Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Aυτη ειναι η τουρτα που εφτιαξα για τα γενεθλια της κορης μου,η πρωτη μου αποπειρα με ζαχαροπαστα.P8280111-1.jpg

 

 

 

Ματζιο τελεια η τουρταα!!!!!! Μπραβοοοοοο εχω καταενθουσιαστει μια τετοια σκεφτομουν και εγω για τα γενεθλια της μικρης...

 

Να μου δωσεις την συνταγη μαλλον περνα απο το σπιτι να μου δειξεις παραστατικα χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια,εχω ξανακανει τουρτα αλλα οχι με ζαχαροπαστα,δεν ειναι και τοσο δυσκολη.

Ναντια οποτε θες...θα σου στοιχισει κατι παραπανω βεβαια χαχαχαχαχα

Να την κανεις δεν ειναι πολυ δυσκολη και η μικρη θα ενθουσιαστει η δικια μου ξετρελαθηκε!

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια βοήθεια!!!!!

κι εγώ θέλω ιδέες για το πάρτυ των κοριτσιών.

θα τους το κάνω μαζί αυτή την φορά και θέλω ιδέα για την τούρτα. Έλεγα να μην έχω δύο ξεχωριστές τούρτες αλλά μία.

Πώς θα μπορούσε να είναι όμως????

Καμία μανούλα με δίδυμες κόρες μήπως έχει καμία ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το site έχω "κλέψει" αρκετες ιδεές για τούρτες. Ειναι καταπληκτικό! Απο εκει θα αντιγραψω την gormiti τουρτα μας.

 

Μαρτζιο καταπληκτικη τουρτα. Μπραβο. Αν και την φοβαμαι λιγο την ζαχαροπαστα. Δεν την εχω χρησιμοποιήσει ποτε? Ειναι ευκολη? Και το κυριοτερο την βρίσκεις ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

daffy κι εγω τη φοβομουν αλλα τελικα δεν ειναι καθολου δυσκολη.Τι εννοεις αν την βρισκεις ευκολα? Εγω την εκανα ακολουθωντας τις οδηγιες απο τις συνταγες της παρεας που ηταν πολυ κατατοπιστικες και δεν δυσκολευτηκα καθολου, ανοιξε το φυλλο πολυ ευκολα. Βεβαια δεν ξερω αν δυσκολευει λιγο αν πρεπει να το στρωσεις ομοιομορφα πανω σε μια τουρτα γιατι εγω το εριξα επανω και το αφησα οπως επεσε για να γινουν οι πτυχες του φορεματος αλλα δεν νομιζω.Το κακο ειναι οτι επειδη διαβασα οτι δεν κανει τη ζαχαροπαστα να τη βαλεις στο ψυγειο επρεπε να τη φτιαξω τελευταια στιγμη και αγχωθηκα λιγο, μαλλον κακως γιατι οση τουρτα περρισεψε την εβαλα σε κουτι στο ψυγειο και δεν επαθε τιποτα.

nirma κι εγω εκανα παρτυ και για τα δυο κοριτσια μου αλλα δεν ειμαι υπερ της μιας τουρτας δεν συμφωνουσαν και στα σχεδια η καθεμια ειχε τις προτιμησεις της μετα σκεφτομουν τη στιγμη που θα σβηνουν τα κερακια μην εχουμε τιποτα ευτραπελα οποτε εκανα δυο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daffy κι εγω τη φοβομουν αλλα τελικα δεν ειναι καθολου δυσκολη.Τι εννοεις αν την βρισκεις ευκολα? Εγω την εκανα ακολουθωντας τις οδηγιες απο τις συνταγες της παρεας που ηταν πολυ κατατοπιστικες και δεν δυσκολευτηκα καθολου, ανοιξε το φυλλο πολυ ευκολα. Βεβαια δεν ξερω αν δυσκολευει λιγο αν πρεπει να το στρωσεις ομοιομορφα πανω σε μια τουρτα γιατι εγω το εριξα επανω και το αφησα οπως επεσε για να γινουν οι πτυχες του φορεματος αλλα δεν νομιζω.Το κακο ειναι οτι επειδη διαβασα οτι δεν κανει τη ζαχαροπαστα να τη βαλεις στο ψυγειο επρεπε να τη φτιαξω τελευταια στιγμη και αγχωθηκα λιγο, μαλλον κακως γιατι οση τουρτα περρισεψε την εβαλα σε κουτι στο ψυγειο και δεν επαθε τιποτα.

nirma κι εγω εκανα παρτυ και για τα δυο κοριτσια μου αλλα δεν ειμαι υπερ της μιας τουρτας δεν συμφωνουσαν και στα σχεδια η καθεμια ειχε τις προτιμησεις της μετα σκεφτομουν τη στιγμη που θα σβηνουν τα κερακια μην εχουμε τιποτα ευτραπελα οποτε εκανα δυο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

εβαλες κ γλυκερινη?? που τη βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

εβαλες κ γλυκερινη?? που τη βρηκες?

