Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα


Recommended Posts

Καλημέρα Βίλλυ,

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά νεα και συμβουλές ...Καλά ειμαι τωρα α σειχτηρ!!!αν ειναι ναρθει θα ρθει..δεν μπορω αλλό να λυπάμαι τον εαυτο μου!!!θελω να κανω και εγω ενα μωρακι και θα στεναχωρηθω αν δεν γινει αλλα πολλές φορές δεν εξαρτάται μονο απο εμας...Θα παω αυριο στο γιατρό να δω τι θα μου πει..αλλα ηταν πολυ καθησυχαστική στο τηλ...Με βοηθησε πολυ η μητερα μου το οποιο εμαθα οτι και αυτη εχασε το πρωτο της και ηταν 3μηνων!!Αλλα με βοηθησε γιατι της το ειπα και ξελαφρωσα...οχι οπως το αυτοανοσο που δεν της εχουμε πει τιποτα οπως και στους υπολοιπους γονεις..και αυτο καμια φορα με τρωει..αλλα η ουσια ειναι οτι ειμαι καλα και θα ξαναπροσπαθησουμε.Τωρα ποτε ? Δεν εχω ιδεα...

Οσο για σενα αντε να σουρθει και η ωορρηξία να τελειωνουμε και με σενα...Εχω καλο προαισθημα και σου στελνω ολη την θετικη μου

ενεργεια...

Εγω τωρα ποτε θα αδιαθετησω δεν εχω ιδεα!!!

 

 

 

Melitaki μου καλησπερα. Δε ξερεις ποσο χαρηκα που νοιωθεις καλυτερα κοριτσακι μου....:lol::lol::lol:

 

Εγω δεν ειμαι τοσο καλα ρε γμτ:cry::cry::cry:Πηραμε τα αποτελεσματα του συζυγου και εκει που πιστευα πως μονο εγω εχω το προβλημα τωρα μας εδειξε χαμηλη κινητικοτητα:twisted::twisted:μολις 32% την 1η ωρα............

 

Οι αλλες τιμες ηταν ολες μια χαρα...Ο ουρολογος μας ειπε απιθανο να συλλαβουμε, μονο με σπερματεγχυση....Ο γυναικολογος δεν εδειξε ιδιαιτερη ανησυχια, μου ειπε οτι προχωραμε οπως ειχαμε πει...Σερπαφαρ και ενεση...

 

Τι να σου πω μελιτα μου....Παντα πιστευα πως ο Σταυρός που εχω να σηκωσω σε αυτη τη ζωη ειναι η ρευματοειδης αρθριτιδα...

Ποσο λαθος εκανα!!!!!!!!!!!

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ:-(:-(:-(:-(:-(:-(

 

Χιλιες φορες οι πονοι στα κοκαλα.Μα τω Θεω!!!!

 

Δε μπορω πια.. Κουραστικα..Το ενα μετα το αλλο τα ασχημα νεα...

 

Ενταξει, εχω το παιδακι μου και δοξα τω Θεω ειμαι σε καλη κατασταση αλλα αυτο με το θεμα "παιδι" με βασανιζει ρε γμτ:?:???::?:???::?

 

Το θελω τοοοοοοοοοσο πολυ και το βλεπω να απομακρυνεται μερα με τη μερα ολο και περισσοτερο:cry::cry::cry::cry::cry:

 

Σορρυ που κλαιγομαι...Απλα ηθελα να τα πω....Συγνωμη αν σε κουρασα, εχεις και συ τα δικα σου..

 

Φιλακια και θα τα ξανα πουμε συντομα

 

 

Γεια σου βίλλυ,

 

ΑΑΑΑΑ δεν θέλω τέτοια ....Για ανέβα λίγο...Ο γιατρός δεν σου εχει αποκλείσει ΤΙΠΟΤΑ....θα προχωρήσεις κανονικά με την σπερματεχυση και ολα θ απανε καλά!!!Ακους τι σου λεω ? και δεν θελω να ξανακουσω μαλακιες και αυτολύπηση οτι καλυτερα να πονας...Μην ξεχνας οτι εχεισ ενα παιδι φαντάζεσαι την σκηνή τρομου να βλεπει την μαμα του στο κρεβατι να πλαντάζει στους πονους?Ελα σύνελθε τωρα!!!

Θα σηκωθείς και θα προχωρησεις με υπομονη και εγωισμο!!!Εχεις την υγεια σου τον αντρα σου αλλα πανω απο ολα το παιδί σου...

