Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μωρο ετους που θηλαζει και αγελαδινο γαλα


Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω ποσο γαλα αγελαδινο χρειαζεται να πινει ενα μωρο ετους που συνεχιζει να θηλαζει κατα βουληση καθως και την νυχτα,,,

 

η παιδιατρος μου ειπε στον χρονο να του δωσω γαλα αγελαδινο 3ης φασης για βρεφη. Ξερει οτι θηλαζω και ειναι της θεσης θηλαζεις οσο το επιθυμεις εσυ και το παιδι σου,,,ομως λεει πρεπει να πινει και αγελαδινο,,,,δεν μου ειπε ουτε ποσες φορες ουτε ποσοτητα,,,οταν την ρωτησα ειπε 2 φορες την ημερα οπωσδηποτε

 

το παιδι μου τρωει καθημερινα το φρουτο του το κρεατακι του με λαχανικα γιαουρτι καθως και ανθοτυρο με τραχανα το βραδυ, δοκιμασε και αυγο τις προαλλες και τρελλαθηκε

 

το πρωι ξεκινησα και αγελαδινο γαλα, δεν τρελλαινεται, γι αυτο εβαλα και δημητριακα,,,γινεται σαν κρεμουλα και το τρωει καλυτερα αλλα και παλι

 

το ερωτημα μου ειναι, χρειαζονται οντως τα βρεφη ετους το αγελαδινο γαλα?

αν ναι ποσο πρεπει να πινουν την ημερα αυτα που εξακολουθουν να θηλαζουν?

το γιαουρτι και τα αλλα τυρια δεν τα καλυπτουν?

αν ενα παιδι δεν τρελλαινεται για γαλα αγελαδινο υπαρχει προβλημα? αν δεν πινει τι θα παθει? εμενα τρελλαινεται και για γιαουρτι και για τυρια αν δεν πινει και γαλα πειραζει? καλυπτεται απο τα τυρια γιαουρτια αυγο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά είναι σοβαρή η παιδίατρος σου???Φυσικά και δεν το έχει ανάγκη το αγελαδινό γάλα το παιδί σου απο τη στιγμή που θηλάζει!Δεν την ρώτησες για πιο λόγο "πρέπει οπωσδήποτε να πίνει 2 φορές τη μέρα αγελαδινό" ???Μα καλά τα σκέφτονται και τα λένε αυτά?Ειλικρινά τι άλλο θα ακούσουμε!!!Το καλύτερο γαλατάκι πίνει το παιδί σου δεν χρειάζεται να το ζορίσεις για να πιεί ένα γάλα πολύ κατώτερο σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που κανονικά ούτε εμείς οι ίδιοι δεν θα πρέπει να το πίνουμε!!!Αν ήξερες πόσες φορές έχει παστεριωθεί ένα "φρέσκο" αγελαδινό γάλα δεν νομίζω να το ξανααγόραζες!Μην ακούς κανένα!Και η παιδίατρος σου επιεικώς απαράδεκτη!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

:shock: Όντως κι εγώ ποτέ δεν το έχω ακούσει αυτό το πράγμα! (Η παιδίατρος είναι στο Μιλάνο; Είναι κι αυτοί σαν τους δικούς μας τελικά...:evil:)

 

Αφού το παιδί πίνει το δικό σου γάλα και τρώει γαλακτοκομικά δεν έχει ανάγκη τίποτα! Είναι απλά ένα τυχερό παιδάκι που θηλάζει! Η παιδίατρός μας μας πρότεινε το φρέσκο αγελαδινό γάλα όταν έκλεισε χρόνο η μικρή απλά επειδή θα γύριζα στη δουλειά και το πρωί το γάλα θα το έδινε ο άντρας μου. Κατά τα άλλα το γάλα της μαμάς είναι πληρέστατο και πολύ ανώτερο, όπως είπε και η black_rose. Τί ανώτερο, καμία σχέση λέμε!!!:)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν της εχω δωσει γαλα ακομα, βασικα εχει δοκιμασει καμια φορα απο το ποτηρι μου/η απο του αδερφου της και εχει πιει λιγες γουλιες.

ο παιδιατρος δεν μου ειπε κατι σχετικο ουτε τωρα ουτε στο πρωτο παιδι.

 

 

Αν ζητουσε και ηθελε και αλλο γαλα απο το δικο μου, θα της εδινα, δεν βρισκω το κακο, αλλα οχι οτι επιβαλεται-πρεπει κλπ.

