Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

στο ιασω που γεννησα τον δεκεμβριο μου παρειχαν περα απο σερβιετες,εσωρουχα,πετσετες και ενα νεσεσερ με καλλυντικα καθως και ρομπα ασορτι με παντοφλακια:)

 

Και εγω γεννησα τον Νοεμβριο στο Ιασω και μου εδωσαν σερβιετες,εσωρουχα μιας χρησης,πετσετες,αντισηπτικο υγρο καθαρισμου για την ευαισθητη περιοχη και ενα σαπουνακι "καραβακι".Νεσεσερ με καλλυντικα και παντοφλακια με ρομπα εγω δεν ειχα..:(Μηπως ησουν σε δικλινο η μονοκλινο?Στο τρικλινο παντως που ημουν εγω δεν εδωσαν τετοια πραγματα σε καμια κοπελα!Αραγε το αλλαξαν τωρα?Δεν ξερω.Παντως ολα χρεωνονται!Εγω ζητησα δευτερη συσκευασια σερβιετες και ορο για να ξεπλενω τις θηλες και στον αναλυτικο ηταν ολα μεσα χρεωμενα.Ακομα και το ντεπον που μου εφερναν ακομα και η μασκουλα που εβαλαν στην μικρη για τον ικτερο ....ολα!!!!Οπως ειπε και μια κοπελα παρακατω...μονο τον αερα δεν χρεωνουν!!!!

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κορίτσια σοβαρά μιλάτε?ακόμα και το ντεπόν??...δηλαδή εγω που παίρνω Τ4 για τον θυροειδη να παρω μαζι τα χαπακια μου σίγουρα...Για να είμαι ειλικρινής έχω ξενερώσει...δεν γίνεται να δίνουμε ένα σκασμό λεφτά και να πληρώνουμε την σερβιέτα!είναι ντροπή κατά την γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γεννησα τον Νοεμβριο στο Ιασω και μου εδωσαν σερβιετες,εσωρουχα μιας χρησης,πετσετες,αντισηπτικο υγρο καθαρισμου για την ευαισθητη περιοχη και ενα σαπουνακι "καραβακι".Νεσεσερ με καλλυντικα και παντοφλακια με ρομπα εγω δεν ειχα..:(Μηπως ησουν σε δικλινο η μονοκλινο?Στο τρικλινο παντως που ημουν εγω δεν εδωσαν τετοια πραγματα σε καμια κοπελα!Αραγε το αλλαξαν τωρα?Δεν ξερω.Παντως ολα χρεωνονται!Εγω ζητησα δευτερη συσκευασια σερβιετες και ορο για να ξεπλενω τις θηλες και στον αναλυτικο ηταν ολα μεσα χρεωμενα.Ακομα και το ντεπον που μου εφερναν ακομα και η μασκουλα που εβαλαν στην μικρη για τον ικτερο ....ολα!!!!Οπως ειπε και μια κοπελα παρακατω...μονο τον αερα δεν χρεωνουν!!!!

 

Ναι όλα χρεώνονται ακόμα και τα παυσίπονα που τους τα έδινα πίσω :D

Ναι ήμουν στον όγδοο σε μονοκλινο,ας είναι καλά η ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια σοβαρά μιλάτε?ακόμα και το ντεπόν??...δηλαδή εγω που παίρνω Τ4 για τον θυροειδη να παρω μαζι τα χαπακια μου σίγουρα...Για να είμαι ειλικρινής έχω ξενερώσει...δεν γίνεται να δίνουμε ένα σκασμό λεφτά και να πληρώνουμε την σερβιέτα!είναι ντροπή κατά την γνώμη μου...

 

Κι ομως ετσι ειναι Λιλικα!Δινεις τοσα λεφτα και η αληθεια ειναι οτι ειναι μονο για το κρεβατι και το φαγητο σου!Ολα τα αλλα ειναι εξτρα!Γιαυτο και κανείς δεν φευγει με την τιμη που ελεγε ο τιμοκαταλογος για το εκαστοτε δωματιο!

