Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορηθήκατε για τον θηλασμό απο μαία ή το διαδίκτυο?


Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?  

984

  1. 1. Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?

    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε καλύτερα απο όσο πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      128
    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε όσο καλά πληροφορήθηκα και απο το διαδίκτυο
      118
    • συνάντησα μαία και δεν με πληροφόρησε καλύτερα απο όσα πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      294


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες διάβασαν διάφορες πληροφορίες στο διαδίκτυο για τον θηλασμό, εάν η μαία ή ο οργανισμός όπου στράφηκαν για να πάρουν προφορικά πληροφορίες, τους ενημέρωσε αντίστοιχα με όσα υπάρχουν στο διαδίκτυο - δηλαδή άξιζε η ενημέρωση απο κοντά?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Συνάντησα Μαία στην κλινική αλλα σε καμία περίπτωση δεν με ενθαρρυναν αρκετά ώστε να θυλάσω.Στα πρωτα μου παιδιά δεν ειχα απο κανεναν ενθαρρυνση ώσπου γνωρισα μια γυναικα που ειναι μελος στο συνδεσμο θυλασμου και στο τριτο μου παιδι θυλαζω εως τωρα που ειναι 18 μηνων.Αυτο που εχω να δηλωσω ειναι πως η φραση δεν εχω γαλα ειναι ΜΥΘΟΣ .

Οσες μητερες προκειται να γεννησετε σας συμβουλευω να μην τα παρατησετε ακομα και αν νιωθετε πως δεν εχετε γαλα να συνεχισετε την προσπαθεια και προπαντως μην ανγχωθειτε.

Και ξαφνικα, μια μερα θα δειτε πως η ροη θα γινει επαρκης ωστε να χορταινει και να μεγαλωνει το παιδι φυσιολογικα.Ακομα και η παιδιατρος με παροτρυνε να σταματησω μηπως το γαλα δεν ηταν αρκετο αλλα το μωρο μου ακομα και οταν ενιωθα πως το γαλα ισως ηταν λιγο ,αναπτυχθηκε υπερβολικα καλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι κατα τον θυλασμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το στηθος πολυ βαρυ. Αντιθετως οταν κατα καποιον τροπο στρωσει ξεπρηζεται και την στιγμη του θυλασμου αναπαραγετε το αντιστοιχο γαλα απο το ιδιο το παιδι.

Πιστεψτε με υπηρξαν πολλες φορες που ειπα στον 2 ο 3ο 5ο 6ο 7ο 8ο 9ο μηνα ¨παει δεν εχω γαλα τελειωσε¨ αλλα δεν τα παρατησα .

Ελεγχα φυσικα το παιδι καθε μηνα, αν παιρνει το βαρος του φυσιολογικα αν αναπτυσετε και καλα ,και συνεχιζα ...Ωσπου να μαι 18 μηνων και πινει γαλα μονο απο μενα πρωι βραδυ μαζι με ολα του τα γευματα παραλληλα.Βεβαια μετα τον 12 μηνα προτεινω να το απογαλακτιζετε σιγα σιγα να μαθει και το μπουκαλι γιατι τωρα ο Μανολης δεν θελει με τιποτα αλλο γαλα φρεσκο αγελαδινο λογω του μπουκαλιου.

Παντως αυτο που εχω να τονισω ειναι επειδη εχω τρια παιδια που αρρωσταινουν συχνα οπως καθε παιδακι τον χειμωνα ,ο Μανολης αρρωστενε λιγοτερο αλλα και αν αρρωστενε τοτε αναρρωνε πιο γρηγορα και πιο ευκολα σε σχεση με τα αλλα δυο παιδια που δεν τα θυλαζα και ειμαι σιγουρη οτι αυτο οφειλετε στο μητρικο γαλα..Βοηθησε παρα πολυ στην αμυνα του...Φιλια

Ελενα :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμενα οι μαιες ουτε με ενθαρρυναν ουτε με βοηθησαν.Και πρεπει να πω οτι αν δεν ειχα διαβασει τοοοσα στο ιντερνετ για το θηλασμο,μπορει να μην ειχα θηλασει γιατι κανεις δεν με ενθαρρυνε ιδιαιτερα.Εγω ομως ημουν αποφασισμενη να το θηλασω και τωρα 3 μηνες τα παμε μια χαρα πια

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσες μητερες προκειται να γεννησετε σας συμβουλευω να μην τα παρατησετε ακομα και αν νιωθετε πως δεν εχετε γαλα να συνεχισετε την προσπαθεια και προπαντως μην ανγχωθειτε.

