Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eχει το παιδί μου πρόβλημα ή η δασκάλα του;


Recommended Posts

Για αρχή μάλλον κάπου μπερδευτήκατε (ισως να φταιω κι εγω) αλλά πουθενά δεν είπα ότι Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΛΕΣΕ τη συμβουλο. Η δασκάλα μου είπε να πάω σε ειδικό και μάλιστα σε ιδιωτικό θα ήταν λέει πιο γρήγορα. Και αφου της έιπα ότι δεν υπάρχουν χρήματα τότε μου είπε για το δημόσιο αλλά αργούν λέει πολύ. Ουδέποτε αναφέρθηκε στη σύμβουλο του σχολείου. Και έχω διαπιστώσει από συζήτηση και με άλλες μαμάδες ότι καμία δε θεωρει τη σύμβουλο ειδική. Τη θεωρούν (οι δάσκαλοι) ως απλά τη δασκάλα του τμήματος με τα παιδια με μαθησιακές δυσκολίες.

Οσο για την κουβέντα μου τη μετέφεραν τρίτοι και από τη σύμβουλο το μόνο που μου είπε ήταν ότι ισως να υπάρξει κάποια δυσκολία αλλά θα βρεθεί λύση.

 

Άρα δεν μιλάμε για σύμβουλο αλλά για ειδικό παιδαγωγό!

Πάλι έχει μεγάλη διαφορά!

Άλλο πράγμα είναι η σύμβουλος γενικής αγωγής, άλλο η σύμβουλος ειδικής αγωγής και άλλη ο εκπαιδευτικός του τμήματος ένταξης!

Στον εκπαιδευτικό του τμ'ηματος ένταξης η δασκάλα δεν μπορεί να δίνει παιδί έτσι! Είναι απαραίτητη η αίτηση της μαμάς για φοίτηση στο ΤΕ! Και ο εκπαιδευτικός του ΤΕ δεν είναι η δουλειά του να κάνει διαγνώσεις!

 

Πάλι σου λέω, το παιδί να το δουν σε κέντρο! Μόνο τότε θα μπορέσεις να πάρεις μια υπεύθυνη γνώμη, μόνο τότε θα σου δώσουν ολοκληρωμένη εικόνα του παιδιού.

 

 

'Οσο για τα λόγια τρίτων που μεταφέρονται.... Την γνώμη μου της έχω πει πιο μπροστά! Εγώ αν δεν ακούσω κάτι με τα αυτιά μου, διατηρώ πολλές επιφυλάξεις. Και ακόμα περισσότερο όταν πρόκειται για αρνητική κρίση για κάποιον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπαμαι αν με θεωρεις ειρωνικη,αυτο δηλωνει οτι μαλλον δεν καταφερες να διαβασεις περα απο τις γραμμες.Δεν εχω μειωσει ποτε κανεναν εδω μεσα,ιδιως οταν δεν με εχει προκαλεσει κι επισης καλο θα ηταν να θυμασαι πως σου εχω μιλησει εσενα προσωπικα και σε αλλα θεματα στο παρελθον.

 

Τελοσπαντων,μπραβο του του αδελφου σου...και κανενας δεν τον αμφισβητησε!Και δεν χρειαζομαι καμια φωτογραφια του για να πειστω διοτι δεν ψαχνω τιποτε τετοιο.Επισης οταν εκθετεις δεδομενα απο την ζωη των μελων της οικογενειας σου να περιμενεις και σχολιασμο.

 

Αυτο που ηθελα να δωσω να καταλαβουν οσοι διαβαζουν το θεμα κι ελπιζω εκεινοι να το καταλαβαν και να μην βλεπουν παντου εχθρους ειναι οτι περα απο τα πανεπιστημιακα προσοντα και γνωσεις χρειαζεται και συμπεριφορα.

Κι αν ο αδελφος σου τον οποιο εσυ μας εφερες ως παραδειγμα για να ενισχυσεις την γνωμη σου και καθε αλλο παιδι συνεχιζει και ως ενηλικας να ειναι ανησυχο πνευμα με τον τροπο που περιγραφεις-διοτι τα γραφομενα σου βλεπω,δεν εχω ιδιαν αποψη-τοτε θα εχει να αντιμετωπισει προβληματα με τους ανωτερους του που δεν θα εχουν αντικτυπο μονο στα νευρα της μαμας του αλλα και στην επαγγελματικη του εξελιξη.

 

Θα πρεπει να περιμενει κυρωσεις...κι οχι χαιδεμα αυτιων.

Ενας μαθητης του 19+ οπως επισης κι ενας σωστος επαγγελματιας αργοτερα πρεπει να εχουν 19+ οχι μονο στα μαθηματα ή στην σωστη πωληση-προωθηση προιοντων αλλα και στη συμπεριφορα τους!

 

 

Δηλαδη κατσε βωρε συ....το να περνεις ενα παραδειγμα ενος παιδιου που ητναε ζωηρο πολυ κ εξεληχτηκε σε κατι πολυ ανωτερο σημαινει οτι παρεμεινε παιδι και κανει σκανταλιες στους ανωτερους του οπως ειπες?Εγω θυμωσα με αυτο που λες...και με το οτι αν κανει ετσι τωρα θα υποστει κυρωσεις κ.λ.π...Ποιος ειπε οτι παρεμεινε παιδι?Πιστεψε στο στρατο δε χωρανε μαγκιες...και ζουζουνισματα...Θελω να πω οτι και το πιο ζωηρο παιδι δε θα μεινει για παντα ετσι...οταν ερθει κορεσμος θα ηραμησει κ η πειρα μου μου εχει δειξει οτι πιο σκανταλιαρηκα παιδια γινονται οι καλυτεροι....

 

Και δε καταλαβαινω την εμμονη ολων να βγαζουνε ενα παιδι ζωηρο προβληματικο κ να λαχταρνανε τους γονεις κ να τους προβληματιζουνε...χωρις λογο αντι να κοιτανε οι ιδιοι να βελτιωσουνε τις μεθοδους προσεγγισης σε ενα δυσκολο παιδι...

