Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ 1η ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Εξωσωματικη? μπα!εμενα δεν με αφορα..... κι ομως.....

πριν λιγα χρονια επεφτε στα χερια μου καποιο φυλλαδιο, η ακουγα στην τηλεοραση για εξωσωματικη και δεν εδινα καμια σημασια..... ελεγα εγω δεν θα χρειαστει να κανω, ειναι για αλλες αυτα..... κι ομως επεσα εξω....

Χρειαστηκε να κανω και γω, απετυχε και τωρα τι? μαζευω τα κομματια μου να βρω κουραγιο το σεπτεβριο να παμε για 2η......

ειναι πολλα,

 

  • σκεφτεσαι γιατι απετυχε?
  • ειναι που λες γιατι σε μενα?
  • γιατι εγω να μην μπορω αλλιως? γιατι να μην μπορω ουτε καν ετσι?
  • οι αλλες γιατι?
  • ειναι τα φαρμακα που παιρνουμε
  • η απογοητευση μετα την αποτυχια
  • και φυσικα και το οικονομικο (οταν σου λειπουν και οχι απλα δεν σου περισσευουν αλλα δεν σου φτανουν κιολας)

Απο την δευτερα 2/7 που εμαθα τα αρνητικα αποτελεσματα της χοριακης, μ εχει πιασει πονοκεφαλος, δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα, δεν σηκωνομαι απο κρεβατι....

Ολοι σου λενε δεν πειραζει, κανε υπομονη, μην το βαζεις κατω, να εισαι αισιοδοξη, αφου δεν εχετε καποιο προβλημα.... θα μεινεις εγκυος..... μου φερνουν παραδειγματα '' να η ταδε δεν μπορουσε αλλα εκανε, η αλλη ετσι, αυτη αλλιως....''

Βλεπω εγκυο στο δρομο,και με πιανει κομπος στο λαιμο και ταχυκαρδια,βλεπω καροτσια με μωρα και γυριζω το κεφαλι προς αλλη κατευθυνση.....με πιανουν τα νευρα οταν πρεπει να παρω μωρουδιακα για καποια αλλη (δωρο σε νεογεννητα) - το αποφευγω πλεον και αυτο-

Μ εχει πιασει αρνηση. αρνηση για ολους και για ολα..... εχω αλλαξει..... εχω αρχισει να γινομαι κακια..... να μην χαιρομαι με τις χαρες των αλλων,... πραγματα απλα ,καθημερινα που δεν μ ενοχλουσαν σε αλλους τωρα με πειραζουν (σε φιλους , πεθερικα, γειτονες κλπ ) δεν ημουνα ποτε ετσι.....και ουτε περιμενα να γινω ....

Και τι ζηταμε ολες εμεις? ζηταμε κατι κακο? ζηταμε να παρουμε κατι απο αλλον? το πιο ομορφο πραγμα στον κοσμο ζηταμε και δεν μπορουμε να το εχουμε.....

ετσι απλα ηθελα να μοιραστω καποιες σκεψεις μαζι σας.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι απολυτως λογικο να αισθανεσαι ετσι...δωσε χρονο στον εαυτο σου να το ξεπερασει(θα το ξεπερασει σιγουρα) και τοτε θα δεις τα πραγματα παλι αισιοδοξα...αν ο δρομος σας για τεκνοποιηση ειναι μονο μεσω υποβοηθουμενης αναπαραγωγης,πρεπει να γεμισεις πεισμα,υπομονη και αισιοδοξια οτι ολα θα πανε καλα στο μελλον...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

αν ο δρομος σας για τεκνοποιηση ειναι μονο μεσω υποβοηθουμενης αναπαραγωγης,πρεπει να γεμισεις πεισμα,υπομονη και αισιοδοξια οτι ολα θα πανε καλα στο μελλον...

 

το θεμα ειναι, και αυτο που με στεναχωρει παραπανω ,οτι δεν υπαρχει προβλημα, απο κανεναν απο τους δυο μας, και με πανω απο 2 χρονια προσπαθειων δεν ειχαμε αποτελεσμα. ουτε καν τωρα με την εξωσωματικη.... μπορω να ελπιζω σε φυσιολογικο τροπο? γιατι τα οικονομικα μας,δεν επιτρεπουν για πολλες προσπαθειες εξωσωματικης.....(οπως και στις περισσοτερες γυναικες φανταζομαι....)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι, και αυτο που με στεναχωρει παραπανω ,οτι δεν υπαρχει προβλημα, απο κανεναν απο τους δυο μας, και με πανω απο 2 χρονια προσπαθειων δεν ειχαμε αποτελεσμα. ουτε καν τωρα με την εξωσωματικη.... μπορω να ελπιζω σε φυσιολογικο τροπο?

