Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

κι εμένα η μικρή 1 ώρα πρίν τη φρουτόκρεμα το τρώει. μην αγχώνεσαι με το ωράριο. και δεν είναι ανάγκη κάθε μέρα να τρώει αυγό. αν δεν θές να το δώσεις το πρωί, μπορείς να το κάνεις ομελέτα και να το φάει το μεσημέρι. πόσο είναι το παιδάκι σου?

 

Ο μικρός είναι 14 μηνών (κλεισμένα), αυγό του δίνω μέρα παρά μέρα

pj9gp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ το αυγό του το δίνω περίπου δύο ώρες μετά το πρωινό γάλα και μισή ώρα πριν τη φρουτόκρεμα. Όταν το αρχίσαμε, επειδή ήταν σφιχτό και μόνο ο κρόκος, δεν το έτρωγε οπότε το άλεθα στην κρεατόσουπα. Τώρα που χρόνισε, δοκίμασα να το δώσω μελάτο με ελάχιστο αλατάκι και το τσάκισε. Όταν τελειώνει το αυγό κλαίει, θέλει κι άλλο:shock:. Πάντως, για το μελάτο αυγό επειδή οι απόψεις διίστανται, φροντίζω να μην είναι ημέρας και αγνώστου προελέυσεως. Παίρνω συγκεκριμένη μάρκα αυγά - δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω - και τα αφήνω 1 μέρα στο ψυγείο πριν δώσω.

Εμείς ευτυχώς έχουμε δικά μας αβγά από την πεθερά μου. βράζω το νερό και τα ρίχνω για 3 λεπτά ακριβώς. Βγαίνει μελάτο και το λατρεύουν...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευτυχώς έχουμε δικά μας αβγά από την πεθερά μου. βράζω το νερό και τα ρίχνω για 3 λεπτά ακριβώς. Βγαίνει μελάτο και το λατρεύουν...

 

ΤΥΧΕΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ:-P:-P:-P:-P

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!εχω την εξης απορια.ο γιος μου τρωει κροκο κανονικα και θελω να του δωσω και το ασπραδι.ομως εχει μονο 2 δοντακια κατω,τιποτα αλλο!πώς να του το δωσω; με τον κροκο δεν εχω προβλημα γιατι το φτιαχνω μελατο.το ασπραδι ομως;;;;;;να το λιωσω;να το ανακατεψω με κατι αλλο στο μπλεντερ;τι λετε;καμια ιδεα;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ιωάννα. Κατ' αρχήν είσαι σίγουρη ότι μπορείς να δώσεις το ασπράδι? Εμάς η παιδίατρος μας το έβαλε στο διαιτολόγιο μετά το χρόνο. Αν έχεις τσεκάρει με παιδίατρο, τότε ΟΚ. Εγώ του το φτιάχνω μελάτο και ανακατεύω καλά. Το ασπράδι είναι σε μικρά κομματάκια, αλλά μην ανησυχείς, θα το μασήσει με τα ούλα...Βάλε και ψίχα από ψωμάκι μέσα αν θες (σε τρίμματα βέβαια, όχι μεγάλα κομμάτια) και να δεις που θα το τσακίσει:D

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

οι μικρες μου ξεκινησαν κροκο στους 10,5 μηνες και μολις εκλεισαν τους 11 ασπραδι. μερα παρα μερα τους δινω αβγο και αμεσως μετα την φρουτοκρεμα. με το ασπραδι ομως εχω απορια. ο γιατρος μας ειπε να το βραζουμε 4' αφου αρχισει ο βρασμος. ο κροκος ειναι καπως μελατος αλλα το ασπραδι ειναι σφιχτο κ πνιγονται. τι να κανω? να αφηνω το νερο να βρασει κ να βαζω μετα το αβγο για 4' , να το βραζω λιγοτερο ή να το διαλυω καπως?