Στα φαρμακεία, ζητάτε βρώσιμη γλυκερίνη.

Και εγώ έκανα αυτή απο τις συνταγές της παρέας.

Η Αλεξία Αλεξιάδου, σε μια εκπομπή της δούλευε την ζαχαρόπαστα με κορν φλαουρ. Τι εννοώ, επειδη η πάστα είναι σαν το ζυμάρι, όταν χρειάζεται να την πλάσουμε, αντί να βάλουμε άχνη ρίχνουμε κορν φλαουρ και μετά φεύγει εύκολα.

Επίσης εδώ [YOU TUBE]vndU4rxaQkk[/YOU TUBE] (δεν είδα αν έχει ξαναμπει το λινκ) θα δείτε αναλυτικά.

Τη ζαχαρόπαστα την έφτιαξα 2 μέρες πριν καλύψω τη τούρτα μας, την χρωμάτισα και αφού την έπλασα, την έκανα μπαλάκια και τα κάλυψα σφιχτά και πολλές φορές με ζελατίνα (wrap) για τρόφιμα τα οποία φύλαξα στο ψυγείο. Τα έβγαλα απο το πρωί και το απόγευμα είχαν μαλακώσει και τα δούλεψα κανονικά.

Επίσης επειδή περίσσεψε, την είχα στο ψυγείο και μετά απο 1 εβδομάδα έφτιαξα κάτι άλλο και δεν είχε πάθει κάτι η ζαχαρόπαστα!!!!!!! Ούτε είχε ξεραθεί, αφού την είχα κλείσει καλά με ζελατίνα.

Κορίτσια είναι πανεύκολο, σας το λέω εγώ που δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια μου.

Το αποτέλεσμα όμως ήταν αυτό

IMGP0753.jpg

 

και αυτό την 2η φορά

IMGP0858.jpg

Καθόλου άσχημα για πρώτη φορά!!!

Τώρα ετοιμάζομαι να κάνω την τούρτα της Μαργιώς για τα γενέθλια της βαπτιστήρας μου, ελπίζω να μου πετύχει!

Link to comment
Share on other sites

Την ζαχαρόπαστα την έκανες μόνη σου ή την αγόρασες???

Moνη μου την εκανα

 

εβαλες κ γλυκερινη?? που τη βρηκες?

 

Δεν εβαλα γλυκερινη,για να πω την αληθεια τη φοβηθηκα λιγο, και δεν υπηρχε κανενα προβλημα με τη ζαχαροπαστα δεν ξερω σε τι θα βοηθουσε η γλυκερινη αλλα και χωρις αυτη μια χαρα γινεται.:rolleyes:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή προσπαθούσα να μη βάλω πολλά χρώματα έκανα αυτήν όταν ήταν 3 χρόνων

http://img835.imageshack.us/img835/4963/p1010079.jpg όπου υπάρχει κόκκινο έχει γίνει με σιρόπι φράουλα χειροποίητο και τα περιγράμματα με γλάσο σοκολάτας. Στα 5 της έκανα αυτήν

http://img52.imageshack.us/img52/1227/p1170308.jpg .

Επίσης για όσους το ψάχνετε γλυκερίνη δεν έβαλα και έγινε τέλεια. Επειδή έκανα το βράδυ το πάρτυ, είχα φτιάξει τη ζαχαρόπαστα και την είχα καλά καλυμένη στο ψυγείο και το μεσημέρι την έφτιαξα. Έγινε σούπερ!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margio τώρα είδα και τη δικιά σου... Και έλεγα θα είμαι πρωτοπόρος :D . Πάντως πρέπει να ξέρουμε ότι ο,τι και να κάνουμε, αν έχουν βάλει το χεράκι τους θα τους φαίνεται καταπληκτικό! Θυμάμαι την πρώτη χρονιά στο σταθμό που της είχα φτιάξει μια τούρτα - κάστρο και ακόμα θυμάται που είχε βάλει για πύργους στις 4 γωνίες χωνάκια παγωτού ανάποδα (που εγώ το θεωρούσα εύκολη λύση μιας και ήμουνα έγκυος και δεν είχα καθόλου όρεξη τη συγκεκριμένη περίοδο!)

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στα 5 τους ολα τα κοριτσακια barbie ζητανε!!

Ναι εχεις δικιο χαρηκαν παρα πολυ ολη τη διαδικασια που ετοιμαζαμε τις τουρτες.

Τη Minnie πως την πετυχες ετσι τελεια?Εγω φοβαμαι να κανω σχεδιο γιατι δεν πιανει το χερι μου.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας!! Κατερίνα να σε ρωτήσω κάτι? Τι κούπα χρησιμοποίησες για να μετρήσεις το νερό και τη γλυκόζη? Πόσα περίπου μλ.χωράει η κούπα που χρησιμοποίησες εννοώ. Έκανα κι εγώ τη συνταγή από το συγκεκριμένο σάιτ στις 14 Αυγούστου για τα γενέθλια του γιου μου αλλά μάλλον η κούπα ήταν μεγάλη και έβαλα πάνω από δυο κιλά άχνη για να γίνει ζύμη. Να σκεφτείς ότι ενώ είχα ήδη βάλει μπόλικη άχνη δεν έβλεπα φως στον ορίζοντα και αναγκάστηκα να πάρω το μισό μείγμα και να του προσθέσω επιπλέον άχνη για να γίνει ζύμη!

