Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Καιρό διαβάζω το forum, αλλά τώρα έγινα μέλος και θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας και να μάθω τη γνώμη σας. Έκανα καμπύλη σακχάρου σήμερα και τα αποτελέσματα ήταν

0-94

60'-161

120'-127

Η ενδοκρινολόγος του νοσοκομείου μου μίλησε για παθολογική καμπύλη, με τρόμαξε αρκετά, μου έδωσε διατροφή και να κάνω 4 φορές την ημέρα μετρήσεις. Εντυπωσιαστηκα γιατί εξαιτίας του βάρους μου ήδη παρακολοθούσα διατροφολόγο και στην 28η βδομάδα έχω πάρει μόνο 4,5 κιλά.

Εντωμεταξύ το είπα στον μπαμπά της κολλητής μου, διευθυντή κλινικής σε δημόσιο νοσοκομείο, ο οποίος έχει και σακχαρώδη διαβήτη και μου είπε να προσέχω, αλλά ότι ήταν υπαρβολικά αυστηρή η ενδοκρινολόγος και ότι είμαι εντός ορίων.

Εντωμεταξύ και ο γιατρός και η διατροφολόγος λείπουν σε διακοπές και δεν έχω κάποιον άλλον να ρωτήσω.

Μήπως κάποια από εσάς έχει ιδέα ή εικόνα, έστω και από δική της εμπειρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ: Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται να προσέχω, το ήξερα και από πριν, αλλά άλλο να σου λένε "πρόσεχε, γιατί είσαι στα όρια" και άλλο "έχετε διαβήτη κύησης"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Καιρό διαβάζω το forum, αλλά τώρα έγινα μέλος και θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας και να μάθω τη γνώμη σας. Έκανα καμπύλη σακχάρου σήμερα και τα αποτελέσματα ήταν

0-94

60'-161

120'-127

Η ενδοκρινολόγος του νοσοκομείου μου μίλησε για παθολογική καμπύλη, με τρόμαξε αρκετά, μου έδωσε διατροφή και να κάνω 4 φορές την ημέρα μετρήσεις. Εντυπωσιαστηκα γιατί εξαιτίας του βάρους μου ήδη παρακολοθούσα διατροφολόγο και στην 28η βδομάδα έχω πάρει μόνο 4,5 κιλά.

Εντωμεταξύ το είπα στον μπαμπά της κολλητής μου, διευθυντή κλινικής σε δημόσιο νοσοκομείο, ο οποίος έχει και σακχαρώδη διαβήτη και μου είπε να προσέχω, αλλά ότι ήταν υπαρβολικά αυστηρή η ενδοκρινολόγος και ότι είμαι εντός ορίων.

Εντωμεταξύ και ο γιατρός και η διατροφολόγος λείπουν σε διακοπές και δεν έχω κάποιον άλλον να ρωτήσω.

Μήπως κάποια από εσάς έχει ιδέα ή εικόνα, έστω και από δική της εμπειρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ: Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται να προσέχω, το ήξερα και από πριν, αλλά άλλο να σου λένε "πρόσεχε, γιατί είσαι στα όρια" και άλλο "έχετε διαβήτη κύησης"

 

Λοιπόν πριν μερικές μέρες εκανα και εγώ καμπύλη ζαχάρουν και απο οτι βλέπω οι φυσιολογικές τιμές του μικροβιουλογικού ειναι οι εξής : στα 60΄απο 130 -180 και στα 120΄από 80-130.

Link to comment
Share on other sites

εγώ για να καταλαβεις την εκανα την 28η εβδομαδα τα αποτελεσματα μου ειναι στα 60΄186 και στα 120΄159 παρολα αυτα διατροφη δεν μου εδωσε παρα εκανα μετρηση με μηχανηματακι για μια εβδομαδα 2 ωρες μετα το φαγητο οπου ειχα φαει και γλυκο και δεν εδειξε πανω απο 111 ...και μου ειπε να μην ξανα ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καιρό διαβάζω το forum, αλλά τώρα έγινα μέλος και θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας και να μάθω τη γνώμη σας. Έκανα καμπύλη σακχάρου σήμερα και τα αποτελέσματα ήταν

0-94

60'-161

120'-127

Η ενδοκρινολόγος του νοσοκομείου μου μίλησε για παθολογική καμπύλη, με τρόμαξε αρκετά, μου έδωσε διατροφή και να κάνω 4 φορές την ημέρα μετρήσεις. Εντυπωσιαστηκα γιατί εξαιτίας του βάρους μου ήδη παρακολοθούσα διατροφολόγο και στην 28η βδομάδα έχω πάρει μόνο 4,5 κιλά.

