Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πέτρωμα κοιλιάς στον 4ο μήνα??????????


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Διανύω τον 4ο μήνα με διδυμάκια και εκεί που νόμιζα ότι όλα πήγαιναν καλά, άρχισα να αισθάνομαι ένα βάρος και πίεση χαμηλά! Ελαφρύ στην αρχή αρκετά ενοχλητικό στην συνέχεια.

Την Παρασκευή το ένιωσα πολύ έντονα σαν κράμπα, σαν να σκληραίνει χαμηλά η κοιλιά σε ένα σημείο και να πρήζεται!!! Μίλησα με την γιατρό και το είπε ''πέτρωμα'' και ''μικροσυσπάσεις'' : πολύ κακό για 4ο μήνα. Είπε ότι κουράστηκα, ότι ζορίστηκα και ότι τα μωρά αντιδρούν!

Με έβαλε στο κρεβάτι μέχρι νεωτέρας, άρχισα μαγνήσιο πρωί βράδυ από το Σάββατο και να μετράω πόσες φορές μου συμβαίνει την ημέρα. Δεν ξεπερνούσαν τις 10.

Ενώ όμως σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και φαγητό όπως μου είπε το παθαίνω και ξαπλωμένη ξαφνικά χωρίς να κάνω τίποτα και όταν αλλάζω πλευρό! Παράλληλα, φυσικά, δεν πάω τουαλέτα και χθες έβαλα υπόθετο και έγινα χειρότερα. Πέτρωνε η κοιλιά μου σε κάθε μου κίνηση, μόνο εάν έμενα ακίνητη ηρεμούσα. Σήμερα θα ξαναμιλήσω με την γιατρό να της το πω... Δεν υπάρχει κάτι άλλο για την δυσκοιλιότητα πέρα απότο υπόθετο?

Εχω κατατρομάξει!!! Η γιατρός δεν θέλει μου είπε να αρχίσω από τώρα κάτι χάπια utopar!

 

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω ή να προσέξω?

Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?

Ανυπομονώ για την γνώμη σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχουν ξεκινηση συσπασεις...........μην αγχωνεσε ομως

θελει ηρεμια και ξεκουραση ....θα σου ξεκινηση ισως και κατι χαπακια για της συσπασεις ...για να ηρεμησουν ....δεν σημαινει οτι θα γεννησεις .......

στο πρωτο μου παιδι ξεκινησαν και εμενα απο τον 4 και μολις μπηκα στον μηνα μου και εκοψα και τα χαπια, σταματησαν ολα ..............και εφαγα και ολο τον μηνα κανονικα .Το θεμα θελει ηρεμια ξεκουραση και οχι αγχος διοτι το επιβαρινης και με το να ειναι διδιμα ακομα περισσοτερη προσοχη .

Και στις αλλες δυο μου εγκυμοσυνες ειχα το ιδιο προβλημα μονο που στο δευτερο ημουν πιο ανετη...........να φανταστεις οτι με το να ποναω 6 μηνες και να εχω συσπασεις συνεχεια οταν με πιασαν η συσπασεις να γεννησω δεν καταλαβαινα τιποτα ηταν κατι συνηθησμενο για μενα ....πληρη αναιστησια ...........υπομονη κανε απλως

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την δυσκιλιοτητα θα κανεις σωστη διατροφη ..τα ακτιβια τα γιαυρτια κατι κανουν δαμασκηνα ,ακτινιδια , λαχανικα .....αποφηγε υποθετα και φαρμακα ...και ενα σιροπη υπαρχη αλλα καλυτερα να προσεχης την διατροφη σου.....κακο πραμα η δυσκιλιοτητα στην εγκυμοσυνη διοτι φοβασαι και σφικτης μηπως και φυγη κατι αλλο .......ασε ...............

