Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος μωρου 2 μηνων


Recommended Posts

ο παιδιατρος μου την ζυγιζει,ειναι ενημερος,απλα περασε στοματιτιδα με μυκητες και ειπε ισως την επηρεασε που δεν ετρωγε.Αλλιως τι αλλο μπορει να σημαινει;; καλλιεργεια ουρα,κοπρανα ειναι οκ!

 

το μωρο ειναι 1,5 μηνων, εχει παρει συνολικα 400γραμμαρια απο τη γεννηση του και ο παιδιατρος ειναι ενημερος και δεν ανησυχει? να πας να δει το μωρο αλλος ενας γιατρος και να παρεις 2η γνωμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ νόμιζα πως εμείς είμαστε πολύ ανεπτυγμένες... Η μπέμπα είναι 4 μηνών 63,5 πόντους και 7200γρ. με αποκλειστικό θηλασμό! Εντάξει, νομίζω τελικά καλά πάμε.

Link to comment
Share on other sites

το μωρο ειναι 1,5 μηνων, εχει παρει συνολικα 400γραμμαρια απο τη γεννηση του και ο παιδιατρος ειναι ενημερος και δεν ανησυχει? να πας να δει το μωρο αλλος ενας γιατρος και να παρεις 2η γνωμη..

 

εχουμε κανει ουρα και καλιεργεια κοπρανων και ειναι μια χαρα, ειπαμε τωρα μηπως ειναι απο τους μυκητες στο στομα που ειχε απο 11 ημερων και θεραπευθηκαν πριν καμια εβδομαδα,απο λαθος μου,αργησα να τους παρω ειδηση και το μωρο δεν τρεφοταν.

Απο τι αλλο μπορει να ειναι το χαμηλο βαρος;;υψος εχει παρει 4,5 ποντους.

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα.

Ο μικρός μου είναι 2,5 μηνών. Τον θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 2900 και σήμερα είναι 5500γρ. Ο γιατρός μας είπε ότι κάθε βδομάδα πρέπει να παίρνει 180-200γρ. Μεχρι τώρα έπαιρνε περίπου 250-300γρ την βδομάδα αλλά την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 120γρ. Είναι όμως ζωηρός και κεφάτος όπως πριν. Πρέπει να ανησυχίσω? Σκεφτομαι να συνεχίσω και αυτή την βδομάδα και αν πάλι δεν πάρει όσο πρέπει να πάρω τον γιατρό. Πρέπει να δίνουμε βάση στο βάρος της εβδομάδος ή στο συνολικό βάρος που έχει πάρει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2,5 μηνών 5.500 είναι super νομίζω...η μικρούλα μου γεννήθηκε 2.700 και τώρα που γίνεται 5 μηνών είναι 6.300 και είναι μια χαρά στις καμπύλες ανάπτυξης. οπότε εσείς είστε πολύ πιο πάνω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Ο μικρός μου είναι 2,5 μηνών. Τον θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 2900 και σήμερα είναι 5500γρ. Ο γιατρός μας είπε ότι κάθε βδομάδα πρέπει να παίρνει 180-200γρ. Μεχρι τώρα έπαιρνε περίπου 250-300γρ την βδομάδα αλλά την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 120γρ. Είναι όμως ζωηρός και κεφάτος όπως πριν. Πρέπει να ανησυχίσω? Σκεφτομαι να συνεχίσω και αυτή την βδομάδα και αν πάλι δεν πάρει όσο πρέπει να πάρω τον γιατρό. Πρέπει να δίνουμε βάση στο βάρος της εβδομάδος ή στο συνολικό βάρος που έχει πάρει?

Ευχαριστώ

Το βαρος το αξιολογουμε συνολικα, τα μωρακια που θηλαζουν εχουν μεταπτωσεις στη προσληψη βαρους, ειναι απολυτα φυσιολογικο, μια εβδομαδα δεν λεει τιποτα, αλλωστε κοντευει ηδη να διπλασιασει το βαρος γεννησης και δεν ειναι ουτε 3 μηνων!