 

φυσικα και θα ελπιζεις στον φυσιολογικο τροπο (εγω εμεινα εγκυος φυσιολογικα με τεκμηριωμενα προβληματα που σχεδον το απεκλειαν και υστερα απο 4 εξωσωματικες με αρνητικο αποτελεσμα) και θα προσπαθεις οσο περισσοτερο μπορεις για αυτο...εχετε κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις φανταζομαι ε??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εχετε κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις φανταζομαι ε??

εξετασεις..... εξετασεις..... εξετασεις..... καλα φανταζεσαι magdoulini....

να χαιρεσαι και το παιδακι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xristinoula πραγματικά τα λόγια σου αγγίζουν κάθε γυναίκα που πρέπει να ακολουθήσει τον δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής. Αλλά έτσι είναι, σε άλλους κάποια πράγματα δίνονται απλόχερα σε κάποιους πρέπει να μοχθήσουν λίγο και άλλοι πρέπει να μοχθήσουν πολύ.

Τα ίδια ερωτήματα είχα κι' εγώ πριν κάποια χρόνια αρχίζοντας τη πρώτη μου εξωσωματική. Στις ατυχίες όμως δεν το έβαλα κάτω, κοίταζα μόνο το στόχο μου και τίποτ΄΄αλλο. Ενδιάμεσα βέβαια έκανα πράγματα που με ευχαριστούσαν και απασχολούσαν το μυαλό μου ώστε να μη μου γίνει έμμονη ιδέα, βασικά φρόντιζα να περνάω όσο πιο καλά γίνεται πριν μπω στην επόμενη μάχη.

Είναι δύσκολο το ξέρω αλλά έχασες μία μάχη γιατί το πόλεμο είμαι σίγουρη ότι θα το κερδίσεις!!!! Εμάς δυστυχώς (και λέω δυστυχώς για όλες τις δυσκολίες που αναφέρεις με κυριότερο το οικονομικό κομμάτι) δε μας προέκυψε φυσιολογική εγκυμοσύνη και τα ζουζουνάκια μου είναι από εξωσωματικές, σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να γίνεις γρήγορα μανούλα, με όποιο τρόπο διαλέξει το μωράκι σου να έρθει το μωράκι σου στο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι, και αυτο που με στεναχωρει παραπανω ,οτι δεν υπαρχει προβλημα, απο κανεναν απο τους δυο μας, και με πανω απο 2 χρονια προσπαθειων δεν ειχαμε αποτελεσμα. ουτε καν τωρα με την εξωσωματικη.... μπορω να ελπιζω σε φυσιολογικο τροπο?

 

Θα συμφωνήσω και εγώ με το magdoulini. μην χάνεις την πίστη σου ακόμη και να συλλάβεις με τον φυσιολογικό τρόπο. είναι δύσκολος ο δρόμος. ο πρώτος μου γιός ήρθε πανέυκολα στη ζωή, το δεύτερο παιδι που θέλω με παιδεύει οσο δεν γίνεται. εξώμητριο πέρυσι, έχασα μία σάλπιγγα αλλά μολόνοτι προσπαθόυσαμε για ένα χρόνο έγκυος δεν έμενα. κάναμε εξετάσεις και ήταν φυσιολογικές.. τελικά καταφύγαμε και εμείς στην εξωσωματική και είμαι τώρα σε αναμονή...όμως μέσα μου λέω...ακόμη και αν δεν πετύχει και αυτή τη φορά ο κόσμος να έρθει ανάποδα θα κάνω και άλλο!!

μη σταματάς να σκέφτεσαι θετικά. φυσικά και μπορεί να συμβεί. μην αποκλέεις τιποτα και μην εγκαταλείπεις τις προσπάθειες.

rQTGp2.png
Link to comment
Share on other sites

εξωσωματικη? μπα!εμενα δεν με αφορα..... κι ομως.....

πριν λιγα χρονια επεφτε στα χερια μου καποιο φυλλαδιο, η ακουγα στην τηλεοραση για εξωσωματικη και δεν εδινα καμια σημασια..... ελεγα εγω δεν θα χρειαστει να κανω, ειναι για αλλες αυτα..... κι ομως επεσα εξω....