 

Εγω πηγα γιατρό χθες ...Δεν μου βρηκε τιποτα ανησυχητικό ουτε να κανω αγωγή ουτε τιποτα!!Δεν πιστευει στα τεστ του φαρμακειου παρα μονο την χοριακη..Εγω τωρα ειτε απεβαλλα αμεσως ειτε ειχα ανωμαλια στο κυκλο μου...Δεν αποκλείει τιποτα...ΝΑ μην ανησυχω οτι 1 στις 4 γυναικες το παθαινουν μπλα μπλα μπλα και να χαλαρωσω...Τωρα περιμενω να αδιαθετησω και να ξανακανω υπερηχο...αλλα μεχρι τοτε no sex..

 

Αυτα τα νεα μου και μην σε ξανακουσω ετσι...φιλια κλεινω o boss εχει νευρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας!!!

Είμαι νέο μέλος και θέλησα να ανοίξω νέο θέμαγια να συζητήσουμε συγκεκριμένα για τα αυτοάνοσα νοσήματα π.χ. Σ.Ε.Λ., HASHIMOTO, SJOGREN κ.λ.π. Εγώ μάλλον τα έχω όλα, άν και δεν έχω την κλινική εικόνα. Οι εξετάσεις μου δίχνουν θετικά ΑΝΑ, anti-ENA, anti-RNP, anti-TPO, anti-TG, PCR MTHFR ετερόζυγο. Τα άλλα όλα καλά. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις. Πέντε χρόνια τρέχω σε γιατρούς. Πέρνω prezolon, plaquenil και euthyrox. Έχω κάνει εμβόλια με πατρικά λεμφοκύτταρα, αλλά πάλι είχα παλλίνδρομη. Μέχρι και γ-σφαιρίνη έκανα!!! Ο ανοσολόγος που με παρακολουθούσε με είπε ότι η θεραπεία δεν με έπιασε. Θα έπρεπε να έπεφταν τα αντισώματα μου. Έτσι ψυχρά απο το τηλέφωνο μου ανακοίνωσε ότι δεν με αναλαμβάνει άλλο και να μίνω με ένα παιδί. Δόξα το Θεό έχω ένα γιο 6 χρονών! Μετά μάλλον μου βγήκαν όλα αυτά. Έχω κανει 4 καθ' έξιν αποβολές.

Τώρα με παρακολουθεί ρευματολόγος σε νοσοκομείο της Θεσ\νίκης, η οποία με είπε ότι όλα αυτα είναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ και γίνονται για να τα οικονομάνε κάποιοι. Τα αντισωματα λεει δεν πέφτουν. Αν ήταν έτσι θα είχαν γιατρέψει όλα τα αυτοάνοσα. Είπε επίσης ότι έχουν γεννήσει γυναίκες με υψηλότερους τίτλους απο εμένα και με ενθάρρηνε! Εδω και ένα μήνα έχουμε ελευθερες επαφές και αναμένω... Πρώτη φορα προσπαθω πέρνοντας το plaquenil. Θα δίξει...

Σας παρακαλώ αν κάποιες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν έχοντας κάποιο αυτοάνοσο νόσημα, ας απαντήσουν.

Ειμαι διαθέσιμη να κάνω διευκρινήσεις και να βοηθήσω όσο μπορώ. Αν μαζευτούμε όλες οι παθούσες εδώ, σίγουρα θα βγεί κάτι καλό.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!

Είμαι νέο μέλος και θέλησα να ανοίξω νέο θέμαγια να συζητήσουμε συγκεκριμένα για τα αυτοάνοσα νοσήματα π.χ. Σ.Ε.Λ., HASHIMOTO, SJOGREN κ.λ.π. Εγώ μάλλον τα έχω όλα, άν και δεν έχω την κλινική εικόνα. Οι εξετάσεις μου δίχνουν θετικά ΑΝΑ, anti-ENA, anti-RNP, anti-TPO, anti-TG, PCR MTHFR ετερόζυγο. Τα άλλα όλα καλά. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις. Πέντε χρόνια τρέχω σε γιατρούς. Πέρνω prezolon, plaquenil και euthyrox. Έχω κάνει εμβόλια με πατρικά λεμφοκύτταρα, αλλά πάλι είχα παλλίνδρομη. Μέχρι και γ-σφαιρίνη έκανα!!! Ο ανοσολόγος που με παρακολουθούσε με είπε ότι η θεραπεία δεν με έπιασε. Θα έπρεπε να έπεφταν τα αντισώματα μου. Έτσι ψυχρά απο το τηλέφωνο μου ανακοίνωσε ότι δεν με αναλαμβάνει άλλο και να μίνω με ένα παιδί. Δόξα το Θεό έχω ένα γιο 6 χρονών! Μετά μάλλον μου βγήκαν όλα αυτά. Έχω κανει 4 καθ' έξιν αποβολές.

