Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Ελα vasdeli μου δεν ηξερα ! Κ μενα μου εχει πριν τον υπνο ενα ποτηρι γαλα η ενα γιαουρτι ! Λες αυτο να βοηθαει ν μην ανεβαινει το ζαχαρο? το ειχα κοψει τις τελευταιες μερες ! θα το ξαναδοκιμασω !!!!

Κοιτα τι μαθαινει κανεις !

 

Αν κοριτσια εσεις ειστε στο τελος εγω ειμαι στην αρχη ακομα δυστυχως !!!

 

Επισης την κανω μια βδομαδα και εχασα κ γω σχεδον 2 κιλα !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω το τελευταιο γευμα με το γαλα δεν το παιρνω γιατι τρωω το βραδυνο που περιπου 8.30 με 9.00 και μετα για το γαλα θα επρεπε να περιμενω μεχρι τις 11 που ειμαι κουδουνι απο την νηστα. Εμφανιζω και εγω καποιες φορες ζαχαρο νηστειας αλλα οταν ρωτησα το γιατρο αν φταιει το τελευταιο γευμα μου απαντησε οτι δεν εχει καμια σχεση αλλα φταινε οι ορμονες εγκυμοσυνης. Εσεις για το κατα ποσο σχετιζεται το ζαχαρο νηστειας με το τελευταιο γευμα εχετε ρωτησει γιατρο ή το συμπερανατε απο μονες σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Και εγω το εχω παθει αυτο με το ροδι, και δεν εφαγα απλα λιγο αλλα ενα ολοκληρο!

Ολα τα αλλα φρουτα με μετρο δεν με πειραζουνε και προσοχη και στο πορτοκαλι το βραδυ και αυτο μου το ανεβασε μια φορα! υπονομη σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το τελευταιο γευμα με το γαλα δεν το παιρνω γιατι τρωω το βραδυνο που περιπου 8.30 με 9.00 και μετα για το γαλα θα επρεπε να περιμενω μεχρι τις 11 που ειμαι κουδουνι απο την νηστα. Εμφανιζω και εγω καποιες φορες ζαχαρο νηστειας αλλα οταν ρωτησα το γιατρο αν φταιει το τελευταιο γευμα μου απαντησε οτι δεν εχει καμια σχεση αλλα φταινε οι ορμονες εγκυμοσυνης. Εσεις για το κατα ποσο σχετιζεται το ζαχαρο νηστειας με το τελευταιο γευμα εχετε ρωτησει γιατρο ή το συμπερανατε απο μονες σας?

 

Το ζαχαρο νηστειας εχει σχεση με το τελευταιο γευμα γιατι γενικα το ζαχαρο ανεβαινει εαν αφησεις πολλες ωρες αδειο το στομαχι σου.Εαν φας το βραδυνο πχ στις 8.30 και μετα πρωινο στις 9,ειναι πολλες ωρες αδειο το στομαχι.Γενικα το ζαχαρο θελει,ανα 3 ωρες σχεδον ενα μικρο γευμα(εννοειται κατι που να επιτρεπεται).Και ναι αυτες ηταν οι οδηγιες του ενδοκρινολογου μου οταν ημουν εγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασχετως με το τι τρως,εαν υπαρχει ζαχαρο στην εγκυμοσυνη,μπορει να σου κανει ξαφνικα μια πολυ υψηλη τιμη,λογω των ορμονων και μονο.Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι το ειχα υπο ελεγχο με αυστηρη διατροφη για 3 μηνες και ξαφνικα ενα πρωι μου κανει ενα μπαμ και δεν κατεβαινε με τιποτα,οποτε αρχισα ινσουλινες.

Επισης για το ζαχαρο ειδικος ειναι ο ενδοκρινολογος και οχι ο γυναικολογος.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο μου ειπε ο γιατρος να τρωω καθε τρεις ωρες???? κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις !!!!!

 

Ε τοτε να τρωμε !!! χαχαχαχα!!!

 

Παντως αν πειναω συνεχεια τρωω αγγουρακια και καροτακια !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εξηγειται η θεωρια της βραδυνης νηστειας βρε Σηλια μου.

