Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ!!


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Σε καμιά δεκαριά ημέρες θα φύγουμε με τα δύο μου παιδιά να πάμε στο εξοχικό μας, να μην τα παίξουμε οικογενειακώς στην Αθήνα!!

Κάποιες μέρες θα μένω μόνη μου, κάποιες ο άντρας μου θα έρχεται μετά τη δουλειά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για εύκολα φαγητά που μπορώ να τα βάλω στην κατάψυξη (μαγειρεμένα ή αμαγείρευτα) και να τα έχω για μένα και τον γιο μου.

Γενικά ο μικρός μου τρώει τα πάντα, δεν είναι δύσκολος καθόλου στο φαΐ

Αυτά που έχω σκεφτεί εγώ είναι:

 

1. Κιμάς έτοιμος μαγειρεμένος σε μερίδες (μιας και ήμαστε οικογένεια μακαρονάδων)

2. Μπιφτέκια μαγειρεμένα

3. Καθαρισμένα φρέσκα φασολάκια (για να αποφύγουμε τα αγοραστά κατεψυγμένα)

4. Παγωτό χειροποίητο (για να μην τρέχουμε κάθε τρεις και λίγο)

 

Καμία άλλη ιδέα;;; :confused::confused::confused:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημέρα!

Τον κυμά θα στον έγραφα κι εγώ τον οποίο μπορείς να τον κάνεις και παστίτσιο. Το παστίτσιο επίσης, μπορείς να το καταψύξεις έτοιμο. Σουτζουκάκια μαγειρεμένα, οπότε κάνεις μόνο το ρύζι. Τώρα εκτός από κυμακοειδή δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Μπορείς να πάρεις και σουβλάκια ή σνίτσελ, σίγουρα θα αρέσουν στον μικρό.

Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λαδερά μπορούν να καταψυχτούν μαγειρεμένα (μόνο μη βάλεις μέσα ρύζι ή πατάτες γιατί μετά την απόψυξη δε τρώγονται).

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις κανονικά τα γεμιστά, να τα βάλεις στη κατάψυξη και να τα ψήσεις όταν θα θελήσετε να τα φάτε.

 

Τα ρεβίθια επίσης μπαίνουν στη κατάψυξη μαγειρεμένα.

 

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω με τις διακοπές που δε θέλω να περνάω το χρόνο μου στη κουζίνα (και κυρίως στο camping που είναι και ποιο δύσκολο να μαγειρέψεις), αλλά ούτε και να δίνουμε ένα κάρο λεφτά στο εστιατόριο που τα φαγητά τους είναι και αμφιβόλου ποιότητας…

 

Παρακολουθώ και εγώ με ενδιαφέρον το θέμα…;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και εγω στην ιδια φαση -σκεψης γιατι σε 2 εβδομαδες θα φυγουμε διακοπες αλλα θα μαγειρευω εγω γιατι δε θελω ο μικρος να τρωει απεξω καθε μερα ασε που οικονομικα δε βγαινει...

εχω σκεφτει εκτος απο το κιμα ετοιμο μειγμα για μπιφτεκια και αυτα που ειπαν τα κοριτσια να παρω απο το κρεοπωλη πριν φυγουμε μοσχαρι και χοιρινο να κανω κοκκινιστο και λεμονατο και μετα να τα βαλω στη καταψυξη.ετσι οταν θα ειμαστε εκει να τα βγαλω να ξεπαγωσουν και να βρασω ρυζι ή πατατουλες τηγανιτες και ετσι θα ειναι πιο ξεκουραστο και για εμενα.επισης μπορεις να φτιαξεις και μουσακα χωρις να τον ψησεις στο φουρνο και οταν θα ειστε εκει να το βαλεις στο φουρνο και φρεσκοτατο.

οποτε με:κιμα-μπιφτεκια,κοκκινιστο,λεμονατο,μουσακα,φασολακια καθαρισμενα,αντε και να φτιαξεις εκει μια μακαροναδα με σαλτσα ή μπριαμ περασε η εβδομαδα.:wink:

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ:lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα ανοίξατε. και όχι μόνο για τις διακοπές, για όλο το χρόνο.

εγώ καταψύχω μαγειρεμένα φασολάδα, ρεβύθια, φασολάκια, μπάμιες, κιμά (για μακαρόνια, για παστίτσιο), κοτόπουλο λεμονοσκορδάτο (για να κάνω μετά μόνο πατάτες ή ρύζι, άνοιξη-χειμώνα τον αρακά μαγειρεμένο.

