Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD....ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?


Recommended Posts

εντωμεταξύ συν τις άλλης έχουμε και θέμα με τον ίκτερο...

κι εμεις το ιδιο!!!

ανά μια ώρα ξυπνά και κλαίει και προσπαθώ να τον θηλάζω.

καλα κανεις και μπραβο σου!!!

και εφοσον υπαρχει και ικτερος τοσο το καλυτερο!!!!

ΘΗΛΑΖΕ ΤΟ!!!!

το μωρο πρεπει να θηλαζει τωρα,εχει αναγκη απο υγρα.

καλη συνεχεια :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ έχω έλειψη ενζίμου G6PD, και τα 3 ξαδέρφια μου.

 

Εμάς (δηλαδή στους γονείς μας) είπαν να μην μυρίζουμε μπογιά. Δε ξέρω αν ισχύει αυτό, πάντως έχουμε βάψει το σπίτι, η θεία μου έβαψε το δικό της, βάψαμε και της γιαγιας μου, και σε όλα ήμασταν μέσα και δε πάθαμε τίποτα. Η μπογιά ήταν άγνωστο αν ήταν η λεγόμενη οικολογική (που υποτίθετε δεν παθένουμε κάτι) γιατί την έφερνε ο μπογιατζής.

 

Ο πατέρας μου, μου έχει πει ότι εκτώς απ τα κουκιά υπάρχει πρόβλημα και με τον ανθό απο το φυτό αλλα όχι με το ίδιο το φυτό (με το οποίο έχω βρεθεί αρκετά κοντά όταν δεν είχε ανθό).

 

Με το depon απ όσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα, και γι αυτό πέρνω (τώρα βέβαια σπάνια γιατί έχω συνηθήσει στον πονοκέφαλο). Πάντως κάθε φωρά που πήγενα στον παιδίατρο (σαν παιδάκι) η αργότερα στον παθολόγο, όταν ερχόταν η στιγμή να μου δώσει φάρμακα του έλεγε ότι έχω την έλλειψη ενζίμου.

 

Όσο για το detol είναι το μόνο που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό.

 

Για το μπλε χρώμα δεν έχω ακούσει κάτι.

 

Έχετε μήπως καμία ιδέα που θα βρούμε μια πλήρη ελληνική λίστα με το τι απαγορεύετε;;; Γιατί στο site με τα αγγλικά δε καταλαβένω τίποτα!!!

 

Και κάτι τελευτέο, μήπως χρειάζετε να κάνω επανεξέταση τώρα που μεγάλωσα;;; Είμαι 17, όσο για το βιβλιάριο υγείας μου λέει μόνο οτι υπάρχει έλειψη και δεν αναφέρει κάποιο νούμερο.

 

Και κάτι που μου ήρθε τώρα, λίγο άκυρο βέβαια. Αν κάνουν μετάγκηση αίματος σε κάποιον που έχει έλειψη ενζίμου, και του δώσουν αίμα απο κάποιον που την προηγούμενη που έδωσε το αίμα είχε φάει μια αρκετή ποσότητα απο κουκιά θα πάθει κάτι αυτός με την έλειψη ενζίμου;;;

 

Φιλικά,

Σταμάτης Α.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μήπως καμία ιδέα που θα βρούμε μια πλήρη ελληνική λίστα με το τι απαγορεύετε;;; Γιατί στο site με τα αγγλικά δε καταλαβένω τίποτα!!!

γεια σου Σταματη,

εγω εχω αυτη τη λιστα :

 

ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΟ 6 ΦΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΥΔΡΟΓΕΝΑΣΗΣ ( G -6 -PD)

Από Bull. WHO 67; 60 1, 1989

 

ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ :

 

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *

ΠΑΜΑΚΙΝΗ

ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

 

ΣΟΥΛΦΟΝΑΜΙΔΕΣ & ΣΟΥΛΦΟΝΕΣ :

ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ

ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ

ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ

ΣΟΥΛΦΑΚΕΤΑΜΙΔΗ (Albucid).

ΣΟΥΛΦΑΦΟΥΡΑΖΟΛΗ (Gantrisin)

ΣΑΛΥΚΙΛΑΖΟΣΟΥΛΦΑΙΠΥΡΙΔΙΝΗ (Salazopyrin)

ΔΑΠΣΟΝΗ***

ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***

ΓΛΥΚΟΖΟΣΟΥΛΦΑΝΙΚΟ Νa (Promin)

Septrin

 

Άλλα ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΑΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ :

 

ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΙΑ ; ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΤΟΊ΄ΝΗ

>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ

>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ

ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ

ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ

ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

 

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ :

 

ΑΚΕΤΥΛΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ (Αspirin) μέτριες δόσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν.