Τώρα με παρακολουθεί ρευματολόγος σε νοσοκομείο της Θεσ\νίκης, η οποία με είπε ότι όλα αυτα είναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ και γίνονται για να τα οικονομάνε κάποιοι. Τα αντισωματα λεει δεν πέφτουν. Αν ήταν έτσι θα είχαν γιατρέψει όλα τα αυτοάνοσα. Είπε επίσης ότι έχουν γεννήσει γυναίκες με υψηλότερους τίτλους απο εμένα και με ενθάρρηνε! Εδω και ένα μήνα έχουμε ελευθερες επαφές και αναμένω... Πρώτη φορα προσπαθω πέρνοντας το plaquenil. Θα δίξει...

Σας παρακαλώ αν κάποιες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν έχοντας κάποιο αυτοάνοσο νόσημα, ας απαντήσουν.

Ειμαι διαθέσιμη να κάνω διευκρινήσεις και να βοηθήσω όσο μπορώ. Αν μαζευτούμε όλες οι παθούσες εδώ, σίγουρα θα βγεί κάτι καλό.

Ευχαριστώ!!!

καλημερα κοπελα μου και με το καλο σε οτι κανεις !! ο γιατρος μου ηταν χρονια εξω και μετα στο ιπποκρατειο και ασχοληθηκε με αυτα.... ειναι φοβερος..... εαν ενδιαφερεσαι στειλε πμ για να σου δωσω τα στοιχεια του ! ειμαι στη διαθεση σου για οτι χρειαστεις !

Link to comment
Share on other sites

ιπποκράτειο Θεσ/νίκης εννοείς? Εχω περάσει και απο εκει! απο το τμήμα ανοσολογίασ ιστοσυμβατοτητας. Τι ειδικότητας ειναι ο γιατρός που μου λές? Σε εθχαριστω για το ενδιαφέρον. και δεν καταλαβα πως θα μου δώσεις τα στοιχεία του ( πμ?)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!

Είμαι νέο μέλος και θέλησα να ανοίξω νέο θέμαγια να συζητήσουμε συγκεκριμένα για τα αυτοάνοσα νοσήματα π.χ. Σ.Ε.Λ., HASHIMOTO, SJOGREN κ.λ.π. Εγώ μάλλον τα έχω όλα, άν και δεν έχω την κλινική εικόνα. Οι εξετάσεις μου δίχνουν θετικά ΑΝΑ, anti-ENA, anti-RNP, anti-TPO, anti-TG, PCR MTHFR ετερόζυγο. Τα άλλα όλα καλά. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις. Πέντε χρόνια τρέχω σε γιατρούς. Πέρνω prezolon, plaquenil και euthyrox. Έχω κάνει εμβόλια με πατρικά λεμφοκύτταρα, αλλά πάλι είχα παλλίνδρομη. Μέχρι και γ-σφαιρίνη έκανα!!! Ο ανοσολόγος που με παρακολουθούσε με είπε ότι η θεραπεία δεν με έπιασε. Θα έπρεπε να έπεφταν τα αντισώματα μου. Έτσι ψυχρά απο το τηλέφωνο μου ανακοίνωσε ότι δεν με αναλαμβάνει άλλο και να μίνω με ένα παιδί. Δόξα το Θεό έχω ένα γιο 6 χρονών! Μετά μάλλον μου βγήκαν όλα αυτά. Έχω κανει 4 καθ' έξιν αποβολές.

Τώρα με παρακολουθεί ρευματολόγος σε νοσοκομείο της Θεσ\νίκης, η οποία με είπε ότι όλα αυτα είναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ και γίνονται για να τα οικονομάνε κάποιοι. Τα αντισωματα λεει δεν πέφτουν. Αν ήταν έτσι θα είχαν γιατρέψει όλα τα αυτοάνοσα. Είπε επίσης ότι έχουν γεννήσει γυναίκες με υψηλότερους τίτλους απο εμένα και με ενθάρρηνε! Εδω και ένα μήνα έχουμε ελευθερες επαφές και αναμένω... Πρώτη φορα προσπαθω πέρνοντας το plaquenil. Θα δίξει...

Σας παρακαλώ αν κάποιες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν έχοντας κάποιο αυτοάνοσο νόσημα, ας απαντήσουν.

Ειμαι διαθέσιμη να κάνω διευκρινήσεις και να βοηθήσω όσο μπορώ. Αν μαζευτούμε όλες οι παθούσες εδώ, σίγουρα θα βγεί κάτι καλό.

Ευχαριστώ!!!

 

μπραβο ελενη τα καταφερες....εγω δεν ξερω τιποτε απο αυτα μιας κ σε λιγο καιρο θα κανω το πακετο του πληρη ελεγχου θρομφοφιλιας....ειμαι ακομα στο να περιμενω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!!!

