Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοξοπλασμα Κατοικίδια και Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Στα πλαισια των Φιλοζωικων Σεμιναριων 09 του Psychanimal (Ψυχολογοι κι Επιστήμονες Υπέρ της Προστασίας Ζώων) στη θεσσαλονίκη ειναι προσκεκλημενοι όλοι οι μέλλοντες γονείς κα οι γυναικολόγοι τους στο σεμινάριο που απομυθοποιεί τη σχέση με τα κατοικίδια και τον φόβο της τοξοπλάσμωσης

 

Προσκληση

Prosklisigynaikologoi.jpg

 

Φυλλαδιο: http://psychanimal.com/Toxoplasma.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ ενδιαφερον θεμα!!!!Και με αφορα πολυ, καθως εχουμε κατοικιδιο!!!Επειδη ομως δε θα μπορεσω να παρευρεθω, αν παει καποια απο σας καλο θα ηταν να μας ενημερωσει σχετικα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το θεμα, μακαρι να το παρακολουθησουν πολλοί και ειδικά γιατροί...

 

Είναι πραγματικά απίστευτο να βρισκομαστε στο ετος 2009 και ακομα να υπαρχουν γιατροι που να τρομοκρατουν τις γυναικες και να τις βαζουν να απομακρυνουν τα κατοικιδια τους!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Με τη δικαιολογία του τοξοπλάσματος, με πείσαν (ή μάλλον εξάντλησαν τα νεύρα μου) και έδωσα το χοντρούλι μου για το διάστημα της εγκυμοσύνης. Και δυστυχώς πέθανε σε ηλικία 15 ετών όταν ήμουν στο μαιευτήριο :cry:...

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν εμενα μου ελεγε ο γιατρος μου να διωξω το σκυλο μου (ναι το εχω ακουσει και αυτο απο ασχετους!!) θα αλλαζα γιατρό!!!!!!!!

Ημαρτον!!!!

 

Εκει πονταρουν παιδια στην φοβια των γυναικων στην εγκυμοσυνη

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια με το που εμεινα εγκυος τον ρωτησα αμεσως για τον σκύλο μου και μου ειπε πτι δεν εχω κανενα πρόβλημα.Οι γατες όμως ειναι πράγματι επικινδυνες

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι γάτες επικίνδυνες έτσι γενικά. Το τοξόπλασμα μεταδίδεται στη γάτα συνήθως από τα ποντίκια. Η γάτα νοσεί μια φορά και στον άνθρωπο μπορεί να το μεταδώσει μέσω των κοπράνων, τις μέρες εκείνες. Οπότε μια γάτα η οποία μένει στο διαμέρισμα είναι εξαιρετικά δύσκολο να κολλήσει τοξόπλασμα, παρόλα αυτά εάν η έγκυος δεν καθαρίζει την άμμο της γάτας ο κίνδυνος είναι ακόμα πιο μικρός...Όπως μου είχε πει χαρακτηριστικά ο γυναικολόγος μου, είναι πολύ πιο εύκολο να πάθεις τοξόπλασμα τρώγοντας μια σαλάτα που δεν έχει πλυθεί καλά....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ή απο κρέας όχι καλά μαγειρεμένο. Για αυτό και οι Γαλλίδες, που συνηθίζουν να τρώνε πολύ λίγο ψημένο κρέας έχουν πολύ υψηλά ποσοστά τοξοπλάσμωσης. Εγώ έμεινα έγκυος έχοντας 2 γάτες, ο γυναικολόγος μου μου είπε το κλασικό να τις δώσω, εγώ όμως είχα ενημερωθεί και φυσικά δεν τον άκουσα και μια χαρά όλα, με απλούς κανόνες υγιεινής. Φανταστείτε ότι έχω γάτες χρόνια, τις παίρνω αγκαλιά, κοιμόμαστε στο κρεβάτι μαζί και δεν είχα κολλήσει τοξόπλασμα. Απλά στην Ελλάδα είμαστε ολίγον άσχετοι σε ό,τι αφορά τα ζώα και καθόλου φιλόζωοι θα έλεγα, οπότε γίνονται εύκολα στόχος.

Και τώρα μια χαρά είμαστε με τις γάτες και το μωρό μας, μόνο που ανησυχω για τις γάτες γιατί θα είναι στόχος..... τσουρομαδήματος λίαν συντόμα!!!!

Και η παιδίατρος όταν ήρθαμε από το μαιευτήριο και ήρθε σπίτι, το μόνο που ειπε όταν είδε τη μία ήταν "αχ τι όμορφη γατούλα"!!! Οι άνθρωποι μεγαλώνουν με ζώα εδώ και χιλιάδες χρόνια.....

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ή απο κρέας όχι καλά μαγειρεμένο. Για αυτό και οι Γαλλίδες, που συνηθίζουν να τρώνε πολύ λίγο ψημένο κρέας έχουν πολύ υψηλά ποσοστά τοξοπλάσμωσης. Εγώ έμεινα έγκυος έχοντας 2 γάτες, ο γυναικολόγος μου μου είπε το κλασικό να τις δώσω, εγώ όμως είχα ενημερωθεί και φυσικά δεν τον άκουσα και μια χαρά όλα, με απλούς κανόνες υγιεινής. Φανταστείτε ότι έχω γάτες χρόνια, τις παίρνω αγκαλιά, κοιμόμαστε στο κρεβάτι μαζί και δεν είχα κολλήσει τοξόπλασμα.