Εντωμεταξύ το είπα στον μπαμπά της κολλητής μου, διευθυντή κλινικής σε δημόσιο νοσοκομείο, ο οποίος έχει και σακχαρώδη διαβήτη και μου είπε να προσέχω, αλλά ότι ήταν υπαρβολικά αυστηρή η ενδοκρινολόγος και ότι είμαι εντός ορίων.

Εντωμεταξύ και ο γιατρός και η διατροφολόγος λείπουν σε διακοπές και δεν έχω κάποιον άλλον να ρωτήσω.

Μήπως κάποια από εσάς έχει ιδέα ή εικόνα, έστω και από δική της εμπειρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ: Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται να προσέχω, το ήξερα και από πριν, αλλά άλλο να σου λένε "πρόσεχε, γιατί είσαι στα όρια" και άλλο "έχετε διαβήτη κύησης"

 

Στην εγκυμοσυνη τα πραγματα ειναι ρευστα(απο προσωπικη πειρα στο λεω αυτο) χωρις αυτο που λεω να το λεω για να σε αγχωσω.Το καλυτερο πραγμα στην εγκυμοσυνη ειναι η προληψη και πιστευω οτι αυτος ειναι ο λογος που στα ειπε πιο '' χυμα''.Καλυτερα να εισαι alert και βαλτο καπου στο πισω μερος του μυαλου σου να το παρακολουθεις , δεν νομιζω οτι στο νοσοκομειο ειχαν καποιο οφελως να σου πουν ψεμματα.Το οτι εισαι εντος οριον οντας ΕΓΚΥΟΣ χτυπαει το καμπανακι στον γιατρο να σου κανει μια υπενθημιση.

 

Ολα καλα θα πανε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ για να καταλαβεις την εκανα την 28η εβδομαδα τα αποτελεσματα μου ειναι στα 60΄186 και στα 120΄159 παρολα αυτα διατροφη δεν μου εδωσε παρα εκανα μετρηση με μηχανηματακι για μια εβδομαδα 2 ωρες μετα το φαγητο οπου ειχα φαει και γλυκο και δεν εδειξε πανω απο 111 ...και μου ειπε να μην ξανα ασχοληθω.

 

Και αυτο προληψη ειναι.Ο καθε γιατρος κανει διαφορετικα πραγματα και δινει διαφορετικες οδηγιες γιατι η καθε εγκυμονουσα ειναι διαφορετικη περιπτωση.

 

