Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέση ύπνου


Ελένη

Recommended Posts

δεν νομίζω οτι πρέπει να φοβάσαι.Ασε που δεν μπορείς να κάνεις και πολλα αν του αρέσει το μπρούμητα.Το σφηνάκι εγώ το κατήργησα στους 3 μ'ηνες γιατί γύρισε μόνιμα ανάσκελα και τσατιζόταν απο τότε τηνν έχω ελέυθερη και δεν μπορείς να φανταστείς πώς κοιμάται .ανασκελά στο πλάι μπρούμητα με τον ποπο "τουρλοτό" προσ τα πάνω .ασε το παιδί να το ευχαριστηθεί και μην αγχώνεσαι!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα κοιμάται από 10 ημερών μπρούμυτα...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Και η μπουμπου μας προτιμα το μπρουμητα...ΠΑντα τη βαζω ανασκελα και 99% των περιπτωσεων τη βρισκω μπρουμητα...Τοτε παω και την ξαναγυρναω ανασκελα :) .Παντως εχω παρατηρησει οτι μπρουμητα κοιμαται περισοοτερο βαρια...???γιατι αραγε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

και εγω να μην τον βάλω μπρουμητα το βραδυ γυριζει απο μόνος του

δεν υπαρχει καμια περιπτωση απο μπρουμητα να γυρισει ανασκελα στον υπνο του.απλα δεν τον ενδιαφερει το ανασκελα.μονο οταν παιζει γυριζει περα δωθε.δεν μπορω να κοιμηθω αν ξερω οτι ολο το βραδυ ειναι μπρουμητα.τι άγχος κ αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Kαλησπερα σε όλους

Η μπεμπα μου μπηκε στον 4ο μήνα και εχει συνηθισει να κοιμαται μπρουμυτα το βραδυ. Βέβαια κοιμαται χωρις να ξυπναει καθολου(π.χ. απο τις 11 το βραδυ εως τις 9 το πρωι) σλλα ανησυχω σχετικα με την θεση του υπνου. Ολοι λενε οτι τα νεογεννητα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα αλλα δεν της πολυαρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε όλους

Η μπεμπα μου μπηκε στον 4ο μήνα και εχει συνηθισει να κοιμαται μπρουμυτα το βραδυ. Βέβαια κοιμαται χωρις να ξυπναει καθολου(π.χ. απο τις 11 το βραδυ εως τις 9 το πρωι) σλλα ανησυχω σχετικα με την θεση του υπνου. Ολοι λενε οτι τα νεογεννητα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα αλλα δεν της πολυαρεσει.

μην σε ανυσηχεί κι εμένα μπρούμητα κοιμάται από πού μικρή και μάλιστα την έβαζα ανάσκελα και την έβρισκα μπρούμητα έμαθε από πολύ νωρίς να γυρίζει! άσε το παιδί να κοιμάται όπως το βολεύει!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιος μου όταν κοιμάται παίρνει μια στάση λίγο ασυνήθιστη. Δηλαδή έχει την εμβρυική στάση αλλά μπρουμυτα. Δηλαδή κοιμάται στα μπρουμυτα με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλιά και το κεφάλι να βλέπει κάτω. Αρχικά σκέφτηκα μήπως κρυώνει οπότε τον σκεπάζω. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως θέλει να κοιμηθεί μπρούμητα αλλά η κάπως στρουμπουλή κοιλίτσα του να μην του επιτρέπει.. Είναι και λίγο κρυωμένος (μύτη τρέχει) αλλά όταν τρέχει η μύτη μας συνήθως θέλουμε να κοιμόμαστε με το κεφάλι ψηλά.

 

Εμένα με ανησυχεί μήπως πονάει η κοιλία του και διπλώνεται στα δύο, ή αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τι στάσεις πέρνουν τα παιδιά σας στον ύπνο τους?