 

Ο ενδοκρινολογος μου το τελευταιο γευμα με το γαλα μου το εχει βαλει στις 22.00 στο προγραμμα που μου εδωσε. Αν τηρουσα το προγραμμα παλι θα ηταν πολλες οι ωρες μεχρι τις 8.00 πμ του πρωινου. Θεωρω οτι το γαλα το εβαλε το βραδυ οχι για το ζαχαρο νηστειας αλλα για την προσληψη επαρκους ασβεστιου.

 

Τελος η 3ωρη καταναλωση τροφης σχετιζεται με τις καθημερινες ημερησιες δραστηριοτητες και την καυση της γλυκοζης. Το βραδυ δεν καις πολυ γλυκοζη οποτε δεν χρειαζεσαι τροφη. Εξαιρεση ειναι αν παιρνεις ινσουλινη οποτε φοβασαι για υπογλυκαιμιες.

 

Πιστευω περισσοτερο την αποψη της συνδεσης του ζαχαρου νηστειας με το ορμονικο θεμα της εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου πρόγραμμα περιλαμβανει γεύμα ανά 3 ώρες, δηλ πρωινό, φρούτο ή σνακ, μεσημεριανό (υδατάνθρακας 100 γραμ και πρωτεΐνη 180 κρέας ή 200γρ ψάρι και σαλάτα και 1 φέτα ψωμί και 20 γρ τυρί) μετά πάλι φρούτο ή σνακ και βραδυνό (υδατάνθρακας 60 γραμ και πρωτεΐνη 120 και σαλάτα και 1 φέτα ψωμί και 20 γρ τυρί) και σνακ πριν τον ύπνο, το οποίο βέβαια δεν το τρώω ποτέ. Το ζάχαρο νηστείας το πρωΐ δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από 75. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν κάνετε ποτέ επαλήθευση στο μετρητή σας. Όταβ βρίσκω χαμηλές τιμές μετά από γεύμα και κάνω επαλήθευση, έχει τύχει να βρω απόκλιση πάνω από 10 %, που υποτίθεται ότι είναι αποδεκτό. αυτό το λέω γιατί πήρα τηλ στην εταιρεία του μετρητή. το έχει διαπιστώσει καμιά σας;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαπιστωσει και εγω μεγαλες αποκλισεις με τις μετρησεις- αν και κανω επαληθευση μονο οταν μου φαινονται τελειως κουφα τα αποτελεσματα. Πηρα και εγω την Bayer (χρησιμοποιω το contour). Η εταιρεια μου εστειλε νεα συσκευη αλλα συνεβει ξανα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όλα αυτά τα μηχανάκια δεν είναι εντελώς αξιόπιστα αλλά έχουν μια ενδεικτική κατάσταση της γλυκόζης του οργανισμού.

Περίπτωση : Καμπύλη ζακχάρου σε νοσοκομείο.

Αρχικά λέγαμε για 3ώρη καμπύλη. Η νοσηλεύτρια μου λέει στο 2ώρο θα κάνουμε μια μέτρηση με μηχανάκι και θα δούμε αν θα συνεχίσουμε. Το αποτέλεσμα, επειδή έγω είχα 3 μηχανάκια παρακαλώ και τριπλοτσέκαρα τα αποτελέσμα μόνο από περιέργεια και τα τρία είχαν αποκλιση μεταξύ τους από 30 έως 50 μονάδες. Που σημαίνει κάποιο με έβγαζε με φυσιολογική ανοχή, κάποιο οριακά και το άλλο παθολογικό!:shock::shock::shock:

Τι αποτέλεσμα να πιστεψω τώρα.

Α! επίσης τα μηχανάκια δίνουν πιο υψηλές τιμές από την κανονική αιματοληψία.

