Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS/ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ρινορραγία


Recommended Posts

έκανα ηπαρίνη στην διάρκεια της εγκυμοσύνης

δεν είχα καμμία παρενέργεια

έκανα επισκληρίδιο και δεν έπαθα τίποτα

θήλασα το μωρό μου και όλα καλά

 

απλά μετά τον τοκετό πρέπει να σταματήσει σταδιακά η ηπαρίνη

έκανα 1 μήνα μετά τον τοκετό και τις τελευταίες 2 εβδομάδες τις έκοψα σταδιακα

 

μην τρομοκρατείτε τις μέλλουσες μανούλες,

αν προσέξεις και ακούς τις συμβουλές του γιατρού σου η ηπαρίνη δεν είναι τίποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


nikol μου προς θεου δεν ηταν αυτη η προθεση μου.

 

Δεν εγραψα ενα ενημερωτικο ποστ για να τρομοκρατησω κανεναν, ισα ισα που ζητω πληροφοριες δε δινω, αν ειχε καμμια αλλη παρενεργειες.

 

Αυτες δε που αναφερερω δεν τις εβγαλα απο το μυαλο μου ουτε τις ακουσα καπου, τις γραφει το ιδιο το φυλλο οδηγιων του φαρμακου, αποκλειεται να μην τις εχει διαβασει οποια τις παιρνει....πως να τρομοκρατησω καποιον με κατι που γνωριζει ηδη???

 

Απλα ρωταω τι εχετε ακουσει, αν ισχυουν....γιατι μου εχει φανει παρα πολυ περιεργο ολο αυτο, να σου λεει η ιδια η εταιρεια που βγαζει ενα φαρμακο καποιες παρενεργειες και ολοι οι γιατροι να σου λενε οτι δεν εχει....το αντιθετο θα το κατανοουσα....τελος παντων.

 

Σ ευχαριστω παντως για την απαντηση σου ειναι ενθαρρυντικη...

Link to comment
Share on other sites

 

Απλα ρωταω τι εχετε ακουσει, αν ισχυουν....γιατι μου εχει φανει παρα πολυ περιεργο ολο αυτο, να σου λεει η ιδια η εταιρεια που βγαζει ενα φαρμακο καποιες παρενεργειες και ολοι οι γιατροι να σου λενε οτι δεν εχει....το αντιθετο θα το κατανοουσα....τελος παντω

 

παρακολουθώ το θέμα γιατί είναι η πέμπτη φορά που κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας. Το αποτέλεσμα είναι πάντα αμφίβολο και άκρη ακόμα δεν έχει βγεί. Τέλος πάντων απλά ήθελα να αναφέρω οτι τα περισσότερα φάρμακα στις οδηγίες χρήσης τους αναφέρουν πάρα πολλές παρενέργειες. Για παράδειγμα το utrogestan το οποίο το έχει πάρει το 80% των εγκύων, αν διαβάσεις τις παρενέργειες που έχει θα αναρωτηθείς αν ο γιατρός που το χορήγησε είναι σοβαρός επιστήμονας. Και όμως αυτό το φάρμακο που αν θυμάμαι καλά αναφέρει και τερατογεννήσεις βοηθάει κάποιες γυναίκες να κρατήσουν το κύημα και να γεννήσουν φυσιολογικά μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Λιζάκι, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Χθες έκανα με την αιματολόγο του ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις σε κάποιους δείκτες αιμορροφιλίας (το αντίθετο δηλ. από τη θρομοβοφιλία, γιατί η αιματολόγος θεωρεί ότι οι δείκτες της θρομβοφιλίας που έχω ετερόζυγους δεν συνηγορούν στη χορήγηση ηπαρίνης, αλλά είχα δείκτες αιμορροφιλίας στα όρια).

