Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές στη Πρέβεζα


noni

Recommended Posts

Εμείς κάθε χρόνο πηγαίνουμε στην Πρέβεζα για διακοπές. Συγκεκριμένα στο Βράχο, που είναι τέλεια! Έχει τέλεια παραλία με γαλάζια σημαία, απέραντη και πεντακάθαρη. Προσφέρεται για εξορμήσεις στις γύρω παραλίες καθώς έχει πάρα πολλές. Συνδυάζει βουνό και θάλασσα (πεύκα) και είναι τέλεια! Στις πολλές ζέστες ανηφορίζουμε προς τον Αχέρωντα στις πηγές που είναι φανταστικά για ράφτινγκ, έχει άλογα για βόλτα και κανώ για μικρά παιδάκια. Τα παιδιά μου το λατρεύουν. Και φυσικά πηγαίνουμε κλασσικά μια μέρα Πάργα αφού είναι 30 λεπτά μακριά και Λευκάδα αφού είναι επίσης γύρω στο 40 λεπτο αλλά η διαμονή στη Λευκάδα κοστίζει. Πέρυσι μείναμε στο http://www.prevezanarkissosresort.com και ενθουσιαστήκαμε! Το έχει ένα νεαρό ζευγαράκι, πολύ φιλικοί και εξυπηρετίκοί ( ο νεαρός πήγε και μας αγόρασε ως και αφρόλουτρο παιδικό γιατί είχα ξεχάσει να πάρω) τα δωμάτια είναι ανακαινισμένα και πεντακάθαρα, ότι πρέπει για μωρά και στην αυλή έχει γρασίδι για πολύ παιχνίδι!! Αχ ήταν τέλεια!! Καλοκαιράκι, ανυπομονώ να ξαναπάμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Marialina αυτό είναι το site...όντως δεν ανοίγει, δεν ξέρω τι παίζει.. Χθές που το άνοιξα για να βρω τηλ να κλείσω έπαιζε.. ίσως κόμπλαρε πιστεύω αργότερα να ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγα πέρσι για πρώτη φορά στο Βράχο-Λούτσα και μου άρεσε πάρα πολύ.

Ο άντρας μου κατάγεται από ένα χωριό εκεί κοντά και αλωνίζαμε όλες τις παραλίες της περιοχής.

Μου άρεσε πολύ στον ΒΡΑΧΟ-ΛΟΥΤΣΑ, στο ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ ΚΛΑΜΠ και στο ΜΟΝΟΛΙΘΙ.

Φέτος όμως θα πάμε και στα Σύβοτα και στη Λευκάδα.

Α, θα πάμε και στις πηγές του Αχέροντα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε, να πάτε! Η Ήπειρος είναι υπέροχη (όχι επειδή είμαι Ηπειρώτισσα), χειμώνα-καλοκαίρι αφού έχει υπέροχα ορεινά μέρη και εκπληκτικές παραλίες. Όταν πρωτοπήγα στον Βράχο, ήταν πριν μια δεκαετία και βάλε και ήταν ακόμα καλύτερα. Για να μπούμε στη θάλασσα, κάναμε τσουλήθρα στην άμμο! Τόσο πολύ! Δεν έχω καλύτερο από το να κάθομαι σε αυτή την παραλία και να ατενίζω το πέλαγος! Αδειάζει το μυαλό σου! Καλά, για τα σύβοτα δεν έχω λόγια! Ένας συνάδελφος με άκουσε και τα προτίμησε πέρισυ και η σύζυγός του μόλις αντίκρυσε την ομορφιά είπε "και στεναχωριόμουν που δεν με πήγες σε νησί φέτος! Εδώ είναι φανταστικά!"

Του χρόνου που θα μπορεί να μπεί στη θάλασσα η μπουμπού μου, σίγουρα κάπου στο...τριεθνές Πρέβεζα-Πάργα-Σύβοτα θα πάμε!

Πάλι!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Marialina αυτό είναι το site...όντως δεν ανοίγει, δεν ξέρω τι παίζει.. Χθές που το άνοιξα για να βρω τηλ να κλείσω έπαιζε.. ίσως κόμπλαρε πιστεύω αργότερα να ανοίγει.