Για αυτό όσες μετριέστε με τα μηχανάκια μην σας πολυ αγχώνουν αρκεί να κρατάτε τις τιμές όσο τον δυνατόν πιο χαμηλες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ καλά και ωραία σε διατροφολόγο έχει σκεφτεί να πάει κανείς ?ο ενδοκρινολόγος και ο διαβητολογος έχουν μια γενική γνώση και θα σας δώσουν μια γενική κατεύθυνση αλλά δεν είναι αυτή που θα βγάλουν ένα διαιτολόγιο με βάση της ανάγκες σας.και αυτό που κάνουν ορισμένη ανταλλάζουν διατροφές δεν είναι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

πως κάνω επαλήθευση στο μηχανάκι. εγώ άρχισα ινσουλίνη αλλά η γλυκόζη νηστείας δεν πέφτει ίσως φταίει το άγχος στη δουλειά. Εγώ πήγα σε διαιτολόγο και μου είπε τι φαγητά πρέπει να τρωω αλλά δεν μου είπε αναλυτικά για κάθε μέρα και πόσο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα αυτά τα μηχανάκια δεν είναι εντελώς αξιόπιστα αλλά έχουν μια ενδεικτική κατάσταση της γλυκόζης του οργανισμού.

Περίπτωση : Καμπύλη ζακχάρου σε νοσοκομείο.

Αρχικά λέγαμε για 3ώρη καμπύλη. Η νοσηλεύτρια μου λέει στο 2ώρο θα κάνουμε μια μέτρηση με μηχανάκι και θα δούμε αν θα συνεχίσουμε. Το αποτέλεσμα, επειδή έγω είχα 3 μηχανάκια παρακαλώ και τριπλοτσέκαρα τα αποτελέσμα μόνο από περιέργεια και τα τρία είχαν αποκλιση μεταξύ τους από 30 έως 50 μονάδες. Που σημαίνει κάποιο με έβγαζε με φυσιολογική ανοχή, κάποιο οριακά και το άλλο παθολογικό!:shock::shock::shock:

Τι αποτέλεσμα να πιστεψω τώρα.

Α! επίσης τα μηχανάκια δίνουν πιο υψηλές τιμές από την κανονική αιματοληψία.

Για αυτό όσες μετριέστε με τα μηχανάκια μην σας πολυ αγχώνουν αρκεί να κρατάτε τις τιμές όσο τον δυνατόν πιο χαμηλες.

 

Αυτο που γραφεις οτι τα μηχανηματακια δειχνου παραπανω τιμη,το εχω καρατσεκαρει!!!!Πηγαινα στο μικροβιολογικο και απο την ενεση που που μου επαιρνε αιμα,εβαζε η κοπελα μια σταγονιτσα στο μηχανημα. 75 στο μικροβιολογικο,87 στο μηχανημα ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΙΜΑ!!!Δεν ξερεις ποσο χαρηκα που το διαπιστωνει και καποιος αλλος γιατι νομιζα οτι τα παιξε το μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εξηγειται η θεωρια της βραδυνης νηστειας βρε Σηλια μου.

 

Ο ενδοκρινολογος μου το τελευταιο γευμα με το γαλα μου το εχει βαλει στις 22.00 στο προγραμμα που μου εδωσε. Αν τηρουσα το προγραμμα παλι θα ηταν πολλες οι ωρες μεχρι τις 8.00 πμ του πρωινου. Θεωρω οτι το γαλα το εβαλε το βραδυ οχι για το ζαχαρο νηστειας αλλα για την προσληψη επαρκους ασβεστιου.

 

Τελος η 3ωρη καταναλωση τροφης σχετιζεται με τις καθημερινες ημερησιες δραστηριοτητες και την καυση της γλυκοζης. Το βραδυ δεν καις πολυ γλυκοζη οποτε δεν χρειαζεσαι τροφη. Εξαιρεση ειναι αν παιρνεις ινσουλινη οποτε φοβασαι για υπογλυκαιμιες.

 

Πιστευω περισσοτερο την αποψη της συνδεσης του ζαχαρου νηστειας με το ορμονικο θεμα της εγκυμοσυνη.

 

Κι εγω που νομιζα οτι γι αυτο βαζουν αργα ενα σνακ...:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με την σιλια. Το γεύμα προ ύπνου είναι το πιο σημαντικό για την ρύθμιση του ζαχάρου.