Είμαι νέο μέλος και θέλησα να ανοίξω νέο θέμαγια να συζητήσουμε συγκεκριμένα για τα αυτοάνοσα νοσήματα π.χ. Σ.Ε.Λ., HASHIMOTO, SJOGREN κ.λ.π. Εγώ μάλλον τα έχω όλα, άν και δεν έχω την κλινική εικόνα. Οι εξετάσεις μου δίχνουν θετικά ΑΝΑ, anti-ENA, anti-RNP, anti-TPO, anti-TG, PCR MTHFR ετερόζυγο. Τα άλλα όλα καλά. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις. Πέντε χρόνια τρέχω σε γιατρούς. Πέρνω prezolon, plaquenil και euthyrox. Έχω κάνει εμβόλια με πατρικά λεμφοκύτταρα, αλλά πάλι είχα παλλίνδρομη. Μέχρι και γ-σφαιρίνη έκανα!!! Ο ανοσολόγος που με παρακολουθούσε με είπε ότι η θεραπεία δεν με έπιασε. Θα έπρεπε να έπεφταν τα αντισώματα μου. Έτσι ψυχρά απο το τηλέφωνο μου ανακοίνωσε ότι δεν με αναλαμβάνει άλλο και να μίνω με ένα παιδί. Δόξα το Θεό έχω ένα γιο 6 χρονών! Μετά μάλλον μου βγήκαν όλα αυτά. Έχω κανει 4 καθ' έξιν αποβολές.

Τώρα με παρακολουθεί ρευματολόγος σε νοσοκομείο της Θεσ\νίκης, η οποία με είπε ότι όλα αυτα είναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ και γίνονται για να τα οικονομάνε κάποιοι. Τα αντισωματα λεει δεν πέφτουν. Αν ήταν έτσι θα είχαν γιατρέψει όλα τα αυτοάνοσα. Είπε επίσης ότι έχουν γεννήσει γυναίκες με υψηλότερους τίτλους απο εμένα και με ενθάρρηνε! Εδω και ένα μήνα έχουμε ελευθερες επαφές και αναμένω... Πρώτη φορα προσπαθω πέρνοντας το plaquenil. Θα δίξει...

Σας παρακαλώ αν κάποιες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν έχοντας κάποιο αυτοάνοσο νόσημα, ας απαντήσουν.

Ειμαι διαθέσιμη να κάνω διευκρινήσεις και να βοηθήσω όσο μπορώ. Αν μαζευτούμε όλες οι παθούσες εδώ, σίγουρα θα βγεί κάτι καλό.

Ευχαριστώ!!!

γεια σου ελενη.. εγω εχω την νοσο του χασιμοτο και εχω καταφερει να γεννησω δυο παιδακια.. συνολικα εχω μεινει εγκυος 3 φορες γιατι ειχα και μια παλλινδρομη.. βεβαια το δευτερο παιδακι μου το εχασα αλλα αυτο δεν ειχε καμια σχεση με τον υποθυρεοειδισμο:-(

καλη επιτυχια και συνεχισε να προσπαθεις... μην τα εγκαταλειψεις και ας λενε οι γιατροι.. φιλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

ιπποκράτειο Θεσ/νίκης εννοείς? Εχω περάσει και απο εκει! απο το τμήμα ανοσολογίασ ιστοσυμβατοτητας. Τι ειδικότητας ειναι ο γιατρός που μου λές? Σε εθχαριστω για το ενδιαφέρον. και δεν καταλαβα πως θα μου δώσεις τα στοιχεία του ( πμ?)[/QU

ναι κοπελα μου ιπποκρατειο θεσσαλονικης !! εαν ενδιαφερεσαι στειλε πμ να σου δωσω τα στοιχεια του !!! πανε και δεν θα χασεις !!! θα δεις ! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Θέλω και εγώ να γίνω μανούλα πάρα πολύ. Ειμαι 28 χρονών και πριν από ένα μήνα μου διαγνώστηκε Λύκος και Αντιφωσφολιπιδικο Σύνδρομο. Αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια και αρκετά σοκαρισμένη. Πριν 2 χρόνια είχα μείνει έγκυος αλλά στην 8η εβδομάδα δυστυχώς απέβαλα. Θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά φοβάμαι μήπως γίνουν πάλι τα ίδια. Έαν μπορεί να με βοηθήσει κάποια και να μου πει μια αποψη θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ πολύ

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω και εγώ να γίνω μανούλα πάρα πολύ. Ειμαι 28 χρονών και πριν από ένα μήνα μου διαγνώστηκε Λύκος και Αντιφωσφολιπιδικο Σύνδρομο. Αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια και αρκετά σοκαρισμένη. Πριν 2 χρόνια είχα μείνει έγκυος αλλά στην 8η εβδομάδα δυστυχώς απέβαλα. Θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά φοβάμαι μήπως γίνουν πάλι τα ίδια. Έαν μπορεί να με βοηθήσει κάποια και να μου πει μια αποψη θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Γεια σου phillia..