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου κοιμάται ανάσκελα με το κεφάλι γυρισμένο στο πλάι. Αρχικά κ μέχρι 3 μηνών την έβαζα στο πλάι με μαξιλαράκι για να μην γυρίσει ανάσκελα. Από 3 μηνών κ μετά που μπορούσε κ γυρνούσε μόνη της, κοιμάται ανάσκελα. Και να την βάλω στο πλάι, πάλι ανάσκελα γυρίζει. Μπρούμητα, ούτε για πλάκα, δεν της αρέσει καθόλου. Δοκίμασε να βάλεις το μωρό στο πλάι, αν θές, με μαξιλαράκι (σφήνα) στην πλατούλα- μεσούλα κ αν δε του αρέσει δοκίμασε να του ισιώσεις τα ποδαράκια, όταν το πάρει ο ύπνος κ να του βάλεις το κεφαλάκι στο πλάι. Αυτό που κάνει δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, θα σε γελάσω. Θα σου απαντήσουν κ οι πιο έμπειρες μαμάδες, αλλά συζήτα το κ με παιδίατρο, αν θές.

Link to comment
Share on other sites

myiang καλημέρα, έχω να σου πω ότι και μένα ο μικρός μου έτσι κοιμάται :):):) και μάλιστα σταυρώνει και τις πατούσες του. Έχει πολύ πλάκα, εγώ δεν το θεώρησα ποτέ μη φυσιολογικό, απλά ως την αγαπημένη του στάση για ύπνο όπως και εμένα μου αρέσει να κοιμάμαι μπρούμυτα. Πολλές φορές που ξυπνάει το πρωϊ τα γονατάκια του είναι κόκκινα...Τον έχουμε τραβήξει άπειρες φορές βίντεο με τον πωπό πεταχτό και γελάμε!!!! Νομίζω η λύση να τοποθετήσεις μαξιλαράκια και λοιπά δεν πιάνουν γιατί το μωράκι σου είναι μεγάλο και ότι και να κάνεις θα κοιμάται όπως του αρέσει. Γιατί σκέφτεσαι ότι μπορεί να πονάει η κοιλιά του; Προσωπικά στη θέση σου (που είμαι :D:D:D ) δεν θα ανησυχούσα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα κοριτσια μεχρι πριν 2 εβδομαδες κοιμοτα σε σφηνα και στο πλαι.Σημερα ,σε μια εβομαδα μπαινει στον τεταρο μηνα ενω τη βαζω σε σφηνα παλι τη βρησκω ανασκελα αλλοτε με το κεφαλακι στο πλαι και αλλοτε ορθιο.και για να πω την αληθεια φοβαμαι τωρα που γυρναει μην κανει καμια αναρρωφησει.Aληθεια καμια μανουλα μπορει να μου πει πως κοιμαται το μωρακι της σε ηλικια 4 εβδομαδων;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα κοριτσια μεχρι πριν 2 εβδομαδες κοιμοτα σε σφηνα και στο πλαι.Σημερα ,σε μια εβομαδα μπαινει στον τεταρο μηνα ενω τη βαζω σε σφηνα παλι τη βρησκω ανασκελα αλλοτε με το κεφαλακι στο πλαι και αλλοτε ορθιο.και για να πω την αληθεια φοβαμαι τωρα που γυρναει μην κανει καμια αναρρωφησει.Aληθεια καμια μανουλα μπορει να μου πει πως κοιμαται το μωρακι της σε ηλικια 4 εβδομαδων;

 

Έτσι κοιμότανε κι η δικιά μου από ενάμιση μηνών περίπου, ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι. Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν πειράζει κ εφόσον έχει το κεφάλι στο πλάι, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει αναρρόφηση, αλλά αν δεν είναι το κεφάλι στο πλάι όταν κοιμάται, να της το γυρνάω εγώ μου είχε πεί.

Μέχρι σήμερα κοιμάται ακριβώς το ίδιο, στην ίδια στάση κ δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Απλά έχε το νού σου κ να τσεκάρεις το κεφαλάκι, αν δεν είναι στο πλάι, γύρισέ το εσύ με απαλές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου όταν κοιμάται παίρνει μια στάση λίγο ασυνήθιστη. Δηλαδή έχει την εμβρυική στάση αλλά μπρουμυτα. Δηλαδή κοιμάται στα μπρουμυτα με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλιά και το κεφάλι να βλέπει κάτω. Αρχικά σκέφτηκα μήπως κρυώνει οπότε τον σκεπάζω. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως θέλει να κοιμηθεί μπρούμητα αλλά η κάπως στρουμπουλή κοιλίτσα του να μην του επιτρέπει.. Είναι και λίγο κρυωμένος (μύτη τρέχει) αλλά όταν τρέχει η μύτη μας συνήθως θέλουμε να κοιμόμαστε με το κεφάλι ψηλά.

