Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Μπορεις να ζητησεις απο φαρμακειο να σου δωσουν.

Απο φαρμακειο πηρα και την apivita, ζητησα αρνικα και αυτη μου εδωσαν.

Εννοεις καποια συγκεκριμενη?

Αυτή παίρνω εγώ, έχουνε και δωρεάν μεταφορικά.

http://www.feelunique.com/p/Neals-Ya...g-45g?q=arnica

παρομοια συστατικα ειδα οτι εχει με αυτη που πηρα.....εσυ την χρησιμοποιησες και σε μωρο, καλα εμενα τον αλλο μηνα χρονιζει.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φτιαχνουν κι αυτοι αρνικα. Οοσι κανουν ομοιοπαθητικα φαρμακα δλδ. 6 ευρω πληρωσα το βαζακι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω από εδώ

http://www.etsy.com/shop/wildroot?section_id=5564600

 

και έχω πάρει και ένα αντιμικροβιακό balm που τώρα δεν το βλέπω για γρατζουνιές κλπ. Ρώτα την αν θες. Η Λέσλυ έχει πολύ καλά προιόντα (και σύζυγο ¨ελληνα - είναι ο χημικός της επιχείρησης). Αλλιώς από καλό φαρμακείο τύπου Φιλιάνο / Προβατά.

 

Δεν έχεις σε χάπια άρνικα? Εγώ σε καλά χτυπήματα στο κεφάλι δίνω χάπι οπωσδήποτε.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας μας εξήγησε ότι το Αερολίν είναι το πιο ακίνδυνο απ' όλα τα εισπνεόμενα γιατί δεν περιέχει κορτιζόνη.

Γενικά το δίνουνε οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί σε έκτακτες περιπτώσεις αναπνευστικών προβλημάτων σε παιδάκια.

Ένα βράδυ που την πήρα τηλέφωνο στις 11 η ώρα (όταν είχε βροχοπνευμονία η κόρη μου) γιατί είχε πολύ άσχημη ταχύπνια μου είχε πει να της δίναμε αερολίν αν είχαμε στο σπίτι (καλό είναι λέει να το έχουμε στο σπίτι), αλλά δυστυχώς δεν είχα και περάσαμε πολύ αγωνιώδη και δύσκολη νύχτα...

 

Και όπως ξέρεις η γιατρός μας πολύ δύσκολα δίνει φάρμακα, εδώ στη βροχοπνευμονία και δεν μας έδωσε αντιβίωση!

 

Ρόζυ μου η παιδίατρος μας σου έδωσε αερολίν σε βροχοπνευμονία και προφανώς πολύ καλά έκανε. Αλλά οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν τα αερολίν με το παραμικρό στο πρώτο καλό κρύωμα. Και εκεί ενίσταμαι. Δεν κατάλαβα ότι η κατάσταση του παιδιού της geonik είναι τόσο σοβαρή για αερολίν.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα ,χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας !

η μικρη μου 9 μηνων κανει συχνα βρογχιολιτιδες την εχουμε κανει ακτινα θωρακος δεν εδειξε κατι ,βαρος παιρνει κανονικα , παρολα αυτα αρρωσταινει πολυ ευκολα και παιρνει αερολιν πολυ συχνα ..

Επειδη δεν μπορω να την βλεπω αλλο σε αυτην την κατασταση θα ηθελα να μου προτεινετε εναν ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικο γιατρο στην θεσσαλονικη για να παω την μικρη μου

σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα ,χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας !

η μικρη μου 9 μηνων κανει συχνα βρογχιολιτιδες την εχουμε κανει ακτινα θωρακος δεν εδειξε κατι ,βαρος παιρνει κανονικα , παρολα αυτα αρρωσταινει πολυ ευκολα και παιρνει αερολιν πολυ συχνα ..

Επειδη δεν μπορω να την βλεπω αλλο σε αυτην την κατασταση θα ηθελα να μου προτεινετε εναν ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικο γιατρο στην θεσσαλονικη για να παω την μικρη μου

σας ευχαριστω!

 

Εδώ είναι οι γιατροί παιδίατροι: http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.php?specialty=pediatrician

 

αν θες μη-γιατρό έχω υπόψη μου, μάλλον θα είναι φθηνότερα.