 

Ναι όλα χρεώνονται ακόμα και τα παυσίπονα που τους τα έδινα πίσω :D

Ναι ήμουν στον όγδοο σε μονοκλινο,ας είναι καλά η ασφάλεια!

 

:D:DΤυχερουλααα!!!Εμμμ ετσι εξηγουνται τα παντοφλακια με την ρομπα και το νεσεσερ!!!Λεω και εγω τοσο ατυχη ημουν και εγινε αυτο απο τον Δεκεμβρη και μετα?χαχαχαχαχαχα!:D:D

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις ενδεικτικά για τι χρέωση μιλάμε?εγω προφανώς και θα πάω σε 3κλινο με Εοππυ που τώρα κοστίζει γύρω στα 1300....πόσα παραπάνω να υπολογίζω?100, 200...500?!!...πάντως έβαλα στη βαλίτσα ντεπονάκια, σερβιέτες και πάει λέγοντας!!(πλάκα πλάκα γιατί τα παίρνουμε τα ντεπόν?για τους πόνους που θα έχουμε μετά την γέννα?...και τα θερμόμετρα που γράψατε πιο πριν?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως μπορείς να μου πεις ενδεικτικά για τι χρέωση μιλάμε?εγω προφανώς και θα πάω σε 3κλινο με Εοππυ που τώρα κοστίζει γύρω στα 1300....πόσα παραπάνω να υπολογίζω?100, 200...500?!!...πάντως έβαλα στη βαλίτσα ντεπονάκια, σερβιέτες και πάει λέγοντας!!(πλάκα πλάκα γιατί τα παίρνουμε τα ντεπόν?για τους πόνους που θα έχουμε μετά την γέννα?...και τα θερμόμετρα που γράψατε πιο πριν?)

 

Λιλικα καλησπερα!Θα σου πω την δικη μου εμπειρια.Τον Νοεμβριο που γεννησα εγω το 3κλινο superior ηταν στα 1100(οι τρεις μερες )και οι τιμες αυτες του τιμοκαταλογου ηταν χωρις φ.π.α.Η καθε επιπλεον μερα που μενεις αν κριθει αναγκαιο κοστιζε 100 ευρω επιπλεον(οποτε με φπα γυρω στα 125 ευρω)Εγω εμεινα 2 μερες τελικα παραπανω λογω ικτερου οποτε αρχισε να προσθετεις!::PΑπο εκει και περα λοιπον ειναι τι θα σου βγει στην πορεια....πληρωσα οπως ξανα ανεφερα την μασκουλα που του εβαζαν στα ματακια(την οποια καθε 2 χρησης νομιζω την αλλαζαν)και αυτη στοιχιζε 16 ευρω.Μετα χρεωνεσαι εννοειται και την εξεταση χολερυθρινης που κανουν καθε ποσες ωρες δεν θυμαμαι για να δουν τα επιπεδα.Τι αλλο να σου πω?Τα ντεπον τα δινουν για τυχον πονους αν εχεις και μου τα εφερναν δυο -δυο.Εστω και αν δεν τα επινα και μενανε τους το ελεγα αλλα και παλι θα τα χρεωνομουν ειτε τα αφηναν ειτε οχι.Οποτε αρχισα και εγω να τα παιρνω και εφυγα με καμια 10αρια απο εκει!χαχαχαχαχα(ακομα τα εχω,θα τα κανω αποσβεση!):PΜετα ειναι και τι αλλο φαρμακο θα σου δωσουν.Εγω οσο ημουν εκει μου εκαναν 1 φορα την μερα μια αντιπηκτικη(δεν ξερω γιατι)εστω κι αν δεν ειχα θεμα με θρομβοφιλια.Δεν ξερω ισως προληπτικα η ειδε κατι ο γιατρος.Επινα και αμοξιλ αντιβιωση παλι για οσες μερες ημουν εκει.Το θερμομετρο που ειπαμε και νωριτερα το ανοιγουν την μερα που πας στο δωματιο μπροστα σου και ειναι δικο σου.Σε θερμομετρουν καθε πρωι και οταν φευγεις το παιρνεις.Εννοειτε οτι ειναι και αυτο χρεωμενο!Αυτα απο εμενα.Τελος να σου πω οτι ο δικος μου λογαριασμος με ολα αυτα που σου ειπα εφτασε σχεδον τα 2000(καπου 1970 αν θυμαμαι καλα και ξεχασα να σου πω οτι εκανα και τις προαιρετικες εξετασεις του μωρου που κοστιζουν 200ευρω.)Οποτε δεν μπορεις να ξερεις!Αν χρειαστει να μπει το μωρο στην απλη παρακολουθηση του 24ωρου,παλι και αυτο θα το χρεωθεις!Κρατα λοιπον ενα background κανα 2000αρο και βλεπεις!Μακαρι να μην χρειαστεις τιποτα παραπανω και ολα να σου κυλησουν ομαλα!Αληθεια ποτε γεννας με το καλο?Τι παιδακι περιμενεις?

