Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα σας!

 

Απο απλη περιεργια θα ηθελα να ρωτησω αν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σας ειχατε επαφη με το συζυγο σας; :!:

 

Βρισκομαι στον 9ο μηνα πλεον και μεχρι τωρα ειχαμε επαφη μονο 2 φορες... :cry: Μια ηταν στον 4ο μηνα και μια στον 6ο!!! :!:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα σας!

 

Απο απλη περιεργια θα ηθελα να ρωτησω αν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σας ειχατε επαφη με το συζυγο σας; :!:

 

Βρισκομαι στον 9ο μηνα πλεον και μεχρι τωρα ειχαμε επαφη μονο 2 φορες... :cry: Μια ηταν στον 4ο μηνα και μια στον 6ο!!! :!:

 

Πάλι καλα που είχατε και 2 φορές ..... κάποιοι άλλοι να δείς !

(ονόματα δεν λέμε ~ οικογένειες δεν θίγουμε !) :lol::lol::lol:

 

Πάντως η συμβούλη του γιατρού μου ήταν : 12 εβδομάδες στην αρχή και 9 εδβομάδες πρίν την ΠΗΤ οχι επαφές !

Άρα τι μας έμενε ; τίποτα !!!! :lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Aναλόγως την εγκυμοσύνη.Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν είχαμε καθόλου επαφές.Μιας που την επιτύχαμε με εξωσωματικη και φοβάμασταν κ μεις κ ο γιατρός..

Στην 2η εγκυμοσύνη,ήρθα σε επαφή 3 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά κ έμεινα έγκυος ταυτόχρονα με την εξωσωματική!Εχω διδυμάκια κ ο γιατρός μου το απαγόρευσε ρητά αυτή τη φορά γιατι είναι επιρεπής ακόμα η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη εγκυμοσυνη παρολο που ο γιατρος μου ειπε οτι μπορουμε να κανουμε αφοβα εμεις δεν ειχαμε κανει ποτε!

στην δευτερη ειμαι πολυ πιο χαλαρη και εχουμε κανει μια φορα προς το παρον :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοψαμε το σεξ απο τη στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυος και ο καημενος ο αντρας μου δεν εχει παραπονεθει σχεδον καθολου τοσον καιρο!!! Ενταξει,βρηκαμε καποιους "εναλλακτικους" τροπους κυριως για να "ξεδινει" εκεινος :oops::oops::oops: γιατι εγω ειλικρινα σας μιλαω δεν εχω καμμια ορεξη αυτο το διαστημα για τρελλιτσες-ειδικα με τοσο μεγαλη κοιλια!!!

Παντως οπως εγραψα και σε ενα αλλο topic τις προαλλες που μου εκανε ο γιατρος δακτυλικη εξεταση για να δει τον τραχηλο του λεω "γιατρε με το μαλακο γιατι εχει μηνες να μπει κατι εκει μεσα!!!" και μου λεει "πολυ κακως!!!" :oops::lol::oops::lol::oops::lol: Παντως ο,τι και να λεει εγω φοβαμαι να κανω σεξ σε αυτη την κατασταση,εκτος πια κι αν μου πει οτι επιβαλλεται-οπως σε μια γνωστη μου που ειχε περασει την ΠΗΤ και της συνεστησε ο γιατρος της να κανει πολυ σεξ για να γεννησει,επειδη το σπερμα λεει περιεχει μια ουσια που προκαλει τοκετο!!!

Οσον αφορα παντως το πρωτο 3μηνο που λενε οτι ειναι και το πιο επικινδυνο,εκει ουτε με την απειλη οπλου δε θα εκανα σεξ,οχι δηλαδη για τις τρελλιτσες να θεσουμε σε κινδυνο μια εγκυμοσυνη-χτυπα ξυλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορα παντως το πρωτο 3μηνο που λενε οτι ειναι και το πιο επικινδυνο,εκει ουτε με την απειλη οπλου δε θα εκανα σεξ,οχι δηλαδη για τις τρελλιτσες να θεσουμε σε κινδυνο μια εγκυμοσυνη-χτυπα ξυλο!!!