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα συσπάσεις από τον 5ο μήνα και με ξεκούραση και χαπάκια έφτασα ως το τέλος. Όλα θα πάνε καλά. Προσοχή πολύ και να δεις που θα ρυθμιστεί και αυτό και θα φτάσεις αισίως στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω ομοιοπαθουσα!ειμαι εγκυος σε διδυμα στην 30η εβδομαδα και εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με εσενα απο την 20η.Λιγο μετα αρχισα τα χαπακια για τις συσπασεις και σε μεγαλη δοση μαλιστα σε συνδυασμο με υποθετα και ενεσεις προγεστερονης.Μην φανταστεις οτι εγινε και καμια σημαντικη βελτιωση, εχω φτασει τωρα να εχω μεχρι 20 συσπασεις την ημερα!!Αυτο που καναμε στην περιπτωση μου ηταν σχετικη ξεκουραση ,οχι εργασια και μετρηση του μηκους του τραχηλου σε καθε επισκεψη για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει κινδυνος προωρου τοκετου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν 13 χρονια ηταν τα ντουβαντιλαν τωρα εχουν αλαξη , επερνα 12 την ημερα απο αυτα ,οι συσπασεις ,συσπασεις ομως .καμια διαφορα αλλα δεν τολμουσα να μην τα παρω κιολας προκαλουσαν ταχικαρδια στην αρχη, αλλα μετα σε πιανει ανοσια ..............

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θελει ξαπλα οποτε κανονισε για αδεια απο την δουλεια σου ,είναι λίγο νωρίς για να αρχίσεις τα χαπια για τις συσπάσεις γιατι δεν μπορείς μετα να τα διακόψεις πριν την γεννα.Μην ξεχνάς το μαγνησιο και όλα θα πανε καλα,ξεκουραση........

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

 

Χθες πήγα στη γιατρό, ο τράχηλος μου είναι μια χαρά, τα μωρά επίσης (κοριτσάκια!).

 

Τα ''πετρώματα'' έχουν μειωθεί σε κανένα έως 3/ημέρα, συνεχίζω την ξεκούραση και το μαγνήσιο αλλά εξακολουθώ να αισθάνομαι βάρος και σφίξιμο χαμηλά, πόνο αριστερά κάτω και ελαφρύ τσούξιμο/ενόχληση στο εσωτερικό/είσοδο κόλπου.

 

Εκανα καλλιέργεια ούρων με αποτέλεσμα e.coli 40.000.

Η γιατρός δεν θεωρεί ότι πρέπει να αρχίσω αντιβίωση ακόμα (είναι πολύ κατά των φαρμάκων) αλλά να επαναλάβω την εξέταση σε 1 εβδομάδα. Μου είπε ότι ίσως οφείλεται σε αυτό το μικρόβιο το ''πέτρωμα'', ισως όμως και από το έντερο! Μου είπε ότι το αποτέλεσμα είναι χαμηλό και δεν θεωρείται ουρολοίμωξη! και καλύτερα να περιμένουμε λίγο, να πίνω πολύ πολύ νερό και να προσέξω την διατροφή μου (τρώω πολύ υγιεινά, τι άλλο να κάνω?)

 

Εχει κάποια παρόμοια εμπειρία????

Link to comment
Share on other sites

Diony ελπίζω να πάνε όλα καλά, σου ειπε ο γιατρος να πλένεσαι με τίποτα πιο δυνατό απο κάτω? Σε τέτοιες περιπτώσεις (αλλα οχι με εγκυμοσύνη) είναι πολύ καλό το antibacter solution απο το φαρμακείο, αλλα δε ξερω αν κανει στην εγκυμοσυνη, μήπως σκοτώνει κ τα καλά μικρόβια.... υποπτεύομαι ότι θα κάνει.