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

ωχ κατάλαβα...την βάψαμε με λίγα λόγια!!!...είναι το πρώτο μας παιδάκι και είναι αγοράκι!ΠΗΤ έχουμε 15/5 οπότε πλησιάζει η ώρα!!!....έχω πάθει απανωτά σοκ με τα έξοδα της εγκυμοσύνης αλλά όπως είπε και η γιατρός μου 'μακάρι όλα τα ''ιατρικα'' 'εξοδα της ζωής μας να είναι τέτοια'...(βέβαια τι άλλο να έλεγε?!!)...οπως και να'χει πρέπει να έχει κανείς γερό κομπόδεμα για κάθε εγκυμοσύνη!ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!μόλις με το καλό γεννήσουμε θα γράψω και γω τις χρεώσεις να σας πω την εμπειρία μου!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο λοιπον!!!!Ευχομαι ολα να σου πανε τελεια και περιμενουμε συντομα νεα σου!:);)

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια, πείτε μου μια γνώμη: από πότε πρέπει να έχω έτοιμα τα πράγματά μου για το μαιευτήριο; Έχω αρχίσει να αγχώνομαι, απ' την άλλη μου φαίνεται και νωρίς ακόμα.

 

Έχω ΠΗΤ 17/7, αλλά λόγω προβλήματος που έχει προκύψει θα γεννήσω με καισαρική, οπότε ο γιατρός μας ειπε να υπολογίζουμε αρχές Ιουλίου. Αν παρ' όλα αυτά του μπέμπη του έρθει να εμφανιστεί νωρίτερα....; Ποιο είναι το "ασφαλές" περιθώριο άραγε; :confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεννήσαμε στις 2/5 τελικά και επανέρχομαι να σας πω τις χρεώσεις όπως είχα υποσχεθεί!....κάναμε καισαρική τομή λόγω εμβρυικής ταχυκαρδίας :-( οπότε χρεωθήκαμε με ΕΟΠΠΥ σε τρίκλινο δωμάτιο 1413 ευρω. Επίσης 280 ευρώ για τις εξετάσεις του μωρού (που θα τα πάρουμε πίσω όταν παμε το ΑΜΚΑ του μπέμπη στο μαιευτήριο) καθώς και άλλα 200 ευρώ για κάποιες επιπλέον εξετάσεις που εμείς ζητήσαμε!....ούτε ένα ευρω παραπάνω!

Απο παροχές μου έδωσαν:

-ένα πακέτο σερβιέτεσ λοχείας (τεράστιες) που δεν χρειάστηκα ούτε το μισό,

-εσώρουχα μιας χρήσης (δεν θυμάμαι πόσα γιατί τισ πρώτες μέρες μου κάναν τις αλλαγές οι νοσηλεύτριες και δεν μέτρησα!)

