Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Chrisa σε ευχαριστω. Ολοι οι γιατροι λενε οτι αφου καταφερε ενα να πιαστει, θα τα καταφερει και αλλο. Απλα δεν ειναι τοσο ευκολο. ... Ο γιατρος μου μου μλιλησε για καταστολη πριν την εξωσωματικη. Σταματανε την περιοδο και αυτο το πραμα μαζευει καπως. Θεραπεια ομως δεν υπαρχει. Η μονη λυση ειναι η αφαιρεση ολου του πακετου. Πολυ ατιμο πραγμα την χαρακτηριζει ο γιατρος μου, γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει. ... Να δουμε!!! ... Φιλια πολλα και στον λεβεντη σου με τα 3 10αρια!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Chrisa σε ευχαριστω. Ολοι οι γιατροι λενε οτι αφου καταφερε ενα να πιαστει, θα τα καταφερει και αλλο. Απλα δεν ειναι τοσο ευκολο. ... Ο γιατρος μου μου μλιλησε για καταστολη πριν την εξωσωματικη. Σταματανε την περιοδο και αυτο το πραμα μαζευει καπως. Θεραπεια ομως δεν υπαρχει. Η μονη λυση ειναι η αφαιρεση ολου του πακετου. Πολυ ατιμο πραγμα την χαρακτηριζει ο γιατρος μου, γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει. ... Να δουμε!!! ... Φιλια πολλα και στον λεβεντη σου με τα 3 10αρια!:-D

σ'ευχαριστώ κορίτσι μου και εύχομαι την επόμενη φορά που θα διαβάσω νέα σου να είναι στα θέματα για τις εγκύους και μετά στα θέματα για τα νεογνά,μετά προσχολικής ηλικίας κτλ. :D

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ κορίτσι μου και εύχομαι την επόμενη φορά που θα διαβάσω νέα σου να είναι στα θέματα για τις εγκύους και μετά στα θέματα για τα νεογνά,μετά προσχολικής ηλικίας κτλ. :D

Μακαρι!!! :-D Δεν ξερεις ποσο χαρηκα, που βρηκα εστω και μια κοπελα με το ιδιο προβλημα, που εχει παιδακι!!! Μου εδωσες πολυ κουραγιο!!!

Ειχα αρχισει να απογοητευομαι!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;Εσείς πονάτε καθόλου;Εγω υποφέρω πάρα πολύ απο την αδενομύωση και ο λόγος που ξεκίνησα θεραπεία είναι αυτός και μόνο.Μιλάμε τον τελευταίο μήνα επι 20 μέρες έκανα ενέσεις voltaren,διαφορετικά δεν περνούσε ο πόνος με τπτ.

Εllesole που το αποδίδει η γιατρός σου το γεγονός οτι δεν μεγάλωσαν τα αυγουλάκια;Σ'ευχαριστώ και για τις ευχές αν και δεν θέλω δεύτερο παιδάκι για τα επόμενα 20 χρόνια τουλάχιστον :P.Είμαι τόσο ευτυχισμένη και γεμάτη με τον μικρό μου που νομίζω πως αν κάποια στιγμή κανω άλλο παιδί θα το αδικήσω αφου δεν θα του δώσω την πρέπουσα φροντίδα και προσοχή.Ζω για τον μικρό μου και δεν θέλω τιποτα αλλο.Το ξέρω είναι αμαρτία αλλα ετσι νιώθω.Βέβαια κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει,οπότε και εγω προσεύχομαι να είμαστε όλοι καλά και απο κει και πέρα ο,τι πει ο μεγαλοδύναμος!Τέλος πάντων αλλαξα θέμα πάλι :P

liina Ο γιατρός γιατί σου δίνει αυτες τις πιθανότητες,αν επιτρέπεται;Λόγω της πάθησης η λόγω της ηλικίας;

 

Καλημέρα και από εμένα!!!