Εχω αντιμετωπισει δυσκολα παιδια κ θελω να πω το εξης...οτι ζητουσα βοηθεια απο ειδικους για να μπορεσω να βρψ το τροπο σκεψης του παιδιου κ να το φερω κοντα μου κ παντα τα καταφερνα...Το παιδι ειναι το βουνο κι εμεις σα γονεις η σαν παιδαγωγοι ειμαστε ο Μωαμεθ.Δε περιμενουμε να ερθει το βουνο....:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη...τη μαμα μου δεν την ανεφερα...οποτε δεν εισαι δικαιη....Αυτο εννουσα οτι αναφορα στην οικογενεια μου με οποιοδηποτε τροπο κανω μονον εγω....Κι αυτο με πολυ αγαπη γιατι τετοια τα θεματα ειναι πολυ λεπτα...Δε μπορεις να ακυρωνεις το παραδειγμα μου λεγοντας οτι ο αδερφος θα εχει υποστει κυρωσεις κ.λ.π. γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει....Εχει 10 χρονια καριερας και δε ξυπνησε ενα πρωι κ εγινε τοσο καλως στο ειδος του...στο στρατο περνανε καθε μερα εξετασεις κ αγωνιζονται,δινουν τα παντα..18 χρονων βρισκοτανε Αμερικη κ περναγε 4 μηνες εσωκλειστος να διαβαζει ωρες....να δινει μερα παραμερα εξετασεις...εξετασεις...σωματικες,γραπτες να κανει πτυσεις κ να τον εξεταζουνε...Δε τη ζει ευκολα ενα τετοιο ατομο που περιεγραψες αυτη τη ζωη ετσι απλα...δεν εχεις προσωπικη ζωη,κοιμασε μ ενα τηλεφωνο μερα νυχτα κ φευγεις σε ξενες χωρες απροειδοποιητα κ δε ξερεις ποτε θα γυρισεις....και δε παυεις να περνας εξετασεις καθε τρεις κ λιγο...ενα απειθαρχητο ατομο δεν αντεχει εκει κ για τοσα χρονια...:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μήπως δεν το χω στην εκφραση και παρεξηγούμαι. Η ειδική σύμβουλος είναι του σχολείου και κάποιες ώρες αναλαμβάνει τα παιδια του ΤΕ(οχι αποκλειστικά)

Ειπα η δασκαλα τι νόμιζε

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

...τη μανα μου την ειχανε πρηξει...

 

δεν κανω παραθεση το υπολοιπο...μονο αυτο διοτι ειναι δικα σου λογια.Δεν γραφω τιποτε περα απο οτι εχεις η ιδια αναφερει...

Και ναι...

εννοειται οτι το παλικαρι σας για να προοδευσε στη ζωη του βελτιωσε πολλα και προχωρησε...δεν εμεινε στασιμος στην ζωηραδα της παιδικης ηλικιας!

Αλλα αυτο δεν το ανεφερες καν στο πρωτο σου μνμ...

Και ηταν βασικοτατο...

αντιθετα εδωσες μεγαλη εμφαση στο οτι παρα την ζωηραδα..ηταν ενας πολυ καλος μαθητης !

 

Τι δειχνει λοιπον αυτη η γνωμη σε ενα φορουμ γονεων οπου μια μητερα ψαχνει λυσεις στο τι θα κανει με το ζωηρο αλλα εξυπνο παιδι της που αντιμετωπιζει προβληματα???

Οτι δεν πρεπει να ανησυχει???Οτι ολα ειναι καλα??Οτι δεν πειραζει αν το παιδι ειναι ζωηρο κι αντιδρα...αφου ειναι εξυπνο?? Πρεπει να τις χαιδεψουμε τα αυτια???Η πρεπει να της επιστησουμε την προσοχη στο πως να χειριστει την κατασταση??

Ε,λοιπον Λενα...πρεπει να προβληματιζεται οπως πολυ καλα κανει!Γιατι αυτο το παιδακι πρεπει σιγα-σιγα με την παροδο του χρονου και με την καταλληλη αντιμετωπιση απο γονεις και εκπαιδευτικους να μαθει να χαλαρωνει λιγο την ζωηραδα του(σε λογικα πλαισια...δεν μιλαμε να γινει Παναγια απο την μια στιγμη στην αλλη..ουτε να θαψουμε τον υπεροχο αυθορμητισμο αυτης της ηλικιας).

 

Τελοσπαντων,οπως εχω ξαναπει ο καθενας δικαιουται να εχει την αποψη του....

εγω την εχω ηδη πει στην ενδιαφερομενη συμφορουμιτισσα και για να μην κουραζω αλλο δεν συνεχιζω γιατι δεν εχω κατι αλλο να πω!

Ο,τιδηποτε αλλο..προτιμω να το συζητησω με πμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη μήπως δεν το χω στην εκφραση και παρεξηγούμαι. Η ειδική σύμβουλος είναι του σχολείου και κάποιες ώρες αναλαμβάνει τα παιδια του ΤΕ(οχι αποκλειστικά)

Ειπα η δασκαλα τι νόμιζε

 

Ωραία! Αφού είναι ειδική εκπαιδευτικός και όχι σύμβουλος, μπορείς ε΄συ ως μαμά να ζητήσεις από το διευθυντή να φωνάξει το σύμβουλο ειδικής αγωγής και να συζητήσεις μαζί του, παρουσία της δασκάλας, για το παιδί. Να πέιτε και οι 2 την άποψη σας, να πει η δασκάλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, να πεις εσύ πώς θεωρείς ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί το παιδί και να πει και ο σύμβουλος τη γνώμη του, χωρίς να μπορεί να την επιβάλει.

Είναι δικάιωμα σου αυτό!

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω παραθεση το υπολοιπο...μονο αυτο διοτι ειναι δικα σου λογια.Δεν γραφω τιποτε περα απο οτι εχεις η ιδια αναφερει...

Και ναι...

εννοειται οτι το παλικαρι σας για να προοδευσε στη ζωη του βελτιωσε πολλα και προχωρησε...δεν εμεινε στασιμος στην ζωηραδα της παιδικης ηλικιας!

Αλλα αυτο δεν το ανεφερες καν στο πρωτο σου μνμ...

Και ηταν βασικοτατο...

αντιθετα εδωσες μεγαλη εμφαση στο οτι παρα την ζωηραδα..ηταν ενας πολυ καλος μαθητης !

 

Τι δειχνει λοιπον αυτη η γνωμη σε ενα φορουμ γονεων οπου μια μητερα ψαχνει λυσεις στο τι θα κανει με το ζωηρο αλλα εξυπνο παιδι της που αντιμετωπιζει προβληματα???