-ένα ψηφιακό θερμόμετρο (δεν κατάλαβα γιατί αφού καθε μέρα με μετρούσαν με το νοσοκομειακό θερμόμετρο),

-πετσέτες (coco mat ;) ),

-δειγματάκι σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή,

-δειγματάκια απο καλλυντικά του ομίλου Υγεία,

-μια τσάντα του μητέρα με αλλαξιέρα και μια ακόμη για να βάλουμε τα ρούχα μας όταν φτάσαμε ώστε να τα δώσουν στους δικούς μας.

Από τα φάρμακα που έπαιρνα επίσης δεν χρεώσαν κάτι (παυσίπονα, αντιβίωση). Υπήρχε μόνιμα νοσοκομειακό θήλαστρο στο δωμάτιο και μας έφερναν αποστειρωμένα μπουκάλια για να αντλήσουμε όποτε χρειαζόταν.

 

Το μόνο που είδα ότι χρεώσαν παραπάνω στην διπλανή μου, που επίσης έκανε καισαρική, ήταν η ολική αναισθησία περίπου 500 ευρώ αν κατάλαβα καλά. (στο πακετο πιάνεται μόνο η επισκληρίδιος).Αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Supergirl77, Μιας και το έχω πρόσφατο θα σου πω ότι εγώ τα ετοίμασα αφου είχα κλείσει μια βδομάδα στον 9ο και τελικά την επόμενη εβδομάδα γέννησα ενώ όλα έδειχναν πως θα τις συμπλήρωνα και τις 40 εβδομάδες!πάντως είχα κανει τις αγορες σιγα σιγα στον 8ο και ειχα κανει και μια λιστα τελευταίας στιγμής για να μην ξεχάσω κάτι (πχ..τις σαγιονάρες μου τις έβαλα τελευταίες μιας και όταν σπάσαν τα νερά έκανα μπάνιο και τις χρειάστηκα)

Link to comment
Share on other sites

Supergirl77, Μιας και το έχω πρόσφατο θα σου πω ότι εγώ τα ετοίμασα αφου είχα κλείσει μια βδομάδα στον 9ο και τελικά την επόμενη εβδομάδα γέννησα ενώ όλα έδειχναν πως θα τις συμπλήρωνα και τις 40 εβδομάδες!πάντως είχα κανει τις αγορες σιγα σιγα στον 8ο και ειχα κανει και μια λιστα τελευταίας στιγμής για να μην ξεχάσω κάτι (πχ..τις σαγιονάρες μου τις έβαλα τελευταίες μιας και όταν σπάσαν τα νερά έκανα μπάνιο και τις χρειάστηκα)

 

Να σας ζήσει το μωρό, πρώτα απ' όλα! Σ' ευχαριστώ για την απάντηση - λίστα έχω κάνει κι εγώ ήδη, άρχισα σιγά σιγά ν' αγοράζω και κάποια πράγματα πχ νυχτικά, αλλά το τελικό πακετάρισμα λεω ν' αναβάλω ακόμα. Αν και για κάποιον μυστήριο λόγο έχω ένα προαίσθημα ότι ο μπέμπης θα έρθει νωρίτερα... ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

Υπάρχει η δυνατότητα από κάποια μανούλα που γέννησε πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο, να μας χαρίσει δέκα λεπτά από τον χρόνο της και να μας πει τι χρειάστηκε να έχει μαζί της στο νοσοκομείο; Μπήκα αισίως στην 28η εβδομάδα και θέλω σιγά σιγά να ετοιμάζω την(τις) βαλιτσούλες μου!!

Φιλικά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

Υπάρχει η δυνατότητα από κάποια μανούλα που γέννησε πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο, να μας χαρίσει δέκα λεπτά από τον χρόνο της και να μας πει τι χρειάστηκε να έχει μαζί της στο νοσοκομείο; Μπήκα αισίως στην 28η εβδομάδα και θέλω σιγά σιγά να ετοιμάζω την(τις) βαλιτσούλες μου!!

