Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Μεσσηνία..!!


souzy

Recommended Posts

Εμείς πήγαμε το περασμένο καλοκαίρι στη Φοινικούντα και περάσαμε καταπληκτικά. Δεν είχαμε κλείσει κάποιο δωμάτιο, αλλά βρήκαμε εκεί. Δεν ήταν δωμάτια πολυτελείας, αλλά ήταν πολύ καθαρά και πάνω στη θάλασσα. Γνωριστήκαμε και με την κυρία που τα είχε, η οποία είχε πολύ πλάκα, και περάσαμε πάρα πολύ όμορφα. Αν θέλετε να τα δείτε αυτό είναι το site και λέγονται ενοικιαζόμενα δωμάτια Άννα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας κορίτσια!!

Σκέφτομαι να πάμε φέτος για μία εβδομάδα με την μικρή μου που είναι 3 χρονών,στην Δυτική Μεσσηνία κοντά στην Πύλο,Γιάλοβα παραλία Βοιδοκοιλιά κτλ

Μήπως έχει κάποια να μου προτείνει κάποιο κατάλυμα σε αυτές τις περιοχές και πού είναι καλύτερα να μείνεις τελικά?..να μπορείς να γυρίσεις εκεί γύρω χωρίς να ταλαιπωρείσαι όλη την ημέρα στο αυτοκίνητο..

Έχω ακούσει και για Στούπα,Φοινικούντα απο την απέναντι μεριά είναι καλύτερα?..

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια!!

Σκέφτομαι να πάμε φέτος για μία εβδομάδα με την μικρή μου που είναι 3 χρονών,στην Δυτική Μεσσηνία κοντά στην Πύλο,Γιάλοβα παραλία Βοιδοκοιλιά κτλ

Μήπως έχει κάποια να μου προτείνει κάποιο κατάλυμα σε αυτές τις περιοχές και πού είναι καλύτερα να μείνεις τελικά?..να μπορείς να γυρίσεις εκεί γύρω χωρίς να ταλαιπωρείσαι όλη την ημέρα στο αυτοκίνητο..

Έχω ακούσει και για Στούπα,Φοινικούντα απο την απέναντι μεριά είναι καλύτερα?..

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!:P

 

 

 

Πολύ ωραία και τα δύο..η Στούπα έιναι πιο τουριστική, έχει και πολλούς ξένους, θυμίζει λίγο Κρήτη είναι στη μεσσηνιακή Μάνη..έχει παραλία μπροστά,απλά η πιο ωραια θάλασσα θέλει αμάξι

Η Φοινικούντα δυτικά, πανέμορφο ψαροχώρι, καθαρή θάλασσα με άμμο, φτηνο και καλό φαγητό..πολύ ωραία για οικογενειακές διακοπές..

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ αυτό θα σου έλεγα.

Η Στούπα είναι ανατολικά (μετά την Καρδαμύλη). Η Φοινικούντα είναι στη Δυτική Μεσσηνία που ψάχνεις. Είναι πολύ όμορφα όλα αυτά τα μέρη που ανέφερες (Πύλος-Μεθώνη-Φοινικούντα-Κορώνη). Πάρτο απόφαση όμως ότι θα χρειαστείς το αμάξι να κάνεις καμιά βόλτα γιατί αξίζει και αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί, ε μετά δεν είναι και τίποτα το μισάωρο, έτσι δεν είναι; ;)

Συγκεκριμένο κατάλυμα δεν έχω να σου προτείνω δυστυχώς.

Καλά να περάσετε!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ αυτό θα σου έλεγα.

Η Στούπα είναι ανατολικά (μετά την Καρδαμύλη). Η Φοινικούντα είναι στη Δυτική Μεσσηνία που ψάχνεις. Είναι πολύ όμορφα όλα αυτά τα μέρη που ανέφερες (Πύλος-Μεθώνη-Φοινικούντα-Κορώνη). Πάρτο απόφαση όμως ότι θα χρειαστείς το αμάξι να κάνεις καμιά βόλτα γιατί αξίζει και αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί, ε μετά δεν είναι και τίποτα το μισάωρο, έτσι δεν είναι; ;)

Συγκεκριμένο κατάλυμα δεν έχω να σου προτείνω δυστυχώς.