Βεβαια στην περιπτωση μας τα επιπλεον γευματα δεν φαινεται να μειωνουν τα γευματα θηλασμου, αν ισχυε το αντιστροφο ομως, θα προτιμουσα να πινει το δικο μου γαλα απο το ξενο (φρεσκο αγελαδινο η κατσικισιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

το αγελαδινο γαλα ειναι φτιαγμενο για μοσχαρακια, ενω το δικο σου για το παιδακι σου. Ουτε τυρια και γιαουρτια χρειαζεται να της δινεις, αν της αρεσουν καλως αλλα δεν τα εχει αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

δεν της δινω αγελαδινο γαλα καθολου σχεδον αν πιει λιγο μαζι με κορν φλεικς μια δυο φορες την βδομαδα και δεν ξεπερναει το γαλα ενα ποτηρι του κρασιου (αφηνουμε σιγουρα το μισο γαλα στο πιατακι)

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε αν θέλω φρεσκο αγελαδινό μετά τον 1,5-2 χρονια καλύτερα.....Οτι θελει λεει ο καθενας!

 

Εγώ όταν την είχα ρωτήσει για το φρέσκο αγελαδινό μου είπε πως τα μωρά που θηλάζουν ωριμάζει γρηγορότερα το πεπτικό τους σύστημα ή κάτι τέτοιο και ότι τους είναι πιο εύκολο να δεχτούν το φρέσκο γάλα...Δεν μπου το επέβαλε, εγώ τη ρώτησα βασικά.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουκλες, δεν παιρνω κατα γραμμα οτι λεει ως προς αυτο,, πιο πολυ εχω αναγκη την εμπειρια σας,,του εδωσα να δοκιμασει, οσο του κανει κεφι, δεν πιεζω απλα αναρωτιεμαι,,,,

 

γενικα παντως εδω ειναι πολυ υποστηρικτικοι με το θηλασμο,,,επισης δεν υπαρχουν παιδιατροι ιδιωτες, ολοι καλυπτομαστε απο τους γιατρους του δημοσιου,,,εδω γεννουν ολες στο δημοσιο, οι καισσαρικες ειναι ελαχιστες στα νοσοκομεια ενθαρρυνουν το θηλασμο τουλαχιστον για τα 2 πρωτα χρονια,,,,οσες εχω γνωρισει εχουν θηλασει κατα μεσο ορο γυρω στους 10-12 μηνες,,αυτα τα λεω για να απαντησω στη φιλη οτι δεν ειναι οπως στην ελλαδα αλλα καλυτερα ως προς το γενικοτερο συστημα

 

το αγελαδινο απ οτι καταλαβα το προτεινουν σε ολους ειτε θηλαζει το παιδι ειτε οχι,,,,το γιατι δεν το ξερω,,,,,ξερω οτι στην περιοχη που ζω τρωνε πολλα γαλακτοκομικα τυρια γαλατα ειναι στην κουλτουρα τους,,,

 

ενα τελευταιο ερωτημα, ενα παιδι που δεν θα πιει ποτε αλλο γαλα ουτε πιο μεγαλο εχει προβλημα?πως το αντιμετωπιζουμε?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω εναφιλο του αντρα μου που μετα απο 1 χρονο θηλασμου δεν εχει ξαναπιει γαλα

μια χαρα φαινετε

αν δεν πιει αλλο γαλα το μικρο σου μπορεις να βρεις φαγητα που περιεχουν ασβεστιο για να συμπληρωνεις την διατροφη του

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κουκλες, δεν παιρνω κατα γραμμα οτι λεει ως προς αυτο,, πιο πολυ εχω αναγκη την εμπειρια σας,,του εδωσα να δοκιμασει, οσο του κανει κεφι, δεν πιεζω απλα αναρωτιεμαι,,,,

 

γενικα παντως εδω ειναι πολυ υποστηρικτικοι με το θηλασμο,,,επισης δεν υπαρχουν παιδιατροι ιδιωτες, ολοι καλυπτομαστε απο τους γιατρους του δημοσιου,,,εδω γεννουν ολες στο δημοσιο, οι καισσαρικες ειναι ελαχιστες στα νοσοκομεια ενθαρρυνουν το θηλασμο τουλαχιστον για τα 2 πρωτα χρονια,,,,οσες εχω γνωρισει εχουν θηλασει κατα μεσο ορο γυρω στους 10-12 μηνες,,αυτα τα λεω για να απαντησω στη φιλη οτι δεν ειναι οπως στην ελλαδα αλλα καλυτερα ως προς το γενικοτερο συστημα

 

Α, έτσι πες, είπα κι εγώ, μια χώρα πιο πολιτισμένη από τη δική μας και να έχει τα ίδια χάλια!