 

τα μπιφτέκια τα ζυμώνω και τα βάζω κατάψυξη. δεν τα καταψύχω ψημμένα.

τα σνίτσελ, τα αυγοαλευρώνω (κρούστα) και ένα ένα στην κατάψυξη.

 

σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και με γεμιστά κολοκυθάκια, πιπεριές, με παστίτσιο, όπως είπατε, αλλά δίσταζα.

 

καταπληκτική η ιδέα για παγωτό. μακάρι να βρω χρόνο το ΣΚ.

 

καταψύχονται οι γεμιστές μελιτζάνες;

 

ο χρόνος όταν εργάζεται μια μανούλα δεν φτάνει ούτε για ζήτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα μπιφτέκια τα ζυμώνω και τα βάζω κατάψυξη. δεν τα καταψύχω ψημμένα.

 

 

και εγω ετσι κανω,

να πω την αληθεια ολα αυτα τα κολπα τα χρησιμοποιω μονο στις διακοπες.

ειμαστε λιγο κακκομαθημενοι στο σπιτι στο θεμα αυτο.:|

Link to comment
Share on other sites

Μουσακάς ετοιμος βουρ για κατάψυξη...Απο τον ψυγειοκαταψυκτη κατευθειαν στον φουρνο και πεντανοστιμος...

Παστιτσιο...Το ιδιο...

Ογκρατεν λαχανικών με ψητά λαχανικά, μπεσαμέλ και τυράκι απο πάνω...και αυτό με τον ιδιο τρόπο...

 

Γλυκά που μου ερχονται και δεν τα καταναλώνουμε ολα...και αυτά κατάψυξη...Εγω βαζω και μια τεράστια σοκολάτα που μου εφερε η μητέρα μου προχθές απο την Βιεννη και δεν καταναλώνεται με τίποτα, με τη μια...την εχωσα κατάψυξη και κοβω κομματάκι κομματάκι και δινω απο λίγη...Μεχρι τουρτα εχω βαλει αλλά θελει καλή συσκευασία για να μην πάρει μυρωδια απο τα γειτονικά φαγάκια... Μπισκότα, Κεικ που εφτιαξα και δεν το φαγαμε,και αυτό κατάψυξη...

 

Απο φαγητά εκτός απο τα παραπάνω εχω βαλει και σακουλάκια πολυμπάγκ με ζουμι απο χωριάτικο κοτόπουλο και τα πετάω παγάκια οπως ειναι μεσα σε κατσαρολάκι και ριχνω και μια χούφτα χυλοπίτες και γινεται σε 7 λεπτά ενα φαγάκι μουρλια για τα μικρά...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι ιδέες σας!!!

Εννοείται πως όταν είναι έτοιμο το κρέας, λίγες πατατούλες, ρυζάκι ή μακαρόνια γίνονται γρήγορα!!!

 

Όλα τα λαδερά μπορούν να καταψυχτούν μαγειρεμένα (μόνο μη βάλεις μέσα ρύζι ή πατάτες γιατί μετά την απόψυξη δε τρώγονται).

 

Αυτό το κάνετε και όταν μαγειρεύετε κατεψυγμένα φασολάκια ή μπάμιες;

Το ρωτάω αν έχει σχέση με αυτό που λένε αν έχουν αποψυχθεί να μην ξανακαταψυχθεί. Για το θέμα αυτό κι επειδή του παιδιού μου του αρέσουν τα φασολάκια, πήρα φρέσκα από λαϊκή, τα καθάρισα (διά αντιπροσώπου:rolleyes::rolleyes:) και μπήκανε κατάψυξη ωμά για να μαγειρευτούν εν καιρώ!!! Τις πατάτες τις έχω δοκιμάσει... χάλια ήτανε...