Οτι δεν πρεπει να ανησυχει???Οτι ολα ειναι καλα??Οτι δεν πειραζει αν το παιδι ειναι ζωηρο κι αντιδρα...αφου ειναι εξυπνο?? Πρεπει να τις χαιδεψουμε τα αυτια???Η πρεπει να της επιστησουμε την προσοχη στο πως να χειριστει την κατασταση??

Ε,λοιπον Λενα...πρεπει να προβληματιζεται οπως πολυ καλα κανει!Γιατι αυτο το παιδακι πρεπει σιγα-σιγα με την παροδο του χρονου και με την καταλληλη αντιμετωπιση απο γονεις και εκπαιδευτικους να μαθει να χαλαρωνει λιγο την ζωηραδα του(σε λογικα πλαισια...δεν μιλαμε να γινει Παναγια απο την μια στιγμη στην αλλη..ουτε να θαψουμε τον υπεροχο αυθορμητισμο αυτης της ηλικιας).

 

Τελοσπαντων,οπως εχω ξαναπει ο καθενας δικαιουται να εχει την αποψη του....

εγω την εχω ηδη πει στην ενδιαφερομενη συμφορουμιτισσα και για να μην κουραζω αλλο δεν συνεχιζω γιατι δεν εχω κατι αλλο να πω!

Ο,τιδηποτε αλλο..προτιμω να το συζητησω με πμ!

 

 

Οπως ειδες κ μονη σου δεν αναφερθηκα σε κατι που αφορα τη μανα μου,ειπα την ειχανε πρηξει τη μανα μου,αυτο μονον...Κι αυτο δεν ειναι λογος να κανεις αναφορα σε κατι τετοιο....Σου ειπα οτι ειανι λεπτο θεμα το να μιλας για οικεια προσωπα αλλων και να λες ασχημα πραγματα,γιατι μεσα απο αυτα που εγραφες καλως η κακως ειναι σα να λες οτι ο αδερφος μου ειναι καποιος που παιδιαριζει στη δουλεια του κ θα τις φαει τις καμπανες του κ οτι αλλο γραφεις....Σου επιστω τη προσοχη γιατι οτι εγραψες μαλλον εγραψες με συναισθηματικη φορτιση αλλα δεν ελαβες ως παραμετρο οτι δε μιλαμε για συγκενικα προσωπα αλλων ετσι...κ λεμε ανακριβειες οταν δε τα γνωριζουμε γιατι σιγουρα θα πληγωσουμε κ δικαιως θα τσατισουμε τον αλλον...κ σου ειπα οτι ολα αυτα που εγραψες εχουν φυση ειρωνιας κ αμφισβητησης για μενα πρωτα κ υστερα για το ατομο αυτο.

 

Οσο για το αλλο το μονο που εχω να σου απαντησω ειναι οτι μιλαμε για ενα παιδακι δημοτικου...που δεν εχει επικοινωνια με μια δασκαλα κ μονον γιατι με τον αλλο κυριο ειπε η γυναικα οτι καλα τα πηγαινε.Οποτε θεωρω οτι το προβλημα το εχει η δασκαλα κ προσωπικη μου αποψη..τελευταια ειναι πολυ της μοδας να βγαζουνε τα ζωηρα παιδια οτι εχουνε προβλημα τη στιγμη που οι ιδιοι δε ψαχνουνε τι ειναι αυτο που φταιει κ δε μπορουνε να προσεγγισουν το παιδι,γιατι ενα παιδακι δημοτικου ειναι παιδι κ ετσι οπως εχουνε γινει τα πραγματα τα παιδια δεν εχουνε χρονο να παιξουνε...να εξωτερικεψουνε την ενεργεια που κριβουνε μεσα τους...και δικαιως ξεφευγουνε κ στο σχολειο κ οπου να ναι ...αφου μονο εκει περνουνε τη ζωη τους αντι σε μια παιδικη χαρα η οπου αλλου...Τα εχουνε πρηξει τα παιδια.....Μαθημα...διαβασμα...ασκησεις...αγγλικα...γαλλικα...κομπιουτερ...ιδιαιτερα...ολοημερα....:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Αφού είναι ειδική εκπαιδευτικός και όχι σύμβουλος, μπορείς ε΄συ ως μαμά να ζητήσεις από το διευθυντή να φωνάξει το σύμβουλο ειδικής αγωγής και να συζητήσεις μαζί του, παρουσία της δασκάλας, για το παιδί. Να πέιτε και οι 2 την άποψη σας, να πει η δασκάλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, να πεις εσύ πώς θεωρείς ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί το παιδί και να πει και ο σύμβουλος τη γνώμη του, χωρίς να μπορεί να την επιβάλει.

Είναι δικάιωμα σου αυτό!

 

 

Εφοσον εχετε τη δυνατοτη να εχετε εναν ειδικο κοντα...να την εκμεταλευτειτε γιατι ισως βοηθηθει κ η δασκαλα να προσδιορισει το χασμα της με το παιδι.Ειστε πολυ τυχαιροι που εχετε μια τετοια δυνατοτητα!:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για το αλλο το μονο που εχω να σου απαντησω ειναι οτι μιλαμε για ενα παιδακι δημοτικου...που δεν εχει επικοινωνια με μια δασκαλα κ μονον γιατι με τον αλλο κυριο ειπε η γυναικα οτι καλα τα πηγαινε.Οποτε θεωρω οτι το προβλημα το εχει η δασκαλα κ προσωπικη μου αποψη..τελευταια ειναι πολυ της μοδας να βγαζουνε τα ζωηρα παιδια οτι εχουνε προβλημα τη στιγμη που οι ιδιοι δε ψαχνουνε τι ειναι αυτο που φταιει κ δε μπορουνε να προσεγγισουν το παιδι,γιατι ενα παιδακι δημοτικου ειναι παιδι κ ετσι οπως εχουνε γινει τα πραγματα τα παιδια δεν εχουνε χρονο να παιξουνε...να εξωτερικεψουνε την ενεργεια που κριβουνε μεσα τους...και δικαιως ξεφευγουνε κ στο σχολειο κ οπου να ναι ...αφου μονο εκει περνουνε τη ζωη τους αντι σε μια παιδικη χαρα η οπου αλλου...Τα εχουνε πρηξει τα παιδια.....Μαθημα...διαβασμα...ασκησεις...αγγλικα...γαλλικα...κομπιουτερ...ιδιαιτερα...ολοημερα....:rolleyes:

 

Είναι πολύ εύκολο και πολυ "τσουβάλιασμα" να λέεμ ότι ένα ζωηρό παιδί είναι απλά ένα ζωηρό παιδί.