Περιμένω τα αποτελέσματα και μετά θα πάω στο Νοδάρο να πάρω και τη δική του γνώμη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

IOLH αν εχεις κι εσυ αυτα τα MTFR απ ο,τι καταλαβα δεν ειναι κατι σοβαρο. Πηγαινε στο Νοδαρο γιατι ηταν ο μονος που αντι να μου μιλησει γενικα και αοριστα, μου τα ανελυσε διεξοδικα και με ηρεμια...τώρα το αν εκανε βεβαια την πιο σωστη διαγνωση δυστηχως δεν μπορω να το γνωριζω μονο να το ελπιζω...

σου ευχομαι το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθώ το θέμα γιατί είναι η πέμπτη φορά που κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας. Το αποτέλεσμα είναι πάντα αμφίβολο και άκρη ακόμα δεν έχει βγεί. Τέλος πάντων απλά ήθελα να αναφέρω οτι τα περισσότερα φάρμακα στις οδηγίες χρήσης τους αναφέρουν πάρα πολλές παρενέργειες. Για παράδειγμα το utrogestan το οποίο το έχει πάρει το 80% των εγκύων, αν διαβάσεις τις παρενέργειες που έχει θα αναρωτηθείς αν ο γιατρός που το χορήγησε είναι σοβαρός επιστήμονας. Και όμως αυτό το φάρμακο που αν θυμάμαι καλά αναφέρει και τερατογεννήσεις βοηθάει κάποιες γυναίκες να κρατήσουν το κύημα και να γεννήσουν φυσιολογικά μωρά.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα, τα ιδια περναμε... Τελικα δηλαδη πηρες ηπαρινη ή οχι?

 

Τελικα πιστευω θα πρεπει με τετοια φαρμακα ενας γιατρος να κανει ακριβη εκτιμηση ρισκου. Δηλαδη αν οντως χρειαζονται, να τα παιρνει η εγκυος 100% χωρις σκεψη. Διαφορετικα, ειναι θεμα ποσο καλος γιατρος ειναι να εκτιμησει την περιπτωση σου ωστε να μην σε γεμισει φαρμακα που δεν χρειαζονται τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα, τα ιδια περναμε... Τελικα δηλαδη πηρες ηπαρινη ή οχι?

 

 

Όταν είχα την παλίνδρομη πριν 4 χρόνια ακριβώς και έκανα τις εξετάσεις ξεκίνησα να παίρνω salospir, ο τότε αιματολόγος μου, μου είχε πει δεν θα τα σταματήσεις ποτέ και για κανέναν λόγο και στην εγκυμοσύνη θα κάνεις και τις ενέσεις. Όταν ξεκίνησα λοιπόν τα salospir, μουδιάζανε τα χέρια μου χωρίς λόγο, τα πόδια μου, αποφασίζω λοιπόν να ξανακάνω τις εξετάσεις. Ο δεύτερος αιματολόγος μου ξαναέκανε τις εξετάσεις, και μου είπε δεν έχεις τίποτα σταμάτα τα salospir. Τα σταματάω, πάω στον γυναικολόγο μου, μου λέει <<δεν ξέρω ποιόν πρέπει να εμπιστευθώ, ξανά κάντε τις>>.Αλλάζω αιματολόγο, ξανακάνω τις ίδιες εξετάσεις μου λέει επανάληψη σε 6 μήνες, αμφίβολο αποτέλεσμα. Τα παρατάω και δεν ξανα ασχολούμαι και τώρα λέω ας τις ξανακάνω να έχω τουλάχιστον ένα αποτέλεσμα όχι μόνο για εγκυμοσύνη αλλά και για την ζωή μου γενικότερα. Τις ξανακάνω,τέταρτος αιματολόγος με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε <<τα αποτελέσματα είναι έτοιμα αλλά αμφίβολα, φοβόμαστε οτι θα χρειαστεί να σας ξαναπάρουμε αίμα για να τις επαναλάβουμε χωρίς πληρωμή φυσικά>> Και είμαι ακόμα στο ίδιο σημείο, τί τώρα τί πριν 4 χρόνια πριν καμία αλλαγή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η ελπιδα μου να βγαλω ακρη πριν γεννησω μαλλον δεν ειναι βασιμη.... το κακο ειναι οτι το αφηνουν, τελικα, σε εσενα να αποφασισεις, ακριβως επειδη γνωριζουν λιγα. Αν δεν εχεις δηλαδη τα leiden και αλλα γονιδια που ξερουν 100% τί κανουν, μπλεκεις ασχημα...ο ενας σου λεει παρε, ο αλλος οχι, ο αλλος ξανακανε εξετασεις....τα ξερω...παντως να πω την αμαρτια μου αν δεν ημουν εγκυος, θα τους ειχα γραψει ολους καιρο τωρα. Για το μωρακι μου ψαχνομαι και παιρνω οσες ενεσεις γινεται....