 

Καλή κι η ιδέα για τα αμαγείρευτα. Η προσωπική μου σκέψη ήτανε όταν θα είναι και η μαμά ή γενικά όταν υπάρχει χρόνος, να μαγειρεύω, να χώνω κατάψυξη κι όταν δεν έχω χρόνο να τα αποψύχω!!!:-P:-P

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνετε και όταν μαγειρεύετε κατεψυγμένα φασολάκια ή μπάμιες;

Το ρωτάω αν έχει σχέση με αυτό που λένε αν έχουν αποψυχθεί να μην ξανακαταψυχθεί. Για το θέμα αυτό κι επειδή του παιδιού μου του αρέσουν τα φασολάκια, πήρα φρέσκα από λαϊκή, τα καθάρισα (διά αντιπροσώπου:rolleyes::rolleyes:) και μπήκανε κατάψυξη ωμά για να μαγειρευτούν εν καιρώ!!! Τις πατάτες τις έχω δοκιμάσει... χάλια ήτανε...

 

Αρακά, φασολάκια, μπάμιες, ρεβίθια και σπανάκι (χωρίς το ρύζι-εμεις το τρώμε με αυγά στο φούρνο) τα μαγειρεύω εις διπλούν, τα χωρίζω, τρώμε το μισό την ίδια μέρα και το άλλο μισό στην κατάψυξη… :D:D:wink::wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα ανοίξατε. και όχι μόνο για τις διακοπές, για όλο το χρόνο.

εγώ καταψύχω μαγειρεμένα φασολάδα, ρεβύθια, φασολάκια, μπάμιες, κιμά (για μακαρόνια, για παστίτσιο), κοτόπουλο λεμονοσκορδάτο (για να κάνω μετά μόνο πατάτες ή ρύζι, άνοιξη-χειμώνα τον αρακά μαγειρεμένο.

 

τα μπιφτέκια τα ζυμώνω και τα βάζω κατάψυξη. δεν τα καταψύχω ψημμένα.

τα σνίτσελ, τα αυγοαλευρώνω (κρούστα) και ένα ένα στην κατάψυξη.

 

σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και με γεμιστά κολοκυθάκια, πιπεριές, με παστίτσιο, όπως είπατε, αλλά δίσταζα.

 

καταπληκτική η ιδέα για παγωτό. μακάρι να βρω χρόνο το ΣΚ.

 

καταψύχονται οι γεμιστές μελιτζάνες;

 

ο χρόνος όταν εργάζεται μια μανούλα δεν φτάνει ούτε για ζήτω!

 

Σεβούλα από τότε που θυμάμαι τη μάνα μου και τη γιαγιά μου΄, όταν έφτιαχναν παστίτσιο, γιουβέτσι και γεμιστά (και μελιτζάνες γεμιστές) έφτιαχναν πολλά, τα μοίραζαν σε πλαστικά δισκάκια και τα έβαζαν στην κατάψηξη για να βρίσκουν ευκολία κάποια στιγμή μες την εβδομάδα ή όταν είχαμε κανένα έκτακτο τραπέζι στο σπίτι. Έτσι έμαθα και γω όταν θα φτιάξω τέτοια φαγητά που έχουν τη δυσκολία τους (βασικά ο χρόνος προετοιμασίας είναι το θέμα) φτιάχνω για τη μέρα που τα θέλω και για μία δυο φορές ακόμα αλλά τα καταψύχω άψητα. Δηλ. τα γεμιστά πριν τα βάλω στο φούρνο για το τελικό ψήσιμο. Το ίδιο και το παστίτσιο και το γιουβέτσι. Και προσπαθώ να καταναλώνονται εντός 3 εβδομάδων το πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω οταν κανω ντολμαδάκια, παστιτσιο ,μπιφτέκια, μουσακα, γεμιστα , ογκρατεν ζυμαρικα , λαζάνια κανελονια, κανω παντα δυο δοσεις γιατι ειναι μπελαλίδικα , τα βάζω στα ταψάκια τα ετοιμα τα σανιτας και βουρ στην κατάψυξη! Και οταν βαριεμαι ή βιάζομαι βγαζω και ετοιμο το φαγητακι μας!

Το μονο που ξερω ειναι οτι τα αμυλούχα φαγητα καλο ειναι να μη καταψύχονται μαγειρεμένα γιατι μετα δεν τρωγονται....

Μεχρι και κοτόπουλο νωπο εχω βαλει ετοιμο με τα μπαχαρικα του και τα λεμονια του...χε χε

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν κανω ντολμαδάκια, παστιτσιο ,μπιφτέκια, μουσακα, γεμιστα , ογκρατεν ζυμαρικα , λαζάνια κανελονια, κανω παντα δυο δοσεις γιατι ειναι μπελαλίδικα , τα βάζω στα ταψάκια τα ετοιμα τα σανιτας και βουρ στην κατάψυξη! Και οταν βαριεμαι ή βιάζομαι βγαζω και ετοιμο το φαγητακι μας!

