Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Caramelaki γεννησα πριν ενα χρονο τα διδυμα μου σε ιδιωτικο. Για τα παιδια -αφου ειναι ιδιωτικο- θα χρειαστεις μοναχα τα φορμακια εξοδου τους και πετσετακια για γουλιες και κουβερτακοα αγκαλιας για να μην ακουμπανε στα ρουχα σας. Γαλα αν χρειαστουν εχουν εκει.

Για σενα -κρινω απο εμενα- παρε εσωρουχα μιας χρησης να εχεις και στο σπιτι οταν επιστρεψεις με το καλο γιατι προσωπικα τα δικα μου εσωρουχα επεφταν πανω στην τομη κ με ενοχλουσαν. Προσωπικα σου ειδη παρε, ολα τ αλλα στα παρεχουν.ωτοασπιδες πολυ καλη ιδεα, εχει φασαρια και τη νυχτα εκει μεσα.

Με το καλο τα μωρα σου καλη δυναμη!

Μπες online να παραγγειλεις πανες να εχετε μποοοολικες, λανολινη για τις θηλες αν εχεις σκοπο να θηλασεις, και κατωσεντονα...ολο γουλιες βγαζουν τα γλυκουλια και λερωνεται το συμπαν!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τη μαμά:

Ρόμπα και νυχτικό ή φόρμα ή πιτζάμες

σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Πετσέτες (αν δεν τις παρέχει το μαιευτήριο)

Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)

Επιθέματα στήθους

Εσώρουχα

Άνετα Ρούχα-παπούτσια για την επιστροφή στο σπίτι

Έγγραφα μαιευτηρίου, βιβλιάριο και ταυτότητες

Φορτιστής

(κάλυμμα λεκάνης μιας χρήσης, υγρά απολυμαντικά μαντηλάκια)

Χρήματα

 

Για τα μωρά:

Πανάκια για τις γουλιές

Πάνες αγκαλιάς

Ρούχα εξόδου

Καλτσάκια

Αυτά θυμάμαι είχα πάρει εγώ πάνω-κάτω. Όμως γέννησα σε ιδιωτικό στην Αθήνα.

Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.

Με το καλό να γεννήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη μαμά:

Ρόμπα και νυχτικό ή φόρμα ή πιτζάμες

σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Πετσέτες (αν δεν τις παρέχει το μαιευτήριο)

Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)

Επιθέματα στήθους

Εσώρουχα

Άνετα Ρούχα-παπούτσια για την επιστροφή στο σπίτι

Έγγραφα μαιευτηρίου, βιβλιάριο και ταυτότητες

Φορτιστής

(κάλυμμα λεκάνης μιας χρήσης, υγρά απολυμαντικά μαντηλάκια)

Χρήματα

 

Για τα μωρά:

Πανάκια για τις γουλιές

Πάνες αγκαλιάς

Ρούχα εξόδου

Καλτσάκια

Αυτά θυμάμαι είχα πάρει εγώ πάνω-κάτω. Όμως γέννησα σε ιδιωτικό στην Αθήνα.

Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.

Με το καλό να γεννήσεις!!!

 

Ευχαριστω!!!!!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Για τη μαμά:

Ρόμπα και νυχτικό ή φόρμα ή πιτζάμες

σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Πετσέτες (αν δεν τις παρέχει το μαιευτήριο)

Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)

Επιθέματα στήθους

Εσώρουχα

Άνετα Ρούχα-παπούτσια για την επιστροφή στο σπίτι

Έγγραφα μαιευτηρίου, βιβλιάριο και ταυτότητες

Φορτιστής

(κάλυμμα λεκάνης μιας χρήσης, υγρά απολυμαντικά μαντηλάκια)

Χρήματα

 

Για τα μωρά:

Πανάκια για τις γουλιές

Πάνες αγκαλιάς

Ρούχα εξόδου

Καλτσάκια

Αυτά θυμάμαι είχα πάρει εγώ πάνω-κάτω. Όμως γέννησα σε ιδιωτικό στην Αθήνα.

Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.

Με το καλό να γεννήσεις!!!

