Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στην εργασία με 4,5 μηνών μωρό


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

 

Σήμερα πέρασα από την εργασία μου για να συζητήσουμε το ωράριο επιστροφής μου, έχοντας σοβαρές ελπίδες για να πάρω το μειωμένο ωράριο μαζεμένο (3,5 μήνες) όμως οι ελπίδες ήταν φρούδες και θα γυρίσω κανονικά με το μειωμένο ωράριο που προτιμώ. Θα επιλέξω να λείπω δίωρο για τον πρώτο χρόνο και 1 ώρα για ακόμα μισό χρόνο. Θέλω λοιπόν να προετοιμαστώ καλά για την τράπεζα γάλατος που θα κάνω όπως και για την προετοιμασία του μωρού, γνωριμία με μπιμπερό από άλλον φροντιστή, εξοικείωση με το άτομο που θα το φροντίζει (έχω κι αυτό το άγχος συγχρόνως, να βρω νταντά, και καλή νταντά) κλπ κλπ. Θα ήθελα την εμπειρία σας ειδικά των μαμάδων που άφησαν τα μωρά τους τόσο μικρά :( με γενικές συμβουλές αλλά και σε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

 

  • Δεν έχω δώσει πιπίλα ως τώρα για αποφυγή σύγχυσης θηλών. Ποιο μπιμπερό θεωρείτε πως είναι καταλληλότερο και η πιπίλα του να μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο με τη θηλή?
  • Μου έχουν δανείσει το mini electric της medela, έχετε εμπειρία, είναι καλό?
  • Μια καθοδήγηση για την σωστή αποστείρωση του θηλάστρου?

 

Και μια στήριξη. Ξέρω πως δεν είμαι η πρώτη μαμά που θα το αφήσει τόσο νωρίς, υπάρχουν και μανούλες που το χουν αφήσει και νωρίτερα, ξέρω πως όλα καλά θα πάνε στο τέλος γιατί θα το παλέψω, το ξέρω από την αρχή ότι έτσι θα γίνει,όμως να, σήμερα πολύ στεναχωρέθηκα. Άλλο να το λες, κι άλλο τελικά να πλησιάζει ο καιρός.

 

Αυτά. Κλαψ!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Όλα θα πάνε καλά! Μην κλαις από τώρα, απόλαυσε αυτές τις ανεκτίμητες στιγμές που είσαι συνεχώς με το μωρό σου. Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα.

Εμείς είμαστε λίγο διαφορετική περίπτωση αλλά θα σου γράψω κάποια πράγματα. Γύρισα στη δουλειά μου πριν ένα μήνα περίπου, όταν η μικρή μου ήταν σχεδόν 6 μηνών. Η επιστροφή συνέπεσε με την εισαγωγή στερεών κι αυτό ήταν βοηθητικό. Δουλεύω τρεις φορές την εβδομάδα για περίπου 6 ώρες και μένει με το μπαμπά της όσο λείπω, ευτυχώς ρυθμίσαμε έτσι τις δουλειές μας ώστε να μη χρειαστεί τρίτο άτομο.

Έχω νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο και αντλώ από τον τρίτο μήνα για τράπεζα. Η παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμου με απέτρεψε να αγοράσω θήλαστρο, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, στην πράξη θα δεις αν σε βολεψει το mini electric αφού το έχεις. Και η μπέμπα μας δεν πήρε πιπίλα, είχε πιεί δικό μου γάλα με μπιμπερό τις πρώτες μέρες της ζωής της αλλά στους τρεις μήνες το είχε ξεχάσει και μας πήρε 2 εβδομάδες να ξαναμάθουμε τη διαδικασία. Δοκιμάσαμε πολλές θηλές, έπαιζε, έφτυνε το γάλα, έπινε το πολύ 10ml. Μια μέρα εντελώς ξαφνικά έπιασε τη θηλή και ήπιε 60ml σε ένα λεπτό. Και μετά ήθελε την ίδια θηλή, μια απλή σιλικόνης ενός κοινού μπιμπερό. Σύγχυση αν θυμάμαι καλά από το βιβλίο της Πατσούρου κινδυνεύουν να πάθουν τις πρώτες μέρες, στους δυο μήνες μάλλον απίθανο.

Το αποψυγμένο γάλα δεν το ήπιε ποτέ. Τα περισσότερα μωρά το συνηθίζουν, η δική μας δεν το συνήθισε. Αυτό μη σε τρομάζει, απλώς δοκιμάστε το από νωρίς. Εμείς κάναμε το λάθος να της το δώσουμε πρώτη φορά την πρώτη μέρα που έλειψα. Δε σκεφτήκαμε πως μπορεί να μην το πίνει και είχαμε επικεντρωθεί στο να μάθει το μπιμπερό. Της άφηνα στο ψυγείο αντλημένο την ίδια ή την προηγούμενη μέρα, τώρα με δυο γεύματα στερεών που τρώει όσο λείπω, και με το νερό που πίνει, δεν το χρειάζεται και σιγά-σιγά σταματάω να αντλώ. Επίσης τώρα κόψαμε το μπιμπερό και έχει περάσει στο ποτηράκι.

Μετά από κάθε χρήση του θηλάστρου πλένω και βάζω στον αποστειρωτή ό,τι έρχεται σε επαφή με το γάλα, χοάνη, βαλβίδα με μεμβράνη, μπουκάλι. Αποστειρώνω πριν την επόμενη χρήση.Για την κατάψυξη χρησιμοποιούσα αποστειρωμένα σακουλάκια, σε online φαρμακεία βρίσκεις καλές προσφορές.

Τώρα θηλάζω πριν πάω για δουλειά και όσες φορές θέλει όταν επιστρέψω. Έχει αυξήσει τους νυχτερινούς θηλασμούς αλλά δε με κουράζει γιατί κοιμόμαστε μαζί.

Αν σου αρέσει η δουλειά σου θα φεύγεις έχοντας κίνητρο και θα επιστρέφεις πιο γεμάτη από ποτέ έχοντας τεράστιο απόθεμα ενέργειας. Τα προηγούμενα χρόνια γύριζα κουρασμένη, τώρα γυρίζω πετώντας!

Αυτό που προέχει τώρα είναι η επιλογή του κατάλληλου ανθρώπου που θα μένει με το μωρό σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει!

 

Η επιστροφή στη δουλειά είναι όντως δύσκολη, όμως όχι ακατόρθωτη!