 

αυτο δεν το ηξερα :oops: ,απο οτι θυμομουν οταν ειχα παει στο γιατρο την πρωτη φορα ημουν 7 εβδομαδων και μου ειπε οτι μπορω να κανω,παρα μονο μετα τον 7 ή 8 να προσεχω.εμεις βεβαια τοτε δεν καναμε ποτε αλλα τωρα καναμε μια φορα,δεν επρεπε??

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης παρολο που ο γιατρος μας ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα και μπορουμε να κανουμε ερωτα, εμεις φοβομασταν και δεν καναμε τιποτα! :oops:

 

Τωρα στον 9ο στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου μας ειπανε οτι για να βοηθησουμε τον τραχηλο να ανοιξει και να χαλαρωσει οχι απλα επιτρεπεται αλλα επιβαλλεται κιολας!!!

 

Ο συζυγος μου ομως παρολα αυτα και παλι φοβαται...και τις προηγουμενες φορες μετα απο δικη μου "πιεση" εγινε οτι εγινε :lol::lol::lol::oops:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε aggeliki μου δεν ηθελα να σε φοβισω,απλα εγω επειδη φοβομουνα κι επειδη στο πρωτο πρωτο υπερηχο που ειχα κανει δεν ειχε φωλιασει ακομη καλα το εμβρυο στη μητρα και πλακωθηκα στα Utrogestan, δεν εκανα τιποτα ουτε το πρωτο 3μηνο ουτε γενικα μεχρι τωρα. Εχω ακουσει απο γνωστες μου οτι εκαναν ελευθερα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και δεν συνεβη τιποτα ασχημο. Αλλα οτι το πρωτο τριμηνο ειναι και το πιο επιφοβο ειναι γεγονος,το λενε ολοι οι γιατροι οτι γενικα θελει προσοχη γιατι τοτε σχηματιζονται τα οργανα κ.λ.π.. Γι΄αυτο και οι περισσοτερες δεν ανακοινωνουν την εγκυμοσυνη τους πριν κλεισουν και τον 4ο μηνα-ειδικα οι πολυ προληπτικες οπως εγω!!! :)

Συγγνωμη αν σε τρομαξα,μονο ο γιατρος μας μπορει να μας πει αν πρεπει να κανουμε ή οχι σεξ και σε ποιο σταδιο της εγκυμοσυνης-και φυσικα το πώς νιωθει η καθεμια!!! Πανω απ΄ολα ομως ο,τι λεει ο γυναικολογος μας!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα προβλημα στις εγκυμοσυνες και ετσι ερχομασταν κανονικα σε επαφη.βεβαια παντα με προσοχη οχι αποτομες κινησεις και τετοια ημουν απο τις τυχερες :D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δυστυχώς λόγω της σπερματέγχυσης και των Utrogestan περιμέναμε μέχρι να κλείσω τους 3 και να μπω στον 4ο. Έλα όμως που με το που κάναμε τραυμάτισε τον πολύποδα και άρχισε να δίνει αίμα σαν περίοδος και τρελάθηκα. Κλάμαααα!!!

Από τότε το έχουμε κόψει με εντολή γιατρού.

Μας βρείτε κάντε ότι θέλετε αλλά όχι εισχώρηση.

Μας είπε επίσης πως ο οργασμός στη γυναίκα είναι λίγο επικίνδυνος ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Όπως και να έχει είναι αυτό που είπατε, ο γιατρός για κάθε μια ξέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο χωρίς να αναφέρω καθόλου το παρόν θέμα με ενημέρωσε πως μπορούμε άφοβα να κάνουμε sex απλά να μην ολοκληρώνει μέσα ή να φοράει προφυλακτικό ενώ το τελευταίο 15μερο να ολοκληρώνει μέσα χωρίς προφυλακτικό γιατί όπως είπε το σπέρμα συσπά την μήτρα.

