Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρώμα ματιών μωρού


Recommended Posts

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΣΤΑ ΜΩΡΑ. ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΧΤΩΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΟΠΡΑΣΙΝΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΕΤΟΙΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΣΤΑΝΟΜΑΤΗΔΕΣ... ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΗΡΕ ΓΟΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ :lol::lol::lol: Ή ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ (2 ΓΕΝΙΕΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ).

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΑΜΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΤΑΡΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ VAGIA ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ. ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΙ ΑΝΑΓΚΕΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΞΕΝΟ :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ, ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΥΡΟΤΣΟΥΚΑΛΟ :lol::lol: ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΣΑΚΙΡΙΚΟ ΜΑΤΙ;;

Link to comment
Share on other sites

nounoukaki χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω και ελπίζω πραγματικά να κάνω λάθος ..... το χρώμα των ματιών μπορεί να αλλάξει και πολύ αργότερα. Η ανιψιά μου μέχρι 3 ετών περίπου είχε σκούρο γκριζομπλέ μάτι και τώρα είναι καστανό.... καστανότατο......

Το Μαράκι μου μέχρι και ενός έτους περ. ήταν γκριζοπράσινα και τώρα σιγά σιγά αρχίζουν και πηγαίνουν προς το καστανό. Όχι εντελώς ακόμα (στον ηλιο π.χ. ακόμα είναι αρκετά ανοιχτόχρωμα) αλλά για καστανό ανοιχτό "κλίνουν".....

 

Οπωσδήποτε εύχομαι στης μικρής σου να είναι αυτό το πραγματικό τους και μόνιμο χρώμα.... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

εμάς πάντως ο γιατρός όταν τον ρωτήσαμε αν ο μικρός πήρε τα πράσινα μάτια του μπαμπά του όπως φαίνεται, μας είπε ότι πλέον το χρώμα έχει σταθεροποιηθεί κι άρα ναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ Μ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ?ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ??????? :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε δεν ξέρω αν σε συμφέρει να έχει το παιδί πράσινα μάτια ενώ οι δυο σας έχετε καστανά..ειδικά αν ο κουνιάδος ας πούμε είναι μπιρμπιλομάτης,γιατί τι να πεις στον σύζυξ που ρωτά "ποιανού ΄ναι βρε γυναίκα το παιδί?" :lol::lol::lol: Αστειεύομαι έτσι?!!!!

 

Μακάρι να έχει τέτοιο χρωματάκι θα είναι πολύ όμορφο!!Το χρώμα περνάει από πολλές γενιές όπως και άλλα γονίδια αν και γενικά λένε οτι το καστανό υπερισχύει στα άλλα χρώματα.

 

Εμείς είμαστε 3 αδέλφια:ένας με καστανά,μία με γαλανά κι εγώ με πράσινα..τι να πεις!

Link to comment
Share on other sites

nounoukaki τα ιδια και με μας! και εγω μαυροτσουκαλο και η μικρη μου ξανθια με πρασινωπα ματια! βεβαια στο σοι και των δυο οι μισοι ειναι ανοιχτοι και οι αλλοι μισοι σκουροι! εγω ηξερα οτι το χρωμα σταθεροποιειται οταν γινει ο απογαλακτισμος. παντως τα ματια της μπουμπους μου η αληθεια ειναι οτι ψιλοαλλαζει το χρωμα ακομα! :(:(

ελπιζω παντως να μεινει ανοιχτοχρωμο! μακαρι και η ζουζου σου να εχει αυτα τα τσακιρικα οπως λες ματακια!

Link to comment
Share on other sites

η όραση του παιδιού σταθεροποιήτε μετα τα τέσσερα του χρόνια , συνεπώς μεχρι τότε μπορεί και το χρώμα να αλλάξει....(πληφορίες οφθαλιατρου παιδιατρου..)!!!!

ο Θηλασμός επίσης παιζει κάποιο ρόλο (αλλα στην δική μας περίπτωση κανενα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: ) !!!

.καλημερα σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η όραση του παιδιού σταθεροποιήτε μετα τα τέσσερα του χρόνια , συνεπώς μεχρι τότε μπορεί και το χρώμα να αλλάξει....(πληφορίες οφθαλιατρου παιδιατρου..)!!!!

ο Θηλασμός επίσης παιζει κάποιο ρόλο (αλλα στην δική μας περίπτωση κανενα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: ) !!!

.καλημερα σας...

 

 

 

 

αυτο ξερω και εγω.....

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και όμως. Το έχω δει.

Η ανηψιά μου όταν γεννήθηκε είχε μπλε μάτια, μετά από 2 μήνες έγιναν πράσινα και μετά το έτος που σταμάτησε το θηλασμό καστανά.

Η πεθερά μου είχε λυσσάξει (πρασινομάτα γαρ), στην αρχή έλεγε ότι η εγγονή της έχει υπέροχα πράσινα μάτια και μετά ......τουμπεκί.

Όταν γεννήθηκε η μικρή μου, είχε σκούρα μπλε μάτια και σιγά σιγά πρασίνιζαν και έλεγε :εεεεε και η άλλη πράσινα είχε αλλά τελικά έγιναν καστανά. Τώρα που έγιναν πράσινα .....τουμπεκί.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η μπεμπούλα μου είναι 45 ημερών και γεννήθηκε με γκριζομπλε μάτια, τα οποία στην πορεία έγιναν γκρι. Υπάρχει περίπτωση να διατηρηθούν δεδομένου ότι και οι δυο γονείς της έχουμε καστανά μάτια, ενώ παράλληλα έχουμε και από ένα παππού με γαλανά και ένα με πράσινα μάτια αντίστοιχα? :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα δυστυχώς δεν μπορούμε να τα προκαταβάλλουμε.... :(

Εγώ είμαι πρασινομάτα οπως επίσης και όλη η οικογένεια μου... Ο άντρας μου έχει καστανοπράσινα μάτια .... οπως και όλη η οικογένεια του (με τάση προς το πράσινο)....

Η κορούλα μου έχει δυο υπέροχα φωτεινά καστανά ματάκια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις δυστυχώς ακόμη. Βέβαια, νομίζω οτι αυτά που είναι πραγματικά μπλέ ματάκια φαίνονται από την αρχή γιατί δεν γίνονται γκρί, αλλά έχουν πιο πολύ μπλέ μέσα. Εγώ δηλ. στην μικρή μου από την αρχή πίστευα οτι θα παραμείνουν μπλε, γιατί ήταν διαφορετικά από των άλλων μωρών. Και η μαία μου είχε πει οτι φαινόταν οτι θα μείνει γαλανομάτα. Και όντως έμεινε. Αλλά νομίζω δεν μπορείς να πείς σίγουρα παρά μετά τους 5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...