Καταρχας να μη φοβασαι. Και το οτι εμεινες εγκυος ειναι ενθαρυντικο, ασχετα απο το ασχημο αποτελεσμα που ειχες...

Παιρνεις καθολου φαρμακα?

Αυτο ειναι ενα προβλημα στα αυτοανοσα...

Να ξερεις πως οταν το αποφασισεις θα πρεπει να εχεις ηδη βρει εναν καλο γιατρο για την παθηση σου ο οποιος να ειναι διατεθειμενος να συνεργαστει πολυ στενα με τον γυναικολογο σου...

Αν θες να μαθεις κατι αλλο, ευχαριστως αν μπορω να βοηθησω..

Εγω πασχω απο Ρευματοειδη αρθριτιδα απο 12 ετων και τωρα ειμαι 40 και προσπαθω για το 2ο παιδακι εδω και 8 χρονια...

Εχω εναν γιο 13 ετων..

Φιλακια

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα. Εχω και αεγω αυτοανοσο νοσημα Graves που διαγνωστηκε μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη.

Απο την εμεπιρια μου θα ηθελα να σας πω που εχω καταληξει.

Πριν μεινεις εγκυος εχει σημασια το αυτοανοσο να μην ειναι σε ιδιαιτερη εξαρση και καλο θα ηταν τα λεφοκυτταρα να μην ειναι ιδιατερα ψηλα (στις περισσοτερες αντιθετες περιπτωσεις, δυσκολα μενεις εγκυος) :roll:

Στο 90% των περιπτωσεων, σε περιοδο εγκυμοσυνης το αυτοανοσο καταστελλεται. Δηλαδη δεν ειναι σε εξαρση και ετσι η εγκυμοσυνη εχει ομαλη εκβαση. :)

Οταν καταφερνεις και μενεις εγκυος με αυτοανοσο αυτο σημαινει ότι τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απο όσο νομιζες ;)

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ισως χρειαστει να παιρνεις καθημερινα πολυ μικρη ποσοτητας κορτιζονης ΠΑΝΤΑ σε σεννενοηση με τον ειδικο γιατρο σου.:|

Μετα την εγκυμοσυνη, συνηθως, το αυτοανοσο επανερχεται με λιγο πιο εντονα συμπτωματα. :(...Αυτο ομως διορθωνεται γυρω στο χρονο....

Γενικοτερα το αυτοανοσο ειναι σε μαγλυτερη εξαρση μετα τα 20 χρονια και μεχρι τα 40 χρονια σε μια γυναικα :roll:

 

αυτα...καλη επιτυχια κοριτσακια!:P

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω λυκο και αντιφωσφολιδικο συνδρομο.... εμεινα ευκολα εγγυος εκανα και ενεσεις υπαρινης απο την 6η εβδομαδα κυησης αλλα παλινδρομησε χωρις να ακουσουμε καρδουλα...:(

δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανω ....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Βιλλυ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα φάρμακα που παίρνω είναι plaquenil και salospir. Μου έδωσε θάρρος η απάντησή σου. Οι γιατροί που με παρακολουθούν είναι στη κλινική Βαιπουλου στο Λαικο και ο γυναικολογος μου ειναι ο κ Καπελάκης του Έλενα. Έχεις ακούσει τίποτα γι αυτούς τους γιατρούς; Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο;

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Βιλλυ για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή τα φάρμακα που παίρνω είναι plaquenil και salospir. Μου έδωσε θάρρος η απάντησή σου. Οι γιατροί που με παρακολουθούν είναι στη κλινική Βαιπουλου στο Λαικο και ο γυναικολογος μου ειναι ο κ Καπελάκης του Έλενα. Έχεις ακούσει τίποτα γι αυτούς τους γιατρούς; Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο;

 

 

Ρευματολογος σε παρακολουθει ή καποια αλλη ειδικοτητα?

Ξερω οτι το λαικο εχει καλους γιατρους.

Εγω βλεπω καποιον ιδιωτικα, εδω και χρονια.

Για το σαλοσπιρ δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Το πλακενυλ ομως θα πρεπει να το σταματησεις.Αυτο που δε θυμαμαι ειναι αν χρειαζεται να το κοψεις απο πριν ή αμεσως μολις μεινεις εγκυος..Θα το κοιταξω και θα σου πω..Κορτιζονη δεν παιρνεις?

Εχεις καθολου πονους?

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρευματολογος σε παρακολουθει ή καποια αλλη ειδικοτητα?

Ξερω οτι το λαικο εχει καλους γιατρους.

Εγω βλεπω καποιον ιδιωτικα, εδω και χρονια.

