Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΤΗΝΕΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ


Recommended Posts

Για χοντρό ύφασμα δεν ξέρω ονομασίες να σου πω αλλά υπάρχουν πολλά.

Τώρα για το παραθυρό σου αν είναι 2 μέτρα θα πρέπει να βάλεις κουρτινόξυλο μεγαλύτερο, τουλάχιστον κατά 30 έως 50 εκατοστά.

Αν η επιλογή σου είναι λεπτή κουρτίνα τότε είναι

κουρτινόξυλο χ 3 ή για λίγο πιο οικονομικά χ 2,5

Αν το ύφασμα είναι χοντρό χ 2 ή και λίγο λιγότερο.

Να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά λούκια κάνει η κουρτίνα κρεμασμένη τόσο πιο πολύ χαρίζει.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο ελειπε να μην ειναι και πιο φτηνα. αφου δεν πληρώνουν τιποτα! Εχεις δει ποτε σου εκει ετοιμα σαν στα μαγαζια? αυτο θελω να παρω και να φηγω. :roll::roll:

Μ αρεσαν και στην ΙΚΕΑ αλλα δεν εχουν πολλα και τιποτα δεν παει με το σαλονι μου:(

καλημέρα! στη δική μου λαικη παντως πηγα τις ειδα χάλια μου φάνηκαν (δεν είχε και πικοιλία), αλλά η αδερφή μου που είχε πάρει από το κέντρο ήταν πολύ ωραίες. το ικεα δεν το συνιστώ για κουρτίνες. εχω πάρει και λεπτες και χοντρες, χάλια κάθονται (ειδικά οι χοντρες). επίσης τα κουρτινόξυλα που πηρα από το ικεα πριν 5 χρόνια, τώρα τα ξηλώνω και παρηγγειλα καινούρια. έχουν γίνει για πέταμα! έχουν 'κρεμάσει' στη μέση και έχει ξεφλουδιστεί το χρώμα τους! τελικά ότι δίνεις παίρνεις. δεν χρειάζεται να δώσουμε 100 ευρώ το μέτρο, βρήκα σε κανονικό κατάστημα με 19 ευρώ πολύ ωραιες. επίσης τα ρολερ είναι οικονομική λύση

Link to comment
Share on other sites

................... επίσης τα κουρτινόξυλα που πηρα από το ικεα πριν 5 χρόνια, τώρα τα ξηλώνω και παρηγγειλα καινούρια. έχουν γίνει για πέταμα! έχουν 'κρεμάσει' στη μέση και έχει ξεφλουδιστεί το χρώμα τους! ................

Τα κουρτινόξυλα πάνω από 2,5 μέτρα θέλουν μεσαίο στήριγμα να να μην κρεμάνε με τον καιρό.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα στη λαικη οτι πληρώσεις παιρνεις αλλα αν κοβει λιγο το ματακι σου απο ποιοτητα υφασματος, θα κανεις σιγουρα καλες επιλογες, εχει και χαλια υφάσματα εχει ομως και πολυ καλα!

 

Συμφωνω...

Επειδη εργαζομαι, δεν εχω την δυνατοτητα να βγω στη λαϊκη. Την προηγουμενη εβδομαδα, ομως που ειχα αδεια και καταφερα να παω, μου ... επεσε το σαγωνι απο τις κουρτινες που ειδα.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. Επαθα πλακα :shock:.

Σχεδια που κυκλοφορουν στα καταστηματα υπαρχουν και εκει και σε αναλογη ποιοτητα μπορω να πω.

Τις δικες μου τις ακριβοπληρωσα και σκεφτειτε οτι τιης πηρα απο πρατηριο βιομηχανιας κουρτινων, που βρισκεται στην Βι.πε.θ της Σινδου (οι Θεσσαλονικες φιλες, γνωριζουν ενδεχομενως), οπου στην περιοχη αυτη εργαζομαι.

Πολυ ευχαριστως την επομενη φορα που θα χρειαστω αλλαγη, θα προτιμησω την λαϊκη. Δεν την απαξιωνω καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια στο σαλόνι μου έχω καλές κουρτίνες , στο παιδικό όμως πήρα από την λαϊκή .

Νομίζω ότι είναι τέλειες ,τις έχω ερωτευτεί!

Στα μαγαζιά τέτοια δεν έβρισκα

Τις πήρα με το μέτρο [5 ευρώ παρακαλώ!] και μου τις έραψε μια κυρία [πολύ οικονομικά]

Είναι αυτές! Σας αρέσουν?

 

 

scaled.php?tn=0&server=69&filename=2010002j.jpg&xsize=640&ysize=640

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θα πω... Αν είστε στο ενοίκιο κ σκοπεύετε να μετακομίσετε πολλές φορές ή να πάτε σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι, μην παίρνετε ακριβές κουρτίνες. Είχα πληρώσει 2.000 πριν 3 χρόνια και τώρα που μετακόμισα δεν μου κάνει καμιά κουρτίνα και κανένα κουρτινόξυλο σε κανένα παράθυρο... Τώρα έχω να ντύσω 10 πορτοπαράθυρα εξ αρχής...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Praktiker και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.

