Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ


kerasaki1

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω τις κατσρόλες μου,γιατί τις έχω χρόνια και χρόνια. Τι μάρκες προτείνετε; Άμα παίζε ικαι κανένα site για on line αγορά θα σας ήμουν υπόχρεη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι κατσαρολες της ΑΜC θεωρουνται κορυφη,ομως ειναι αρκετα ακριβες. Η μητερα μου τις εχει τουλαχιστον 15 χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα!

Εγω εχω το σετ quattro της Fissler εδω και 3 χρονια κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη. Για μικρη κατσαρολα εχω μια της WMF,επισης πολυ καλη.

:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το quatro της fissler και χρησιμοποιω καθημερινα τη χυτρα μου γιατι δεν ξερω να μαγειρεψω σε κατσαρολα. :oops:

Οι AMC ειναι οντως απιστευτες πλην ομως και ακριβες.

Το ΙΚΕΑ εχει δοκιμασμενα καλες κατσαρολες σε διαφορες τιμες και μεγεθη. Εμενα καλες μου βγηκαν.Μου ειχαν φερει και κατι vicko στο γαμο που επισης βγηκαν καλες. Θα μου πεις μακαρονια βραζω εκει δεν κανω τιποτα ωχ αμαν.

Χυτρα ταχυτητας δαγκωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για τις AMC έχω ακούσει για καλές αλλά για πλήρες σετ είναι πολύ ακριβές. 'Εχει η μαμά μου τέτοιες και έχω δανιστεί 2. Τις χρησιμοποιώ ακόμα μετά από τόσα χρόνια και είναι μια χαρα. Η αδερφή μου έχει φισλερ και είναι ευχαριστημένη.

Εγώ αντιθετως την χύτρα δεν την βολευτηκα ποτέ.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Οι AMC είναι πολύ ακριβές και δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο από οποιαδήποτε καλή κατσαρόλα της αγοράς.

 

Η βαρειά σειρά τις ΙΚΕΑ είναι καλή αν και είναι καλύτερες αυτές με πιο χοντρό πάτο. Η σχέση ποιότητας τιμής είναι εξαιρετική.

 

Aυτές οι κατσαρόλες τις barazzoni είναι πολύ καλές και σαν ντιζάιν και αν η προσφορά ισχύει και στην Ελλάδα είναι μια καλή ευκαιρία

 

http://www.barazzoni.it/files_dyn/files_news/5.pdf

 

Αν και από τη συγκεκριμένη εταιρεία προτιμούσα ένα άλλο σχέδιο που δεν ξέρω πια αν υπάρχει, είχε το καπάκι σχεδιασμένο με τέτοιο τρόπο που το χερούλι δεν προεξείχε, οπότε βόλευε στο στίβαγμα και το καπάκι ήταν καλό στήριγμα της ζεστής κατσαρόλας, ανάποδα στήριζε την κατσαρόλα τέλεια.

 

Αυτές είναι εξαιρετικές από άποψη ντιζάιν, γιατί στιβάζονται και κυρίως γιατί έχουν τα πάντα!

 

WMF TOPSTAR

 

TopStar_1.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω Φισλερ τη σειρά Ματζικ (στο μπλε). Είμαι πολυ ευχαριστημένη. Καλή ποιότητα, καταπληκτική σχεδίαση. Τις απολαμβάνω.... κάθε μέρα! :D

 

Εδώ είναι το μαύρο:

http://cgi.ebay.de/Fissler-5tlg-Topfset-Magic-Edition-schwarz-NEU-OVP_W0QQitemZ280315231622QQcmdZViewItemQQptZDE_Haus_Garten_Kochen_T%C3%B6pfe_Pfannen?hash=item280315231622&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

 

Εγώ τις είχα πάρει 550 ευρώ (4 και όχι 5 κατσαρόλες) μαζί με το σετ quatro (στην αντίστοιχη σειρά magic). Δηλαδή συνολικά... 6 κομμάτια. Αυτή η αγορά όμως ήταν το 2003. Φαντάζομαι θα έχουν αλλάξει οι τιμές από τότε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της AMC εδώ και 4 χρόνια και είναι πολύ καλές. Δώρο απο την πεθερά είναι, δεν υπήρχε περίπτωση να τις αγοράσω μόνη μου. Είχα ρωτήσει μια φορά για 1 κατσαρόλα μικρή της AMC και έκανε 250 ευρω :shock: .