Όπως έχει ξαναγραφεί δεν είναι απαραίτητο να είναι και παιδίατρος αλλά για 9μηνών θα το προτιμούσα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι οι γιατροί παιδίατροι: http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.php?specialty=pediatrician

 

αν θες μη-γιατρό έχω υπόψη μου, μάλλον θα είναι φθηνότερα.

Όπως έχει ξαναγραφεί δεν είναι απαραίτητο να είναι και παιδίατρος αλλά για 9μηνών θα το προτιμούσα.

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...

Αν ηταν για εμενα δεν θα το εψαχνα τοοοσο πολυ αλλα ειναι πολυ μικρη και αγχωθηκα λιγο ..Θα ηθελα να ειναι γιατρος βασικα κι ας μην ειναι παιδιατρος

εξαλου οπως ειδα δεν υπαρχουν και πολλοι παιδιατροι ..αλλα μη-γιατρος τι σημαινει ασχολειται μονο με ομοιοπαθητικη ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

το επίπεδο της άσκησης της Ομοιοπαθητικής στην Ελλάδα είναι από το υψηλότερα στον κόσμο, χωρίς καμία διάθεση υπερβολής. Σε αυτό συντελέσαν, αφενός η θετική εμμονή της Ελληνικής Εταιρείας Ομοιοπαθητικής Ιατρικής, που ιδρύθηκε το 1971, να διαφυλάξει την άσκηση της, μόνο από ιατρούς,...

από Σπύρο Κυβέλλο

 

Επιπλέον http://www.homeopathy.gr/iatrikos_syllogos.html

Προσωπικά δεν είμαι τόσο απόλυτος.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια λιγο "ανοητη" ερωτηση γιατι δεν θυμαμαι την απαντηση ενω την ηξερα???

Ξεκινησε η μικρη ομοιοπαθητικη 6 μηνων..βασικα πηγαμε και της πηρε ο γιατρος ιστορικο...μεχρι τωρα που ειναι 2.5 την χρειαστηκαμε δυο φορες...μια που μας εδωσε ενα καψουλακι πριν απο εμβολιο κι αλλη μια σε γερη ιωση οταν ηταν 9-10 μηνων η οποια αντιμετωπιστηκε με επιτυχια πολυ γρηγορα κιολας.Δεν ξαναχρειστηκαμε βοηθεια γιατι μεχρι τωρα οτι περασε ηταν πολυ γρηγορο και ανουσιο,κανεναν πυρετακο της μιας ημερας που περναγε ευκολα με λιγο dolal κι αυτο σπανια!

Τελευαταια ομως κι απο την στιγμη που πηγαμε παιδικο,ειχε εντονο βηχα,χωρις πυρετο ή αλλα συμπτωματα (κολλησε κι εμενα και το περασα πολυυυυυυυ χειροτερα:confused:)..την αφησα καμια εβδομαδα χωρις αγωγη μηπως περασει...ειδα κι αποειδα και εννοειται ειδα ξανα τον ομοιοπαθητικο που μας εδωσε αγωγη 3 ημερων.Την ακολουθησαμε και ολα καλα,μειωθηκε αισθητα ο βηχας...Τωρα μας ειπε να δωσουμε και σταγονες για ανοσοενισχυση...για 3 μηνες/10 ημερες τον μηνα...

Και ερωτω...χαμομηλι μπορω να της δινω στα διαστηματα που σταματαμε???Μαλλον οχι εε???

Και τι μπορω να δινω για να μαλακωνει λιγο η κοιλιτσα της..??απο τοτε που πηγε παιδικο κανει απεργια σε φρουτα-λαχανικα και δεν βγαινει το στομαχακι της ευκολα!

Οποτε της εδινα λιγο χαμομηλακι το βραδυ την χαλαρωνε και την βοηθουσε!

Εχετε αποψη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marsolan καλύτερα να πάρεις τον ομοιο τηλέφωνο για το χαμομήλι. Ο δικός μου λέει ότι ειναι αναλόγως το φάρμακο.

 

σε ευχαριστω..νομιζα οτι απαγορευεται γενικα.Θα του τηλεφωνησω να σιγουρευτω!

Link to comment
Share on other sites

marsolan καλύτερα να πάρεις τον ομοιο τηλέφωνο για το χαμομήλι. Ο δικός μου λέει ότι ειναι αναλόγως το φάρμακο.