Το μονο που ξερω ειναι οτι τα αμυλούχα φαγητα καλο ειναι να μη καταψύχονται μαγειρεμένα γιατι μετα δεν τρωγονται....

Μεχρι και κοτόπουλο νωπο εχω βαλει ετοιμο με τα μπαχαρικα του και τα λεμονια του...χε χε

 

καλαμαράκι μου τα ταψάκια τα σάνιτας τα έχει ο καρφούρης; φαντάζομαι σε πολλά μεγέθη, ε;

 

πώς αλλιώς τα καταψύχετε; εννοώ πού; σε τί μέσα;

εγώ σε τάπερ ή πολυμπάγκ. αλλά τα μαγειρεμένα;

 

και κάτι άλλο. σκέφτομαι σε 1-2 μήνες να αγοράσουμε ψυγειοκαταψύκτη. είδα τον λίμπχερ, τον μικρό, γιατί είναι και του πανακρίβου και τώρα δεν περισσεύει ούτε για σάλιο, ένεκα και η βάφτιση. εσείς ποιόν έχετε;

 

καλαμαράκι, ντολμαδάκια δεν έχω κάνει ποτέ. και τρελαίνομαι! θέλω ντολμαδάκιααααααααα! τώωωωωωωραααααααααααααα!!!!!!!:cry::mad::oops::shock::mrgreen::wink::rolleyes::roll:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Ντολμαδάκια εκανα για πρωτη φορα...χμ ε ναι ειμαι 33 και τωρα αξιωθηκα , πριν δυο βδομαδες με μια πολυ ευκολη συνταγη και βγηκαν σουπερ!! Δεν το περίμενα με την πρωτη!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/ntolmadakia-gialantzi-3.html

 

Τα βρισκω στο καρφουρ παντου στο μασουτη εχει και αλλες μαρκες απλα ενδεικτικα την ειπα! Μαγειρεμενα σε ταπερ που μπαινουν και μικροκυμάτων αλλα μονο τα κρέατα και οτι δεν περιέχει αμυλο!

Ψυγειοκαταψύκτη εχει η πεθερά μου και βλέπω οτι την εχει βολέψει πολυ, και εγω θα ηθελα αλλα δεν εχω χωρο!

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Ντολμαδάκια εκανα για πρωτη φορα...χμ ε ναι ειμαι 33 και τωρα αξιωθηκα ,

:rolleyes:εγώ είμαι γεννημένη Οκτώβρη του 1976!!!πειράζει;;;;;;;;:lol::cool::mrgreen:

ακόμα δεν έκανα!!!!!

πριν δυο βδομαδες με μια πολυ ευκολη συνταγη και βγηκαν σουπερ!! Δεν το περίμενα με την πρωτη!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/ntolmadakia-gialantzi-3.html

όντως εύκολη. μόνο που γίνονται λίγα, από αυτά που διάβασα. εμείς μάλλον θέλουμε τριπλάσια δόση:mrgreen: τα φαγανούλια!

και για να καταψύξω το βλέπω σε τετραπλάσια:wink:

Τα βρισκω στο καρφουρ παντου στο μασουτη εχει και αλλες μαρκες απλα ενδεικτικα την ειπα! Μαγειρεμενα σε ταπερ που μπαινουν και μικροκυμάτων αλλα μονο τα κρέατα και οτι δεν περιέχει αμυλο!

Ψυγειοκαταψύκτη εχει η πεθερά μου και βλέπω οτι την εχει βολέψει πολυ, και εγω θα ηθελα αλλα δεν εχω χωρο!

ούτε εγώ μέσα στο σπίτι. γι' αυτό σκέφτομαι για λίμπχερ, για να είναι θηρίο να τον βάλω στη βεράντα.:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα με ενα κουτι αμπελόφυλα εβγαλα φαγητο για 2μιση ανθρωπους...χαχαχα εμας και την μικρη αλλα σιγουρα για 4μελή οικογένεια θελει δυο κουτια!

δύο είμαστε. η μικρή είναι 9 μηνών. δεν τρώει ντολμαδάκια!

αλλά αν δεις πόσο τρώμε... τετραμελής, σωστά έγραψες!