Καλά να περάσετε!

Θεωρείτε ότι είναι πιό όμορφα απο την περιοχή της Φοινικούντας ή από την μερία της Πύλου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Πύλος είναι κούκλα αλλά θέλει αμάξι για παραλίες..η Φοινικούντα έχει τη θάλασσα μπροστά..έτσι κι αλλιώς όλα αυτά είναι σε αποσταση μισάωρου..αξίζει δλδ τον κόπο η απογευματινή βόλτα. αν πας πύλο να φάτε γαλακτομπούρεκο στον Πλάτανο..στη Γιάλοβα για φαγητό στην Ελιά...στη Φοινικούντα όλα τα παραλιακά έχουν ψητές σαρδέλες και τέτοια , είναι πανέμορφα..

Link to comment
Share on other sites

Η Πύλος είναι κούκλα αλλά θέλει αμάξι για παραλίες..η Φοινικούντα έχει τη θάλασσα μπροστά..έτσι κι αλλιώς όλα αυτά είναι σε αποσταση μισάωρου..αξίζει δλδ τον κόπο η απογευματινή βόλτα. αν πας πύλο να φάτε γαλακτομπούρεκο στον Πλάτανο..στη Γιάλοβα για φαγητό στην Ελιά...στη Φοινικούντα όλα τα παραλιακά έχουν ψητές σαρδέλες και τέτοια , είναι πανέμορφα..

Mήπως μπορέις να μου προτέινεις κάποιο κατάλυμα δίπλα στην θάλασσα στης φοινικούντας?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει να ξημεροβραδιάζεστε στην παραλία, δηλ να πηγαίνετε το πρωι, να κάθεστε όλη μέρα και μετά φαί, ύπνος τα παιδιά και άραγμα με τον άντρα σου στο μπαλκόνι (ή οικογενειακές βόλτες) τότε τσέκαρε το 12 gods στην Πύλο

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει να ξημεροβραδιάζεστε στην παραλία, δηλ να πηγαίνετε το πρωι, να κάθεστε όλη μέρα και μετά φαί, ύπνος τα παιδιά και άραγμα με τον άντρα σου στο μπαλκόνι (ή οικογενειακές βόλτες) τότε τσέκαρε το 12 gods στην Πύλο

 

Μπήκα στο σάιτ και φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά δεν κατάλαβα 2 πράγματα.

Είναι κοντά στην παραλία ή θέλεις αυτοκίνητο? Επίσης, η πισίνα έχει και παιδικό κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα έχει πάει κανείς σε αυτο το ξενοδοχείο???? μου φαινεται συμπαθητικο και σκεφτομαστε να κλεισουμε.

 

Αχ μακαρι να εχει πάει κάποιος να μου μεταφερει την εμπειρια του.

 

Θα περιμένω

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ξερω αλλα μου φαινεται πολυ ωραιο!!

Σημερα αρχισα να ψαχνω κι εγω για τετοιες προσφορες και δεν εβρισκα τιποτα! Και εμεις καπου προς τα εκει λεμε για να παμε με αυτοκινητο και να γλιτωσουμε τα ακτοπλοικα. Αν μαθεις λεπτομερειες πες και σε εμας :) :)

(ξερεις που μπορω να βρω τετοια παρομοια πακετα προσφορων??)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο Μεσσηνια αλλα δεν εχω παει ποτε σε αυτο το ξενοδοχειο. Η Βελικα,δεν εχει κατι ενδιαφερον να δεις.Εξαρταται βεβαια και τι ειδους διακοπες θες να κανεις.Αν θες να αραξεις στο ξενοδοχειο και να χαλαρωσεις,go for it!Αν θες να δεις και κατι παραπανω ξεχνα το.Δεν εχει κατι το ιδαιτερο η Βελικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αλλα μου φαινεται πολυ ωραιο!!