Και ξαφνικα, μια μερα θα δειτε πως η ροη θα γινει επαρκης ωστε να χορταινει και να μεγαλωνει το παιδι φυσιολογικα.Ακομα και η παιδιατρος με παροτρυνε να σταματησω μηπως το γαλα δεν ηταν αρκετο αλλα το μωρο μου ακομα και οταν ενιωθα πως το γαλα ισως ηταν λιγο ,αναπτυχθηκε υπερβολικα καλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι κατα τον θυλασμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το στηθος πολυ βαρυ. Αντιθετως οταν κατα καποιον τροπο στρωσει ξεπρηζεται και την στιγμη του θυλασμου αναπαραγετε το αντιστοιχο γαλα απο το ιδιο το παιδι.

Πιστεψτε με υπηρξαν πολλες φορες που ειπα στον 2 ο 3ο 5ο 6ο 7ο 8ο 9ο μηνα ¨παει δεν εχω γαλα τελειωσε¨ αλλα δεν τα παρατησα .

Ελεγχα φυσικα το παιδι καθε μηνα, αν παιρνει το βαρος του φυσιολογικα αν αναπτυσετε και καλα ,και συνεχιζα ...

 

Ακριβώς τα ίδια έχω να πω κι εγώ. Σαν να έχω γράψει εγώ τα παραπάνω λόγια. Κάτι να προσθέσω μόνο: η φράση "δεν έχω γάλα", είναι μύθος, ΟΜΩΣ άλλες γυναίκες έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερο. Έχω ακούσει περιπτώσεις που το γάλα τρέχει, δεν μπορουν να κοιμηθούν μπρούμυτα, πρήζεται το στήθος, το μωρό πνίγεται κτλ από το πολύ γάλα... Εγώ χωρίς να εχω τίποτα από όλα αυτά θηλάζω αποκλειστικά πάνω από δύο μήνες και το μωρό μου αναπτύσσεται παραπάνω από καλά... Μη σας πτοεί λοιπόν αν δεν έχετε πολύ γάλα. αυτό που έχετε θα φτάσει. Ακόμα δηλαδή κι αυτές που δεν έχουν τόοοοοσο γάλα μπορούν άνετα να θρέψουν το παιδί τους, ίσως με λίγο παραπάνω επιμονή και υπομονή.

 

σόρι που ξέφυγα κάπως. Τώρα στην ερώτηση όσο κι αν φανεί παράδοξο, τα οφέλη του θηλασμού τα έμαθα από τους συγγενείς μου και ένα φυλλάδιο στο μαιευτήριο που γέννησα (ιδιωτικό) την πρώτη μου κόρη :shock: Πάντα βέβαια ήμουνα υπέρ των φυσιολογικών διαδικασιών και ποτέ δε σκέφτηκα ότι δε θέλω να θηλάσω. Με μαία ποτέ δε συνεργάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

ψήφισα την τρίτη επιλογή αν και δεν με καλύπτει πλήρως, γιατί οι πληροφορίες που μου έδωσε ήταν ελάχιστες :evil: . Εκ των υστέρων όταν άρχισα να μπαίνω στο νετ, πήρα πολλλά περισσότερα από όσα περίμενα και βέβαια περισσότερο χρήσιμα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

μόνο μέσα από το ιντερνετ πληροφορηθηκα για το θηλασμό. Ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω και για αυτό και τα κατάφερα.

 

http://www.myworld.gr/browse/128

http://www.oneira.gr/thilasmos_index.php

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

μόνο μέσα από το ιντερνετ πληροφορηθηκα για το θηλασμό. Ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω και για αυτό και τα κατάφερα.

 

http://www.myworld.gr/browse/128

http://www.oneira.gr/thilasmos_index.php

 

http://www.thilasmos.gr

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Οσες μητερες προκειται να γεννησετε σας συμβουλευω να μην τα παρατησετε ακομα και αν νιωθετε πως δεν εχετε γαλα να συνεχισετε την προσπαθεια και προπαντως μην ανγχωθειτε.