Για το σαλοσπιρ δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα. Το πλακενυλ ομως θα πρεπει να το σταματησεις.Αυτο που δε θυμαμαι ειναι αν χρειαζεται να το κοψεις απο πριν ή αμεσως μολις μεινεις εγκυος..Θα το κοιταξω και θα σου πω..Κορτιζονη δεν παιρνεις?

Εχεις καθολου πονους?

 

 

Με παρακολουθεί ρευματολόγος ειδικός στα αυτοάνοσα. Κορτιζόνη δεν μου δώσανε ακόμα. Μου είπε ο γιατρός να προσπαθήσουμε πρώτα χωρίς κορτιζόνη και να δούμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων την επόμενη φορά. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι θα μου χορηγήσει και κορτιζόνη. Πόνους έχω πολλούς. Κυρίως μέση και πόδια. Είναι μέρες που δεν μπορώ να σταθώ. Όπως επίσης και υπόταση. Βεβαία ο γιατρός μου είπε ότι οι πόνοι θα ηρεμήσουν με τα φάρμακα αλλά ακόμα δεν έχω δει διαφορά. Οι πόνοι δεν με πειράζουν τόσο πολλοί. Αντέχω και μπορώ να αντέξω και ακόμα περισσότερους. Αυτό που με ανησυχεί πραγματικά είναι το θέμα του παιδιού. Σήμερα πήρα και τα αποτελέσματα την εξέταση "αντιπηκτικό του λύκου" και είναι θετικό.

Ουφ τι να πω. Δεν ξέρω πραγματικά. Στο μυαλό μου επικρατεί χάος...

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εριξα μια ματια και διαβασα οτι το πλακενυλ στις μελετες με ζωα δειχνει να διαπερνα τον πλακουντα και να κανει ζημια στα ματια του εμβρυου..Στις ανθρωπινες εγκυμοσυνες τα αποτελεσματα δεν ειναι ακριβη..Οταν το πλακενυλ διακοπτεται απο την αρχη μιας εγκυμοσυνης, τις πρωτες 3 εβδομαδες, δεν δειχνει να εχει επιδραση στο εμβρυο....

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη επαιρνες φαρμακα ή δεν ειχες νοσησει ακομα?

Να ξερεις οτι η κορτιζονη επιτρεπεται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, οταν χρειαζεται βεβαια..Εγω επαιρνα 36 mg την ημερα..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κοριτσακι μου, σε καταλαβαινω...Οι πονοι ειναι ανυποφοροι και οσο ποναμε ο οργανισμος μας αρνειται να δεχτει μια εγκυμοσυνη..

Εγω εκανα 5 χρονια να συλλαβω το γιο μου και τωρα προσπαθω 8 χρονια για το 2ο και τιποτα...Εχω ομως το παληκαρακι μου που αξιζε ολους τους πονους που τραβηξα 9 μηνες χωρις φαρμακα...Και εσυ θα τα καταφερεις, ειμαι σιγουρη, απλα σε μας με τα αυτοανοσα αργει ισως λιγακι παραπανω!!!!!!!

Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο ειμαι εδω για σενα!!!!!

Φιλακια

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια και διαβασα οτι το πλακενυλ στις μελετες με ζωα δειχνει να διαπερνα τον πλακουντα και να κανει ζημια στα ματια του εμβρυου..Στις ανθρωπινες εγκυμοσυνες τα αποτελεσματα δεν ειναι ακριβη..Οταν το πλακενυλ διακοπτεται απο την αρχη μιας εγκυμοσυνης, τις πρωτες 3 εβδομαδες, δεν δειχνει να εχει επιδραση στο εμβρυο....

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη επαιρνες φαρμακα ή δεν ειχες νοσησει ακομα?

Να ξερεις οτι η κορτιζονη επιτρεπεται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, οταν χρειαζεται βεβαια..Εγω επαιρνα 36 mg την ημερα..

 

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έπαιρνα καθόλου φάρμακα. Είχα νοσήσει αλλά δεν το ήξερα. Δεν μου το είχαν διαγνώσει τότε παρόλο που υπήρχαν αρκέτα σημάδια οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις.

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κοριτσακι μου, σε καταλαβαινω...Οι πονοι ειναι ανυποφοροι και οσο ποναμε ο οργανισμος μας αρνειται να δεχτει μια εγκυμοσυνη..

Εγω εκανα 5 χρονια να συλλαβω το γιο μου και τωρα προσπαθω 8 χρονια για το 2ο και τιποτα...Εχω ομως το παληκαρακι μου που αξιζε ολους τους πονους που τραβηξα 9 μηνες χωρις φαρμακα...Και εσυ θα τα καταφερεις, ειμαι σιγουρη, απλα σε μας με τα αυτοανοσα αργει ισως λιγακι παραπανω!!!!!!!

Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο ειμαι εδω για σενα!!!!!

Φιλακια

 

 

Να σαι καλά Βίλλυ μου. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σου εύχομαι σύντομα να φουσκώσεις και να χαίρεσαι το παλικαράκι σου. Μου έδωσες πολύ κουράγιο.

Φιλιά

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Βίλλυ μου. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σου εύχομαι σύντομα να φουσκώσεις και να χαίρεσαι το παλικαράκι σου. Μου έδωσες πολύ κουράγιο.

Φιλιά

 

 

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου γλυκιά μου και ελπιζω το ιδιο και για σενα....

Φιλακια

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατί δεν κάνεις θεραπεία με διατροφή ώστε να υποχωρήσουν τα συμπτώματα και να μην έχεις ανάγκη τα φάρμακα;

Διάβασε εδώ http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1585:2010-10-07-21-47-09&catid=86:amtherapeiesphisis&Itemid=80

 

 

Κοριτσια σας ευχομαι σε ολες σας καλο κουραγιο και ευχομαι να ειναι το τελευταιο που θα σας συμβει πια!Εγω δεν εχω καποια χρονια παθηση εχει ομως η αδερφη μου.Ειναι 29 ετων και σκεφτεται να κανει μωρακι και αυτη.Εχει ομως σκλυρηνση κατα πλακας απο τα 20 χρονια της.Ρωτησε το νευρολογο της και της ειπε αυτο ακριβως οτι στην εγκυμοσυνη παθαινει αυτοανοσια ο οργανισμος αλλα υπαρχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ¨ΑΛΛΑ¨!Πρεπει να σταματησει την θεραπεια που κανει περιπου 6 μηνες πριν και να βαλει μπροστα για μωρο.Το σκεφτεται πολυ σοβαρα γιατι ειναι πολυ μεγαλο ρισκο!!!!Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

Θέλω και εγώ να γίνω μανούλα πάρα πολύ. Ειμαι 28 χρονών και πριν από ένα μήνα μου διαγνώστηκε Λύκος και Αντιφωσφολιπιδικο Σύνδρομο. Αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια και αρκετά σοκαρισμένη. Πριν 2 χρόνια είχα μείνει έγκυος αλλά στην 8η εβδομάδα δυστυχώς απέβαλα. Θέλω να ξαναπροσπαθήσω αλλά φοβάμαι μήπως γίνουν πάλι τα ίδια. Έαν μπορεί να με βοηθήσει κάποια και να μου πει μια αποψη θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Σε καταλαβαίνω! Αυτό που θα σου έλεγα είναι να μην το βάλεις κάτω! Να ψάχνεσαι συνέχεια. Εγω δεν έχω διαγνωσμένο λύκο, αλλά οι εξετάσεις μου εκεί οδηγούν. Έχω και άλλα βεβαια...θυροειδη, ιστοσυμβατότητα κλπ. Προσπαθω για το δεύτερο και έχω 5 αποβολες στο ενεργιτικο μου. Στην τελευταια μου προσπάθεια έπερνα Plaquenil και Prezolon. Αντιπυκτικες δεν προλαβα να κάνω γιατι η χοριακή μου ειχε πάρει ήδη την κατηφορα!Και την προηγούμενη φορα που έκανα, παλί απέβαλα στην 10η εβδομαδα. Τωρα κάνω για καλύτερη προετοιμασια τις αντιπυκτικές απο πριν. Θα τις κάνω για 8 μήνες τουλάχιστον πριν βάλω μπρος. Και να φανταστεις οτι δεν έχω αντιφωσφολιπιδιμικο! Κλεινοντας θα σου πω ότι γυναίκες με λύκο κάνουν παιδια. Ολοι οι γιατροι το λένε αυτό. Και πιστεψε με γύρισα πολλούς! Όσο είμαι γόνιμη θα προσπαθώ. Δεν με νοιαζει αν χρειαστει και πάλι απόξεση. Αν στο τέλος έρθει το μωράκι που περιμένω, όλη αυτη η ταλαιπωρία με γιατρούς εξετάσεις, έξοδα, ψυχολογικά σοκ, θα θυμίζουν ένα κακό όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έτοιμο το νέο φάρμακο για τον λύκο

 

Ενα βήμα πριν από την έγκρισή της από τις αρμόδιες αμερικανικές αρχές βρίσκεται η πρώτη νέα θεραπεία για τον λύκο εδώ και μισό αιώνα.

 

Το νέο αυτό φάρμακο χορηγείται ενδοφλεβίως μία φορά τον μήνα και ανακόπτει τη δράση της BlyS. Αυτή η πρωτεΐνη προστατεύει την καλή λειτουργία των κυττάρων Β, τα οποία με τη σειρά τους δημιουργούν τα αντισώματα που προλαμβάνουν τη μόλυνση. Ωστόσο στους ασθενείς με λύκο τα κύτταρα Β είναι υπερδραστήρια, με αποτέλεσμα να αναγκάζουν τα αντισώματα να επιτίθενται στο σώμα.

