Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ JUMBO


Recommended Posts

"μονο κατι φορμακια που μου εφερε η πεθερα μου με 3ευρω(ενεκα τσιγγουνιας) και με το που του τα φορεσα αρχισε να βγαζει στα ποδαρακια του καντηλες...τυχαιο...δεν ξερω"

 

Μηπως τα ειχε πλυνει με μη βρεφικο απορρυπαντικο ή ειχε βαλει μαλακτικο στο πλυσιμο; Το λεω γιατι και εγω το επαθα με ρουχακια βιοτεχνιας που αγορασε και τα επλυνε με προδερμ αλλα εβαλε και μαλακτικο και τον πειραξε. Γεμισε ολοκληρος με σπυρακια. Μετα βεβαια τα επλυνα ξανα εγω με προδερμ αλλα χωρις μαλακτικο και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παλι θεωρω πως οτι πληρωνεις παιρνεις...τα ρουχα του mothercare ειναι μεν ακριβα αλλα δε συγκρινονται...τα πλενεις τα ξαναπλενεις δεν παθαινουν τπτ...ουτε ξεχυλωνουν ουτε τπτ.

 

νομιζω ειναι σχετικο και αυτο με τα απορρυπαντικα και με το ξεχειλωμα. παιζουν ρολο ολα στα παιδικα ρουχα. αν εχουν εστω κ λιγο (πχ 5%) λαστιχο, στο ποσους βαθμους τα πλενεις, με τι τα πλενεις ποσες φορες τα χεις πλυνει...

Εχω ρουχα απο mothercare που τωρα στο λαιμο χωραει το δικο μου το κεφαλι... και φορμακια που το κατω μερος εχει "μακρυνει" τοσο πολυ που αντι για 6 μηνων το παιδι πρεπει να ναι τουλαχιστον 12μηνων! (αλλα τα μανικια ειναι για 6 μηνων αλλιως θα μου πειτε σιγα το προβλημα!)

Απο το τζαμπο ας πουμε μου εχουν μπει στο πλυσιμο αλλα δε μου χει ξεχειλωσει κανενα.

Α και να σημειωσω πως αλλαξιερα προσωπικα δε χρειαστηκα γιατι ακομα και τωρα τις αλλαζα στην αρχη πσνω στα κρεββατια τους με σελτεδακι, και στη συνεχεια στο δικο μου που χει και απλα! νομιζω πως η αλλαξιερα δεν ειναι απο τα απαραιτητα. καλα εγω δε πηρα και ριλαξ, αντ αυτου πηραμε απο τζαμπο μια κουνια ηλεκτρικη με ψαρακκια και χρωμματα και τετοια της φισερ πραις που κυριολεκτικα τα βγαλε τα λεφτα της 100 φορες!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα κινεζικα ειναι οποτε παρτα στα τζαμπο να σου μεινουν και λεφτα. τωρα για αγορες οπως καροτσι, καθισματακι αυτοκινητου, κλπ ακομα και στα τζαμπο εχουν απο γνωστες εταιρειες, εκει μην τσιγκουνευτεις ειδικα στο καθισμα αυτοκινητου μην παρεις το πιο φτηνο που θα βρεις. οσο για τα ρουχαλακια και τις πετσετες εμενα μια χαρα με βολεψανε οτι εχω παρει απο τζαμπο, ιδια ποιοτητα με αυτα αλλων αλυσιδων μπεμπε πιο ακριβων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω αξεσουάρ από τα τζάμπο αλλα όσων αφορά τα υφάσματα που ακουμπά το μωρό είμαι λίγο πιο προσεκτική. Δηλαδή καλύτερα βρεις ένα μαγαζί με παιδικά/βρεφικά ρουχαλάκια ή και βιοτεχνία και να πάρεις ελληνικότατα προιόντα. Πήρα κορμάκια τζάμπο και κορμακια βιοτεχνίας (ίδια τιμή) και δεν συγκρίνονται της βιοτεχνίας. Πλένονται και παραμένουν το ίδιο αφράτα και δροσερά ενώ τα τζάμπο στο πρώτο πλύσιμο πιάνουν κομπάκια. Τώρα μπιμπερό οι τιμές είναι ίδιες παντού. Και στο φαρμακείο ίδιες είναι. Πάντως όσο μπορούμε ας ενισχύουμε τις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις.

απο κορμακια τα καλυτερα ειναι της μινερβα! φοραμε τα μινερβακια (το ν4) απο 7 μηνων, τωρα κοντευει 2 και της κανουν ακομα, τα εχω λιωσει στο πλυσιμο και δεν εχουν παθει τιποτα, ουτε ερεθιζουν το δερματακι της

Link to comment
Share on other sites

απο κορμακια τα καλυτερα ειναι της μινερβα! φοραμε τα μινερβακια (το ν4) απο 7 μηνων, τωρα κοντευει 2 και της κανουν ακομα, τα εχω λιωσει στο πλυσιμο και δεν εχουν παθει τιποτα, ουτε ερεθιζουν το δερματακι της

 

Nai τα ξεχασα!