Και ξαφνικα, μια μερα θα δειτε πως η ροη θα γινει επαρκης ωστε να χορταινει και να μεγαλωνει το παιδι φυσιολογικα.Ακομα και η παιδιατρος με παροτρυνε να σταματησω μηπως το γαλα δεν ηταν αρκετο αλλα το μωρο μου ακομα και οταν ενιωθα πως το γαλα ισως ηταν λιγο ,αναπτυχθηκε υπερβολικα καλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι κατα τον θυλασμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το στηθος πολυ βαρυ.

 

Ακριβώς τα ίδια έχω να πω κι εγώ. Σαν να έχω γράψει εγώ τα παραπάνω λόγια. Κάτι να προσθέσω μόνο: η φράση "δεν έχω γάλα", είναι μύθος, ΟΜΩΣ άλλες γυναίκες έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερο. Έχω ακούσει περιπτώσεις που το γάλα τρέχει, δεν μπορουν να κοιμηθούν μπρούμυτα, πρήζεται το στήθος, το μωρό πνίγεται κτλ από το πολύ γάλα... Εγώ χωρίς να εχω τίποτα από όλα αυτά θηλάζω αποκλειστικά πάνω από δύο μήνες και το μωρό μου αναπτύσσεται παραπάνω από καλά... Μη σας πτοεί λοιπόν αν δεν έχετε πολύ γάλα. αυτό που έχετε θα φτάσει. Ακόμα δηλαδή κι αυτές που δεν έχουν τόοοοοσο γάλα μπορούν άνετα να θρέψουν το παιδί τους, ίσως με λίγο παραπάνω επιμονή και υπομονή.

 

Θα συμφωνήσω και με τις δυο. Μηδενική σχεδόν η υποστήριξη τόσο από τους γιατρούς και τις μαίες του νοσοκομείου όπου γέννησα αλλά και της παιδιάτρου έξω όπου πήγα δήθεν για καλύτερα!

Εγώ αντιμετώπισα από την αρχή πρόβλημα μια και είχα επίπεδες θηλές. Στο νοσοκομείο οι περισσότεροι μου έλεγαν με τον τρόπο τους "ξέχνα το, δεν είσαι η μόνη που δεν θα θηλάσεις", εκτός από 1-2 εξαιρέσεις που με ενθαρρύναν μεν να θηλάσω αλλά δεν με βοηθούσαν δείχνοντάς μου τον τρόπο! Απελπίστηκα πολλές φορές αλλά η επιθυμία μου να θηλάσω το παιδί μου, γνωρίζοντας τα οφέλη, ήταν τέτοια που δεν το έβαλα κάτω.

Όταν πήγα έξω σε παιδίατρο (και μάλιστα γυναίκα) μου είπε πως δεν έχω αρκετό γάλα και να δίνω συμπλήρωμα με μπουκάλι, πράγμα που είναι η μεγαλύτερη ανοησία και μάλιστα να λέγεται από παιδίατρο που "υποτίθεται" πως πρέπει να γνωρίζει κάτι παραπάνω. Το έκανα για λίγο καιρό αλλά έβλεπα ότι το παιδί μου είχε περισσότερους κολικούς, ενώ κι εγώ στεναχωριόμουν που έπρεπε να του δίνω τεχνητές τροφές.

Πληροφορίες τελικά και υποστήριξη βρήκα τόσο στο ίντερνετ όσο και στον Σύνδεσμο Θηλασμού (όπου είμαι τώρα μέλος) και στις συμβούλους θηλασμού, τις οποίες ευχαριστώ.

Τώρα ο μπόμπιρας μου είναι 5,5 μηνών και θηλάζει άνετα, το γάλα είναι υπέρ αρκετό και έχω σκοπό να συνεχίσω να θηλάζω για όσο το θέλουμε και οι δύο. Αυτό συστήνω και σε όλες τις νέες μαμάδες! Το μόνο που χρειάζεται είναι θέληση, υπομονή και επιμονή!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Νιώθω πως ήμουν και είμαι ακόμα απληροφόρητη σε αυτόν τον τομέα δυστυχως!!!!Έχω ενημερωθεί για τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού

τις αντενδείξεις του θηλασμού αλλά για τρόπους επίλυσης προβλημάτων δεν έχω πληροφορηθεί ούτε από το διαδίκτυο ούτε από τις μαίες του μαιευτηρίου (γιατί εγώ δεν είχα δικιά μου).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες διάβασαν διάφορες πληροφορίες στο διαδίκτυο για τον θηλασμό, εάν η μαία ή ο οργανισμός όπου στράφηκαν για να πάρουν προφορικά πληροφορίες, τους ενημέρωσε αντίστοιχα με όσα υπάρχουν στο διαδίκτυο - δηλαδή άξιζε η ενημέρωση απο κοντά?

