Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

kalispera , eimai kainourgia sto forum. sas parakoloutho poli kairo alla distaza na eggrafo eos tora... i diki mou istoria einai oti prospathoume me ton adra mou na kanoume moraki edo kai 10 mines kai tipota.. sperma=teleio , salpiges=diavates ,ilikia 25 , ooriksia kathe mina , kiklos statheros.. exo apelpistei. o giatros mas eipe pos an den ginei kati mexri septemvri tha pame gia spermategxisi. peite mou gnomes ... pragmatika exo agxothei poli... efxaristo.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera , eimai kainourgia sto forum. sas parakoloutho poli kairo alla distaza na eggrafo eos tora... i diki mou istoria einai oti prospathoume me ton adra mou na kanoume moraki edo kai 10 mines kai tipota.. sperma=teleio , salpiges=diavates ,ilikia 25 , ooriksia kathe mina , kiklos statheros.. exo apelpistei. o giatros mas eipe pos an den ginei kati mexri septemvri tha pame gia spermategxisi. peite mou gnomes ... pragmatika exo agxothei poli... efxaristo.

καλησπέρα σύλβια! Το άγχος είναι κακός σύμμαχος στην προσπάθεια σου. Απο τη στιγμή που όλα είναι τέλεια, δεν έχεις φόβο... όσο όμως αγχώνεστε και οι δυο να ξέρεις θα είναι πρόβλημα. Ξέρω ότι όλοι αυτό μπορεί να σουλένε... και ξέρω ακόμα πόσο δύσκολο είναι να μην αγχωνεσαι... ΄Πέρασα πάρα πολλά, και μετά απο χειρουργεία, σπερματεχυση, δυο εξωσωματικές και στο νοσοκομείο απο τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης και πρόωρη γέννα απο την 30 εβδομάδα... εχω πλέον στο σπίτι τα μωράκια μου. Να έχεις πίστη και σύντομα θα έχεις το μωράκι σου στην κοιλίτσα σου:-P

Link to comment
Share on other sites

se efxaristo para poli. afou exeis perasei ola afta tha mporeis na mou peis ti gnorizeis peri spermategxisis... exei apotelesmata i tzampa kopos kai xrima?? a to mono pou mou eipe o giatros oti (mporei) na einai to provlima einai oti sto parelthon eixa kanei 2 kriopiksies kai asxetous logous kai oti mporei aftes na efthinontai gia pithani kaki vlena ston kolpo mou...ti na po.. oi giatroi pou mou tis ekanan pantos tote (2 diaforetikoi) den mou eixan anaferei kati tetoio...

Link to comment
Share on other sites

ennow oti pithanologei oti den mporei na zisei endexomenos to sperma alla afyo kai pali sou leo mou to ethese os mikri pithanotita..

Αργησα, αλλά τα δυο μωρά με καλούσαν...! Λοιπον, κατα την άποψη μου η σπερματέγχυση είναι τσάμπα κόπος και λεφτά. Εγώ έκανα την προσπάθεια μου αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν την πίστεψα. Και εδώ που τα λέμε πραγματικά δεν γνωρίζω καμία που να έχει πετύχει με σπερματέγχυση αν και σίγουρα κάποιες θα υπάρχουν. Οσον αφορά την κρυοπηξία δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο αρνητικό ρόλο. Το μόνο που ξέρω και που έμαθα το διάστημα που έμεινα μέσα στο νοσοκομείο ήταν ότι εμειναν έγκυες κοπέλες με τα πιο τρελά πράγματα. Ακόμα και με σχεδόν ανύπαρκτο σπέρμα και χίλια δυο προβλήματα. Και όλες τους, μα όλες τους, έμειναν έγκυες μόλις άφησαν τον εαυτό τους ελευθερο και εδιωξαν- οσο αυτό είναι δυνατόν- το άγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά δε ξέρω πια τι είναι χειρότερο: να έχεις προβλήματα που δημιουργούν υπογονιμότητα (ώστε να τα θεραπεύσουν & να προχωρήσουμε) ή να μην έχεις;;;;;;;;;;;

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από αντιπατρικά, δεν μας βρίσκουν τίποτα απολύτως, έχουμε κάνει 4 εξωσωματικές, τίποτα.

Είπαμε για ένα χρόνο να μην κάνουμε καμία ιατρική παρέμβαση μήπως χαλαρώσουμε, ηρεμήσουμε κι έρθει από μόνο του, πάλι τίποτα:confused::confused::confused: παρόλο που πράγματι χαλαρώσαμε & ηρεμήσαμε.

