Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ δεν έχω εξογκώματα, έχω μόνο υπερκεράτωση και ονυχόλυση.

Η αλήθεια είναι αυτή ότι αισθάνομαι κι εγώ άσχημα να πάω για μανικιούρ γιατί μπορεί κάποιες να έχουν πελάτισσες με το ίδιο πρόβλημα αλλά υπάρχουν και κάποιες που δεν ξέρουν καν την πάθηση και σε κοιτάνε λες και έχεις λέπρα.

Σήμερα το βράδυ άκουσα στον σκάι για ένα φάρμακο το λαπτίβα.

 

 

 

 

Επικίνδυνο φάρμακο

Παρασκευή, 20.02.09

Επικίνδυνο φάρμακο

 

Η ευρωπαϊκή αρχή για τον έλεγχο των φαρμάκων συνέστησε την αναστολή της έγκρισης της κυκλοφορίας στην αγορά του φαρμακευτικού σκευάσματος κατά της ψωρίασης, Raptiva, το οποίο εμπορεύονται η γερμανική εταιρεία Merck KGaA και η αμερικανική Genentech, έπειτα από σχετική προειδοποίηση και της αμερικανικής Υπηρεσίας Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA).

 

«Οι κίνδυνοι από το Raptiva ξεπερνούν εφεξής τις θετικές επιδράσεις του» στους ασθενείς, κρίνει η ευρωπαϊκή υπηρεσία φαρμάκων, EMEA, σε ανακοίνωσή της.

 

Η υπηρεσία αυτή επέδωσε γνωμοδότηση στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, με την οποία εισηγείται την αναστολή της κυκλοφορίας αυτού του φαρμάκου στην αγορά.

 

«Τρία επαληθευμένα κρούσματα πολυεστιακής προοδευτικής λευκοεγκεφαλοπάθειας (σοβαρής λοίμωξης του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος) εντοπίστηκαν σε ασθενείς που λάμβαναν το Raptiva και δύο από αυτούς πέθαναν» επισήμανε η ΕΜΕΑ.

 

Το Raptiva είναι φάρμακο κατά της «χρονίας και σοβαρής» ψωρίασης και έλαβε έγκριση για την κυκλοφορία του στην ΕΕ το 2004 και στις ΗΠΑ το 2003.

 

Από την πλευρά της, η αμερικανική αρχή ελέγχου των φαρμάκων, FDA, εξέδωσε προειδοποίηση για το Raptiva και για τους κινδύνους εμφάνισης πολυεστιακής προοδευτικής λευκοεγκεφαλοπάθειας στους ασθενείς που το λαμβάνουν.

 

Πηγή: e-tipos.com

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

koritsia prosekte me tis bafes kai aseton giati auta epidinonoun tin katastasikai genikos oti grafi alcol

emena ta nixia mou sinil8an kata poli

exoun 4-5 tripitses san apo karfitsa kai oxi se ba8os(mipos ipaxi kati gia stokarisma)

ta nixia eine problima stin arxei 8imame ponogan

πες το κι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμη κι εγώ να ενημερώσω για το RAPTIVA βγήκε από την αγορά.Σοβαρή πολυεστιακή προοδευτική λευκοεγκεφαλοπάθεια.Σταματήστε το όσοι το χρησιμοποιείτε ακόμα.

 

Μάλλον πρέπει τελικά να μάθουμε να ελέγχουμε την πάθηση μόνοι μας και να χρησιμοποιούμε μόνο ότι έχει δοκιμαστεί για χρόνια.

Εγώ ευτυχώς έκανα ενέσεις Raptiva μόνο για 5 με 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ επιτέλους βρήκα ανθρώπους να με καταλαβαίνουν...! Ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές και ιδιαίτερα εσένα rozi :P Μου έχει συμβει να εξηγήσω σε άτομο οτι η ασθένειά μου(μας) δεν ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΩΡΑ και ύστερα προσπαθούσε επι ένα τέταρτο να με πείσει οτι κολλάει! (γιατι συνέβη σε γνωστή της) τι να πεις? και να φανταστείτε οτι είναι ατομο που αναγκαστικά συναστρεφόμουν συνεχώς(στην δουλειά) αφήστε την έκφραση αηδίας στο πρόσωπο όταν κάνουν βλέπουν πάσχοντα σημεία... Αν και είμαι άτομο που δεν υπολογίζω τους άλλους και στέκομαι καλα στα πόδια μου (λιοντάρι βλέπεις στο ζώδιο -λίγο μαδημένο:lol: ) και δεν κολώνω να πώ την γνώμη όποια και αν είναι το θέμα αυτο αποτελεί μου φαίνεται το ταμπού της ζωής μου :oops::oops::oops:

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η γιατρός μου διέγνωσε την πάθηση ήμουν περίπου 16 χρόνων.Τρομοκρατήθηκα όταν άκουσα να λέει ''είναι αυτοάνοσο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα''.Μετά από 2 χρόνια περίπου εξηγούσα στο φίλο μου το θέμα και του μίλησα για τα 'λέπια' όπως τα αποκαλούν οι γιατροί.Με χαμόγελο γύρισε και μου είπε..πως αυτό είναι υπέροχο και μοναδικό γιατί απλά γίνομαι γοργόνα! :D Το σκέφτομαι ακόμα καμιά φορά και γελάω.