χρειαστηκε να κανω και γω, απετυχε και τωρα τι? μαζευω τα κομματια μου να βρω κουραγιο το σεπτεβριο να παμε για 2η......

ειναι πολλα,

 

  • σκεφτεσαι γιατι απετυχε?
  • ειναι που λες γιατι σε μενα?
  • γιατι εγω να μην μπορω αλλιως? γιατι να μην μπορω ουτε καν ετσι?
  • οι αλλες γιατι?
  • ειναι τα φαρμακα που παιρνουμε
  • η απογοητευση μετα την αποτυχια
  • και φυσικα και το οικονομικο (οταν σου λειπουν και οχι απλα δεν σου περισσευουν αλλα δεν σου φτανουν κιολας)

απο την δευτερα που εμαθα τα αρνητικα αποτελεσματα της χοριακης, μ εχει πιασει πονοκεφαλος, δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα, δεν σηκωνομαι απο κρεβατι....

ολοι λενε δεν πειραζει, κανε υπομονη, μην το βαζεις κατω, να εισαι αισιοδοξη, αφου δεν εχετε καποιο προβλημα.... θα μεινεις εγκυος..... μου φερνουν παραδειγματα '' να η ταδε δεν μπορουσε αλλα εκανε, η αλλη ετσι, αυτη αλλιως....''

μ εχει πιασει αρνηση. αρνηση για ολους και για ολα..... εχω αλλαξει..... εχω αρχισει να γινομαι κακια..... να μην χαιρομαι με τις χαρες των αλλων... πραγματα απλα ,καθημερινα που δεν μ ενοχλουσαν σε αλλους τωρα με πειραζουν (σε φιλους , πεθερικα, γειτονες κλπ ) δεν ημουνα ποτε ετσι.....και ουτε περιμενα να γινω ....

και τι ζηταμε ολες εμεις? ζηταμε κατι κακο? ζηταμε να παρουμε κατι απο αλλον? το πιο ομορφο πραγμα στον κοσμο ζηταμε και δεν μπορουμε να το εχουμε.....

ετσι απλα ηθελα να μοιραστω καποιες σκεψεις μαζι σας.....

 

ANATRIXIASA !!!!!!!!

Eniosa oti diavases to myalo mou kai tis skepseis mou !!!

 

Prepei na anadiorganothoume omos kai na palepsoume pali..den ginetai allios..den tha paroume apantiseis pote!! dokimazomaste sklira dystyxos!!

 

ekana ton maio tin proti mou exosomatiki .. thetiki xoriaki !! omos to noumero itan 24!! skoura ta pragmata, to eniosa .. synexisa farmaka kai se mia vdomada epanelava: to noumero eixe ginei molis 27!!

 

dystyxos prin prolavo na xaro , pallindromise !!

 

ekana oles aytes tis skepseis pou anafereis , eklapsa poly !!

den ithela na xanaprospathiso pote pia !!

 

tora omos leo oti axizei na prospathiso pali ..

kai oxi mono gia mena alla kai gia ton antra mou !!

Link to comment
Share on other sites

Xριστινουλα.....να ξερεις πως δεν υπαρχει γυναικα που βιωνει μια τετοια κατασταση κ να μην νοιωθει αυτα που περιγραφεις.

Εγω εχω ενα παιδακι που το εκανα φυσιολογικα,αλλα μετα λογω γυναικολογικων προβληματων δεν μπορουσα να κανω 2ο κ κατεφυγα στην εξωσωματικη.5 χρονια προσπαθω.Εξετασεις,χειρουργεια,αποβολη...απ'ολα εχει ο μπαξες.

Και παρ'ολο λοιπον που εχω παιδι..κατα τη διαρκεια αυτης της δυσκολης πορειας,ηρθε στιγμη που πραγματικα οταν εβλεπα εγγυο στο δρομο,μου ερχοτανε τρελα!!!

Αρα μπορω να φανταστω πως μπορει να νοιωθει μια γυναικα που δεν εχει νοιωσει ποτε τη μητροτητα.

Εγω τωρα μολις εχω παρει 2 καλες χοριακες.Δεν ξερω τι θα ακολουθησει.Ευχομαι να ειμαι τυχερη κ οι δοκιμασιες μου να τελειωσουν αυτη τη φορα κ σε 8 μηνες να κραταω ενα μωρακι αγκαλια.