Γύρω στα 6 χρόνια κάνουμε ελεύθερα και σε διάφορες φάσεις του κύκλου και πάλι τίποτα:mad::-x:-x

Μέσα από όλη τη συναισθηματική φόρτιση & αυτά που γίνονται στον κόσμο έφτασα να νομίζω πως δε θέλω πια να αποκτήσω παιδί, αλλά μετά από συζήτηση με ειδικό κατάλαβα πως είναι απλά αποτέλεσμα της ψυχολογικής & σωματικής φόρτωσης.

Μέχρι & υποκατάστατο βρήκα ασυνείδητα σε παιδάκι συγγενή & του αγόραζα ή κάναμε μαζί σχεδόν όλα όσα θα έκανα με το δικό μου, το δικό μας παιδάκι!!!!!!

Ακόμα και τη φάση να μη θέλω να ακούω ούτε παιδικό γέλιο από το απέναντι μπαλκόνι πέρασα.

Αλλά μέσα μου ξέρω πλέον ότι σίγουρα θέλω έστω ένα παιδάκι (αν και καλύτερα γι΄αυτά ζευγάρι) αλλά τώρα με αυτά που γίνονται λέω, τι μου φταίει κι αυτό να βασανιστεί. Αμέσως μετά σκέφτομαι ότι ένα παιδί είναι η μεγαλύτερη δύναμη στη γη.

Βοήθησε μας Παναγιά μου σε παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το πράγμα με την εγκυμοσύνη? Όλα όσα διάβασα πιο πάνω μου έχουν συμβεί! Αυτή τη στιγμή είναι η πρώτη μέρα της περιόδου μου, αυτό σημαίνει οτι μέχρι εχθές είχα την ελπίδα που σήμερα βέβαια πέθανε για άλλη μια φορά!

Είπα λοιπόν να μην το σκεφτώ ξανά τον άλλο μήνα να μην έρχομαι σε επαφή μέρα παρά μέρα, γιατί και αυτό με άγχωνε αφού ήταν προσχεδιασμένο. Απο την άλλη λέω οτι αν το αφήσω μπορεί και να μην έρθω σε επαφή καθόλου όλο το μήνα, μιας και ο άντρας μου δουλεύει σχεδόν όλη τη μέρα έρχεται το μεσημέρι τρώει πέφτει ξερός για ύπνο, ξυπνάει και ξαναφεύγει και όταν γυρίζει το βράδυ κατά τις 11-12 εγώ βέβαια βλέπω το 10ο όνειρο χαχα!

Σκέφτηκα και πήρα και εγώ ένα σκυλάκι για να απασχολούμε μήπως και ξεχάσω το άγχος μου και αν δεν κάνω μωρό να μεγαλώνω το κουτάβι!!!χαχα!

Τώρα σχετικά με τις επαφές μας στο κρεβάτι βαρέθηκα να με απασχολούν μόνο εμένα και να μετράω μέρες ας ασχοληθεί και ο άντρας μου. Όπως καταλαβαίνετε οι μέρες της ερωτικής απόλαυσης έχουν τελειώσει με τόσο άγχος και προσχεδιασμό για μωρό. Ουφ! τα είπα και ηρέμησα!:-):-)

Link to comment
Share on other sites

hlie kai ιολη

τα ιδια ακριβως νιωθω και εγω ...εμεις φτασαμε να χαλασουμε και τη σχεση μας με τον αντρουλη μου αφου εχουν κυριολεκτικα σπασει τα νευρα μας...εμεις προσπαθουμε 2 χρονια ,εχουμε ολιγοσπερμιακαι αυξημενες παθολογικες μορφφες, ειχα μια βιοχημικη τον δεκεμβριο και ειμαι κλειστα 37 σημερα τα εκλεισα(!!!)

 

δε θελω ουτε τα γενεθλεια μου να γιορταζω, ουτε να χαρω ουτε να ελπιζω για τιποτα...εχω να προτεινω για οσες κοπελες εχετε ανεξηγητη υπογονιμοτητα ενα πολυ ωραιο βιβλιο λεγεται ΟΤΑΝ Η ΨΥΧΗ ΛΕΕΙ ΟΧΙ και ειναι εκδοσεις θυμαρι, γραμμενο απο ψυχοθεραπευτρια που ειδικευεται σε ατεκνα ζευγαρια...πιστευω οτι αξιζει να δουμε που σκονταφτουμε και γιατι δε"μας καθεται " .ππφφφ ειλικρινα δε ξερω τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε καρκινακι

 

και γω τα 2 χρονια προσπαθειων κλεινω σε λιγο...