Eπισης και εμεις, αναλογως το φαρμακο, μου αναφερει αν δεν κανει το χαμομηλι.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

marsolan καλύτερα να πάρεις τον ομοιο τηλέφωνο για το χαμομήλι. Ο δικός μου λέει ότι ειναι αναλόγως το φάρμακο.

έτσι είναι, ίσως να γνωρίζουν και στο φαρμακείο (η Προβατά στο Μαρούσι πάντως το λέει)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

 

Και τι μπορω να δινω για να μαλακωνει λιγο η κοιλιτσα της..??απο τοτε που πηγε παιδικο κανει απεργια σε φρουτα-λαχανικα και δεν βγαινει το στομαχακι της ευκολα!

Οποτε της εδινα λιγο χαμομηλακι το βραδυ την χαλαρωνε και την βοηθουσε!

Εχετε αποψη??

 

Eγω πινω τζιντζερ (κοβω κομματακι βαζω στη τσαγιερα και γεμιζω ζεστο νερο) Αναλογως πσοσοτητας βγαινει η γευση. Ειναι καλο, δυναμωτικο κι αποτοξινωτικο. Βαζεις και μια κουταλια μελι με λιγο λεμονι και εξαφανιζεται η γευση. Αλλιως μπορεις να της δινεις λιγο ζεστο νερο με μελι και λεμονι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα ,εχω πρσγμστικα αναγκη απο την γνωμη σας ...

Η μικρη μου οπως εχω ξαναγραψει αρρωσταινει συχνα μασκες aerolin και ολα τα υπολοιπα!

Σκεφτηκαμε λοιπον να της κανουμε ομοιοπαθητικη μηπως γινει καλυτερα ..πραγματι η γιατρος της γραφει φωσφορο και ενα μηνα το παιδι ηταν καλυτερα απο ποτε

Περασαμε ολοι γαστερντεριτιδα και μονο η μικρη δεν κολλησε

Πριν λιγες μερες ομως κολλησαμε ιωση και εγω και η μικρη και ο μεγαλος μου γιος ,παιρνω την γιατρο μου δινει ενα φαρμακο δεν κανει τιποτα την παιρνω τηλ την αλλη μερα μου δινει αλλο για να μην πολυλογο της εδινα ενα συγκεκριμενο μαζι με αλλα τα οποια αλλαζανε αλλαξαμε γυρο στα 4 ομοιπαθητικα μεχρι που πνιγοτανε απο τον βηχα και της σταματησα τα ομοιο και της εδωσα aerolin κουραστικα να ακουω αν δεν φτιαξει δωσε αυτο κι αν δεν φτιαξει και με αυτο δωσε εκεινο κι αν κι αν και αν!!!!! θα παμε στο νοσοκομειο και θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε ....

Αυτο που θελω να ρωτησω ηταν αν πρεπει να αλλαξω η οχι ομοιο κατα την γνωμη σας ...γιατι μου φενεται οτι το φαρμακο που εδινε εκανε δουλεια ,δεν μπορεσε να τα βγαλει περα με την ιωση οποτε τι κανω σε αυτην την περιπτωση ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O οργανισμός θέλει παραπάνω από ένα μήνα να δυναμοποιηθεί και να μπορεί να ξεπερνά χωρίς χημικά τις δυσκολίες. Εγώ θα έλεγα αν τις δώσεις και άλλη ευκαιρία. Εγώ όταν βλέπω τα πράγματα κρίσιμα επιμένω για επίσκεψη. Τότε ακόμα και ομοιοπαθητικός, κρίνοντας καλύτερα, μπορεί να δώσει ακόμα και αερολιν ή αντιβιώση ή ...

Σε επόμενη επίσκεψή σας θα λάβει υπόψη της το περιστατικό και θα συνταγογραφήσει κατάλληλα.

Από την άλλη αν θεωρείς πως δεν μπορείς να αντέξεις πάλι τέτοια κατάσταση, θέλει επιμονή και υπομονή η ομοιοπαθητική, ίσως είναι καλό να σκεφτείς να κόψεις γενικά την ομοιοπαθητική.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχουν 2-3, είχε χρησιμοποιήσει η γυναίκα μου πριν λίγα χρόνια επιτυχώς.