Σημερα αρχισα να ψαχνω κι εγω για τετοιες προσφορες και δεν εβρισκα τιποτα! Και εμεις καπου προς τα εκει λεμε για να παμε με αυτοκινητο και να γλιτωσουμε τα ακτοπλοικα. Αν μαθεις λεπτομερειες πες και σε εμας :) :)

(ξερεις που μπορω να βρω τετοια παρομοια πακετα προσφορων??)

 

 

Θα σου προτεινα καλυτερα να πας Φοινικουντα,Πυλο,Στουπα,Καρδαμυλη.

 

Γιατι δεν ψαχνεις στο σαιτ που διαφημιζει και η τηλεοραση για τις καλυτερες τιμες ξενοδοχειων.Το σαιτ λεγεται trivago - καπως ετσι!

 

Καλες Διακοπες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα καλυτερα να πας Φοινικουντα,Πυλο,Στουπα,Καρδαμυλη.

 

Γιατι δεν ψαχνεις στο σαιτ που διαφημιζει και η τηλεοραση για τις καλυτερες τιμες ξενοδοχειων.Το σαιτ λεγεται trivago - καπως ετσι!

 

Καλες Διακοπες!!!!

 

Φοινικούντα και Στούπα ε΄ναι πάνω στη θάλασσα,με παραλία εννοώ..για Πύλο ή Καρδαμύλη θες αμάξι για μπάνιο.΄λα αυτά τα μέρη υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη βρε κορίτσια αλλά όταν ειχα παει εγώ πύλο ήταν τίγκα στα κουνούπια, και όταν λεμε τίγκα... πήγαινες ας πούμε σε μια ταβερνα και το σερβιτόρος σου έφερνε τον καταλογο και σπρευ εντομοαπωθητικό...

δεν ξερω αν ειναι ακομα ετσι, αλλά σίγουρα δεν ειναι από τα μερη που θα πρότεινα, γι αυτόν τον λόγο :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψάχνουμε κάτι κοντά -ή πάνω ή ΜΕΣΑ μη σας πω- σε παραλία, κατάλληλο για το κοριτσάκι μας που ειναι 22 μηνών, και για μενα που θα ειμαι στον τεταρτο μηνα εγκυμοσύνης... Ψαχνω στο internet αλλά έχω πελαγώσει, θα ήθελα προτάσεις από ανθρώπους που έχουν προσωπική εμπειρία! Θα ήθελα προτάσεις και για μέρη και για συγκεκριμένα ξενοδοχεία-δωμάτια...

bunbunsdr20100811_-8_My+child+is.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλας με Καλαματιανη τωρα!!!!!!!!!!!!

 

Λοιπον ενα πολυ ησυχο και οικογενειακο μερος ειναι η Φοινικουντα.Η κουμπαρα μου προπερσυ με διδυμα (1,5 ετων) και μια κορη 5,5 ετων,βρηκαν δωματιο με κουζινα με 40 ευρω χρεωση,διπλα ακριβως απο την θαλασσα.Δεν κουβαλησε τιποτα.Με το που εβγαιναν απο το σπιτι,κατευθειαν στην θαλασσα και τσουκ μετα παλι σπιτακι.

Το ασχημο ειναι οτι δεν θυμαται το ονομα του κυριου που ειχε το δωματιο,ουτε εχει τηλ.Θελει να παει και φετος η κυρα,αλλα την βλεπω να καθεται κεντρο να μου κανει και παρεα..Χα χα χα...

 

Οι τιμες ειδικα φετος,εχουν πεσει παρα πολυ.

 

Προχτες ειχα παει για μπανακι στην Στουπα και πιασαμε κουβεντουλα με μια κοπελα με 3 παιδακια απο Πατρα.Μας ειπε οτι ζητουσαν για ενα δικλινο 50 ευρω αλλα με παζαρια το κατεβασαν στα 35!!