ΑΚΕΤΟΦΕΝΕΤΙΔΙΝΗ (Phenacetin)

Aντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ δηλαδη ντεπον

 

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ :

Β-ΝΑΦΘΟΛΗ

ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ

ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το βιβλιάριο της μπέμπας μου τα τυπωμένα για τον Προληπτικό Έλεγχο Νεογνών, εξετάσεις που παρέχονται από την Πολιτεία στο σύνολο των νεογέννητων της χώρας δωρεάν.

 

1) φαινυλκετονουρία (...)

 

2) Συγγενής υποθυρεοειδισμός (...)

 

3) Η ανεπάρκεια του ενζύμου αφυδρογονάση της 6 - φωσφορικής γλυκόζης (G6PD) δεν είναι αρρώστια. Τα άτομα (μωρά και μεγάλοι) που έχουν την ανεπάρκεια δεν ανέχονται πάντα ορισμένες ουσίες (ναφθαλίνη, κουκιά και πολύ σπάνια ορισμένα φάρμακα) και υπάρχει κίνδυνος να κάνουν οξεία αιμόλυση αν έρθουν σε επαφή μαζί τους (φάνε κουκιά ή μυρίσουν ναφθαλίνη). Η εντόπιση των ατόμων που έχουν αυτή την ευαισθησία και η ενημέρωση τους για το ποιές ουσίες πρέπει να αποφεύγουν, έχει σαν αποτέλεσμα την προστασία τους από κρίση αιμόλυσης.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιγράφω από το βιβλιάριο της μπέμπας μου τα τυπωμένα για τον Προληπτικό Έλεγχο Νεογνών, εξετάσεις που παρέχονται από την Πολιτεία στο σύνολο των νεογέννητων της χώρας δωρεάν.

 

1) φαινυλκετονουρία (...)

 

2) Συγγενής υποθυρεοειδισμός (...)

 

3) Η ανεπάρκεια του ενζύμου αφυδρογονάση της 6 - φωσφορικής γλυκόζης (G6PD) δεν είναι αρρώστια. Τα άτομα (μωρά και μεγάλοι) που έχουν την ανεπάρκεια δεν ανέχονται πάντα ορισμένες ουσίες (ναφθαλίνη, κουκιά και πολύ σπάνια ορισμένα φάρμακα) και υπάρχει κίνδυνος να κάνουν οξεία αιμόλυση αν έρθουν σε επαφή μαζί τους (φάνε κουκιά ή μυρίσουν ναφθαλίνη). Η εντόπιση των ατόμων που έχουν αυτή την ευαισθησία και η ενημέρωση τους για το ποιές ουσίες πρέπει να αποφεύγουν, έχει σαν αποτέλεσμα την προστασία τους από κρίση αιμόλυσης.

 

Τα κουκιά δεν είναι μόνο αν τα φάνε, και ανθός τους δημιουργεί πρόβλημα. Ίσως να μην τον αναφέρουν γιατί είναι κάτι το ασυνήθηστο στις περισότερες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

έχουν ανθό τα κουκιά και το τρώμε;;; Ομολογώ δεν το ήξερα ! Κορίτσι της πόλης... Τα κουκιά θα μπορούσε να μεγαλώνουν σαν τις πατάτες :lol::lol:

 

Δεν τρόμε τον ανθό!!! Απλά είναι πάνω στο φυτό πριν βγουν τα κουκιά! Οπότε προσοχή αν πάτε σε κανένα χωράφι!!!

Πάντως αν δεν έχετε δει κουκιά μιάζουν με γίγαντες απλα είναι πιο σκούρα και μετά το μαγείρεμα είναι σκούρα, και βρομάνε απέσια!!!!!!

 

Τα τελευτέα χρόνια παραλίγο να τα μπερδέψω και να τα φάω κάπιες φορές!!! Ευτιχώς κάθε φορά ροτούσα τι είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ανεπάρκεια G6PD

 

 

 

Τα άτομα που έχουν ανεπάρκεια της G6PD όταν πάρουν ορισμένα φάρμακα και ουσίες μπορεί να κάνουν αιμόλυση (αναιμία, ίκτερο).