 

Ως προς τις ερωτήσεις σου:

- Το ποια θηλή μπιμπερό θα βολέψει το παιδί είναι εντελώς υποκειμενικό. Πριν επενδύσεις στις πολύ ακριβές θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις βασικές (και πιο οικονομικές). Συνήθως προτείνουν τις θηλές από καουτσούκ ως πιο συμβατές με τον θηλασμό αλλά και αυτό παίζει από παιδί σε παιδί. (fyi καθαρά, εμένα βόλεψαν οι nuk - ενώ είχα δοκιμάσει και την ειδική τηs medela, που ούτε να την δει δεν ήθελε ο γιος μου).

Επίσης να ξέρεις ότι πολλά βρέφη δεν δέχονται τάισμα με μπιμπερό από τη μαμά αλλά το δέχονται από τρίτους (στο λέω για να μην απογοητευτείς αν δεν παίρνει το μπιμπερό από εσένα)

 

- To mini electric είναι ένα πολύ basic μοντέλο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να το χρησιμοποιείς γιατί το θήλαστρο θέλει "εκπαίδευση" (σταδικά θα αυξάνεται η ποσότητα που θα μπορείς να βγάζεις, ενώ θα μειώνεται ο χρόνος). Στην αρχή είναι πολύ λογικό να βγάζεις ελάχιστα. Δεν θα ξεχάσω την απογοήτευσή μου όταν μισή ώρα με θήλαστρο έβγαλα 30ml. Αν δεις όμως ότι δεν βελτιώνεται η κατάσταση, σου προτείνω να δοκιμάσεις ένα άλλο θήλαστρο. Να ξέρεις ότι τα θήλαστρα (το γράφουν και οι οδηγίες) έχουν κάποιες "ώρες ζωής" και μετά πέφτει δραματικά η απόδοσή τους.

 

- Αποστείρωση: δανείζεσαι ή αγοράζεις αποστειρωτή (και από δεύτερο χέρι μια χαρά είναι). Πλένεις με ελαφρύ σαπούνι για πιάτα (υπάρχει πλέον και ειδικό της nuk αλλά μάλλον υπερβολη) όλα τα μέρη του θηλάστρου, ένα ένα, τα ξεπλένεις καλά σε χλιαρό νερό και τα βάζεις στον αποστειρωτή. Μαζί αποστειρώνεις και τα μπολάκια που θα αποθηκεύεις το γάλα και αργότερα και τα μπιμπερό που θα πίνει το παιδί. Ότι δεν χρησιμοποιήσεις εκείνη τη στιγμή το βάζεις καλά κλεισμένο σε καθαρό τάπερ στο ψυγείο και το βγάζεις αμέσως πριν την χρήση.

 

- Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι που θα αποθηκεύεις το γάλα. Τα σακουλάκια είναι μεν πιο οικονομικά αλλά φίλες μου είχαν προβλήματα (τους ξίνιζε το γάλα) και δεν ξαναχρησιμοποιούνται. Εγώ βολεύτικα τα μπολάκια της avent, αλλά και τα μπουκαλάκια της medela που κούμπωναν και απευθείας στο θήλαστρο. Υπάρχουν και άλλες μάρκες με αντίστοιχα.

 

Ως προς το ψυχολογικό κομμάτι: είναι δύσκολο, αλλά συνηθίζεται. Όσο και αν μου έλειπε το παιδί (και μου λείπει ακόμα δηλαδή) όταν είμαι στη δουλειά, η αρχή ήταν δύσκολη αλλά μετά νομίζω μου έκανε καλό που έβγαινα από το σπίτι και ασχολούμουν και με κάτι άλλο. Βοήθησε στις δικές μου ισορροπίες και έχω και αρκετές φίλες που το βίωσαν έτσι.

 

Μία σκέψη, αν δεν νιώθεις καθόλου έτοιμη θα ήταν να πάρεις κάποιους μήνες από το 6μηνο ΟΑΕΔ αν δικαιούσαι (δεν χρειάζεται να το πάρεις όλο) ή ένα τμήμα της ετήσιας άδειάς σου αν έχεις κάποιο υπόλοιπο.

Κατά τα άλλα ξεκίνα το συντομότερο να ψάχνεις νταντά, και υπολόγισε τουλάχιστον για μια εβδομάδα να συνυπάρξετε για να γίνει πιο σταδιακή η μετάβαση.

 

Ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! !

 

Almond γι αυτό ήθελα περισσότερο το μαζεμενο μειωμένο, για να έχουμε περάσει το 6μηνο και να έχουμε περάσει στις στερεές, νομίζω θα ήταν όλα πολύ πιο εύκολα..

 

Η σύμβουλος γιατί σου είπε να μην αγορασείς θήλαστρο? Ότι δεν κάνει κανένα σαν το νοσοκομειακό?

 

Για τη σύγχυση θηλων οσο γνωρίζω μπορει να συμβει ανά πάσα στιγμή, φυσικά είναι ακόμα χειρότερα τις πρωτες εβδομαδες. Δεν θυμαμαι το γράφει η Πατσούρου ούτε εγώ.

 

Πάντως χθες τα μπηξα λιγο, έτσι για εκτονωση, σήμερα είμαι πολύ καλυτερα. Έχω 2 μήνες ακομα να τον απολαύσω στο έπακρο.

 

Less_serious Έχω σκοπό να μην το ταισω εγώ με μπιμπερό καθόλου, μη σου πω να λείπω κι από το δωμάτιο. .

 

Όταν λες το θηλαστρο έχει ώρες ζωής εννοεις πως αν έχει χρησιμοποιηθει πολύ στο παρελθόν σταματά να είναι παραγωγικό?

 

Αποστειρωτή ευτυχώς έχω, δύο κιόλας, δεύτερο χέρι κι αυτοί. Όπως επίσης και τα μπουκαλάκια της medela που κουμπωνουν στο θήλαστρο.

 

Δεν θέλω να πάρω παραπάνω αδεια, θέλω να θεωρουμαι μαχιμη στη δουλειά και να μην έχουν στο μυαλό τους πως σε περιπτωση δεύτερου παιδιου θα ειναι παλι πολυμηνη η απουσια μου. Γι αυτό και δεν διεκδίκησα σοβαρά το μαζεμενο μειωμένο, απλά το προτεινα μήπως τους βολεύει και καλά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκεφτομαι γενικά τους δύο μήνες που απομένουν είναι να ξεκινήσω αντλήσεις απο τώρα να δω αν βολεύει το θηλαστρο. Αν όχι να αγοράσω άλλο ή να νοικιασω νοσοκομειακό. Πριν μου δανεισουν έλεγα να πάρω το swing της medela.