Οντως ειναι τελεια. Κι'εμεις τα εχουμε λιωσει και ειναι σαν καινουρια.

Του jumbo περα απο το οτι ξεθωριαζουν και κανουν κομπακια μπαινουν καi στο πλυσιμο και ειnαι για την Barbie! :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
....Πάντως όσο μπορούμε ας ενισχύουμε τις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις.

 

Σωστότατο!!!!!!!!!!!

 

 

.... Τα mothercare περασαν απο δυο παιδια και τα χαρισα σε φιλη που εκανε αλλα δυο! Δεν συγκρινονται (ουτε και στην τιμη βεβαια! :( )

Τα next ειναι καπου αναμεσα.

Μου αρεσαν επισης πολυ τα Marks & Spencer.

 

Και εμεις αυτές τις τρεις μάρκες φορέσαμε και adams και minerva. Δύο παιδιά δικά μου και δύο ανήψια Και τώρα τα δίνω σε μια γνωστή φίλης με ... δίδυμα.

 

Είχα αγοράσει και 3 από το jumbo. Πετάχθησαν μετά το πρώρο πλύσιμο. Και πλένω από μαθήτρια ... δημοτικού. Δε φταίει το πλύσιμο! Φταίει το άθλιο υλικό τους

 

 

 

Και κάτι άλλο για τη φίλη που θα γεννήσει. Προλαβαίνεις τις εκπτώσσεις που ξεκινάνε σε δύο εβδομάδες; Αν ναι μπορείς να πάρεις ποιοτικά φορμάκια σε καλές τιμές και σε διάφορα μεγέθη να έχεις μέχρι του χρόνου...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πήραμε από τα Jumbo κάποια πραγματάκια για την μπέμπα που περιμένω....

Την επόμενη ημέρα πήγαμε στη λαική για νυχτικές και πιτζαμάκια για μένα για το μαιευτήριο και βρήκα φορμάκια, μπουρνουζοπετσέτες, ζιπουνάκια και γενικά ότι πήρα από τα jumbo στις ίδιες περίπου τιμές αλλά πολύ καλύτερα ποιοτικά....

Ειδικά τα μπουρνουζάκια δεν συγκρίνονται....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα Τζαμπο εχουν κατηγορηθει επισημα πολλες φορες για ακαταλληλα υλικα στα πραγματα τους θα σας συμβουλευα ειδικα για πραγματα που ακουμπανε πανω στο δερμα των παιδιων σας να μην τα χρησιμοποιειτε. Υπαρχουν αλλες μαρκες το ιδιο φθηνες και ποιο ποιοτικες. Ζαρα, H&M, και ακομα ακομα και λαικη που αναφερθηκε πιο πανω την προτιμω και την εμπιστευομαι περισσοτερο απο τα Τζαμπο σε ρουχα.

 

Στην ουσια εμενα φοραει μαδερκεαρ απο μικρη αλλα πλεον χρηματικα δεν μας παιρνει οποτε ψωνιζω Ζαρα, H&M, και Marks and Spencer. Και φυσικα τα Ελληνικοτατα και ποιοτικοτατα Μινερβακια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ..ειδικά για 0-12 μάδερκερ φορμάκια , ειναι τα καλύτερα ποιοτικά και δεν παθαίνουν τίποτα..επίσης της Μινέρβα..Τα τζάμπο είναι όπως τα παιχνίδια, όλα κινέζικα χειρότερης ποιότητας από τα άλλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα Λητω εχουν καλες τιμες και καλη ποιοτητα, οτι πηρα απο jumbo απλα τα πεταξα. Δες και στα ηρα και στα motercare. Αν θες παντως απεφυγε το εν λογω μαγαζι και να φανταστεις οτι καποτε ημουν φαν, μεχρι και τα πετσετακια που ριχνεις πανω σου για να το ρεψεις δεν απορροφανε γουλια γαλα. Πολυ κακη ποιοτητα, ουτε για παιχνιδια δεν παω εκει. Περνα και απο Μουστακα εχει απειρα ηδη απο μπιμπερο, αλλαξεριες, σαλιαρες κλπ. Εγω ακομα και τωρα ψωνιζω απο Μουστακα και λητω

Link to comment
Share on other sites

Θέλει παρά πολύ προσοχή όταν ψωνίζεις jumbo προϊόντα ειδικά για βρεφικά είδη και παιχνίδια!

Έχει μάρκες (Chicco, fisher prices κτλ) οπού οι τιμές πιθανών να είναι φθηνότερες ενώ σε άλλα προϊόντα μάρκας (σαμπουάν, κρέμες, αφρόλουτρα, απορρυπαντικά) είναι σίγουρα ακριβότερα.

