Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαίωμα στην επιλογή φύλου... Η άποψή σας!


ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ  

702

  1. 1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ



Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι, εγω δεν συμφωνω. Θα ηταν ρατσισμος απεναντι και στα δυο φυλα και παρεμβαση στη δουλεια της φυσης. Τι θα γινοταν αν ολοι επελεγαν ενα φυλο εις βαρος του αλλου;

 

Συμφώνω με την προλαλήσασα

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο δεν με ενδιέφερε γι αυτό και στα δυο παιδιά μου φρόντισα επιμελλώς να μην μάθω τίποτα μέχρι να γεννηθούν.

Εχοντας 2 αγόρια πλέον αν πήγαινα για τρίτο θα διάλεγα κορίτσι και θα ήθελα να έχω την ευχέρεια να το διαλέξω.

Ο λόγος απλός.

Στα 5 αυτιστικά παιδιά τα 4 είναι αγόρια , συντρηπτική η "υπεροχή" των αγοριών σε αυτόν τον τομέα. Δεν θα ήθελα λοιπόν να μου ξανα τύχη :wink:

 

Όμως ψηφίζω κατά διότι κάτι τέτοιο θα διαταράξει τις ισσοροπίες ανεπανόρθωτα!!!!!!

 

ΑΥΤΑ!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι κατά.

Ας αφήσουμε στην φύση την επιλογή αυτή! Ολα τα άλλα τά χουμε υπο έλεγχο! Δεν έχουμε αφήσει και τπτ πια! Θέλουμε να το παίζουμε θεοί.

 

Δυστυχώς όμως πιστεύω οτι στο εγγύς μέλλον τα νέα ζευγάρια θα είναι σε θέση (και θα το επιθυμούν κι όλας) να επιλέγουν το φύλο και άλλα χαρακτηριστικά του παιδιού τους, πχ χρώμα ματιων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Κίνα και στην Ινδία που εφαρμόζουν αυτές τις πρακτικές έχουν ένα τεράστιο πλεόνασμα εκατομμυρίων ανδρών, που φαντάζομαι ότι πολύ ευχαρίστως θα έδιναν πια προίκα για να βρουν γυναίκα. Δεν μπορείς να παίζεις με τις επιλογές της φύσης ατιμώρητα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θελω πρωτα ενα γερο παιδι οπως ολες μας και σιγουρα αν και το δευτερο ειναι αγορακι θα το λατρεβω οπως και το πρωτο μου.θα μου αρεσε ομως να κανω ενα κοριτσακι για να καταλαβω την μητροτητα και απο τα δυο φυλλα.ομως ποτε δεν θα εκανα παρεμβαση στη φυση για την επιλογη.ολα τα παιδια ειναι ευλογια θεου.τι να πουν κι εκεινες που θελουν παιδια και δεν μπορουν να κανουν??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν θέλεις παιδί, θέλεις παιδί. Δεν θέλεις αγόρι ή κορίτσι.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καν η ιδέα να έχεις δύο ή τρια παιδιά του ίδιου φύλου και να συνεχίζεις για επόμενο μονο και μονο για να αποκτήσεις ένα διαφορετικού φύλου.

 

Όσο για τις επιλογές φύλου, μόνο σαν αρρωστημένες καταστάσεις μπορώ να τις δω. Είναι απαράδεκτο να επιζούν στις μέρες μας τέτοιες συνήθειες, ειδικά όταν πλέον έχουν καταργηθεί οι λόγοι που κάποτε τις δημιουργησαν (αγόρια-εργατικά χερια, κορίτσια-προίκα)

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια! Τα παιδιά είναι ευλογία όταν τα δίνει ο Θεός. Γερά και σιδερένια πρέπει να ευχόμαστε μόνο να είναι. Το φύλλο είναι το τελευταίο που με ενδιέφερε , όπως και αν καταφέρουμε να κάνουμε και 2ο πάλι δεν θα με ενδιαφέρει.

Αμάν πια με αυτήν την τεχνολογία!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα εντελώς κατά. Και οι παλιές αντιλλήψεις για γιους και κόρες παρά είναι παλιές για να υπάρχουν σε οποιονδήποτε πολιτισμό. Απλά πρέπει να πάμε μπροστά.

 

Αν όμως υπάρχει αποδεδειγμένα γεννετικό πρόβλημα που έχει σχέση με το φύλο του παιδιού, τότε ναι, είναι λογικό ο γονιός να θέλει ένα υγιές παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτούμε πόσοι άνθρωποι υποφέρουν με ασθένειες που έχουν τα παιδιά τους,είτε εκ γέννησης,είτε αργότερα,είναι παράλογο και αχάριστο να συζητάμε για το φύλο.Μόνο υγεία,τίποτ'άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

υγεια !υγεια !υγεια! ολα τα υπολοιπα ειναι περιτα!δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ακουν καθε μερα τ'αυτακια μου στο φαρμακειο που δουλευω.και μετα απο δυο παιδακια που εχασα..οταν εμαθα οι ειμαι παλι εγκυος το τελευταιο που μας ενδιεφερε ηταν το φυλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλές μου διαδικτυακές φιλενάδες καλημέρα σας!!