τα αβγα μας ειναι φρεσκα κ χωριατικα και νομιζα οτι αυτο ηταν κ το καλυτερο. τωρα διαβαζω οτι αυτα ειναι πιο επιφοβα για σαλμονελα :shock:

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ξεκινησουμε σε 2 βδομαδες τον κροκο. Ο γιατρός μας να τον βαζουμε μες'στη φρουτόκρεμα, εμένα όμως μου φαίνεται αηδιαστικος ο συνδιασμός. Παει πιο πολυ να το βάζω μες'στα λαχανικά, θα έχει και πιο ωραία γεύση η σουπίτσα/πουρες, εσείς τι λέτε; Πώς τον δίνετε τον κρόκο στα μωρα σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Θα ξεκινησουμε σε 2 βδομαδες τον κροκο. Ο γιατρός μας να τον βαζουμε μες'στη φρουτόκρεμα, εμένα όμως μου φαίνεται αηδιαστικος ο συνδιασμός. Παει πιο πολυ να το βάζω μες'στα λαχανικά, θα έχει και πιο ωραία γεύση η σουπίτσα/πουρες, εσείς τι λέτε; Πώς τον δίνετε τον κρόκο στα μωρα σας;

 

Το έδωσα πριν τη φρουτοκρεμα και δεν το εφαγε, το εδωσα μετα τη φρουτοκρεμα και παλι δεν το εφαγε. Μολις το ανακατεψα με τα φρουτα στο μπλεντερ καθαρισε το μπολ σε 5 λεπτα. Και το πιο θετικο ηταν οτι ειχε αρχισει να μην τρωει την φρουτοκρεμα (πάλι). Αγνωστα τα γουστα των μωρων. Οτι μου αρεσει εμενα γευστικα η μπουμπου δεν το τρωει. Οτι μου πικριζει, ξινιζει ή αηδιαζει το τρωει σε μηδεν χρονο. Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς πάντως και δεν το ήιελε και έβγαλε κάτι σπυράκια και το κόψαμε για την ώρα το αυγό ,πολλοί το δίνουν στην φρουτόκρεμα μεσα...και εγω το βρίσκω κάπως αυτό ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ειχαμε θεματακια με το αυγό. το ξεκινήσαμε βραστό, σιγα σιγά το εφαγαν ολόκληρο και με όρεξη. Τοτε εδινα βιολογικα αυγά γνωστης εταιρείας. Αρχισα μετα να δίνω τα αυτα απο τις κότες του πεθερού μου και σε χρόνο μηδέν το σταμάτησαν ΟΛΟΙ (και οι 3) δεν ηθελαν ουτε να το δουν!!!Μαλλον ειναι πιο βαρια..Το σταματάμε για κανα μήνα και το ξαναρχίζουμε, πάλι με αυγά βιολογικά της ίδιας εταιρειας και το τρωνε! Αν ειναι βραστό βαζω λαδάκι και λίγη φέτα, ισα να το κάνει λιγο πιο νόστιμο, και πρόσφατα ξεκίνησα και ομελέτα. Εκεί γίνεται χαμός! Δεν προλαβαίνω να δώσω!! και νομίζω με ομελέτα θα συνεχίσω...

Οσο για το αυγό μέσα στην φρουτόκρεμα, το ειχα δοκιμάσει κι εγω και η γιατρος μου ειπε να το κόψω γιατι στην ουσια πρεπει να μάθει να τρώει το αυγο. Αλλα ο κάθε γιατρός λεει τα δικά του.

Ααα, και να μην ξεχάσω, δεν το δινω πια πριν το φρουτο γιατι απλα δεν τρωνε ουτε το αυγο ουτε το φρούτο, και το δινω πλεον ενδιαμεσα μετα το απογευματινο. Και περνάμε ολοι τελεια!

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου αυγο βραστο δεν εφαγε ποτε! εκλαιγε μολις του πηγαινα κοντα το κουταλι - του βρωμαγε του καημενου. ετσι κι εγω του το αλεθα μεσα στις σουπες κ ειμασταν ολοι ευχαριστημενοι. τωρα που μεγαλωσε τρωει μια φορα την εβδομαδα ομελετα με τυρακι η ντοματουλα μεσα να σπαει η μυρωδια.

στη φρουτοκρεμα το ειχα δοκιμασει κι εγω αρχικα αλλα ειχα αηδιασει εγω πρωτη που το εφτιαχνα και ειπα πως ειναι κριμα να του κανω τετοιες μιξεις - καλυτερα μεσα στο φαγακι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα καλή χρονια!!!!!!!!!!!!

Υπάρχει ειδικός τρόπος πρωτη φορα για να ταισω το αυγό?π.χ. σημερα μια κουταλια,αυριο 2 κ.ο.κ.?η ξεκινάω και δινω ενα αυγο?

Αρρωστησε η παιδιατρος και το αμελησαμε....

Είναι 15 μηνων τρωει τα παντα.....