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις Kuhn Rikon οι οποιες ειναι ελβετικες. Τις πηρα πριν απο 2 χρονια, πανακριβες βεβαια,αλλα τα φαγητα γινονται τελεια! Μαγειρευουν στην μιση θερμοκρασια και εχουν κατι ειδικα δοχεια που μπορεις να τις τοποθετησεις αφου μαγειρεψεις και κρατανε το φαγητο ζεστο μεχρι και για 2 ωρες. Επισης χρειαζονται ελαχιστο νερο κι ετσι δεν χανονται τα θρεπτικα συστατικα. Προς το τελος του μαγειρεματος κλεινεις το ματι και συνεχιζουν και μαγειρευουν. Το καλυτερο ειναι ενα σκευος που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειτε σαν τηγανι ή βγαζοντας το χερουλι,σαν ταψι. Εχω κανει το ιδιο φαγητο σε απλο ταψι και σε αυτο και μιλαμε για καμια σχεση στη γευση. Αυτα βεβαια αν εχεις να δωσεις ενα σκασμο λεφτα!! :D

 

http://kuhnrikon.com/products/duro/group.php3?id=17&show_tab=0#tab_loc

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω WMF τη σειρά με το γυάλινο καπάκι.

 

Της πήρα περίπου 7 χρόνια πριν από την Παρουσίαση. Τότε της είχε προσφορά. Κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και πλένονται ωραιότατα στο πλυντήριο

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τις WMF τις είχαν πάλι προσφορά και τις φοβήθηκα με το γυάλινο καπάκι.Αυτές τις ΑΜC σε τι κατάστημα πρέπει να τις ψάξω; Me hlektrik;aq Εδώ στην επαρχία μη νομίζετε ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Μόno Fissler και lagostina.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα... εγω χρησιμοποιω τις AMC εδω και ενα εξαμηνο... τις εχει και η μητερα μου εδω και 20 χρονια και ειναι απολυτα ευχαριστημενη οπως και εγω επισης.... οτι και να σας πω ειναι λιγο.... καταρχην δεν καιγεται το φαγητο σε πειριπτωση που το ξεχασεις κανει το απολυτα υγιεινο μαγειρεμα και διαθετει μεγαλη γκαμα.. εχει πολλα μεγεθη οπως επισης ταψακια σκετα και με καπακι τυπου γαστρας.. Ειναι αληθεια οτι ειναι λιγο ακριβες αλλα αξιζουν τα λεφτα τους, ειναι μια καλη επενδυση στην κουζινα.Οσο αναφορα το πως θα τις βρεις στο εμποριο δεν κυκλοφορουν μονο με ντιλερ,αν σε ενδιαφερει μπορω να βρω τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Kerasaki1 μην τις φοβάσαι.

 

Είναι πολυ καλές και το καπάκι δεν παθαίνει τίποτα ακόμα και όταν το κοπανάνε τα δίδυμα στα πλακάκια.

Αν τις έχουν σε προσφορά να τις προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να κάνεις ηλεκτρονική αγορά; Κι εμείς επαρχία μένουμε και επειδή δε μας αρέσουν οι περιορισμοί στην ποιότητα και τις τιμές έχουμε ανακαλύψει τις ηλεκτρονικές αγορές. Ψωνίζεις αυτό ακριβώς που θέλεις και συνήθως σε πολύ συμφέρουσες τιμές!

 

 

