Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eβρυογένεσις-Μαστρομηνάς Μηνάς


Recommended Posts

baby face για να καταλαβω...εχεις αποτυχιες μετα απο εξωσωματικη η' απο φυσιολογικη συληψη???

παντως οπως και να εχει εγω θα επερνα μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο γυναικολογο!! οπως και δηποτε!!

εχεις κανει ολες τις εξετασεις??? π.χ θρομβοφιλια??

 

και γιατι βρε παιδι μου δεν θελεις να αλλαξεις γυναικολογο μετα απο τοσες αποβολες?? περιεργο μου φενετε!! μαλλον κατι δεν σε εχει συμβουλεψει σωστα!! καποια εξεταση θα λειπει και πρεπει να την κανεις!!

 

οσο για τον μαστρομηνα, ο ανθρωπος ειναι μονο για εξωσωματικες και υπογονιμα ζευγαρια. δεν ξερω εαν αναλαμβανει τοκετους και γεννες!! νομιζω οχι!! ωστοσο καλο θα ηταν να κανεις ενα ραντεβου μαζι του!! κατι θα ξερει παραπανω να σε συμβουλεψει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


dimitra moy se eyxaristo py moy apantises apla tha soy po ti ginete me emena. ayton ton ginaikologo poy exo tora me exei apo ta 18 moy. me ena dialima pou sikothika kai efiga ego giati mou tin eixe baresei etsi apla.se auton pou piga omos me katastrepse.meno fisiologika egkios to proto kai to xano logo palindromisis molis 1 minos me bazei gia apoksisei kai moy leei se 15 meres prospathise pali gia mikro moy fanike polli grigoro kai etsi piano pali alla autin tin fora eksomitrio. kai opos katalabeneis sikothika kai efiga kai piga palli sto diko moy ton giatro moy ekane aferesi salpigkas kai i alli i salpigka einai boulomenei. opote pigame gia eksosomatiki sto lito kai den emeina euxaristimenei me ton genetisti oxi me ton gunaikologo moy.kai tora exo kleisei ranteboy tin tetarti me ton mastromina elpizo na moy pei na tin stamatiso aytin tin therapeia gia4 mines tha kano 4 eneseis gia to endomitrio ti allo na kano? oti moy pei o idios elpizo sto kalitero giati den mporo allo me autes tis therapeies

Link to comment
Share on other sites

kai kati allo genetisti thelo kai ego den thelo ginaikologo. tin thrombofilias tin ejetasi tin exo kanei ola kalla.apla exo anxos giati o proigoumenos genetistis kai oginaikologos moy den moy eipan gia to endomitrio oti eitan lepto kai me balane gia eksosomatiki? ti na simbainei arage?

Link to comment
Share on other sites

baby face, καλο ειναι να παρεις μια γνωμη και απο τον μαστρομηνα. διοτι ειναι παρα πολυ καλος στο ειδος του!!

και επισης πιστευω πως εφοσον εχεις μεινει φυσιολογικα 2 φορες εγκυος..τοτε δεν χρειαζεσαι εξωσωματικη!! μαλλον χρειαζεσε καποια θεραπεια!!

εξωμητριο αλωστε μπορει να πιασει κανεις και στην εξωσωματικη, και επισης και στην εξωσωματικη μπορει να εχεις παλινδρομηση!!

γιατι λοιπον να χαραμεισεις τοσα χρηματα για εξωσωματικη??? γιατι εφοσον μπορεις να μεινεις φυσιολογικα εγκυος??

 

οσο για την θεραπεια, μην απογοητευεσε!! αλλωστε και στην εξωσωματικη παλι θεραπεια θα κανεις με φαρμακα και ενεσεις!!!

 

δεν ξερω αν τα λεω σωστα αλλα νομιζω πως πρεπει να παρεις γνωμες απο καλους γιατρους!! πρεπει ωποσδηποτε!!

