Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

 

Εψαξα να βρω κάτι ανάλογο αλλά δεν βρήκα γι' αυτό δημιουργώ νέο topic.

 

Εδώ και μια εβδομάδα έχω έναν συνεχή πόνο στα έντερά μου και φοβερό πρήξιμο. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως ήταν η μήτρα αλλά έγινε ξεκάθαρο ότι επρόκειτο για τα έντερα.

 

Είχε κάποια άλλη μανούλα ανάλογο πρόβλημα? Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Marye,εγώ ταλαιπωρούμε από κολίτιδα πριν την εγκυμοσύνη και τώρα η κατάσταση έχει επιδεινωθεί σε σημείο να πονάω αρκετά να έχω φοβερό πρήξιμο!Πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι για τον πόνο μπορώ να παίρνω μόνο buscopan(τα οποία τα αποφεύγω).Έχω διαπιστώσει ότι με ενοχλούν πολύ τα λαχανικά και τα αποφεύγω(μην σου πω οτι δεν τα τρώω καθόλου),γιατί φοβάμαι επειδή υποφέρω τουλάχιστον 2 μέρες κάθε φορά και δεν θέλω να εξελιχθεί σε σπαστική κολίτιδα!Μου είπε ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το άγχος(και απο αυτό να φάνε και οι κότες).Εσένα τι σου είπε ο γιατρός?Με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

σπαστικη κολιτιδα και εγω ..μακρια απο ωμα λαχανικα , πολλα οσπρια ..οχι αγχος ..και να γυμναζεις το εντρο σου τακτικα στην τουαλετα ..και buscopan ( εμενα δε με πιανουν , δεν τα περνω ) και καλο κουραγιο ....

 

α..και κανα χαμομηλι :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η απλή κολίτιδα, πιο συνηθισμένη αιτία είναι το ευεραίσθητο έντερο, με την εγκυμοσύνη επιδεικώνεται η κατάσταση. Το έχουν πολλές κοπέλες αλλά δεν το γνωρίζουν, γιατί μεχρι να γίνει κάτι τέτοιο όπως πχ εγκυμοσύνη, δεν είναι βαρια τα συμπτωματα.

 

Δεν θέλει δυστηχώς λαχανικά, οσπρια και γαλακτοκομικα, αλλά στην εγκυμοσύνη που να τα κοψεις, ιδιως το γαλα... Πίνω πολύ χαμομήλι, βοηθάει όντως!!! Από φάρμακα όχι το buscopan γιατί απλά βοηθά στον πόνο, όχι στα αίτια. Για να περάσουν τα συμπτώματα βοηθα το ultra levure που δεν ειναι φαρμακο αλλά μυκητας και ενδείκυται σε εγκύους αλλά οπωσδήποτε πρέπει να πάτε στο γιατρό α) για σωστή διάγνωση (ποια από τις δυο αιτιες) και β) για να σας δώσει το ΟΚ για το ultra levure αν είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια υποφερω απο 21 χρονων απο σπαστικη κολιτιδα εφτασα στο αμην απο εξετασεις απο πονους δεν μπορειτε να φανταστειτε, ειχα περασει μεγαλη στενοχωρια τοτε και το επαθα,Εκανα μηνες θεραπεια και μεχρι τωρα παιρνω το duspatalin οταν εχω προβλημα.Ο γαστρεντερολογος μου ειπε οτι καθε χρονο πρεπει να κανω θεραπεια για 2 μηνες με το συγκεκριμενο σπασμολυτικο για να μενει μαλακο το εντερο οχι οτι το κανω βεβαια,αλλα τα χαπια τα εχω στην κουζινα μονιμα.πριν να φαω οσπρια πινω ενα χαπι και δεν αντιμετωπιζω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είχα μεγάλο πρόβλημα με το έντερο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Εκτός απο τα buskopan που βοηθάνε, μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου για το dufalac που επίσης ανακουφίζει, ειδικά αν ο πόνος προέρχεται απο δυσκοιλιότητα...

Αν στο επιτρέψει μπορώ να σου δώσω το δικό μου, το έχω άθικτο γιατί δεν χρειάστηκε τελικώς να το πάρω αλλά το είχα ήδη αγοράσει...Αν το θες στείλε μου πμ.

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω που λενε τα κοριτσια συν μεντα. Το ροφημα μεντας ειναι η φυσικη αντιμετωπιση. Επισης μια γνωστη μου ανακουφιζεται πολυ πινοντας το κιντερτε που ειναι μειγμα βοτανων για μωρα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κατι φακελακια μεντας που ειχα -τυπου λιπτον- εγραφαν οτι απαγορευονται στις εγκυους...