lefi...ασχετο με το θεμα αλλα ...ΛΑΤΡΕΥΩ το avatar σου..!!!!
κι εγώ!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τις AMC και η μητερα μου τις Rikon οι οιποιες ειναι ασυγκριτα καλυτερες, δεν εχουν χερουλια και τις βαζεις και στον φουρνο αλλα και σαν υλικο υπερεχουν μονο που ειναι πανακριβες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά έχω σειρά της pyramis από ανοξείδωτο ατσάλι (18/10) με μεταλλικά χερούλια. Καλή ποιότητα και νορμάλ τιμές. Εκτός από αυτά έχω και δύο χύτρες. Μια tefal 10 λίτρων και μια fissler 6 λίτρων τις οποίες χρησιμοποιώ κατά κόρον και με βολεύουνε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Απλες κατσαρολες εχω της fest και καποιες fissler,μια χαρα κανουν τη δουλεια τους.Μια συναδελφος που εχει της amc λεει τα καλυτερα,η αδερφη μου ομως που εχει κι αυτη δυο κατσαρολες της ιδιας εταιρειας μου ειπε οτι δεν βλεπει διαφορά απο αλλες.Χυτρες εχω 3! Ειχα παρει το σετ κουατρο της φισλερ(δυο χυτρες με καπακια που αλλαζουν) αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη.Ξεκινησα να τις χρησιμοποιω για το φαγητο του μωρου(3 φορες τη βδομαδα,οχι καθημερινα) και μεσα σε ενα εξαμηνο χαλασε ο μηχανισμος στο καπακι.Ο μηχανισμος βγαινει καθε φορα για να πλυθει το καπακι κι εχει μια βιδα που την σφιγγεις.Σ'εκεινο το σημειο ραγισε,μου ειπαν στο καταστημα οτι ισως εσφιγγα πολυ τη βιδα και χρειαζοταν αλλαγη ολο το χερουλι με το μηχανισμο.Αυτο κοστιζε 50 ευρω.Τι να κανα,το πηρα(το σετ ειχε κοστισει περιπου 280 ευρω).Σε λιγο καιρο ξαναχαλασε παλι στο ιδιο σημειο.Δεν ξαναπηρα χερουλι(σιγα μην σκασω αλλα 50 ευρωπουλα),τις χρησιμοποιω σαν κατσαρολες με το απλο καπακι που εχουν,και χυτρα αγορασα μια απο το lidl με 30 ευρω(!!!) που αποδειχτηκε καλυτερη απο τις πολυδιαφημισμενες fissler.Τοσο καιρο,ουτε το λαστιχο χρειαστηκε αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το set quatro της fissler έχω και μαγειρεύω τα πάντα εκεί εδώ και 5 χρόνια, είμαι πολύ ευχαριστημένη. έχω και 3 απο το ΙΚΕΑ , (μεγάλη-μεσαία-μικρή) τις βαριές με τον χοντρό πάτο, και είναι πάρα πολύ καλές και εκείνες, δεν μου έχει κολλήσει ή καεί ποτέ φαγητό, πλένονται εύκολα, γενικά έχω βολευτεί με τις κατσαρόλες μου μια χαρά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απλες κατσαρολες εχω της fest και καποιες fissler,μια χαρα κανουν τη δουλεια τους.Μια συναδελφος που εχει της amc λεει τα καλυτερα,η αδερφη μου ομως που εχει κι αυτη δυο κατσαρολες της ιδιας εταιρειας μου ειπε οτι δεν βλεπει διαφορά απο αλλες.Χυτρες εχω 3! Ειχα παρει το σετ κουατρο της φισλερ(δυο χυτρες με καπακια που αλλαζουν) αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη.Ξεκινησα να τις χρησιμοποιω για το φαγητο του μωρου(3 φορες τη βδομαδα,οχι καθημερινα) και μεσα σε ενα εξαμηνο χαλασε ο μηχανισμος στο καπακι.Ο μηχανισμος βγαινει καθε φορα για να πλυθει το καπακι κι εχει μια βιδα που την σφιγγεις.Σ'εκεινο το σημειο ραγισε,μου ειπαν στο καταστημα οτι ισως εσφιγγα πολυ τη βιδα και χρειαζοταν αλλαγη ολο το χερουλι με το μηχανισμο.Αυτο κοστιζε 50 ευρω.Τι να κανα,το πηρα(το σετ ειχε κοστισει περιπου 280 ευρω).Σε λιγο καιρο ξαναχαλασε παλι στο ιδιο σημειο.Δεν ξαναπηρα χερουλι(σιγα μην σκασω αλλα 50 ευρωπουλα),τις χρησιμοποιω σαν κατσαρολες με το απλο καπακι που εχουν,και χυτρα αγορασα μια απο το lidl με 30 ευρω(!!!) που αποδειχτηκε καλυτερη απο τις πολυδιαφημισμενες fissler.Τοσο καιρο,ουτε το λαστιχο χρειαστηκε αλλαγη

 

Ώχ... εγώ είχα διαβάσει στο manual για αυτό το πλύσιμο και μου φάνηκε μπελαλίδικο. Τελικά το περνάω με το σφουγγαράκι όπως την πλένω και ρίχνω αφθονο νερό χωρίς να κάνω την ενδεδειγμένη διαδικασία. :?:?:?

 

Την κοντή χύτρα τη χρησιμοποιώ συχνά, με έχει βολέψει πολύ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχω κάποιες απορίες

 

έχω και εγώ στο σπίτι amc και τις χρησιμοποιώ χρόνια.

δεν ακολουθώ πάντα τις ακριβείς οδηγίες του κατασκευαστή για το μαγείρεμα και κακώς ίσως γιατί όποτε το κάνω τα αποτελέσματα διαφέρουν ποιοτικά.

 

η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοβγήκαν οι AMC δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο στην αγορά. λόγο μεγάλης διαφοράς στο κόστος λανσαρίστικαν στην αγορά με ένα τρόπο marketing με επιδείξεις στο σπίτι που τότε ανθούσε.

Τα βασικά επιχειρήματα με τα οποία προοθούντε αυτά τα σκεύη έχουν να κάνουν με την οικονομία στην ενέργεια και με την υγιεινή διατροφή αν κάποιος τα χρησιμοποιεί κατάλληλα.