 

Ποτέ δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία σε ότι μου έλεγαν οι άλλοι, ειδικά όσοι με ρωτούσαν από καθαρή περιέργεια και όχι ενδιαφέρον.Πάντα απορούσα πως είναι δυνατόν να με ρωτούν τι είναι αυτά τα σιμαδάκια στα χέρια!Σίγουρα δεν είναι κάτι καλό, είναι πρόβλημα άρα γιατί να μου υπενθυμίζουν καθημερινά πως το έχω?Έτσι απλά δε με άφηναν να ξεχάσω.Ειδικά στη δουλειά εκεί ήταν το θέμα.

 

Όμως από την άλλη πρέπει να ενημερώνουμε όσους δε γνωρίζουν σχετικά με την ψωρίαση.Για να βοηθήσουμε την καθημερινότητα μας κατ'επέταση.Είναι τραγικό να συσχετίζουν την ψωρίαση με την ψώρα!Ακόμα και στην τηλεόραση όταν κάνουν θέματα στα δελτία ειδήσεων για το θέμα την αποκαλούν ψώρα.Η οποία και σαφώς είναι κολλητική.Πολλές φορές έχω τηλεφωνήσει και έχω ζητήσει να επανορθώσουν αλλά ουδέποτε το έκαναν.Επίσης στο internet.Είχα βρει πολλά site μια μέρα που έψαχνα για την ψωρίαση, και υπήρχε ακόμα ως σεξουαλικό μεταδιδόμενο νόσημα!Ευτυχώς μετά από αρκετά emails και παρακλήσεις έσβησαν τα post αυτά.

 

Και κάτι τελευταίο...Έχω εκπλαγεί με τον αριθμό των ατόμων που αναγνωριζω ως ψωρισιακούς στην καθημερινότητα μου.Στην προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν από τα 75, τα 10 άτομα είχαν ψωρίαση!Κάθε μέρα έλεγε ο ένας στον άλλο ποιο καινούργιο μαντζούνι δοκιμασε. :P

Ακόμα και στο κομμωτήριο θυμάμαι την πρώτη φορά που είδα μια κυρία με τεράστια σημάδια σε όλο το κεφάλι και το λαιμό να μπαίνει μέσα με χαμόγελο και να κάνει τα μαλλιά της κότσο.Αν παρατηρήσεις τον κόσμο γύρω σου θα δεις πολλούς ανθρώπους περισσότερους από όσους νόμιζες με συμπτώματα ψωρίασης.Άλλοι στα μαλλιά άλλοι στα χέρια...Διαφορετικές περιπτώσεις και όχι πάντα τόσο έντονες όσο οι δικές μας αλλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Δείτε εδώ...

http://www.nutritioninstitute.com/Psoriasis.html

http://www.cfs-recovery.org/docdarren2.html

...που υποστηρίζουν ότι η ψωρίαση μπορεί να ωφείλεται στην candida.

Για αυτό ίσως κάποιες δίαιτες πιάνουν.

Μήπως γνώριζει κανείς κάτι; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Candida Albicans...

 

H Candida Albicans  είναι ένας μύκητας που σαπροφυτει σε όλους σε κατάσταση ομαλής συμβίωσης,όπως πολλοί άλλοι μύκητες στο σώμα μας.Σε περίπτωση υπερανάπτυξης του μύκητα παράγονται μεγάλες ποσότητες τοξινών μυκοτοξίνες οπως τις λένε, και πολλαπλασιάζονται καταστέλλοντας έτσι το ανοσοποιητικό συστημα.Ως αποτέλεσμα έχουμε το σύνδρομο χρόνιας καντιδίασης γνωστό και ως yeast syndrome.

 

Οι μύκητες γενικά, βοηθούν την εμφάνιση της ψωρίασης και την έξαρση του προβλήματος.Η ψωριαση όμως εμφανίζεται και χωρίς αυτούς.Διότι υπάρχει η προδιάθεση και η κληρονομικότητα ή σε άλλες περιπτώσεις το έντονο στρες.Σε εμένα για παράδειγμα εμφανίστηκε όταν έδινα πανελλαδικές εξετασεις στο σχολείο για το πανεπιστημιο και είχα τρομερό άγχος.

 

Αν σκεφτείτε πόσο μια απλή λοίμωξη (συνήθως εμπύρετη) κάνει την ψωρίαση να φουντώνει..τότε καταλαβαινετε πως ένα χρόνιο συνδρομο οφειλόμενο σε μύκητες μπορεί να συνεχίζει αυτή την έξαρση...

Δε σχετίζεται πάντα η ψωρίαση με την εμφάνιση μυκητών αλλά ας εξετάσουμε την περίπτωση που για καποιους αυτό ισχύει...

 

Η candida για παράδειγμα εμφανιζεται συνήθως στο δέρμα, στα νύχια και στον κόλπο.Προκαλεί μεταξύ άλλων...: σύνδρομο χρονίας κόπωσης,ακμή,αλλεργίες,κατάθλιψη,δυσκοιλιότητα,κεφαλαλγίες,χρόνιο βήχα,κολπίτιδες,δερματοπάθειες,διαταραχές του θυροειδούς αδένα κ.ά.

