Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δεί καμία που πουλάνε σακούλες ειδικές για την προστασία των δέντρων απο το χιόνι...κάπου είχα δεί αλλά δεν θυμάμαι...

Είναι αυτές που τις βάζουν απο πάνω για να μην καψει τα δέντρα το χιόνι.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλα ρε τωρα μου λετε οτι δεν ποτιζουμε τις τουλιπες? :evil:

Θα εχουν πιασει σκουλικια εκει μεσα..

Εμ τωρα τι να σας πω.. αφου βλεπετε οτι εβαλα τουλιπες δεν λετε τιποτα? που να το ξερω εγω?

Τωρα εχω να ποτισω απο την προηγουμενη πεμπτη.. με τοση υγρασια εδω το χωμα δεν εχει στεγνωσει καθολου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις επι των βολβων

αυτο που ξερω απο την μητερα μου ειναι οτι

το συχνο ποτισμα σαπιζει το φυτο! Μια φορα

την εβδομαδα ποτισμα κ λιγο νερακι οχι πολυ

κ οχι με πιεση. Σας βρηκα τα παρακατω..

 

http://www.idanikospiti.gr/article.asp?catid=10233&subid=2&tag=7503&pubid=1246728

 

http://www.valentine.gr/bulbs-amaryllis.php

 

http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathcommon_8_09/04/2005_1283942

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια βοηθεια!!!εχω ενα μπονζαι που το πηρα μια χαρα και ειναι μαραζωμενο.....εχουν πεσει τα φυλλα του αλλα εγω συνεχιζω να ελπιζω...πως μπορω να το ζωντανεψω????

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια βοηθεια!!!εχω ενα μπονζαι που το πηρα μια χαρα και ειναι μαραζωμενο.....εχουν πεσει τα φυλλα του αλλα εγω συνεχιζω να ελπιζω...πως μπορω να το ζωντανεψω????

 

το 'χεις καιρό??? ή το πήρες από εκεί??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριακή και Δώρα.... το 'χε γράψει η Ursa σε κάποιο ποστ της σε αυτό το θέμα για το πότισμα των βολβών (δεν προσέχετε στο μάθημα μου φαίνεταιιιιιιιιιιιιιιιιιι) :lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον παλι προβλημα..

Η γλαστρα με τα σκυλακια εχει πιασει μαμουνι..

ειναι ενα ψιλο που μοιαζει με πολυ μικρο μυγακι ή με πολυ μεγαλη ψειρα..

Οπως μου ειχε πιασει και η ζαρντινιερα με τους μαιντανους..

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το χωμα?

Σε αυτες τις γλαστρες ειχα χρησιμοποιησει χωμα απο την ιδια σακουλα ενω στα αλλα που δεν εχουν μαμουνια απο αλλη..

Παιζει κατι τετοιο? Η ειναι φυσιολογικο και να ριξω τιποτα να τα ξεκανω?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

παρε ένα κλαδάκι, πήγαινε σε ένα φυτώριο που πουλάνε φυτα κλπ,. δείξτο εκεί και θα σου πουν τι είναι... μάλλον πρέπει να το ψεκάσεις με κάτι, αλλά δεν ξέρω με τι (εγώ έτσι κάνω, κόβω κλαδάκια ή φυλλαράκια και πάω και τους τα δείχνω...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Το μαμουνι δεν ειναι στο κλαρακι ειναι στο χωμα.. δεν καθεται πανω στα φυλλα..

Το ειπα στο λουλουδα της γειτονιας μου και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι απο την υγρασια , γιατι γενικα εχουμε λογω της θαλασσα πολυ υγρασια στην περιοχη αλλα θα περασει απο εδω για να δει..

Για το δεντρακι που αρχισε να ξερενετε απ΄οτι μου ειπε καταλαβα οτι μαλλον το ειχα αφησει αποτιστο γιατι μου ειπε οτι το συγκεκριμενο ειναι υδροφιλο σε αντιθεση με τα υπολοιπα που εχω (και γω εκανα 2 βδομαδες να ποτισω γιατι τσεκαριζα τις γλαστρες τωρα με τις βροχες και λογο της υγρασιας ηταν πολυ υγρες αλλα τη συγκεκριμενη δεν την ειχα κοιταξει καθολου και οντως χτες που κοιταξα ηταν ξερη :cry:

Που θα παει.. θα μαθω..

Να μην πεθανω και γω μερικα φυτα μεχρι να μαθω?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

έχω καιρό να γράψω εδώ!

Έχω σώσει εδώ και καιρό το λουλουδάκι που έλεγα, το anthurium, όμως έχασε τα λουλούδια του.Βγάζει όμως νέα φύλα από κάτω εδώ και καιρό.