και τα δικα μας νευρα εχουν σπασει

ειμαι σε αναμονη της χοριακης μετα απο εξωσωματικη, αλλα αφου ποτε δεν μου καθεται τπτ ευκολα, σιγα μη μου κατσει αυτο το τυχερο :?

 

παντως εισαι μεσα στο μυαλο μου :idea:

μολις χθες ελεγα στον αντρα μου οτι κλεισμενη τοσες μερες βαρεθηκα και δεν εχω και ενα βιβλιο να διαβαζω, να σου παρω μου λεει τι θες? και του απαντω: ενα βιβλιο για την καταθλιψη :!: ντοιγκ τα ειδε ολα, μου λεει δεν θα προλαβεις να το διαβασεις ουτε να την παθεις, θα σε χω ηδη σκοτωσει :)

 

παντως θα παω να το ψαξω!! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν. δεν είναι δική μου ιστορία αλλά γνωστού μου. ξέρω ενα ζευγάρι που χρόνια προσπαθούσαν για ενα μωρό - ο άντρας είναι γυναικολόγος οπότε να μην τα είχαν ψάξει ΟΛΑ αποκλείεται! -και μετά απο πολλές αποτυχίες αποφασίσανε να υοθετήσουν ενα μωράκι. και το κάνανε. ε, μόλις χαλαρώσανε έμεινε εγκυος! και τώρα έχει δυο όμορφα παιδάκια! μην ξεχνάμε πως το άγχος παίζει μεγάλο ρόλο στο αν και πότε θα συλλάβουμε. τι μας λεει η ιστορία; ποτε δεν το βάζουμε κάτω!

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

Εγώ δεν είμαι καινουρια, απλά για πολύ καιρό αποφάσισα να μην ξαναμπω και να μην ξανασχολήθω με τίποτα που να μου θυμίζει το άγχος μου.Και όντως τα καταφερα, για πολύ μεγάλο χρονικο διαστημα απαλλαχτηκα από το αγχος μου το ότι δεν μπορούμε να πιασουμε παιδακι και καταφερα να χαλαρωσω και να ασχοληθω με αλλα πραγματα. Δεν το σκεφτομουνα αφου ειχα πει ότι οταν ειναι να ερθει θα ερθει, απλα ακομα δεν ειναι η ωρα του. Περασε ομως παλι πολυς καιρος και τιποτα. Συνολικα??? Σχεδον 3 χρονια ελευθερων επαφων. Δνε ξερω γιατι γραφω παλι, ισως γιατι δεν εχω που αλλου να τα πω. Ειμαι ψυχραιμη απλα ωρες και φορες για καποια λεπτα χανω την ψυχραιμια μου και καταρρεω αλλα μετα λεω στον εαυτο μου ΣΥΝΕΛΘΕ και επανερχομαι. Περιτριγυριζομαι απο μωρα-γνωστων φιλων συγγενων και παλι προσπαθω να ειμαι χαρουμενη και να μην σκεφτομαι οτι θα το ζησω εγω αυτο η οχι?? Αναμικτα συναισθηματα, αλλοτε χαρα αλλοτε απογοητευση,αλλοτε αναισθησια και αλλοτε τιποτα....ΚΕΝΟ...

Συγγνωμη αν σας κουρασα απλα ενιωσα την αναγκη καπου να τα πω, καπου που καπως θα με νιωσουν οπως νιωθω κ εγω την καθε κοπελα εδω μεσα.

Φιλια.

Link to comment
Share on other sites

μ'αρέσει που απο πάνω από την Dimitroulaa γράφω πώς ποτέ δεν το βάζουμε κάτω και χτές και προχτές έκλαιγα συνέχεια!

Dimitroulaa πως σε καταλαβαίνουμε!

και γώ μια πάνω μια κάτω. τελευταία... πολύ κάτω.

έχω φτιάξει και καινούργιο θέμα αν θες έλα μας δείς.

μπορεί ή όχι να σε βοηθήσει να δεις οτι είμαστε πολλές.