 

Συνήθως στις εξετάσεις που μας δίνει ο γιατρός μας να κάνουμε (ιδίως όταν πρόκειται να ξεκινήσουμε κάποια δυνατή θεραπεία για την ψωρίαση) φαίνονται κάποια σημάδια.Αλλά πέραν αυτού τα συμπτώματα μπορούμε να τα δούμε και μόνοι μας.Ιδίως στην περιοχή του κόλπου.Αν υπάρχει για παράδειγμα έκκριση δύσοσμου υγρού ή φαγούρα ή απλά παρατηρήσουμε κάτι που δεν είναι φυσιολογικό τότε πρέπει να απευθυνθούμε στο γιατρό μας.

 

Πάρα πολύ σημαντικός μύκητας για την ψωρίαση ίσως περισσότερο και απο την candida είναι και ο στρεπτόκοκκος.Εμφανίζεται κυρίως στο λαιμό και στα γεννητικά όργανα.Υπήρξαν άνθρωποι που είχαν αυτόν το μύκητα έκαναν την εξέταση το καταπολέμησαν και έπειτα η ψωρίαση καλυτέρευσε αρκετά και σε κάποιες περιπτώσεις εξαφανίστηκε εντελώς.

 

Προσωπική μου άποψη καθαρά είναι πως πρέπει όλοι οι ψωρισιακοί να κάνουν μια καλλιέργεια σιέλου (δε θυμάμαι τον ακριβή όρο) και μια καλλιέργεια κόλπου για μύκητες ανεξάρτητα με το αν έχουν συμπτώματα ή όχι.. Εγώ πριν από 5 μήνες έκανα την εξέταση για στρεπτόκοκκο ευχόμενη να έχω...γιατί πίστευα οτι έτσι θα τελείωνε αυτό το μαρτύριο αλλά τελικά βγήκε αρνητική, όπως και η εξέταση του κόλπου.(καλλιέργεια)

 

Ζητήστε από το γιατρό σας να κάνετε αυτές τις εξετάσεις και θα σας παραπέμψει σε γυναικολόγο και ωρυλά.Αν πάτε κατευθείαν σε αυτούς ενημερώστε τους πως θέλετε να κάνετε τις εξετάσεις για προληπτικούς λόγους επειδή υπάρχει ψωρίαση, γνωρίζουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο/η fallen_angel αναρωτιέται για την candida και για τις διατροφικές συνήθειες όπως και για το ότι λέγεται πως επηρεάζουν την ψωρίαση.Η απάντηση είναι πολύ απλή...

 

Ανάμεσα στις αιτίες οι οποίες προκαλούν την παθογόνο δράση των μυκήτων, είναι και είναι και η λήψη ζωικών πρωτεινών,κρέας, γαλακτοκομικά κ.ά από ζώα που έχουν τραφεί με αντιβιοτικά, ορμόνες και θυροστατικά.Επίσης η κατανάλωση τροφών με υψηλή περιεκτικότητα σε μούχλα, μαγιά όπως κέικ μπύρα μανιτάρια ψωμί ,όπως και τροφές με αρκετή ζάχαρη και υδατάνθρακες.

 

Όλα τα παραπάνω όμως αφορούν ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΨΩΡΙΑΣΗ.Απλά βοηθούν τους μύκητες να πολλαπλασιαστούν.Όσοι λοιπόν κατά καιρούς έχουν δηλώσει πως με συγκεκριμένη διατροφή έχουν καταφέρει να ελέγχουν την ψωρίαση κάνουν λάθος.Αυτό συνέβη είτε γιατί βρέθηκαν σε καλή φάση ζωής, χωρίς άγχος κ.τ.λ. και ήταν απλά τυχαίο (μην ξεχναμε πως σε κάποιους μετά από κάποια ηλικία σχεδόν εξαφανιζεται από μόνη της) είτε γιατί είχαν αυτούς τους μύκητες και με την ειδική διατροφή απλά σταμάτησαν να τους θρέφουν.Και εκείνοι κατ'επέκταση σταμάτησαν να κάνουν κακό στην ψωρίαση.

 

Τι είναι πιο σημαντικό όμως?Το να σταματήσεις να θρέφεις τους μύκητες ή να αναγνωρίσεις την ύπαρξή τους με εξετάσεις να κάνεις τις θεραπείες και να επανέλθεις στο φυσιολογικό χωρίς αυτοί να κάνουν κακό στο σώμα σου?

 

Ουδέποτε καμία ιατρική έρευνα έδειξε ώς αποτέλεσμα πως η ειδική διατροφή βοήθησε υγιεις κατά τα άλλα ψωρισιακούς.