Μια ένσταση μόνο στις πιτζάμες, από τη στιγμή θα πραγματοποιηθεί καισαρική, διότι δε θα βολέψουν. Και λόγω ζέστης είναι προτιμότερο είναι το νυχτικό, στα μαιευτήρια βράζει ο τόπος. Έχε όμως και μια ρόμπα πιο πολύ για το περπάτημα στους διαδρόμους. Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο.

 

4500? σε 5κλινο:shock:? Προφανώς συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γυναικολόγου, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μια ένσταση μόνο στις πιτζάμες, από τη στιγμή θα πραγματοποιηθεί καισαρική, διότι δε θα βολέψουν. Και λόγω ζέστης είναι προτιμότερο είναι το νυχτικό, στα μαιευτήρια βράζει ο τόπος. Έχε όμως και μια ρόμπα πιο πολύ για το περπάτημα στους διαδρόμους. Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο.

 

4500? σε 5κλινο:shock:? Προφανώς συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γυναικολόγου, έτσι δεν είναι?

 

η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα

με το νυχτικο θα νιωθω αβολα να κυκλοφορισ

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα

με το νυχτικο θα νιωθω αβολα να κυκλοφορισ

Ίσως λόγω τριδυμων να είναι τόσο υψηλή η τιμή. Ρώτησέ τους, αν κάτι δε σου αρέσει, δεν είναι κακό!

Έχει δίκιο η poulxeria, εφόσον θα κάνεις καισαρική δε βολεύει η πιτζάμα. Το λάστιχο του παντελονιού της θα σε ενοχλεί στην τομή. Αν φορέσεις επάνω από το νυχτικό ρόμπα δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι άσχημα. Άσε που όλες έτσι θα κυκλοφορούν, δε θα είσαι η μόνη! ;)

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα

με το νυχτικο θα νιωθω αβολα να κυκλοφορισ

Σου φαίνονται πάρα πολλά γιατί είναι πάρα πολλά. Δηλαδή και έτσι όπως το λες, δίνεις 3450 για να μείνεις σε 5κλινο...Μη σου πω πόσα έδωσα για 2κλινο το '15, πολύ λιγότερα από αυτά που σας ζητούν...

 

Κι εγώ δεν είμαι του νυχτικού, αλλά παίζει να είσαι πολύ καλύτερα με αυτό. Στην τελική πάρε ένα μαζί κι ας μην το φορέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι όμως το νυχτικό είναι αυτό που βολεύει, θυμάμαι και εγώ δεν το ήθελα με τίποτα όμως δεν μπορούσα με τίποτα να φορέσω κάτι άλλο.

Καραμελάκι όντως πάρα πολλά λεφτά σου ζητούν...αν επιτρέπεται θα γεννήσεις εδώ αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Νυχτικο εννοειται, με μια μακρια ζακετα απο πανω. Μη σου πω βολευει και για οταν θελεις να πας τουαλετα. Αντε σκυψε να κατεβασεις το παντελονι και μετα αντε σκυψε να το σηκωσεις. Νυχτικο και παλι νυχτικο.

Μπορεις να παραγγειλεις ενα online για να μην τρεχεις στα καταστηματα...να φανταστεις εγω με τεραστια κοιλια με τα διδυμα πηρα ενα απο τα h&m (οχι εγκυμοσυνης) μεγεθος medium και ξεμπερδεψα.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

 

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

 

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

 

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

 

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;

 

Παίρνετε βαθειές ανάσες, επαναλαμβανετε δυνατά μέχρι να το εμπεδώσετε ότι το μωρό δεν θα γεννηθεί αποστειρωμένο, και χαλαρώνετε :)

Ούτε θα αποστειρώνει η μαμά το στήθος για να θηλάσει, ούτε θα βράζει τα ρούχα της για να αγκαλιάσει το παιδί, ούτε θα κυκλοφορείτε με ένα απολυμαντικό στο χέρι. Το μόνο πράγμα που αποστειρώνεται είναι τα μπουκάλια αν το μωρό πίνει από μπουκάλι (και αυτό για να μην αναπτυχθούν βακτήρια στο γάλα που έχει μείνει), το νερό αν δώσετε γάλα σε σκόνη και δεν είστε σίγουροι για την ποιοτητα του νερού σας, και ό,τι αντικείμενο έχει αφημένα σάλια και πιθανόν μετά κολλημένα πράγματα επάνω (βλέπε πιπίλα που ανα τακτά διαστήματα εκσφενδονίζεται στο πάτωμα).