:(

φιλάκια

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=97267

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!και εγώ είχα πάρα πολύ καιρό να μπώ και να γράψω...όμως είναι συγκινητικό πως όλες μασ μπορούμε να μιλάμε για αυτό που τόσο μασ έχει πληγώσει.και εμείς τον οκτώβριο κλείνουμε 3 χρόνια ελεύθερων επαφών και οι εξετάσεις μασ δεν έχουν δείξει τίποτα.μαλλόν δεν έχει έρθει η ώρα του.ο Θεός ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε καρκινακι

 

και γω τα 2 χρονια προσπαθειων κλεινω σε λιγο...

και τα δικα μας νευρα εχουν σπασει

ειμαι σε αναμονη της χοριακης μετα απο εξωσωματικη, αλλα αφου ποτε δεν μου καθεται τπτ ευκολα, σιγα μη μου κατσει αυτο το τυχερο :?

 

παντως εισαι μεσα στο μυαλο μου :idea:

μολις χθες ελεγα στον αντρα μου οτι κλεισμενη τοσες μερες βαρεθηκα και δεν εχω και ενα βιβλιο να διαβαζω, να σου παρω μου λεει τι θες? και του απαντω: ενα βιβλιο για την καταθλιψη :!: ντοιγκ τα ειδε ολα, μου λεει δεν θα προλαβεις να το διαβασεις ουτε να την παθεις, θα σε χω ηδη σκοτωσει :)

 

παντως θα παω να το ψαξω!! ευχαριστω

αγάπη μου κι εμάς όλα δύσκολα μας κάθονται αλλά αυτό ήρθε με τη μία, έχω να φοβάμαι τώρα μη πάει και το χάσω!

Πάντα κάτι θα έχουμε να φοβόμαστε όταν μας έχει χτυπήσει η ζωή, και ποιόν δεν έχει δηλαδή>!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγραψα την ιστορία μου και σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά θα την ξαναγράψω για να δίνουμε θάρρος η μία στην άλλη...

Πρίν 3,5 χρόνια είχα μια παλλίνδρομη, η οποία μας στοίχισε ΠΟΛΥ. Σημειωτεον οτι με τον άντρα μου είμαστε 14 χρονια μαζί (απο τα 17). Εδώ και 3 χρόνια ταλαιπωρηθήκαμε πολύ, γιατί εγώ τον πρώτο χρόνο μετά την παλλίνδρομη δεν ήθελα επαφή, και μετά στο καπάκι, ο άντρας μου ταλαιπωρήθηκε απο ένα μικρόβιο στον προστάτη που η θεραπεία κράτησε 1 χρόνο, ενώ θα έπρεπε να γίνει καλά απο τον πρώτο μήνα, γιατί αγχωνότανε και στεναχωριότανε και αυτός. Για όσο διάστημα είχε το μικρόβιο ο γιατρός μας απαγόρεψε το ελευθερο σεξ , μας είπε μόνο με προφυλακτικό, αλλα εγώ είμαι αλλεργική στο προφυλακτικό...για να μην τα πολύλογώ, για 2 χρόνια σχεδόν, οι "κανονικές" επαφές μας ήταν πολύ λίγες. Το τελευταίο ενάμησι χρόνο προσπαθούσαμε ελεύθερα, κανονικά, με μέτρημα των γόνιμων ημερών και έγκυος δεν έμενα, ενώ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Πόσες φορές έκλαψα...Πόσες φορές ο καημένος ο άντρας μου με έπαιρνε τηλ όταν είχα μια- δυο μέρες καθυστέρηση και με ρωτούσε ο καημένος αν μου ήρθε περίοδος, και όταν έλεγα όχι ακόμα, πετούσε απο χαρά, και όταν έλεγα ναι, μου έδινε κουράγιο, αλλα δεν μπορούσε να κρύψει την στεναχώρια του... Και δυστυχώς-ευτυχώς , είχα μια δυο φίλες που και αυτές προσπαθούσανε για παιδάκι, και τα συζητούσαμε. Και αναρωτιόμασταν πως γίνεται εμείς που θέλουμε να μην μπορούμε, και άλλες να μένουνε έγκυες με ΜΙΑ φορά...Πόσες φορές προσευχόμουν, και έκλαιγα, και ζητούσα απο τον Θεό να μας θυμηθεί και εμάς, και όλο μάθαινα για άλλες φίλες οτι είναι έγκυες, και φυσικά χαιρόμουν, αλλα όταν πήγαινα σπίτι έκλαιγα...ΠΟΤΕ όμως δεν μίσησα κοπέλα που έμεινε έγκυος, ή να μην θέλω να δώ παιδάκια...Ισα-Ίσα, όταν δεν ένιωθα καλά ψυχολογικά, έπαιρνα στο σπίτι τα ανήψια μου για να νιώσω καλύτερα.