 

καλησπέρα,

 

ειδα την παραλία σε σάιτ και ειναι αμμώδης. Ειναι οκ για παιδιά? Βαθιά ρηχή ζεστή κρύα?

Στο σάιτ δε μπαίνω ελπίζω αύριο γιατί θα με ενδιέφερε και εμενα να μείνω κάπου οικογενειακά.

Link to comment
Share on other sites

Iride, στο χωριό δεν έχω πάει, αλλά είναι αρκετά μακριά από την παραλία να ξέρεις.

BEBE, η παραλία λέγεται Βράχος-Λούτσα. Είναι τεράστια. Στην αρχή της λέγεται Βράχος (και έχει κάτι λίγα βραχάκια) και παραπέρα λέγεται Λούτσα. Επειδή τα παιδάκια σου είναι μικρά, θα έλεγα να προτιμήσεις τη Λούτσα. Ναι, αμμώδης είναι (μέσα-έξω), δεν είναι βαθιά αλλά ούτε απ αυτές που περπατάς μισή ώρα για να σου φτάσει το νερό στη μέση, ούτε κρύα είναι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Και ειχα βρει δωματια φαντάσου και στα ενοικιαζόμενα που μας πρότεινε η νόνι.

 

Βρε νόνι αν μας ακούς τα δωμάτια που μας ειπες ( πολύ ευγενική η κοπέλα) ειναι στη μερά με τα βραχάκια ή στην άμμο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ravT πρώτα απ' όλα να σας ζήσει το αγγελούδι σας.

Το ξέρω ότι είναι λίγο μακριά το χωριό, είναι σε υψωματάκι, μέτρησα στο Google Earth και η απόσταση από την παραλία (από την πλατεία του χωριού και διανύοντας όλο το δρόμο) είναι 2,8 km. Όμως βρήκα πολύ φθηνό δωμάτιο, κλείσαμε δύο δίκλινα (γιατί έχουμε δύο παιδάκια) που συγκοινωνούν βέβαια μόνο από τη βεράντα, έχουν ξεχωριστή είσοδο, αλλά μπαλκόνι μόνο δικό μας. Λοιπόν τα έκλεισα 40 ευρώ το καθένα, παρακαλώ από τις 14 έως τις 22 Αυγούστου. Έκλεισε μαζί και η κουμπάρα μου, οπότε πιστεύω ό, τι και να είναι να μείνουμε ευχαριστημένοι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Iride μου, τότε καλά κάνατε και κλείσατε στο χωριό. Εγώ γενικά είμαι υπέρ του χωριού (χωριάτισσα εντελώς), αλλά κάποιοι δε νοούνται διακοπές χωρίς θάλασσα, γι αυτό στο είπα. Άλλωστε τα παιδάκια σου μια χαρά ηλικία έχουν για να γυρίσετε τις απίστευτες ομορφιές της περιοχής. Bebe μου, η noni μιλάει για Βράχο, άρα είναι στην αρχή της παραλίας με τα λίγα βραχάκια. Πάντως έχει πολλά καταλύματα η περιοχή. Σίγουρα θα βρεις αν κινητοποιηθείς από τώρα. Εμείς μέναμε σε ένα σούπερ συγκροτηματάκι με κουζινούλα τα δωμάτια, καινούριο και φθηνό αλλά είναι στο βράχο και χρειάζεσαι αυτοκίνητο να κατέβεις στην παραλία. Σπάω το κεφάλι μου μέρες να θυμηθω το όνομα.

Πάντως και η καστροσυκιά ωραία παραλία είναι, ακόμα πιο ρηχή, ακόμα πιο ζεστή. Αλλά το ξενοδοχείο είναι από την απέναντι μεριά της παραλίας και τους χωρίζει ο εθνικός δρόμος άρα και πάλι χρειάζεστε το αυτοκίνητο να κατεβείτε παραλία. Ελπίζω να βοήθησα

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ranT εάν έχει (μακριά από εμάς) νοσοκομείο και γιατρούς και σε ποια πόλη για να το έχουμε υπ' όψη μας. Δυστυχώς δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα συμβεί και πάντα "σταμπάρω" τα νοσοκομεία, τους γιατρούς και τα ιατρικά κέντρα στις διακοπές.