Θα σου πω κατι...χωρις να θελω να το παιξω συμβουλατορας,οτι κ να κανεις ποτε μα ποτε μην το κανεις σκοπο της ζωης σου...Δηλαδη τι θελω να πω...Κατσε κ σκεψου ποια ειναι τα καλα που εχεις τωρα στη ζωη σου κ με τι εισαι ευτηχισμενη.Συγκεντρωσου σε αυτα κ κρατησου απο αυτα.Παραλληλα κανε τις προσπαθειες σου.Εχε παντα τον αντρα σου στην αγκαλια σου κ κρατα του το χερι.Προς το παρον αυτος ειναι το μωρο σου.

Μην αφεθεις απο ολα τα αλλα τα ωραια της ζωης.Ειναι ωραια η ζωη,ειναι γλυκεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις είναι όλα αυτά που σκέφτηκα και γω....ΑΚΡΙΒΩΣ!

 

Και γω έπεσα ψυχολογικά....να φανταστείς είχα αρνητική χοριακή στις 13/3 και ακόμα δεν εκανα τη 2η προσπαθεια..και γιατί ήθελα να κάνω κάποιες εξετάσεις αλλά και γιατί με έριξε τόσο πολύ η διαδικασία που δεν ενιωθα έτοιμη να προσπάθήσω αμέσως...και πιστεύω ότι έκανα και το σωστό τελικά...τώρα που ηρέμησα έχω αρχίσει να ανυπομονώ για τη 2η προσπάθεια...

 

Όσο για το ερώτημα "Γιατί σε μένα?"...το κάνω συχνά στον εαυτό μου....:) όπως και το έρωτημα "Γιατί ούτε και με αυτόν τον τρόπο?"

Πιστεύω ότι για όλα υπάρχει καποια απάντηση αρά και γι αυτά τα ερωτήματα απλά εγω δεν την έχω βρει ακόμα...:cool:

Ο ξάδερφος μου πολύ σωστά μου είπε ότι για να έρθει ένα παιδί στον κόσμο πρέπει να το θέλουν 4 άτομα: ο Θεός, οι γονείς και το ίδιο το παιδί...

 

Η αλήθεια είναι ότι την 1η δεν την είχα πιστέψει..δεν ξέρω γιατί απλά δε το είχα πιστέψει ότι θα γίνει....και δεν έγινε! Τώρα που νιώθω πιο καλά, που είμαι περισσότερο έτοιμη ελπίζω στη 2η προσπάθεια να το πιστέψω πραγματικά για να γίνει....

 

Εύχομαι σε όλες μα όλες τις κοπέλες που ακολουθούν αυτό το δρόμο να γίνουν γρήγορα μανούλες!!!! Μόνο όποιος μπήκε σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να καταλάβει το ψυχικό κόστος.

Ας είμαστε αισιόδοξες και ευτυχισμένες για τα καλά που έχουμε και πιστεύω σύντομα να έχουμε όλες τα καλύτερα νέα!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξωσωματικη? μπα!εμενα δεν με αφορα..... κι ομως.....

πριν λιγα χρονια επεφτε στα χερια μου καποιο φυλλαδιο, η ακουγα στην τηλεοραση για εξωσωματικη και δεν εδινα καμια σημασια..... ελεγα εγω δεν θα χρειαστει να κανω, ειναι για αλλες αυτα..... κι ομως επεσα εξω....

χρειαστηκε να κανω και γω, απετυχε και τωρα τι? μαζευω τα κομματια μου να βρω κουραγιο το σεπτεβριο να παμε για 2η......

ειναι πολλα,

 

  • σκεφτεσαι γιατι απετυχε?
  • ειναι που λες γιατι σε μενα?
  • γιατι εγω να μην μπορω αλλιως? γιατι να μην μπορω ουτε καν ετσι?
  • οι αλλες γιατι?
  • ειναι τα φαρμακα που παιρνουμε
  • η απογοητευση μετα την αποτυχια
  • και φυσικα και το οικονομικο (οταν σου λειπουν και οχι απλα δεν σου περισσευουν αλλα δεν σου φτανουν κιολας)

απο την δευτερα που εμαθα τα αρνητικα αποτελεσματα της χοριακης, μ εχει πιασει πονοκεφαλος, δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα, δεν σηκωνομαι απο κρεβατι....