Φιλικά!!

 

Κι εγώ ετοιμάζω βαλίτσα- 35η εβδομάδα προς 36η! Ας μας βοηθήσουν οι έμπειρες!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, μήπως μπορεί καμία μανούλα να μου πει τι να πάρω μαζί μου στο νοσοκομείο.. Γεννάω στο Αττικόν και δεν έχω καμία ενημέρωση για το τι να πάρω μαζί μου στη βαλίτσα για το μωρό και για εμένα φυσικά...

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ειμαι στον 7ο μηνα αλλα προσπαθώ σιγά σιγά να φτιάξω την βαλιτσούλα μου ! Θα γεννησω στο ΡΕΑ και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει γεννησει προσφατα τι παρεχουν απο τα αναλωσιμα. Πχ σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, αντισηπτικο ευαισθητης περιοχης, πετσετες, επιθεματα στηθους?

 

Στο τηλέφωνο μου ειπαν οτι παρεχονται δωρεαν τα εσωρουχα και οι σερβιετες. Επιθεματα και αφρολουτρα χρεωνονται. Απλα για επιβεβαιωση ρωταω. Επισης δεν δινουν οπως παλια βαλιτσακια οι εταιρειες πχ libero με κρεμες και πανες μωρου ε?

Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου.

 

Αυτά που σου είπαν αυτά προσφέρονται δωρεάν.

Βαλιτσακια διαφημιστικά γενικά δίνονται αλλα δεν μπορεις να ξέρεις τι θα σου δώσουν και γενικά μη στηρίζεσαι σε αυτά.

 

Τα του μωρού (πάνες κρέμες κοκ) για όσο καιρό εισαι στο μαιευτήριο τα αναλαμβάνουν αυτοί έτσι και αλλιως.

 

Εσυ θα φροντίσεις να εχεις για εσενα ενα αφρόλουτρο / σαμπουάν / γενικά οτι είδη προσωπικής υγιεινής χρησιμοποιείς (τύπου οδοντόβουρτσα οδοντόκρεμα κοκ). Σερβιέτες θα σου δώσουν αλλα σίγουρα θα χρειαστείς και επιπλέον για οταν γυρίσεις σπιτι καθώς τα λοχεια διαρκούν αρκετές μερες.

Επιθέματα αν θέλεις παρε ενα πακέτο, για να δεις αν θα σπυ χρειαστούν και αν θα σε βολέψουν. Εγω πχ δεν τα βουλευτικα καθόλου γιατι τις πρώτες μερες ειχα πληγές στο στήθος και κολλούσαν τα επιθέματα και γενικά ενα δραμα. Με βόλεψαν όμως πολυ τα κοχύλια που αφήνουν το στήθος να αερίζεται και συνεπώς να επουλώνεται πιο γρήγορα. Στα must για τις θηλάζουσες βάζω και την κεραληφη, εχω ειχα παρει της Medela που δυστυχώς δεν στη δίνουν και κοστίζει νομίζω 13 ευρώ το σωληνάριο.

Link to comment
Share on other sites

Στα must για τις θηλάζουσες βάζω και την κεραληφη, εχω ειχα παρει της Medela που δυστυχώς δεν στη δίνουν και κοστίζει νομίζω 13 ευρώ το σωληνάριο.

 

Αυτην την ειχα παρει κι εγω και αν και στην αρχη μεχρι να μαθουμε και οι δυο μας (η κορη μου κι εγω εννοω) ειχα κανει κι εγω μικρο πληγες στις θηλες δεν με βολεψε η κρεμα. Βασικα με ειχε σωσει η συμβουλη μιας μαιας που μου ειχε πει να απλωνω πανω στη θηλη σταγονες απο το γαλα μου και να το αφηνω να παιρνει αερα και να στεγνωνει. Βεβαια εχω την εντυπωση οτι δεν ηταν τοσο μεγαλο το προβλημα που ειχα εγω σε σχεση με αλλες θηλαζουσες οποτε μην σε παρω στο λαιμο μου...

