Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts

εαν δεν κανω λαθος το παιρνουμε με βαση το 2012 οποτε εαν εχεις 50 ενσημα η νομιζω διμηνη επιδοτουμενη το δικαιουσαι.κοιτα την εγκυκλιο.μπες και στο φορουμ του dikaiologitika.grειναι κατατοπιστικοι

κατεθεσα την πρωτη μερα δηλαδη χθες, για το οικογενειακο και ο υπαλληλος μου εδωσε την αιτηση και οχι την αποφαση...

ξαναπηγα αργοτερα και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο, αλλα αγχωνομαι, δε γραφει ουτε το ποσο, ουτε τιποτα...

Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατεθεσα την πρωτη μερα δηλαδη χθες, για το οικογενειακο και ο υπαλληλος μου εδωσε την αιτηση και οχι την αποφαση...

ξαναπηγα αργοτερα και μου ειπε οτι ειναι το ιδιο, αλλα αγχωνομαι, δε γραφει ουτε το ποσο, ουτε τιποτα...

Τι να κανω???

κανονικα για να ειναι εγκυρη η καταθεση σου πρεπει να εχεις και την αποφαση .....αλλιως θα ειναι μονο σε μορφη αιτησης και εσυ απλα θα περιμενεις ποοοοτε θα την περασουν...να πας και να απαιτησεις την αποφαση..χωρις αποφαση δεν κανεις τιποτα

 

Link to comment
Share on other sites

τα φώτα σας κορίτσια

Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?

Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

τα φώτα σας κορίτσια

Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?

Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...

ναι κανονικα οπως περσυ ....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειμαι στο ποστο του οικογενειακου φετος....αλλα με τα περσινα δεδομενα θελει 50μερες επιδοτησεις ταμειου ανεργιας να εχεις κι οχι απλης καρτας ανεργιας...

 

το φανταστηκα.σ ευχαριστω που παντα βοηθας εδω μεσα:D!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγα σήμερα και μου είπαν να πάω αρχές οκτώβρη με την επαναπρόσληψη!εμάς τους αναπληρωτές καθηγητές μας απολύουν Ιούνιο και μας επαναπροσλαμβάνουν Σεπτέμβρη-Οκτώβρη

τι χαρτιά ακριβώς χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

τα φώτα σας κορίτσια

Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ που πέρναμε μέχρι πέρυσι ισχύει ή έχει αντικατασταθεί από του ΟΓΑ ?

Επειδή έχει βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ και οι ημερομηνίες αιτήσεων για τους διάφορους δικαιούχους εξακολουθούμε να το πέρνουμε όπως παλαιότερα ή έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ? Πάντως στην εγκύκλιο εγώ δεν έχω δει πουθενά να κάνουν αναφορά σε εισοδηματικά κριτήρια και αναρωτιέμαι αν όλα αυτά που ακούμε τόσο καιρό αφορούσαν τα επιδόματα του ΟΓΑ ...

 

 

που εχει βγει η ανακοινωση;στην σελιδα του οαεδ βλεπω μονο τις ημερομηνιες για περυσι,οχι φετος,αφου τελευταια ημερομηνια υποβολης εχει την 31 ιανουαριου 2013!

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=757&Itemid=755〈=el

 

ειναι καπου αλλου που δεν το βλεπω;

 

 

τελικα θα υπαρχει οικογενειακο επιδομα απο οαεδ,ξερει κανεις σιγουρα;

 

ακυρο,το βρηκα!

εδω ειναι

http://www.oaed.gr/images/NEA-ANAKOINWSEIS/ASFALISI/oikasfalisis2013.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι είχα ακούσει ότι η αίτηση για το επίδομα τέκνων θα μπορεί να γίνει μέχρι το τέλος του έτους. Καλύτερα όμως είναι να ρωτήσεις τον λογιστή που σας έκανε την δήλωση.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω,στα δικαιολογητικα λεει οτι χρειαζεται βεβαιωση εργοδοτη για τις 50 μερες εργασιας,αυτη η βεβαιωση θα αφορα τις 50 ημερες εργασιας μεσα στο 2012 ή στο 2013;γιατι η λογιστρια που συμπληρωσε την βεβαιωση γραφει την ημερομηνια προσληψης(τον Μαιο 2013) εως σημερα..

 

και κατι αλλο: ως προς αυτο:

"Εφόσον υπάρχει οποιαδήποτε μεταβολήστην οικογενειακήκατάσταση του δικαιούχου (γέννηση,

θάνατοςπαιδιούκ.λπ.) σε σχέση με το επίδομα του προηγούμενου έτους ο δικαιούχοςυποχρεούται να το δηλώσει εγγράφωςστην Υπηρεσία με σχετικήΥπεύθυνη Δήλωση."

απλη υπευθυνη δηλωση χρειαζεται,ή θα μας δωσουν εκει που θα καταθεσουμε τα χαρτια κατι συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε κορίτσια τι ισχύει, το οικογενειακό επίδομα από που το παίρνουμε; Εγώ έκανα αίτηση μέσω Gsis, πρέπει να πάω και στον οαεδ; Μας έχουνε καταμπερδέψει.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα σας να ρωτησω κατι?μπορω να παρω το επιδομα οαεδ που το δικαιουμαι με βιβλιαριο ασθενειας στο τεβε?(περσι ημουν ανεργη επιδοτουμενη και φετος ειμαι στην επιχειρηση του αντρα μου με τεβε.ξερει κανεις? γιατι δεν εχω πλεον το βιβλιαριο του ικα...μπηκα στο τεβε.ευχαριστω πολυ

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι το εσβησα γιατι ειλικρινα εχω μπερδευτει με τα δυο επιδοματα

λεω τι ξερω

1.οικογενειακο επιδομα παιδιων ..το νεο ...δε ξερω τιποτα γιατι ειμαι εκτος λογω εισοδηματος

2.επιδομα τεκων 100 ενα παιδι 300 τα 2 κλπ

αυτο θελει να εχεις την προηγουμενη χρονια 50 ενσημα στο ΙΚΑ αλλιως εισαι εκτος

με ΤΕΒΕ δε δικαιομουνα

 

αυτα.......

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ για την απαντηση...τελικα ακομη δεν ξερω αν το δικαιούμαι .... γιατι εχω βιβλιαριο τεβε όταν εργαζομουν τα ενσημα τα ειχα στο ικα το βιβλιαριο ασθενειας μονο δεν εχω

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...