 

Στις μέχρι στιγμής δοκιμές η νέα θεραπεία αποδεικνύεται αρκετά αποτελεσματική, γιʼ αυτό ο αμερικανικός Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων εκτιμάται ότι θα δώσει σύντομα το πράσινο φως για την κυκλοφορία της. Παγκοσμίως υπολογίζεται ότι πάσχουν περίπου πέντε εκατομμύρια ασθενείς, οι οποίοι ωστόσο δεν καταφέρνουν να βρουν ανακούφιση με τις υπάρχουσες θεραπείες, που κατά κύριο λόγο περιλαμβάνουν στεροειδή ή ανοσοκατασταλτικές ουσίες. Οι περισσότεροι διαμαρτύρονταν για σοβαρές παρενέργειες, όπως για παράδειγμα μεγάλη απώλεια οστικής μάζας, πόνο στις αρθρώσεις και κόπωση. Οι ειδικοί επισημαίνουν ότι η νέα θεραπεία εμφανίζει μειωμένες παρενέργειες συγκριτικά με τις τρέχουσες.

 

Ο λύκος αναγκάζει το ανοσοποιητικό σύστημα να επιτίθεται στον ιστό και τα άλλα όργανα του οργανισμού προκαλώντας, μεταξύ άλλων, αρθρίτιδα, δερματικά προβλήματα και πόνους στο στήθος

 

 

http://www.greek-portal.net/viewtopic.php?t=10777&p=12500

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλο μασ κουραγιο κοριτσια..

 

εγω εχω χρονια βαριασ μορφησ ψωριαση αν και εδω και 2μιση χρονια δεν νοσω... ταλαιπωρουμαι συναιχωσ με το να οπισθοχωρω το οποιοδιποτε σημαδι εμφανιζεται...μαζι με το συνεχεσ εκζεμα στο προσωπο..

 

τρελη απογοητευση ειδικα οταν τσακονωμαστε με τον αντρουλη μου..ή οταν με πιανουν τα αγχη μου και κλαιω μια και αυτα χειροτερευουν την κατασταση μου...

 

οσο για τον τοκετο..δυστυχωσ οι στατιστικεσ ειναι εναντια σε μενα , μια και συνηθωσ απο το σοκ τησ εγκυμοσινησ..υπαρχει μεγαλη εξαρση..

 

το φαρμακο μου ειναι ο ηλιοσ..η διατροφη...και η ψυχικη ισσοροπεια..(κατα δυναμην)

 

Είχα κι εγώ βαριάς μορφής ψωρίαση (πληγές σε όλο το σώμα) και αυτή τη στιγμή έχω θεραπευτεί ΕΝΤΕΛΩΣ ακολουθώντας ομοιοπαθητική (και ψυχοθεραπεία). Όλα τα αυτοάνοσα είναι κυρίως ψυχογενή νοσήματα κορίτσια... Φροντίζετε τους εαυτούς σας!

Με αγάπη από μια ακόμα που αγωνιά τα τελευταία 2 χρόνια να γίνει μάνα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...έχω και εγώ εδώ και 3 χρόνια ψωριασική αρθρίτιδα...έχω πάρει ότι μπορείται να φανταστείτε, από αντιφλεγμονώδη και γλυκοκορτικοειδή μέχρι αντιρευματικά και βιολογικούς παράγοντες!Γενικά με τους βιολογικούς παράγοντες είδα γιατρειά, αλλά όταν τους σταμάτησα, μετά από κάνα 5μηνο...τσουπ...νάτην πάλι η κυρία!το κακό είναι ότι λόγω της ασθένειάς μου, έχω αυξημένες καρδιολιπίνες και πάιρνω αντιπηκτικά!Παιδιά τη μίσησα τόσο πολύ την κωλοαρρώστεια, που τα σταμάτησα όλα και έχω φτάσει να παίνω μόνο ελάχιστη δόση κορτιζόνης, 2,5 mg...Και όταν ξυπνάω το πρωί και με ψιλοπονάνε τα πόδια μου, απλά αδιαφορώ...δε θα με ρίξει αυτή..εγώ θα την πατήσω κάτω...(και τα συμπτώματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας)!Όλα θα της τα συγχωρούσα, αλλά δε θα επιτρέψω να μου ακουμπήσει το μωράκι μου...

 

Παλιοαρρώστεια...να φύγεις!να πας αλλού!Μακριά απ όλον το κόσμο, να ψοφήσεις μόνη σου :lol::lol::lol::lol:

7rL3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...