 

Επιθεματα ειχα χρησιμοποιησει της chicco τα οποια ειναι εξαιρετικης ποιοτητας. Αλλα που μου ειχαν δωσει σε δειγμα (μεγαλη εταιρεια και γνωστη) οχι μονο κολλουσαν οπως περιγραφει η less_serious αλλα τριβοντουσαν κιολας και αφηναν ινες πανω στο στηθος! Ειχα πεταξει ολοκληρο το πακετο θυμαμαι.

 

Κατα τα αλλα κι εγω θα σου ελεγα να παρεις τα δικα σου αφρολουτρα, σαμπουαν κλπ. Επισης φροντισε να εχεις μαζι σου αρκετα σουτιεν θηλασμου και πιζαμες/νυχτικιες. Και τα δυο μπορει να λερωθουν ευκολα απο γαλατα ή λοχεια αντιστοιχα. Και μια ρομπα για να κανεις τις βολτες σου πιο ανετα. Α!! Παρε και ενα λιποζαν μαζι σου! Μπορει μετα τον τοκετο να εχουν ξεραθει τα χειλια σου απο τις ανασες. Με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ειμαι στον 7ο μηνα αλλα προσπαθώ σιγά σιγά να φτιάξω την βαλιτσούλα μου ! Θα γεννησω στο ΡΕΑ και θα ηθελα να μου πει καποια που εχει γεννησει προσφατα τι παρεχουν απο τα αναλωσιμα. Πχ σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, αντισηπτικο ευαισθητης περιοχης, πετσετες, επιθεματα στηθους?

 

Στο τηλέφωνο μου ειπαν οτι παρεχονται δωρεαν τα εσωρουχα και οι σερβιετες. Επιθεματα και αφρολουτρα χρεωνονται. Απλα για επιβεβαιωση ρωταω. Επισης δεν δινουν οπως παλια βαλιτσακια οι εταιρειες πχ libero με κρεμες και πανες μωρου ε?

Οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη! Ευχαριστώ!

Πάνε 15 μήνες, βέβαια, που γέννησα στο ΡΕΑ, αλλά αναφορικά με αυτά που ρωτάς, τότε είχαν εσώρουχα μιας χρήσης, και αντισηπτικό αφρόλουτρο για την καθαριότητα της κάτω περιοχής μετά τον τοκετό. Πετσέτες, επιθέματα στήθους και "απλά" αφρόλουτρα ή σαμπουάν δεν εδιναν. Για το παιδί είχα πάρει πράγματα μόνο για την έξοδό μας. Όσο ήμασταν μέσα τα φορμάκια, οι πάνες (εννοώ τα "πάμπερς"), τα αφρόλουτρά του τα παρείχε το ΡΕΑ. Τέλος, ναι, όσο καιρό θα είστε μέσα θα περάσουν από διάφορες εταιρίες και θα σας αφήσουν δείγματα από αφρόλουτρα, κρέμες συγκάματος, πάνες, κλπ.

Νομίζω (αν θυμάμαι καλά) ότι δίνουν στο ΡΕΑ μία λίστα με πράγματα που θα πρέπει να πάρεις εσύ τόσο για τον εαυτό σου, όσο και για το μωρό (ρώτα ή το/η γιατρό σου, ή μίλα κατευθείαν με το μαιευτήριο)