Θα ήθελα να απαντησω σχετικα με τα συμπτωματα της αδενομυωσης.Απολυτως κανένα.Δεν εχω ιδιαιτερο πονο(περα του φυσιολογικου τις 2 πρωτες ημερες) και απο ροη,κανονικη.Τα αυγουλακια μου δε μεγαλωσαν λογω των ανδρογονων(πολυκυστικες ωοθηκες) και μαλλον δεν εκανα ωορρηξια σε αυτον τον κυκλο.Τη Δευτερα θα παω για υπερηχο για να δουμε μηπως τα αυγα μου εγιναν κυστες και να συνεχισω τα clomiphane για δευτερο μηνα.Αυτο που ήθελα να πω ,κυρίως στη liina,ειναι οτι η αδενομυωση δεν ειναι απαγορευτικη για συλληψη.Για αυτο να μην ανησυχεις.Καταλαβαινω απολυτα πως αγχωνεσαι(και εγω 36 ειμαι χωρις παιδακι) αλλα ειμαι βεβαιη πως οι ιατροι μας,μας καθοδηγουν σωστα και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!!

Θα ήθελα να απαντησω σχετικα με τα συμπτωματα της αδενομυωσης.Απολυτως κανένα.Δεν εχω ιδιαιτερο πονο(περα του φυσιολογικου τις 2 πρωτες ημερες) και απο ροη,κανονικη.Τα αυγουλακια μου δε μεγαλωσαν λογω των ανδρογονων(πολυκυστικες ωοθηκες) και μαλλον δεν εκανα ωορρηξια σε αυτον τον κυκλο.Τη Δευτερα θα παω για υπερηχο για να δουμε μηπως τα αυγα μου εγιναν κυστες και να συνεχισω τα clomiphane για δευτερο μηνα.Αυτο που ήθελα να πω ,κυρίως στη liina,ειναι οτι η αδενομυωση δεν ειναι απαγορευτικη για συλληψη.Για αυτο να μην ανησυχεις.Καταλαβαινω απολυτα πως αγχωνεσαι(και εγω 36 ειμαι χωρις παιδακι) αλλα ειμαι βεβαιη πως οι ιατροι μας,μας καθοδηγουν σωστα και ολα θα πανε καλα.

ellesole γεια σου!! Ουτε και εγω ειχα κανενα συμπτωμα. Φετος την ανακαλυψαμε τυχαια και αφου ειχα μια παλινδρομη φυσιολογικα. Επαιρνα και εγω κλομιφαινη, τον 3ο μηνα εμεινα εγκυος. Μετα την παλλινδορμη τη συνεχισα αλλα το συστημα μου αντεδρασε ασχημα και τα σταματησα. Ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυουλα! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ellesole γεια σου!! Ουτε και εγω ειχα κανενα συμπτωμα. Φετος την ανακαλυψαμε τυχαια και αφου ειχα μια παλινδρομη φυσιολογικα. Επαιρνα και εγω κλομιφαινη, τον 3ο μηνα εμεινα εγκυος. Μετα την παλλινδορμη τη συνεχισα αλλα το συστημα μου αντεδρασε ασχημα και τα σταματησα. Ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυουλα! :-D

 

Σε ευχαριστω πολυ.Μολις γυρισα απο την ιατρο.Τα ωαρια μου εμειναν στα 14χιλ. και παω για 2ο μηνα clomiphane με διπλη δοση.Αν δεν ανταποκριθω και τωρα,τουλαχιστον θα ξερουμε το προβλημα.Εσυ γιατι πηρες clomiphane?Θα κανατε σπερματεγχυση?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.Μολις γυρισα απο την ιατρο.Τα ωαρια μου εμειναν στα 14χιλ. και παω για 2ο μηνα clomiphane με διπλη δοση.Αν δεν ανταποκριθω και τωρα,τουλαχιστον θα ξερουμε το προβλημα.Εσυ γιατι πηρες clomiphane?Θα κανατε σπερματεγχυση?

Οταν καναμε τις πρωτες εξετασεις, σαλπιγγογραφια, ορμονικες και σπερμοδιαγραμα και βγηκαν ολες καλες, μου εδωσε ο γιατρος σε πρωτη φαση σεπραφαρ (κλομιφαινη) για να φτιαξει ο κυκλος και να βγαλω περισσοτερα αυγουλακια. Θα τα επαιρνα 6 μηνες και ειχα επαφες κανονικα. Αν μεσα σε 6 μηνες δεν ειχα μεινει εγκυος θα προχωρουσαμε σε εξωσωματικη. Τον 3ο μηνα εμεινα εγκυος, αλλα για λιγο. Οταν ξαναρχισα προσπαθεια συνεχησα και τα χαπια αλλα ο οργανισμος αντεδρασε και τα σταματησα.