Προβληματίζομαι για την γαρδένια μου πάρα πολύ.Ανυσηχώ για το κρύο, μην μου τη χαλάσει...την έχω στη βεράντα του σπιτιού σε σημείο που προστατεύεται από το κρύο.Λέτε να την βάλω μέσα στο σαλόνι?ή έξω από διαμέρισμα, στο διάδρομο δίπλα από το ασανσέρ για να έχει ζέστη, αλλά δεν έχει φως εκεί? :roll::roll::roll:

Την λατρεύω την γαρδένια μου αν και έχασε τα μπουμπούκια της τώρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ρε παιδια τι θα κανουμε με την αποτομη αλλαγη καιρου?

Εγω βλεπω ηδη ενα λουλουδι και κατσιασε.. Εμενα στο μπαλκονι μου φυσαει τρελα και κανει τρελο κρυο επισης.. Ομως μεσα στο σπιτι δεν εχει ουτε πολυ φως και τα καλοριφερ καινε φουλ και δεν παιζει να μετακομισουν τα φυτα στην εισοδο γιατι ειναι πολυκατοικια και διπλα μενουν αλλοι.. (αντε μια μερα που να χιονιζει οκ αλλα για παραπανω δεν γινεται)

Αν βαλω αυτες τις καλαμοτες σε καποια σημεια λετε να κοψει λιγο το κρυο?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά σας για αυτές τις γλάστρες με τα κυκλάμινα που πουλάνε τώρα... μου φέρανε μία και την έβαλα μέσα. Μέσα όμως τα παίζει σιγά σιγά... Οταν μου την φέρανε όμως μου ειπαν όχι έξω! Τι να την κάνω???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά σας για αυτές τις γλάστρες με τα κυκλάμινα που πουλάνε τώρα... μου φέρανε μία και την έβαλα μέσα. Μέσα όμως τα παίζει σιγά σιγά... Οταν μου την φέρανε όμως μου ειπαν όχι έξω! Τι να την κάνω???

maryp....τα κυκλάμινα βρίσκονται κανονικά έξω στην φύση κάτω απο τα δέντρα, στο κρύο. http://photo.kathimerini.gr/kathnews/photos/13-12-03/13-12-03_1280977_31.jpg

http://img124.imageshack.us/img124/2214/kyklamino0015cw.jpg

Ίσως και να έχεις συναντήσει ανθισμένα κυκλάμινα μέσα στο χιόνι.

Έξω θα τα αφήσεις. Είναι χειμωνιάτικα λουλούδια.

http://www.amarandos.com/images/gallery/big/030508153122IMG_1752.jpg

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια τι θα κανουμε με την αποτομη αλλαγη καιρου?

Εγω βλεπω ηδη ενα λουλουδι και κατσιασε.. Εμενα στο μπαλκονι μου φυσαει τρελα και κανει τρελο κρυο επισης.. Ομως μεσα στο σπιτι δεν εχει ουτε πολυ φως και τα καλοριφερ καινε φουλ και δεν παιζει να μετακομισουν τα φυτα στην εισοδο γιατι ειναι πολυκατοικια και διπλα μενουν αλλοι.. (αντε μια μερα που να χιονιζει οκ αλλα για παραπανω δεν γινεται)

Αν βαλω αυτες τις καλαμοτες σε καποια σημεια λετε να κοψει λιγο το κρυο?

Ναι να βάλεις...

Έχω και εγώ ένα βορινό μπαλκόνι και τίποτα δεν επιβιώνει..έβαλα τριανταφυλλιά και ενώ στην αρχή είχε κατσιάσει έβαλα προστασία και είναι καλύτερα.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Α! Κυριακή! Τώρα θυμήθηκα (φλασιά): ρωτούσες κάπου για αυτά που ειναι σαν μικρά θερμοκηπια για τις γλάστρες. Εχει στο ΜΑΚΡΟ με 16.90 αν θυμάμαι καλά την τιμή...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Κυριακή! Τώρα θυμήθηκα (φλασιά): ρωτούσες κάπου για αυτά που ειναι σαν μικρά θερμοκηπια για τις γλάστρες. Εχει στο ΜΑΚΡΟ με 16.90 αν θυμάμαι καλά την τιμή...

 

Σε ευχαριστώ.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εχω μαρμαρο στο μπαλκόνι μου και φοβαμαι να βαλω γλάστρες μη γίνουν στάμπες,υπάρχει λύση?

Και εγώ έχω...

Κάθε φορά που καθαρίζεις το μπαλκόνι σου...να μετακινείς τις γλάστρες λίγο δεξιά, λίγο αριστερά και να καθαρίζεις...δεν έχω βρεί άλλη λύση.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι τριανταφυλλιές μου κιτρίνισαν....Ειδικά η μια συνέχεια κιτιρινίζουν τα φύλλα, αλλά όλες έχουν "ματάκια" έτοιμα να πετάξουν νεα κλαράκια...