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου!

Λοιπόν απ' οτι ξέρω το αυγό κάνει πολύ συχνά αλεργίες. Γι' αυτό θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική αν είναι η πρώτη φορά που το τρώει. Εμείς ακολουθήσαμε την εξής σειρά:

1η μέρα: Λίγο ασπράδι στα χειλάκια του. Αφήνω να περάσει μια μέρα.

2η μέρα: Λίγο κρόκο στα χειλάκια του. Αφήνω να περάσει μία μέρα.

3η μέρα: φτιάχνω όλο το αυγό μαζί και του δίνω 2 κουταλιές. Αφήνω να περάσει 1 μέρα. Αν κανένα πρόβλημα (κοκκινίλες, εξανθήματα κ.τ.λ.) του δίνω το αυγό ολάκληρο.

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίστια θέλω τη δική σας γνώμη για τον τρόπο που δίνουμε το αυγό. Η κόρη μου στην αρχή το έτρωγε μια χαρά. Μετά σταμάτησε και δεν το ήθελε. Ετσι εγώ έβαζα στο μπλέντερ μια φέτα ψωμι ολικής, το αυγό, 100ml γάλα κι έτσι έφτιαχνα μια πολύ ωραία κρεμούλα. Τις περισσότερες φορές πρόσθετα και λίγο τυράκι. Κι έτσι τρώει το αυγό της κανονικά. Απλά άρχισα να κάνω 2έρες σκέψεις γιατί κάπου διάβασα ότι το αυγό δεν πρεπει να συνδυάζεται με κάποιες τροφές. Αλλά δεν ξέρω ποιες είναι αυτές οι τροφές. Εσείς θεωρείτε κακό συνδυασμό αυτά που βάζω στην κρεμούλα; Εσείς πως δίνετε το αυγό στο παιδί σας. Να σας πω επίσης ότι η κόρη μου είναι 15 μηνών και τώρα κάνουμε προσπαθειες να κόψουμε τα αλεσμένα αλλά είμαστε σε αρχικό σταδιο.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου το τρώει σκέτο, αλλά ο παιδίατρος μας είχε πει οτι αν δεν το τρώει να το αλέσουμε μαζί με την φρουτόκρεμα..Πάντως και η δική σου κρεμούλα δεν μου μοιάζει "κακός συνδυασμός" χωρίς να είμαι και ειδικός βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος μου ειναι 11 μηνων.η παιδιατρος μας ειπε να το βαζουμε στην φρουτοκρεμα αν δεν το τρωει.επειδη του αρεσει ομως εγω το κανω μελατο ,γιατι σφιχτο δεν κατεβαινει με τιποτα,το βαζω σε ενα φλυτζανι με ελαχιστα ψιχουλα απο ψωμι και λιγο λαδι ανακακατευω καλα και το τρωει μια χαρα.η παιδιατρος μου ειπε να τριβω και λιγο τυρι αν θελω.αρα ο συνδυασμος σου μια χαρα μου ακουγεται.επισης επειδη δεν γινεται κρεμα ειναι καλο και οταν περνας απο τις κρεμες στα ψιλοκομμενα..εμεις τωρα ψιλοξεκιναμε.η παιδιατρος μου ειπε σιγα σιγα και οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο.εγω ξερω να μην δινεις αυγο με ψαρι μαζι,μπορει να προκαλεσει αλλεργια ο συνδυασμος.περι αυγου που λεμε τελευταια ο μπεμπης μου κανει πολυ πιο σφιχτα κακακια χωρις να εχω αλλαξει κατι απο τη διατροφη του.μονο το αυγο που προστεθηκε.λετε να ειναι αυτο το υποπτο,,,,;;κουφο ομως μου ακουγεται.:?:

Link to comment
Share on other sites

οι δικες μου παλια το ετρωγαν σαν τρελες, αφου στεχοχωριομουν που δεν μπορουσα να τους το δινω πιο συχνα. επειδη το αβγο πρεπει να βρασει τουλ.4 λεπτα, αναγκαστικα το ασπραδι στερεοποιειται, γι'αυτο το αλεθα μαζι με τα φρουτα. τους εδινα πρωτα τον κροκο κ μετα αλεσμενο το ασπραδι με την φρουτοκρεμα. τωρα που μασανε τους το δινω ολο μαζι κανοντας το κομματακια με το κουταλακι. αν δεν το τρωνε, μαχη γινεται τωρα, τους το βαζω λιγο λιγο στην φρουτοκρεμα για να μην το καταλαβαινουν.