 

Είχα κι εγω συσπάσεις κ η γιατρός μου ανάμεσα στις πιθανές αιτιες μου εβαλε τη δυσκοιλιοτητα, οπως κ το να κρατάω τα ουρα μου! οπότε κοίτα σίγουρα να ρυθμίσεις αυτά τα δυο! εμένα μου περάσανε, αλλά καμιά φορά, ειδικά το βράδυ κ νωρις το πρωι πετρώνει η κοιλιά μου χαμηλα κ συγχρόνως νιώθω σαν κράμπα στην περιοχή.... :-( Μου συνέχισε buscopan κ μαγνησιο παντως, δε ξερω ποτε/αν θα τα κοψω.

Link to comment
Share on other sites

Diony ελπίζω να πάνε όλα καλά, σου ειπε ο γιατρος να πλένεσαι με τίποτα πιο δυνατό απο κάτω? Σε τέτοιες περιπτώσεις (αλλα οχι με εγκυμοσύνη) είναι πολύ καλό το antibacter solution απο το φαρμακείο, αλλα δε ξερω αν κανει στην εγκυμοσυνη, μήπως σκοτώνει κ τα καλά μικρόβια.... υποπτεύομαι ότι θα κάνει.

 

Είχα κι εγω συσπάσεις κ η γιατρός μου ανάμεσα στις πιθανές αιτιες μου εβαλε τη δυσκοιλιοτητα, οπως κ το να κρατάω τα ουρα μου! οπότε κοίτα σίγουρα να ρυθμίσεις αυτά τα δυο! εμένα μου περάσανε, αλλά καμιά φορά, ειδικά το βράδυ κ νωρις το πρωι πετρώνει η κοιλιά μου χαμηλα κ συγχρόνως νιώθω σαν κράμπα στην περιοχή.... :-( Μου συνέχισε buscopan κ μαγνησιο παντως, δε ξερω ποτε/αν θα τα κοψω.

 

Οχι, δεν μου είπε να πλένομαι με κάτι συγκεκριμένο... Θα την ρωτήσω...

Πριν από το ''πέτρωμα'' πίστευα ότι είχα λύσει το θέμα με την δυσκοιλιότητα, κάθε 2η μέρα πήγαινα...

Εσύ? Πως το έλυσες? Τι τρως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα "πετρωνε" η κοιλια μου σε ολη την εγκυμοσυνης, τουλαχιστον μια φορα την ημερα και περναγε σταδιακα μεσα σε 15-20 λεπτα. συνηθως οι γιατροι συνιστουν μαγνησιο. εμενα μου εδεινε 3 trofocard την ημερα. βοηθαει στις κραμπεσ και στο υπολοιπο σωμα αν εχεις. ακομη, οταν ενιωθα την κοιλια μου να τεντωνεται και να σκληραινει καθομουν αναπαυτηκα με ενα μαξιλαρι σττην μεση μου και επαιρνα ανασες για να χαλαρωσω και μετα περπατουσα λιγακι. ειναι φυσιολογικο και το παθαινουμε ολες ;) μην αγχωνεσαι και χαρουμενη εγκυμοσυνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη δυσκοιλιοτητα οχι οτι την εχω εντελως υπο ελεγχο αλλα ειναι καλυτερα τωρα. Τα φρουτα εποχης βοηθουν νομιζω περισσοτερο απο τα "χειμωνιατικα". Δηλαδη τρωω κερασια, ροδακινα, σιγουρα καρπουζι, κ κανουν καλο.

Το καλυτερο παντως ειναι ο φραπες!!!! Στην αρχη της εγκυμοσυνης εκοψα εντελως τους καφεδες, αλλα αφου μπορουμε να πινουμε εναν τη μερα, γιατι οχι? Τον πινω το πρωι κ βουρ σε λιγο! :P:p

 

Να παρεις να πλενεσαι με κατι ειδικο απο κατω παντως, εγω εχω ενα της apivita για καθημερινη χρηση κ ειναι πολυ καλο. Η καλο ειναι κ το κλασικο lactacyd. εχεις οσο να'ναι λιγο παραπανω προστασια με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τη δυσκοιλιοτητα οχι οτι την εχω εντελως υπο ελεγχο αλλα ειναι καλυτερα τωρα. Τα φρουτα εποχης βοηθουν νομιζω περισσοτερο απο τα "χειμωνιατικα". Δηλαδη τρωω κερασια, ροδακινα, σιγουρα καρπουζι, κ κανουν καλο.