Η ζωηράδα που φτάνει να εμποδίζει την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Π΄ρωτα, λοιπόν, πρέπει να αποκλειστούν αυτοί, και μετά να δούμε (όχι εμείς εδώ μέσα φυσικά) πώς θα αντιμετωπιστεί και το παιδί αλλά και η δασκάλα.

Αυτό που λές είναι σαν να λες ότι ένά παιδί που δεν τα καταφέρνει στο σχολείο, δεν τα παίρνει τα γράμματα. Ενώ μπορεί από πίσω να κ΄ρυβονται 1002 θέματα που προκαλούν μαθησιακές δυσκολίες.

Ας αφήσουμε, λοιπόν, τους ειδικούς να κάνουν διάγνωση και ας μην χαϊδεύουμε τα αυτάκια της μαμάς λέγοντας της έτσι αβασάνιστα ότι το παιδί δεν έχει τίποτα! Ας γίνει η αξιολόγηση και ας δείξει αυτή ότι το παιδί δεν έχει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχετε τη δυνατοτη να εχετε εναν ειδικο κοντα...να την εκμεταλευτειτε γιατι ισως βοηθηθει κ η δασκαλα να προσδιορισει το χασμα της με το παιδι.Ειστε πολυ τυχαιροι που εχετε μια τετοια δυνατοτητα!:rolleyes:

 

Δεν κατάλαβες, η ειδική εκπαιδευτικός που έχει το τμήμα ένταξης δεν μπορεί να παρέμβει! Χρειάζεται χαρτί αξιολόγησης από δημόσιο φορέα και αίτηση της μαμάς για να κάνει παρέμβαση στο παιδί στο ΤΕ.

Από μόνη της, εκτός από το ότι δεν μπορεί να αξιολογήσει το παιδί γιατί χρειάζεται ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ αξιολόγηση και οτιδήποτε άλλο είναι απλά πασάλιμα, δεν μπορεί να πει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη μολις είπα οτι είναι ειδική συμβουλος. Και εχεί μεταπτυχιακά με εξειδικευση πάνω στο δεπυ και ειδικες συμπεριφορες. Γιατι αναιρείς τη συμβολή της και δεν δέχεσαι την αποψή της; Και επίσης μου είπε ( το έχω ξαναγράψει) πως η σωστή διαδικασια είναι ενημερώνει τη συμβουλο η συμβουλος εξετάζει την όλη κατάσταση καλείται εξωτερικός από το υπουργείο φτιάχνουν εκθεση και μετά πάει το παιδί στους ειδικούς για γνωμάτευση.

Και σε ξαναρωτάω(ασχετα με το αν θα πάω ή όχι) γιατί εφοσόν ήδη έχουν δει το παιδί τρεις πιο αρμόδιοι και έχουν πει και οι τρεις πως το παιδί δεν έχει πρόβλημα(απλά δεν θέλει να το διατάζουν τόσο κακό είναι να θέλει κουβέντα;) γιατί ντε και καλά εχει δίκιο η δασκάλα;

Το παιδί θα το πάω για να παρω το χαρτί ότι δεν έχει κάτι(γιατί στην τελική παιδί μου είναι και το ξέρω και ξέρω τα ελαττωματά του και ξέρω πως αντιδράει όταν του τσιρίζουν) για να της το τρίψω στη μούρη και να τη βάλω στη θέση που της αρμόζει. Γιατί η θέση της ως εκπαιδευτικός δεν είναι να λέει στα άλλα παιδιά να μην του μιλάνε!

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον βάση των συμπτωμάτων που διάβασα ,για το παιδί μόνο το ο΄τι είναι ζωηρός και δεν ακούει(μόνο τη συγκεκριμένη δασκαλά από τους άλλους δεν έχω πρόβλημα) του ταιριάζει ως ενδειξη.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε γιατι δεν ζητας απλα να αλλαξει τμημα το παιδι, να λυθει το προβλημα;

Γιατι αλλιως μας τα λες τωρα. Στην αρχη ανεφερες πως εχει απτο παιδικο που δεχεσαι παρατηρησεις λογω της ζωηραδας του.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μολις είπα οτι είναι ειδική συμβουλος. Και εχεί μεταπτυχιακά με εξειδικευση πάνω στο δεπυ και ειδικες συμπεριφορες. Γιατι αναιρείς τη συμβολή της και δεν δέχεσαι την αποψή της; Και επίσης μου είπε ( το έχω ξαναγράψει) πως η σωστή διαδικασια είναι ενημερώνει τη συμβουλο η συμβουλος εξετάζει την όλη κατάσταση καλείται εξωτερικός από το υπουργείο φτιάχνουν εκθεση και μετά πάει το παιδί στους ειδικούς για γνωμάτευση.

Και σε ξαναρωτάω(ασχετα με το αν θα πάω ή όχι) γιατί εφοσόν ήδη έχουν δει το παιδί τρεις πιο αρμόδιοι και έχουν πει και οι τρεις πως το παιδί δεν έχει πρόβλημα(απλά δεν θέλει να το διατάζουν τόσο κακό είναι να θέλει κουβέντα;) γιατί ντε και καλά εχει δίκιο η δασκάλα;

Το παιδί θα το πάω για να παρω το χαρτί ότι δεν έχει κάτι(γιατί στην τελική παιδί μου είναι και το ξέρω και ξέρω τα ελαττωματά του και ξέρω πως αντιδράει όταν του τσιρίζουν) για να της το τρίψω στη μούρη και να τη βάλω στη θέση που της αρμόζει. Γιατί η θέση της ως εκπαιδευτικός δεν είναι να λέει στα άλλα παιδιά να μην του μιλάνε!

 

 

Αγάπη μου καλή, η διαδικασία δεν είναι αυτή που λες και η ιδιότητα δεν είναι ειδική σύμβουλος. Είναι ειδική ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ που ναι έχει διδακτορικό στη ΔΕΠΥ. Αυτό δεν την κάνει ειδικό να κάνει αξιολογήσεις.