 

Σου ευχομαι να βγαλεις συμπερασμα συντομα....

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω επισης οσες παιρνετε ηπαρινη, αν αλλαζατε μαρκα κατα καιρους, ή εστω μια φορα....διοτι σημερα ο αιματολογος μου ειπε οτι μηπως φταιει η συγκεκριμενη μαρκα στον δικο μου οργανισμο. Ομως η φαρμακοποιος μου μου ειπε οτι απαγορευεται να εναλλασσεις μαρκες ηπαρινης, και το λεει και μεσα στο φυλλο οδηγιων....μηπως δεν ισχυει ουτε αυτο? Να παρω αλλη μαρκα ή σας εχουν πει τα ιδια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

lisa

τελικα τι εκανες με τις ενεσεις...

μου εχουν πει κι εμενα να παρω κ τωρα παω για μια 2η γνωμη...

θρομβοφιλια ΔΕΝ εχω απλα μια ιδιαιτεροτητα στο αιμα κ μου ειπαν προληπτικα να παρω μια "μικρη" δοση...

πηγες στο Λαικο ή στον γιατρο σου???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ . ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ , ΕΚΑΝΑ ΒΙΟΨΙΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΟΤΙ ΕΠΑ8Ε ΘΡΟΜΒΩΣΗ !! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ , ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ , ΕΙΤΕ ΕΙΜΑΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΚΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ , ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΧΑΝΟΥΝ ΜΩΡΟ ΑΠΟ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΚΕΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ .. ΣΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ , ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ 8ΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ .

ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΞΑΝΑ ΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ , ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ , ΕΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 1Η ΕΝΕΣΟΥΛΑ . ΜΟΥ ΠΕ ΓΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ 8Α ΤΗΝ ΚΑΝΩ . ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ.

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΟΒΗΘΗΚΑ , Η΄ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ , ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ , ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ , ΜΟΥΔΙΑΣΑ ,ΞΑΠΛΩΣΑ , ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ , ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΗ . ΕΚΑΝΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛ8Ω.ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ , ΠΗΡΑ Κ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ , ΜΟΥ ΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ , ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ . ΒΕΒΑΙΑ Κ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ , ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ . ΤΙ ΝΑ ΠΩ !!????

ΚΑΙ ΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ , ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ,, 8Α ΔΩ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΠΩΣ 8Α ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ .

ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ,, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ , ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ .. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !! ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

ξερω οτι το θεμα εχει να κινηθει κατι χρονια....απλα ειπα να μην ανοιξω αλλο και να χρησιμοποιησω το ηδη υπαρχον. Μπορειτε να αρχισετε να γραφετε για τις παρενεργειες ξανα; να τα συγκεντρωσουμε λιγακι. Προκειται να αρχισω και γω ενεσεις (δεν ξερω ποιες ακομα και ποσοτητα) και θελω να ξερω τι να περιμενω. Καλο ειναι οποια λεει την παρενεργεια που ειχε να μας εξηγει και λιγο το ιστορικο της ή αν εχει καποια ευαισθησια καπου για να μην τρομαξουμε!! :D:mrgreen:

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

όποια μπορεί ας ρωτήσει τον αιματολόγο της αν η χρήση ηπαρίνης στους μήνες της εγκυμοσύνης είναι ικανή να προκαλέσει προβλήματα υγείας αργότερα. Ρωτάω γιατί γράφονται διάφορα σε άλλα forum και θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Δεν θα αναφέρω τίποτα εδώ πριν απαντήσει κάποια.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω την χρησιμοποίησα για 9 μηνες πριν 3 χρόνια και δεν εχω πρόβλημα σήμερα

Η μονη παρενέργειες που ειχα ηταν αιμα απο μύτη

Λένε οτι υπαρχει περιπτωση οστεοπόρωσης αλλα αν δεν την παίρνεις για χρόνια και αν παίρνεις καλής ποιότητας ασβέστιο ειςαι οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω για τις ρινορραγιες... Είμαι 29 εβδομάδων... Την τελευταία εβδομάδα είχα τρία επεισόδια, μάλλον γιατί σφιγγουν οι ζέστες! Στον 6ο μου άνοιξε πρώτη φορά το βράδυ στον ύπνο η μύτη από μόνη της, κ πιο αρχή στην εγκυμοσύνη αν τη καθάριζα με πίεση ματωνε ελάχιστα! Κανω και ηπαρινες και προφανώς δεν βοηθάει αυτό ιδιαίτερα... Σήμερα το πρωί σταμάτησε μετά από δύο ώρες, ανησύχησα πολύ και έβγαζα και πηγματα, όπως και τη προηγούμενη φορά! Οι ιατροί λένε είναι της εγκυμοσύνης... Εεε λογικό αφού δεν το είχα πριν! Απλά ήθελα να σας ρωτήσω συμβουλές όσες το είχατε, καλυτερα να κάθομαι στο κλιματιστικό ή με ανεμιστήρα? Επίσης μου έδωσε ο ιατρός κρεμα αιμοστατικη και ανάπλασης, είχε χρησιμοποιήσει καμία? Είχατε αποτέλεσμα? Τέλος φεύγει όντως με τη γέννα ή το παντρευτηκα γιατί έχω αρχίσει και φοβάμαι γιατί όσο πάει γίνονται πιο επίμονες!!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, joyjoy22 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω για τις ρινορραγιες... Είμαι 29 εβδομάδων... Την τελευταία εβδομάδα είχα τρία επεισόδια, μάλλον γιατί σφιγγουν οι ζέστες! Στον 6ο μου άνοιξε πρώτη φορά το βράδυ στον ύπνο η μύτη από μόνη της, κ πιο αρχή στην εγκυμοσύνη αν τη καθάριζα με πίεση ματωνε ελάχιστα! Κανω και ηπαρινες και προφανώς δεν βοηθάει αυτό ιδιαίτερα... Σήμερα το πρωί σταμάτησε μετά από δύο ώρες, ανησύχησα πολύ και έβγαζα και πηγματα, όπως και τη προηγούμενη φορά! Οι ιατροί λένε είναι της εγκυμοσύνης... Εεε λογικό αφού δεν το είχα πριν! Απλά ήθελα να σας ρωτήσω συμβουλές όσες το είχατε, καλυτερα να κάθομαι στο κλιματιστικό ή με ανεμιστήρα? Επίσης μου έδωσε ο ιατρός κρεμα αιμοστατικη και ανάπλασης, είχε χρησιμοποιήσει καμία? Είχατε αποτέλεσμα? Τέλος φεύγει όντως με τη γέννα ή το παντρευτηκα γιατί έχω αρχίσει και φοβάμαι γιατί όσο πάει γίνονται πιο επίμονες!!! 

Μια ρινορραγία που σταματάει μετά από 2 ώρες είναι ένα σημαντικό συμβάν που δε μπορεί να αποδοθεί αποκλειστικά στις ηπαρίνες, υπό τον όρο ότι η δόση των ηπαρινών είναι σωστή για το βάρος σας και δε γίνεται υπερδοσολογία με βάση το Anti-Xa.