Εσυ τα ιδια παιρνεις? Τι προβλημα εχεις ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ενα χρονο,ο τοτε γιατρος μου,ειδε στον υπερηχο ινομυωμα 3εκ στο εσωτερικο της μητρας.Μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα το ξαναδουμε σε 3 μηνες.Οταν ξαναπηγα το ινομυωμα ειχε γινει 4,5εκ.Τοτε πηγα σε αλλον "μεγαλο" γιατρο για να δουμε και τις αιτιες που δεν ειχα μεινει ακομα εγκυος και με το που με ειδε υπερηχογραφικα μου ειπε οτι εχω αδενομυωση και δεν προκειτει να μεινω εγκυος αν δεν κανω εξωσωματικη.Καταλαβαινεις τον πανικο μου και το αγχος που μου δημιουργησε ο συγκεκριμενοσ ιατρος.Μου ειπε να παρω τη daronda για τρεις μηνες και να μπω σε τεχνητη εμμηνοπαυση.Το επομενο βημα μετα το τριμηνο ηταν να παω σε αυτον για την εξωσωματικη.Φυσικα,οχι μονο δεν πηγα,αλλα επισκεφθηκα και αλλη ιατρο(αυτη που εχω τωρα)και η γυναικα φρικαρε με αυτα που ακουσε.Ηταν αυτη που μου εξηγησε οτι η αδενομυωση,δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας(εκτος αν ειναι σε εκτεταμενη μορφη)και αρχισαμε να ψαχνομαστε για την πραγματικη αιτια υπογονιμοτητας.Ηταν η μονη από όλους τους γιατρους που επισκεφθηκα που υποψιαστηκε για πολυκυστικες ωοθηκες,αφου ουτε τα συμπτωματα εχω,ουτε την μορφολογικη και κλινικη εικονα των πολυκυστικων.Και φυσικα δεν επεσε εξω,αφου και τα glucophage και τα clomiphane(serpafar αλλα ειχαν εκλείψει απο την αγορα)που μου συνταγογραφησε ειναι για να "πολεμησουμε" τους δυο κυκλους που ειχα χωρις ωορηξια.:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ενα χρονο,ο τοτε γιατρος μου,ειδε στον υπερηχο ινομυωμα 3εκ στο εσωτερικο της μητρας.Μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα το ξαναδουμε σε 3 μηνες.Οταν ξαναπηγα το ινομυωμα ειχε γινει 4,5εκ.Τοτε πηγα σε αλλον "μεγαλο" γιατρο για να δουμε και τις αιτιες που δεν ειχα μεινει ακομα εγκυος και με το που με ειδε υπερηχογραφικα μου ειπε οτι εχω αδενομυωση και δεν προκειτει να μεινω εγκυος αν δεν κανω εξωσωματικη.Καταλαβαινεις τον πανικο μου και το αγχος που μου δημιουργησε ο συγκεκριμενοσ ιατρος.Μου ειπε να παρω τη daronda για τρεις μηνες και να μπω σε τεχνητη εμμηνοπαυση.Το επομενο βημα μετα το τριμηνο ηταν να παω σε αυτον για την εξωσωματικη.Φυσικα,οχι μονο δεν πηγα,αλλα επισκεφθηκα και αλλη ιατρο(αυτη που εχω τωρα)και η γυναικα φρικαρε με αυτα που ακουσε.Ηταν αυτη που μου εξηγησε οτι η αδενομυωση,δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας(εκτος αν ειναι σε εκτεταμενη μορφη)και αρχισαμε να ψαχνομαστε για την πραγματικη αιτια υπογονιμοτητας.Ηταν η μονη από όλους τους γιατρους που επισκεφθηκα που υποψιαστηκε για πολυκυστικες ωοθηκες,αφου ουτε τα συμπτωματα εχω,ουτε την μορφολογικη και κλινικη εικονα των πολυκυστικων.Και φυσικα δεν επεσε εξω,αφου και τα glucophage και τα clomiphane(serpafar αλλα ειχαν εκλείψει απο την αγορα)που μου συνταγογραφησε ειναι για να "πολεμησουμε" τους δυο κυκλους που ειχα χωρις ωορηξια.:!::!::!:

Γεια σου ellesole! Το σιγουρο ειναι τελικα οτι με αδενομυωση μενεις εγκυος. Το ξερω, γιατι εμεινα. Μπορει να μην μενεις τοσο ευκολα αλλα μια φορα μενεις. Αυτο μου το εχουν πει 3 γιατροι. Οι δυο ειναι ειδικοι στην εξωσωματικη.