Το καλυτερο παντως ειναι ο φραπες!!!! Στην αρχη της εγκυμοσυνης εκοψα εντελως τους καφεδες, αλλα αφου μπορουμε να πινουμε εναν τη μερα, γιατι οχι? Τον πινω το πρωι κ βουρ σε λιγο! :P:p

 

Να παρεις να πλενεσαι με κατι ειδικο απο κατω παντως, εγω εχω ενα της apivita για καθημερινη χρηση κ ειναι πολυ καλο. Η καλο ειναι κ το κλασικο lactacyd. εχεις οσο να'ναι λιγο παραπανω προστασια με αυτα.

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Αύριο πρωϊ θα δοκιμάσω τον φραπέ! Ντεκαφεϊνέ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Αύριο πρωϊ θα δοκιμάσω τον φραπέ! Ντεκαφεϊνέ?

 

Μπα οχι, κανονικο πινω! Δε ξερω αν "δρα" το ιδιο κ ο ντεκαφεινε!;)

Καλη επιτυχια! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μου συμβαίνει κ εμένα τώρα αυτό το πέτρωμα ανά διαστήματα μέσα στη μέρα κ κρατάει λίγα δευτερόλεπτα.

Επίσης είχα κ ψιλοπονάκια σαν περιόδου που άρχισαν σήμερα κ με άγχωσαν πολύ..

Χθες που είχα υπέρυχο το διαπίστωσε η γιατρός κ μου συνέστησε ξεκούραση(όχι αυστηρή)κ να αρχίσω μαγνήσιο το οποίο κ άρχισα σήμερα,1 μπουκαλάκι το πρωί κ 1 το βράδυ των 10ml.

Εγώ φυσικά έχω αγχωθεί κ δε σηκώνομαι πολύ από το κρεβάτι..

Από που προέρχονται οι συσπάσεις?Σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με τον υπερθυρεοειδισμό που έχω αλλά παίρνω χάπια για να ρυθμιστεί.

Δε θέλω να αποβάλλω :(:(:(:(:(:(:(:(

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειχα συσπασεις απο την 16 εβδομαδα και δεν ειχα και διδυμα,,,, περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι,,κι εκανα ενεσεις προγεστερονης και μαγνησιο ολα πηγαν καλα

 

θελει προσοχη μην θαρρευεις κι ακου τον γιατρο σου,, παλουκωσου στο κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα συσπασεις απο την 16 εβδομαδα και δεν ειχα και διδυμα,,,, περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι,,κι εκανα ενεσεις προγεστερονης και μαγνησιο ολα πηγαν καλα

 

θελει προσοχη μην θαρρευεις κι ακου τον γιατρο σου,, παλουκωσου στο κρεβατι

 

Δε θαρρεύω,ίσα ίσα το αντίθετο έγραψα ότι κάνω!

Ευτυχώς μέσα στη βδομάδα θα ξαναπάω για να μου γράψει κάτι φάρμακα κ θα με δει.

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε θαρρεύω,ίσα ίσα το αντίθετο έγραψα ότι κάνω!

Ευτυχώς μέσα στη βδομάδα θα ξαναπάω για να μου γράψει κάτι φάρμακα κ θα με δει.

 

ναι βρε το ξερω απο υπερβαλλοντα ζηλο το ειπα καθ οτι παθουσα

υπμονη και ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε το ξερω απο υπερβαλλοντα ζηλο το ειπα καθ οτι παθουσα

υπμονη και ολα θα πανε καλα

 

:-):-)

Εσύ είχες συνέχεια συσπάσεις από τον 4ο κ πέρασες οοολη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι??