 

Μετά σιγά σιγα να δοκιμασουμε τον μπέμπη με μπιμπερό και θηλες, να δουμε αν θα πάρει εύκολα, όπως να δοκιμασουμε και κατεψυγμενο αν θα πιει.

 

Ήδη εχω βαλει μπρος για αναζήτηση νταντας. Είχα στο μυαλο μου μια γνωστή όμως η κοπέλα βρήκε δουλειά πριν 2 εβδομάδες και φυσικά δεν μπορούσα να την δεσμευσω ούτε να την πληρώνω χωρίς να δουλεύει. Οπότε είχα στηριχτει κάπως σε αυτό και απογοητευτηκα τώρα. Ελπίζω να βρω μια κοπέλα που να αγαπάει τα μωρά και να ασχολείται μαζί τους πέρα από το να φροντίζει τις βασικές του ανάγκες.

 

Κατά τα άλλα ρουφαω κάθε πολύτιμη στιγμή μαζί του..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Το τσέκαρα στο βιβλίο για τη σύγχυση θηλών, για μωρά κάτω των 30 ημερών μιλάει, και γράφει πως είναι σπάνιο να συμβεί.

Η σύμβουλος μου είπε πως το νοσοκομειακό είναι το πιο αποτελεσματικό, δεν έχω καθόλου εμπειρία όμως από άλλα θήλαστρα για να σου πώ τη γνώμη μου. Αφού έχεις το βιβλίο, ακολούθησε τις οδηγίες για την άντληση, το πρωί όντως είναι μεγαλύτερη η ποσότητα που βγαίνει. Θέλει χρόνο και εξοικείωση, αν κάνεις και μαλάξεις η ποσότητα θα αυξηθει.

Το μωρό θα συνηθίσει πιο γρήγορα από εσένα. Εμείς τις πρώτες μέρες κλαίγαμε και οι δυο, τώρα δεν κλαίμε καθόλου, εμένα μου λείπει όσο δουλεύω αλλά χαίρομαι που έχω τη δουλειά μου. Κι εγώ πριν γυρίσω στη δουλειά το σκεφτόμουν συνεχώς, μεγάλη αγωνία, τί θα γίνει με το μωρό, πως θα το αφήσω, όταν μίλησα με τον εργοδότη μου και κανονίσαμε το ωράριό μου έφυγε ένα βάρος, όταν επέστρεψα δε μπορούσα πια να κάνω κάτι, με ζητούσε, κατάφερνε ο άντρας μου να την παρηγορήσει, τον βοήθησε και η αδερφή μου την πρώτη μέρα. Ζήτησα από τον άντρα μου να μη μου τηλεφωνεί στη δουλειά αν κλαίει το μωρό γιατί δε μπορώ να βοηθήσω από μακριά και έχω και παραπάνω άγχος.Η πρώτη εβδομάδα ήταν λίγο δύσκολή, μετά προσαρμόστηκε και περνάνε πολύ ωραία.

Όταν γύρισε η αδερφή μου στη δουλειά, κράτησα εγώ το μωρό της, 5 μηνών. Δεν έκλαψε καθόλου παρά τους φόβους μας,ούτε την πρώτη μέρα, ούτε μετά. Και όταν γυρνούσε σπίτι η μαμά, ήταν σα να έλειψε για 2 λεπτά. Απλώς μετά από λίγο ορμούσε να θηλάσει!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, χαίρομαι που τα έχετε καταφέρει τόσο καλά. Ναι, έχω σκοπό να μελετήσω το βιβλίο της Πατσούρου στο κομμάτι αυτό όπως και αναλυτικές οδηγίες που έχω κρατήσει από το μαιευτήριο για την επιστροφή στη δουλειά.

 

Δοκίμασα νωρίτερα το θηλαστρο κι έβγαλα 40ml, το χρησιμοποίησα περίπου ένα τέταρτο γιατί σταμάτησε η μεγάλη ροή και δεν ήθελα να με παιδεψω πρώτη φορά. Για να δουμε πως θα πάει. Το αποθήκευσα στην κατάψυξη στο μπουκαλάκι που κουμπώνει απευθείας στο θήλαστρο κι έγραψα και ημερομηνία.

 

Θα το δω στην πορεία φαντάζομαι αλλά πόσα ml λέτε ότι είναι καλά ανά γεύμα σε αυτή την ηλικία?

 

Μα τι ωραίος ο αποκλειστικός θηλασμός κατά απαίτηση, ούτε με αποστειρωσεις ασχολείσαι, ούτε με ml, ούτε με τίποτα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εσείς μια χαρά θα τα καταφέρετε!

Πολύ καλά τα 40ml για πρώτη άντληση, όσο για το πόσο πίνουν σε ένα γεύμα, θα σου το δείξει το ίδιο το μωρό, νομίζω εξαρτάται και από τα κιλά του. Εμείς της δίναμε 50-60ml, αν ζητούσε δίναμε κι άλλο, πάνω από 150ml τη φορά δε μπορούσε να πιεί.

Για να μην πάει χαμένο το γάλα, ειδικά για τις πρώτες δοκιμές, βολεύει να καταψύχεις μικρές ποσότητες και όχι 150ml μαζί σε ένα σακουλάκι ή δοχείο.

Υπομονή, όταν εισάγετε καλά και τις στερεές δε θα χρειάζεται να αντλείς και να αποστειρώνεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θέλω να πάρω παραπάνω αδεια, θέλω να θεωρουμαι μαχιμη στη δουλειά και να μην έχουν στο μυαλό τους πως σε περιπτωση δεύτερου παιδιου θα ειναι παλι πολυμηνη η απουσια μου. Γι αυτό και δεν διεκδίκησα σοβαρά το μαζεμενο μειωμένο, απλά το προτεινα μήπως τους βολεύει και καλά.

 

Σχετικά με αυτο και χωρις φυσικά να ξέρω ακριβώς τις συνθήκες και την νοοτροπία της δουλειάς σου: άποψη μου ειναι οτι ειναι καλύτερα να γυρίσεις οταν θα εισαι πραγματικά έτοιμη και μάχιμη και οχι να γυρίσεις νωρίτερα και να μη μπορεις να συγκεντρωθείς. Το εχω βιώσει και απο τον εαυτό μου αλλα και ως προϊσταμένη κοπέλας που επέστρεψε στη δουλεια μεν αλλα ειχε αφήσει το μυαλό της απο σπιτι δε.

Σαν προϊσταμένη σε μια δουλεια πολυ ανταγωνιστική και απαιτητική σου λέω πραγματικά οτι προτιμάω να ξέρω οτι έναν υπάλληλο δεν τον εχω στο γραφειο και να κανω τα κουμάντα μου με τους υπόλοιπους παρά να τον εχω και να μην τον εχω.