Οι κυστες οντως ειναι ενα προβλημα αλλα ειμαι σιγουρη, οτι η γιατρος σου ξερει τι κανει και θα τα καταφερεις!!! :D

... Δυστυχως υπαρχουν γιατροι και μαλιστα μεγαλα ονοματα, που μας βλεπουν μονο σαν πορτοφολια. Εμενα τα σεπραφαρ μου χαρησαν 3 κυκλους, που ουτε στα ονειρα μου δεν ειχα! Εχω και εγω κυστες που και που. ... Δυστυχως ο οργανισμος μου αντεδρασε και δεν μπορω να ξαναπαρω!:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κορίτσια γεια σας!δυστυχως τον τελευταίο καιρό με απασχολεί και μενα το θέμα της αδενομύωσης, κυρίως για το αν πρέπει να την αφαιρέσω χειρουργικά ή όχι. είμαι 36 χρονών και δεν έχω κάνει παιδί ακόμη. έχω μάλλον αδενομύωση-αν και η μαγνητική κάνει λόγο για ινομύωμα με εκφύλιση- 5,5 εκατοστών στον πυθμένα της μήτρας, πήγα σε πολλούς γιατρούς, οι περισσότεροι μου είπαν να την αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικά και μόνο ένας μου είπε να την αφήσω και να την παρακολουθούμε,να κάνω πρώτα παιδί και βλέπουμε. έχω αγχωθεί πολύ, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, αφού φοβάμαι μην εξελιχθεί και σε τίποτα κακό. προσανατολίζομαι να κάνω την επέμβαση με ανοιχτό χειρουργείο και συντηρητικά, για να μην κινδυνέψει η μητρα μου, διότι η αφαίρεση αδενομύωσης μάλλον δεν είναι και τόσο ρουτίνα!ξέρει καμιά σας κάποιο γιατρό που ειδικέυεται; φοβάμαι αν την αφήσω και μείνω έγκυος, μπορεί να μεγαλώσει και να έχω πρόβλημα σε πιθανή εγκυμοσύνη, φοβάμαι επίσης να αφήσω ένα τόσο μεγάλο μόρφωμα στη μήτρα μου. από την άλλη φοβάμαι να πειράξουμε τη μήτρα χειρουργικά πριν κάνω παιδί!μπορεί κάποια να με συμβουλέψει ή να μου συστήσει κάποιο γιατρό που ασχολείται;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eva.s γεια σου. τώρα που μπήκα εγώ στο forum μάλλον το εχεις αντιμετωπίσει 'ηδη. βασικά και γω ψάχνω γιατρό γιατί έχω μάλλον αδενομύωση, βρέθηκε ένα μόρφωμα 5,5 εκατοστά στον πυθμένα της μήτρας μου, σαν ινομύωμα,αλλά μάλλον πρόκειται για αδενομυωση. είμαι 36 και δεν έχω κάνει παιδί ακόμη. μήπως βρήκες καποιο γιατρό που να ειδικευεται;;οι περισσότεροι γιατροί μου λεν να χειρουργηθώ. φοβάμαι να το αφήσω και φοβάμαι να βάλω μαχαίρι στη μήτρα, πριν κάνω παιδί.βρήκες κάποια άκρη;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Υπάρχει κάποια κοπέλα να μου πει πως την αντιμετώπισαν οι γιατροί μετά από τη συγκεκριμένη διάγνωση και αν είχε επιτυχή έκβαση μετά από εξωσωματική?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου someday,

απ'τα λιγα που ξερω οταν δεν υπαρχουν εντονα συμπτωματα, δινουν αντιφλεγμονωδη και συνδυασμο οιστρογονων - προγεστερονης. αλλιως, οταν εχεις ηδη γεννησει και εχεις εντονα συμπτωματα, το αντιμετωπιζουν χειρουργικα.