 

Μαρία, εγώ δεν ψήφισα γιατί δεν είχα μαία!! δεν είχα ενημερωθεί πριν τη γεννα για τον θηλασμό, απλα ηθελα να θηλάσω!!

 

Αρχικά βρήκα υποστηριξη, πληροφορηση και βοηθεια απο τη διπλανη μου στο δωματιο του μαιευτηριου, η μαιες του οροφου δεν ειχαν καν ορεξη να δειξουν... αργότερα από το ιντερνετ έμαθα πολλα, ωσπου βρηκα το φορουμ μας και την καλη μας Αγλαια και συμπληρωνω τα κενα μου!!

Τη μεγαλυτερη παντως βοηθεια την ειχα και την εχω ακομη απο το ιδιο μου το μωρο...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μαία που μου έκανε ψυχοπροφυλακτική στο σπίτι μου είπε :

 

στον 8ο μήνα αφού είπε κάτι γενικότητες για το θηλασμό

 

συμπλήρωσε τα εξής:

 

1. δεν είναι ανάγκη να το θηλάσω αμέσως, καλύτερα να ξεκουραστώ

 

2. να αφήσω να το ταΐζουν εκεί και να κοιμάμαι το βράδυ, είναι πολύ καλό το πρόγραμμα που βάζουν τα μαιευτήρια στα μωρά, τα στρώνουν

 

3. είναι καλό να έχει το μωρό από την αρχή το χώρο του, να κοιμάται στο δωμάτιό του, το λέει και ο τάδε παιδιάτρος (επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη!!!).

 

Αργότερα:

 

4. την 20η μέρα από τότε που γεννήθηκε το μωρό, είρθε να το δει και μου είπε να βγάλω γάλα με το χέρι σε ένα μπωλ για να δω αν έχω αρκετό!!! :shock:

 

Όταν το μωρό ήταν 6 μηνών:

 

5. άντε σιγά σιγά να το κόβεις τώρα...

 

:shock::shock::shock:

 

Πού και να μην την πλήρωνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηφισα γιατι δεν συναντησα καμια μαια κ δεν ειχα κ κομπιουτερ τοτε για να ενημερωθω απο το διαδικτυο. Για το θηλασμο με ενημερωσε μια νοσοκομα στο μαιευτηριο να ειναι καλα η κοπελα!!!

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
  • 3 months later...

Κορίτσια σε μένα ήταν διαφορετικά , για αυτό και δε ψήφισα . ¨Ολη την ενημέρωση μου την έκανε ο γιατρός μου , καλή του ώρα , δεν υπήρξαν μαμές νοσοκόμες κτλ . Μόνο ο γιατρός μου ο κος Μπύρος , από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν δίπλα μου !! Ακόμα και τώρα ότι χρειάζομαι , 4 μήνες μετά , τον ενοχλώ χωρίς κανένα πρόβλημα !!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έμεινα έγκυος ήταν για μένα αυτονόητο ότι θα θηλάσω το μωρό μου, αλλά και η μαία μου, μ'ενημέρωσε σχετικά και έδωσε ιδιαίτερη έφμαση στο τρόπο που θα θηλάσω το μωρό μου (δηλαδή να είμαι ήρεμη, ξεκούραστη, κ.λπ). Επίσης και στο μαιευτήριο, η προϊσταμένη του ορόφου, μας έκανε και σεμινάριο σχετικά με το θηλασμό, τα οφέλη αυτού, τον τρόπο, και ήταν αρνητική σε όποια κοπέλα ζητούσε ξένο γάλα για το μωρό της, (σε τέτοιο βαθμό που τις έφερνε σε πολύ άσχημη θέση.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ δεν θα ενημερωθώ από μαία. Διάβασα τα βιβλία της Πατσούρου και άρχισα να παρακολουθώ τις συναντήσεις του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος. Δεν νομίζω ότι η μαία μπορεί να με ενημερώσει καλύτερα από τις πηγές που επέλεξα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