 

Από το 2004 έχει απαγορευθεί στην Αυστραλία η επιλογή φύλου μέσω εξωσωματικής. Από τότε χιλιάδες αυστραλιανά ζευγάρια καταφεύγουν στην Ταϊλάνδη, στο τελευταίο στάδιο της εξωσωματικής, ώστε να επιλέξουν το φύλο που επιθυμούν έναντι αδράς αμοιβής. θέμα?

 

 

Τι άλλο θα ακούσουμε! Μπαίνουν στην διαδικασία της εξωσωματικής για να επιλέξουν φύλο? Έχουμε ξεφύγει τελείως......

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

με τιποτα δεν θα διαλεγα το φυλο του μωρου μου.

 

εξαλλου το μωρο μου ειναι μια δημιουργια δικη μου και του αντρα μου.

 

αυτο που ευχομουν στην εγκυμοσυνη και ευχομαι και τωρα ειναι να ειναι γερο και τυχερο.

 

εξαλλου ειναι ο παιδι μου!!!!!!!!!!!!

 

δεν φτανει που ο Θεος μου χαρισε ενα παιδι θα εχω και αποψη ελεος......

 

αλλο επιθυμια και αλλο επιλογη φυλου.τι ειναι μπλουζα...;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα εμείς το είχαμε παραγγείλει κορίτισι με ασπρο δέρμα καστανόξανθα μαλλιά και γαλάζια μάτια καί ήρθε ακριβώς :PΟπότε γιατι να επέμβει ο γιατρός αφου επενέβει ο Θεός:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μάθαμε ότι είναι κορίτσι "κατά λάθος". Στο δεύτερο θα είμαι κατηγορηματική και δεν θα θέλω να μάθω, πόσο μάλλον να επιλέξω (να είμαστε καλά να κάνουμε και δεύτερο και τρίτο...). Θα χαρώ πολύ την ώρα του τοκετού να μάθω και το φύλο, θα είναι συναρπαστικό νομίζω!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν χώρες στις οποίες δυστυχώς η εξέλιξη των ιδεών και η ενημέρωση είναι κάτι απαγορευμένο γι'αυτούς. Με τα σημερινά δεδομένα της χώρας ψηφίζω καθετα οχι γιατί όπως προαναφέρανε πολλοί πριν απο 'μένα είτε γιατί υπάρχουν πολλά περισσότερα ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν και αυτό ακούγεται κάπως εγωϊστικό αφενός και αφετέρου γιατί δεν μπορεί σε όλα να παρεμβαίνει ο άνθρωπος, έχει και η φύση το λόγο της.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

Μίσο λεπτό βρε παιδιά...

είναι αυτονόητο ότι πάνω απ'ολα υγεία, το θεωρώ πολύ περιττό να το αναφέρουμε καν...

εγώ προσωπικά αν ήταν κάτι "απλό" όπως ένας υπέρηχος ας πούμε και ένα "προτέρημα" της εξέλιξης της τεχνολογίας, ναι θα επέλεγα να κάνω ακόμη 2 αγοράκια.

και πάλι λέω αν...

Στο άλλο θέμα που υπήρχε παλιότερα "κόλπο για κοριτσάκι" γιατί δεν υπήρξε όλη αυτή η αντίδραση..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ και θα σας εξηγήσω γιατί.

Έχω έναν γιο ο οποίος έχει νοητική υστέρηση.

Έξι χρόνια τώρα του κάνουμε εξετάσεις και δεν του έχουν βρει τίποτα.

Από την στιγμή που το παιδί βιολογικά δεν έχει κάτι άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίμε εμείς. Πήγαμε και κάναμε όλοι γενετικές εξετάσεις και ο γενετιστής μου έδωσε ένα ποσοστό 10% αν είναι και το επόμενο παιδί μου αγόρι να έχει το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτούμε πόσοι άνθρωποι υποφέρουν με ασθένειες που έχουν τα παιδιά τους,είτε εκ γέννησης,είτε αργότερα,είναι παράλογο και αχάριστο να συζητάμε για το φύλο.Μόνο υγεία,τίποτ'άλλο.

 

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το επέλεγα αλλά και δεν θέλω κανείς να έχει το δικαίωμα να το κάνει... Για μένα κάποιος που θα το έκανε θα ήταν πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μου, και αυτό είναι κάτι που το λέω ΠΟΛΥ δύσκολα!

Η ματαιοδοξία του ανθρώπου δεν έχει όρια!!!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο πρωτο δεν με ενοιαζε αλλα το δευτερο το ηθελα συγγεκριμενου φυλου για να βγαλω ενα συγκεκριμενο ονομα. Δεν θα διαλεγα ομως παραμονο αν υπηρχε συγκεριμενος λογος υγειας.

Απο φιλους Ινδους που εχουμε ξερω οτι στην Ινδια απαγορευται να μαθουν το φυλο του παιδιου τους πριν την γεννα.

Απο την αλλη ας θυμηθουμε λιγο την Φοννισα του Παπαδιαμαντη και διαφορα αρθρα που διαβαζουμε κατα καιρους για θανατωσεις βρεφων "λαθος" φυλου. Μηπως θα ηταν καλυτερα σε τετοιες περιπτωσεις να γινοταν επιλογη πριν την εμβρυομεταφορα (οχι οτι θα ειχαν λεφτα για εξωσωματικοη οι ανθρωποι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...