Άλλες φορές πάλι σκεφτόμουν οτι ίσως επειδή εγώ είμαι πραγματικά πολύ ευτυχισμένη με τον άντρα μου, δεν θα μας δώσει ο Θεός παιδάκι, γιατί είμαστε ήδη ευτυχισμένοι, ενώ άλλα ζευγάρια αν δεν κανουνε παιδί θα χωρίσουνε...

Και πρίν ένα μήνα περίπου, κάναμε σεξ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, μια μέρα πριν φύγουμε διακοπές. Ηταν βέβαια γόνιμη μέρα, αλλά εγώ επειδή είχα να ετοιμάσω τα πράγματα για τις διακοπές, σηκώθηκα κατευθείαν μετά την επαφή, έκανα μπάνιο, σιδέρωσα 2 ώρες όρθια, και την άλλη μέρα φύγαμε διακοπές. Δεν κάναμε καθόλου σεξ τον υπόλοιπο μήνα, γιατί στο σπίτι που μέναμε ήταν όλο το σόι, και ποτέ δεν μέναμε μονοι μας.

Γυρίζοντας απο τις διακοπές, εγώ είχα ήδη έξι μέρες καθυστέρηση, και ήμουν σίγουρη οτι δεν είμαι εγκυος, γιατί έλεγα απο μέσα μου "άλλους μήνες το κάναμε μέρα παρα μέρα, και έμενα ξαπλωμένη όλο το βράδυ, και δεν έμεινα έγκυος, τώρα θα μείνω, με μία φορά και τόσο τρέξιμο και "κρεπάλη" στις διακοπές?" . Και τελικά κάνω τέστ, και ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!

Τελικά, ό,τι και να λέμε, ΜΟΝΟ το άγχος είναι ανάμεσα σε εμάς και το πολυπόθητο παιδάκι μας...Πάντα μένεις έγκυος όταν ηρεμείς...

Τώρα βέβαια ελπίζω αυτή η εγκυμοσύνη να παει καλά, και να μην το χάσω και αυτό το παιδάκι όπως και το άλλο, παρόλο που είμαι στην 7η εβδομάδα, και όλα πάνε τέλεια, ο φόβος μου είναι τεράστιος...

Και απο τότε που έμεινα έγκυος κάθε μέρα έκλαιγα και απο χαρά, και απο στεναχώρια, γιατί δεν μπορούσα να το πώ στην κολλητή μου , που προσπαθούνε εδώ και δυο χρόνια και είναι και πιο μικρή απο εμένα...

Αυτή είναι η ιστορία μου μέχρι τώρα. Σε λίγες μέρες θα πάμε να ακούσουμε και την καρδούλα, και προσεύχομαι αυτήν την φορά, να πάνε όλα καλά...

Εχω καλό προαίσθημα και ΠΙΣΤΕΥΩ οτι όλα θα πανε καλά...!

Καλό κουράγιο σε όλες...Είμαστε πολλές, και ΟΛΕΣ με τον ένα ή με τον άλλα τρόπο, θα τα καταφέρουμε!

ha0ap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από 5,5 χρόνια προσπαθειών έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς πριν προλάβω να χαρώ την εγκυμοσύνη αυτή, το μωράκι μου (κοριτσάκι από ότι έμαθα εκ των υστέρων) πέθανε από παλλινδρόμιση στον 3 μήνα... και αφού είχα ακούσει την καρδούλα του. Θέλω την θετική σας ενέργεια και μία θέση στην λίστα. Ημερομηνία επόμενης περιόδου 12/01. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγραψα την ιστορία μου και σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά θα την ξαναγράψω για να δίνουμε θάρρος η μία στην άλλη...