 

Γι'αυτό λοιπόν ας κάνουμε τις εξετάσεις ειδικά αν έχουμε περίεργα συμπτώματα γιατί οι μύκητες δεν κάνουν κακό μόνο στην ψωρίαση αλλά σε όλο τον οργανισμό λίγο πολύ και να είμαστε προσεκτικοί όταν αλλάζουμε τις διατροφικές μας συνήθειες ειδικά όταν γνωρίζουμε πως αυτό ΔΕ θα επηρεάσει σε τίποτα την ψωρίαση.Πολλοί τσαρλατάνοι και εταιρείες στην αγορά (ειδικά του εξωτερικού) είναι έτοιμοι να μας πουλήσουν προιόντα διατροφής ή ειδικές δίαιτες για να γεμίσουν απλά το πορτοφόλι τους, παιρνοντας μας χρηματα και πολύτιμη ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου...Η αλήθεια είναι ότι αυτό τον καιρό είμαι απελπισμένος σχετικά με το θέμα...και όλο λέω να πάω για το enbrel...και μόλις διαβάζω τις παρενέργειες κάνω πίσω.

Θα ψάξω το θέμα της candida με την βοήθεια κάποιου γιατρού. ελπίζω να πέσω σε κάποιον που να γνωρίζει.

Επίσης, κοιτάω μήπως αγοράσω κάποια συσκευή θεραπείας UV αλλά είναι άλλο πράγμα, αν υπάρχει θέμα candida.

....ίσως δεν έχω δεχτεί ακόμα πως μπορεί να μου συνέβαι εμένα κάτι τέτοιο....πάντως θυμάμαι πριν ξεσπάσει, για τουλάχιστον 7 χρόνια κατανάλωνα καθημερινά μεγάλες ποσότητες μαγιά της μπύρας. Βάλε και την ζάχαρη και αυτή πολύ κάθε μέρα, κάποιο στρες και στεναχώριες...ήρθε και η Ψ!

:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

voula_2 Καλά τα φύκια αλλά και από Νεκρά θάλασσα? χαχαχχχααχα :shock:

Δεν ξέρω τι να σου πω δεν έχω άποψη για το θέμα.Εμένα μου έβαζε φύκια η αισθητικός μου όχι για την ψωρίαση βέβαια και το μόνο που θυμάμαι είναι οτι έτσουζε :P Κάτι καλό μπορεί να κάνουν αφού είναι προιόντα της θάλασσας.

 

fallen_angel Μην ενοχοποιείς τον εαυτό σου και τις διατροφικές σου συνήθειες για την εμφάνιση της ψωρίασης.Αυτό ακριβώς σου εξήγησα και στο post μου.Η ψωρίαση είναι κληρονομική δηλαδή γονιδιακή.Δεν έκανες κάτι λάθος θα εμφανιζόταν κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς.Αν θες να ρίξεις κάπου το φταίξιμο κάντο στο άτιμο το DNA. :P Χαλάρωσε και θυμήσου πως όσο πιο χαλαροί είμαστε και ξεχνάμε το πρόβλημα τόσο γρήγορα θα μας ξεχάσει και αυτό.Αν είναι κάτι σημαντικότερο ως θεραπεία θεωρώ πως είναι η καλή ψυχολογική κατάσταση.Εκεί ποντάρει η ψωρίαση να μας κάνει να αισθανόμαστε χάλια για να μας πατήσει κάτω.Μην την αφήσεις! :D

 

Και σχετικά με το Enbrel και όλα τα υπόλοιπα ενέσιμα...προσωπικά δε θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ ξανά, αν πρώτα δε δοκιμαστούν για τουλάχιστον μια 10ετία.Έπαθα γερό σοκ με την απόσυρση του Raptiva από την αγορά (και ναι έκανα ενέσεις για 6 μήνες). 2 άνθρωποι πέθαναν απο εγκεφαλοπάθεια και το χειρότερο είναι πως οι παρενέργειες φαίνονται σε βάθος χρόνου.Εκφράζω πάντα προσωπικές απόψεις..ως ψωρισιακή εδώ και 10 χρόνια.

 

Βρες ένα καλό γιατρό (κατά προτίμηση στο Νοσ.Συγγρός γιατί εκεί είναι η ομάδα ειδικών στην ψωρίαση και η ομάδα τους πηγαίνει σε όλα τα σεμινάρια ανά τον κόσμο) και κράτα τον με το ζόρι στην καρέκλα για όση ώρα χρειαστείς έτσι ώστε να απαντήσει σε κάθε σου ερώτημα.Είναι σημαντικό να ξέρεις που βαδίζεις και οι γιατροί είναι αλήθεια δεν έχουν πάντα το χρόνο τη διάθεση ή την όρεξη να μας διαλευκάνουν τα πάντα αλλά αξίζει να προσπαθήσεις. Φιλιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολα αυτά που έχετε γράψει.. απο την Παρασκευή που απαγόρεψαν το raptiva ομολογώ ότι έχω διαβάσει τα πάντα στο νετ που αφορούν την ψωρίαση.