τεσπα... εμενα ενα περιστατικο τρελλου 2ωρου πονου που με φρικαρε γιατι νομιζα οτι ηταν το μωρο με ειχε πιασει το γεναρη... διπλωμενη στα 2 με τρελλο πονο και κλαμα... τελικα πηγα τουαλετα απο 2 ωρες και ηρεμησα... μαλλον κολικος ηταν, απ'οτι μου'παν εδω οι κοπελες... ποτε στη ζωη μου δεν το ειχα ξαναπαθει... και γενικοτερα σε αυτη την εγκυ,μοσυνη εχω γινει δυσκοιλια ενω δεν ημουν ποτε... με βοηθαει παντως ο χυμος δαμασκηνο που βρισκω στο σουπερ μαρκετ...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει δικιο το monbebe. Γι αυτο πρεπει παντα να ρωταμε και το γιατρο και να το ψαχνουμε λιγο. Ηξερα οτι η μεντα δεν κανει ως αιθεριο ελαιο για την εγκυμοσυνη, δεν ηξερα οτι απαγορευεται και σα ροφημα.

Το χαμομηλακι παντως (ροφημα) και το αμυγδαλελαιο (μασαζ στην κοιλια) ειναι σιγουρα και τσεκαρισμενα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περίεργο με μένα είναι πως ενώ έχω κολίτιδα με πολύ έντονα συμπτώματα 20 ολόκληρα χρόνια και στις δυο εγκυμοσύνες μου εξαφανιζόταν ως δια μαγείας! Δε μπορώ να το εξηγήσω! Επίσης με είχε βοηθήσει πολύ η ομοιοπαθητική που έκανα ένα φεγγάρι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

 

Τα Spasmo-apotel τα έχει δοκιμάσει καμία?

 

Πήγα στην γιατρό μου χθές, με εξέτασε με υπέρηχο, με χέρι :oops: και κολπικά να δει τράχηλο. Ολα καλά, κανένα ίχνος σύσπασης, το μωράκι μια χαρά.

 

Είναι καθαρά έντερο.

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Από φάρμακα δεν έχω ιδέα...

Το κυκλικό τρίψιμο της κοιλιάς -πάντα με τη φορά των δεικτών του ρολογιού- με ή χωρίς κάποιο λαδάκι βοηθάει πάρα πολύ στην κινητικότητα του εντέρου και ανακουφίζει.

Θέλει όμως αρκετή ώρα, 5-10 λεπτά συνεχόμενα και υπομονή και κατά προτίμηση να σας το κάνει κάποιος άλλος (όχι για χάιδεμα αλλά γιατί βρίσκεται σε καλύτερη θέση και το κάνει καλύτερα :wink: )

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από φάρμακα δεν έχω ιδέα...

Το κυκλικό τρίψιμο της κοιλιάς -πάντα με τη φορά των δεικτών του ρολογιού- με ή χωρίς κάποιο λαδάκι βοηθάει πάρα πολύ στην κινητικότητα του εντέρου και ανακουφίζει.

Θέλει όμως αρκετή ώρα, 5-10 λεπτά συνεχόμενα και υπομονή και κατά προτίμηση να σας το κάνει κάποιος άλλος (όχι για χάιδεμα αλλά γιατί βρίσκεται σε καλύτερη θέση και το κάνει καλύτερα :wink: )

 

Πολύ σωστά Eliza!

Είναι η δουλειά μου και ξέρω. Θέλει όντως αρκετή ώρα (25-30 λεπτά ιδανικά), και πρέπει να το κάνει κάποιος που ξέρει, είναι ειδικές, συγκεκριμένες μαλάξεις και μασαζάκι.

Θέλει υπομονή, αλλά είναι ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ. Βοηθάει πάρα πολύ στην κινητικότητα του εντέρου, και εκπαιδεύει το έντερό μας, ώστε η δυσκοιλιότητα γίνεται παρελθόν!

Σε όσες το έχω κάνει, έμειναν άφωνες από το άμεσο αποτέλεσμα!

avatar_5721.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας!

:D

Είμαι 33 χρονων, έχω καθιστέρηση 40 ημέρες, δεν έχω σταθερό κύκλο μου κάνει καμιά εβδομάδα με δέκα μέρες αν και τα τελευταία χρόνια έχει φτιάξει 1-2 μέρες και μου έρχετε. Το καλοκαίρι όμως λόγω μπάνιων... κάνει κάτι παραπάνω το πιο πολύ ήταν πέρσι 23μέρες. Φέτος έκανε ένα τεστ στις 30 ημέρες αλλά βγήκε αρνητικό. Διστυχώς.....βέβαια κάποιες φορές από ότι ξέρω δεν είναι και σίγουρα... εδώ και τρεις μέρες έχω έντονους μα πολύ έντονους πόνους του έντερου, λέτε να είμαι εγγυούλα και απλά δεν το έχει δείξει το τεστ.. φεύγω για ένα τετραήμερο στο εξωτερικό και επιστρέφω να κάνω την χοριακή για να ησυχάσω κι όλας............ως τότε όμως μπορείτε να μου πείτε τις δικές σας εμπειρίες.....Θέλω τόσο μα τόσο πολύ να γίνω μανούλα.... μα δυστιχώς ο άντρας μου είχε κυρσκοκίλη, κάναμε μια εξωσωματική και δεν πέτυχε έτσι πριν 4μήνες έκανε την επέμβαση της κυρσοκίλης.... λέτε να έφτιαξε το πρόβλημα και να γίνω μανούλα....αυτός είναι και ο λόγος που περιμένω να δω τι θα γίνει μήπως μου ξανά έρθει και απογοητευτώ........... Περιμένω να μου πείτε ........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