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα συσπασεις με πετρωμα και στις τρεις εγκυμοσυνες και εφαγα εβδομαδες στο κρεββατι αλλα μονο χαπακια πηρα, που χαλαρωνε τους μυες. Ομως σηκωνομουν οταν ενοιωθα καλυτερα, μετα παλι στο κρεββατι. Ολα κυλησαν καλα και γεννησα στην ωρα μου σχεδον.

 

Στην τριτη εγκυμοσυνη που ειχα τα διδυμα, ο γιατρος με εκανε εισαγωγη στην κλινικη του για μερικες μερες γιατι εβλεπε οτι δεν ξεκουραζομαι και δεν μπορουσα να κουνηθω με το πετρωμα στην κοιλια και τον πονο χαμηλα. Φυσικα με χορηγησε με ορο φαρμακα αλλα δεν ξερω ακριβως να σε πω.

 

Ολα τελικα πηγαν περιφημα...Βεβαια επεσε πολυ κρεββατι και ξεκουραση, περισσοτερο απο τις αλλες εγκυμοσυνες. Βλεπω τα διδυμα και θαυμαζω αυτο το θαυμα της φυσης που ευχομαι και εσυ να θαυμαζεις σε λιγους μηνες! Ολα τα υπολοιπα ξεχαστηκαν!

 

Αλλα αφου ακους τη γιατρο σου που φαινεται ως τωρα πολυ καλη, μην αγχωνεσαι, χαλαρωσε στον καναπε σου οσο περισσοτερο μπορεις, παρε βιβλια, σταυρολεξα και οτι σε αρεσει διπλα σου και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου, αυτο το θειο δωρο! Κανε και καμια προσευχουλα αν πιστευεις και ολα θα πανε καλα!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

:-):-)

Εσύ είχες συνέχεια συσπάσεις από τον 4ο κ πέρασες οοολη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι??

 

εγω ειχα συπασεις μολις κουραζομουν λιγο παραπανω,,,οποτε παλουκωνωμουν στο κρεβατι για καμια εβδομαδα,,,εννοειται οτι σταματησα την δουλεια, το οδηγημα, να σκυβω, να σηκωνω βαρη, σεξ καθολου παρολο που ειχα ορεξη, κι επειδη ημουν εξωτερικο με το συζυγο μονοι και με σκυλο ειχα γυναικα που ερχοταν για δουλειες και να παει βολτα το σκυλο

 

γενικα αν περπατουσα λιγο παραπανω εκανα καμμια πιο πολυπλοκη δουλεια τοτε η κοιλια μου σκληραινε και μετα ειχα συσπασεις ολη μερα,,,οι συσπασεις ηταν πιο πολλες το βραδυ γιατι οσο να ειναι τοτε νιωθεις την κουραση ολης της ημερας το βραδυ μολις πας να χαλαρωσεις

 

την 12 εβδομαδα ειχα αποκολληση πλακουντα σημαντικοτατη με απιστευτη αιμοραγεια,,,με την ξεκουραση ξανακολλησε,,,την 29 νοσηλευτηκα γιατι ειχα εντονες συσπασεις για να τις σταματησουν,,το ιδιο και την 34 τοτε δεν νοσηλευτηκα απλα τεζωθηκα τη γλιτωσα,,,ο γιατρος μου ειπε να μην ξεπερνανε τις 10 την ημερα

 

ημουν παααρα πολυ προσεκτικη,απλα και το παρμικρο δημιουργουσε προβλημα

το μυστικο της επιτυχιας, γεννησα την 39 τελικα με προκληση γιατι το μωρο δεν μεγαλωνε αλλο και δεν κουνιοταν τις τελευταιες μερες, ηταν

 