Η αξιολόγηση είναι μια ολοκληρωμένη διαδικασία, που περιλαμβάνει ειδικό παιδαγωγό, ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό και ίσως παιδοψυχίατρο. Αυτοί βλέπουν το παιδί, κάνουν τεστ (π.χ. ο ψυχολόγος κάνει ένα τεστ που λέγεται WISC) και συντάσσουν την αξιολόγηση του παιδιού. Κάνουν π΄ροταση για το τι χρειάζεται το παιδί για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του (π.χ φοίτηση σε τμήμα ένταξης, λογοθεραπέιες, εργοθεραπέιες, παρακολούθηση από ψυσολόγο, συμβουλευτική γαι τους γονέις κλπ) και μαζί συντάσσουν και ένα ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που είναι βασισμένο πάνω στις ανάγκες το συγκεκριμένου παιδιού.

Δεν προτείνει η ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ του σχολείου (και όχι σύμβουλος, το ξαναλέω) αν ένα παιδί θα πέι στο ΚΕΔΔΥ ή όχι. Αυτό το αποφασίζει η μαμά. Επίσης, δεν καλέιται πουθενά άτομο από το υπουργείο! Δεν υπάρχει άτομο από το υπουργείο που να πηγαίνει στα σχολεία! Πόσω μάλλον που να γράφει και έκθεση! Έκθεση συντάσσουν τα ΚΕΔΔΥ!

Δεν υποστηρίζω τη δασκάλα! Δεν υποστηρίζω κανέναν! Απλά αναφέρω πώς έχουν τα πράγματα, γιατί αυτή είναι η δουλειά μου!

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε γιατι δεν ζητας απλα να αλλαξει τμημα το παιδι, να λυθει το προβλημα;

Γιατι αλλιως μας τα λες τωρα. Στην αρχη ανεφερες πως εχει απτο παιδικο που δεχεσαι παρατηρησεις λογω της ζωηραδας του.

 

Και έχεις πει ότι και στον παιδικό είχε η δασκάλα πρόβλημα και όχι το παιδί, το οποίο ήταν απλά ζωηρό.

Δεν μπορεί (ή μάλλον είναι σπάνιο) να έχουν όλες οι δασκάλες που το βλέπουν σε καθημερινή βάση (και όχι 1 ή 2 ώρες την εβδομάδα ή στα διαλείμματα) π΄ροβλημα με ένα παιδί και με τη συμπεριφορά του....

Κια δεν λέω ότι έχει πρόβληαμτο παιδί. Σίγουρα έχει πρόβλημα η συμπεριφορά του και πρέπει να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως ειδες κ μονη σου δεν αναφερθηκα σε κατι που αφορα τη μανα μου,ειπα την ειχανε πρηξει τη μανα μου

 

κανε παραθεση απο τα μνμ μου αν εγω εγραψα κατι αλλο!

ε...οχι και να βαζεις λογια στο στομα μου!Αν μη τι αλλο προσεχω αφανταστα τι γραφω και πως γιατι η ιδια μου η δουλεια απαιτει να εχω γνωση ακομη και για το χειρισμο των συνωνυμων!

Μην με βαζεις τωρα σε διαδικασια να σου εξηγω ποση διαφορα μπορει να εχει στον λογο γραπτο η προφορικο η παραμικρη λεξουλα...

Κι αυτο γιατι εαν προσεχες και διαβαζες ψυχραιμα το αρχικο μου μνμ που ενιωσες προσβλητικο....θα εβλεπες ενα "αν" που κανει ολοκληρη την προταση υποθετικη και οχι πραγματικη!!!Αυτο το "αν" εξυπηρετει κατι νοηματικα...και δεν κρυβει ουτε υπονοει κατι.

Ελπιζω τωρα να συνεννοηθηκαμε!

ετσι οπως εχουνε γινει τα πραγματα τα παιδια δεν εχουνε χρονο να παιξουνε...να εξωτερικεψουνε την ενεργεια που κριβουνε μεσα τους...και δικαιως ξεφευγουνε κ στο σχολειο κ οπου να ναι ...αφου μονο εκει περνουνε τη ζωη τους αντι σε μια παιδικη χαρα η οπου αλλου...Τα εχουνε πρηξει τα παιδια.....Μαθημα...διαβασμα...ασκησεις...αγγλικα...γαλλικα...κομπιουτερ...ιδιαιτερα...ολοημερα....:rolleyes:

 

Τα παιδια τα εχουνε πρηξει οι γονεις τους αρχικα που τα φορτωνουν με δραστηριοτητες χωρις να σκεφτονται αν το παιδι τους αντεχει τετοια ξεφρενα προγραμματα.

Αν εγω στο μελλον γραψω την κορη μου και χορο και τεννις και πιανο και αγγλικα και γαλλικα και ζωγραφικη απο 6 χρονων και το παιδι μου ασφυκτια και ξεσπα στο σχολειο....θα φταιω πρωτιστως εγω και κανενας αλλος!

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις πει ότι και στον παιδικό είχε η δασκάλα πρόβλημα και όχι το παιδί, το οποίο ήταν απλά ζωηρό.

Δεν μπορεί (ή μάλλον είναι σπάνιο) να έχουν όλες οι δασκάλες που το βλέπουν σε καθημερινή βάση (και όχι 1 ή 2 ώρες την εβδομάδα ή στα διαλείμματα) π΄ροβλημα με ένα παιδί και με τη συμπεριφορά του....

Κια δεν λέω ότι έχει πρόβληαμτο παιδί. Σίγουρα έχει πρόβλημα η συμπεριφορά του και πρέπει να αλλάξει.

 

Και συμπληώνω, γαιτί ξαναδιάβασα το αρχικό μήνυμα, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να αλλάξει η συμπεριφορά του παιδιού, γιατί εκτός από το ότι παρεμποδίζει τη διεξαγωγή του μαθήματος (γελάει, πειράζει τους άλλους, παίζει κλπ)θέτει σε κίνδυνο την ίδια του την ασφάλεια. Ανέφερες ότι μπήκε στην τάξη από το παράθυρο!!! Και εκτός από τη δική του ασφάλεια, θέτει σε κίνδυνο και τη θέση της δασκάλας, γιατί αν συμβεί το οτιδήποτε την ευθύνη την έχει αυτή, άρα σε αυτή την περίπτωση θεωρώ σεχδόν πολύ φυσικό να εξοργίστηκε βλέποντας ένα παιδί στο παράθυρο!

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για παιδακι Α δημοτικου; Να μπαινει απτο παραθυρο; Δεν ξερω...εμεις τοτε στην Α δημοτικου το μονο θαρρος που ειχαμε ητανε να παμε τουαλετα :lol:

Δηλ. που να παει Γυμνασιο ο μικρος ε; Απο που θα μπαινει στην ταξη;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο και πολυ "τσουβάλιασμα" να λέεμ ότι ένα ζωηρό παιδί είναι απλά ένα ζωηρό παιδί.