 

Εμένα με ανησυχεί μήπως πονάει η κοιλία του και διπλώνεται στα δύο, ή αν είναι κάτι φυσιολογικό. Τι στάσεις πέρνουν τα παιδιά σας στον ύπνο τους?

 

Και μένα η μικρή κοιμάται μ'αυτό τον τρόπο! Την βάζω στο κρεβάτι της ενώ κοιμάται ανάσκελα, αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας γυρνάει μπρούμητα με το κεφάλι στο σεντόνι και τα γόνατα λυγισμένα και τον ποπό τεντωμένο!

 

Στην αρχή φοβηθήκαμε ότι θα πιαστεί και προσπαθούσαμε να της αλλάξουμε στάση, αλλά τσουπ! ξαναγυρνούσε στην ίδια :P Οπότε, φαίνεται ότι βολεύεται, άρα την αφήνουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τις τελευταίες 20 μέρες το μωρό μου θέλει να κοιμάται μπρούμυτα! ακόμη και στο ρηλάξ που τη βάζουμε όταν νυστάζει προσπαθεί να γυρίσει ανάποδα..το βράδυ την βάζουμε κανονικά ανάσκελα ή πλάγια στο κρεβάτι της αλλά αυτή θέλει να γυρίσει και κλαίει μέχρι να σηκωθούμε και να την βάλουμε εμείς όταν δεν τα καταφέρει μόνη της.

το έχετε ξανακούσει/ξαναδεί αυτό??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου απο νεογέννητο θέλει να κοιμάται με αυτό τον τρόπο. Στην αρχή δεν ήθελα καθόλου να τον βάζω μπρούμυτα καθώς έχω διαβάσει οτι δεν ειναι πολύ ασφαλής θέση ύπνου για μωράκια..αυτός όμως μόνο έτσι βολευόταν και ηρεμούσε οπότε τώρα κοιμάται μόνο έτσι. Για το δικό σου μωρό δε νομιζω οτι αποτελεί πρόβλημα, είναι σε μια φάση που θα ειναι πιο κινητικό και θα μπορεί να γυρνάει και μόνο του, αν δεν το κάνει ήδη, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν ετσι της αρέσει και ηρεμεί ας κοιμηθεί έτσι! Τα μωράκια έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους :lol:

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με την πλάγια θέση.επειδή στην καλαθ είναι άνετα δεν του αρέσει.8 στα 10 βράδια ξυπνάει κ κλαίει γιατί θέλει να τον παω στο καθίσματακι για νεογέννητα που είναι ενσωματωμένο στο καρότσι. Τα πόδια του περισσεύουν εκεί πλέον αλλά εκεί θέλει.ίσως του αρέσει που είναι πιο περιορισμένος ο χώρος του εκεί.ίσως είναι κληρονομικό. Κ εγώ κ ο ντίνος ψάχνουμε γωνίες κ περιορισμένο χώρο για ύπνο.ίσως επειδή είναι στενα του αρέσει σαν αντικατάσταση αγκαλιάσ.δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω κ απορώ τι θα κάνω με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με την πλάγια θέση.επειδή στην καλαθ είναι άνετα δεν του αρέσει.8 στα 10 βράδια ξυπνάει κ κλαίει γιατί θέλει να τον παω στο καθίσματακι για νεογέννητα που είναι ενσωματωμένο στο καρότσι. Τα πόδια του περισσεύουν εκεί πλέον αλλά εκεί θέλει.ίσως του αρέσει που είναι πιο περιορισμένος ο χώρος του εκεί.ίσως είναι κληρονομικό. Κ εγώ κ ο ντίνος ψάχνουμε γωνίες κ περιορισμένο χώρο για ύπνο.ίσως επειδή είναι στενα του αρέσει σαν αντικατάσταση αγκαλιάσ.δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω κ απορώ τι θα κάνω με αυτό το θέμα.