Διαβάστε ποια φάρμακα απαγορεύονται τελείως και ποια μπορεί να ληφθούν σε ανάγκη (*).

Σημειώστε την ανεπάρκεια στο βιβλιάριο.

 

ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΓΛΥΚΟΖΟ 6 ΦΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΥΔΡΟΓΕΝΑΣΗΣ ( G -6 -PD)

Από Bull. WHO 67; 60 1, 1989

 

ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ

 

ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *

ΠΑΜΑΚΙΝΗ

ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

 

ΣΟΥΛΦΟΝΑΜΙΔΕΣ & ΣΟΥΛΦΟΝΕΣ

 

ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ

ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ

ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ

ΣΟΥΛΦΑΚΕΤΑΜΙΔΗ (Albucid).

ΣΟΥΛΦΑΦΟΥΡΑΖΟΛΗ (Gantrisin)

ΣΑΛΥΚΙΛΑΖΟΣΟΥΛΦΑΙΠΥΡΙΔΙΝΗ (Salazopyrin)

ΔΑΠΣΟΝΗ***

ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***

ΓΛΥΚΟΖΟΣΟΥΛΦΑΝΙΚΟ Νa (Promin)

Septrin

 

Άλλα ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΑΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ

 

ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΙΑ ; ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΤΟΊ΄ΝΗ

>> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ

>> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ

ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ

ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ

ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

 

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ

 

ΑΚΕΤΥΛΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ (Αspirin) μέτριες δόσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν.

ΑΚΕΤΟΦΕΝΕΤΙΔΙΝΗ (Phenacetin)

Aντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ

 

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ

 

Β-ΝΑΦΘΟΛΗ

ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ

ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

ακουστε για να φριξετε!!!!!!!!!

Σημερα το πρωι καθως χαζευα στο φορουμ ειπα να παρω τηλ στο ινστ υγειας παιδιου για να ρωτησω για τα αποτ του μπεμπη. Μου ειπαν πως εφοσον δεν πηρα κανενα γραμμα σημενει οτι τα αποτ ειναι φυσιολογικα. Ελα ομως που του μπεμπη επειδη ειχε ικτερο του κανανε την εξεταση και στο νοσοκομειο και βρεθηκε με ελλειψη ενζυμου? Το ειπα στην κοπελα στο τηλ και μου ειπε να ζητησω γραπτως το αποτελεσμα. Τωρα εγω τι κανω? Το μωρακι μου εχει ή δεν εχει ελλειψη ενζυμου. Να αμφιβαλο και για τον Βασιλη μου που επεισης δεν πηρα γραμμα με αποτελεσματα?

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

ακουστε για να φριξετε!!!!!!!!!

Σημερα το πρωι καθως χαζευα στο φορουμ ειπα να παρω τηλ στο ινστ υγειας παιδιου για να ρωτησω για τα αποτ του μπεμπη. Μου ειπαν πως εφοσον δεν πηρα κανενα γραμμα σημενει οτι τα αποτ ειναι φυσιολογικα. Ελα ομως που του μπεμπη επειδη ειχε ικτερο του κανανε την εξεταση και στο νοσοκομειο και βρεθηκε με ελλειψη ενζυμου? Το ειπα στην κοπελα στο τηλ και μου ειπε να ζητησω γραπτως το αποτελεσμα. Τωρα εγω τι κανω? Το μωρακι μου εχει ή δεν εχει ελλειψη ενζυμου. Να αμφιβαλο και για τον Βασιλη μου που επεισης δεν πηρα γραμμα με αποτελεσματα?

 

Elena1974 έτσι και αλλιώς με το γράμμα σου λένε πως υπάρχει πιθανότητα να έχει έλλειψη του ενζήμου. Πήρα τέτοιο γράμμα. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι έχει. Στο γράμμα λένε πως θα πρέπει να γίνει ποσοστικός προσδιορισμός στο εξάμηνο αλλά η παιδίατρός μας μου είπε πως είναι καλυτερα να γίνει ο έλεγχος πάνω στο χρόνο. Αν έχεις αμφιβολίες περίμενε και στο χρόνο κάνε και εσύ μια εξέταση αίματος :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας.

ονομαζομαι Γιαννης και ειμαι 23 ετων,εχω και εγω ελλειψη ενζυμου g6pd και γνωριζω καλα τα πραγματα, διοτι τυχενει να ειμαι και δυτης...

οποτε προσεχω αρκετα...