Η ζωηράδα που φτάνει να εμποδίζει την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Π΄ρωτα, λοιπόν, πρέπει να αποκλειστούν αυτοί, και μετά να δούμε (όχι εμείς εδώ μέσα φυσικά) πώς θα αντιμετωπιστεί και το παιδί αλλά και η δασκάλα.

Αυτό που λές είναι σαν να λες ότι ένά παιδί που δεν τα καταφέρνει στο σχολείο, δεν τα παίρνει τα γράμματα. Ενώ μπορεί από πίσω να κ΄ρυβονται 1002 θέματα που προκαλούν μαθησιακές δυσκολίες.

Ας αφήσουμε, λοιπόν, τους ειδικούς να κάνουν διάγνωση και ας μην χαϊδεύουμε τα αυτάκια της μαμάς λέγοντας της έτσι αβασάνιστα ότι το παιδί δεν έχει τίποτα! Ας γίνει η αξιολόγηση και ας δείξει αυτή ότι το παιδί δεν έχει τίποτα!

 

 

Προς θεου...μονο κατι τετοιο δεν εννουουσα...γι αυτο εξαλλου αναφερα κ το θεμα με τον αδερφο μου εξαλλου...Μπορει να ναι εξυπνο κ να βαριεται η να μην αντεχει τη συμπεριφορα της δασκαλας η να θελει να τραβαει τα βλεμματα...που απο θεμα ψυχολογιας δε μου κανει σε κατι καακο απαραιτητα.

Απλα πιστευω οτι οοοολα αυτα δεν αφηνουνε ενα παιδακι να ειναι ηρεμο γιατι εχει πολυ ενεργεια μεσα του που δε ξερει τι να τη κανει!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

... Από την αρχή που ξεκίνησε παιδικό σταθμό στα 3 του χρόνια είχαμε ένα θέμα με τη ζωηράδα του και δυστυχώς όλο πέφταμε σε ανεπαρκείς δασκάλες που τη ζωηράδα τη θεωρούσαν πρόβλημα και έτσι το αντιμετώπιζαν....

Τα ίδια είχα και στο νηπιαγωγείο. Πάντα έκανε παρέα με τα πιο ζωηρά παιδιά και πάντα ως ζωηρός και αυτός δεν πολύακουγε τις δασκάλες....

 

 

Δεν θα χαϊδευτώ λέγοντας ότι το παιδι μου δεν έχει προβλημα συμπεριφοράς. Είναι πολύ δυναμικός χαρακτήρας με τρομερή αυτοπεποιθηση, πανέξυπνος σε σημείο που το λένε όλοι οι δασκαλοί του, με αποτέλεσμα πολλές φορές να είναι δύσκολο να τον χειριστείς.

Φέτος λοιπόν , αρχισε η χρονια με μια πολύ καλή δασκάλα σε θέμα μάθησης, δίνει πολύ γερε΄ς βάσεις στα παιδιά μαθησιακά και προσπάθει να τα γαλουχίσει να είναι συνεπή από το πως θα φτιάξουν την τσαντα τους μέχρι την καθαριοτητά τους!

Και εδώ κάπου αρχίζουν τα προβλήματα. Μαθησιακό πρόβλημα δεν υπάρχει. Μαθαίνει με την πρώτη φορά τα πάντα(εμείς και η δασκάλα επιμένουμε να κάνει ,για παραδειγμα, την ορθογραφία τρεις φορές και 2 να του την λέμε- έτσι είναι το συστημά της και μας τσεκάρει και το πρόχειρο-. Κάνει πολυ ωραία γράμματα(αλλά αν ξεφύγει το γραμματακι λίγο πάνω από την γραμμή μας γράφει παρατήρηση σε σημείο που αναγκάστηκα να πω στην δασκάλα του ολοημερου οτι την αντιγραφη θα την κάνουμε στο σπίτι γι΄αυτό το λόγο). Η ύλη που τους βάζει για το σπίτι ξεπερνάει συν΄ηθως τις 3 ώρες διαβασμα και στο σπιίτι. Προχτές για παράδειγμα είχε : αντιγραφη 6 σειρές, ορθογραφία 3 σειρές, 2 ασκήσεις γραφής με λέξεις που γεμίσαμε 2 σελίδες, ανάγνωση και να απαντήσουμε σε 3 ερώτησεις πάνω στην ανάγνωση(η κάθε απάντηση ηταν πάνω από 2 σειρές). Απότέλεσμα το παιδί μετά απο΄τις δυό ώρες δεν συγκεντρώνεται με τίποτα, θέλει να παίξει.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ ζωηρός και ανυπάκουος. Ολο παίζει με τα πραγματά του, κουνιέται στη καρέκλα του και γενικά πλέον την "γράφει" κανονικά. Ενοχλεί τους συμμαθητές του κάνοντας αστειάκια και βλακειούλες οπότε την ενοχλεί και στο μάθημα. Κοινώς αντί να στρώσει χειροτέρεψε.

Καθόλη τη διαρκεια της χρονιάς εστιάζαμε σε αυτά που μας έλεγε:Δεν έχει όρια(προσπαθήσαμε με διάφορους τρόπους να του βάλουμε), δεν συγκεντρώνεται στο μαθημα(μπλα- μπλα εμείς στο σπίτι), μπήκε στην τάξη από το παράθυρο( και άλλο μπλα μπλα αλλά και τι να του πεις όταν ο πατέρας του έκανε τα ιδια;) Χτύπησε τον τάδε(τιμωρία στο σπίτι) έκανε αυτό έκανε εκεινο δεν πήρε το τετράδιο του να κάνει το μαθημά του κλπ κλπ κλπ.

Η δασκαλα του ολοημέρου σε ερωτησή μου αν είναι τόσο πρόβλημα η συμπεριφορά του μου είπε πως ναι είναι ζωηρός αλλά όχι πια και τόσο. Η Υποδ/ντρια που είναι υπευθυνη για το ολοήμερο έχει διαπιστώσει πως αν του μιλήσεις και τον πεισεις για αυτό που του λες αντιδρά θετικά.