Καλή επιτυχία οτι και αν επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με ελεγα γυναίκα καριέρας, είμαι όμως από τους υπαλλήλους που δεν έχω λείψει ούτε μια μέρα από τη δουλειά πλην της κανονικής άδειας, ακομα και πολύ αρρωστη. Εχώ μια πολύ υπεύθυνη θέση σε μια εταιρεια πάνω από δέκα χρονια όπου περνάνε σχεδόν τα πάντα από τα χέρια μου και για να φύγω με άδεια μητροτητας τον Αυγουστο, εκπαίδευσα αντικαταστατρια η οποία με παίρνει μέχρι και σήμερα πολλές φορές τηλεφωνο. Όποτε και να γυρίσω θα ανταπεξελθω ως πρέπει, άλλο οτι θα προτιμούσα να μείνω με τον γιο μου. Ίσως αν δεν είχαμε κρίση να σκεφτόμουν σοβαρά το 6μηνο, όμως είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη δουλεια μου και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να καθυστερησω την επιστροφή μου και να "ξεχάσουν " την προσφορά μου στην εταιρεία. Κι όλο αυτό πάνω απ όλα για το μακροπροθεσμο καλο της οικογένειας μου.

 

Σε ευχαριστώ ωστόσο για την καλοπροαίρετη συμβουλή σου.:)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ γύρισα στην δουλειά και τις 2 φορές όταν ήταν 6,5 μηνών το μωρό. Στερεές τροφές δεν θα έλεγα ότι πολυέτρωγαν ακόμα, λίγες κουταλίτσες φρουτόκρεμα μόνο. Το mini electric της medela ήταν αρκετό, είχα μαζέψει γύρω στο 1 λίτρο στην κατάψυξη και τα υπόλοιπα από τις αντλήσεις που έκανα στην δουλειά. Θα μπορείς να αντλείς στην δουλειά? Αν μπορείς 1-2 φορές θα είναι ιδανικό αλλά και να μην μπορείς δεν πειράζει, απλώς μάλλον θα χρειαστείς μεγαλύτερη τράπεζα και θα προσαρμοστεί και το στήθος να αντλείς πριν και μετά τη δουλειά (και αφού θηλάσεις εννοείται) .

 

Μπουκάλι έδινα αυστηρά με το Calma της medela, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σακουλάκια αποθήκευσης θα πρέπει να προμηθευτείς γιατί πόσα μπουκαλάκια να βάλεις στην κατάψυξη? Γράφε πάνω ημερομηνία και ml, μέχρι 100ml να αποθηκεύεις είναι καλά , παραπάνω μάλλον θα το πετάς όταν δεν το πίνει, όπως σου είπαν και άλλες κοπέλες.

 

Μπορείς να συζητήσεις με τον παιδίατρο το πότε θα εισάγετε τις στερεές , μήπως είναι προτιμότερο να τις εισάγετε λιγο νωρίτερα απο το εξάμηνο στην περιπτωσή σας, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, ο παιδίατρος αν είναι υποστηρικτικός του θηλασμού θα κρίνει.

 

Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε! Ειδικά αν συνεχίσεις απρόσκοπτα τον νυχτερινό θηλασμό τουλάχιστον μέχρι το εξάμηνο του παιδιού, και αντλείς και συστηματικά, δε νομίζω να υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί το γάλα. Επίσης πολύ πολύ σημαντικό ότι θα δουλεύεις 6ωρο, βοηθάει πολύ! Στον μεγάλο μου που δεν το είχα αυτό, δυσκολεύτηκα με 3 αντλήσεις στην δουλειά αλλά κυρίως με την προσαρμογή μου στην δουλειά, στο μικρό που είχα το 6ωρο ήταν όλα πιο ομαλά!

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Το mini electric είχες δηλαδή και σε βολεψε? Πόσες αντλησεις εκάνες καθημερινά?

 

Σκεφτόμουν ρε γμτ να αγορασω τελικά το swing της medela για να είναι ολοκαίνουριο τόσο για θέμα απόδοσης όσο και υγιεινής παρόλο που μου το έχει δανείσει ξαδέρφη μου και είναι προσεχτική κοπέλα. Είναι τσουχτερούλι, όμως έχει καλές κριτικές και θα κάνει την αποσβεση του γρήγορα, οικονομικά θα είναι σαν να νοικιαζω 3 μήνες νοσοκομειακο. Η αγορά από το ίντερνετ που κοιτούσα περιέχει δώρο τη θηλή calma που λες.

 

Στη δουλειά θα μπορώ σίγουρα να κάνω έστω μια άντληση, δεύτερη αναλόγως τον όγκο εργασίας αν και πάλι πιστεύω να βρω τον χρόνο. Υπάρχει γενικά κατανόηση και συνενοηση. (άσχετα που είπα πως μπορεί να θηλασω οπουδήποτε έξω πχ για καφέ και με κοιτούσανε σαν ουφο...)

 

Για τις στερεες δεν θέλω να προτρεξω, πρέπει να δουμε πόσο έτοιμος θα ειναι ο μπεμπης οπότε είναι κάτι που θα το δω τότε. Ο παιδίατρος είναι γενικώς υπέρ του θηλασμού αλλά δεν είναι κ τόσο γνώστης, δυστυχώς..

 

Θα δουλεύω 6ωρο όμως θα λείπω σχεδόν 7 ωρες. Άρα, δύο αντλήσεις χρειάζονται? Και πόση ώρα κρατάνε αν λέμε ότι έχει πλέον "εκπαιδευτεί" το στηθος στο θήλαστρο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Το mini electric είχες δηλαδή και σε βολεψε? Πόσες αντλησεις εκάνες καθημερινά?

 

Σκεφτόμουν ρε γμτ να αγορασω τελικά το swing της medela για να είναι ολοκαίνουριο τόσο για θέμα απόδοσης όσο και υγιεινής παρόλο που μου το έχει δανείσει ξαδέρφη μου και είναι προσεχτική κοπέλα. Είναι τσουχτερούλι, όμως έχει καλές κριτικές και θα κάνει την αποσβεση του γρήγορα, οικονομικά θα είναι σαν να νοικιαζω 3 μήνες νοσοκομειακο. Η αγορά από το ίντερνετ που κοιτούσα περιέχει δώρο τη θηλή calma που λες.