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία, γιατί σε ένα χρόνο το μικρό θα μπουσουλάει και θα προσπαθεί να χώσει στο στόμα από ψόφια έντομα μέχρι χώμα, και θα σας έρθει εγκεφαλικό :)

Link to comment
Share on other sites

Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

 

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

 

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;

 

Ενα σακοβαγιαζ μπορεις να το πλυνεις απλα μην εχει πχ απτο καλοκαιρι αμμους ενα πλησιμο αρκει η γυναικα σου δεν θα αποστειρωσει τα ρουχα της δεν εχει καμια χρησιμοτητα αυτο!! Αν θες τα ρουχαλακια του μωρου να τα εχεις ξεχωριστα απτα δικα σας μπορεις να τα βαλεις σε σακουλιτσες πολυμπαγκ ή κατι τετοιο για να μην ακουμπανε με τα δικα σας αν δεν θες. Κατα τα αλλα χαλαρα δεν θα μετακομισετε στο νοσοκομειο οτι χρειαστει το φερνεις κ μετα.

Link to comment
Share on other sites

Η βαλιτσα που χρησιμοποιησα ηταν καινουρια κ την περασα εσωτερικα με ενα μωρομαντηλο.την ειχα αφησει κ ανοιχτη να μη μυριζει.το πολυ να βαλεις τα ρουχα σε σακουλα.κτ παραπανω ειναι υπερβολη.(πηρα βαλιτσα γτ δ ειχα,δ πειραζει κ παλια,κ σακβουαγιαζ βολευουν)

Link to comment
Share on other sites

Η βαλιτσα που χρησιμοποιησα ηταν καινουρια κ την περασα εσωτερικα με ενα μωρομαντηλο.την ειχα αφησει κ ανοιχτη να μη μυριζει.το πολυ να βαλεις τα ρουχα σε σακουλα.κτ παραπανω ειναι υπερβολη.(πηρα βαλιτσα γτ δ ειχα,δ πειραζει κ παλια,κ σακβουαγιαζ βολευουν)

Link to comment
Share on other sites

Η βαλίτσα δεν χρειάζεται να είναι αποστειρωμένη, μπορείς να τυλίξεις τα ρούχα με ένα καθαρό σεντονάκι.

 

Εγώ τα ρούχα του παιδιού τα είχα βάλει στην τσάντα του, την οποία είχα πλύνει με πράσινο σαπούνι (αρκάδι) και την είχα σιδερώσει όσο γινόταν. Και φυσικά όλα του παιδιού πλυμμένα με πράσινο σαπούνι και σιδερωμένα, αυτό εννοείται.

 

Σίδερο θέλουν επίσης τα σουτιέν και τα εσώρουχα της συζύγου, το επισημαίνω γιατί ξέρω πολύ κόσμο που δεν σιδερώνει τα εσώρουχα και γενικά ό,τι δεν θεωρεί τσαλακωμένο. Το σίδερο είναι απαραίτητο σε όλα!!!

 

Υ.Γ. Αν έχετε ατμοκαθαριστή, μπορείς να περάσεις τη βαλίτσα εσωτερικά, αλλά μετά πρέπει να αεριστεί καλά για να φύγει η υγρασία.

Επεξεργάστηκαν by nat2308
προσθήκη

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποθέτοντας ότι τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής (δε μένουν π.χ. τα ρουχα να μουχλιάζουν ή δεν αφήνει η μαμά τα σουτιέν μουλιασμένα με γάλα μέχρι να βρωμίσουν), δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο από πλύσιμο. Ούτε το στηθος αποστειρώνεται, ούτε υπάρχει λόγος ανησυχίας για ρούχα ή οτιδηποτε άλλο έρθει σε επαφή με το μωράκι. Εκτός φυσικά αν υπάρχει κάποια ασθένεια στην οικογένεια. Οσο για το σίδερο, στη θερμοκρασία και την ώρα που θα έχουν σκοτωθεί τα μικρόβια (γύρω στα 10-120 λεπτά σε πάνω από 100 βαθμούς) δε θα υπάρχουν πια τα ρούχα ;) Το πέρασμα από το σίδερο όπως και το απλό περασμα από βραστό νερό, δεν αποστειρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Θα καθαρίσουμε τις βαλίτσες μας με σαπουνάκι και μέχρι εκεί. απλώς θα πάρουμε δύο βαλίτσες στο μαιευτήριο, μια για τη μαμά και μία για το μωρό.