Της Λαϊκής, εγώ προσωπικά δεν τις συστήνω. Το χύμα έχει και πολλά μικρόβια εκτός της άθλιας ραφής τους.

 

Καλά ψώνια!

ε.

 

μην σου πω οτι απο αυτα τα καταστηματα που γραφεις ...ιδια ποιοτητα εχει και απο ιδια προελευση απλα η διαφορα ειναι στις τιμες πολυ μα πολυ φουσκωμενες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τις έχω πλύνει τόσες φορές και δεν έχουν πάθει τίποτα!

Για τα μικρόβια που λες τις πλένεις πρώτα, όσο για τη ραφή τις παίρνεις με το μέτρο και τις ράβεις στη μοδίστρα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κουρτινόξυλα πάνω από 2,5 μέτρα θέλουν μεσαίο στήριγμα να να μην κρεμάνε με τον καιρό.

συμφωνώ, στο μεγάλο που έχω σε ένα δωμάτιο έχω βάλει μεσαίο στήριγμα. αλλά στην κρεβατοκάμαρα που είναι το πιο 'κρεμασμένο', είναι μια μονή φαρδιά πόρτα μόνο.

Εγώ ένα θα πω... Αν είστε στο ενοίκιο κ σκοπεύετε να μετακομίσετε πολλές φορές ή να πάτε σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι, μην παίρνετε ακριβές κουρτίνες. Είχα πληρώσει 2.000 πριν 3 χρόνια και τώρα που μετακόμισα δεν μου κάνει καμιά κουρτίνα και κανένα κουρτινόξυλο σε κανένα παράθυρο... Τώρα έχω να ντύσω 10 πορτοπαράθυρα εξ αρχής...

έχεις δίκιο, στο ενοίκιο δεν αξίζει να δώσεις πολλά για τέτοια είδη. εκτός κι αν έχεις σκοπό να μείνεις πολλά χρόνια στο ίδιο σπίτι, οπότε θέλεις να είναι ωραίο. δεν μπορείς να μεταποιήσεις κάποιες από τις κουρτίνες?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα !

 

Σκοπεύω να αγοράσω roman για το σαλόνι μου

(ακόμα δεν κατέληξα από που, ψάχνω ότι πιο οικονομικό και ωραίο

θα μπορούσα!)...

Είδα πως έχει και στο praktiker, γνωρίζεται αν πρεπει να προσέξω κάτι (στον μηχανισμο πχ) γιατί δεν έχω ξαναπάρει κ δεν έχω ιδέα!?!

 

Καθε πληροφορία ή ιδέα, δεκτή...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις,αν γινεται με καποιον τρόπο να βαλω 2πλες κουρτινες (μια χοντρο υφασμα και μια ψιλο) σε κουρτινόξυλο απλό;δηλαδη αυτο το ξυλινο με τους κρικους;

Link to comment
Share on other sites

Με μια βέργα δηλαδή? Ο ποιο οικονομικός τρόπος που μου έρχεται είναι να πάρεις εναν σκέτο σιδηρόδρομο να τον βάλεις πίσω απ το κουρτινόξυλο και να βάλεις την εσωτερική και στο ξύλινο να βάλεις την εξωτερική

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μηπως ξερετε κανα μαγαζι με φτηνα υφασματα κοντα στα Σπατα???

θελω να παρω υφασμα για κουρτινες και ριχταρι για τους καναπεδες μου αλλα θα τα κρατησω κανα χρονο μπορει και λιγοτερο και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μηπως ξερετε κανα μαγαζι με φτηνα υφασματα κοντα στα Σπατα???

θελω να παρω υφασμα για κουρτινες και ριχταρι για τους καναπεδες μου αλλα θα τα κρατησω κανα χρονο μπορει και λιγοτερο και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα

 

 

ΡΑΓΚΟΣ στη Λεωφ. Μεσογείων

Δεν ξέρω κάτι στα Σπάτα αλλά το ΙΚΕΑ έχει εξαιρετικά υφάσματα με το μέτρο (μόνο συνθετικά βέβαια, αλλά μια χαρά είναι!)

 

Καλά ψώνια!

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Συγνώμη, η κοπέλα ζητάει οικονομικά υφάσματα και τις προτείνεις τον Ράγκο?

 

 

Ναι, αυτό ακριβώς κάνω. Ο συγκεκριμένος λόγω "κρίσης" ξεπουλάει πολλά από τα υφάσματά του όπως ακριβώς κάνουν όλοι οι "μεγάλοι" υφασματέμποροι, μιας και όλος ο κόσμος πια ψωνίζει από τη λαϊκή με 5 ευρώ το μέτρο :?