Ποια είναι η κοντινότερη πόλη που να έχει όμως ιατρική περίθαλψη, ξέρετε?

(και εγώ χωριάτισσα είμαι, μου αρέσει πολύ το βουνό και αν έχει και θάλασσα από κάτω τότε είναι το τέλειο!)

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει το νοσοκομείο στην Πρέβεζα. Εδώ, στο site της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης βλέπεις λεπτομέρειες: http://www.preveza.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=513&Itemid=328

Όπως θα δεις, υπάρχει και κέντρο υγείας στο Καναλάκι (και στην Πάργα) αλλά δεν θυμάμαι καθόλου αν είναι πιο κοντά από το νοσοκομείο της πόλης. Θεωρώ πως αν κάνεις ένα τηλέφωνο (το έχει στο site) θα σε κατατοπίσουν.

 

Επίσης μπορείς να βρεις αναλυτικές πληροφορίες εδώ:

http://www.epirus.gov.gr/epirus/ygeia.html

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ξενοδοχείο είναι απ τη μεριά της άμμου, μη φανταστείς όμως ότι από την άλλη πλευρά ότι έχει π΄λλά βράχια. Μια δοκιμή θα σας πείσει και είμαι σίγουρη ότι θα ξαναπάτε, η παραλία πάντως είναι πεντακάθαρη για τα παιδάκια. Επίσης βασικό ότι δεν πληρώνεις ξαπλώστες ομπρέλες όπως σχεδόν παντού που σου φεύγει ένα 30άρι την ημέρα για να νοικιάσεις, είναι παντού δωρεάν μαζί με τον καφέ.

Link to comment
Share on other sites

iride καλά θα είναι και στο χωριό, μονο που με τα πόδια δε θα φτάνεις θάλασσα, θα πρέπει να μετακινήστε με αυτοκίνητο, πως και δε νοίκιασες στην παραλία?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγαινα πριν μερικά χρόνια κάθε χρόνο στον βράχο αλλά τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι έχει βρωμίσει η θάλασσα καθώς βγάζει στην επιφάνεια κάτι κίτρινα σωματίδια και αφρούς. Επίσης, φέτος που πήγα είχε πάρα πολύ κύμα με αποτέλεσμα να μην μπορέσω καν να μπω μέσα. Σαν μέρος με τα δωματια ακριβώς απέναντι από την θάλασσα είναι ιδανικό για οικόγενειες με παιδιά. Όμως έχει πολύ κόσμο. Προσωπικά προτιμώ το χωριό Αμμουδιά, όπου εκβάλλει ο Αχέρωντας. Πολλά καταλύματα, ήσυχο σχετικά μέρος, πολύ κοντά σε πάργα και βράχο, καθαρή και ρηχή θάλασσα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΜΕΛΙΤΑ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΤΑΛΥΜΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟΥΔΙΑ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΡΕΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ........

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

:o

 

Από δωμάτια έχω χάσει τις κάρτες γιατί έχω καιρό να μείνω εκεί αλλά θυμάμαι είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο που λεγόταν ΓΛΑΡΟΣ πάνω στο ποτάμι με εστιατόριο. Εαν ψάξεις στον κατάλογο νομίζω θα βρεις τηλ.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

iride καλά θα είναι και στο χωριό, μονο που με τα πόδια δε θα φτάνεις θάλασσα, θα πρέπει να μετακινήστε με αυτοκίνητο, πως και δε νοίκιασες στην παραλία?

 

Επιλέξαμε το χωριό για να είμαστε πιο ήσυχα και πιο δροσερά. Το χωριό απέχει 2,7 χλμ από την παραλία (το μετρήσαμε στο google) και είναι πολύ ψηλά.

Θα σας γράψω εντυπώσεις για να διαβάσουν και μελλοντικοί επισκέπτες!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...