 

Στη δουλειά θα μπορώ σίγουρα να κάνω έστω μια άντληση, δεύτερη αναλόγως τον όγκο εργασίας αν και πάλι πιστεύω να βρω τον χρόνο. Υπάρχει γενικά κατανόηση και συνενοηση. (άσχετα που είπα πως μπορεί να θηλασω οπουδήποτε έξω πχ για καφέ και με κοιτούσανε σαν ουφο...)

 

Για τις στερεες δεν θέλω να προτρεξω, πρέπει να δουμε πόσο έτοιμος θα ειναι ο μπεμπης οπότε είναι κάτι που θα το δω τότε. Ο παιδίατρος είναι γενικώς υπέρ του θηλασμού αλλά δεν είναι κ τόσο γνώστης, δυστυχώς..

 

Θα δουλεύω 6ωρο όμως θα λείπω σχεδόν 7 ωρες. Άρα, δύο αντλήσεις χρειάζονται? Και πόση ώρα κρατάνε αν λέμε ότι έχει πλέον "εκπαιδευτεί" το στηθος στο θήλαστρο?

Ναι , το mini electric είχα και με βόλεψε. Τους 2 πρώτους μήνες του μωρού είχα νοικιάσει νοσοκομειακό γιατί είχα προβληματα με την εδραίωση του θηλασμού, καμία σχέση φυσικά, είναι πολύ πιο ισχυρό. Αλλά με εδραιωμένο θηλασμό το mini electric έκανε την δουλειά του. Σε 10 λεπτά αντλούσα πάνω από 100 ml, μπορεί και 150 γιατί το στήθος έχει συνηθίσει να αδειάζει sτο τρίωρο οπότε ήταν τίγκα. Για το θέμα υγειινής, έχω την εντύπωση ότι πωλούνται ξεχωριστά ανταλλακτικά, μπορείς να ρωτήσεις. Ό,τι προτιμάς!

 

Αφού θα μπορείς να αντλείς, μην ανησυχείς καθόλου.. και δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά τεράστια τράπεζα γάλακτος, γιατί ό,τι θα αντλεις την μια μέρα θα το αφήνεις να το πιει την επόμενη ;). Θα το δεις στην πράξη το αν χρειάζεται μια άντληση ή δύο. Λογικά θα θηλάζεις ακριβώς πριν φύγεις και αμέσως μόλις γυρίσεις σπίτι, οπότε θα μπορούσες να κάνεις και μια αντληση αν βγάζεις αρκετο γάλα για να καλύψεις το πόσο πίνει το μωρό σε μια μέρα. Θα δεις και πως θα ανταποκριθεί το μωρό, αν θα πίνει μόνο μια φορά γάλα όσο λείπεις (ανά 3.5 ώρες δηλαδή) ή δύο. Πολλά μωρά προτιμούν να περιμένουν την μητέρα τους λίγη παρπάνω ώρα παρά να πιουν απο το μπιμπερο.

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κοριτσια και καλή χρονιά! ! Επανέρχομαι στο θέμα μου μιας και τέλος τα ψέματα. . Τη Δευτέρα 23/1 ξεκινάω δουλειά.

 

Η νταντά θα έρθει από λίγες ώρες την εβδομάδα που έρχεται ώστε να έχουν μια πρώτη επαφή μέχρι τις 16/1 όπου και θα ξεκινήσει κανονικά, 1 εβδομάδα δηλαδη πριν μείνουν μόνοι τους.

 

Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο σχετικά με την πρώτη επαφή με το μπιμπερο. Να δοκιμασουμε από τώρα με την αδερφή μου που την γνωρίζει ή να του δώσει η νταντά λίγες μέρες πριν? Φοβάμαι πως είναι πολύ συντομα από την επιστροφή μου, και αν δεν το παίρνει? ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια και καλή χρονιά! ! Επανέρχομαι στο θέμα μου μιας και τέλος τα ψέματα. . Τη Δευτέρα 23/1 ξεκινάω δουλειά.

 

Η νταντά θα έρθει από λίγες ώρες την εβδομάδα που έρχεται ώστε να έχουν μια πρώτη επαφή μέχρι τις 16/1 όπου και θα ξεκινήσει κανονικά, 1 εβδομάδα δηλαδη πριν μείνουν μόνοι τους.

 

Αναρωτιέμαι τι είναι καλύτερο σχετικά με την πρώτη επαφή με το μπιμπερο. Να δοκιμασουμε από τώρα με την αδερφή μου που την γνωρίζει ή να του δώσει η νταντά λίγες μέρες πριν? Φοβάμαι πως είναι πολύ συντομα από την επιστροφή μου, και αν δεν το παίρνει? ?

 

Marakiz με το καλό να επιστρέψεις στην δουλειά!

 

Περίμενα μήπως σου απαντήσει κάποια κοπέλα με προσωπική εμπειρία θηλασμού, καθώς εγώ δεν θήλασα τόσο καιρό, μπορώ όμως να μεταφέρω την πρόσφατη εμπειρία πολύ στενής μου φίλης, με μωρό 9 μηνών, η οποία ήθελε να αποθηλάσει και προσπαθούσε να εισάγει μπιμπερό.

 

Της πήρε συνολικά 10 ημέρες να το δεχτεί πλήρως το μωρό. Προσπαθούσαν πάντα τρίτα άτομα (μπαμπάς, νταντά) και όχι η ίδια, στην αρχή δεν το δεχόταν με τίποτα και είχε απογοητευθεί, αλλά τελικά με λίγη υπομονή το πήρε και πλέον - η ίδια λέει - είναι σαν να έπινε από πάντα, το παίρνει πλέον και από την μαμά.

 

Ίσως είναι λίγο διαφορετική η περίπτωσή της, γιατί τελικός σκοπός της ήταν αποκλειστικά το μπιμπερό για όλα τα γεύματα γάλακτος, τα οποία δεν είναι και πολλά πλέον καθώς το παιδί έχει μπει για τα καλά στις στέρεες, από την άλλη όμως το δικό της μωρό είχε σχεδόν διπλάσια χρονική εμπειρία στο στήθος από το δικό σου (δεν είχε πάρει ποτέ μπιμπερό επί 8,5 μήνες), ενώ είχε να συνηθίσει και την γεύση της φόρμουλας.

 

Όσο για το ψυχολογικό κομμάτι της επιστροφής στην δουλειά, σε αυτό έχω προσωπική εμπειρία, και στα 2 μου παιδιά γύρισα στους 4 μήνες. Αν έχεις ρυθμισμένα τα πρακτικά ζητήματα στο σπίτι, ιδίως αν έχεις άτομο εμπιστοσύνης, φεύγει ένα μεγάλο άγχος και η διαχείριση των τύψεων γίνεται ευκολότερη.