Link to comment
Share on other sites

dimitra mou den mporo na meino fisiologika giati mia salpigka pou exo einai boulomenei kai den ginetai diaforetika mono me eksosomatiki!!!!! ego pisteuo dimitra oti kapoia xontada kanane kai to peksane korona gramata gia tin prospathia pou ekana. oi ksaderfi moy me lepto endomitrio kai o mastrominas tin ebale kanonika gia eksosomatiki.apla sou eipa perimeno tin tetarti kai tha lithoun olla pisteuo.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μονο αρνητικο ειναι οτι ενω αυτος ειναι αψογος ο γιατρος συνεργατης του στη θεσ-νικη ειναι φρικη..αθλιος ανθρωπος ανιδεος γυναικολογος...

προσεξτε οι θεσσαλονικιες ........

η κολλητουλα μου 3δυμα στον μαστρομηνα και ειμαστε ολοι 3ευτυχισμενοι!!!!!

 

τι λες βρε κοπελια ανιδεος ο γεωργιαδης???????????????ξερεις ποσα χρονια ειναι γυναικολογος?ξερεις το ιστορικο του?ξερεις οτι και αυτος εκανε εξωσωματικες παλια σε μικρη πολη?

εχει πολυ δουλεια ναι αλλα αυτο δεν τον κανει αθλιο και ανιδεο

καλα θα ηταν οταν λεμε κατι να τεκμηριωνουμε!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

baby face καλη επιτυχια!! μια χαρα θα τα πας !! μην ανχωνεσε!!

 

mary77, δε χρειαζεται να τσαντιζεσαι για οτι γραφει η καθεμια εδω μεσα!! η καθε κοπελα εχει την αποψη της και εχει δικαιωμα να την γραφει!!

δεν ειναι ολοι οι γιατροι για ολες το ιδιο!! και αλλες ισως να ειναι ο καλυτερος και για αλλες ο χειροτερος!!!

απο την αλλη δε σημαινει οτι επειδη ειναι πολλα χρονια γιατρος και εχει κανει πολλες εξωσωματικες ειναι ο καλυτερος!! το θεμα ειναι να μενουν εγκυος οι κοπελες και να ειναι ευχαριστιμενες με το γιατρο που επιλεγουν!!

Link to comment
Share on other sites

baby face καλη επιτυχια!! μια χαρα θα τα πας !! μην ανχωνεσε!!

 

mary77, δε χρειαζεται να τσαντιζεσαι για οτι γραφει η καθεμια εδω μεσα!! η καθε κοπελα εχει την αποψη της και εχει δικαιωμα να την γραφει!!

δεν ειναι ολοι οι γιατροι για ολες το ιδιο!! και αλλες ισως να ειναι ο καλυτερος και για αλλες ο χειροτερος!!!

απο την αλλη δε σημαινει οτι επειδη ειναι πολλα χρονια γιατρος και εχει κανει πολλες εξωσωματικες ειναι ο καλυτερος!! το θεμα ειναι να μενουν εγκυος οι κοπελες και να ειναι ευχαριστιμενες με το γιατρο που επιλεγουν!!

 

ναι αλλα χωρις να τεκμηριωση αυτα που λεει ειναι δυσφημιση και ειναι κριμα γιατι ο γιατρος ειναι καλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συγνωμη που μπαινω ετσι στο θεμα,αλλα θελω πολυ να κλεισω ραντεβου με τον μαστρομηνα στο εμβρυογεννεσις, αλλα οποτε παιρνω στο τηλ 210 6104682, λεει οτι η μοναδα βρισκεται εκτος λειτουργιας!!τι εγινε,κλεισανε??ξερετε κατι?:confused:

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

υ.γ μαστρομηνας και παλι μαστρομηνας!!