εχω παρατηρησει οτι οταν δεν νοιωθουν πολυ καλα, δεν το θελουν, ακομα κ οταν ηταν το αγαπημενο τους. μαλλον τους πεφτει βαρυ :wink:

οσον αφορα συνδυασμους, κι εγω για αβγο με ψαρι εχω ακουσει οτι μπορει να κανει αλλεργιες. αβγο με γαλα ή τυρι καθε αλλο, την ομελετα ετσι δεν την κανουμε?

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια καλή λύση είναι και με αβοκάντο που ταιριάζει γευστικά ή με κεχρί και λίγο ελαιόλαδο. ειδικά αν τα μικρά σας έχουν θέμα βάρους και θέλετε θερμίδες...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Βασικά η ανησυχία μου ήταν μήπως της δίνω πολύ "θερμιδοφόρο" γεύμα με κορεσμένα λιπαρά (αυγό, γάλα, τυρί). Οχι πως έχουμε προβλημα με το βάρος, αντιθέτως, είμαστε αδυνατούλες και θα ήταν καλά να βαζαμε και κανένα γραμμάριο παραπάνω. Απλά προσπαθώ να την ταίζω και υγειινά. Βασικά η ιδέα του αβοκάντο μου άρεσε πολύ γιατί είναι και υγειινή και με θερμίδες (καλές θερμίδες!). Θα το δοκιμάσω κι ελπίζω να της αρέσει. Επίσης σκέφτηκα μια που είμαστε σε φάση που κόβουμε τα αλεσμένα, να βάλω στον ατμό κομματάκια πατατούλα, κολοκυθάκι, μελιτζάνα, να χτυπήσω και το αυγό και να τα βάλω στο φούρνο με ενα κουταλάκι ελαιόλαδο. Η ομελέττα είναι νόστιμη και μαλακή. Για να δούμε!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

μια καλή λύση είναι και με αβοκάντο που ταιριάζει γευστικά ή με κεχρί και λίγο ελαιόλαδο. ειδικά αν τα μικρά σας έχουν θέμα βάρους και θέλετε θερμίδες...

 

Κεχρί της δίνω από 7 μηνών στην κρεμούλα της με το γάλα αλλά δεν σκέφτηκα να το συνδυάσω έτσι. Δηλαδή να αλέσω το αυγό με τι; Με νεράκι και να προσθέσω κεχρί και ελαιόλαδο;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει οτι μετα τα 2 πρεπει να αρχισουμε να προσεχουμε τις θερμιδες στα παιδια. οι δικες μου ειναι χαμηλα στο βαρος, οποτε η ιδεα του αβοκαντο φαινεται καλη κ θα αρχισω να τους προσθετω στην φρουτοκρεμα. αποφευγω μονο σοκολατες, τη ζαχαρη γενικοτερα, αλλά light προιοντα δεν θελω απο τωρα να τους παρεχω λογω των πολλων επεξεργασιων... σε μας ειναι αλλο :lol::lol:

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει οτι μετα τα 2 πρεπει να αρχισουμε να προσεχουμε τις θερμιδες στα παιδια. οι δικες μου ειναι χαμηλα στο βαρος, οποτε η ιδεα του αβοκαντο φαινεται καλη κ θα αρχισω να τους προσθετω στην φρουτοκρεμα. αποφευγω μονο σοκολατες, τη ζαχαρη γενικοτερα, αλλά light προιοντα δεν θελω απο τωρα να τους παρεχω λογω των πολλων επεξεργασιων... σε μας ειναι αλλο :lol::lol:

 

Και καλά κάνεις! Και νομίζω τα light δεν πρέπει να τρώμε ούτε κι εμεις. Καλύτερα να φας ένα κανονικό τυρί απλά σε λιγότερη ποσότητα! :wink:

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια ξεκινησαμε κι εμείς το αυγό, έχουμε δρόμο μέχρι να το φάμε ολόκληρο αλλά έχω κάποιες απορίες :

-καθε ποτέ να του δινω?

-οταν κανω ψαροσουπα για μεσημερι να του δινω και αυγό?

-ποτε δίνετε εσείς το αυγό? Το πρωί ή το απόγευμα?

-αντικαθιστα γεύμα ή είναι κολατσιό? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...