Μη ξεχναμε οτι κοντευει να μπει στο β' τριμηνο και πλεον θα παιρνει βαρος με πιο αργο ρυθμο απο οτι στο α'.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια καλησπερα!Το μωρακι μου ειναι 1ος μηνων και μιας μερας! Γεννηθηκε 3900 και υψος 52cm. Χθες ο παιδιατρος τον βρηκε 1 κιλο πανω 4900 και υψος 55,5 και διαμετρο κεφαλι 37! Το θηλαζω αποκλειστικα! Μηπως ειναι υπερβαρο το μωρακι μου; Ο γιατρος μου ειπε δεν μοιαζει με νεογεννητο! Και οτι ειναι μεγαλος.. ο μπαμπας παντως εχει υψος 1,86 και εγω 1,65. Και οποιος τον βλεπει μου λεει πωπω τι μεγαλο μωρο!:(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Το μωρακι μου ειναι 1ος μηνων και μιας μερας! Γεννηθηκε 3900 και υψος 52cm. Χθες ο παιδιατρος τον βρηκε 1 κιλο πανω 4900 και υψος 55,5 και διαμετρο κεφαλι 37! Μηπως ειναι υπερβαρο το μωρακι μου; Ο γιατρος μου ειπε δεν μοιαζει με νεογεννητο! Και οτι ειναι μεγαλος.. ο μπαμπας παντως εχει υψος 1,86 και εγω 1,65. Και οποιος τον βλεπει μου λεει πωπω τι μεγαλο μωρο!

 

ελενα μου να χαιρεσαι το μωρακι σου.....ολα μια χαρα ειναι στο μωρο σου...το πρωτο καιρο θα δεις πολλες αλλαγες...θα αλλαζει συνεχεια ,,θα αλλαζει συνηθειες-η φατσουλα του κ.λ.π οσο για τα κιλα του εμενα ειναι αγορακι...γεννηθηκαμε 3.300 και 51 ποντοι...μεχριι να φυγουμε ειχαμε φτασει 3.100 ....στον μηνα πανω ειμασταν 4.300(+1.200 κιλα)και 4 ποντους....στο 2μηνο ειμασταν 5.500 κιλα και 64 ποντοι ....με θηλασμο αποκλειστικο....ολα μια χαρα ειναι ....ευχαριστησου μπουτακια και μαγουλακια.....εμενα ηταν χοντρο κ ψηλο...τωρα ειναι πολυ ψηλο κ αδυνατο(16 μηνων και 87 ποντοι!!)αφου θηλαζεις δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...οταν μπητε στα φαγητα θα αρχισεις να τα σκεφτεσαι αυτα!!!!απλα θα βγει ψηλο το παιδακι σας γιατι κ εχεις ειστε ψηλοι....εμενα αντρας μου-μπαμπας μου-πεθερος-3 θειοι ειναι 1.90 εγω ειμαι 1.65...πιστευω δεν θα παρει απο μενα χαχα....να σου ζησει κ παλι!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

ελενα μου να χαιρεσαι το μωρακι σου.....ολα μια χαρα ειναι στο μωρο σου...το πρωτο καιρο θα δεις πολλες αλλαγες...θα αλλαζει συνεχεια ,,θα αλλαζει συνηθειες-η φατσουλα του κ.λ.π οσο για τα κιλα του εμενα ειναι αγορακι...γεννηθηκαμε 3.300 και 51 ποντοι...μεχριι να φυγουμε ειχαμε φτασει 3.100 ....στον μηνα πανω ειμασταν 4.300(+1.200 κιλα)και 4 ποντους....στο 2μηνο ειμασταν 5.500 κιλα και 64 ποντοι ....με θηλασμο αποκλειστικο....ολα μια χαρα ειναι ....ευχαριστησου μπουτακια και μαγουλακια.....εμενα ηταν χοντρο κ ψηλο...τωρα ειναι πολυ ψηλο κ αδυνατο(16 μηνων και 87 ποντοι!!)αφου θηλαζεις δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...οταν μπητε στα φαγητα θα αρχισεις να τα σκεφτεσαι αυτα!!!!απλα θα βγει ψηλο το παιδακι σας γιατι κ εχεις ειστε ψηλοι....εμενα αντρας μου-μπαμπας μου-πεθερος-3 θειοι ειναι 1.90 εγω ειμαι 1.65...πιστευω δεν θα παρει απο μενα χαχα....να σου ζησει κ παλι!!!!:)

 

Μακαρι να εχεις δικαιο! Και εμενα αγορακι ειναι! Να σου ζησει ο παιδαρος σου! Και σενα μητσουκο! Οσο για το κεφαλακι του στις 10 μερες που το μετρησε ηταν 36, προχτες που πηγαμε τον μετρησε και μου λεει 36 εκ. Και του λεω α τελεια οσο ηταν και πριν.. και μου λεει 36 σου ειπα? Τον ξαναμετρα και μου λεει να ειναι 37 εκανα λαθος! !!! Δεν καταλαβα γιατι εγινε αυτο το σκηνικο! Εσεις πως το κρινετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 3 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2700 ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΜΕ 2500 ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 4900.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΠΑΙΡΝΕ 35-40 ΓΡ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ 90ΓΡ ΚΑΘΕ 2ΜΙΣΗ ΩΡΕΣ ΤΟΣΟ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΩΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 140 ΓΡ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΛΛΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΣ AVENT ΘΗΛΗ 1+ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΤΟ HIPP.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα που της αλλαξες την θηλη παλι 90 μλ τρωει?την βλεπεις να ειναι λαιμαργη οταν τρωει απλα σταματαει στα 90? ή μηπως τρωει τα 90 που λες αλλα κανονικα και μετα κανει εμετο?τα ρωταω γιατι δεν εχω ψιλοκαταλαβει;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη τωρα που της αλλαξες την θηλη παλι 90 μλ τρωει?την βλεπεις να ειναι λαιμαργη οταν τρωει απλα σταματαει στα 90? ή μηπως τρωει τα 90 που λες αλλα κανονικα και μετα κανει εμετο?τα ρωταω γιατι δεν εχω ψιλοκαταλαβει;)