γεια σας. Επειδη και εγω εχω κλεισει ραντεβου με μαστρομηνα, ποσο κοστισε η πρωτη επισκεψη και ποσο η εξωσωματικη? Λεω να παω στο μαστρομηνα γιατι εχω ακουσει καλα λογια και μηπως αλλαξει λίγο η τυχη μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η επισκεψη αν θυμαμαι καλα γυρω στα 80,τωρα 2 χρ. μετα δε ξερω,οσο για την εξωσωματικη οι τιμες φανταζομαι θα εχουν αλλαξει αλλα σε συγκριση με το κεντρο που ημουν πριν παω εκει ηταν καλες οι τιμες,οπως κ ολοι εκει μεσα,να φαννταστεις οτι παω καμια φορα να τους δω κ με φωναζουν με το μικρο μου ονομα

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που μπαινω ετσι στο θεμα,αλλα θελω πολυ να κλεισω ραντεβου με τον μαστρομηνα στο εμβρυογεννεσις, αλλα οποτε παιρνω στο τηλ 210 6104682, λεει οτι η μοναδα βρισκεται εκτος λειτουργιας!!τι εγινε,κλεισανε??ξερετε κατι?:confused:

το τηλ.ειναι 2106194110

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χω ξανά πει αλλά θα τα επαναλάβω για όποια κοπέλα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο τουλάχιστον να μην απογοητευθεί.

 

Ο Μαστρο..... μένα ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου.

Είχα πάει με τις ορμονολογικές μου εξετάσεις τις οποίες μόλις είδε, με ξεπέταξε σε 1 λεπτό, λέγοντάς μου εντελώς κυνικά ότι είμαι σε εμμηνόπαυση και δε μπορεί να κάνει τίποτα! Ήμουν τότε 38χρονών και φυσικά έπεσα από τα σύννεφα! Αφού περίοδο έχω κανονικά, του είπα.

Τέλος πάντων, αφού συνήλθα, έψαξα, ρώτησα, έμαθα ότι θα είχα δυσκολία να μείνω έγκυος (όχι ότι ήταν αδύνατον όμως) αλλά δε σύμφερει στα κέντρα αυτά να δείχνουν χαμηλά ποσοστά σε εγκυμοσύνες, κι έτσι με απέφυγε τόσο "κομψά"!

 

Αποτέλεσμα, απέκτησα ένα μωράκι ύστερα από 3 χρόνια με φυσιολογικό τρόπο κι έχουν περάσει 5 χρόνια κι ακόμα έχω περίοδο. Άλλωστε η κλιμακτήριος μπορεί να κρατήσει και 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι 37-38 χρονων, εχω κανονικο κυκλο και ορμονες FSH, E2 εντος φυσιολ τιμών αλλά η αντιμυλλέριος ορμόνη είναι χαμηλή και εχω φτωχή ανταπόκριση στις ορμόνες. εχω δηλ προωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. εχω κανονισει να επισκεφτω το μαστρομηνα για μια δευτερη γνωμη. Αληθεια, πως εμεινες εγκυος τελικα μονη σου η σε φυσικο κυκλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Isis, μόνη μου έμεινα αλλά και σε φυσικό κύκλο που κατέληξε παλίνδρομη.

 

Αυτό με τη φτωχή ανταπόκριση είναι το δεύτερο που τους ενοχλεί και το είχα και αυτό.

Μία φίλη που πήγε στο Μαστρο.... την έδιωξε επειδή έκανε μόνο 1 ωάριο με φάρμακα. Αυτή ξανά πήγε, τον έπεισε και κατάφερε να γεννήσει με ενα και μοναδικό ωάριο.

 

Όμως δεν αναλαμβάνουν συνήθως τέτοιες περιπτώσεις, για να μην πέφτουν τα ποσοστά επιτυχίας τους γιατί δεν τους κάνει καλό στη διαφήμιση που θέλουν να έχουν. Βέβαια τη φύση δεν την ενοχλεί καθόλου η μικρή "ωοπαραγωγή", για να μπορέσεις να μείνεις έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Isis, μόνη μου έμεινα αλλά και σε φυσικό κύκλο που κατέληξε παλίνδρομη.

