εξετάση και ο δικός μου γιατρός μετά την 36η εβδομάδα σε βλέπει κάθε βδομάδα και εξετάζει κολπικά με το χέρι. δεν προσπαθεί όμως να προκαλέσει τοκετό. Συγγενής μου ειχε τον ίδιο γιατρό και παρότι εκείνη ήθελε καισαρική αν έφτανε 40 εβδομάδες χωρίς να γεννησεις, ο γιατρός της έδινε περιθώριο και 10 μέρες μετά την ΠΗΤ. Και μένα μου χει πε ότι ακόμα και μετά την ΠΗΤ θα περιμένουμε αν μας πέρνει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μετραμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση στις 34 εβδ. ημουν στο 1,3, οποτε το θεωρησε μια χαρα ο γιατρος μου.

 

Στο πρωτο μου παιδι,σε αλλο γιατρο τοτε, με εξεταζε μια φορα την εβδομαδα απο τοτε που μπηκα στον 9ο.Παντως στη δευτερη εξεταση (38 εβδ περιπου) μου βρηκε οτι ειχα διαστολη 2 και με εστειλε να γεννησω.Οντως μεχρι να παω σπιτι και να ετοιμαστω ειχα πονους,δεν ξερω αν το προκαλεσε με την εξεταση αλλα δεν ενιωσα κατι ιδιαιτερο απο πονο εκεινη την ωρα...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι στην 28 βδομάδα και στο τελευταίο υπέρηχο ο τράχηλος μου ήταν 20 mm. Επειδή και στην προηγούμενη μου γέννα, είχα το ίδιο μήκος αλλά στην 31 βδομάδα ό γιατρός τότε μου έδωσε ενέσεις κορτιζόνης να κάνω.

Η γυναικολόγος μου όμως τώρα λέει ότι όλα είναι καλά ( έχω άλλο γιατρό). Μήπως καμιά σας είναι σε παρόμοια κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...