 

Κι εγώ έτσι πάντα είχα γάτες, τις λατρεύω!!!

Μάλιστα όταν ήμουν έγκυος, στον 5 μήνα νομίζω, η μια γάτα γέννησε έξι γατάκια και τα φρόντιζα εγώ.

Τώρα δεν έχω ζωάκια γιατί ο άντρας μου δεν τα θέλει καθόλου.:(

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο; Νομίζω ότι τα πιο επικίνδυνα ζώα , στο θέμα της τοξοπλάσμωσης είναι τα πούλια;

Ας μας πει κάποια που ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έδιωξα ούτε την γάτα μου ούτε τον σκύλο μου. και συνεχίζω να τα χαιδεύω και να παίζω μαζί τους. το μόνο που σταμάτησα να κάνω είναι να καθαρίζω εγώ την WC τους. Δεν είναι αμαρτία να αποχωρίζεσαι τους φίλους σου και να την πατάς ας πούμε από άπλυτη σαλάτα σε εστιατόριο? όπως προσέχω σε όλα απλώς προσέχω λίγο και σ' αυτό.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι γενικα τα πουλια Olympia99, νομιζω πως ειναι για τα παπαγαλακια.

Katerin@ εχεις απολυτα δικιο, εδω στην Ελλαδα υπαρχει ακομα κομπλεξισμος σχετικα με τα κατοικιδια. Εμεις εχουμε ενα σκυλακι το οποιο το υπεραγαπαω!!!Δεν μπορω να φανταστω οτι θα το δωσω, η οτι θα το χασω. η οτι θα παθει κατι κακο κ.λπ.

Η πεθερα μου μου λεει "αν χρειαστει να το διωξεις αμα μεινεις εγκυος τι θα κανεις?". Και μονο στην ιδεα τρελαινομαι, φυσικα δεν της απανταω αυτο που νιωθω αλλα αυτο που θελει να ακουσει. Ειναι πραγματικα δυσκολο να σε καταλαβουν οι υπολοιποι.....και ειδικα οταν το μεγαλωνεις εσυ απο κουταβι, και το μεγαλωνεις οπως πρεπει να το μεγαλωσεις και οχι απλα να το εχεις για βιτρινα....Και πιστευω πως οταν εχεις ενα κατοικιδιο, τα παιδια σου που θα μεγαλωσουν μαζι του γινονται πιο κοινωνικα και πιο υπευθυνα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι δεν έχω καθόλου αντισώματα. Βέβαια δεν έχουμε ζώα σπίτι. Ο γιατρός είπε ότι μπορούμε πολύ πιο εύκολα να το πάρουμε από τα λαχανικά και τα φρούτα που δεν έχουν πλυθεί καλά, εξού ότι δεν πρέπει να τρώμε σαλάτες απ΄έξω, παρά από τα ζώα που έχουν εμβολιασθεί

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ούτε οι γατούλες φταίνε, ούτε τα παπαγαλάκια! Φταίει αυτό που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω. Δεν είμαστε αρκετά φιλόζωοι, ούτε εμείς ούτε οι γιατροί μας και άρα δεν είμαστε αρκετά ενημερωμένοι. Όποιο ζώο και να έχεις πρέπει να προσέχεις να είναι υγιές. Και τα παπαγαλάκια υποτίθεται ότι έχουν μια αρρώστια που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο΄, την ψιττάκωση. Όχι όμως μόνο στην έγκυο, αλλά σε όλους μας. Είναι όμως σπάνιο να βρεις κατοικίδιο παπαγάλο με την αρρώστια αυτή. Εκτός κι αν τον αγόρασες έτσι.

 

Νομίζω πως αν τα πηγαίνουμε τα ζωάκια μας στο γιατρό και είναι υγιέστατα δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Polixenia συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!Οταν εχεις ενα κατοικιδιο φυσικα και πρεπει να φροντισεις για την υγιεινη του αλλιως θα εχει επιπτωσεις σε ολα τα μελη της οικογενειας σου.