 

 

το αγελαδινο απ οτι καταλαβα το προτεινουν σε ολους ειτε θηλαζει το παιδι ειτε οχι,,,,το γιατι δεν το ξερω,,,,,ξερω οτι στην περιοχη που ζω τρωνε πολλα γαλακτοκομικα τυρια γαλατα ειναι στην κουλτουρα τους,,,

 

Τώρα θυμήθηκα εδώ στο φόρουμ είχε αναφερθεί ότι οι παιδίατροι στην Ιταλία προτείνουν νωρίς στη διατροφή τυριά όπως η παρμεζάνα ενώ εδώ είναι πιο επιφυλακτικοί λόγω του ότι τα τυριά ειναι αλμυρά.

 

ενα τελευταιο ερωτημα, ενα παιδι που δεν θα πιει ποτε αλλο γαλα ουτε πιο μεγαλο εχει προβλημα?πως το αντιμετωπιζουμε?

 

Ένα φιλικό ζευγάρι συνειδητά μετά από θηλασμό ενός έτους δεν έδωσε στο παιδί γάλα, όπως ούτε κρέας και νομίζω ούτε αυγό μέχρι 2 ετών. Ο πατέρας ειναι vegan χορτοφάγος. Δίνουν στον μικρό αμυγδαλόγαλα και γενικά προσέχουν ώστε η διατροφή του να είναι πλούσια σε ασβέστιο και σίδηρο από φυτικές πηγές.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδή είμαι και εγώ μαμά ενός αγοριού με αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος, και διαιτολόγος, ήθελα απλά να σου πω κάποια πράγματα που ισχύουν και κάποια που δεν ισχύουν και είναι μύθοι :

1) Η Αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος δεν έχει καμία σχέση με την δυσανεξία στην λακτόζη. Αφορά τις πρωτείνες καζείνη, λακτοαλβουμίνη, λακτοσφαιρίνη και άλλες. Επομένως, οποιδήποτε γάλα χωρίς λακτόζη θα κάνει αλλεργία στο μωράκι σου.

2) Οι ίδιες πρωτείνες υπάρχουν και στο κατσικίσιο γάλα και γενικότερα στο γάλα των οικόσιτων ζώων, οπότε απορρίπτονται και αυτά τα γάλατα

3) Για τα γάλατα σόγιας και αμυγδάλου κράτα μικρό καλάθι δεν υπάρχουν εμπεριστατωμένες έρευνες

4) Το καλύτερο είναι το μητρικό, εφόσον ακολουθήσεις και εσύ αυστηρότατη δίαιτα αποκλεισμού γαλακτοκομικών, έστω και λίγο πειράζει.

5) Προτείνω να συνεχίσεις το υποαλλεργικό μέχρι ο γιατρός σου να κάνει πρόκληση στο μωρό. Αν δεν εμφανίσει αλλεργία μπορείς σιγά-σιγά να ξεκινήσεις το αγελαδινό, αν εμφανίσει ξαναγυρνάς στο υποαλλεργικό.

6) Το πρόβλημα με την αλλεργία είναι ότι μπορεί να μην σου δίνει εμφανή σημάδια, για παραδειγμά δερματίτιδες, αίμα στα κακά κ.ά. αλλά να κάνει ζημία στις λάχνες του εντέρου με αποτέλεσμα να μην γίνεται καλή ή επαρκής απορρόφηση θρεπτικών συστατικών και να έχεις προβλήματα με την ανάπτυξη του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καποιες μερες τρωει κρεμα με κατσικισιο γαλα, ή ρυζογαλο παλι με κατσικισιο γαλα.

 

Καποιες μερες τρωει γιαουρτι κατσικισιο.

 

Καποιες μερες τυρακι τριμμενο πανω στα ζυμαρικα του.

 

Δεν του εχω δωσει ποτε αγελαδινο γαλα ή αγελαδινα γαλακτοκομικα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...