Πρίν 3,5 χρόνια είχα μια παλλίνδρομη, η οποία μας στοίχισε ΠΟΛΥ. Σημειωτεον οτι με τον άντρα μου είμαστε 14 χρονια μαζί (απο τα 17). Εδώ και 3 χρόνια ταλαιπωρηθήκαμε πολύ, γιατί εγώ τον πρώτο χρόνο μετά την παλλίνδρομη δεν ήθελα επαφή, και μετά στο καπάκι, ο άντρας μου ταλαιπωρήθηκε απο ένα μικρόβιο στον προστάτη που η θεραπεία κράτησε 1 χρόνο, ενώ θα έπρεπε να γίνει καλά απο τον πρώτο μήνα, γιατί αγχωνότανε και στεναχωριότανε και αυτός. Για όσο διάστημα είχε το μικρόβιο ο γιατρός μας απαγόρεψε το ελευθερο σεξ , μας είπε μόνο με προφυλακτικό, αλλα εγώ είμαι αλλεργική στο προφυλακτικό...για να μην τα πολύλογώ, για 2 χρόνια σχεδόν, οι "κανονικές" επαφές μας ήταν πολύ λίγες. Το τελευταίο ενάμησι χρόνο προσπαθούσαμε ελεύθερα, κανονικά, με μέτρημα των γόνιμων ημερών και έγκυος δεν έμενα, ενώ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Πόσες φορές έκλαψα...Πόσες φορές ο καημένος ο άντρας μου με έπαιρνε τηλ όταν είχα μια- δυο μέρες καθυστέρηση και με ρωτούσε ο καημένος αν μου ήρθε περίοδος, και όταν έλεγα όχι ακόμα, πετούσε απο χαρά, και όταν έλεγα ναι, μου έδινε κουράγιο, αλλα δεν μπορούσε να κρύψει την στεναχώρια του... Και δυστυχώς-ευτυχώς , είχα μια δυο φίλες που και αυτές προσπαθούσανε για παιδάκι, και τα συζητούσαμε. Και αναρωτιόμασταν πως γίνεται εμείς που θέλουμε να μην μπορούμε, και άλλες να μένουνε έγκυες με ΜΙΑ φορά...Πόσες φορές προσευχόμουν, και έκλαιγα, και ζητούσα απο τον Θεό να μας θυμηθεί και εμάς, και όλο μάθαινα για άλλες φίλες οτι είναι έγκυες, και φυσικά χαιρόμουν, αλλα όταν πήγαινα σπίτι έκλαιγα...ΠΟΤΕ όμως δεν μίσησα κοπέλα που έμεινε έγκυος, ή να μην θέλω να δώ παιδάκια...Ισα-Ίσα, όταν δεν ένιωθα καλά ψυχολογικά, έπαιρνα στο σπίτι τα ανήψια μου για να νιώσω καλύτερα.

Άλλες φορές πάλι σκεφτόμουν οτι ίσως επειδή εγώ είμαι πραγματικά πολύ ευτυχισμένη με τον άντρα μου, δεν θα μας δώσει ο Θεός παιδάκι, γιατί είμαστε ήδη ευτυχισμένοι, ενώ άλλα ζευγάρια αν δεν κανουνε παιδί θα χωρίσουνε...

Και πρίν ένα μήνα περίπου, κάναμε σεξ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, μια μέρα πριν φύγουμε διακοπές. Ηταν βέβαια γόνιμη μέρα, αλλά εγώ επειδή είχα να ετοιμάσω τα πράγματα για τις διακοπές, σηκώθηκα κατευθείαν μετά την επαφή, έκανα μπάνιο, σιδέρωσα 2 ώρες όρθια, και την άλλη μέρα φύγαμε διακοπές. Δεν κάναμε καθόλου σεξ τον υπόλοιπο μήνα, γιατί στο σπίτι που μέναμε ήταν όλο το σόι, και ποτέ δεν μέναμε μονοι μας.

Γυρίζοντας απο τις διακοπές, εγώ είχα ήδη έξι μέρες καθυστέρηση, και ήμουν σίγουρη οτι δεν είμαι εγκυος, γιατί έλεγα απο μέσα μου "άλλους μήνες το κάναμε μέρα παρα μέρα, και έμενα ξαπλωμένη όλο το βράδυ, και δεν έμεινα έγκυος, τώρα θα μείνω, με μία φορά και τόσο τρέξιμο και "κρεπάλη" στις διακοπές?" . Και τελικά κάνω τέστ, και ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!

Τελικά, ό,τι και να λέμε, ΜΟΝΟ το άγχος είναι ανάμεσα σε εμάς και το πολυπόθητο παιδάκι μας...Πάντα μένεις έγκυος όταν ηρεμείς...

Τώρα βέβαια ελπίζω αυτή η εγκυμοσύνη να παει καλά, και να μην το χάσω και αυτό το παιδάκι όπως και το άλλο, παρόλο που είμαι στην 7η εβδομάδα, και όλα πάνε τέλεια, ο φόβος μου είναι τεράστιος...