 

Αντιστάσου στην ανάγκη να παίρνεις κάθε 30' τηλέφωνο, άσε να σε παίρνει η κοπέλα αν τυχόν χρειαστεί κάτι. Αποδέξου ότι πλέον δεν θα είναι δυνατόν να έχεις τον έλεγχο των πάντων σχετικά με το μωρό.

 

Προετοιμάσου να είσαι περισσότερο κουρασμένη στο τέλος της ημέρας από ό,τι πριν. Όσο κι αν ψυχολογικά η δουλειά ίσως προσφέρει μια διέξοδο (ειδικά αν σου αρέσει η δουλειά σου), παρά το γεγονός ότι η συναναστροφή με ενήλικες θα είναι ευεργετική μετά από τόσους μήνες, γεγονός παραμένει ότι θα πέφτεις για ύπνο 10 φορές πιο κουρασμένη από πριν.

 

Ο πρώτος καιρός είναι λίγο δύσκολος και για τον προγραμματισμό των πρακτικών ζητημάτων (σούπερ μάρκετ, μαγείρεμα, πλυσίματα, εξωτερικές δουλειές), αλλά εντέλει όλα γίνονται.

 

Τέλος, να πω ότι, παρά όλες τις παραπάνω δυσκολίες, και σε μένα το γεγονός ότι επέστρεψα νωρίς στην δουλειά μου βγήκε σε καλό επαγγελματικά, ιδίως όταν χρειάστηκε πολύ συντομα να ξαναλείψω στο δεύτερο παιδί, καθώς ξαναέμεινα έγκυος σχετικά γρήγορα, όταν ο γιος μου ήταν 17 μηνών.

 

Καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε και με την αδελφή σου, δε χάνεις κάτι. Φαντάζομαι ότι έχει σημασία το μπιμπερό να το δίνει κάποιος οικείος στο μωρό, δε χρειάζεται να είναι το ίδιο άτομο πάντα. Θα αποβάλεις και το άγχος σου πιο γρήγορα αν κάνετε τις δοκιμές σας από τώρα.

Το mini electric δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα πάντως. Υποτίθεται πως τα πιο αξιόπιστα μη νοσοκομειακά θήλαστρα είναι τα swing της medela και lactaline της ameda. Εναλλακτικά έχω ακούσει και για τα avent της philips αλλά δε γνωρίζω τα μοντέλα τους. Δεν ξέρω, εγώ αν και άφησα το παιδί όταν ήταν 8 μηνών ήμουν φοβιτσιάρα με τα θήλαστρα και ήθελα κάτι δυνατό από την αρχή. Και η αλήθεια είναι πως αν δεν έκανα την πρωινή άντληση η οποία ήταν αρκετά παραγωγική, όλη την υπόλοιπη ημέρα θα έπρεπε να αντλήσω 4 φορές για να βγάλω ένα γεύμα 100ml. Φαντάσου να μην ήταν δυνατό το θήλαστρο. Η σύμβουλος με την οποία είχα συνεργαστεί ήταν κάθετη στο να μην προτιμήσω το mini, παρόλο που της είχα πει ότι αρχικά θα έκανα περιστασιακή άντληση και πιο πολύ θα το χρησιμοποιούσα για τράπεζα και διατήρηση παραγωγής από τους 7 μήνες. Εσύ βέβαια μπορεί να είσαι μια χαρά με το mini αλλά είπα να το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Deena, την ωρα που έμπαινα στο δωματιο για να αφήσω μονους νταντά και μωρό έσκασε το μήνυμα σου! Σε θεωρώ γούρικη να ξέρεις πλέον! :lol:

 

Αχ κορίτσια είμαι πολυ χαρούμενη! Ο μικρός δέχτηκε το μπιμπερο ανετότατα, με λίγη απορία στην αρχή, αλλά χωρίς καθόλου γκρίνια! Μετά έφαγε από στήθος κανονικά. Αύριο θα δοκιμάσουμε και κατεψυγμενο και θα μου φύγει ευελπιστώ αλλο ένα άγχος. Σήμερα δωσαμε χθεσινοβραδινό αντλημένο κι από Δευτέρα θα το ταιζει σαν να λείπω κ εγώ θα αντλω τις ώρες που (λογικα) θα αντλω κ στη δουλειά. Ελπίζω να προλαβαίνω δύο αντλήσεις, τη μία δεν την διαπραγματευομαι!

 

Poulxeria τελικά αγόρασα το swing γιατί κ εγώ θεώρησα πως καλύτερα να εχω ένα καινούριο θηλαστρο πιο αποδοτικό. Κάνω μια άντληση το βραδυ και βγαζω από 60 ως και 200, αναλόγως πόσο πρόσφατα έχω θηλάσει. Μέσο όρο βγάζω 100. Κάνω 1,5 μήνα τράπεζα οπότε θα του φτάσει, δεδομένου πως θα αντλώ κ από τη δουλεια.

 

Για το ψυχολογικό κομμάτι της επιστροφής νομίζω ότι είμαι πιο έτοιμη πλέον. Το έχω αποδεχτει κ αν κ ξερω πως θα μου λειπει αφάνταστα νομίζω πως εν μέρει θα μου κάνει καλό η επιστροφή στον ενήλικο κόσμο κ πως ίσως του προσφέρω πιο ποιοτικό χρόνο. Παρηγοριά στον άρρωστο αλλά την χρειάζομαι!

 

Την κούραση Deena την περιμένω περισσότερο γιατί λενε πως τα μωρά που θηλαζουν οταν γυρνάει η μαμα στη δουλειά αυξανουν τους βραδινους θηλασμους για να αναπληρωσουν την απουσία της. Για να δούμε! !

 

Τέλος η νταντά φαίνεται πολύ καλη, ειναι στην ηλικία μου, φαίνεται έμπειρη, πως αγαπάει τα μωρά, τον παιζει, του μιλαει, του τραγουδάει και πιστεύω ότι θα τα πανε μια χαρά. Το επίσης καλό είναι πως είμαι καλυμμένη από θέμα ασφάλειας αφού θα είναι κ η μαμα μου μαζι η οποία δν μπορεί να τον κρατήσει μόνη της λόγω σωματικών αντοχών και άλλων.