Κατά συνέπεια θα συνιστούσα αναλυτική συζήτηση με τον αιματολόγο που σας παρακολουθεί (και μια γενική αίματος για τα αιμοπετάλια), αλλά και επίσκεψη σε ΩΡΛ μήπως και υπάρχει κάποιο αγγείο που χρειάζεται καυτηριασμό. Αν και δεν είμαι βέβαιος ότι ο καυτηριασμός επιτρέπεται στην κύηση, τουλάχιστον θα έχετε βρει το αίτιο του προβλήματος και θα σας προταθεί η κατάλληλη αντιμετώπιση.

Σε κάθε περίπτωση, μην αποδώσετε το πρόβλημα μόνο στη ζέστη και τις ηπαρίνες, αλλά ασχοληθείτε ενεργά και προσπαθήστε να βρείτε μια λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Μια ρινορραγία που σταματάει μετά από 2 ώρες είναι ένα σημαντικό συμβάν που δε μπορεί να αποδοθεί αποκλειστικά στις ηπαρίνες, υπό τον όρο ότι η δόση των ηπαρινών είναι σωστή για το βάρος σας και δε γίνεται υπερδοσολογία με βάση το Anti-Xa.

Κατά συνέπεια θα συνιστούσα αναλυτική συζήτηση με τον αιματολόγο που σας παρακολουθεί (και μια γενική αίματος για τα αιμοπετάλια), αλλά και επίσκεψη σε ΩΡΛ μήπως και υπάρχει κάποιο αγγείο που χρειάζεται καυτηριασμό. Αν και δεν είμαι βέβαιος ότι ο καυτηριασμός επιτρέπεται στην κύηση, τουλάχιστον θα έχετε βρει το αίτιο του προβλήματος και θα σας προταθεί η κατάλληλη αντιμετώπιση.

Σε κάθε περίπτωση, μην αποδώσετε το πρόβλημα μόνο στη ζέστη και τις ηπαρίνες, αλλά ασχοληθείτε ενεργά και προσπαθήστε να βρείτε μια λύση. 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας! Δεν έχω αιματολόγο που με παρακολουθεί, η θεραπεία με ηπαρίνες γίνεται κατόπιν συστάσεως του γυναικολόγου, όμως θα αναζητήσω αιματολόγο! Και πάλι σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2019 at 9:40 ΜΜ, joyjoy22 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω για τις ρινορραγιες... Είμαι 29 εβδομάδων... Την τελευταία εβδομάδα είχα τρία επεισόδια, μάλλον γιατί σφιγγουν οι ζέστες! Στον 6ο μου άνοιξε πρώτη φορά το βράδυ στον ύπνο η μύτη από μόνη της, κ πιο αρχή στην εγκυμοσύνη αν τη καθάριζα με πίεση ματωνε ελάχιστα! Κανω και ηπαρινες και προφανώς δεν βοηθάει αυτό ιδιαίτερα... Σήμερα το πρωί σταμάτησε μετά από δύο ώρες, ανησύχησα πολύ και έβγαζα και πηγματα, όπως και τη προηγούμενη φορά! Οι ιατροί λένε είναι της εγκυμοσύνης... Εεε λογικό αφού δεν το είχα πριν! Απλά ήθελα να σας ρωτήσω συμβουλές όσες το είχατε, καλυτερα να κάθομαι στο κλιματιστικό ή με ανεμιστήρα? Επίσης μου έδωσε ο ιατρός κρεμα αιμοστατικη και ανάπλασης, είχε χρησιμοποιήσει καμία? Είχατε αποτέλεσμα? Τέλος φεύγει όντως με τη γέννα ή το παντρευτηκα γιατί έχω αρχίσει και φοβάμαι γιατί όσο πάει γίνονται πιο επίμονες!!! 

 

Καλησπέρα joyjoy! Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Την πίεση σου την μετράς;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Καλησπέρα joyjoy! Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Την πίεση σου την μετράς;

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Ναι την μετράω ειναι συνήθως 11 με 8!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...