Ίσως χρειάζομαι και εγώ μια αλλαξιά μαζί μου, να μη τρέχω σπίτι να αλλάζω αν συμβεί το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Νυχτικό ή πιτζάμες;

 

Δεν ξέρω αν έχω λύσει όλα μου τα σοβαρά προβλήματα, αλλά σε αυτή τη φάση με απασχολεί αυτό το μεγάλο δίλημμα. Παντού διαβάζω για νυχτικά στο μαιευτήριο. Όμως είμαι κρυουλιάρα, και νυχτικό φοράω μόνο το καλοκαίρι - μάλιστα την πιτζάμα με μακριά μπατζάκια κ τις κάλτσες τις βγάζω τελευταίες όταν μπαίνει η θερινή σεζόν και αμφιβάλλω αν έχω βάλει ποτέ νυχτικό χειμώνα ακόμα κι αν η περίσταση απαιτούσε ελαφριά ενδυμασία!καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο προτείνονται τα νυχτικά, αλλά θυμάμαι σε επισκέψεις να έχω δει γυναίκες με πιτζάμες. Εσείς τι προτείνετε από την εμπειρία σας; έχει διαφορά αν θα γίνει καισαρική ή φυσιολογικός;

 

Επίσης, ισχύει ότι πρέπει να έχω τόσες αλλαξιές μαζί μου; Πιτζάμες εγκυμοσύνης μέχρι τώρα τον 8ο δεν έχω πάρει, τη βγάζω με ο,τι πιο και ελαςτικό και φαρδύ υπάρχει στην ντουλάπα. Λογικά όμως μέχρι το τέλος κάτι θα χρειαστεί οπότε σκεφτόμουν να πάρω μία πιτζάμα ή έστω ένα νυχτικό για να το έχω και για το μαιευτήριο, που θα το εναλλάςςω με φόρμα ή κολάν όταν σηκωθώ από το κρεβάτι (οι βιομηχανίες ρούχων εγκυμοσύνης θα έκλειναν με τέτοιες πελάτισσες...). Εσείς τελικά πόσες αλλαξιές χρειαστήκατε; 

Link to comment
Share on other sites

Νυχτικό θα χρειαστείς μόνο σε περίπτωση καισαρικής (επειδή έχεις ουροκαθετήρα). Στο φυσιολογικό τοκετό είσαι με το ρομπάκι του μαιευτηρίου, απλώς επειδή μπορεί να λερωθεί με αίμα ή γάλα μετά από 1 ωρίτσα που θα σε πάνε στο δωμάτιό σου ίσως να θέλεις να βάλεις ένα καθαρό νυχτικάκι και δικό σου για να νιώσεις πιο όμορφα και φυσικά να μπεις στα καθαρά σεντόνια (τα οποία όμως αν λερώσεις και είσαι σε ιδιωτικό καλείς και σου τα αλλάζουν όποτε θες). Και επειδή ακόμα και σε φτ θα σε εξετάζουν από κάτω τουλάχιστον τις πρώτες ώρες μπορεί να σε βολέψει το νυχτικό την 1η μέρα. Αλλά εγώ που δεν συμπαθώ τα νυχτικά άντε να το φόρεσα 2-3 ώρες και μετά πυτζάμα κανονική που την κατέβαζα όποτε χρειαζόταν. Αλλά ένα νυχτικό με κουμπάκια για θηλασμό το πήρα σε περίπτωση καισαρικής (που σ' το απεύχομαι). 