ολοι λενε δεν πειραζει, κανε υπομονη, μην το βαζεις κατω, να εισαι αισιοδοξη, αφου δεν εχετε καποιο προβλημα.... θα μεινεις εγκυος..... μου φερνουν παραδειγματα '' να η ταδε δεν μπορουσε αλλα εκανε, η αλλη ετσι, αυτη αλλιως....''

μ εχει πιασει αρνηση. αρνηση για ολους και για ολα..... εχω αλλαξει..... εχω αρχισει να γινομαι κακια..... να μην χαιρομαι με τις χαρες των αλλων... πραγματα απλα ,καθημερινα που δεν μ ενοχλουσαν σε αλλους τωρα με πειραζουν (σε φιλους , πεθερικα, γειτονες κλπ ) δεν ημουνα ποτε ετσι.....και ουτε περιμενα να γινω ....

και τι ζηταμε ολες εμεις? ζηταμε κατι κακο? ζηταμε να παρουμε κατι απο αλλον? το πιο ομορφο πραγμα στον κοσμο ζηταμε και δεν μπορουμε να το εχουμε.....

ετσι απλα ηθελα να μοιραστω καποιες σκεψεις μαζι σας.....

 

 

 

Καλη μου, ποσο σε καταλαβαινω... Μετα απο ενα χρονο ακαρπων προσπαθειων, ντρεπομαι που το λεω, αλλα εβλεπα εγκυο και συγχιζομουν, ακουγα κλαμα μωρου και τρελενομουν, εβλεπα κι εκεινη την γελεια διαφημιση που λεει " φιλεναδα ταξε μου, ειμαι εγκυος" και μου ερχοταν να σπασω την τηλεοραση... Ενα γιατι τριγυρνουσε μεσα στο μυαλο μου, ελεγα γιατι οι αλλες να μπορουν κι εγω οχι; Οπου και να πηγαινα συναντουσα φουσκωμενες κοιλιτσες, στα πιο απιθανα μερη, φιλοι και συγγενεις πολλαπλασιαζονταν με τον παραδοσιακο τροπο κι εγω εκει σαν το κουνελι να προσπαθω! Πηγαινα σε μια διαιτολογο για να χασω μερικα κιλα, ε μεχρι και η διαιτολογος εμεινε εγκυος!!! Ελεγα, μα καλα εχουν βαλθει να μου σπασουν τα νευρα; Φιλες μου με ενα σωρο γυναικολογικα προβληματα, να μενουν καταλαθος εγκυες κι εγω εκει αδεια, να εχω τους συγγενεις να με κοιταζουν με το βλεμμα της συμπονιας!

Και τωρα που σταθηκα τυχερη, τοσο τυχερη ωστε να τα καταφερω με την πρωτη μου εξωσωματικη, δισταζω να το πιστεψω, φοβαμαι πως θα ξυπνησω απο το ονειρο...

Ξερω πως δεν εχεις αναγκη απο λογια παρηγοριας. Βαλε τα δυνατα σου και ξεκινα οσο πιο συντομα μπορεις την επομενη σου προσπαθεια, αυτο το ονειρο της μητροτητας δεν εχει κανεις το δικαιωμα να το στερησει ουτε κι απο σενα ουτε και απο καμια μας!

Link to comment
Share on other sites

εξωσωματικη? μπα!εμενα δεν με αφορα..... κι ομως.....

πριν λιγα χρονια επεφτε στα χερια μου καποιο φυλλαδιο, η ακουγα στην τηλεοραση για εξωσωματικη και δεν εδινα καμια σημασια..... ελεγα εγω δεν θα χρειαστει να κανω, ειναι για αλλες αυτα..... κι ομως επεσα εξω....

χρειαστηκε να κανω και γω, απετυχε και τωρα τι? μαζευω τα κομματια μου να βρω κουραγιο το σεπτεβριο να παμε για 2η......

ειναι πολλα,

 

  • σκεφτεσαι γιατι απετυχε?
  • ειναι που λες γιατι σε μενα?
  • γιατι εγω να μην μπορω αλλιως? γιατι να μην μπορω ουτε καν ετσι?
  • οι αλλες γιατι?
  • ειναι τα φαρμακα που παιρνουμε
  • η απογοητευση μετα την αποτυχια
  • και φυσικα και το οικονομικο (οταν σου λειπουν και οχι απλα δεν σου περισσευουν αλλα δεν σου φτανουν κιολας)

απο την δευτερα που εμαθα τα αρνητικα αποτελεσματα της χοριακης, μ εχει πιασει πονοκεφαλος, δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα, δεν σηκωνομαι απο κρεβατι....