:wink::rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σεβούλα από τότε που θυμάμαι τη μάνα μου και τη γιαγιά μου΄, όταν έφτιαχναν παστίτσιο, γιουβέτσι και γεμιστά (και μελιτζάνες γεμιστές) έφτιαχναν πολλά, τα μοίραζαν σε πλαστικά δισκάκια και τα έβαζαν στην κατάψηξη για να βρίσκουν ευκολία κάποια στιγμή μες την εβδομάδα ή όταν είχαμε κανένα έκτακτο τραπέζι στο σπίτι. Έτσι έμαθα και γω όταν θα φτιάξω τέτοια φαγητά που έχουν τη δυσκολία τους (βασικά ο χρόνος προετοιμασίας είναι το θέμα) φτιάχνω για τη μέρα που τα θέλω και για μία δυο φορές ακόμα αλλά τα καταψύχω άψητα. Δηλ. τα γεμιστά πριν τα βάλω στο φούρνο για το τελικό ψήσιμο. Το ίδιο και το παστίτσιο και το γιουβέτσι. Και προσπαθώ να καταναλώνονται εντός 3 εβδομάδων το πολύ.

όταν λες πλαστικά δισκάκια;;;:confused: ταπεράκια; και πώς τα ψήνεις μετά; π.χ. το παστίτσιο θέλει ταψί και φούρνο. πώς το βάζεις στην κατάψυξη;

μου είπε το καλαμαράκι για τα σανιτας. υπάρχει και κάτι άλλο;

εννοώ ότι από το πλαστικό πώς το βγάζεις, αφού είναι κατεψυγμένο και το βάζεις στο φούρνο σε ταψί; δεν χαλάει όλη η μόστρα;

ερωτήσεις χρυσοχέρας!:wink::rolleyes::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο θέμααα!!! Σε 4 μήνες με 15 μηνών μπέμπη και νεογέννητη, με το καλό, μπέμπα πού χρόνος για μαγείρεμα!

Γράφτε επίσης χορταρικά ζεματισμένα, πχ. βλήτα, ραδίκια, πράσα, σέλινο κλπ...

Όλα τα κρεατικά μαζί με λαχανικά μαγειρεμένα. Κοτόπουλο με μπάμιες, χοιρινό με σέλινο, μοσχαράκι με αρακά, κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια.

Στιφάδα κουνέλι ή μοσχάρι, γιουβέτσι, πλακί ψάρια. Λαζάνια με διάφορες γεμίσεις, κρέπες έτοιμες ψημένες ή άψητες.

 

Και για ευκολία στο φαγητό ψιλοκόβετε όλα τα μυρωδικά όπως μαϊντανό, βασιλικό, σέλινο, δύοσμο, μάραθο, άνιθο σε σακουλάκια. Επίσης ψιλοκομμένο ζαμπόν,μανιτάρι φρέσκο και πιπεριά για να βάζετε στα ζυμαρικά για καρμπονάρα κλπ. και ολόκληρη ντομάτα κατεψυγμένη για να την βάλετε μπλουμ να λιώσει σε κοκκινιστά φαγητά! ;)

 

Όσο για το παγωτό Σεβούλα δε θες χρόνο!

 

Βάλε στο μίξερ:

500μλ γάλα πλήρες

250 μλ κρέμα γάλακτος πλήρη

μισό ζαχαρούχο

ένα φάκελο γιώτης σαντυγί

και χτύπα λίγα λεπτά και κατάψυξη! Μπορείς να προσθέσεις ότι άλλο αμαρτωλό θες μέσα ή να βάλεις μπισκότα πάνω-κάτω πτι-μπερ σε τάπερ να το κάνεις σάντουιτς. Θέλει μόνο 5 λεπτά από το χρόνο σου! ;)

 

Πείτε κι άλλες ιδέες!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

και τα σουφλε κοριτσι αμπαινουν καταψυξη ,μπελαλιδικ αστο φτιαξιμο,και οτνα γινουνμπορειτε να τα βαλετε καταψυξη,αν θελετε να τ αμαγειρεψετε ξεπαγωστε τα,βλατε λιγο γαλα με υαγο χτυπημενο και στο φουρνο για 45 λεπτα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Α!!! Τώρα θυμήθηκα ότι στην κατάψυξη μπαίνει και η ζύμη για πίτσα. Κάνουμε διπλή δόση και τη βάζουμε στη κατάψυξη μόλις φουσκώσει. Όταν θέλουμε να τη φτιάξουμε, τη βγάζουμε μερικές ωρίτσες νωρίτερα και μόλις ξεπαγώσει τη πλάθουμε και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα υλικά.