 

οταν η γιατρός μου βλέπει αυξημένο το πρωινό νηστείας με ρωτάει μήπως

ξέχασα το γέυμα προ υπνου

 

στην αρχή έπινα μόνο το γάλα γιατί μαζί με τη φρυγανία με φούσκωνε

τώρα τα τρώω και τα 2 και έχει φτιάξει το πρωινό νηστείας

 

μόνο που ένα βράδυ έκανα μέτρηση από μόνη μου

(δεν μου είχε πεί η γιατρός) 45 λεπτά μετά το γεύμα προ ύπνου

(δεν άντεχα παραπάνω γιατί νύσταζα) και έδειξε 130:eek:.

 

όταν της το είπα και πρότεινα να το ελαττώσω

μου είπε να συνεχίσω να το τρώω κανόνικα

 

εγώ πλέον τρώω γιαούρτι όπως και στο πρωινό

το γάλα μου ανεβάζει το ζάχαρο γενικότερα...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Ελα vasdeli μου δεν ηξερα ! Κ μενα μου εχει πριν τον υπνο ενα ποτηρι γαλα η ενα γιαουρτι ! Λες αυτο να βοηθαει ν μην ανεβαινει το ζαχαρο? το ειχα κοψει τις τελευταιες μερες ! θα το ξαναδοκιμασω !!!!

Κοιτα τι μαθαινει κανεις !

 

Ω, ναι! Το πιστεύω ακράδαντα! άλλωστε όταν παρέλειπα το προ ύπνου γεύμα πάντα το νηστείας ήταν μεγαλύτερο...

 

Για να φανταστείς πόσο σημαντικό είναι το προ ύπνου γεύμα θα σου πω ότι σε γνωστή μου που παρουσίασε διαβήτη κύησης ο διαβητολόγος της την υποχρεώνει να ξυπνά στις 3 τα χαράματα και να πίνει μισή κούπα γάλα! ;)

 

Όταν ο οργανισμός μένει πολλές ώρες χωρίς καύσιμα(τροφή), παράγει μόνος του τροφή(γλυκόζη) για να τραφεί...με αποτέλεσμα λοιπόν να ανεβαίνει το ζάχαρο!;)

 

Γι' αυτό και τα μικρά γεύματα κάθε 3 ώρες είναι απαραίτητα....

 

Εμφανιζω και εγω καποιες φορες ζαχαρο νηστειας αλλα οταν ρωτησα το γιατρο αν φταιει το τελευταιο γευμα μου απαντησε οτι δεν εχει καμια σχεση αλλα φταινε οι ορμονες εγκυμοσυνης. Εσεις για το κατα ποσο σχετιζεται το ζαχαρο νηστειας με το τελευταιο γευμα εχετε ρωτησει γιατρο ή το συμπερανατε απο μονες σας?

 

Όχι, δεν το έχω συμπεράνει μόνη μου....

Μην παραλείπεις το προ ύπνου....

 

Το ζαχαρο νηστειας εχει σχεση με το τελευταιο γευμα γιατι γενικα το ζαχαρο ανεβαινει εαν αφησεις πολλες ωρες αδειο το στομαχι σου.Εαν φας το βραδυνο πχ στις 8.30 και μετα πρωινο στις 9,ειναι πολλες ωρες αδειο το στομαχι.Γενικα το ζαχαρο θελει,ανα 3 ωρες σχεδον ενα μικρο γευμα(εννοειται κατι που να επιτρεπεται).Και ναι αυτες ηταν οι οδηγιες του ενδοκρινολογου μου οταν ημουν εγκυος.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Δεν νομιζω οτι εξηγειται η θεωρια της βραδυνης νηστειας βρε Σηλια μου.

 

Ο ενδοκρινολογος μου το τελευταιο γευμα με το γαλα μου το εχει βαλει στις 22.00 στο προγραμμα που μου εδωσε. Αν τηρουσα το προγραμμα παλι θα ηταν πολλες οι ωρες μεχρι τις 8.00 πμ του πρωινου. Θεωρω οτι το γαλα το εβαλε το βραδυ οχι για το ζαχαρο νηστειας αλλα για την προσληψη επαρκους ασβεστιου.

 

 

Θα διαφωνήσουμε αλλά δεν θα μαλώσουμε....