Με το καλό να γεννήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Α, να πάρεις δικές σου πάνες αγκαλιάς για το μωρό και πανάκια για να σκουπίζετε το στοματάκι του. Για σένα να πάρεις όλα τα προσωπικά σου είδη περιποίησης (ό,τι θα έπαιρνες, δηλαδή, αν θα πήγαινες ταξίδι για 3 ημέρες). Σεντόνια δε χρειάζεται να πάρεις, έρχονται και τα αλλάζουν καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, γενναω τον αλλο μηνα με καισαρικη εχω ειδη ετοιμασ το βαλιτσακι μου με 3 πιτζαμες, εσωρουχα, πετσετες, παντοφλες, τι αλλο χειαζετε

κ για τα μωρα τι πρεπει να παρω

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, γενναω τον αλλο μηνα με καισαρικη εχω ειδη ετοιμασ το βαλιτσακι μου με 3 πιτζαμες, εσωρουχα, πετσετες, παντοφλες, τι αλλο χειαζετε

κ για τα μωρα τι πρεπει να παρω

 

Για το μαιευτήριο λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο, πάρε όμως να έχεις για το σπίτι μεγάλες αυτοκόλλητες γάζες (αδιάβροχες) για την τομή σου, καθώς και αποστειρωμένες γάζες που θα χρειαστείς για τις αλλαγές που θα κανεις στο σπίτι.

 

θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη σε 5κλινο κ μου ειπαν 4500

σε εχει τυχει κατι παρομοιο

 

Ακριβό μου φαίνεται. Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είναι 3δυμα!!!!

 

Πήγαινε από τώρα φαρμακείο και πάρε πράγματα που θα χρειαστούν τα μωρά, όπως γάζες και οινόπνευμα για τον αφαλό, κρέμες για το άλλαγμα, μπόλικο γάλα, πάνες εννοείται κλπ. Όσο λιγότερες διαδρομές στο φαρμακείο χρειαστεί ο μπαμπάς τις πρώτες μέρες τόσο το καλύτερο, με τόσα μωρά!

 

Επίσης, αφού θα είσαι σε 5κλινο, δεν θα ήταν κακή ιδέα να πάρεις μαζί στο μαιευτήριο ωτοασπίδες και μάσκα συσκότισης για τα μάτια.

 

Για τα μωρά στο νοσοκομείο δεν χρειάζεσαι λογικά τίποτα, μόνο την ημέρα εξόδου τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ρούχα τους.

Link to comment
Share on other sites

Για το μαιευτήριο λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο, πάρε όμως να έχεις για το σπίτι μεγάλες αυτοκόλλητες γάζες (αδιάβροχες) για την τομή σου, καθώς και αποστειρωμένες γάζες που θα χρειαστείς για τις αλλαγές που θα κανεις στο σπίτι.

 

 

 

Ακριβό μου φαίνεται. Αθήνα;

πολυ σωστα οι αυτοκ γαζες καλα που το αναφερες οσο για την κλινικη οχι Αθηνα σε νησι

 

Τώρα είδα ότι είναι 3δυμα!!!!

 

Πήγαινε από τώρα φαρμακείο και πάρε πράγματα που θα χρειαστούν τα μωρά, όπως γάζες και οινόπνευμα για τον αφαλό, κρέμες για το άλλαγμα, μπόλικο γάλα, πάνες εννοείται κλπ. Όσο λιγότερες διαδρομές στο φαρμακείο χρειαστεί ο μπαμπάς τις πρώτες μέρες τόσο το καλύτερο, με τόσα μωρά!

 

Επίσης, αφού θα είσαι σε 5κλινο, δεν θα ήταν κακή ιδέα να πάρεις μαζί στο μαιευτήριο ωτοασπίδες και μάσκα συσκότισης για τα μάτια.

 

Για τα μωρά στο νοσοκομείο δεν χρειάζεσαι λογικά τίποτα, μόνο την ημέρα εξόδου τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ρούχα τους.

 

γαλα κ να θελω απο τωρα να αγορασω δεν ξερω πιο πρεπει λογικα θα μου πει ο παιδιατρος τα υπολοιπα τα εχω παρει αλλα θελω ποσοτητες γερα να ειναι

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...