Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εγώ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος οπότε δεν έχω ιδέα ούτε από τιμές ούτε από τίποτα.

Τελικά θα μας πεί κάποια που γέννησε ή ρώτησε τιμές πόσο στοιχιζει το Γέννεσεις? Γιατι η νύφη μου γέννησε στι Ιπποκράτειο και η εξυπηρέτηση καθώς και οι συνθήκες ήταν άθλιες.

Και όσο και αν θέλω σε νοσοκομείο, για λόγους ασφαλείας, δεν θέλω να περάσω αυτά που είδα εκεί μέσα.

Έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα, αλλά όχι πόσο στο Γένεσις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παλαιότερα μια κοπέλα που δουλεύει στο Γένεσις είχε βάλει τις παρακάτω τιμές

 

 

genesis.jpg

 

 

οι οποίες ισχύουν ακόμα όπως διαπίστωσα μόλις χθες που τους τηλεφώνησα.

 

Σήμερα όμως ο γιατρός μου μου έδωσε έναν άλλο τιμοκατάλογο! άλλες τιμές δωματίων, επίσης

αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει ασυμφωνία ανάμεσα στους δυο για το τι περιλαμβάνεται και τι όχι σε αυτές τις τιμές.

 

Στο τηλ. μου είπαν ότι περιλαμβάνεται ο παιδίατρος ενώ στο χαρτί του γιατρού λέει ότι η παιδιατρική παρακολούθηση είναι extra 150 euro, εκτός αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο έννοιες!?

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι για Φ.Τ. 3ο 1780ε, 2ο β1980, 2ο α 2180

2οLUX2280, Μονοκλινο β 2490, Μονοκλινο α 3280, Μονοκλινο LUX 3840, Σουιτα 4840. Για κ.τ. 3ο 2260, 2ο β 2460, 2ο α 2660, 2LUX 2800, 1ο β 3400, 1ο α 3860, 1ο LUX 4360. Παιδιατρος 150ε, Αναισθησιολογος η 140 η 160, Αναλωσιμα 100,φαρμακα κ υγειονομικο υλικο extra. Ελπιζω να βοηθησα,γεννησα τον νοεμβριο κ κρατησα τις τιμες,ελπιζω μονο μην εκανα λαθος στις τιμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Να βεβαιωθείτε τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι τιμές που σας λένε. π.χ. όταν γέννησα εγώ, η Γενική παρείχε προαιρετικά εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα με επιπλέον χρέωση, ενώ η Γένεσις έκανε αυτή την εξέταση σε όλα τα μωρά και η τιμή ήταν στο πακέτο. Καλή απόφαση:).

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια.

Ειμαι μια μανούλα δυο αγοριών.Η γυναικολόγος μου είναι η κ.Τάγκου.Είναι απίστευτη γιατρός και δεν την αλλάζω με τίποτα.Της χρωστάω τις ζωές των παιδιών μου.

Εγώ λόγω ανατομίας και στις δυο μου γέννες άργησα πολύ να γεννήσω.Η γιατρός ήτανε δίπλα μου και με περίμενε.Με φυσιολογικό τοκετό και τις δυο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια.

Ειμαι μια μανούλα δυο αγοριών.Η γυναικολόγος μου είναι η κ.Τάγκου.Είναι απίστευτη γιατρός και δεν την αλλάζω με τίποτα.Της χρωστάω τις ζωές των παιδιών μου.

Εγώ λόγω ανατομίας και στις δυο μου γέννες άργησα πολύ να γεννήσω.Η γιατρός ήτανε δίπλα μου και με περίμενε.Με φυσιολογικό τοκετό και τις δυο φορές.

να σου ζησουν τα ζουζουνια σου!!!! και εγω καθε φορα ππου παω ειμαι ολο και πιο σιγουρη για την επιλογη μου. αυριο θα παω να κανω τις αιματολογικες εξετασεις και στις 22/02 εκλεισα ραντεβου για την αυχενικη διαφανεια στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ. εχει παει καμια εκει να μου πει κοστος? (μη παθω και κανενα εγκεφαλικο...)

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο Ιάκεντρο έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου. Την πρώτη φορά έκανα την αυχενική διαφάνεια (110?) και ΡΑΡΡ Α (110?) κανονικα με απόδειξη.