 

εγώ την απέκτησα στα 4 μου.με πήγαν οι γονείς μου σε ομοιοπαθητικό κ κάνοντας θεραπεία 5 έτη καθάρισα.. είχα δέρμα κ μόνο δέρμα για 8 χρόνια. στα 17μιση μου ξαναεμφανίστηκε.. δεν θυμόμουν όμως πως ήταν η ψωρίαση.. κ επειδή έπασχα απο σταγονοειδή φαντάστηκα ότι ήταν σπυράκια.. δεν είπα τίποτα στους γονείς μου κ στα 18 έιχα σχεδόν σε όλο το σωμα σταγονίτσες! απο τα 18 μου λοιπόν εώς κ τώρα που είμαι 29 έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... ομοιοπαθητική που μου το έκανε χειρότερα, διατροφές που μου είπαν κάποιοι που θεραπεύτηκαν.. ετρωγα το ίδιο φαγητό κάθε μέρα, τέλος τσιγάρο, νερό μονο 3 φορές την μέρα κ λίγο.. τιποτα.. χάλια τα νεύρα.. μετά σε νηστισιολόγο.. τίποτα.. μετά αλοιφές απο διάφορους πρακτικούς, επαλήψεις με ελαιόλαδο, έλαια νεκράς θάλασσας,επαληψεις με λεμονόκουπες μέχρι που μου είπαν να πάω ικαρία να κάνω μπάνιο σε μια γούρνα που είχε σκουριά.. γύρισα απο ικαρία κ γέμισα σε όλο το σώμα ψωρίαση.. είχα μόνο 5% δέρμα.. πήγα σε γιατρό κ μου είπε ότι δεν με αναλαμβάνει γιατι το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να χαλάσει την φήμη του μιας κ οι ψωριασικοί είμαστε μπελάς για αυτούς.

του ζήτησα να μου γράψει μια φτιαχτή κρέμα που είχα δοκιμάσει κάποτε. την επόμενη μέρα ξεκίνησα να πίνω αλόη. μισό ποτήρι την ημέρα, πρωί κ έβαζα κ την αλοιφή. ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΧΝΟΣ.. αλλα την 8 ημέρα είχα κάτι σαν περίοδο μόνο που μου είχε τελειώσει πριν λίγες ημέρες.. η διαγνωση κύστη.. αρχισε να επανέρχεται λοιπόν η ψωριαση.. κατεφυγα λοιπόν στην κυκλοσπορίνη κ έπειτα στο raptiva που με έκανε να νιώσω ξανά ανθρωπος.. να θέλω να φοράω συνέχεια τιραντάκια, να μην φοράω τα καλσον τα πιο χοντρά, να χαίρομαι την ζωή.

την παρασκευή όμως γκρεμιστηκε το παραμυθάκι. απο την παρασκευή διαβάζω όλες τις θεραπείες για να δώ ποια θα επιλέξω.. κ η απαντηση? ΚΑΜΙΑ! η μια προκαλεί καρκινο, η άλλη φυματίωση ολα προκαλούν κάτι.. κ αυτό στα λίγα χρόνια που κυκλοφορούν.. ποιος ξέρει τι θα βγεί μετά απο 20 χρόνια..

υπάρχει μια φαρμακοποιός στην σαλαμίνα που βγάζει μια λοσιον κ μια κρέμα.. δυστυχως την έιχα δοκιμάσει στην αρχη της θεραπείας του ραπτιβα κ δεν μπορώ να αποδώσω σίγουρα στην λοσιον-κρεμα τα ευσημα. αυριο το πρωί θα την παραγγείλω πάλι. είναι ακριβή.. γύρω στα 100 ευρώ ,δεν στην γράφει κανένα ταμείο κ αυτο γιατι η κυρία αυτή δεν λέει σε κανέναν τι έχει μέσα.. σίγουρα θα την συνδιάσω με αλόη, κ με βελονισμό. κ ότι άλλο φυσικό υπάρχει.. δεν ξέρω αλλα αυτή τη φορά δεν ειμαι διατεθημένη να παραδωθώ.

θα σας ενημερώσω για τυχών βελτιώσεις γιατί δυστυχως οι γιατροί ξέρουν μόνο βαριά φάρμακα.. που όμως δεν υπήρχαν πριν 100 χρόνια.. τότε που τα πάλευαν όλα με την φύση..

 

να ενημερώσω τα άτομα που πάσχουν απο ψωρίαση στα νύχια ότι φίλη που είχε το ίδιο πρόβλημα της εξαφανίστηκε όταν έσταξε πάνω πικραγγουρια. δεν νομίζω να κυκλοφορεί στο εμπόριο. ρωτήστε γιαγιαδες να σας πουν που θα την βρείτε. αν κ θέλει προσοχη μη τυχων κ σας πάει στα μάτια.

 

συγνώμη που σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά Βούλα τα όσα περιγράφω είναι λίγα... πραγματικά λίγα.. αύριο θα έχω την κρέμα που προανέφερα. είναι λοσιόν κ κρέμα πρωί βράδυ. η κρέμα δεν είναι απο αυτές που θα κάνεις χάλια σεντόνια κ ρούχα κ θα κολλάς.. σε μένα αυτό έπαιζε σημαντικό ρόλο πάντα γιατί σιχαίνομαι αυτή την γλίτζα που ένιωθα πάνω μου.. για νέα σημάδια απ ότι μου είπε η γυναίκα χρειάζονται 2 μέρες να εξαφανιστούν αν είναι πιό παλαιά η κατάσταση μία εβδομάδα.. ήδη τώρα 2 μέρες που έβαζα μόνο την λοσιόν (που μου είχε μείνει απο πέρσι) κ μία επίσης παλαιά κορτιζονούχα κρέμα που την βρήκα στο ντουλάπι μου τα πιο πολλά σημάδια εξαφανίστηκαν. ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΛΕΠΙΩΝ.. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ.