K εγώ είχα αποφασίσει μόνη μου οτι θέλω να θηλάσω,ήξερα κ τα πλεονεκτήματα του θηλασμου λόγω επαγγέλματος (νοσηλεύτρια) ενημερώθηκα κ απο το internet κ απο την νύφη μου η οποία θήλασε κ τα δύο της παιδιά (τις πρώτες μου ανηψούλες!!)ήταν για μένα κατι τελείως φυσικό, στο νοσοκομείο που γέννησα (Ιωάννινα) δεν είχα δικιά μου μαία κ όταν είπα στις μαίες του θαλάμου οτι θέλω αποκλειστικά να θηλάσω αυτές γέλασαν κ μου είπαν οτι δεν θα τα καταφέρεις κ οτι το μωρό δεν θα μπορεί να πιάσει τις θηλές μου γιατί είναι "κάπως". Μόνο μια μαία ήρθε κοντά μου κ σχεδόν ψυθιριστά μου είπε προσπάθησέ το μην το αφήνεις θέλει κόπο μέχρι να τα καταφέρεις!κ εννοείται οτι τα κατάφερα κ θήλασα την μικρή μου 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΙΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΛΕΝΑ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.Η ΜΑΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είμαι πολύ ηλίθια μιας και νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι θέμα .... τύχης! Οι περισσότερες γνωστές μου δεν θήλασαν επειδή δεν είχαν γάλα και όσες θήλασαν απλά είχαν!!! Καμμία δεν μου είπε ότι τον θηλασμό τον προσπαθείς και μόλις μπήκα σε αυτό εδώ το φορουμ εκνευρίστηκα τόσο πολύ με τον εαυτό μου!!! Στην κόρη μου δεν μπορούσα με τίποτα να θηλάσω, κάθε τρεις και λίγο φώναζα μια μαία από το μαιευτήριο (δεν είχα δική μου τότε), την τρίτη μέρα που είχε πετρώσει το στήθος μου η μικρή παρουσίασε ίκτερο και δεν μου την έφερναν, έτσι από την αρχή ξεκίνησα με το θήλαστρο και μέρα με την ημέρα το γάλα λιγόστευε! Ούτε χάπια δεν πήρα για να σταματήσει...

Στον γιο μου (εξακολουθούσα να είμαι στο σκοτάδι) είχα μια φοβερή μαία η οποία μου τον έβαλε στο στήθος μισή ώρα μετά τον τοκετό (δεν πήγα σε δωμάτιο ανάνηψης, κανόνισε η γιατρός μου και μπήκα με το παιδί και τον άντρα μου σε δωμάτιο οδυνών πάλι για ένα δίωρο), ο μπέμπης με "έπιασε" αμέσως, έβγαλα και πρωτόγαλα!! Τι φοβερή αίσθηση!!! Ξεκίνησα λοιπόν τον θηλασμό και ήμουν πολύ χαρούμενη! Κάνει κι αυτός όμως ίκτερο και όλοι μα όλοι (η παιδίατρος, η γυναικολόγος μου αλλά και η μαία) μου λένε ότι θα πρέπει να του δίνω και συμπλήρωμα για να βεβαιωθούμε ότι τρώει καλά! Στις 10 ούτε μέρες μόλις του έδινα το στήθος έκλαιγε απαρηγόρητος για το μπουκάλι!!! Ο ίκτερος δεν είχε πέσει (12,1) οπότε του έδινα μπιμπερό και φυσικά σιγά σιγά πάλι μειώθηκε το γάλα μέχρι που τελείωσε μόνο του! Αυτην την φορά έκλαψα, ήθελα τόσο να θηλάσω, είναι τόσο φοβερή η αίσθηση και πρώτη φορά έβλεπα το στήθος μου να έχει τόσο γάλα!

Νόμιζα πως απλά ήμουν άτυχη, δεν ήξερα ότι θα μπορούσα να κάνω εγώ κάτι για να έχω γάλα και μόλις ανακάλυψα τo parents έγινα έξαλλη με τον εαυτό μου!

Αν τελικά προχωρήσουμε και σε τρίτο παιδί δεν υπάρχει περίπτωση να μην θηλάσω!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΓΛΑΙΑ for ever...και βεβαιως βεβαιως οι αξιολατρευτες θηλαζουσες μανουλες...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...