Την δεύτερη φορά έκανα υπέρηχο Β επιπέδου και ήταν 150? (πάλι με απόδειξη)

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ασχετως με το οικονομικο,το γενεσις το συνηστω ανεπιφυλακτα,εμεινα μεσα εκει 3 βδομαδες και μαλιστα στις γιορτες λογω επαπηλουμενης κυησις και απο τις καθαριστριες μεχρι τις μαιες και τους γιατρους ολοι ηταν αψογοι!!!!!!!!!!!και τους ευχαριστω πολυ γιατι δεν ειχα κανεναν δικο μου μαζι μου(γεννησα με κτ),ημουνα σε τρικλινο ικα και γνωρισα και καποιες φοβερες κοπελες με τις οποιες διατηρω ακομα μια φιλι'α

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι σε δήλλημα... Να γεννήσω Διαβαλκανικό ή Άγιο Λουκά??? Μου άρεσαν και τα 2, οικονομικά συμφέρει ο Άγιος Λουκάς, αλλά ο γιατρός μου δεν έχει ξαναγεννήσει εκεί, θα είμαι η πρώτη του..... Επίσης στον Άγιο Λουκά υποστηρίζουν πολύ τον αποκλειστικό θηλασμό.... Μάλλον εκεί θα καταλήξω, αν και με προβληματίζει ο γιατρός μου.....

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια θα γεννήσω στον Άγιο Λουκά γιατί ο γιατρός μου είναι μόνο εκεί.

Έχω ομως νοσηλευτεί για λαπαροσκόπηση πριν 1 χρόνο εκεί και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Απλά δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει.

Ξέρει καμία που γέννησε πρόσφατα να μας πει;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!

 

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Είχα ανησυχήσει ότι μόνο εγώ δεν έχω αποφασίσει πού θα γεννήσω αλλά βλέπω κι άλλη μαμά "της τελευταίας στιγμής"! Απ' ό,τι κατάλαβα "Άγιο Λουκά" επιλέγεις!

Εγώ είμαι ανάμεσα στον "Άγιο Λουκά" και τη "βιοκλινική"...

Σχεδιάζουμε να πάμε να τις δούμε και τις δύο καθώς μόνο από το τηλέφωνο σφαιρική ενημέρωση δεν γίνεται...

Δεν ήξερα ότι είναι τόσο υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού... Πολύ καλό αυτό! Σημαίνει πως και οι μαίες είναι καλές και σε βοηθούν... Μακάρι να είναι και υπέρ του φυσικού τοκετού γενικότερα!

Όταν με το καλό γεννήσεις και βρεις λίγο χρόνο να μας πεις τα σχόλιά σου!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η βιοκλινική, επειδή είναι στο κέντρο, έχει ένα θεματάκι με το πάρκινγκ. Κατά τα άλλα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Το δικό μου δήλημμα έχει να κάνει με τον γιατρό μου, που είναι διστακτικός με τον Άγιο Λουκά, μιας και δεν έχει ξανασυνεργαστεί μαζί τους... Το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρέπει να αποφασίσω όμως......

Ελπίζω να το θυμηθώ μετά την γέννα, εάν αποφασίσεις για Άγιο Λουκά, να μου στείλει πμ, για να το δω και να απαντήσω!

Με το καλό το μωράκι σου!!!

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η βιοκλινική, επειδή είναι στο κέντρο, έχει ένα θεματάκι με το πάρκινγκ. Κατά τα άλλα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Το δικό μου δήλημμα έχει να κάνει με τον γιατρό μου, που είναι διστακτικός με τον Άγιο Λουκά, μιας και δεν έχει ξανασυνεργαστεί μαζί τους... Το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρέπει να αποφασίσω όμως......

Ελπίζω να το θυμηθώ μετά την γέννα, εάν αποφασίσεις για Άγιο Λουκά, να μου στείλει πμ, για να το δω και να απαντήσω!

Με το καλό το μωράκι σου!!!

 

Eμένα η γιατρός πηγαίνει παντού, έχει ξεγεννήσει και στις 2 και έτσι η απόφαση πέφτει σε μένα...

Στην αρχή είχα πει για βιοκλινική αλλά ακούγοντας καλά λόγια για τον Άγιο Λουκά μπήκα σε δίλημμα...

Αυτό με το πάρκινγκ δεν το είχα υπολογίσει, μου το επισήμανε ο πεθερός μου, και είναι ένα θέμα, όντως. Το καλό είναι πως γεννάνε πολλές εκεί τελευταία και μένουν ευχαριστημένες και έχω ακούσει πως οι μαίες είναι πολύ καλές και βοηθάνε με το θηλασμό

Ο Άγιος Λουκάς από την άλλη είναι πολύ καλή κλινική σε όλους τους τομείς αλλά δεν έχω ακούσει πολλά για το μαιευτικό της και φοβάμαι μήπως δεν είναι και τόσο "φιλικό" στο φυσικό τοκετό...