αν σασ ενδιαφερει να μαθετε ποια ειναι αυτα τα φαρμακα που απαγορευοντε μπορειτε να ριξετε μια ματια στο site

 

 

http://www.theabyss.gr/community/index.php?action=printpage;topic=1244.0

 

 

πιστευω να σας βοηθησει...ειναι φορουμ απο γιατρους ιδικουσ και στουσ δυτεσ κοιτανε αυτη την ελλειψη :):) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να αναφέρω σχετικά με τη φάβα που αναφέρθηκε είναι να προσέχετε πολύ γιατί μερικοί επιτήδιοι χρησιμοποιούν κουκιά για "φάβα" πράγμα που καμία σχέση έχει και μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα. Ακόμα και η φάβα Σαντορίνης που λένε στη λαϊκή μερικοί και την πουλάνε 3 ευρώ το κιλό είναι "μαϊμού" καθώς η αυθεντική φάβα (το φάβα που λένε οι Σαντορινιοί) είναι ένα προϊόν που διατίθεται σε μικρή ποσότητα και με μεγάλο κόστος αγοράς. Η ξαδέρφη μου που μένει μόνιμα στη Σαντορίνη μου είπε ότι και οι πλανόδιοι στο νησί πουλάνε "φάβα Τουρκίας" που είναι αμφιβόλου προέλευσης...

 

Δεν διαφημίζω τη φάβα Σαντορίνης, η οποία είναι μοναδική και βγαίνει απο ένα είδος φασολιού, απλά είναι τραγικό να κάνουν τέτοια "απατεωνιά" εις βάρος ανθρώπινων ζωών....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που ήθελα να αναφέρω σχετικά με τη φάβα που αναφέρθηκε είναι να προσέχετε πολύ γιατί μερικοί επιτήδιοι χρησιμοποιούν κουκιά για "φάβα" πράγμα που καμία σχέση έχει και μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα. Ακόμα και η φάβα Σαντορίνης που λένε στη λαϊκή μερικοί και την πουλάνε 3 ευρώ το κιλό είναι "μαϊμού" καθώς η αυθεντική φάβα (το φάβα που λένε οι Σαντορινιοί) είναι ένα προϊόν που διατίθεται σε μικρή ποσότητα και με μεγάλο κόστος αγοράς. Η ξαδέρφη μου που μένει μόνιμα στη Σαντορίνη μου είπε ότι και οι πλανόδιοι στο νησί πουλάνε "φάβα Τουρκίας" που είναι αμφιβόλου προέλευσης...

 

Δεν διαφημίζω τη φάβα Σαντορίνης, η οποία είναι μοναδική και βγαίνει απο ένα είδος φασολιού, απλά είναι τραγικό να κάνουν τέτοια "απατεωνιά" εις βάρος ανθρώπινων ζωών....

 

 

 

αυτο ειναι σωστο, η φαβα εχω ακουσει οτι επιτρεπετε,αλλα η φαβα απο κουκια ειναι αυτη που δεν επιτρεπετε και απαγορευεται αυστηρως..τωρα για την φαβα τησ σαντορινης δυστηχως δεν γνωριζω...:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και εγώ έχω έλλειψη και ο γιος μου

(και ο πατέρας μου και οι αδερφές μου επίσης.....) :roll::roll:

 

εκτός από κουκιά, ναφθαλίνες, ασπιρίνες και κάποια άλλα φάρμακα, δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να τρώμε φάβα (που την τσακίζουμε οικογενειακώς!!!) καθώς και μπλε καραμέλες????

 

θα μου πείτε ????? :?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

 

 

Ti ennoeis mple karameles???

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου. Την έχει η γιαγιά μου, η ο οποία έχει πάθει πολλές φορές κυάνωση γιατί δεν εννοεί να σταματήσει να τρώε κουκιά, την πέρασε στον πατέρα μου κι αυτός σε μένα. Εγώ δεν την έδωσα σε κανένα παιδί μου, ευτυχώς. Αποφεύγω ότι έχει να κάνει με ασπιρίνες, ναφθαλίνες, κουκιά. Πρέπει να το αναφέρουμε παντού και σε καθε γιατρό, νοσοκομείο κλπ. Είναι σημαντικό. Έχω ενημερώσει και τον άντρα μου γιατί μπορεί να τύχει κάτι και να πρέπει να το αναφέρει αυτός.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο γιός μου έχει έλλειψη ενζύμου. Εκτός απο τις γνωστές προφυλάξεις (κουκιά, ναφθαλίνες κλπ) ΠΑΝΤΑ αναφερουμε την έλλειψη στους γιατρούς πριν απο κάθε χορήγηση φαρμάκου! Κατα τ'αλλα δεν είχαμε κανένα αλλο πρόβλημα με αυτό.