 

Το δοκιμασα χθες τα ιδια.τρωει λαιμαργα μεχρι τα 60-70 και φτανουμε τα 90 με ζορι.στο συνολο 24ωρο τρωει 650 και η παιδιατρος λεει οτι πρεπει 750 τουλαχιστον για το βαρος της.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα χθες τα ιδια.τρωει λαιμαργα μεχρι τα 60-70 και φτανουμε τα 90 με ζορι.στο συνολο 24ωρο τρωει 650 και η παιδιατρος λεει οτι πρεπει 750 τουλαχιστον για το βαρος της.

 

το θεμα ειναι οτι οταν την πιεζω να φαει μετα τα 70 ενω δειχνει να πειναει κλαιει και κανει σα σπαστικο.αφηνει,πιανει το μπιμπερο κτλ. με τα 90 δειχνει ευχαριστημενη.αυτο εχει δυο εβδομαδες που γινεται ξαφνικα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να την ρευεις μεταξυ του γευματος.δηλαδη οταν θα σου πιει ενα 40ρι μλ οσο και να κλαιει σηκωσε το μωρο απαλα και ρεψτο και μετα συνεχισε με το υπολοιπο.(αν θες ξαναρεψτο παλι δεν πειραζει.αν παλι συνεχισει τα ιδια τοτε θα το πεις στην παιδιατρο σου μηπως εχει καμια ελαφριας μορφης παλινδριμηση και θα σου αλλαξει γαλα.(πολλα μπορει να παιζουν αλλα οχι ανυσηχυτικα)τα κακακια της πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

σημερα της δινω συνεχεια το καινουργιο μπιμπερο και καπως καλυτερα πινει αργει πολυ βεβαια αλλα πινει.Η παιδιατρος μου ειπε να παμε για υπερηχο ΓΟΠ γιατι κανει και ανησυχο υπνο.μου ειπε και για εξεταση ουρων.θα παμε αυριο.για να δουμε γιατι εχω αγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε καθολου.μπορει να ειναι ηπια παλινδρομηση(ΓΟΠ) οποτε θα σου αλλαξει και γαλατακι.να την ρεβεις οπως σου ειπα και οντως τα κακακια μια χαρα....περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Μετρια ΓΟΠ τελικα εκανε μια γουλια που ανεβοκατεβαινε και μας ειπε οτι αυτο ειναι το χειροτερο γιατι ερεθιζει τον οισοφαγο.Αρχιζουμε epadoren τρεις φορες την ημερα και βλεπουμε αν θα αλλαξουμε γαλα.Ησυχασα καπως τουλαχιστον ξερω γιατι κλαιει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η μπεμπα μου ειναι 2,5 μηνων και εχει βαρος 4800 και 58 ποντους. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι 100γρμ πανω απο το μεσο βαρος αλλα μου εδωσε βιταμινη d λογω οτι θηλαζω! λιγα δεν ειναι τα κιλα της;;;εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια να σας ζησουν Εμενα σημερα εγινε 2 μηνων και ειναι 5κιλα του δινω ξενω γαλα 150ml και τρωει ανα 4 με 5ωρες.εναι μια χαρα το βαρος της μικρουλα σου εσυ θα υπολογισεις και θα δεις ποσο καλα ειναι τα κιλα της.

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μου ειναι 2,5 μηνων και εχει βαρος 4800 και 58 ποντους. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι 100γρμ πανω απο το μεσο βαρος αλλα μου εδωσε βιταμινη d λογω οτι θηλαζω! λιγα δεν ειναι τα κιλα της;;;εσεις τι λετε;

 

Συνήθως τον 2ο με 3ο μήνα διπλασιάζουν το βάρος τους (δλδ αυτό που είχαν όταν γεννήθηκαν). Επίσης οι καμπύλες των μωρών που θηλάζουν είναι διαφορετικές από των μωρών που πίνουν ξένο γάλα. Αφού είναι στο ΜΟ γιατί ανησυχείς;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...