Έφτασα σε σημείο να λέω ότι την άλλη φορά θα χρησιμοποιήσω φλυτζανάκι του καφέ! :lol: Τελικά τα κατάφερα και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

th_giorgis1551.jpg

 

Έκανα λιονταράκια λόγω του ζωδίου... Και τη στόλισα με κουφέτα. Για τα λιονταράκια χρησιμοποίησα υγρό χρώμα ζαχαροπλαστικής αλλά δεν το συνιστώ γιατί χαλάει την υφή της ζαχαρόπαστας και δουλεύεται δύσκολα. Την άλλη φορά θα φροντίσω να παραγγείλω έγκαιρα χρώμα σε πάστα. Αλλά ελπίζω να βρω άκρη με την κούπα και τις μετρήσεις γιατί αγανάκτησα στην 1η μου προσπάθεια! Θα σου ήμουν υπόχρεη αν μου δώσεις τα φώτα σου! Ευχαριστώ πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έβαλα γλυκερίνη και έγινε μια χαρά

επίσης mikio σίγουρα έβαλες κιλά άχνη?? το σακουλάκι είναι μισό κιλο (εγώ έτσι την έπαθα:mrgreen::mrgreen:) ευτυχώς το είδα νωρίτερα και έκανα την μισή δόση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα!! Ήταν 400γρ το σακουλάκι,είχα πάρει 3 για καβάτζα και καλά και τελικά έβαλα 5 και να σκεφτείς ότι στα 3 που δεν είχε πήξει ξεχώρισα το μισό μείγμα και συνέχισα στο μισό να προσθέτω άχνη. Αν το είχα αφήσει όλο το μείγμα θα ξόδευα ίσα με 10 σακουλάκια άχνη! :lol: H κούπα που χρησιμοποίησα ήταν σχετικά μεγάλη ίσως να έβαζε και 300γρ υγρό οπότε αν συνολικά τα υγρά ήταν 225 γρ ίσως να ήταν πολύ. Αν πρέπει να χρησιμοποιήσεις κούπα των 200μλ πέφτει κατά πολύ η ποσότητα των υγρών. Ίσως για αυτό το λόγο να μη μου έπηζε με τπτ! Γιαύτο ρωτάω. Δυστυχώς δεν μπορώ να μετρήσω να σας πω με σιγουριά πόσο έβαζε η κούπα γιατί δεν την έκανα στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

τότε δεν ξέρω τι να σου πω εγώ πάντως είχα χρησιμοποιήσει φλιτζάνι του τσαγιού και δεν έβαλα από την αρχή όλο το σακουλάκι σκεπτόμενη ότι αν είναι λιγότερα τα υγρά θα βγεί οκ ή αν είναι μαλακό θα συμπληρώσω με ζάχαρη

Link to comment
Share on other sites

τότε δεν ξέρω τι να σου πω εγώ πάντως είχα χρησιμοποιήσει φλιτζάνι του τσαγιού και δεν έβαλα από την αρχή όλο το σακουλάκι σκεπτόμενη ότι αν είναι λιγότερα τα υγρά θα βγεί οκ ή αν είναι μαλακό θα συμπληρώσω με ζάχαρη

 

Σωστή! ;) Κι εγώ την επόμενη φορά θα βάλω φλιτζάνι του τσαγιού κι όχι κούπα. Παρομοίως κι εγώ πρόσθετα σταδιακά ζάχαρη. Αλλά μάλλον η κούπα ήταν η αιτία του κακού! Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Αν και τα επόμενα γενέθλια είναι μακριά μπορεί να την φτιάξω για άλλη χρήση πχ. να καλύψω τη βασιλόπιτα κι ελπίζω όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια τι ποσοτητα σας βγηκε;;;Ποσο του κιλου δηλαδή ή παραπάνω απο κιλό;;;

 

Eγώ έτσι όπως τα κατάφερα δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια... Αλλά υπολογίζω ότι θα βγαίνει περίπου 1.200 άντε 1300 γρ. το ανώτερο... Θα σου πουν σίγουρα οι άλλες κοπέλες! Φτάνει πάντως να καλύψεις τούρτα και να κάνεις και "κατασκευές"! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΤΕΛΕΙΕς.................ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕς............

Εδω στην Θεσσαλονικη υπαρχει μια κοπελα που σπουδασε Γαλλια μονο για τουρτες και οι τιμες ειναι λογικοτατες....

και οι 3D Απο 13 ευρω...αλλα ειναι λιγο μακρια 20 χιλ απο το κεντρο της πολης...

 

 

Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις στοιχεία αυτής της κοπέλας;

Ευχαριστώ πολύ!

vxB0.jpgAL6kp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...