 

Πιστεύω όμως ότι μπορεί να μπει στην κατάψυξη και μαζί με όλα τα υλικά και όταν θελήσουμε να τη ψήσουμε τη βγάζουμε και τη βάζουμε κατευθείαν στο φούρνο. Έτσι όπως κάνουν και με τις πίτσες του σουπερ μάρκετ.:wink::wink::wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο θέμααα!!! Σε 4 μήνες με 15 μηνών μπέμπη και νεογέννητη, με το καλό, μπέμπα πού χρόνος για μαγείρεμα!

με το καλό!

Γράφτε επίσης χορταρικά ζεματισμένα, πχ. βλήτα, ραδίκια, πράσα, σέλινο κλπ...

βλίτα, ραδίκια, πράσο, δεν γνώριζα ότι καταψύχονται. ευχαριστούμε!

Όλα τα κρεατικά μαζί με λαχανικά μαγειρεμένα. Κοτόπουλο με μπάμιες, χοιρινό με σέλινο, μοσχαράκι με αρακά, κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια.

κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια;εσύ αγάπη μου είσαι θησαυρός! για τον άντρα σου και τα παιδάκια σου!

Στιφάδα κουνέλι ή μοσχάρι, γιουβέτσι, πλακί ψάρια. Λαζάνια με διάφορες γεμίσεις, κρέπες έτοιμες ψημένες ή άψητες.

και τα ψάρια;

καλά τί φαγητά μαγειρεύεις πουλάκι μου; με παντρεύεσαι;

για τις κρέπες ήξερα ότι κρατάει ο χυλός.

 

Και για ευκολία στο φαγητό ψιλοκόβετε όλα τα μυρωδικά όπως μαϊντανό, βασιλικό, σέλινο, δύοσμο, μάραθο, άνιθο σε σακουλάκια.

αυτό το κάνω κι εγώ.

Επίσης ψιλοκομμένο ζαμπόν,μανιτάρι φρέσκο και πιπεριά για να βάζετε στα ζυμαρικά για καρμπονάρα κλπ.

καλό! δεν το είχα σκεφτεί.

και ολόκληρη ντομάτα κατεψυγμένη για να την βάλετε μπλουμ να λιώσει σε κοκκινιστά φαγητά! ;)

αυτό πάλι, πού το καταψύχεις, σε τί;έχω φρεσκότατες, βιολογικές, της μάνας μου. δεν μπορούν να καταναλωθούν όλες τώρα.

 

Όσο για το παγωτό Σεβούλα δε θες χρόνο!

 

Βάλε στο μίξερ:

500μλ γάλα πλήρες

250 μλ κρέμα γάλακτος πλήρη

μισό ζαχαρούχο

ένα φάκελο γιώτης σαντυγί

και χτύπα λίγα λεπτά και κατάψυξη! Μπορείς να προσθέσεις ότι άλλο αμαρτωλό θες μέσα ή να βάλεις μπισκότα πάνω-κάτω πτι-μπερ σε τάπερ να το κάνεις σάντουιτς. Θέλει μόνο 5 λεπτά από το χρόνο σου! ;)

έγινε. κάποιος θα κάνει χαρές σήμερα!

Πείτε κι άλλες ιδέες!!! ;)

έγραψες!

Link to comment
Share on other sites

Σεβουλίτσα οι ντομάτες αν είναι καθαρή η κατάψυξη και χύμα! Mια εδώ μια εκεί μπορείς να γεμίσεις και τα κενά! Ή εναλλακτικά σε σακούλες τροφίμων! ;)

Τα χορταρικά σημείωσε ζεματισμένα, μετά βράζεις τις πατάτες και βάζεις τα χόρτα να πάρουν μια-δυο βράσεις κι έτοιμα.

Και ψάρια και πολλά θαλασσινά καταψύχονται αμέ!