Εμενα η γιατρος μου με εστειλε να την ξανακανω αλλη μια φορα και μετα δεν ασχοληθηκαμε αλλο αλλα η διατροφη , διατροφη και ηταν και καθετη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας κοριτσια...δεν ξερω να χρισιμοποιω καλα την σελιδα αφτην μου την σιστισα...πφφφφ...απο που να αρχησω....πριν ενα χρονο ακρυβος ημουνα εγκυος και 36 εβδομαδων εχασα το κοριτσακι μου....και ο λογος λεει ο γιατρος που να μην ηταν...οτι δεν επερνε βαρος...τελος παντον περασα πολυ δυσκολα δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες..ευτυχος για μενα ο θεος μου εδωσε παλι την ευκαιρια να ειμαι εγκυος και να εχω ενα αγορακι.....ειμαι 27 εβδομαδων..το ανχως μου ειναι...εκανα την καμπυλη με 100 γρμ....και βγεικαν χαλια....πριν γλυκοζη...95 mg/dl 60 λεπτα....198 mg/dL 120 λεπτα.....166 mg/dL 180 λεπτα 65 mg/dL.....ειναι χαλια.....με ρωτησε εαν εχει κανενασ στην οικογενεια ζακχαρο αλλα κανεις δεν εχει....και μου ειπε οτι αφτο μπορει μια γυναικα να το αποκτηση με την εγκυμοσηνη θελω να σας ρωτησω ειναι επηκηνδινο για το μωρο μουυυ...με εχει φαει το ανχως μεχρι να παω στον γιατρο μου δεν εχω ηρεμιση καθολου φοβαμαι μην γινη τπτ κακο...απαντηστε μου σας παρακαλω οποια ξερει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...δεν ξερω να χρισιμοποιω καλα την σελιδα αφτην μου την σιστισα...πφφφφ...απο που να αρχησω....πριν ενα χρονο ακρυβος ημουνα εγκυος και 36 εβδομαδων εχασα το κοριτσακι μου....και ο λογος λεει ο γιατρος που να μην ηταν...οτι δεν επερνε βαρος...τελος παντον περασα πολυ δυσκολα δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες..ευτυχος για μενα ο θεος μου εδωσε παλι την ευκαιρια να ειμαι εγκυος και να εχω ενα αγορακι.....ειμαι 27 εβδομαδων..το ανχως μου ειναι...εκανα την καμπυλη με 100 γρμ....και βγεικαν χαλια....πριν γλυκοζη...95 mg/dl 60 λεπτα....198 mg/dL 120 λεπτα.....166 mg/dL 180 λεπτα 65 mg/dL.....ειναι χαλια.....με ρωτησε εαν εχει κανενασ στην οικογενεια ζακχαρο αλλα κανεις δεν εχει....και μου ειπε οτι αφτο μπορει μια γυναικα να το αποκτηση με την εγκυμοσηνη θελω να σας ρωτησω ειναι επηκηνδινο για το μωρο μουυυ...με εχει φαει το ανχως μεχρι να παω στον γιατρο μου δεν εχω ηρεμιση καθολου φοβαμαι μην γινη τπτ κακο...απαντηστε μου σας παρακαλω οποια ξερει...

 

 

Μην ανησυχεις,το καλο ειναι οτι το βρηκατε οποτε με διατροφη στην αρχη και με μετρησεις θα το ελεγχεις,εαν οχι θα κανεις ινσουλινες που δεν ειναι τιποτα.

Να ηρεμησεις ομως γιατι το αγχος και η στενοχωρια ανεβαζουν το ζαχαρο,θα σου τα πει και ο γιατρος σου ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.Έκανα την καμπύλη σακχάρου στις 26 εβδομάδες.Αυτό που με αγχώνει είναι μήπως βιάστηκα και δεν είναι σωστά τα αποτελέσματα.Κανονικά πότε γίνεται η καμπύλη;Λέτε να την επαναλάβω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Έκανα την καμπύλη σακχάρου στις 26 εβδομάδες.Αυτό που με αγχώνει είναι μήπως βιάστηκα και δεν είναι σωστά τα αποτελέσματα.Κανονικά πότε γίνεται η καμπύλη;Λέτε να την επαναλάβω;

 

 

Μεταξυ 24ης και 28ης,μια χαρα την εκανες!

 

Καλα (χαμηλα) αποτελεσματα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ SofakiΤα πήρα τα αποτελέσματα.Ήπια 75 γρ γλυκόζη και οι τιμές μου είναι 75 στην πρώτη λήψη, 163 στη δεύτερη και 115 στη τρίτη.Εκείνη την ημέρα εν τω μεταξύ μου έκλεψαν το πορτοφόλι και ταράχτηκα.Ελπίζω να μην αλλοιώθηκαν πολύ τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

είσαι μια χαρά εντός ορίων

 

εγώ παρόλο που ξεκίνησα με 71 έφτασα 200+ και την 1η και τη 2 ώρα!

 

διαβήτης κύησης καραμπινάτος

ο οποίος δε φαινόταν στις μηνιαίες εξετάσεις που έκανα

είχα κάτω από 80 στο νηστείας

 

έπεσα από τα σύννεφα εννοείται

 

οι γιατροί στο Έλενα συνιστούν 24-28η εβδομάδα να γίνεται

οπότε μια χαρά την έκανες κι εγώ 26η εβδομάδα είχα πάει

και βγήκε τόσο χάλια

οπότε αν είχες κάτι θα φαινόταν έστω και η προδιάθεση

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και θα ήθελα, μέχρι να πάρω τον γιατρό μου αύριο το απόγευμα, να μου πείτε εμπειρίες!

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα και πήρα 75 γρ γλυκόζη.