 

θα ενημερώσω για νεότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειλικρινά Βούλα τα όσα περιγράφω είναι λίγα... πραγματικά λίγα.. αύριο θα έχω την κρέμα που προανέφερα. είναι λοσιόν κ κρέμα πρωί βράδυ. η κρέμα δεν είναι απο αυτές που θα κάνεις χάλια σεντόνια κ ρούχα κ θα κολλάς.. σε μένα αυτό έπαιζε σημαντικό ρόλο πάντα γιατί σιχαίνομαι αυτή την γλίτζα που ένιωθα πάνω μου.. για νέα σημάδια απ ότι μου είπε η γυναίκα χρειάζονται 2 μέρες να εξαφανιστούν αν είναι πιό παλαιά η κατάσταση μία εβδομάδα.. ήδη τώρα 2 μέρες που έβαζα μόνο την λοσιόν (που μου είχε μείνει απο πέρσι) κ μία επίσης παλαιά κορτιζονούχα κρέμα που την βρήκα στο ντουλάπι μου τα πιο πολλά σημάδια εξαφανίστηκαν. ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΛΕΠΙΩΝ.. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ.

 

θα ενημερώσω για νεότερα.

 

ναι αλλα ποσο ασφαλη ειναι τα συστατικα που βαζει εφοσον δεν σου λεει τι περιεχουν οι κρεμες!δεν πρεπει να γνωριζεις τις παρενεργειες?

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέπτομαι και εγώ Θάλεια, καθώς είμαι σε φάση χρόνιας θεραπείας και δεν μπορώ να χηρσιμοποιώ ανεξέλεγκτα οποιοδήποτε σκευασμα ιδίως αν είναι κορτικοστεροειδές.

Επίσης τι γίνεται αν προκύψει εγκυμοσύνη? τι ασφάλεια έχει?

χριστιάννα νομίζω ότι θα πρέπει να εξετάσεις τις παραπάνω ερωτήσεις για τον εαυτό σου, πρωτού το εφαρμόσεις.

 

και 100 ευρώ... πολλά βρε παιδιά για ένα άγνωστο σκευασμα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν φαινονται καποια σημαδια στα χερια και αναρωτιουνται ολοι τι επαθες ειναι πολύ ενοχλητικό. Κάτι μπορεί να με πείραξε, κάτι μπορει να έχω, αν ήταν κολλητικό δεν θα ήμουν εδώ αλλά στο Λοιμωδών!

Στα 17 μου, συμμαθήτρια και κολλητή, ενώ ήξερε τα πάντα για το πρόβλημα και ερχόταν μαζί μου στο νοσοκομείο για ακτινοβολίες, προσπαθούσε μετά από μήνες και αφού εχουμε διακοψει φιλία οτι την κόλλησα ψωριαση απο μια μπλουζα που της δανεισα, η οποια ηταν πλυμμένη και σιδερωμένη. Τι να πεις και τι να εξηγησεις...

 

Τώρα αυτό με το φάρμακο... Πάνω που το πήρα αποφαση να ακολουθήσω μία δραστική θεραπεία. Τι να πω...

Δεν ειναι πάντως θέμα να μη σκεφτεσαι την ψωριαση για να περασει... Για μένα ειναι το τελευταιο προβλημα που με απασχολει γιατι δοξα τω Θεω εχω πολλά στο κεφάλι μου... ε, αυτά τα πολλά κανουν τη ζημια...

Link to comment
Share on other sites

irene-stathis αυτο που λες συμφωνω!Εχουμε τοσα στο κεφαλι μας που σιγα μην κατσω να σκασω αν θα φαινεται κιολας!!βεβαια το θεμα μαυτην την αρρωστεια ειναι οτι επειδη εχουμε πολλα στο κεφαλι μας αυτοματως εχουμε και τα χαλια μας μετα απο αυτο ειναι λιγο μπερδεμα η κατασταση!!αλλα τι να κανεις!!!!υπομονη μονο!!

 

Ενα απο τα πολλα ευτραπελλα που ειχα με την ψωριαση ηταν οταν φετος το καλοκαιρι πηγαινα με την μικρη σε καποια παραλια καθε μερα!Επειδη πηγαινει πρωι πρωι ειχε μονο παππουδο-γιαγιαδες εκεινη την ωρα!!Ξερετε πως ειναι αυτοι και κοιτανε και μιλανε και αντε να το εξηγησεις κιολας!!Οποτε μια μερα ερχεται ενας παππους με την πιο κοινη κορτιζονουχα αλοιφη-ονοματα δεν λεμε στο χερι και μου την δινει και μου λεει αυτη να βαλεις θα σωθεις!!Μην σας πω ουτε καν μου ειπε κατι!Ηταν και καλα συνωμοτικο και συμπαραστασης υφος!!Τι να τον πω τωρα τον παππου!!! :shock::shock: Τον ευχαριστησα παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι κρέμες οι ''φτιαχτές'' από τα φαρμακεία δεν είναι τόσο ιδιαίτερες και τα συστατικά τους όχι τόσο άγωστα όσο νομίζουμε.Έχω δοκιμάσει κι εγώ κατά καιρούς διάφορες και από ένα φαρμακείο στην επαρχεία που την έδινε για 150 ευρώ.Έχουν όλες παραπλήσια υφή και χρώμα αλλά κυρίως συστατικά.