 

Μήπως να του έβαζες σφηνάκια στο κρεβατάκι του και να περιόριζες πολύ τον χώρο εκεί, παρά να κοιμάται στο καθισματάκι? γιατί νομίζω δεν κάνει να κοιμούνται εκεί παρα μόνο για 2-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ COOL. ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 3ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ. ΕΤΣΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΑ. ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΤΗ ΒΑΖΑΝΕ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ. :arrow::arrow::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τις τελευταιες ημερες γυρανει μονος του και κοιμαται μπρουμυτα. Η παιδιατρος ειπε να τον αφηνω γιατι δεν υπαρχει λογος να τον "διορθωνω " απο την στιγμη που το κανει μονος του. Ανησυχω λιγο αλλα δεν υπαρχουν και πολλα που μπορεις να κανεις. Σφηνακι οταν ειναι σε τετοια φαση κινητικοτητας ειναι λιγο βαρβαρο, αρα μαλλον τον αφηνεις να βολευτει οπως θελει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και 3 ημέρες η μικρή με κρατάει σχεδόν άυπνη τα βράδια επειδή άλλαξε συνήθειες στον ύπνο.

Μέχρι τώρα κοιμόταν στο πλάι (γύρναγε μόνη της, όπως και την έβαζα για ύπνο) αλλά τώρα γυρνάει μπρούμυτα.

Διάβασα όλα τα προηγούμενα και δεν θα είχα θορυβυθεί, εάν γύρναγε το κεφαλάκι της στο πλάι...

Αντιθέτως, έχει την μουρίτσα της στο στρώμα, με την πιπίλα στο στόμα και φοβάμαι μήπως έτσι δεν αναπνέει...

Είναι χαζό που το σκέφτομαι? :?

Έχω προσπαθήσει να της γυρίσω το κεφαλάκι στο πλάι, αλλά αρνείται με αποτέλεσμα να ξυπνάει...

Καμιά ιδέα έχετε ?

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ενώ κοιμόταν ανάσκελα πριν λίγο καιρό άρχισε μόνος του να γυρνάει στο πλάι και τώρα γυρνάει και μπρούμυτα αλλά τρομάζει και ξυπνάμε όλοι!!!

Χθες όταν έπεσα για ύπνο τον βρήκα κάθετα στο κρεβατάκι του, γυρισμένο στο πλάι, με την μούρη χωμένη στην πάντα και τα ποδαράκια του να βγαίνουν ανάμεσα από τα κάγκελα!!! Πήγα να τον μετακινήσω αλλά μούγκριζε και τον άφησα. Στο επόμενο ξύπνημά του είχε αλλάξει πάλι στάση...

Σχεδόν πάντα γυρνάει το κεφάλι και χώνει τη μουρίτσα του στο πάνω μέρος της πάντα και προσπαθώ να ελέγχω αν αναπνέει σε αυτή τη θέση. Πάντως νομίζω ότι είναι σε μια ηλικία που θα αντιδρούσαν αν δεν ανέπνεαν, δεν είναι πια νεογέννητα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ax βρε κορίτσια, πράγματι τα ίδια κάνουν όλα τα πιτσιρίκια!

Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε κι εμείς αυτόν τον καιρό, από τότε που έμαθε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα, το έχει δει παιχνίδι. Στον ύπνο του κάθε λίγο και λιγάκι γυρίζει, ακόμα δε μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα, στριμώχνεται, πλάκώνει τα χεράκια του, φέρνει την κούνια γύρω γύρω και τρέχω κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι να τον γυρίζω ανάσκελα και φτου κι απ' την αρχή. Του βάζω σφήνα μια χελωνα λούτρινη που έχουμε, αλλά κάνει χειρότερα τα πράγματα, γιατί όταν καταλάβει ότι δε μπορεί να γυρίσει τσαντίζεται και κλαίει και φυσικά ξυπνάει. Σήμερα τον άφησα να κοιμηθεί μπρούμυτα, κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται και υπέθεσα ότι πιάστηκε και τον ξαναγύρισα ανάσκελα. Δεν πέρασε καμιά ώρα και ξαναγύρισε μπρούμυτα. Τι να κάνω, να τον αφήνω να κοιμάται έτσι? Απ' τη μια φοβάμαι, απ' την άλλη σκέφτομαι τα ανήψια μου (20 και 22 χρονών τώρα), τότε έλεγαν οι παιδίατροι να κοιμούνται μπρούμυτα και δεν έπαθαν και τίποτα... Είναι όντως μια φάση και θα περάσει? Εσείς που την περάσατε, τι αντιμετωπίσατε μετά? Οταν θα μπορεί να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα θα είναι καλύτερα ή τελικά θα τρέχουμε περισσότερο?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...