 

0 79

30 107

60 93

90 91

120 89

 

Σε κάποιο site είδε τις παρακάτω φυσιολογικές τιμές:

 

Νηστείας: 60-110

Χορήγηση 75 gr. γλυκόζης

30 λεπτά μετά: 100-180

60 λεπτά μετά: 120-180

120 λεπτά μετά: 70-130

180 λεπτά μετά: 60-120

 

Στα 60 λεπτά είμαι αρκετά πιο κάτω. Γνωρίζετε κάτι για να με βοηθήσετε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και θα ήθελα, μέχρι να πάρω τον γιατρό μου αύριο το απόγευμα, να μου πείτε εμπειρίες!

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα και πήρα 75 γρ γλυκόζη.

 

0 79

30 107

60 93

90 91

120 89

 

Σε κάποιο site είδε τις παρακάτω φυσιολογικές τιμές:

 

Νηστείας: 60-110

Χορήγηση 75 gr. γλυκόζης

30 λεπτά μετά: 100-180

60 λεπτά μετά: 120-180

120 λεπτά μετά: 70-130

180 λεπτά μετά: 60-120

 

Στα 60 λεπτά είμαι αρκετά πιο κάτω. Γνωρίζετε κάτι για να με βοηθήσετε???

 

υπογλυκεμια!!!Μιλα με τον γιατρο σου μην σε ανησηχει θα το φτιαξεις..

Link to comment
Share on other sites

Υπογλυκεμία. Ποιά? Εγώ?? Ποιός θα το πίστευε?!! Ελπίζω να μην είναι τίποτα κ μάλλον δεν θα περιμένω να πάει στο ιατρείο του. Θα τον πάρω στο κινητό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπογλυκεμία. Ποιά? Εγώ?? Ποιός θα το πίστευε?!! Ελπίζω να μην είναι τίποτα κ μάλλον δεν θα περιμένω να πάει στο ιατρείο του. Θα τον πάρω στο κινητό. Ευχαριστώ!

 

Εμ η εγκυμοσυνη φερνει διαφορα!

 

δες και αυτο το τοπικ!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2526075#post2526075

 

Ευχομαι ολα να πανε καλα!φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ κοριτσια sos μόλις πήρα τα αποτελεσματα της εξετασης και τα χω παίξει.

0 60

60 194

120 159

180 53

Είναι καλά τα αποτελεσματα??

Μου είπε η γιατρός μου απο αυριο ζαχαρομετρο δυο φορες την ημερα για 2 βδομάδες. Είναι το πρώτο μου και οπως καταλαβαίνετε μου φαίνονται όλα βουνό.

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια sos μόλις πήρα τα αποτελεσματα της εξετασης και τα χω παίξει.

0 60

60 194

120 159

180 53

Είναι καλά τα αποτελεσματα??

Μου είπε η γιατρός μου απο αυριο ζαχαρομετρο δυο φορες την ημερα για 2 βδομάδες. Είναι το πρώτο μου και οπως καταλαβαίνετε μου φαίνονται όλα βουνό.

 

 

Νομιζω στα 60 λεπτα πρεπει να ειναι μεχρι 170 και στα 120 λεπτα πρεπει να ειναι 120...Ισως γιαυτο ο γιατρος σου ειπε.μην αγχωνεσαι κανε οτι σου πει ο γιατρος και ολα καλα χχχ

Link to comment
Share on other sites

sousoulitsa οι τιμές σου είναι όλες εκτός ορίων αλλά πολύ κοντά στα όρια

είτε πάνω είτε κάτω

 

απ΄ότι θυμάμαι την πρώτη ώρα είναι μέχρι 180 και τη δεύτερη μέχρι 155

 

πιστεύω οτι θα καταφέρεις να το ρυθμίσεις με διατροφή

 

κι επειδή βλέπω ότι έκανες και υπογλυκαιμία

μην μένεις πολλή ώρα νηστική

 

μικρά και συχνά γεύματα θα σε βοηθήσουν

δεν σου έδωσε διατροφή?

στην αρχή μόνο θα μετράς?