Και απο τότε που έμεινα έγκυος κάθε μέρα έκλαιγα και απο χαρά, και απο στεναχώρια, γιατί δεν μπορούσα να το πώ στην κολλητή μου , που προσπαθούνε εδώ και δυο χρόνια και είναι και πιο μικρή απο εμένα...

Αυτή είναι η ιστορία μου μέχρι τώρα. Σε λίγες μέρες θα πάμε να ακούσουμε και την καρδούλα, και προσεύχομαι αυτήν την φορά, να πάνε όλα καλά...

Εχω καλό προαίσθημα και ΠΙΣΤΕΥΩ οτι όλα θα πανε καλά...!

Καλό κουράγιο σε όλες...Είμαστε πολλές, και ΟΛΕΣ με τον ένα ή με τον άλλα τρόπο, θα τα καταφέρουμε!

 

Ειλικρινά εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά. Μας δίνεις δύναμη με αυτά που γράφεις, καθώς και εγώ είχα μια ίδια εμπειριά με εσένα, όπως θα δεις πιο κάτω. Όντως νιώθεις να φεύγει η γη κάτω από τα πόδια σου και αν και έχει περάσει ήδη αρκετός καιρός, σχεδόν μισός χρόνος, δεν μπορώ να ξεπεράσω την απώλεια, ενώ έχω απογοητευτεί ότι αυτό το πολυπόθητο μωράκι δεν θα έρθει. και πάλι σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δίνεις θάρρος σε αυτές που έχουν χάσει πλέον το δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στα δύο χρόνια που περιμέναμε ματαίως τον πελαργό έλιωσα διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας αυτές τις συζητήσεις και νομίζω ότι με βοήθησαν, θεώρησα υποχρέωσή μου να γράψω και τη δική μου ιστορία. Δύο χρόνια ελεύθερων επαφών, με μια παλίνδρομη στον ενάμιση χρόνο. Κάποια στιγμή (στα 2 χρόνια - πολλή υπομονή δεν έχω;) κουράστηκα, πραγματικά αηδίασα να προσπαθώ για κάτι που υποτίθεται είναι στη φύση μας. Μεγαλύτερη ανωμαλία δεν φανταζόμουνα. Και είπα στον άντρα μου ότι χρειάζομαι ένα διάλειμμα, ακόμα και απ' το σεξ, που είχε συνδεθεί πλέον με την αναπαραγωγή και όχι με την απόλαυση. Ο μήνας του "διαλείμματος", δηλ ο μήνας που είχαμε μία και μόνη επαφή επειδή το θέλαμε και επειδή έπεσε πολλή δουλειά και που είχαμε πάρει απόφαση να κάνουμε "αγρανάπαυση", ήταν και ο μήνας της επιτυχούς σύλληψης (μπαίνω στον 8ο πια). Αφού μας φαινόταν τελείως απίθανο η καθυστέρηση να οφείλεται σε εγκυμοσύνη - και από συμπτώματα; απολύτως τίποτα. Κάποια συμπτώματα μετά την 7η βδομάδα. Που σημαίνει; όσες φορές και να διαβάσουμε (όπως και εγώ είχα διαβάσει) ότι πρέπει να μην αγχωνόμαστε να μην το σκεφτόμαστε να μη βλέπουμε παντού συμπτώματα και πιθανότητες κλπ κλπ αν δεν φτάσουμε οι ίδιες στα όριά μας δεν θα το δούμε ψύχραιμα. Ηθικό δίδαγμα; υπομονή χωρίς επιμονή!! και οπωσδήποτε χωρίς εμμονή!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θα ήθελα και γω να πω την δική μου ιστορία,

Με τον αντρα μου τον οποίο λατρέυω είμαστε παντρεμένοι 2 χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο προσπαθούμε για μωράκι αλλά τίποτα... Έχω αγχωθεί, το σκεφτομαι συνεχεια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξεχαστώ ούτε την ώρα που έιμαστε σε επαφή. Έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα και βρήκε με όχι πολύ κινητικότα και καλή μορφολογία αλλά μεγάλη ποσοτητα σπερματοζωαρίων. Σκέφτομαι να κάνω εξετασεις θυροειδή ξέρετε αν επηρεαζει την σύλληψη? Δεν ξέρω τι να κάνω ...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

 