 

Πυτζάμα εγκυμοσύνης προσωπικά πήρα κατά τον 8ο που είχε οριστικοποιηθεί η κοιλίτσα και πράγματι έδειχνε πολύ πιο όμορφη από την κανονική γιατί είχε χώρο για κοιλίτσα που κολάκευε. Ενώ η κανονική έπρεπε να είναι σε μεγάλο νούμερο στην κοιλιά άρα και στα πόδια φαρδιά κ.λπ. Αυτά είναι θέμα γούστου και θα τα δεις και μόνη σου. Επίσης, η εγκυμοσύνης βόλευε πολύ στον θηλασμό. Αν δεν θέλεις να παίρνεις άλλη βέβαια, θα βολευτείς μια χαρά και με τις δικές σου. Επίσης, με βόλεψαν πολύ οι μπλούζες και τα σουτιέν θηλασμού τόσο στο μαιευτήριο (γιατί ήμουν ντυμένη κανονικά όσο είχα και επισκέψεις κ.λπ.) και ένιωθα καλύτερα, αλλά παράλληλα μπορούσα να θηλάσω μια χαρά. Από πρενατάλ τα είχα πάρει αυτά όλα και κάποια από oysho. Και φόρμες για να κυκλοφορείς στο μαιευτήριο. Επίσης, είχα μια μακριά ζακέτα (αντί για ρόμπα). Αυτά! Με το καλό σου εύχομαι

Α, για τις αλλαξιές επειδή προσωπικά μου έτρεχε το γάλα διαπερνώντας όλα τα στρώματα ρούχων (πυτζάμες, σουτιέν, αφού έσταζε στις παντόφλες) τα έκανα όλα χάλια συχνά και οι γονείς μου ή ο σύζυγος μου έφερναν αλλαξιές την επόμενη μέρα, δεν τα είχα όλα αυτά στη βαλίτσα. Αλλά αυτή τη φορά θα πάρω πολλά pads θηλασμού (αν και καλύτερος ο αερισμός) να αλλάζω γιατί αλλιώς δουλειά δεν γίνεται. Δεν σημαίνει όμως ότι όντως θα τα χρειαστείς. Οπότε θα έλεγα 2 ζευγάρια πυτζάμες ή μπλούζες-φόρμες και βλέπεις αν θες να σου φέρουν άλλα απ' το σπίτι. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις καισαρική χρειάζεσαι νυχτικό, οπότε έχε ένα μαζί σου για καλό κ για κακό. Κ εγώ δεν τα συμπαθώ κ φορούσα μόνο πυτζαμες, γέννησα βέβαια με φυσιολογικό. Στο φ.τ. με το που ανεβαίνεις στο δωμάτιο σου βάζεις ότι θες δεν έχεις πρβλ. Απλά έχε στο νου σου αν θηλασεις θα χρειαστεί το πανω μέρος της πυτζαμας να έχει κουμπιά μέχρι χαμηλά για να ανοίγει ευκολα. Εμένα προσωπικά δε με κοίταξε κανένας από κάτω μετά τη γέννα, απλά με ρωτούσαν πληροφορίες για το αίμα που εχω. Να έχεις 2-3 αλλαξιες μαζι σου γιατί μπορεί να λερωθείς. Εγώ δε συμπαθώ ούτε τις ρόμπες οπότε αγόρασα μια μακριά ζακέτα με ζωνακι που μου έμεινε κ για μετά. Γέννησα αρχές Δεκέμβρη κ μέσα στο μαιευτηριο είχε 40 βαθμούς οπότε δε χρειάστηκε πάρα μόνο στις επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος καλημερα!! Εγω ειχα 2 νυχτικα μαζι μου που δεν ηταν εγκυμοσυνης αλλα ηταν μεγαλυτερο νουμερο για να χωραει η κοιλιτσα πριν γεννησω!! Αυτα πηρα κ στο μαιευτηριο!  Πηρα κ 2 ρομπιτσες τυπου φλις που φοραω γενικα σπιτι αλλα δεν χρειαστηκαν ποτε.. Γιατι στο μαιευτηριο ειλικρινα εσκαγα απο τη ζεστη.Πολυ ζεστη μιλαμε!! Κ φαντασου ηταν Χριστουγεννα με βροχη κ κρυο περυσι (μςτα απο μερες που ηρθα σπιτι χιονισε κιολας) που σε εμας εδω γινεται μια φορα στα 20 χρονια!! Επειδη κ εγω ειμαι κρυουλιαρα κ παντα φορα πυτζαμες στη  προκειμενη εκει με  βολεψε η νυχτικια. Απλα με τη πυζαμα σε περιπτωση καισαρικης σε ενιχλει το λαστιχο στα ραμματα.Ασε που κ στο μπανιο δεννεχεις απο το ανεβασε κατεβασε παντελονι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαθώ κι εγώ απίστευτα τα νυχτικά. Φόρεσα και τις δύο φορές μόνο την πρώτη μέρα μέχρι να κάνω το πρώτο μπάνιο μου, το οποίο άργησε λίγο λόγω καισαρικής.