Κάνουμε sex φυσιολογικά, αλλά κατά περίεργο τρόπο δεν μου κάθεται ρε κορίτσια ο Θωμάς ή εγώ θέλω περισσότερο από πριν, τι να πω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω παρολα τα μικροπροβληματα που ειχα αφου μας ενημερωνε ο γιατρος για το μωρο οτι ολα πηγαιναν καλα το θεμα μας ηταν το sex. :D ο αντρας μου με φωναζε οτι ολο αυτο εχω στο μυαλο μου. :oops: οντως αυτο ειχα. ψεματα να πω? λογω αποκολλησεων 2 πρωτοι μηνες τιποτα μετα ως τον 7ο με προσοχη και μετα, μετα τη γεννα. οι 40 μερες μου φανηκαν αιωνας. μου τα ελεγε ο αδερφος μου οτι οι 40 μερες ειναι χειροτερες απο τους 9 μηνες και γελουσα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στις 2 μου εγκυμοσύνες ο γιατρός μου έχει το ίδιο τροπάριο:

Tο σεξ κάνει καλό! Mόνο με προσοχή, χωρίς ακροβατικά! :lol:

Mόνο στο 1ο τρίμηνο να μην υπάρχει ολοκλήρωση του άντρα μέσα στη γυναίκα, νομίζω όμως κυρίως για το φόβο μικροβίων.

Mετά ελεύθερα. Kαι μάλιστα στον 9ο μας έλεγε και γιατρός και μαία, να το κάνουμε ακόμα και κάθε μέρα γιατί το σπέρμα μαλακώνει τον τράχηλο και βοηθάει πολύ στη γέννα...

Aπίστευτη η φύση εε;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φορά και αυτή στον 4ο μήνα. Στο πρώτο τρίμηνο φοβόμασταν και τώρα, που εγώ θέλω πολύ, ο άντρας μου ούτε που να ακούσει. Εχει μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου και το θεωρεί κάτι σαν ιεροσυλία να με αγγίξει. Λέτε αν του πω ότι θα κάνει καλό ακι στην κόρη του :oops: να δω καμιά χαρά; :wink:

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά και αυτή στον 4ο μήνα. Στο πρώτο τρίμηνο φοβόμασταν και τώρα, που εγώ θέλω πολύ, ο άντρας μου ούτε που να ακούσει. Εχει μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου και το θεωρεί κάτι σαν ιεροσυλία να με αγγίξει. Λέτε αν του πω ότι θα κάνει καλό ακι στην κόρη του :oops: να δω καμιά χαρά; :wink:

 

:lol::lol::lol:

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ!!!! :shock:

στις αρχες μόνο περίπου στον 3 μήνα, μετά λιγάκι την πρωτοχρονιά -το ζήταγε η περίσταση- αλλα εκεί που τι ωραία περνούσαμε παρατήρησε την κοιλιά μου καλύτερα, και ...... ωπ... έπεσε ο πυργος.

από τότε είμαι κάτι σαν τις ιερές αγελάδες στην Ινδία, που ενώ πεινάνε δεν τις αγγίζουν γιατί είναι ιερές :lol: .

 

"τώρα βλέπω την κοιλιά σου και δεν μου ρχεται" λέει ! "

 

ρε τι πάθαμε. και λυσσάω εγώ. δεν πειράζει, το βλέπω στον ύπνο μου! :lol: έχω φαντασία. 8)

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι...καθόλου.Στην αρχή ήταν ο φόβος,μετά δεν είχα όρεξη,και όταν αργότερα είχα δεν είχε εκείνος...

 

δεν πειράζει, το βλέπω στον ύπνο μου! :lol: έχω φαντασία. 8)

Κι εγώ το ίδιο!

:oops::oops::D:D

Link to comment
Share on other sites

..... το βλέπω στον ύπνο μου! :lol: έχω φαντασία.