Όχι όμως με μαγικό τρόπο, τόσο που αναρωτιόταν αν την βοήθησε το ομοιοπαθητικό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε αν κάνει κάτι σε αιμοροϊδες; βασικά αν έχει τις μαγικές δυνατότητες να τις εξαφανίσει εντελώς! :)

Benostan ή κάπως έτσι. Ο Κ. μου το σύστησε για αλλο λόγο αλλά κάνει πρωτίστως για αιμοροείδες.

 

Επίσης:

http://www.etsy.com/listing/72858693/hem-rid-balm

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

την πήρα την benostan. Εντάξει δεν με πονάνε η αλήθεια είναι αλλά επειδή τις έβγαλα τώρα στον τοκετό και μου κακοφάνηκε έλεγα μπας και εξαφανιστούν με την ομοιοπαθητική....αλλά τώρα δεν πάω να του σκάσω ενα 50αρικο.

Link to comment
Share on other sites

για αυτήν την περίπτωση ίσως μπορείς να κάνεις τον γιατρό του εαυτού σου, εμείς έτσι είχαμε κάνει, ψάχνοντας.

 

πχ

http://www.umm.edu/altmed/articles/hemorrhoids-000077.htm

(αν θυμάμαι καλά το πρώτο ταίριαζε καλύτερα)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

για αυτήν την περίπτωση ίσως μπορείς να κάνεις τον γιατρό του εαυτού σου, εμείς έτσι είχαμε κάνει, ψάχνοντας.

 

πχ

http://www.umm.edu/altmed/articles/hemorrhoids-000077.htm

(αν θυμάμαι καλά το πρώτο ταίριαζε καλύτερα)

 

αν δηλαδή αποφασίσω να πάρω κάτι μόνη μου να πάρω 30 ch και για πόσες μέρες ομως; ο γιατρός μου έδωσε arnica και η αλήθεια ειναι οτι δεν με ενοχλούν καθόλου τώρα. Απλά αναρωτιώμουν αν μπορούν να εξαφανιστούν εντελώς οχι να ειναι μόνο ασυμπτωματικές. Διάβασα οτι το χειρουργείο ειναι πιο επίπονο από τη γέννα οπότε no way!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, είναι και η γέννα σου πρόσφατη.

Ψάξε για "hemorrhoids natural treatment" στο net.

π.χ. http://altmedicine.about.com/od/healthconditionsetol/a/hemorrhoids.htm

 

τελευταία λύση το χειρουργείο!

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ομοιοπαθητική για 1 χρόνιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με δοθηίνες και σταφυλόκκοκο.

Ξέρει κάποιος να μου συστήσει κάποιον ομοιοπαθητικό στη Θεσ/νικη?

 

Διάβασα την λίστα αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη έστω και σε πμ.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ!

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, πριν μερικές μέρες επισκέφθηκα έναν ομοιοπαθητικό γιατρό και μου συνέστησε να πάρω Lycopodium.

Είμαι στην προσπάθεια για μια δεύτερη εγκυμοσύνη (έκανα προχθές σπερ/ση) και έχω ήδη αρχίσει κορτιζόνη, αντιπηκτικές κλπ κλπ

Για όλα αυτά φυσικά και τον ενημέρωσα.

Παρά το γεγονός ότι μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να παίρνω το φάρμακο και να μείνω έγκυος, εγώ φοβάμαι, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει ο οργανισμός μου, μην έχω κάποια αντίδραση που να εμποδίζει εγκυμοσύνη, μην αντιδράσει ο οργανισμός αρνητικά στο φάρμακο, θα πιάσει αφού παίρνω κορτιζόνη;;; κλπ κλπ κλπ.......δεν ξέρω.......... Χίλια δυό σκέφτομαι.........

Εσείς που κάνετε καιρό ομοιοπαθητική και είστε γνώστες του πεδίου αυτού έχετε να μου προτείνετε κάτι;;; Τι θα κάνατε στη θέση μου;;; Θα ξεκινάγατε;;; Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε ομοιοπαθητική με το συγκεκριμένο φάρμακο ή με άλλο στην εγκυμοσύνη;;;

Φοβάμαι να την αρχίσω τώρα πάνω που είμαι στην προσπάθεια............ αλλιώς δεν θα με πείραζε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...