 

Από την στιγμή που σηκώθηκα και βγήκε και ο καθετήρας, έβαλα παντελόνι (είτε πυτζάμα, είτε τύπου joga pant εγκυμοσύνης) και από πάνω φορούσα τιραντάκι (είτε θηλασμού, είτε τύπου ελαστικό tank top που κατεβαίνει εύκολα) και από πάνω φούτερ ζακέτα (τύπου hoodie).

 

Με την τομή δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί τα παντελόνια δεν με σφίγγανε καθόλου, αντιθέτως αισθάνθηκα πάλι άνθρωπος με το που έβαλα παντελόνι!!! Με το νυχτικό ούτε μπορούσα να κάτσω όπως ήθελα, ούτε να κατεβώ όπως ήθελα από το κρεβάτι κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όλες φαν της νυχτικιάς είμαστε! 

 

Λοιπόν κι εγώ τις αντιπαθώ και παρότι έκανα καισαρική δεν φόρεσα ποτέ νυχτικιά. Φορμούλες εγκυμοσύνης και μπλούζες θηλασμού όλα από h&m αν θυμάμαι καλά. Οι φόρμες ήταν πολύ χαλαρές οπότε δεν με ενοχλούσαν και οι μπλούζες βόλεψαν πολύ τις πρώτες μέρες θηλασμού. Εγώ προτείνω να έχεις εξαρχής 1-2 αλλαξιές μαζί γιατί μπορεί να λερωθείς εύκολα είτε από γάλα είτε από αίμα και δεν χρειάζεται να σκοτίζεσαι για τέτοια όσο είσαι στο μαιευτήριο ή να ψάχνουν οι συγγενείς σου να σου βρουν τέτοιες ώρες. Έχετε άλλα πράγματα να ασχοληθείτε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για θέμα θερμοκρασίας, θα σκάσεις στο μαιευτήριο οπότε μη σε απασχολεί αυτό. Θεώρησε τη θερμοκρασία τη μεγαλύτερη που μπορείς να σκεφτείς για εσωτερικό χώρο. Προσωπικά, σπανίως φοράω νυχτικιά, ωστόσο στο μαιευτήριο μου φάνηκε πολύ βολική (σε συνδυασμό με χοντρές κάλτσες) και γέννησα Φλεβάρη με χιόνια! Με την καισαρική με έλεγχαν καθημερινά και μου ήταν απείρως πιο εύκολο απλά να σηκώνω το νυχτικό. Τα νυχτικά που είχα τα φοράω και τώρα, δεν είναι εγκυμοσύνης απλά φαρδιά και με κουμπιά μπροστά για να βολεύουν στον θηλασμό. Το δυσκολότερό μου ήταν να βρω βρακάκια που να χωράν σερβιέρες λοχείας, ειλικρινά τα μόνα που βόλευαν είναι βράκες της γιαγιάς χα χα χα. Αν και είχαν μια-δυο αλλαξιές νυχτικιες, τελικά άλλαξα μια φορά μόνο, την πρώτη μέρα που έκανα μπάνιο. Γάλα ποτέ δεν μου "έτρεχε" στο μαιευτήριο τουλάχιστον, σπίτι είχα άπειρα μπλουζάκια και άλλαζα γιατί σουτιέν δεν ανέχομαι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπε η vtgian για τα σουτιέν που δεν ανέχεται εύκολα, να συμπληρώσω πως οι μπλούζες θηλασμού  -τουλάχιστον από τα h&m που είχα πάρει εγώ- βολεύουν και σε αυτό το κομμάτι γιατί παρέχουν μια ελαφριά στήριξη στο στήθος ώστε να μπορείς να μη φοράς σουτιέν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...