 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν κάνετε ποτέ επαλήθευση στο μετρητή σας. Όταβ βρίσκω χαμηλές τιμές μετά από γεύμα και κάνω επαλήθευση, έχει τύχει να βρω απόκλιση πάνω από 10 %, που υποτίθεται ότι είναι αποδεκτό. αυτό το λέω γιατί πήρα τηλ στην εταιρεία του μετρητή. το έχει διαπιστώσει καμιά σας;;

 

Βεβαίως, συμβαίνει! Απόκλιση μέχρι και 15 με 20 μονάδες. Είναι αποδεκτό...

 

ΌΛΑ καλά και ωραία σε διατροφολόγο έχει σκεφτεί να πάει κανείς ?ο ενδοκρινολόγος και ο διαβητολογος έχουν μια γενική γνώση και θα σας δώσουν μια γενική κατεύθυνση αλλά δεν είναι αυτή που θα βγάλουν ένα διαιτολόγιο με βάση της ανάγκες σας.και αυτό που κάνουν ορισμένη ανταλλάζουν διατροφές δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου....Ο διαβητολόγος μπορεί να δώσει διατροφή και να την προσαρμώσει ανάλογα με τις μετρήσεις σου....

 

 

 

 

μόνο που ένα βράδυ έκανα μέτρηση από μόνη μου

(δεν μου είχε πεί η γιατρός) 45 λεπτά μετά το γεύμα προ ύπνου

(δεν άντεχα παραπάνω γιατί νύσταζα) και έδειξε 130:eek:.

 

όταν της το είπα και πρότεινα να το ελαττώσω

μου είπε να συνεχίσω να το τρώω κανόνικα

 

εγώ πλέον τρώω γιαούρτι όπως και στο πρωινό

το γάλα μου ανεβάζει το ζάχαρο γενικότερα...

 

Μια χαρά ήταν το 130 για 45 λεπτά μετά το γεύμα...γιατί φοβήθηκες;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

vasdeli μου θα σε εμπιστευτω για το βραδυνο γαλα μηπως και το φτιαξω το πρωινο ζαχαρο. Δωσε οδηγιες :D- Τι ωρα τρως το βραδυνο και τι ωρα μετα παιρνεις το θαυματουργο γαλατακι?

Link to comment
Share on other sites

οχι μετα τις 9 και με μια φρυγανίτσα....

 

καλέ κοριτσια ενω ειμαι αυστηρη στη διαιτα, με πιανει καμια φορα και θα τσιμπησω και παο το φαγητο των άλλων.......κανω πολύ κακο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ισχυει αυτο με το γαλα και το ζαχαρο ! Το κανω κ γω πλεον !

 

και το γαλα το απεχθανομαι αλλα κανω υπομονη κλεινω τη μυτουλα κ το πινω ! Μπλιαξ !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

vasdeli μου θα σε εμπιστευτω για το βραδυνο γαλα μηπως και το φτιαξω το πρωινο ζαχαρο. Δωσε οδηγιες :D- Τι ωρα τρως το βραδυνο και τι ωρα μετα παιρνεις το θαυματουργο γαλατακι?

 

Κυρίως στις 9 το βράδυ. Αλλά και καμιά φορά πιο αργά. Αυτό όμως που έχει σημασία είναι πριν τον ύπνο(ακόμη και στις 2 τα χαράματα αν κοιμηθείς) να πιεις το γαλατάκι σου......:lol:

 

τελικα ισχυει αυτο με το γαλα και το ζαχαρο ! Το κανω κ γω πλεον !

 

και το γαλα το απεχθανομαι αλλα κανω υπομονη κλεινω τη μυτουλα κ το πινω ! Μπλιαξ !!!!

 

Μπορείς να τρως γιαούρτι αν σου κάθεται καλύτερα!!!:-P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι μετα τις 9 και με μια φρυγανίτσα....

 

καλέ κοριτσια ενω ειμαι αυστηρη στη διαιτα, με πιανει καμια φορα και θα τσιμπησω και παο το φαγητο των άλλων.......κανω πολύ κακο?

 

Έκανες καμιά μέτρηση;:lol:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...