Νομίζω αφού τις επισκεφτούμε θα καταλήξουμε! Εσένα δεν σε βοήθησε που πήγες;

Θα σε "ενοχλήσω" αν δεν δω σχόλιο σου τις επόμενες εβδομάδες!

Ελπίζω να αποφασίσεις ό,τι θα είναι το καλύτερο για σένα, να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Να βεβαιωθείτε τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι τιμές που σας λένε. π.χ. όταν γέννησα εγώ, η Γενική παρείχε προαιρετικά εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα με επιπλέον χρέωση, ενώ η Γένεσις έκανε αυτή την εξέταση σε όλα τα μωρά και η τιμή ήταν στο πακέτο. Καλή απόφαση:).

 

Γέννησα δύο φορές στη Γένεσις (2007, 2009) σε μονόκλινο Α και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και τις δύο φορές. Η εξέταση για τα μεταβολικά νοσήματα είναι προαιρετική και στοιχίζει 90 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στη Βιοκλινική πριν 3,5 μήνες και έμεινα πολύ ευχαριστημένη κυρίως από το γεγονός ότι έφυγα σε 2 μέρες ( Σάββατο βράδυ γέννησα, Δευτέρα πρωί έφυγα), και πλήρωσα 800 ευρώ στην κλινική για μονόκλινο και 100 στον παιδίατρο. Αναισθησιολόγο δεν χρησιμοποίησα. Είχα το μωρό μαζί μου συνέχεια. Μου δώσανε pampers δικά τους και κάτι τετράγωνα πανάκια για τις γουλίτσες. Ο άντρας μου κοιμότανε μαζί μου σε μία καθόλου βολική πολυθρόνα. Αμέσως μετά τον τοκετό με είχαν ρωτήσει αν με πειράζει να πάρω μικρό μονόκλινο, και είχα πει δεν με νοιάζει, τώρα δεν ξέρω αν έπαιρνα μεγάλο τι θα είχε παραπάνω, αν θα είχε κάτι. Όσον αφορά τον φυσικό τοκετό, δεν ξέρω αν είναι η πολιτική τους ή επειδή είχα μαζί δική μου μαία την οποία γνωρίζανε στην κλινική, κάνανε τα πράγματα όπως ήξεραν ότι τα ήθελε εκείνη. Γιατί, πριν γεννήσω είχα πάει 2 φορές στην κλινική, την πρώτη για να ρωτήσω τι πολιτική έχουν ως προς τον θηλασμό και πήρα την απάντηση: "Ε, όπως και να 'χει 6 γεύματα από μας θα τα πάρει οπωσδήποτε"!!!! Τη δεύτερη φορά πήγα για να θέσω υπ' όψιν τους το φυλλάδιο από το Εγκυμονώ - γεννώ - επιλέγω και μου είπανε (όχι η ίδια βέβαια), ότι σέβονται απόλυτα τις επιθυμίες μας και τις τηρούν!! Τέλος πάντων, εγώ έφτασα εκεί με διαστολή 8, οπότε όπου και να πήγαινα φυσικά θα γεννούσα μάλλον! Όταν πήρανε το μωρό για να το πλύνουν και να το εξετάσουν, εγώ τους φώναζα από το κρεβάτι να μη δώσουν γάλα ή γλυκόζη. Όντως, δε δώσανε και θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή. Στο θηλασμό με βοήθησε η δικιά μου μαία, άσε που με τόσο διάβασμα εδώ μέσα συν το βιβλίο της Πατσούρου, το μόνο που έλεγε κι εκείνη ήταν ότι τα πάμε μια χαρά!!! Δεν χρειάστηκε δηλαδή να ζητήσω βοήθεια από κάποια μαία εκεί για να δω πως θα συμπεριφερότανε. Αυτή που ήρθε στο σπίτι (πήρε 60 ευρώ για 2 επισκέψεις), με νευρίασε γιατί έπιασε και ξέντυσε το μωρό επειδή έκανε λέει ζέστη!! Όσον αφορά τον θηλασμό δεν ήταν αρνητική αλλά ούτε και για το συμπλήρωμα ήταν αρνητική. Μου είπε δηλαδή ότι δεν είναι τραγικό να δοθεί και λίγο συμπλήρωμα αν χρειάζεται. Μπορεί βέβαια να ήταν αντίδραση στο ότι εγώ της είπα ορθά κοφτά ότι δεν πρόκειται να δώσω

Link to comment
Share on other sites

Το δίκλινο είναι 1.500Ε, το μονόκλινο 2.050Ε. Πήγα και ρώτησα. Περιλαμβάνει όλα τα έξοδα (και τον παιδίατρο). Εκτός είναι ο αναισθησιολόγος και φυσικά ο γυναικολόγος. Στο μονόκλινο είναι τέλεια!!! Έχει και κρεβάτι για συνοδό!!! Και κάνεις και rooming-in!