Ταύρος στο ζώδιο αν δεν ήμουν δασκάλα, θα ήμουν η Βέφα! :lol:

Όσο για το παγωτό σπάσε μέσα oreo μπισκότο και μετά σου δίνω το ελεύθερο να με βρίζεις που δε θα μπορείς να σταματήσεις να τρως! :lol:

Link to comment
Share on other sites

όταν λες πλαστικά δισκάκια;;;:confused: ταπεράκια; και πώς τα ψήνεις μετά; π.χ. το παστίτσιο θέλει ταψί και φούρνο. πώς το βάζεις στην κατάψυξη;

μου είπε το καλαμαράκι για τα σανιτας. υπάρχει και κάτι άλλο;

εννοώ ότι από το πλαστικό πώς το βγάζεις, αφού είναι κατεψυγμένο και το βάζεις στο φούρνο σε ταψί; δεν χαλάει όλη η μόστρα;

ερωτήσεις χρυσοχέρας!:wink::rolleyes::mrgreen:

 

Το Παστίτσιο σε ταψάκια κανονικά αλλά διαστάσεις σελίδας Α4 (έχω 2 και τα έχω για αυτό το σκοπό πάντα. Τους βάζω από πάνω αλουμινόχαρτο και τα βάζω στην κατάψυξη. Μέχρι να καταψυχθούν δεν ακουμπάω από πάνω κάτι άλλο. Τα γεμιστά σε στρογγύλα ταψάκια (και πάλι μικρότερα από το κανονικό ταψί) που έχουν πλαστικό κάλυμα όπως τα τάπερ, αυτά όταν θα τα ψήσω βγάζω το κάλυμα και κατευθείαν φούρνο. Δεν χρησιμοποιώ σάνιτας ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Σεβουλίτσα οι ντομάτες αν είναι καθαρή η κατάψυξη και χύμα! Mια εδώ μια εκεί μπορείς να γεμίσεις και τα κενά! Ή εναλλακτικά σε σακούλες τροφίμων! ;)

Τα χορταρικά σημείωσε ζεματισμένα, μετά βράζεις τις πατάτες και βάζεις τα χόρτα να πάρουν μια-δυο βράσεις κι έτοιμα.

Και ψάρια και πολλά θαλασσινά καταψύχονται αμέ!

Ταύρος στο ζώδιο αν δεν ήμουν δασκάλα, θα ήμουν η Βέφα! :lol:

Όσο για το παγωτό σπάσε μέσα oreo μπισκότο και μετά σου δίνω το ελεύθερο να με βρίζεις που δε θα μπορείς να σταματήσεις να τρως! :lol:

θέλεις βρίσιμο:lol:

δεν σταμάτησα να τρώω:rolleyes:

είμαι 66,5 κιλά και μέχρι τη βάφτιση σε ένα μήνα θέλω;) να είμαι 64, αλλά έτσι που πάω δεν το βλέπω, κι ας είναι μόνο 2,5 κιλά.:(

απλά τέλειο! το έκανα και με μπισκότο και σκέτο.

τις επόμενες, γιατί θα υπάρξουν και επόμενες;) θα το κάνω με ινδοκάρυδο, με σταγόνες σοκολάτας, με κεράσια, βερύκοκο. μπορεί και με πορτοκάλι.

όταν το έδωσα στο σύζυγο να το δοκιμάσει, πριν την κατάψυξη, μου λέει ήθελε περισσότερη ζάχαρη;:confused::mad::shock:

για να κατάλαβεις πόσο του αρέσουν τα γλυκατζούρια!

το βράδυ που τίναξε το ένα ταπεράκι μου έδωσε συγχαρητήρια!:mrgreen::rolleyes:

ευχαριστώ mikio.

για πες και τίποτα άλλο.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Το Παστίτσιο σε ταψάκια κανονικά αλλά διαστάσεις σελίδας Α4 (έχω 2 και τα έχω για αυτό το σκοπό πάντα. Τους βάζω από πάνω αλουμινόχαρτο και τα βάζω στην κατάψυξη. Μέχρι να καταψυχθούν δεν ακουμπάω από πάνω κάτι άλλο. Τα γεμιστά σε στρογγύλα ταψάκια (και πάλι μικρότερα από το κανονικό ταψί) που έχουν πλαστικό κάλυμα όπως τα τάπερ, αυτά όταν θα τα ψήσω βγάζω το κάλυμα και κατευθείαν φούρνο. Δεν χρησιμοποιώ σάνιτας ποτέ.

 

καλή ιδέα ταψάκια με καπάκι πλαστικό!

είμαι για αγορές!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...