Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις μητρας


Recommended Posts

kalispera koritsia! eimai kai kenourgia k den gnorizw kala tin selida...eimai ston 8o mhna k shmera loipon to vradi eniosa elafri pono periodou stin deksia mou meria k amesos o ponos sti mesh.kratise peripou 5 lepta k meta eniotha tin kilia mou polu varia.den kserw ti einai oute katalavenw an einai sispaseis,fovamai mipos geniso prowra. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν εννοεις βαρια μηπως εννοεις οτι πετρωσε γιατι αν ναι ειναι συσπαση.Απο οτι ξερω δεν πρεπει να εχουμε περιοδικους πονους σαν της περιοδου αν εχουμε πρεπει να ειδοποιουμε αμεσα το γιατρο μας.(καπως ετσι ξεκινανε οι πονοι πριν τον τοκετο)Εσενα ηταν συνεχομενος αρα δεν νομιζω να ειναι τιποτα αλλα παρολ αυτα πρεπει να ενημερωσεις το γιατρο σου.Το εκανες?.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 19η εβδομάδα και χθες μόλις ξάπλωσα να κοιμηθώ αισθάνθηκα σαν να μαζεύτηκε το μωρό στη μέση της κοιλιάς μου και να έγινε ένα μικρό κουβαράκι εκεί. Αλλά δεν πονούσα. Κάποιες φορές συνήθως όταν τρώω και μετά αισθάνομαι κάποιες τσιμπιές γύρω από τον αφαλό, πιστεύω πως είναι θέμα πέψης. Αύριο θα πάω στο γιατρό και θα ρωτήσω, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα πως αυτός θα καταλάβει αν έχω συσπάσεις? Υπάρχει πχ κάποιο μηχάνημα ή απλά το καταλαβαίνει από τα συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συσπασεις απο την 5η εβδομαδα και το καταλαβαινε απο τα συμπτωματα αλλα πριν καμια εβδομαδα που με πονεσε το βραδυ αρκετα η κοιλια μου πηγα το πρωι στη κλινικη για καρδιοτοκαγραφημα φαινεται και εκει.Ειμαι στην 24η εβδομαδα.Και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα πεψης μαλλον σε ενοχλει το εντερο σου.Δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Από την 5η εβδομάδα?? Πάρα πολύ νωρίς. Σου έδωσε μαγνήσιο και κάποια θεραπεία?

Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο και ξέρω πολλές κοπέλες που τους το δίνει ο γιατρός προληπτικά από αρκετά νωρίς.

Το καρδιοτοκαγράφημα τι ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω παιρνω μαγνησιο...ειμαι στην 15η βδομαδα...πριν 2βδομαδες καναμε αυχενικη κ ολα καλα, αλλα νιωθω κ γω κατι σαν σφαχτες χαμηλα στη μητρα που κ που...οχι καθε μερα αλλα πχ την παρασκευη με ειχε πιασει απο το απογευμα ως το βραδυ...τωρα σε 2 βδομαδες θα ξαναπαω στον γιατρο μου κ θα του το πω αλλα επειδη εγω ειχα κ πριν την εγκυμοσυνη κολιτιδα---φανταστειτε ειχα παει κ στο νοσοκομειο με κολικο του εντερου!-με πιανει το εντερο μου...καταλαβαινω τον πονο αυτο αλλα αμα κανει το εντερο συσπασεις, λογικα δεν επηρεαζει κ τη μητρα? μου ειχε πει ο γιατρος οτι δεν θελουμε να κανει συσπασεις το εντερο...νομιζω οτι κ στην εγκυμοσυνη επηρεαζεται η κολιτιδα...ισως αυτο να ευθυνεται κ για τη μητρα,,,,βεβαια δεν ειμαι γιατρος....ειχατε ακουσει κατι τετοιο? η συμβαινει σε εσας? ευτυχως με το σιδηρο παω μερα παρα μερα τουαλετα---ω ναι, ειμαι αναποδο πλασμα εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

nai loipon piga sto giatro mou anevase to magnisio anti gia ena dld twra duo k mou eipe na pernw vutopar...diavasa k stis odigeie k grafei oti einai gia na stamatame ton prooro toketo,auto den me kathisixase fisika alla toulaxiston kserw ti einai...k telika itane sispash ontos ekeino to vradu...euxaristw polu MARIA-EUGENIA

Link to comment
Share on other sites

Από την 5η εβδομάδα?? Πάρα πολύ νωρίς. Σου έδωσε μαγνήσιο και κάποια θεραπεία?

Εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο και ξέρω πολλές κοπέλες που τους το δίνει ο γιατρός προληπτικά από αρκετά νωρίς.

Το καρδιοτοκαγράφημα τι ακριβώς είναι?

Οχι δεν μου εδωσε μαγνησιο τοσο νωρις μου εδωσε utrogestan μεχρι και την 13η εβδομαδα απο κει και περα μου εδωσε μαγνησιο και το τελευταιο μηνα περιπου παιρνω και yutopar.Ειναι ενα μηχανημα που μετραει τους χτυπους της καρδιας του μωρου και τις συσπασεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα χθες στο γιατρό και μου είπε πως δεν είναι συσπάσεις. Είναι από το έντερο μου. Μου είπε πως δεν είναι σύμφωνος να πάρω μαγνήσιο και πως αυτός δεν το δίνει προληπτικά. Δεν με εξέτασε απλώς από αυτά που του είπα. Ελπίζω να μην έκανε λάθος. Ο κανονικός μου γιατρός (σε αυτόν που θα γεννήσω) δίνει μαγνήσιο προληπτικά. Δεν μένω στην περιοχή όπου και θα γεννήσω και γι αυτό αναγκάζομαι να πηγαίνω σε άλλον μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...