 

Αυτές οι τιμές είναι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική;

Τι είναι το rooming-in;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Πριν κανα 2 μήνες σας ρωτούσα για προγραμματισμένη γέννα στο Ιπποκράτειο! Ε λοιπόν γέννησα και μπορώ να σας τα πω απο δική μου πλέον εμπειρία.Είχα προγραμματισμένο ραντεβού για καισαρική στις 30/12/09 στη Δ' μαιευτική κλινική του νοσοκομείου.Απο ιατρικής αποψη τα πάντα ήταν τέλεια, οι γιατροί , οι μαίες, το χειρουργείο και γιατί λέω το χειρουργείο! Η πρώτη μου γέννα ήταν στη Γενική.Θυμάμαι το γιατρό μου, εναν βοήθό και μια μαία σε ένα απλό δωμάτιο με υποτυπώδη εξοπλισμό και χωρίς τη χρήση καρδιογράφου κατα τη διάρκεια της επέμβασης. Στο Ιπποκράτειο κατάλαβα τι σημαίνει αληθινό χειρουργείο με 2 γιατρούς, έναν αναισθησιολόγο με τους 2 βοηθούς του που μου μιλούσαν συνεχώς και με ρωτούσαν συνέχεια αν είμαι εντάξει συν τις 2 νοσηλεύτριες και τη μια μαία.Ήταν όλοι πολύ ευγενικοί παρόλο που δεν ήξερα κανέναν γιατρό.Επιπλέον μετα το χειρουργείο με κρατήσαν 2 ώρες στην αίθουσα τοκετών ενώ στη Γενική με πήγαν μεσα σε μισή ώρα σε ένα δωμάτιο με κόσμο καθώς ήταν ώρα επισκεπτηρίου.Και θα σας πω το εξής! Η διπλανή μου στο δωμάτιο, στο Ιπποκράτειο είχε άντρα γιατρό παθολόγο και το Σαββατοκύριακο πριν τη γέννα μας εφημέρευε ως ιδιώτης. Τον κάλεσαν απο το Γενεσις γιατί μια κοπέλα παρουσίασε επιπλοκές.Φανταστείτε ολόκληρη κλινική και εψαχνε γιατρό στους εφημερεύοντες ιιδιώτες. Αυτό και μόνο επιβεβαίωσε τη δική μου απόφαση να γεννήσω στο Ιπποκράτειο μετά την εμπειρία της πρώτης μου γέννας. Αυτά τα καλά όμως! Ωχ ξύπνησε ο μπέμπης για μαμ, θα προσπαθήσω να μπω ξανα γρήγορα για να σας πω και τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Εγώ γέννησα στη Βικοκλινική κι έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές.Βέβαια ο κυριότερος λόγος είναι ότι πλήρωσα για γέννα με καισαρική σε πολύ λογικότερη τιμή από άλλες κλινικές που είχα ρωτήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τιμές είναι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική;

Τι είναι το rooming-in;

 

Οι τιμούλες αυτές είναι για φυσιολογικό τοκετό. Για καισαρική να υπολογίζεις 400 Ευρώ παραπανω.

Το rooming-in είναι όταν έχεις το μωράκι στο δωμάτιο συνέχεια μαζί σου και δεν σου το παίρνουν στον θάλαμο νεογνών (εκτός εάν το ζητήσεις)

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Ιάκεντρο έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου. Την πρώτη φορά έκανα την αυχενική διαφάνεια (110?) και ΡΑΡΡ Α (110?) κανονικα με απόδειξη.

Την δεύτερη φορά έκανα υπέρηχο Β επιπέδου και ήταν 150? (πάλι με απόδειξη)

συνολο 220???? γιατι ρωτησα τη γιατρο και ειπε να υπολογιζουμε γυρω στα 120 ευρω.....

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν κάνεις ΡΑΡΡ Α και κάνεις μόνο αυχενική διαφάνεια???? Εμάς πάντως αυτά μας χρέωσαν και δεν νομίζω να έχει σχέση ποιός γιατρός σε στέλνει.....

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!! ειναι ακομα πολυ νωρις για τον τοκετο αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες..σκεφτομαι διαβαλκανικο κ γεννεσις.. κ θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες..κυριως για το διαβαλκανικο γιατι για το αλλο διαβασα αρκετα κ ομολογω οτι μου φαινεται μια χαρα...περα απο τα κλασικα μ'ενδιαφερει απιτευτα το θεμα του μπανιου κ τησ καθαριοτητας..αν μπορει καποια ας με βοηθησει..ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...