 

Αυτό με τη φτωχή ανταπόκριση είναι το δεύτερο που τους ενοχλεί και το είχα και αυτό.

Μία φίλη που πήγε στο Μαστρο.... την έδιωξε επειδή έκανε μόνο 1 ωάριο με φάρμακα. Αυτή ξανά πήγε, τον έπεισε και κατάφερε να γεννήσει με ενα και μοναδικό ωάριο.

 

Όμως δεν αναλαμβάνουν συνήθως τέτοιες περιπτώσεις, για να μην πέφτουν τα ποσοστά επιτυχίας τους γιατί δεν τους κάνει καλό στη διαφήμιση που θέλουν να έχουν. Βέβαια τη φύση δεν την ενοχλεί καθόλου η μικρή "ωοπαραγωγή", για να μπορέσεις να μείνεις έγκυος.

 

 

Αν και δεν εχω καμια αποψη για το συγκεκριμενο γιατρο (ο οποιος μπορει να ειναι εξαιρετος), συμφωνω απολυτα με αυτο το σχολιο!

 

Οντως τα ιδιωτικα κεντρα δεν αναλαμβανουν 'δυσκολες' περιπτωσεις για να μην επηρεαζονται αρνητικα τα ποσοστα επιτυχιας τους.

Σε αντιθεση με τα δημοσια, οπου οι γιατροι αναλαμβανουν περιπτωσεις αυξημενης δυσκολιας.

Νιωθω την αναγκη να τα πω διοτι εχει μεγαλη βαρυτητα να γνωριζεις οτι ενα δημοσιο στο συνολο του εχει παρομοια ποσοστα επιτυχιας με ενα ιδιωτικο στο οποιο ομως εγινε 'screening'...

 

Καλη επιτυχια παντως σε ολες τα ζευγαρια που προσπαθουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα κορίτισα! ειναι το πρωτο μου μηνυμα, μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες, και οι δυο παλλίνδρομες.. αποφασισα να συνεχισω στο εμβρυογενεσις.. εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτο το κεντρο αλλα περα απο τις επιτυχιες που εχει με ενδιεφερε ο γιατρος να ειναι ανθρωπος με το Α κεφαλαιο γιατι εχω πολυ κακη εμπειρια με τον προηγουμενο γιατρο και μου εχει παρει σχεδον ενα χρονο να το ξεπερασω παλι και να μπω δυναμικα στο παιχνιδι, βλέπετε το κόστος των αποβολων ειναι δυσβασταχτο και η μηδαμινη στηριξη του υποτιθεμενου γιατρου σου ποναει ακομα πιο πολυ! γιατι κακα τα ψεμματα τον γιατρο σου τον εχεις Θεο σε τετοιες περιπτωσεις!!! θα ξεκινησω με τον καινουριο χρονο και ευχομαι να ναι τριτη και τυχερη!! επιτελους καποιος ασχολειται ενεργα με το προβλημα μας και δεν παει στην τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτισα! ειναι το πρωτο μου μηνυμα, μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες, και οι δυο παλλίνδρομες.. αποφασισα να συνεχισω στο εμβρυογενεσις.. εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτο το κεντρο αλλα περα απο τις επιτυχιες που εχει με ενδιεφερε ο γιατρος να ειναι ανθρωπος με το Α κεφαλαιο γιατι εχω πολυ κακη εμπειρια με τον προηγουμενο γιατρο και μου εχει παρει σχεδον ενα χρονο να το ξεπερασω παλι και να μπω δυναμικα στο παιχνιδι, βλέπετε το κόστος των αποβολων ειναι δυσβασταχτο και η μηδαμινη στηριξη του υποτιθεμενου γιατρου σου ποναει ακομα πιο πολυ! γιατι κακα τα ψεμματα τον γιατρο σου τον εχεις Θεο σε τετοιες περιπτωσεις!!! θα ξεκινησω με τον καινουριο χρονο και ευχομαι να ναι τριτη και τυχερη!! επιτελους καποιος ασχολειται ενεργα με το προβλημα μας και δεν παει στην τυχη!!!