 

Σήμερα είμαι πολύ αισιόδοξη! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Deena, την ωρα που έμπαινα στο δωματιο για να αφήσω μονους νταντά και μωρό έσκασε το μήνυμα σου! Σε θεωρώ γούρικη να ξέρεις πλέον! :lol:

 

Αχ κορίτσια είμαι πολυ χαρούμενη! Ο μικρός δέχτηκε το μπιμπερο ανετότατα, με λίγη απορία στην αρχή, αλλά χωρίς καθόλου γκρίνια! Μετά έφαγε από στήθος κανονικά. Αύριο θα δοκιμάσουμε και κατεψυγμενο και θα μου φύγει ευελπιστώ αλλο ένα άγχος. Σήμερα δωσαμε χθεσινοβραδινό αντλημένο κι από Δευτέρα θα το ταιζει σαν να λείπω κ εγώ θα αντλω τις ώρες που (λογικα) θα αντλω κ στη δουλειά. Ελπίζω να προλαβαίνω δύο αντλήσεις, τη μία δεν την διαπραγματευομαι!

 

Poulxeria τελικά αγόρασα το swing γιατί κ εγώ θεώρησα πως καλύτερα να εχω ένα καινούριο θηλαστρο πιο αποδοτικό. Κάνω μια άντληση το βραδυ και βγαζω από 60 ως και 200, αναλόγως πόσο πρόσφατα έχω θηλάσει. Μέσο όρο βγάζω 100. Κάνω 1,5 μήνα τράπεζα οπότε θα του φτάσει, δεδομένου πως θα αντλώ κ από τη δουλεια.

 

Για το ψυχολογικό κομμάτι της επιστροφής νομίζω ότι είμαι πιο έτοιμη πλέον. Το έχω αποδεχτει κ αν κ ξερω πως θα μου λειπει αφάνταστα νομίζω πως εν μέρει θα μου κάνει καλό η επιστροφή στον ενήλικο κόσμο κ πως ίσως του προσφέρω πιο ποιοτικό χρόνο. Παρηγοριά στον άρρωστο αλλά την χρειάζομαι!

 

Την κούραση Deena την περιμένω περισσότερο γιατί λενε πως τα μωρά που θηλαζουν οταν γυρνάει η μαμα στη δουλειά αυξανουν τους βραδινους θηλασμους για να αναπληρωσουν την απουσία της. Για να δούμε! !

 

Τέλος η νταντά φαίνεται πολύ καλη, ειναι στην ηλικία μου, φαίνεται έμπειρη, πως αγαπάει τα μωρά, τον παιζει, του μιλαει, του τραγουδάει και πιστεύω ότι θα τα πανε μια χαρά. Το επίσης καλό είναι πως είμαι καλυμμένη από θέμα ασφάλειας αφού θα είναι κ η μαμα μου μαζι η οποία δν μπορεί να τον κρατήσει μόνη της λόγω σωματικών αντοχών και άλλων.

 

Σήμερα είμαι πολύ αισιόδοξη! !

 

Μπράβο, μπράβο!!!

 

Να σου πω επίσης....την άλλη εβδομάδα που δεν θα δουλεύεις ακόμα, αλλά θα έχεις την νταντά στο σπίτι, κάνε καμιά βολτίτσα, αξίζει να ξεσκάσεις λίγο πριν αρχίσεις δουλειά.

 

Εγώ θυμάμαι, 2 εβδομάδες πριν γυρίσω δουλειά στην κόρη μου (δεύτερο παιδί) και αφού ο γιος μου είχε ξεκινήσει και πήγαινε κανονικά παιδικό, άφηνα μπέμπα + νταντά κάθε πρωί 2-3 ώρες και έπαιρνα τους δρόμους. Σαν μίνι διακοπές μου είχε φανεί!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Deena, την ωρα που έμπαινα στο δωματιο για να αφήσω μονους νταντά και μωρό έσκασε το μήνυμα σου! Σε θεωρώ γούρικη να ξέρεις πλέον! :lol:

 

Αχ κορίτσια είμαι πολυ χαρούμενη! Ο μικρός δέχτηκε το μπιμπερο ανετότατα, με λίγη απορία στην αρχή, αλλά χωρίς καθόλου γκρίνια! Μετά έφαγε από στήθος κανονικά. Αύριο θα δοκιμάσουμε και κατεψυγμενο και θα μου φύγει ευελπιστώ αλλο ένα άγχος. Σήμερα δωσαμε χθεσινοβραδινό αντλημένο κι από Δευτέρα θα το ταιζει σαν να λείπω κ εγώ θα αντλω τις ώρες που (λογικα) θα αντλω κ στη δουλειά. Ελπίζω να προλαβαίνω δύο αντλήσεις, τη μία δεν την διαπραγματευομαι!

 

Poulxeria τελικά αγόρασα το swing γιατί κ εγώ θεώρησα πως καλύτερα να εχω ένα καινούριο θηλαστρο πιο αποδοτικό. Κάνω μια άντληση το βραδυ και βγαζω από 60 ως και 200, αναλόγως πόσο πρόσφατα έχω θηλάσει. Μέσο όρο βγάζω 100. Κάνω 1,5 μήνα τράπεζα οπότε θα του φτάσει, δεδομένου πως θα αντλώ κ από τη δουλεια.

 

Για το ψυχολογικό κομμάτι της επιστροφής νομίζω ότι είμαι πιο έτοιμη πλέον. Το έχω αποδεχτει κ αν κ ξερω πως θα μου λειπει αφάνταστα νομίζω πως εν μέρει θα μου κάνει καλό η επιστροφή στον ενήλικο κόσμο κ πως ίσως του προσφέρω πιο ποιοτικό χρόνο. Παρηγοριά στον άρρωστο αλλά την χρειάζομαι!

 

Την κούραση Deena την περιμένω περισσότερο γιατί λενε πως τα μωρά που θηλαζουν οταν γυρνάει η μαμα στη δουλειά αυξανουν τους βραδινους θηλασμους για να αναπληρωσουν την απουσία της. Για να δούμε! !

 

Τέλος η νταντά φαίνεται πολύ καλη, ειναι στην ηλικία μου, φαίνεται έμπειρη, πως αγαπάει τα μωρά, τον παιζει, του μιλαει, του τραγουδάει και πιστεύω ότι θα τα πανε μια χαρά. Το επίσης καλό είναι πως είμαι καλυμμένη από θέμα ασφάλειας αφού θα είναι κ η μαμα μου μαζι η οποία δν μπορεί να τον κρατήσει μόνη της λόγω σωματικών αντοχών και άλλων.

 

Σήμερα είμαι πολύ αισιόδοξη! !

Αν αντλείς 100 στο τέλος της ημέρας, φαντάσου πόσο μπορείς να αντλήσεις 6-7 το πρωί. Μια χαρά είσαι.

Πάντως δεν είναι απαραίτητο ότι θα πέφτει να σε φάει το βράδυ. Η δικιά μου δεν άλλαξε καθόλου συμπεριφορά ως προς το θηλασμό, σα να μην έγινε τίποτα. Μπορεί κι εσύ να φανείς τυχερή!