 

κουράγιο δεν είναι τίποτα αμά μπείς στο ρυθμό

απλά στην αρχή είναι το πρώτο σοκ

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει chrimai ,το πρώτο σοκ είναι..έκανα και γω διατροφή όλο το καλοκαίρι και μέτρηση 4 φορές τη μέρα ...είχα 199 την 1η ώρα και 153 τη δεύτερη..έμαθα αρκετά πράγματα για τη διατροφή και δεν πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη:P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μπορεί αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι έτρωγα πολλά γλυκά?Τα εκοψα απο χθες και σημερα το πρωί είχα 98.

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν παίζει ρόλο...ούτε τα πολλά γλυκά ούτε πολλά κιλά

 

αμα είναι να το πάθεις θα το πάθεις

 

αλλά αν έχεις προδιάθεση και δεν προσέξεις θα επιβαρύνεις την κατάσταση

και θα είναι πιο δύσκολο να το ελέγξεις

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

για το 98 στο νηστείας ίσως σε βοηθήσει να τηρείς σωστά το γεύμα προ ύπνου...

εγώ με τόσο ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου και έλεγα ότι δεν θα γλυτώσω

την ινσουλίνη αλλά τελικά έπεσε κι ακόμα το κρατάω με διατροφή

 

δεν σου έδωσε διατροφή?

 

να τρώς νωρίς για βράδυ (όχι μετά τις 9) και περίπου 2,5-3 ώρες μετά πριν κοιμηθείς ένα ποτήρι γάλα με μια φρυγανιά ολικής...

 

επίσης θέλει να κάνεις μερικές μέρες τη διατροφή για να δείς αποτέλεσμα

 

και μην αποκλείσεις τους υδατάνθρακες τελείως από τη διατροφή σου

 

εκτός από γλυκά, μέλι κτλ.

πρέπει να τρώς ψωμί, μακαρόνια, ρύζι κτλ. αλλά προτίμησε ολικής και συγκεκριμένη ποσότητα πχ 3/4 του φλυτζανιού ίσως και λίγο παραπάνω

 

πάντα πράσινη σαλάτα μαζί με τα γεύματα...

 

και φρούτα οπωσδήποτε 3 την ημέρα όχι πολύ ώριμα

 

και τρώς κάθε 2,5-3 ώρες αλλά και νωρίτερα αν δεν νιώθεις καλά

ή αν ξυπνήσεις τη νύχτα και πεινάς

πχ. μια φρυγανιά, λίγο τυράκι, 1/2 φλυτζάνι γάλα, 1 φρούτο

 

γενικά μην μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί αποσυντονίζεται το ζάχαρο

 

έχω κάνει διατριβή στο θέμα...άσε

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν παίζει ρόλο...ούτε τα πολλά γλυκά ούτε πολλά κιλά

 

αμα είναι να το πάθεις θα το πάθεις

 

αλλά αν έχεις προδιάθεση και δεν προσέξεις θα επιβαρύνεις την κατάσταση

και θα είναι πιο δύσκολο να το ελέγξεις

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Εχω αγχωθει πολύ με αυτη την κατασταση Τώρα ψαχνω να ενημερωθώ για τη διατροφή που πρέπει να ακολουθήσω.Μακάρι να μπορεσω να το ρυθμίσω με τη διατροφή και να μην χρειαστεί ινσουλίνη.Πώς κρίνεται ότι χρειάζεται ινσουλίνη? Πόσο πρέπει να είναι οι δείκτες για να είναι επικύνδινο?

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς κάθε γιατρός έχει τα δικά του όρια για να σε βάλει σε ινσουλίνη

 

στην απόφαση αυτή παίζουν ρόλο και οι μετρήσεις του μωρού στον υπέρηχο

το αμνιακό υγρό κτλ...

 

συνήθως ξεκινάνε ινσουλίνη αν έχεις σταθερά πάνω από 95 στο νηστείας

και πάνω από 135 μια ώρα μετά το φαγητό

 

δεν λέμε να ξεφύγει 1-2 φορές αλλά να έχεις μέσα σε ένα 10ήμερο

10 τιμές εκτός ορίων με μετρήσεις πχ 4 φορές τη μέρα

 

και πάλι βέβαια είναι θέμα γιατρού

εγώ σου λέω τι κάνει η δική μου που θεωρείται πιο ελαστική

 

επίσης τσέκαρε ότι το μηχανάκι σου δείχνει σωστά

την έχω πατήσει ούκ ολιγες φορές....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...