 

 

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια ολα να σου πανε καλα!:):)Ο Μαστρομηνας ειναι πολυ καλος και το κεντρο καλο επισης απλως πρεπει κατα την διαρκεια της εξωσωματικης και μετα να κανεις τις επιλογες τις δικες σου.Για παραδειγμα εμενα οταν εμεινα εγκυος (σε διδυμα)και εκανα τον πρωτο υπερηχο τον ρωτησα και μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω την δουλεια κανονικα.Το αποτελεσμα? Επαθα αποκολησση και εμεινα 8 μηνες στο κρεβατι. Εκανα λοιπον λαθος επιλογη εγω αφου δεν ειχα και την ιδιαιτερη εμπειρια απο εγκυμοσυνη ,επρεπε να επιλεξω να σταματησω την δουλεια.Ευτυχως ολα πηγαν καλα και γεννησα τα μωρα μου.Περασα αγωνιες ομως και πριν και μετα αλλα με το πεισμα να γινω μανα και με την βοηθεια της Παναγιας περασαν...Να επιμενεις και θα το πετυχεις με αισιοδοξια,υπομονη και πιστη στον Θεο!!Καλη δυναμη και να ξερεις οτι νιωθω πως αισθανεσαι και οτι θελεις να με ρωτησεις με χαρα θα σου απαντησω...

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επιτυχια ολα να σου πανε καλα!:):)Ο Μαστρομηνας ειναι πολυ καλος και το κεντρο καλο επισης απλως πρεπει κατα την διαρκεια της εξωσωματικης και μετα να κανεις τις επιλογες τις δικες σου.Για παραδειγμα εμενα οταν εμεινα εγκυος (σε διδυμα)και εκανα τον πρωτο υπερηχο τον ρωτησα και μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω την δουλεια κανονικα.Το αποτελεσμα? Επαθα αποκολησση και εμεινα 8 μηνες στο κρεβατι. Εκανα λοιπον λαθος επιλογη εγω αφου δεν ειχα και την ιδιαιτερη εμπειρια απο εγκυμοσυνη ,επρεπε να επιλεξω να σταματησω την δουλεια.Ευτυχως ολα πηγαν καλα και γεννησα τα μωρα μου.Περασα αγωνιες ομως και πριν και μετα αλλα με το πεισμα να γινω μανα και με την βοηθεια της Παναγιας περασαν...Να επιμενεις και θα το πετυχεις με αισιοδοξια,υπομονη και πιστη στον Θεο!!Καλη δυναμη και να ξερεις οτι νιωθω πως αισθανεσαι και οτι θελεις να με ρωτησεις με χαρα θα σου απαντησω...

γλυκια μου σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση!! γενικα μου εχει φανει ηρεμος ανθρωπος.. μιλαει απλα και κατανοητα.. φοβαμαι παρα πολυ και δεν θα αντεξω να χασω και τριτο μωρο ουτε φυσικα τα λεφτα ειναι σε κανα τσουβαλι.. ειναι και σοβαροτατο το προβλημα με το σπερμα.. απο μικρο κεντρο την πατησα ασχημα.. η μοναδα φαινεται οργανωμενη! ευχομαι να εχει εξισου καλα εργαστηρια και εμβρυολογους...! οσο για αυτο που λες ας μεινω εγω εγκυος για τριτη φορα και να μεινει το μωρακι μου και δεν θα ξαναπατησω στη δουλεια.. αλλα και αυτο ακομα μου φαινεται απιαστο ονειρο εχω πεσει πολυ ψυχολογικα!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω και εγώ σε αυτό το κέντρο, αλλά δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος. Όμως, όσο περίεργο και αν ακουστεί, είμαι πολύ ευχαριστημένη και από τη συμπεριφορά τους και από τις μεθόδους που ακολουθούν. Και ναι, εγώ είμαι πολύ δύσκολη περίπτωση. Αλλά, όχι απλά με έχουν κρατήσει, αλλά συνεχίζουμε να το παλεύουμε!