Παντως για τα παπαγαλακια εγω ξερω οτι μια γυναικα που δεν εχει κανει παιδια η σκοπευει να κανει κι αλλο, ειναι καλυτερο να να μην επιλεξει παπαγαλακι για κατοικιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου ζήτησε να διώξω τον σκύλο μου για να μην κολλήσω τοξόπλασμα! Ε και γω άλλαξα γιατρό!! Το σκυλί στην ουσία το υιοθετείς. αν ήταν ένα παιδί ακόμα και άρρωστο αν ήταν θα μας έλεγαν να το διώξουμε? Γενικά επειδή είχαμε και πιο πριν αντίδραση από γιατρό για άλλο θέμα, σκέφτομαι πόση παραπληροφόρηση υπάρχει. Γιατί το σκυλί να είναι βρώμικο και να κινδυνεύει η υγεία μας και να μην είναι βρώμικα τα ρούχα μας και τα παπούτσια μας που περνάνε τόσα όλη μέρα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι οι εξετάσεις μου έδειξαν ότι δεν έχω καθόλου αντισώματα. Βέβαια δεν έχουμε ζώα σπίτι. Ο γιατρός είπε ότι μπορούμε πολύ πιο εύκολα να το πάρουμε από τα λαχανικά και τα φρούτα που δεν έχουν πλυθεί καλά, εξού ότι δεν πρέπει να τρώμε σαλάτες απ΄έξω, παρά από τα ζώα που έχουν εμβολιασθεί

 

Ακριβώς έτσι! Είχα κι εγώ μια γατούλα και είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο. Το ίδιο μου είπε. Επίσης, προσοχή στο κακοψημένο κρέας!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σας απαντησω εγω αφου δουλευα σε κτηνιατρο 4 χρονια.το τοξοπλασμα μπορουμε να το κολλησουμε μονο αν φαμε τα κοπρανα της γατας η αν αγγιξουμε κοπρανα και δεν πλυθουμε και βαλουμε μετα τα χερια στο στομα.και παλι αυτα δεν ισχυουν και τοσο γιατι πρεπει ο γατος να εχει τοξοπλασμα. αν εχουμε γατες στο σπιτι και βγαινουν και εξω απλα οταν θα μαγειρεψουμε καλο θα ηταν να πλενουμε καλα τους παγκους.

 

και επιτελους να σταματησουν οι γιατροι να τρομοκρατουν τις γυναικες. ειναι ντροπη αυτο. κοριτσια να μην φοβαστε τιποτα ειναι απλοι κανονες υγειινης. εγω εχω 11 γατους και 2 σκυλια.δεν υπαρχει περιπτωση οταν μεινω εγκυος να φυγει εστω και ενα ζωο.

Link to comment
Share on other sites

ο σκυλος δεν εχει τοξοπλασμα για ονομα του θεου.εγω θα εβριζα τον γιατρο μου και θα εφευγα. και ουτε ολες οι γατες εχουν τοξοπλασμα. τελος

Link to comment
Share on other sites

Γκριζουλα ετσι οπως τα λες ειναι. Κι εγω δεν υπαρχει περιπτωση να διωξω το σκυλο μου...μαλλον ο γιατρος θα φαει ποδι αν τολμησει να μου "επιβαλλει" να τον διωξω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαιρομαι με τις θετικες εμπειριες σας ομως ακομη και σημερα κυριαρχει ο φοβος γι'αυτο στείλτε όσο πιο πολλους μπορειτε αυριο. ( για τους λιχουδηδες εχουμε κα χορτοφαγικο κερασμα γιατι αύριο ειναι η ημερα της χορτοφαγιας).

 

Θα χαρουμε να σας δουμε και να σας δωσουμε το φυλλαδιο και πολλα αλλα . και οποιος θέλει γατακι η ΓατοΟμάδα θεσσαλονίκης εχει πολλα κουκλακια.

Link to comment
Share on other sites

θα μας κανατε μεγαλη χαρη αν τα διαδιδατε στους γυναικολογους σας φτιαχτηκε εναπρωτο φυλλαδιο που εβαλα επανω αλλα τωρα μετα την πολύ πιο ζωντανη ομιλια θα κοιταξουμε να φτιαξουμε ενα λιγο πιο φιλικο που να περιλαμβανει και τον γυκαικολογο και ψαχνουμε χορηγους γιανα το εκτυπωσουμε σε ποσοτητα εουμε τη φιλοδοξια νατο μοιρασουμε σε γυναικολογους και κλινικες αλλα ειμαστε ομαδα και μονο οταν μαζευουμε χρηματα η βρισκουμε χορηγο γινονται τα φυλλαδια και ετσι μπορουμε να τα στειλουμε και σε οποιον θελει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

KΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΧΑΡΑ ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ [21 ΧΡΟΝΩΝ]ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΞΟ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ.ΟΥΤΕ ΗΞΕΡΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑΚΙΑ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΕΚΑΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΙΣΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΑΠΟ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΓΑΤΑς Η΄ΕΦΑΓΑ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΕΝΑ ΧΟΡΤΑ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΖΗΜΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑ ΧΑΜΕΝΟΙ.Ο ΣΚΥΛΟς ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να πάρω σκύλο αλλά οι γονείς μου λένε να μην το κάνω. Να κάνω πρώτα παιδιά, να μεγαλώσουν λίγο και μετά για να μην πάθω τίποτα κατά την εγκυμοσύνη.

Ομως ξέρω τόσο κόσμο που έχει σκύλο και κάνουν κανονικά παιδιά δίχως πρόβλημα.

 

Δήμητρα στη φίλη σου που αναφέρεσαι δεν φάνηκε σε κάποια εξέταση κατά την εγκυμοσύνη το πρόβλημα του παιδιού?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...