 

Αλλος ομορφος προορισμος ειναι η Μικρη Μαντινεια.Ειναι πολυ ομορφο μερος.Θαλασσα ακριβως στα ποδια σου και καλο φαγητο!Μολις 30 λεπτα απο την Καλαματα.

 

Επισης,Στουπα και Καρδαμυλλι θα σε βολεψουν μια χαρα.

 

Μεθωνη και Κορωνη,επισης το ιδιο.!!

 

Και η Καλαματα ειναι ομορφη πολη για διακοπες.Δεν θα σου προτεινα ξενοδοχεια,ειναι πανακριβα..Εξαρταται βεβαια και τι ποσο θες να διαθεσεις.Δυο καλα ξενοδοχειο ειναι το ελιτ και το φιλοξενεια.Πολυ ομορφα,διπλα στην θαλασσα με κεντρα δραστηριοτητων και καθαρα!!

 

Αμ,,,,α,ναι..Μπορεις επισης να πας Πυλο.Βοιδοκοιλια.Πολυ ομρφο μερος...αλλα εχει πολυ τουρισμο,ιδαιτερα απο την στιγμη που χτιστηκε το Κοστα Ναβαρινο!

 

Ρωτα τι αλλο θες......Ξεχναω και εγω η δολια!!

 

Η Μεσσηνια.....φυσαει παιδακι μου,τι να λεμε τωρα!!!Χι χι χι!!

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχειο...Μακρια απο το Ταμπακης...Ειναι "πονηρο" ξενοδοχειο και πολλοι την εχουν πατησει....Χι χι χι!!

 

Ενα αλλο καλο ξενοδοχειο ειναι το Φωτεινη.Νομιζω σχετικα φθηνο.!!

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχειο Ελιτ

http://www.elite.com.gr/gr/index.html

 

Ξενοδοχειο Φιλοξενεια

http://www.booking.com/hotel/gr/filoxenia.el.html

 

Ξενοδοχειο Φωτεινη(λιγο πιο πανω απο το Φιλοξενεια)

http://www.hotel-fotini.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επειδη θα παμε μεθαυριο διακοπες με μικρη 21 μηνων και ειμαι μεταξυ φοινικουντας και μαραθουπολης,βοιδοκοιλιας τι προτεινεις?για βοιδοκοιλια απο εκει μου ειπαν και για το agrikies.gr αλλα δε ξερω αν ειναι ακριβο

η φοινικουντα που ειχε παει η κουμπαρα?δε θυμαται ονομα?

τι εχει εκει?ταβερνες?ξερεις?τραπεζα εχει?η θα εχω χρηματα μαζι?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα

διακοπες φετος πηγαμε 11 μερες στην Μεσσηνια

ευχαριστω τα κοριτσια που με βοηθησαν

ιδιαιτερα την cooker που μου εδωσε τοσες πληροφοριες και ιδεες

ετσι μειναμε κοντα στην Καλαματα,στη Μικρη Μαντινεια οπως μας ειπε ωστε να πηγαινουμε σε διαφορα μερη και συχρονως να ειμαστε κοντα Καλαματα για οτιδηποτε χρειαζομασταν

Μειναμε στο lida apartments,δυαρι,στο ενα ειχαμε το παρκοκρεβατο της μικρης και στο αλλο κοιμομασταν εμεις

http://www.lida-apartments.gr/index11.htm

πλεονεκτημα:απεναντι η θαλασσα,μεναμε στο τουριστικο,ενα ωραιο cafe

μειονεκτημα:καθαριζετε μονοι σας μας ειπε η ιδιοκτητρια και καθε 4 μερες αλλαζουμε πετσετες

ε σας πληροφορω οτι δε μας αλλαξε 10 μερες!