Και τους πήγα και άλλες δύο φίλες μου: η μία ήταν ακόμα πιο δύσκολη περίπτωση από μένα, αλλά της είπε ο κος Μαστρομηνάς ότι αξίζει να το παλέψουν και να μην το βάλει κάτω. Και όντως άξιζε γιατί η κοπέλα έμεινε έγκυος! Η άλλη, είναι πολύ εύκολη περίπτωση! Σε εκείνη είπε, ότι μπορεί και να μην χρειαστεί εξωσωματική, γιατί οι εξετάσεις της είναι πολύ καλές.

Συμπέρασμα: έχω να πω τα καλύτερα, με βάση και τη δική μου εμπειρία και όσα ξέρω από τις φίλες μου.

Link to comment
Share on other sites

Marilena_1979...Εκτός από τον Μαστρομηνά, στην Εμβρυογέννεσις σε παρακολουθούν και άλλοι γιατροί. Είναι όλοι πολύ καλοί όμως είναι ένας συγκεκριμένα, ο κ.Παπανικόπουλος που, εάν είσαι από τις γυναίκες που θέλουν στοργή, υποστήριξη κλπ είναι καταπληκτικός.

Αυτή τη στιγμή τη στιγμή που σου μιλάω τα μωράκια μου είναι 8 μηνών!

Καλή επιτυχία!!

as1cJLNoXn-0000NzA5OTRkfDY0MWR8RmlsaXBwb3MgYW5kIEVtaWxpb3MgYXJl.gif

 

Διπλή κούραση, διπλή ευτυχία, διπλό όνειρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πιο πάνω, αυτό που είπα, ότι είμαι δύσκολη περίπτωση....είμαι από αυτές που μετά από φάρμακα έκαναν ένα ή και δύο ωάρια μόνο. Παρόλα αυτά με ανέλαβαν και συνεχίζουν να προσπαθούν να με βοηθήσουν να μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

elisa!! ειχα μια δευτερη επαφη με τον κυριο Παπανικοπουλο ο οποιος φανηκε εξαιρετος!! σου λέει αυτα που πρέπει να σου πει με ηρεμια και όμορφο τρόπο χωρις να σου χαιδευει τα αυτια!!! να σου ζησουν τα μωρακια σου!!!!! ειναι υπεροχο συναισθημα που εγω νομιζω δεν θα φτάσω ποτε σε αυτο... :( :( :(... παντα το ονειρο μου τελειωνει στην 6 εβδομαδα..

οσο για αυτο που λενε τα κοριτσια ότι δεν αναλαμβάνουν δύσκολες περιπτωσεις διαφωνω κάθετα! και εμεις ειμαστε πανδυσκολη περιπτωση και όμως μας φερθηκαν με τον καλυτερο τροπο!! επισης απο επαρχια χωρις τη δυνατοτητα να κατεβαινουμε τοσο συχνα Αθηνα.. ο προηγουμενος γιατρος καταφερε να μας διώξει με τον τρόπο του γιατι προφανως δεν μπορουσε να ανταπεξελθει! μια μεγαλη μοναδα όμως δεν πιστευω οτι εχει αναγκη απο ευκολα περιστατικα για να ακουστει!!! θα ακουστει περισσοτερο σε δυσκολα περιστατικα οταν ζευγαρια πανε εκει μετα απο 3 και 4 προσπαθειες και τα καταφερνουν! αυτο για μενα ειναι η μεγαλυτερη ανταμοιβη!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...