Σαν μην μάρκας παιχνίδια και ρούχα έχω βρει άπειρες φορές στο site της γενικής γραμματείας καταναλωτή http://www.efpolis.gr/el/rapex/list/rapex-an/15-rapex-2012.html όπου σχεδόν κάθε εβδομάδα βγαίνουν προϊόντα που εκλέχθηκαν και είναι επικίνδυνα. Θα δείτε άπειρα προϊόντα jumbo (όπως ρούχα σε στάμπα που βρεθήκαν με πολλαπλάσια από το επιτρεπτό σε μόλυβδο…).

Βέβαια έχω ψωνίσει και εγώ πολλές φορές γιατί όσο ναι έχει την γοητεία του… αλλά θέλει προσοχή και να έχεις επίγνωση το τι ψωνίζεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κ εγω με τα κοριτσια!!! δεν ψωνισα ουτε ενα φορμακι στην μπουμπουκα μου απο το jumbo!! προτειμω τα mothercare τα οποια ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...φοβερη ποιοτητα,επισης ζαρα εμεινα ευχαριστημενη απλα παιρνω μεγαλυτερο νουμερο γιατι ειναι στενες οι γραμμες κ ηρα!! βεβαια απο το jumbo αγοραζω πολλα παιχνιδια fisherprice τα οποια εκτος απο το amazon δεν βρισκω πουθενα πιο φθηνα!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλες κ με το καλο τα μωρακια σας.Βρε κοριτσια θέλω να σας πω κάτι για τα mothercare λόγω οτι δουλεύει η Θεια μου μεσα μην σας ξεγελάσει η τιμή είναι φτιαγμένα στην Κίνα ΌΛΑ αν διαβάσετε προσεχτικά το λέει όπως κ του jumbo όλα θα διαφήμισης είναι τίποτα άλλο το έχω ψάξει κ στα αλλα κ τελικα λέω jumbo γιατι όλα κινεζικά είναι απλα τα πρώτα κ καλα είναι μάρκα μην δίνεται τσάμπα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κ με το καλο τα μωρακια σας.Βρε κοριτσια θέλω να σας πω κάτι για τα mothercare λόγω οτι δουλεύει η Θεια μου μεσα μην σας ξεγελάσει η τιμή είναι φτιαγμένα στην Κίνα ΌΛΑ αν διαβάσετε προσεχτικά το λέει όπως κ του jumbo όλα θα διαφήμισης είναι τίποτα άλλο το έχω ψάξει κ στα αλλα κ τελικα λέω jumbo γιατι όλα κινεζικά είναι απλα τα πρώτα κ καλα είναι μάρκα μην δίνεται τσάμπα λεφτα!

 

καλησπερα

δεν ειναι ακριβως τα ιδια...η mothercare χρησιμοποιει κινεζικο αλλα οχι ιδια ποιοτικος με τα τζαμπο...τα βλεπω κ στην πραξη....τα mothercare ειναι τελεια στο πλυσιμο και το σιδερο ενω το τζαμπο ξεχειλωνονται και τα κουμπωματα χαλαανε....πληκτρολογισε motherbaby ,,ειναι πρατυριο και εχει πολυ ωραια πραγματα και καλα!!!επισης καλα ειναι και τα ΗΡΑ ,,,εχω παω στο εργοστασιο και ειναι ελληνικα!!!στον αγιο δημητριο ειναι...εχω φιλη που ειναι ανηψια των μετοχων....επισης εχω παρει και ρουχα απο lidl και μου εχουν βγει πολυ καλα......αλλα ειναι να τρελενεσαι...παρα παρα πολλα πραγματα...οταν παω σε μαγαζια τα θελω ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω κάνει διάφορες αγορές από τα Jumbo. Ποτέ όμως δεν πήρα ρούχα. Η ποιότητά τους είναι άθλια. Μόνο κανά καλτσάκι παιδικό και αυτό όταν μεγαλώσει το παιδάκι.

Πολύ καλά βαμβακερά έχει και το prenatal.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο γιο μου, αγόραζα όλα τα ρουχαλάκια από allouette (δούλευα εκεί παλιότερα και είχαν πάρα πολύ καλές ποιότητες). στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι κοντένουν και φαρδένουν για κάποιο λόγο. από τα mothercare ότι είχα αγοράσει βγήκε πολύ καλό, ούτε ξεχείλωναν ούτε ξεθώριαζαν. τώρα για τη μπέμπα έχω ψωνίσει πάρα πολλά από τα prenatal, λητώ και ήρα. είναι όμορφα και αρκετά οικονομικά, ειδικά τα prenatal. για να δούμε τι θα μας βγουν...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω στο πρωτο μου τα πηρα ολα απο τα jumbo και φορμακια και αργοτερα μπιτζαμακια και φορμες,πηρα και απο αλλα καταστηματα αλλα επι το πλειστον ηταν jumbo, τι να σας πω ευχαριστημενη ειχα μεινει και με τα κουμποματα τους και με τα χρωματα τους....ενταξει ομως καποια ξεχειλωναν στο πλυσιμο οπως και απο αλλες μαρκες, τωρα το αγορακι μου ειναι 6χρονων και σε λιγο ερχεται το κοριτσακι μας που θα ξεκινησουμε μ΄αυτα......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...