φετος τον 15αυγουστο αρχισα να εχω πόνο στα εντερα. ετσι πιστευα τουλαχιστον αφου ο πονος δεν επικεντρωνοταν καπου. πονουσα οσο περνουσαν οι μερες περισσοτερο. αφου παιζαμε με τον μικρο και οταν με ακουμπουσε με λιγη περισσοτερη πιεση στην κοιλια υπεφερα. εντομεταξυ και φουσκωμα τρελο. μετα απο καποιες μερες εκανα δεκατα. δεν επεφταν ουτε με χαπι. με πηγε ο αντρας μου με το ζορι στο νοσκομειο οπου με πατησε η γιατρος εδω και εκει και οατν με πατησε στην ουροδοχο τιναχτηκα! αμεσως με ρωτησε για συμπτωματα ουρολοιμωξης. ουτε πονο ειχα κατα την ουρηση ουτε αιμα.μου κανε επιτοπου μια ουρων και ειδε οτι εχω κυστιτιδα. φλεγμονη στην ουροδοχο κυστη. δωρακι απο τις διακοπες! με αντιβιωση μεσα σε 3 μερες ημουν καλα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

:D

Είμαι 33 χρονων, έχω καθιστέρηση 40 ημέρες, δεν έχω σταθερό κύκλο μου κάνει καμιά εβδομάδα με δέκα μέρες αν και τα τελευταία χρόνια έχει φτιάξει 1-2 μέρες και μου έρχετε. Το καλοκαίρι όμως λόγω μπάνιων... κάνει κάτι παραπάνω το πιο πολύ ήταν πέρσι 23μέρες. Φέτος έκανε ένα τεστ στις 30 ημέρες αλλά βγήκε αρνητικό. Διστυχώς.....βέβαια κάποιες φορές από ότι ξέρω δεν είναι και σίγουρα... εδώ και τρεις μέρες έχω έντονους μα πολύ έντονους πόνους του έντερου, λέτε να είμαι εγγυούλα και απλά δεν το έχει δείξει το τεστ.. φεύγω για ένα τετραήμερο στο εξωτερικό και επιστρέφω να κάνω την χοριακή για να ησυχάσω κι όλας............ως τότε όμως μπορείτε να μου πείτε τις δικές σας εμπειρίες.....Θέλω τόσο μα τόσο πολύ να γίνω μανούλα.... μα δυστιχώς ο άντρας μου είχε κυρσκοκίλη, κάναμε μια εξωσωματική και δεν πέτυχε έτσι πριν 4μήνες έκανε την επέμβαση της κυρσοκίλης.... λέτε να έφτιαξε το πρόβλημα και να γίνω μανούλα....αυτός είναι και ο λόγος που περιμένω να δω τι θα γίνει μήπως μου ξανά έρθει και απογοητευτώ........... Περιμένω να μου πείτε ........

 

γιατι δεν κανεις μια χοριακη?καμια φορα τα τεστ κανουν λαθος. ευχομαι συντομα ενα μωρακι

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Είμαι στη 16η εβδομάδα κι έχω μεγάλο πρόβλημα. Με πιάνει ανά φάσεις πολύ έντονος πόνο σε ΌΛη την κοιλιά και πάω τουαλέτα με διάρροια για να περάσει. Εϊναι πολύ έντονος ο πόνος. Τι να κάνω? Είχα προβλήματα με σπαστική κολίτιδα και πριν αλλά όχι τόσο έντονα και ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 month later...
κοριτσια τα buscopan ποσο καιρο τα παιρνατε??? γιατι τα αρχισα κ εγω, κ δεν ξερω ποσα να παρω....

 

 

Καλησπέρα honda, εμένα ο γιατρός μου είχε πει να τα παίρνω μόνο όταν πονάω, αλλά εγώ δεν...πάω στο μέρος και ησυχάζω!;) Μάλλον δεν είναι προχωρημένη η κατάσταση μου όσον αφορά το ευερέθιστο έντερο.

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν η αυξημένη κινητικότητα του εντέρου συγκαυαλέγεται στα συμπτώματα εγκυμοσύνης γιατι οι περισσότερες μιλάνε για δυσκοιλιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...