Νικη

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου, δεν έχεις απευθυνθεί σε γυναικολόγο; Υποθέτω ότι αφού και ο άντρας σου μπήκε στη διαδικασία σπερμοδιαγράμματος, θα είσαι σε κάποια συνεννόηση με γιατρό. Αν ο/η γιατρός σου θεωρεί ότι υπάρχει λόγος να γίνουν εξετάσεις (π.χ. θυρεοειδούς) θα σου το πει. Σε αυτά δε χρειάζεται να παίρνουμε πρωτοβουλίες. Αλλά η εξέταση που λες είναι έτσι κι αλλιώς στον προγεννητικό - δεν τις έχεις κάνει αυτές τις εξετάσεις; Το σύνηθες είναι ότι κάνει το ζευγάρι όλες τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου και αν είναι όλα καλά κάνει μετά (μεταξύ άλλων) υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σε συνενόηση με το γυναικολό μου ο οποίος είπε να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα σε τρεις μήνες..και όταν το είδε είπε πως μπορεί να πετυχουμε εγκυμοσύνη ακόμα και με αυτό. με το άγχος δεν ξέρω τι να κάνω.....θέκω τόσο πολύ ένα μωράκι.........

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλό μηνα,

 

ΣΑς γραφω γιατι εχω απελπιστει και ενξερω τι άλλο να κανω. Ειμαι παντευμενη 3 χρονια και προσπαθουμε συστηματικα για ενα μωρακι εδω και 2 χρονια χωρις αποτελεσμα.......καναμε ολες τισ εξετασεις και δεν εχουμε τιποτα...δεν ξερω τι αλλο να κανω πωσ να παρω κουραγιο...ολες οι φιλες μου γυρω μου μενουν εγκθος...ακομα και αυτες που δεν το θελουν ή δεν το επιδιωκουν....ειναι τοσο μεγαλη ειρωνία αυτο....γιατι πρεπει να ειναι τοσο δυσκολο????και δεν ξερω πως να μην το σκεφτομαι αυτο πωσ να το βγαλω απο το μυαλο μου.....Συγνωμη αν σας ψυχοπλακωσα πρωτη μερα του μηνα!!!!!!!

 

ευχαριστω που με ακουσατε...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλό μηνα,

 

ΣΑς γραφω γιατι εχω απελπιστει και ενξερω τι άλλο να κανω. Ειμαι παντευμενη 3 χρονια και προσπαθουμε συστηματικα για ενα μωρακι εδω και 2 χρονια χωρις αποτελεσμα.......καναμε ολες τισ εξετασεις και δεν εχουμε τιποτα...δεν ξερω τι αλλο να κανω πωσ να παρω κουραγιο...ολες οι φιλες μου γυρω μου μενουν εγκθος...ακομα και αυτες που δεν το θελουν ή δεν το επιδιωκουν....ειναι τοσο μεγαλη ειρωνία αυτο....γιατι πρεπει να ειναι τοσο δυσκολο????και δεν ξερω πως να μην το σκεφτομαι αυτο πωσ να το βγαλω απο το μυαλο μου.....Συγνωμη αν σας ψυχοπλακωσα πρωτη μερα του μηνα!!!!!!!

 

ευχαριστω που με ακουσατε...:(

 

Καλημέρα Kalex,

κάπως έτσι νιώθουμε όλες. Και γω βλέπω φίλες, γνωστές, κουνιάδες, κουμπάρες και άλλες όλες να μένουν έγκυες μια μετά την άλλη, άλλη με την πρώτη, άλλη χωρίς να το καταλάβει, άλλη χωρίς να το θέλει καν και εγώ που τόσο καιρό το παλεύω τίποτα. Δυστυχώς για κάποιες από εμάς είναι πολύ πιο δύσκολο. Αλλά όταν έρθει (και θα έρθει είμαι σίγουρη:)) εμείς θα το εκτιμήσουμε ίσως ακόμη περισσότερο. Όχι ότι οι υπόλοιπες κοπέλες δεν αγαπάνε τα παιδάκια τους, αλίμονο, αλλά όταν για κάτι έχεις παιδευτεί πολύ περισσότερο από άλλους, όταν το αποκτήσεις τελικά, νομίζω ότι το εκτιμάς ακόμη περισσότερο. Γι'αυτό μην απελπίζεσαι! Ξέρω είναι δύσκολο, και γω περνάω διάφορες φάσεις, αλλά πρέπει να βγούμε νικήτριες από αυτήν την υπόθεση! Όποτε θέλεις να ξεσκάσεις εδώ είμαστε, πες τα σε μας και μετά γύρνα σελίδα και ξεκίνα μια νέα μέρα με χαμόγελο, θετική ενέργεια και καλή διάθεση!:P:p

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...