 

Xα,χα Niki-76 κι εγώ μια απ΄τα ίδια! Πρέπει να έχουν σχέση οι ορμόνες, γιατί τέτοια όνειρα, με τόση λεπτομέρεια :oops::oops::oops: , δεν έβλεπα πριν!!!

Πάντως απ'ότι έχω καταλάβει, ο άντρας μου δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα ή ανασφάλεια επι του θέματος!

H συχνότητα εξαρτάται καθαρά από μένα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δυστυχως μετα την αποκολληση που επαθα 3 1/2 μηνων....μου το απαγορεψε ο γιατρος.....ηταν και πολυ χαμηλα στην μητρα το ενα μωρο, οποτε ουτε λογος....:cry::cry::cry:

βεβαια δεν μου το ειπε εξαρχης....απλα μου ελεγε ''τον αλλο μηνα θα δουμε''....

ε, εγω καθε μηνα ρωταγα αν μπορουμε να ερθουμε σε επαφη κι αυτος ελεγε ''θα δουμε τον αλλο μηνα''...

τελικα με πηγε ετσι μεχρι τον τοκετο....

:lol::lol::lol::lol::lol:

και οι ορμονες να εχουν χτυπησει κοκκινο!! :oops::oops::oops:

 

βεβαια η αληθεια ειναι οτι πρωτα απο ολα σκεφτομουν τα μωρα μου!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

ο αντρουλης μου παντως μια χαρα περασε!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε στεγνώσει το επίμαχο σημείο εντελώς από την αρχή. Τώρα κάτι γίνεται από υγρά αλλά από απόλαυση αρκετά μειωμένη. Φοβάται και ο δικός μου και μόλις ακουστώ λιγάκι με ρωτάει αν πόνεσα :lol::lol:

Για τα όνειρα όμως πραγματικά θα συμφωνήσω. Οι ορμόνες πρέπει να φταίνε! :oops:

 

Αλλά τελειώνει έξω όπως παλιά !! Προς το τέλος αν ακόμα έχουμε όρεξη είπε και η γιατρός οτι βοηθάει στην έναρξη του τοκετού.

 

Κορίτσια όποια δεν είναι έγκυος και θέλει να μείνει τουλάχιστον να χαίρεται τον έρωτα γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα !!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε μας έγινε 3-4 φορές μέχρι τώρα,στον 4ο, αλλά φυσικά με προσοχή στις κινήσεις και τη στάση όπως είπε και η γιατρός. (εεε όση προσοχή μπορείς να έχεις εκείνη τη στιγμή.. :oops: )

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια παντως αν οι αντρες σας δε φοβουνται στον 9ο να το τολμησετε!!!

Την Παρασκευη που πηγα στο γιατρο μου εδωσε υποθετα για να αρχισει να χαλαρωνει ο τραχηλος σιγα-σιγα...αφου δεν εγινε με το φυσιολογικο τροπο θα γινει με τα υποθετα.

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σπέρμα περιέχει προσταγλανδίνη που συμβάλλει στο να μαλακώσει ο τράχηλος και να ξεκινήσει ο τοκετός. Τα υπόθετα που βάζουν για την πρόκληση τοκετού έχουν προσταγλανδίνη!!!!

Για αυτό οι γυναικολόγοι λένε ναι στο σεξ το πρώτο τρίμηνο αλλά χωρίς ελεύθερη επαφή (δλδ με προφυλακτικό) και κατά τον 9ο λένε ναι στην ελεύθερη επαφή. :wink:

Εμείς με τον άντρα μου είχαμε κανονικές επαφές όπως και πριν μείνω έγκυος αλλά λίγο πιο ήρεμες καθ’όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης .Ήμασταν από τους τυχερούς!!!! :lol::lol::lol:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποια να μου απαντήσει στην ερώτηση αυτή? Είναι αλήθεια όντως πως ο οργασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις στη μήτρα??????

 

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...