 

Τι να πεις... Ένα παζάρι κατέντησε η ζωή μας και μη χειρότερα...

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις,αν γινεται με καποιον τρόπο να βαλω 2πλες κουρτινες (μια χοντρο υφασμα και μια ψιλο) σε κουρτινόξυλο απλό;δηλαδη αυτο το ξυλινο με τους κρικους;

 

Για το κομμάτι που οι ψιλές κουρτίνες θα επικαλύπτονται από τς χοντρές θα βάλεις τους κρίκους εναλλάξ. Στον ένα κρίκο θα κρέμεται η χοντρή κουρτίνα στον άλλο η ψιλή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Μηπως ξερετε που εχει λαϊκη κοντα σε εμενα?

Μενω Λαγονησι... Κατι εχει παρει το αυτι μου για Μαρκοπουλο αλλα δεν ειμαι σιγουρη..

Θελω κι εγω να βαλω κουρτινουλες! Εμεις δεν εχουμε καθολου, ειμαστε "γυμνοσπιτο"..

Επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι αλλο περα απο το κουρτινοξυλο στο οποιο να μπορω να κρεμασω κουρτινα... Ρωταω γιατι ειμαι στο ενοικιο και σε λιγο καιρο θα φυγουμε μονιμα για επαρχεια και δεν θελω να ξοδεψω πολλα σε κουρτινοξυλα..

Καμμια ιδεα?

Ευχαριστω! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Praktiker και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.

Της Λαϊκής, εγώ προσωπικά δεν τις συστήνω. Το χύμα έχει και πολλά μικρόβια εκτός της άθλιας ραφής τους.

 

Καλά ψώνια!

ε.

 

Αχ efalcom, θα σου γράψω μια εμπειρία προσωπική για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα ποιότητα (΄και διαφορές μεταξύ λαικής και λοιπών επώνυμων - δήθεν καταστημάτων)

 

Το 2001 ή το 2002 (δεν θυμάμαι ακριβώς ίσως λίγο πιο παλιά) έφτιαξα κάτι καταπληκτικές κουρτίνες στο ΚΑ (της Βιοκαρπέτ). Προορίζονταν για το σαλόνι μου και δεν πολυέδωσα σημασία που τις χρυσοπλήρωσα.

Εκείνη την εποχή ξεκίνησε η συνεργασία μου με μια πολύ γνωστή πολυεθνική εταιρεία εισαγωγής φρούτων. Με την οικονομική διευθύντρια αναπτύξαμε και φιλική σχέση η οποία κρατάει ως σήμερα.

 

ΤΕΣΠΑ μια μέρα με κάλεσε σπίτι της για φαγητό. Το σπίτι ήταν υπέροχο, σε μια από τις πιο ακριβές περιοχές των ν.προαστίων, με θέα στη θάλασσα και καταπληκτική επίπλωση φερμένη κυρίως από Αγγλία (λόγω καταγωγής της) (τα αναφέρω όλα αυτά για να ξεκαθαρίσω ότι η γυναίκα διέθετε οικονομική άνεση εκτός από καταναλωτική συνείδηση).

Φέυ!! Στο σαλόνι της είχε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ κουρτίνες με αυτές που είχα πάρει εγώ από το ΚΑ. Γυρνάω λοιπόν και της λέω:

-Από το ΚΑ τις πήρες;

Η απάντηση:

-ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (τότε λειτουργούσε μια λαική ποντίων στη βουλιαγμένης)

Κόκαλο εγώ:

-Πόσα πλήρωσες;;;

Και μου είπε μια τιμή η οποία δεν είχε καμιά σχέση με αυτή του ΚΑ. (βασικά αυτή είχε πληρώσει κάτω από το 1/10 από αυτά που πλήρωσα εγώ. Και με υπηρεσία ραφής)

 

Ένιωσα βλάκας. Ηλίθια. Άχρηστη. Κορόιδο. Και δίνω οικονομικές συμβουλές, τρομάρα μου.

 

Για τα μικρόβια που λες, δεν μπορώ να πω ότι στα καλά ή επώνυμα μαγαζιά τα φυλάνε σε συνθήκες αποστείρωσης. Και γενικά όλοι προσέχουν που τα φυλάσουν για να μη λερωθούν και για να μην καταστραφούν από έντομα ή τρωκτικά.

Κατά τα άλλα, ούτως ή άλλως ότι μπαίνει στο σπίτι θα πρέπει να πλένεται...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το ανέφερα...

 

Βρε κορίτσια, έχετε καμιά ιδέα για το που πήγαν οι πόντιοι που κάνανε εμπόριο στη Βουλιαγμένης κάθε Σάββατο;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!

 

Ποια είναι αυτή η πηγή;;;; Πλήζ.... Πες μας....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...