Πολύ μεγάλη αβάντα που έχεις τη μαμά σου στο σπίτι. Είναι "κάπως" να αφήνεις μωρό παιδί στο σπίτι σου με κάποιον άγνωστο, και 100 συστάσεις να έχει. Εσύ θα φεύγεις και θα είσαι ήσυχη. Άσε που θα παίρνει και η νταντά τις "ανάσες" της.

 

Και αυτό που λέει η Deena, κοίτα να απολαύσεις αυτό το μικρό διάστημα που έχεις την κοπέλα στο σπίτι και εσύ δε δουλεύεις, για να βγεις έξω, να ψωνίσεις κάτι, να πιεις καφέ κτλ. Νομίζω πως είναι η πιο ξεκούραστη περίοδος στη ζωή μιας μωρομάνας, δε θα έχεις άλλη τέτοια :lol:. Έχει και υπέροχη λιακάδα απ'ό,τι βλέπω...

 

Από μπιμπερό τι χρησιμοποίησες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Αχ poulxeria μακάρι να μην επηρεάσει και σε μένα τον βραδινό του ύπνο! Γιατί δεν λεω, τα ρίχνουμε και τα ξενύχτια μας αλλά τα πάμε πολύ καλά τελευταία. Προχτές κοιμήθηκε 8 ωρες σερί κι εγώ 5! Γουαου!

 

Από θηλή την calma της medela χρησιμοποίησα, αυτήν ειχα σκοπό να παρω αλλά την είχε δώρο το θήλαστρο!

 

Για την αλλη εβδομάδα κοριτσια. . Έχω πει θα λείπω σταδιακά. Μια δυο ώρες στην αρχη της εβδομάδας μέχρι που την Παρασκευή να λείπω όλη μέρα. Και τι δεν έχω κανονίσει ήδη!!! Οδοντίατρο, κομμωτήριο, για καφέ, ψώνια, τζάμπο. . Χαμός! ! Αχαχαχα!

 

Λέτε να πάω κι ένα πρωινό σινεμαδάκι??:lol:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Α για την ιστορία, οι εργοδότες μου αποφάσισαν τελικά να δουλεύω 7ωρο για 30 μήνες κι όχι 6ωρο όπως συμφωνήσαμε αρχικά..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μια φορά που καταφέραμε να της δώσουμε το γάλα από μπιμπερό ήταν με το calma. Τελικά δεν το ξαναχρησιμοποίησα γιατί όταν τελικά το χρειάστηκα η μπέμπα ήταν μεγάλη για μπιμπερό. Αλλά μου άρεσε να το έχω για ασφάλεια.

 

Να σου πω, είπαμε να γλεντήσεις, όχι να ξετινάξεις την πιστωτική....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μια φορά που καταφέραμε να της δώσουμε το γάλα από μπιμπερό ήταν με το calma. Τελικά δεν το ξαναχρησιμοποίησα γιατί όταν τελικά το χρειάστηκα η μπέμπα ήταν μεγάλη για μπιμπερό. Αλλά μου άρεσε να το έχω για ασφάλεια.

 

Να σου πω, είπαμε να γλεντήσεις, όχι να ξετινάξεις την πιστωτική....

 

:lol::lol:

Όχι εντάξει. Έχω κάτι κιλά να χάσω ακόμα, οπότε υπάρχει ελπίδα! !:mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είπα να μπω να πω τα νεα μας.

 

Ήπιε χθες και κατεψυγμένο, 60 ml από Νοέμβριο που είχα αντλήσει δοκιμαστικά κι άλλα 70 Δεκεμβρίου. Αυτό του Νοεμβρίου είχε πάρει μια περίεργη μυρωδιά, σαν αυτό που λένε για τα κατεψυγμένα σαν να ξινίζει, παρόλα αυτά το ήπιε, απλά πιο διστακτικά από του Δεκεμβριου.

 

Την ώρα που έπινε αυτά εγώ άντλησα και μετά έλειψα για ένα διωρο. Το φρέσκοαντλημένο το ήπιε ανετότατα. Έβαλε τα κλάματα σε καποια φάση, κλάματα παραπονιάρικα. Μου είπε η νταντά πως κατάλαβε πως έφυγα. Λογικο, είμαστε αυτοκολλητακια εδώ και 4 μήνες, έχω λείψει άλλη μια φορά μόνο για 1,5 ώρα. Συνολικα όμως το χει πάρει πολύ καλά, είναι γενικά καλόβολο το παιδάκι μου. Η νταντά αντιμετώπισε ψυχραιμα τα κλάματα και τον παρηγορησε στοργικά. Είμαι πολύ ευχαριστημένη κι από τη νταντά κι από το πως τα πάνε οι δυο τους.

 

Μετά που γύρισα αναπληρώσαμε αγκαλιες και θηλασμους. Δεν ξέρω τι θα γίνει όταν γυρίσω κανονικά, πάντως τα τελευταία 2 βραδια, σε ένα από τα ξυπνήματά του, κάνει 2 ώρες να ξανακοιμηθεί. . Μάλλον εκτός από εξωτερικές δουλειές πρέπει να κοιμηθω και λίγο παραπάνω όσο είμαστε με νταντά σπίτι.. Λέω τώρα εγώ. .:rolleyes:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!

 

Έχω γεννήσει με  φυσιολογικό τοκετό 23/9 και το θηλάζω αποκλειστικά μέχρι τώρα.

Το μωρό παίρνει κανονικά βάρος ( Γεννήθηκε 2920 και φύγαμε 2720 απο το μαιευτήριο και τώρα είναι 4900 )

Σε 2 βδομάδες θα επιστρέψω στην εργασία μου για 8 ώρες συν 1 ώρα πήγαινε έλα,  δύσκολα τα πράγματα.

Έχω νοικιάσει το νοσοκομειακό θήλαστρο symphony της medela και αναρωτίεμαι πως μπορώ να εξασφαλήσω το καθημερινό φαγητό του?

Μέχρι στιγμής έχω αντλήσει 3 σακουλάκια των 50 και κάτι ml και τα έχω στην κατάψυξη.

Με κάθε διπλή άντληση έχω μέχρι 60 μαξ ml και αυτό αν έχει φάει το μωρό από το ένα.

Φοβάμαι να αντλω συνέχεια μήπως το ρουφάει όλο το θήλαστρο και δεν μένει τίποτα για το παιδί..

 Τι πρόγραμμα μπορώ να ακολουθήσω?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...