να φυγει τελειως δεν παιζει, μονο μετα την εμμηνοπαυση. δεν ξερω για περιπτωση εξωσωματικης, αλλα σου ευχομαι να πετυχει.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι, τα γνωρίζω αυτά, ευτυχώς δεν έχω έντονα συμπτώματα, το πρόβλημά μου είναι οι πολλαπλές αποβολές. Εχω μείνει 6 φορές έγγυος, κάποιο πρόβλημα άλλο δεν υπάρχει, γι αυτό ρωτάω αν κάποια κοπέλα έχει αντίστοιχη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

αν εκανες πολλες και διαφορες εξετασεις και το προβλημα ειναι μονο αδενομυωση, πιστευω οτι ειναι αντιμετωπισιμο. εμενα ο γιατρος που υποψιαζεται αδενομυωμα, μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και μενεις εγκυος μια χαρα μ'αυτο. κατι παραπανω δεν γνωριζω.

με ολη μου την καρδια σου ευχομαι καλη επιτυχια, να βρεις εναν καλο γιατρο να σε καθοδηγησει.

ελπιζω να βρεθουν καποιες κοπελες στο φορουμ να σε βοηθησουν παραπανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.Η αλήθεια είναι πως έχω κάνει όσες εξετάσεις μου είπαν διάφορες ειδικότητες, κι όλα είναι οκ. Απλά έκανα το λάθος να επισκεφθώ έναν μεγαλογιατρό που μου βαλε την ιδέα, και μου πρότεινε ως μόνη λύση την παρένθετη!!!!!

Έφυγα τρέχοντας, και κλαίγοντας, κι επιβεβαιώθηκα που ήμουν κατηγορηματικά αρνητική για αυτούς που βγαίνουν στην τηλεόραση!

 

Ευτυχώς αισθάνομαι πως είμαι σε καλά χέρια όσον αφορά τους γιατρούς που έχω επιλέξει να με παρακολουθούν, απλά ήθελα να ακούσω και την εμπειρία άλλων κοριτσιών που ίσως αντιμετωπίζουν κάτι παρόμοιο.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 2/18/2014 at 7:18 PM, YASMINA1 said:

κορίτσια γεια σας!δυστυχως τον τελευταίο καιρό με απασχολεί και μενα το θέμα της αδενομύωσης, κυρίως για το αν πρέπει να την αφαιρέσω χειρουργικά ή όχι. είμαι 36 χρονών και δεν έχω κάνει παιδί ακόμη. έχω μάλλον αδενομύωση-αν και η μαγνητική κάνει λόγο για ινομύωμα με εκφύλιση- 5,5 εκατοστών στον πυθμένα της μήτρας, πήγα σε πολλούς γιατρούς, οι περισσότεροι μου είπαν να την αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικά και μόνο ένας μου είπε να την αφήσω και να την παρακολουθούμε,να κάνω πρώτα παιδί και βλέπουμε. έχω αγχωθεί πολύ, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, αφού φοβάμαι μην εξελιχθεί και σε τίποτα κακό. προσανατολίζομαι να κάνω την επέμβαση με ανοιχτό χειρουργείο και συντηρητικά, για να μην κινδυνέψει η μητρα μου, διότι η αφαίρεση αδενομύωσης μάλλον δεν είναι και τόσο ρουτίνα!ξέρει καμιά σας κάποιο γιατρό που ειδικέυεται; φοβάμαι αν την αφήσω και μείνω έγκυος, μπορεί να μεγαλώσει και να έχω πρόβλημα σε πιθανή εγκυμοσύνη, φοβάμαι επίσης να αφήσω ένα τόσο μεγάλο μόρφωμα στη μήτρα μου. από την άλλη φοβάμαι να πειράξουμε τη μήτρα χειρουργικά πριν κάνω παιδί!μπορεί κάποια να με συμβουλέψει ή να μου συστήσει κάποιο γιατρό που ασχολείται;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,ειμαι καινούρια στο φορουμ και πρωτη φορα εγκυος.Εχω μια αρκετα δυσκολη εμπειρία με την αδενομυωση που με ταλαιπώρησε εκτος απο σωματικά αλλα και ψυχολογικα,ομως παρολο την παθηση μου καταφερα και ειμαι εγκυος και αυτη την στιγμή ειμαι 5 εβδομαδων και 3 ημερων.Εχω κανει τον πρωτο υπερηχο και τα πραγματα φαίνονται φυσιολογικά,αυτο που θελω να μάθω είναι αν καποια απο εσας προσωπικά ή απο το περιβάλλον σας ειχε θετικη έκβαση της εγκυμοσύνης της.Πραγματικα ελπίζω ο Θεός να μου δωσει την χαρα να γινω μητέρα απλα θεωρω πως αν διαβασω ανάλογες περιπτώσεις με την δικη μου θα μου δώσει περισσότερη δύναμη και θετικη ενεργεια ωστε να μην αγχωνομαι τοσο σε αυτο το μακρυ(στα ματια μου) ταξίδι.Σας ευχαριστω προκαταβολικά για τις οποιες απαντησεις σας, καλη Ανάσταση και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 10:30 ΜΜ, Eve87 είπε:

Καλησπερα,ειμαι καινούρια στο φορουμ και πρωτη φορα εγκυος.Εχω μια αρκετα δυσκολη εμπειρία με την αδενομυωση που με ταλαιπώρησε εκτος απο σωματικά αλλα και ψυχολογικα,ομως παρολο την παθηση μου καταφερα και ειμαι εγκυος και αυτη την στιγμή ειμαι 5 εβδομαδων και 3 ημερων.Εχω κανει τον πρωτο υπερηχο και τα πραγματα φαίνονται φυσιολογικά,αυτο που θελω να μάθω είναι αν καποια απο εσας προσωπικά ή απο το περιβάλλον σας ειχε θετικη έκβαση της εγκυμοσύνης της.Πραγματικα ελπίζω ο Θεός να μου δωσει την χαρα να γινω μητέρα απλα θεωρω πως αν διαβασω ανάλογες περιπτώσεις με την δικη μου θα μου δώσει περισσότερη δύναμη και θετικη ενεργεια ωστε να μην αγχωνομαι τοσο σε αυτο το μακρυ(στα ματια μου) ταξίδι.Σας ευχαριστω προκαταβολικά για τις οποιες απαντησεις σας, καλη Ανάσταση και καλη συνεχεια.

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Έχω διαγνωσμένη αδενομύωση πάνω από 10ετία και το 2017 γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι με μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Εγώ συνέλαβα με εξωσωματική λόγω δυσκολίας στη σύλληψη, όχι απαραίτητα λόγω της αδενομύωσης αλλά έχοντας ένα αρκετά βεβαρυμένο ιστορικό που περιλάμβανε μεταξύ άλλων ενδομητρίωση και πολυκυστικές. Πέρα από κάποιες συσπάσεις στον 7ο λόγω έντονης κινητικότητας του μωρού δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη, μόνο τρελό άγχος για το αν θα πάνε όλα καλά... που τελικά πήγαν! Σου εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωρό! Θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2021 at 12:42 ΠΜ, Anna3011 είπε:

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Έχω διαγνωσμένη αδενομύωση πάνω από 10ετία και το 2017 γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι με μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Εγώ συνέλαβα με εξωσωματική λόγω δυσκολίας στη σύλληψη, όχι απαραίτητα λόγω της αδενομύωσης αλλά έχοντας ένα αρκετά βεβαρυμένο ιστορικό που περιλάμβανε μεταξύ άλλων ενδομητρίωση και πολυκυστικές. Πέρα από κάποιες συσπάσεις στον 7ο λόγω έντονης κινητικότητας του μωρού δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη, μόνο τρελό άγχος για το αν θα πάνε όλα καλά... που τελικά πήγαν! Σου εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωρό! Θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!