Τελικά προχτές μου είπε να απευθυνθώ σε ειδικό γιατι δεν συναιτίζεται το παιδι. Εσκασα όπως καταλαβαίνετε. Αρχισα να ψάχνομαι να λέω λες να έχει συνδρομο διασπασης προσοχής; Ελα που δεν ταιριαζουν όμως τα συμπτώματα. Αντε λέω να κλείσω ένα ραντεβου στο κέντρο ψυχικής υγείας, καλό στο παιδί θα κάνω ή έτσι ή αλλιως και βλέπουμε. Κάνω ένα τηλέφωνο και Μ Δευτέρα θα μου πουν πότε θα είναι το ραντεβού.

Πάω σήμερα να τον πάρω από το σχολείο και βρίσκω μια δασκάλα έξαλλη. Τι θα γίνει κΑ ταδε μου μου λέει; Σημερα απο το πρωί όλο προβλήματα δημιουργούσε το παιδί σας από την προσευχη μέχρι και τώρα που σχολάσαμε.Και πείραζε τους συμμαθητες του και πάταγε την τάδε στο ποδι την ώρα της προσευχής και του πήρα την καρέκλα γιατί ολο κουνιότανε και είπα στα αλλα παιδιά να τον αγνοουν(εδώ αρχισα να βγάζω αφρούς) και να μην του δίνουν σημασία γιατί τους συμπεριφέρεται λες και είναι τα παιχνίδια του.

Δεν της απευθυνα το λογο παρά μόνο ρώτησα το γιο μου να μου πει γιατί ειδικά σημερα αντέδρασε έτσι και λέω ειδικά σήμερα γιατί μεχρι που τον αφησα στο σχολείο με τον μπαμπά του αυτά λέγαμε και συμφωνήασαμε να της αποδείξει πόσο καλός μαθητης μπόρει να ελίναι και πόσο καλό παιδι). Το παιδί δεν απανταγε. Τεσπα είπαμε και καλά με τη δασκαλα να περάσουν οι συο μέρες που έμεινα και μετά το Πασχα τα ξαναλέμε μπας και ηρεμήσει το παιδι.

Εφυγα και π'ήγα στοο γραφείο του Δ/ντη με σκοπό να ρωτήσω αν μπορεί να τον δει η δασκαλα της τάξης με τα παιδιά της ένταξης. Μόλις ακουσε αυτός (του κάνει 2 ώρες μάθημα την εβδομάδα) ότι μου είπε να απευθυνθώ σε ειδικούς βγηκε έξω από τα ρούχα του. Οχι το παιδί σας δεν έχει ΔΕΠΥ ούτε κατά διανοια, μου λέει. Είναι πανέξυπνος πιανει ποθλιά στον αέρα απλά αυτά δεν τον ενδιαφλερουν και βαριέται γιατί είναι λένα βήμα παρακάτω. Αν είναι κατι που τον ενδιαφέρει δε σηκώνει κεφάλι. Και εμένα γιατι δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Ναι και σε μένα είανι ζωηρός αλλά τον καταφέρνω. Και ψαρεψαν τα παιδάκια της τάξης του και μου είπαν ότι όλο παρατηρη΄σεις του κάνει. Μήπως είναι αντιδραση;

Μου πρότεινε να δουμε τη δασκαλα η οποία έχει διδακτορικο έπανω στα Δεπυ και καπου αλλού(δεν θυμάμαι) και βλέπουμε.

Οπότε εγώ ερωτώ: Εχει πρόβλημα το παιδί ή η δασκάλα που έχει ένα τόσο εξυπνο παιδι και αντί να το προωθήσει με τον τρόπο της το έχει κάνει αντιδραστικό και το έχει περιθωποιήσει με τη συμπεριφορά της;

.....

Περιμένω τη γνώμη σας!

 

παραθετω εδω το αρχικο ποστ σου για να δεις ΤΙ εγραψες.

Και επισης να σε ρωτησω κατι, την εξυπναδα του απο που την συμπερανες; Δηλ κανει συζητησεις σαν μεγαλος; Χρησιμοποιει λεξιλογιο πιο πλουσιο απτην ηλικια του; Μπορει κατι το ξεχωριστο; Εχει ιδιαιτερα αναπτυγμενη λογικη;

Δεν υπονοω κατι, αληθεια. Ρωταω απλα για να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου...μονο κατι τετοιο δεν εννουουσα...γι αυτο εξαλλου αναφερα κ το θεμα με τον αδερφο μου εξαλλου...Μπορει να ναι εξυπνο κ να βαριεται η να μην αντεχει τη συμπεριφορα της δασκαλας η να θελει να τραβαει τα βλεμματα...που απο θεμα ψυχολογιας δε μου κανει σε κατι καακο απαραιτητα.

Απλα πιστευω οτι οοοολα αυτα δεν αφηνουνε ενα παιδακι να ειναι ηρεμο γιατι εχει πολυ ενεργεια μεσα του που δε ξερει τι να τη κανει!

 

Αυτό ακριβώς που λες είναι το λάθος και το τσουβάλιασμα που λέω εγώ!

Επειδή ο εδερφός σου ήταν πάρα πολύ ζωηρός, ή επειδή το παιδί του Χ δεν είχε πρόβλημα (επειδή ίσως δεν διαγνώστηκε κάτι, και αν είχε διαγνωστεί και υπήρχε η κατάλληλη παρέμβαση τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα για το ίδιο το παιδί), δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους αυτό.

Αξιολόγηση!

μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να περνούσαν όλα τα παιδιά από αξιολόγηση! Ξέρεις (όχι μόνο εσύ ) τι καλά θα ήταν; Ξέρεις πόσα παιδιά θα έιχαν διαφορετική αντιμετώπιση; Και δεν εννοώ ότι όλα τα παιδιά έχουν πρόβλημα, αλλά θα μπορούσε να βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος προσέγγισης το κάθε παιδιού. Θα μπορούσαν να δοθούν συμβουλές σε εκπαιδευτικού που πιθανόν να μην γνωρίζουν (γιατί τώρα τελευταία άρχισε να διδάσκεται η ειδική αγωγή στις σχολές) πώς να συμπεριφερθούν σε παιδιά που διαφέρουν από το σύνολο (όχι γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα)....

Link to comment
Share on other sites

Κι επισης θελω να πω οτι δε χαιδευω τα αυτια της μαμας....αλλα πιστευω ακραδαντα αυτο που ειπε κ καποια κοπελα οτι πρωτα πρεπει να ψαχνομαστε εμεις κι υστερα να ψαχνουμε τι φταιει στους μαθητες μας..