ξαπλα ελαχιστα σουρτα φερτα, μαγνησιο ενεσης προγεστερονης και πιστη οτι ολα θα πανε καλα και πηγαν γεννησα εναν κουκλο 2400 46εκ τωρα ειναι 16 μηνων σιφουνας κι ακομα θηλαζει

 

Κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!:D

 

Είχα κ εγώ σοβαρή αποκόλληση την 6η βδομάδα με αιμορραγία κ οι ελπίδες μου ήτανε 50-50.Τελικά μέσα σε λίγες μέρες ήμουν σαν καινούρια,με τη βοήθεια των ουτροτζεσταν κ των ενέσεων προγεστερόνης φυσικά!

Από τότε δεν αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα κ τώρα ήρθε αυτό κ όπως κ να το κάνεις μια απώλεια σε τέτοιο σημείο που το μωρό είναι σχηματισμένο,είναι ότι χειρότερο..

Να φανταστείτε δε μου συνέστησε τρελή ξεκούραση,είπε μέχρι κ στη θάλασσα μπορώ να πάω αλλά ειλικρινά είναι το τελευταίο που με νοιάζει τώρα :rolleyes:

Ελπίζω το μαγνήσιο να κάνει δουλειά!

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!:D

 

Είχα κ εγώ σοβαρή αποκόλληση την 6η βδομάδα με αιμορραγία κ οι ελπίδες μου ήτανε 50-50.Τελικά μέσα σε λίγες μέρες ήμουν σαν καινούρια,με τη βοήθεια των ουτροτζεσταν κ των ενέσεων προγεστερόνης φυσικά!

Από τότε δεν αντιμετώπισα άλλο πρόβλημα κ τώρα ήρθε αυτό κ όπως κ να το κάνεις μια απώλεια σε τέτοιο σημείο που το μωρό είναι σχηματισμένο,είναι ότι χειρότερο..

Να φανταστείτε δε μου συνέστησε τρελή ξεκούραση,είπε μέχρι κ στη θάλασσα μπορώ να πάω αλλά ειλικρινά είναι το τελευταίο που με νοιάζει τώρα :rolleyes:

Ελπίζω το μαγνήσιο να κάνει δουλειά!

 

οι γιατροι λενε διαφορα,,, εμενα οταν ξανακολλησε ο πλακουντας μου ειχε πει να πηγαινω 2 φορες στην πισινα χαλαρα επειδη ειχα παρει αποτομα βαρος,,εγω ομως μια φορα πηγα και την επομενη πονουσα στην κοιλια χαμηλα

θελω να πω οτι εμεις θα ανακαλυψουμε ποσο αντεχει το σωμα μας

 

ακου το σωμα σου και μην το πιεσεις καθολου,,, αν κατι σε κουρασει αμεσως λουφαζεις,,,τ οτι σου λεει να πας και θαλασσα σημαινει οτι τα πραγματα ειναι υπο ελεγχο, απο κει και περα ομως αφουγκρασου το σωμα σου και το ενστικτο σου

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροι λενε διαφορα,,, εμενα οταν ξανακολλησε ο πλακουντας μου ειχε πει να πηγαινω 2 φορες στην πισινα χαλαρα επειδη ειχα παρει αποτομα βαρος,,εγω ομως μια φορα πηγα και την επομενη πονουσα στην κοιλια χαμηλα

θελω να πω οτι εμεις θα ανακαλυψουμε ποσο αντεχει το σωμα μας

 

ακου το σωμα σου και μην το πιεσεις καθολου,,, αν κατι σε κουρασει αμεσως λουφαζεις,,,τ οτι σου λεει να πας και θαλασσα σημαινει οτι τα πραγματα ειναι υπο ελεγχο, απο κει και περα ομως αφουγκρασου το σωμα σου και το ενστικτο σου

 

Αυτο μου ελεγε ο γιατρος μου και εμενα...Το σωμα μας μιλαει και εμεις οφειλουμε να το ακουμε...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...