Κατι άλλο σχετικό με αυτό. Μου είχε πει μια γνωστή μου η οποία έχει και αυτή έλλειψη, οτι αποφεύγει τα Kellog's και γενικότερα την βιταμίνη Κ. Ξέρει κανείς αν αληθεύει αυτό;

Ακόμα μία απορία

Τα παιδιά με έλλειψη ενζύμου είναι συνήθως χλωμά;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια να σας κανω μια ερωτηση ?

 

εμας στο βιβλιαριο του μικρου μας εχουν γραψει στην ελλειψη ενζυμου 24,00 αυτο σημαινει οτι εχει?

 

αχ απαντηστε μου γιατι ανησηχησα τωρα :(

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Σας ηρθε γραμμα με το αν το εχει η οχι ή σας ζητησαν επαναληπτικο. Μας στειλαν γραμμα που λεει οτι πρεπει να γινει επαναληψη αλλα το γιατι δεν λενε. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα παλαιότερα εξέταση G6PD στο Ιπποκράτειο και στα αποτελέσματα αναφέρει :

Ευρεθείσα τιμή : αποχρωματισμός σε 30'

Γνωρίζει κάποια τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια, καλημέρα!

Έχω κι εγώ έλλειψη αυτού του ενζύμου και πάντα αποφεύγω τις ναφθαλίνες και τα κουκιά. Όσο για τις ασπιρίνες, τώρα πια τις αποφεύγω κι αυτές, αλλά σαν μωρό πήρα πολλές από κείνες τις παιδικές (τις ροζ) και δεν έπαθα τίποτα.... ευτυχώς...

Αυτό που φροντίζω πάντα είναι να ενημερώνω για την έλλειψη αυτή όποιον γιατρό μου χορηγήσει φάρμακα, για οποιοδήποτε λόγο.

Ακόμα και μέσα στο ΙΑΣΩ, πριν μπω στο χειρουργείο για την καισαρική μου κόλλησαν ένα αυτοκόλλητο που υποδείκνυε ότι είμαι αλλεργική. Αλλά μόλις τους έλεγα τί έχω, όλοι έλεγαν "αα, μόνο αυτό;"

Δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά θέλει προσοχή και παρακολούθηση.

 

Το φοβερό όμως είναι ότι σε κάποιες εξετάσεις που έκανα στην 2η εγκυμοσύνη, ζήτησα να επιβεβαιωθεί η έλλειψη του ενζύμου και τα νούμερα που βγήκαν ήταν φυσιολογικά.

Ρώτησα κάποιον γιατρό και μου είπε ότι ή είχαν κάνει λάθος στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκα ή..... μου πέρασε... :shock::shock:

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.... πάντως καλό θα είναι να ξανακάνετε εξετάσεις εσείς ή τα παιδάκια σας, μετά από λίγο καιρό, για να βεβαιώσετε την έλλειψη. Γιατί μπορεί απλά ..... να σας περάσει :!::!::?:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επειδή έχω και εγώ έλλειψη ενζύμου και την πέρασα και στο γιό μου, για να πω την αλήθεια στην αρχή όταν το έμαθα ανησυχησα. από το μαιευτήριο όμως με καθησύχασαν και μου έδωσαν και μια λίστα με φάρμακα που πρέπει να αποφεύγει κάθώς και κουκιά και ναφθαλίνη. αλλά τώρα αυτό με το τρισέλιδο δεν το ήξερα. πάντως όσον αφορά το depon η παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. φυσικά να μην το παίρνει σε τρελές ποσότητες γιατί κανένα φάρμακο δεν πρέπει να παίρνει κανείς γενικά σε μεγάλες ποσότητες αλλά του το δίνω και πραγματικά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα

¨

Έλλειψη ενζύμου έχει και ο γιος και η νεογέννητη κόρη μου. Αυτό με το depon( και γενικά με την παρακεταμόλη) η παιδίατρός μου που γενικώς είναι ψαγμένη δεν μου το είπε. Αυτό που λέει ο δικός σου "όχι σε τρελές ποσότητες " τι εννοεί; Αν το παιδί κάνει πυρετό δεν θα του δίνεις ανά 6ωρο; Είναι τρελλή ποσότητα αυτό;

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...