ολοι λενε δεν πειραζει, κανε υπομονη, μην το βαζεις κατω, να εισαι αισιοδοξη, αφου δεν εχετε καποιο προβλημα.... θα μεινεις εγκυος..... μου φερνουν παραδειγματα '' να η ταδε δεν μπορουσε αλλα εκανε, η αλλη ετσι, αυτη αλλιως....''

βλεπω εγκυο στο δρομο,και με πιανει κομπος στο λαιμο και ταχυκαρδια,βλεπω καροτσια με μωρα και γυριζω το κεφαλι προς αλλη κατευθυνση.....με πιανουν τα νευρα οταν πρεπει να παρω μωρουδιακα για καποια αλλη (δωρο σε νεογεννητα) - το αποφευγω πλεον και αυτο-

μ εχει πιασει αρνηση. αρνηση για ολους και για ολα..... εχω αλλαξει..... εχω αρχισει να γινομαι κακια..... να μην χαιρομαι με τις χαρες των αλλων,... πραγματα απλα ,καθημερινα που δεν μ ενοχλουσαν σε αλλους τωρα με πειραζουν (σε φιλους , πεθερικα, γειτονες κλπ ) δεν ημουνα ποτε ετσι.....και ουτε περιμενα να γινω ....

και τι ζηταμε ολες εμεις? ζηταμε κατι κακο? ζηταμε να παρουμε κατι απο αλλον? το πιο ομορφο πραγμα στον κοσμο ζηταμε και δεν μπορουμε να το εχουμε.....

ετσι απλα ηθελα να μοιραστω καποιες σκεψεις μαζι σας.....

 

καλημερα xxristinoula!!!!

ειναι απιστευτο το κειμενο σου...την Κυριακη (1/7) πηρα την αρνητικη χοριακη και νιωθω ακριβως τα ιδια....δηλαδη διαβαζα και νομιζα πως τα εχω γραψει εγω!!!! Ηταν η 1η μου εξωσωματικη (προηγηθηκαν 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις..2,5 χρονια προσπαθειων με εξετασεις επεμβασεις και ολα τα συναφη...)

προσπαθω να μαζεψω τα κομματια μου αλλα ακομη δεν μπορω να τα καταφερω.....ακομη κλαιω για τα δυο "αριστα" (οπως μου ειχαν πει) εμβρυακια που εχασα και με τη σκεψη οτι κανενα απο τα δυο δε με ηθελε...

για το μετα...τι να σκεφτω...ολοι μου λενε κοιτα να ηρεμησεις να περασεις καλα το καλοκαιρι σου, να πας διακοπες....εγω ομως δεν ηθελα να παω διακοπες φετος....δεν ειχα κανει τετοια σχεδια γιατι πιστευα πως θα εχω μωρακι στην κοιλιτσα μου να μεγαλωνω....

θυμαμαι πριν ενα μηνα πηγα να παρω καινουριο νυχτικακι (για την ωοληψια εμβρυομεταφορα) και μου λεει η πωλητρια "εχουμε και πολυ ωραια μαγιω.." και σκεφτομουνα...τι μου λεει...δε με αφορα εμενα η θαλασσα...εγω εγκυος θα ειμαι και το 1ο τριμηνο ή δε θα μπορω λόγω αναγουλων, η δε θα με αφηνει ο γιατρος να παω....

και να 'μαι τωρα εδω με αδεια κοιλια με φρικτους πονους περιοδου και πολυ αιμα (προς τα παρον) να πρεπει να "περασω και καλά το καλοκαιρι μου..." ουφ....

λενε ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.....η αληθεια ειναι πως καθε μερα νιωθω να ξεχνιεμαι πιο ευκολα...αλλά αμα παει το μυαλο μου σε οσα εχω γινει κλαιω σαν να μην εχω κλαψει ποτε μου...σαν να εχω απειρα δακρυα μεσα μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ισως δωσει θαρρος κ δυναμη αυτ που θα πω σε καποια κοπελα απο εσας αλλα το θεωρω θαυμα!!

ειμαι πλεον εγκυος κ δεν ξερω αν θα μου εκανε καλο ή κακο κατι τετοιο!!