Σε ευχαριστω πολυ για την καταθεση της εμπειρίας σου! Πραγματικά χαιρομαι που ειχες μια θετικη καταληξη στην εγκυμοσύνη σου και χαίρομαι που η αδενομυωση δεν σταθηκε εμποδιο σε αυτη σου την εμπειρία.Μιας και εχω το επιπρόσθετο αγχος λογω της αδενομυωσης χαιρομαι που θα εχω ενα καλο παράδειγμα για να παιρνω κουράγιο για τους μηνες που ελπίζω πως θα ερθουν.Σε ευχαριστω πολυ και παλι και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας, ειμαι 35 χρόνων και εχω δυο παιδακια, εχω διαγνωστει με αδενομυωση και ο γιατρος μου, μου εχει προτινει αφαιρεση μητρας και τραχήλου( αλλα θα αφησει τις ωοθήκες). Μιας και εχω ηδη τεκνοποιησει, αυτο που με αγχωνει ειναι η σεξουαλικη μου ζωη μιας και είμαι μικρη σε ηλικια ακομη ( απεχω αρκετα απο την εμμηνοπαυση). Υπαρχουν γυναικες εδω που να εχουν παρομοιες εμπειριες; Πως ηταν η σεξουαλικη ζωη μετα την αφαιρεση; Εγω θελω να κρατησω τον τραχηλο μου γιατι νομιζω πτι θα επιρρεασει την σεξουαλικη μου ζωη. Ο γιατρος μου βεβαια λεει να τον αφαιρεσει και αυτον και οτι οι προσφατες μελετες λενε οτι δεν επιρρεαζεται η γυναικα σεξουαλικα. Εγω βεβαια ειμαι πολυ αγχωμενη και ολη μερα κλαιω μιας και δεν ξερω τι θα μου συμβει και πως να το διαχειριστω

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2022 at 9:18 ΠΜ, Panagiota2022 είπε:

Εγω βεβαια ειμαι πολυ αγχωμενη και ολη μερα κλαιω μιας και δεν ξερω τι θα μου συμβει και πως να το διαχειριστω

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σας πω σχετικά με το θέμα σας. Ήθελα μόνο να σας πω, πως δεν υπάρχει λόγος να ζείτε μέσα στο άγχος και την ανασφάλεια. Φυσικά η εύλογη ανησυχία είναι αναπόφευκτη. Αλλά να κλαίτε όλη μέρα;! Για ποιόν λόγο;!

Ο ιατρός είναι για να μας λύσει όλες τις απορίες. Να μας ενημερώσει σε βάθος με επιστημονικότητα και με αισιοδοξία. Και για να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες και τους φόβους μας. Το έχετε συζητήσει εκτενώς μαζί του; Μιας και πρόκειται για μια σημαντική επέμβαση έχετε πάρει 2η και 3η γνώμη; Στην θέση σας θα έπαιρνα γνώμες κι από άλλους ειδικούς, θα ζύγιζα την κατάσταση με ψυχραιμία και μετά θα προχωρούσα στην όποια απόφαση. 

Ψυχραιμία και αισιοδοξία! Εύχομαι να σας απαντήσουν και πιο συγκεκριμένα για την περίπτωσή σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σας.

 

Πριν κάποια χρόνια, ενώ προσπαθούσαμε για πρώτο παιδακι και ενώ όλοι οι γιατροί μου λέγανε ότι δεν έχω τίποτα, μετά από δική μου προτροπή έκανα λαπαροσκόπηση όπου βρέθηκε αδενομυωση. 

 

Ο γιατρος την περιόρισε με καυτηριασμό. Κι ενώ μου πρότειναν ένεση διακοπής περιόδου, δεν πρόλαβα να την κάνω γιατί έμεινα αμέσως έγκυος.

 

Τώρα, μετά από εφτά χρόνια και στην προσπάθεια για δεύτερο παιδί, διαπιστώνω ότι υπάρχει ακόμα το θέμα (ξέρω ότι δε λύνεται μια κι έξω, παρά μόνο με υστερεκτομη). 

 

Ωστόσο, όσο διαβάζω εδώ μέσα βλέπω ότι όσες γυναίκες είχαν αυτό το θέμα, προχώρησαν σε εξωσωματική είτε σπερματεγχυση. 

 

Εγώ είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά, κυριολεκτικά πέντε μέρες μετά τη λαπαροσκόπηση.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει χωρίς εξωσωματική; Υπάρχει κάποια γυναίκα με αντίστοιχη εμπειρία;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια μετά απο μια γέννα και μια καισαρική πριν από 1 χρόνο περίπου μου παρουσιάστηκαν αιμορραγιες που ακόμη με ταλαιπωρούν. Έχω βάλει σπιραλ Mirena τώρα θα κλείσω 3μηνες αλλά δε μπορώ να πω ότι έχω μπει σε μια σειρά. Έχει κάποια μαμά μήπως το ίδιο πρόβλημα? Πως το αντιμετωπισατε εσείς? Ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...