ευτυχως ειχα μαζι μου της μικρης

ελεος

επρεπε να μου το πειτε,ειπε,τι ξεχασα με τοσα δωματια

τιμη:50ευρω,στην αρχη ειπε 60,μετα 55 και τελος 50

η διπλανη ακριβως που δεν ειχε δωματια για ενοικιαση τα ειχε 40 ευρω

η θαλασσα πολυ ζεστη,τελεια

μειονεκτημα:δεν ηταν βοτσαλο αυτο που ελεγαν αλλα πετρες και η μικρη συνεχεια παραπατουσε ή δυσκολευοταν να περπατουσε σε σχεση με θαλασσα με αμμο

πηγαμε μια μερα Στουπα,Καρδαμυλη,σκαρτο μια ωρα

ειπανε οτι ειχε πολλες στροφες,δε μου φανηκαν πολυ αποτομες,εχουμε συνηθισει απο Καλαβρυτα

καναμε μπανιο Στουπα,πολυ ωραια,δροσερη,οχι παγωμενη και φαγαμε στα 5 αδερφια,ειχε ποικιλια φαγητων

στη διπλανη παραλια Καλογριας απλα περασαμε,δεν καναμε μπανιο

Και Καρδαμυλη ωραια αλλα Στουπα μου αρεσε πιο πολυ

πηγαμε μια μερα Μεσσηνη και αρχαια Μεσσηνη 10 λεπτα απο Μαντινεια,αξιζει η αρχαια Μεσσηνη να μη ξεχναμε τον πολιτισμο μας

η Μεσσηνη δεν ειχε κατι το ιδιαιτερο

πηγαμε μια μερα Γιαλοβα,Βοιδοκοιλια(ωραια,πρωτοτυπη παραλια αλλα χωρις ομπρελες,δεν καναμε μπανιο)

περασαμε και απο το συγκροτημα costa navarino αλλα δε μας αφησαν ναμπουμε γιατι ειχε 100%πληροτητα και δεν επιτρεποταν για ενα μηνα

συνεχισαμε για Πυλο

καθισαμε για καφε

μας αρεσε αρκετα καιοι ξυλοφουρνοι τους πολυ

πηγαμε Φοινικουντα,10 λεπτα απο Πυλο καναμε,πολυ ωραια θαλασσα με αμμο

δεν καθισαμε γιατι κοιμοταν η μικρη

συνεχισαμε για Κορωνη,επισης κοιμοταν,απλα την ειδαμε,πανεμορφη

περασαμε απο Πεταλιδι και φτασαμε Καλαματα

απο Κορωνη μεχρι Καλαματα το καναμε 1 ωρα

και απο Καλαματα Πυλο αλλη μια ωρα

δηλαδη καναμε ενα κυκλο

θελαμε να παμε και στο Πολυλιμνιο στους καταρρακτες αλλα δεν ειχαμε

αθλητικα παπουτσια

Καλαματα πηγαμε καποια βραδια

εχουν τελειο παιδοτοπο,πολυ οργανωμενο

και βολτα στο Φαρο,ειχε πολυ κοσμο,ηταν τελεια

φαγητο μεσημερια μετα το πρωινο μπανιο τις περισσοτερες φορες πηγαιναμε στην Καλαματα,στο Χουλιαρα και παιρναμε πακετο,πολυ καλο φαγητο

φαγαμε και στο Εσπερια μια μερα,πολυ καλη ποικιλια και φτηνη

στη Μαντινεια τρωγαμε στη Στροφυλια ή στα Κιουπια που μαγειρευε και για τη μικρη

εξαιρετικο φαγητο

Καλαματα πηγαμε και στο Μοναστηρι του προφητη Ιωηλ,εξαιρετικες τοιχογραφιες

επισης μου αρεσε που ειχαν καθε βραδυ 2 μαγαζια ζωντανη μουσικη με εντεχνα το ενα και ξενα το αλλο

επισης μολις πατουσες ποδι στο δρομο σταματουσαν να περασεις

στη Συρο το ξαναειδα αυτο

και παντου ευγενικοι ολοι,οπου και αν πηγαμε

Μετα τη Μικρη Μαντινεια πηγαμε και Σαντοβα για μπανιο μια μερα αλλα πολυ βαβουρα,ολα τα πιτσιρικια,νεολαια και beach party

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...