 

χθες διαβασε ο πατερας μου ενα αρθρο στο ιντερνετ που ελεγε:

στο εξωτερικο μια κοπελα στα 15 της διαγνωστηκε με πολυκυστικες ωοθηκες κ τις ειπαν οτι οι πιθανοτητες να πιασει ποτε της παιδι ειναι 1/25.000.000 κ ομως 5 χρονια μετα τωρα στα 20 της εμεινε εγκυος φυσιολογικα και εχει 4δυμα κοριτσακια 6 μηνων!!

 

τι να πω δεν ξερω.............μακαρι ο θεος να βοηθησει με ενα θαυμα ολα τα ζευγαρια που προσπαθουν για ενα μονο θαυμα.....ενα παιδι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ισως δωσει θαρρος κ δυναμη αυτ που θα πω σε καποια κοπελα απο εσας αλλα το θεωρω θαυμα!!

ειμαι πλεον εγκυος κ δεν ξερω αν θα μου εκανε καλο ή κακο κατι τετοιο!!

 

χθες διαβασε ο πατερας μου ενα αρθρο στο ιντερνετ που ελεγε:

στο εξωτερικο μια κοπελα στα 15 της διαγνωστηκε με πολυκυστικες ωοθηκες κ τις ειπαν οτι οι πιθανοτητες να πιασει ποτε της παιδι ειναι 1/25.000.000 κ ομως 5 χρονια μετα τωρα στα 20 της εμεινε εγκυος φυσιολογικα και εχει 4δυμα κοριτσακια 6 μηνων!!

 

τι να πω δεν ξερω.............μακαρι ο θεος να βοηθησει με ενα θαυμα ολα τα ζευγαρια που προσπαθουν για ενα μονο θαυμα.....ενα παιδι!!

 

 

Και γω το διάβασα και ήταν πολύ ενθαρρυντικό...Το έλεγα στον άντρα μου...

Απλά ώρες ώρες νιώθω ότι όλες αυτες οι εξαιρέσεις και τα θαύματα είναι για τις άλλες και όχι για μένα....Πολλές φορές προσπαθώ να σκεφτώ την περίπτωση ότι ίσως να μην έχω και ποτέ θετικό αποτέλεσμα στις προσπάθειες....και δε το σκέφτομαι απο απαισιοδοξία...το σκέφτομαι από στατιστική πιθανότητα....:(

Προσπαθώ να προετοιμάσω τον ευατό μου για όλα τα ενδεχόμενα...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και γω το διάβασα και ήταν πολύ ενθαρρυντικό...Το έλεγα στον άντρα μου...

Απλά ώρες ώρες νιώθω ότι όλες αυτες οι εξαιρέσεις και τα θαύματα είναι για τις άλλες και όχι για μένα....Πολλές φορές προσπαθώ να σκεφτώ την περίπτωση ότι ίσως να μην έχω και ποτέ θετικό αποτέλεσμα στις προσπάθειες....και δε το σκέφτομαι απο απαισιοδοξία...το σκέφτομαι από στατιστική πιθανότητα....:(

Προσπαθώ να προετοιμάσω τον ευατό μου για όλα τα ενδεχόμενα...

 

κοριτσακι μου απλα να σου πω πως σου δινω απολυτο δικιο!!κ εγω ετσι σκεφτομουν κ στο λεω καθαρα!!

ωσπου πιστεψα ειλικρινα οτι ο θεος κ μονο μπορει να μου χαρισει ενα παιδι κ να που ειναι στο δρομο τα δυο μου αστερακια κ τα περιμενω....................

 

εχω γενεθλια σημερα κ εδω κ λιγα χρονια περιμενα αυτη τη μερα πουτ θα σβηνω κερακια εγκυος κ να που σημερα δοξαζω το θεο κ πια περιμενω τα γενεθλια του χρονου που θα κραταω αγκαλια τα μωρα μου...............

Α!!εχω στο λαπτοπ φωτο στον τοιχο κ αλλαζω καθε χρονο φωτο απτην τελευταια επετειο μας κ του χρονου επιτελους πρωτα ο θεος θα εχω φωτο εγω ο αντρουλης μου μια τουρτα στη μεση με κερακια κ στις αγκαλιες μας τα νεογεννητα μωρα μας!!

 

κανεις δεν πιστευει οτι θα του συμβει μεχρι να το πιστεψει κ να συμβει!!:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...