 

οι απορίες μου είναι σχετικές με αυτά τα επιχειρήματα

1. "σβήνουμε το μάτι πριν τελειώσει το μαγείρεμα" -- αυτό μπορούμε και το κάνουμε γιατί στον πάτο έχει αποθηκευτεί θερμότητα. η θερμότητα αυτή όμως συγκεντρόθηκε στην αρχή του μαγειρέματος όπου καθώς το σκεύος αργεί να ζεστάνει μας υποχρεώνει να έχουμε το μάτι αναμένω τελικά ίδιο χρόνο. όποιος έχει μαγειρέψει με παλιά σκεύη αλουμινίου ή σκεύη με μικρό πάτο ξέρει ότι ζεσταίνουν γρηγορότερα.

 

2."μαγειρεύουν με μικρότερη θερμοκρασία" -- αυτό τώρα είναι καλό ή κακό ?θεωρητικά δεν καταστρέφουν τα θρεπτικά συστατικό των τροφών όπως υποτίθεται ότι κάνουν οι χύτρες ταχύτητος (σε αυτές η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο ψηλά λόγο του ότι λειτουργούν υπό πίεση), αυτοί που πουλούν χύτρες ταχύτητος όμως υποστηρίζουν ότι μαγειρεύοντας γρηγορότερα διατηρείς τα θρεπτικά στοιχεία και περισσότερη γεύση

 

3."χρησιμοποιέις λιγότερο ή καθόλου νερό" αυτό έχει νόημα αν βάζεις λάθος ποσότητες νερού στο φαγητό με αποτέλεσμα να το πετάς. το νερό που εξατμίζεται παίρνει μαζί του γεύση ή θρεπτικές ουσίες ? πάντως οι AMC ήταν οι πρώτες που είχαν τέτοιο σχέδιο που οι ατμοί να υγροποιούνται στο καπάκι και να διατηρούν σταθερή την υγρασία στο φαγητό

 

ο εξαιρετικά παχύς πάτος στον οποίο οφείλουν κάποια από τα χαρακτηριστικά τους όλες οι σειρές και οι μάρκες οικιακών σκευών, στα επαγγελματικά σκεύη έχει πια αντικατασταθεί από πάτους τύπου σάντουιτς που με αλουμίνιο εσωτερικά ώστε και το ζέσταμα να γίνετε γρήγορα και ο πάτος να μην εμφανίζει hot-spots δηλαδή καυτά σημεία. αυτά εμφανίζονται στους λεπτούς ανωξείδουτους πάτους λόγο των κακών θερμικών ιδιοτήτων του υλικού

 

δείτε αυτό για παράδειγμα : http://www.grandchef.eu/pots-pans-casserole/classic-series.html

Link to comment
Share on other sites

Εχω προμηθευτεί από την universal στην Πάτρα μέσω dealer τις κατσαρόλες που είναι όμοιες με της AMC αλλά στη μισή σχεδόν τιμή. Απίστευτες! Μαγειρεύω στο μισό του 1 και δεν καίγεται ποτέ το φαγητό..Αμα θέλεις να σου δώσω στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω AMC, όλη την μεγάλη σειρά. Την πλήρωνα για 3 χρόνια! Τώρα που τις χρησιμοποιώ δεν μετανιώνω! Τις αγόρασα μέσω ντίλερ. Όταν παντρεύτηκε η αδερφή μου, της έκανα δώρο το σετ QUATRO της FISSLER κι έχει μείνει ευχαριστημένη.

 

AMC HELLAS Διεύθυνση : ΛΑΜΠΡΟΥ ΚΑΤΣΩΝΗ 165 Πόλη : ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ Νομός : ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλέφωνο : 210 2690138

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το σετ 5τεμ της Fissler Fiamma και τη μαρμίτα, χύτρα quatro Fissler και 2 τηγάνια,

το σετ 6τεμ της WMF Motion από την Παρουσίαση

3 της tupperware

1 μικρή από ΙΚΕΑ

1 για μακαρόνια από lidl

1 μεγάλη για μαρμελάδες της vicko

 

 

όλες (φθηνές και ακριβές) είναι πάνω κάτω ίδιες για μένα

Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρούλα μου εσύ.....θα έρθω να με φιλέψεις μάτια μου....:wink::lol:

 

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι...εσείς που χρησιμοποιείται χύτρα.

Ας πούμε πως θέλω να κάνω φασολάκια με κρέας ή αρακάς με κρέας...τέλος πάντων λαδερό φαγητό πόση ώρα το αφήνω αφού σηκωθεί η βαλβίδα;

 

έχω χύτρα της φίσλερ της σειράς κουάτρο την μεγάλη αλλά την χρησιμοποιώ μόνο για όσπρια και για να βράζω κρέας και παντζάρια.

 

Εσείς τί άλλο μαγειρεύεται στην χύτρα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...