 

Περιέχουν πολύ απλά ότι περιέχει και η κρέμα Dovone-x απλά σε μερικά από αυτά προσθέτουν και λίγη κορτιζόνη.

 

Όλοι γνωρίζουμε την Dovobet.H οποία έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε κορτιζόνη.Η Dovone-x έχει ότι ακριβώς και η Dovobet με τη μόνη διαφορά πως δεν έχει κορτιζόνη.

 

Μια συνηθισμένη θεραπεία είναι καθημερινή χρήση της Dovone-x (δεν είναι λιπαρή και δεν κολλάει στο σώμα και τα ρούχα) και τα Σαββατοκύριακα χρήση της Dovobet.

 

Αυτή είναι ασφαλής χρήση της κορτιζόνης ακόμα κι αν το κάνετε για χρόνια.Επίσης έχει 100% επιτυχία σε όλες τις μορφές ψωρίασης.Οι περισσότεροι ακολουθούν αυτό το πρόγραμμα ακόμα κι όταν κάνουν ενέσιμες θεραπείες (βιολογικοί παράγοντες) ή παράλληλα με το Νeoral.

 

H συχνότερη χρήση κορτιζόνης για μεγάλο χρονικό διάστημα προκαλεί λέπτυνση του δέρματος (ραγάδες).

 

Δοκιμασμένη μέθοδος και έτσι καθαρίζεις.Ένας εξαιρετικός και διάσημος γιατρός του Νοσ.Ευαγγελισμού ο κύριος Παπαχρηστόπουλος μου έδωσε και ένα μικρό tip.Πριν την εφαρμογή της κορτιζόνης να κάνουμε ένα 10λεπτο ντους με σχετικά ζεστό νερό για να ανοίξουν οι πόροι και να απορροφηθεί η κορτιζόνη, αλλιώς θα μείνει στην εξώτερη επιφάνεια του δέρματος και δε θα βοηθησει τόσο.

 

Οι κρέμες Dovone-x και Dovobet είναι στη λίστα με τα φάρμακα των διαφόρων ταμείων οπότε όποιος εχει ασφάλιση είναι καλυμμένος.Ίσως σε μερικούς να χρειαστεί να δώσουν μια μικρή συμμετοχή.Το μόνο κακό είναι πως η Dovone-x είναι σε σχετικά μικρό σωληνάριο και σε όσους με σταγονοειδή ψωρίαση που απλώνεται σε όλο το δέρμα θα χρειαστούν αρκετή από αυτή.

 

Όσο για το τριχωτό της κεφαλής σε όποιους δεν πιάνουν τα απλά σαμπουάν με πίσσα από το φαρμακείο, τότε υπάρχει η εξαιρετική λοσιόν Propiosalic καθόλου λιπαρή που μπορείτε να την εφαρμόζετε μαζί με τη Dovobet τα σ/κ ή και καθημερινά πριν κοιμηθείτε (τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια όταν αρχίζει να εμφανιζεται το πρόβλημα κατά καιρους και δεν έχει καμία παρενέργεια).

 

Πιστεύω πως είναι μια εξαιρετική θεραπεία και δε θα χρειάζεται άλλωστε να το κάνουμε κάθε εβδομάδα, μόνο όταν αρχίζει η ψωρίαση να γίνεται επιθετική και μέρα με τη μέρα να χειροτερεύει.Απλά μετά από καιρό πολλοί βαριούνται όλα αυτά με τις κρέμες στο σωμα τους, κουραζονται, απογοητεύονται γι'αυτο και ψάχνουν για δυνατές θεραπείες με σχετικά πιο μόνιμα αποτελέσματα όπως οι βιολογικοί παράγοντες και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψωρίαση έχει και ο σύζυγός μου , μπορώ να σας πω τα εξής. Κάποιος καλός γιατρός στη Θεσσαλονίκη που κάνει κι αυτός δικές του κρέμες και δε λέει ακρίβώς τι έχουν μέσα (λέει μόνο ότι ένα απ τα συστατικά είναι η αλόη, δεν έχουν κορτιζόνη και είναι ακίνδυνες), τις΄ εχει χρησιμοποιήσει ο σύζυγός μου και του έκαναν πολύ καλό μακροπρόθεσμα. Το θέμα όμως είναι ότι όταν εξαφανίστηκαν τα σημάδια, άρχισαν να τον πονάν οι αρθρώσεις κτλ πολύ έντονα τόσο που ήταν έτοιμος να αρχίσει ενέσεις για τις αρθρώσεις. Σταμάτησε τις κρέμες , βάζει μόνο κάπου κάπου , επανήλθε η ψωρίαση και οι πόνοι σταμάτησαν χωρίς ενέσεις. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι μήπως ο οργανισμός ξεσπάει με την ψωρίαση, και αν προσπαθήσεις να την περιορίσεις , χτυπήσει κάπου αλλού και είναι κάτι χειρότερο;

Link to comment
Share on other sites

Η ψωρίαση έχει πολλές μορφές.Το οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των ψωρισιακών έχει σταγονοειδή ψωρίαση ή κατά πλάκας δε σημαίνει πώς αυτό μόνο είναι ψωρίαση.Η ψωρίαση στις αρθρώσεις είναι μια μορφή επίσης.Ίσως και η πιο επικίνδυνη.Σε ορισμένους προκαλεί ακόμα και αναπηρικά προβλήματα ή απλώς πόνο σε μία-δύο αρθρώσεις.