Τι να φταίει βρε παιδιά; Που δεν ποτίζονται επαρκώς; Ο καιρός; Θέλουν σίδηρο; Τι; :cry:

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι τριανταφυλλιές μου κιτρίνισαν....Ειδικά η μια συνέχεια κιτιρινίζουν τα φύλλα, αλλά όλες έχουν "ματάκια" έτοιμα να πετάξουν νεα κλαράκια...

Τι να φταίει βρε παιδιά; Που δεν ποτίζονται επαρκώς; Ο καιρός; Θέλουν σίδηρο; Τι; :cry:

Εγώ πάντως όταν βλέπω κίτρινα φύλλα βάζω σίδηρο.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω απογοητευτει εντελώς. Το ενα μου ελατάκι ξεραθηκε εντελώς. Ακολουθησα μια συμβουλη που διαβασα καπου (ισως και εδω δεν θυμαμαι) και εριξα το καφε απο το φιλτρο της καφετιερας και κάηκε ολοσχερως.

 

Η γαρδένια μου παρολο που την ποτίζω επάρκως θελω να πιστευω, εχει αρχισει και ψιλοαραιωνει το φυλλωμα.

 

Μια μέρα ήρθε ο συζυγος με μια υπέροχη γλαστρα με αλεξανδριανο(το χριστουγεννιατικο λουλουδι) και με οδηγιες απο το ανθοπωλειο να το ποτιζω καθε 15 μερες και με μετρο. Τρεις μερες το χαρηκα, αρχισαν να πεφτουν κατω τα φυλλα του και τελικα εμεινε γυμνο. Μονο ενα φυλλαρακι κοκκινο εχει επιζησει. Λέτε να καταφέρω να τα σωσω;

 

Το μονο που εχει καταφέρει και επιζησει και το λεω με πολύ περηφάνεια ειναι το νυχτολουλουδο. Μετά το καλοκαιρι, ξεράθηκε εντελώς. Εγώ συνέχιζα να το ποτίζω και να του μιλάω... :oops: (το αγαπάω ειναι δωρο του παππου μου)και ξαφνικά ... πέταξε!!!

 

Ολα τα λουλουδια μου τα εχω μέσα, τα λυπάμαι με τοσο κρύο εξω... Λέτε να τα σωσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω απογοητευτει εντελώς. Το ενα μου ελατάκι ξεραθηκε εντελώς. Ακολουθησα μια συμβουλη που διαβασα καπου (ισως και εδω δεν θυμαμαι) και εριξα το καφε απο το φιλτρο της καφετιερας και κάηκε ολοσχερως.

 

Η γαρδένια μου παρολο που την ποτίζω επάρκως θελω να πιστευω, εχει αρχισει και ψιλοαραιωνει το φυλλωμα.

 

Μια μέρα ήρθε ο συζυγος με μια υπέροχη γλαστρα με αλεξανδριανο(το χριστουγεννιατικο λουλουδι) και με οδηγιες απο το ανθοπωλειο να το ποτιζω καθε 15 μερες και με μετρο. Τρεις μερες το χαρηκα, αρχισαν να πεφτουν κατω τα φυλλα του και τελικα εμεινε γυμνο. Μονο ενα φυλλαρακι κοκκινο εχει επιζησει. Λέτε να καταφέρω να τα σωσω;

 

Το μονο που εχει καταφέρει και επιζησει και το λεω με πολύ περηφάνεια ειναι το νυχτολουλουδο. Μετά το καλοκαιρι, ξεράθηκε εντελώς. Εγώ συνέχιζα να το ποτίζω και να του μιλάω... :oops: (το αγαπάω ειναι δωρο του παππου μου)και ξαφνικά ... πέταξε!!!

 

Ολα τα λουλουδια μου τα εχω μέσα, τα λυπάμαι με τοσο κρύο εξω... Λέτε να τα σωσω;

To Αλεξανδριανό θα ζήσει...ακόμη και αν χάσει όλα τα φύλλα του...βάλτο κάπου με φώς και όχι πολύ ζεστά...για την γαρδένια βάλε σίδηρο σύμφωνα με τις οδηγίες.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

το αλεξανδρινο θελει μεσα η εξω?

το δικο μου το εχω εξω και ακομα καλα κρατει..

μονο τα κοκκινα φυλλα του ψιλοσαπισαν και επεσαν ισως απο την υγρασια γιατι απο ποτισμα ελειπα και μια φορα στις 10 τα ποτιζα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Οι τριανταφυλλιές μου (και νομίζω το ίδιο και η μπιγκόνια) έχουν στα φύλλα τους κάτι σαν πούδρα...

Ξέρω οτι αν παω στο φυτώριο ενα φύλλο θα μου δώσουν το κατάλληλο σκεύασμα, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος να το αντιμετωπίσω...Δεν θέλω χημικά.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...