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λες είναι το λάθος και το τσουβάλιασμα που λέω εγώ!

Επειδή ο εδερφός σου ήταν πάρα πολύ ζωηρός, ή επειδή το παιδί του Χ δεν είχε πρόβλημα (επειδή ίσως δεν διαγνώστηκε κάτι, και αν είχε διαγνωστεί και υπήρχε η κατάλληλη παρέμβαση τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα για το ίδιο το παιδί), δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους αυτό.

Αξιολόγηση!

μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να περνούσαν όλα τα παιδιά από αξιολόγηση! Ξέρεις (όχι μόνο εσύ ) τι καλά θα ήταν; Ξέρεις πόσα παιδιά θα έιχαν διαφορετική αντιμετώπιση; Και δεν εννοώ ότι όλα τα παιδιά έχουν πρόβλημα, αλλά θα μπορούσε να βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος προσέγγισης το κάθε παιδιού. Θα μπορούσαν να δοθούν συμβουλές σε εκπαιδευτικού που πιθανόν να μην γνωρίζουν (γιατί τώρα τελευταία άρχισε να διδάσκεται η ειδική αγωγή στις σχολές) πώς να συμπεριφερθούν σε παιδιά που διαφέρουν από το σύνολο (όχι γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα)....

 

 

Μιλησα για το εν λογο παιδι κ με βαση τα δεδομενα που μας εδωσε η γυναικα...κι ετσι στη συγκεκριμενη φαση αποφανθηκα οτι αυτη ειναι η αποψη μου,εξ αρχης η οποια με βαση καποιους ειδικους που συναντησε δεν εχει μεγαλη αποκληση...

 

Ακομη η ειδικη αγωγη που ειπες...ειναι το θεμα μου....Επισης εγω πιστευω τους παιδοψυχολογους κ.λ.π. τους εχουμε αναγκη εμεις που ασχολουμαστε με τα παιδια κ οχι τα ιδια...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου...μονο κατι τετοιο δεν εννουουσα...γι αυτο εξαλλου αναφερα κ το θεμα με τον αδερφο μου εξαλλου...Μπορει να ναι εξυπνο κ να βαριεται η να μην αντεχει τη συμπεριφορα της δασκαλας η να θελει να τραβαει τα βλεμματα...που απο θεμα ψυχολογιας δε μου κανει σε κατι καακο απαραιτητα.

Απλα πιστευω οτι οοοολα αυτα δεν αφηνουνε ενα παιδακι να ειναι ηρεμο γιατι εχει πολυ ενεργεια μεσα του που δε ξερει τι να τη κανει!

 

Το να θελει ενα παιδι να ειναι συνεχεια το επικεντρο του ενδιαφεροντος ασφαλως και απο καπου πηγαζει το ολο αυτο. Ισως δεν δεχεται το αναμενομενο ενδιαφερον, ισως στο σπιτι παραειναι το επικεντρο που ολα στροβυλιζονται γυρω απο αυτο. Ισα ισα καλη μου απο θεμα ψυχολογιας ειναι το θεμα...αν δεν παιζει κατι βιολογικο.

Τι σημαινει δεν αντεχει την συμπεριφορα της δασκαλας; Συγγνωμη ενταξει...συμφωνησα και εγω πως ισως το χειριζεται λαθος το θεμα αλλα...και λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. Το σχολειο ειναι η αρχη της κοινωνικοκοποιησης σε ευρυτερο φασμα, αν εκει δεν δεχεσαι να σεβαστεις καποια προσωπα τοτε σαφως και πρεπει να το μαθεις.

Ελευθερια ναι αλλα ως εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου. Δηλ. ρωτησαμε τις μαμαδες απτα αλλα παιδακια...Αληθεια τι λενε οι υπολοιποι γονεις; Δεχονται δηλ. εκει που καθεται το παιδακι τους στην πρωινη προσευχη να το παταει παντα ο μικρος της συμφορουμιτισσας μας εδω; Η η μαμα της μικρης Ελενης πουτης τραβαει συνεχεια την καρεκλα και πεφτει κατω;

 

Το παιδακι αυτο που δεν εχει που να διοχετευσει την οοοολη του αυτη ενεργεια πρεπει να μαθει να την διοχετευει σωστα. Δηλ. οταν μας περισσευει ενεργεια στρεφομαστε εναντια στο κοινωνικο συνολο και οποιον παρει...;

 

Δεν ξερω τι να πω. Εχω παιδι με διαγνωση, αλλα ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!

Αν μου εκανε τοτε θα χτυπουσαν ολα τα κουδουνακια να τρεξω για διαγνωση και δεν θα καθομουν να λυσω στο φορουμ το προβλημα ριχνοντας ολο το βαρος στις δασκαλες. Δηλ. ολος ο κοσμος φταιει μονο εμεις οχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για το εν λογο παιδι κ με βαση τα δεδομενα που μας εδωσε η γυναικα...κι ετσι στη συγκεκριμενη φαση αποφανθηκα οτι αυτη ειναι η αποψη μου,εξ αρχης η οποια με βαση καποιους ειδικους που συναντησε δεν εχει μεγαλη αποκληση...

 

Ακομη η ειδικη αγωγη που ειπες...ειναι το θεμα μου....Επισης εγω πιστευω τους παιδοψυχολογους κ.λ.π. τους εχουμε αναγκη εμεις που ασχολουμαστε με τα παιδια κ οχι τα ιδια...

 

Η άποψη σου, όπως και η δική μου, όπως και των ειδικών που είδαν μεμονωμένα το παιδί, δεν είναι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ αξιολόγηση. Είναι μια άποψη. Τελεία!.

Όσο για τους παιδοψυχολόγους΄, σίγουραω τους χρειάζονται ΚΑΙ οι εκπαιδευτικοί και η βοήθεια τους είναι πολύτιμη. Αλλά άλλη δουλειά κάνουν με τα παιδιά, άλλυ είδους δουλειά, άλη δουλειά κάνουν όταν αξιολογούν, και άλλη δουλειά, πάλι, κάνουν όταν συμβουλεύουν τους εκπαιδευτικούς!

Πίστεψε με, 10 χρόνια είμαι στην ειδική αγωγή. Τα τελευταία 5 κάνω αξιολογήσεις σε ΚΕΔΔΥ. Έχω περάσει από όλες τις φάσεις του εκπαιδευτικού και γενικής και ειδικής αγωγής!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...