 

Όσο κι αν κρατάς με διάφορες θεραπείες την ψωρίαση σε καλά επίπεδα αν είσαι κάτω απο 25 χρόνων δεν πρόκειται να εμφανίσεις (σύμφωνα με ιατρικές μελέτες ) ψωρίαση στις αρθρώσεις.Αν συμβεί αυτό τότε υπάρχει κληρονομικός παράγοντας και θα είναι αρχικό στάδιο χωρίς προβλήματα.Άρα παίζει ρόλο η ηλικία και η κληρονομικότητα μέσα στα υπόλοιπα.

 

Προσωπικά πάντα θεωρώ πως πρέπει να κρατάμε την ψωρίαση κοιμισμένη όσο γίνεται όπου κι αν αυτή εμφανίζεται.Όταν την αφήσουμε να φουντώσει παίρνει τα πάνω της και φτάνει σε σημείο να καλύπτει όλο το σώμα και τότε πρέπει να πάρουμε δραστικές αποφάσεις και να ξεκινήσουμε δυνατές θεραπείες που θα πάρουν το 2πλάσιο χρόνο μέχρι να δούμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

nina pistebo oti den exei sxesi me ti 8erapia

me auton to kero sigoura 8a ponouse an eixe a8ritida kai oi alifes den giatreboun tin a8ritida kai to psixologiko episis

apo tin alli an o giatros den upografi ayta pou leei den eine empistos

kano kai egw biologiki 8erapia tin opia exw apalagi apo a8ritida ,nixia kai kefali k.a. alla poles fores exw brei skebasmata pou den lene ti exoun kai fisika feugw xoris na rotiso deuteri fora

πες το κι εγινε

Link to comment
Share on other sites

το αν είναι ασφαλής η κρέμα, τι βάζει το ξέρεις? ηταν κ η ερώτηση του φαρμακοποιού μου το πρωί.. του απάντησα το εξής:γιατι στο ραπτίβα που έγραφε απο πίσω όλα τα συστατικά έλεγε οτι προκαλεί εγκεφαλική παράλυση? τόσα έχω πάρει που προκαλούν σοβαρές ζημιές... η κορτιζόνη για εξωτερική χρήση είναι πολύ πιο ακίνδύνο απ όλα όσα καταπίνουμε η χτυπάμε με ενέσεις.. κ το λέω γιατι έχω χάσει ακοή απο το νεοράλ. η μεθοτρεξάτη δεν μου έκανε τίποτα, κ το ραπτίβα που είχα αποτελέσματα κ έπινα νερό στο όνομα του το έκοψαν!

 

δεν ξέρω για έσας, μπορεί να είσαστε παντρεμένες με παιδιά.. έγω είμαι ελεύθερη.. κ αν μή τι άλλο η εμφάνιση μου με ενδιαφέρει.. γιατι είναι το πρώτο που βλέπει ο άλλος.. δεν θα ήθελα να ξανακούσω απο κανέναν οτι είμαι σαν σκυλακι δαλματίας.. έχω ακούσει πολλά..

 

το σίγουρο είναι ένα.. μην τα παρατάτε.. ψάξτε να δείτε τι κάνει καλό σε έσας.. γιατί μια φορά είπα δεν ξανασχολούμαι.. κ το σίγουρο είναι οτι δεν έφυγε αλλά εκανε ότι μπορούσε για να μου δείξει ότι είναι εκεί κ πολλαπλασιάζεται!

 

όσο για το κεφάλι.. έγω είχα ψωρίαση μέχρι τα μισά του κούτελου. πραγματικά το μόνο που με βοήθησε είναι τηs propoline το σαμπουάν για ξηροδερμία.. μου το είχαν συστήσει οι καθηγητές μου όταν σπούδαζα κομμωτική κ απο τότε κ για 12 χρόνια που έχουν περάσει απο τότε χρησιμοποιώ μόνο αυτό κ είμαι μια χαρα.. αλλά είπαμε δεν έιναι η λύση η δική μου λύση ολων.. γιατί αλλιώς τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους μας..

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις χεκινισα να βαζω madecassol

 

εγω εχω ψωριαση στουσ αγκωνες και στα δαχτυλα χεριων

 

στα χερια ηταν πιο ασχημα γιατι ειχα και σκισιματα

 

λοιπον ειναι 3 μερες που την βαζω και ηδη εκλεισαν τα σκισιματα

και στους αγκωνες εχει μεινει μια ελαφρια κοκκινιλα.

πρωτη φορα την βαζω κι εγω αλλα βλεπω τοσο γρηγορη βελτιωση και ειπα να ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...