Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωριστός ύπνος?


anastasiab

Recommended Posts

Με τον άντρα μου έχουμε έναν καλό και ευτυχισμένο γάμο. Έχουμε 2 παιδιά και το πρόβλημα ξεκινάει από τον ύπνο. Τον βραδυνό συγκεκριμένα. Ο μικρός μας έχει τρομερή ανασφάλεια. Αν ξυπνήσει και δεν είναι κάποιος εκεί ουρλιάζει και δεν σταματάει (είναι σχεδόν 2ετών). Για να τον πάρει ο ύπνος πρέπει να είμαι εκεί και να μου κρατάει το χέρι.

Δεν έχω δοκιμάσει-και δεν θέλω-την τεχνική του "τον αφήνω και κλαίει" νιώθω την ανάγκη του και θέλω να έιμαι εκεί για το παιδί μου. Το θέμα είναι όμως οτι δεν είμαι εκεί για τον άνδρα μου αφού κοιμάμαι στο παιδικό. Γιατί είναι αδύνατον να πηγαινοέρχομαι όλο το βράδυ (τον άντρα μου δεν τον ενδιαφέρει αυτό). Όταν είμαι στο δωμάτιο και ξυπνάει το παιδί και εκείνο και εγώ κοιμόμαστε πιο γρήγορα. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και λύση δεν βρίσκουμε. Θέλω να είμαι και σύζυγος αλλά νιώθω πρώτα μάνα και μετά όλα τα άλλα. Ο άντρας μου καταλαβαίνει το λογικό του πράγματος αλλά δεν μπορεί να το δεχτεί. Βγάζει ώρες-ώρες επιθετικότητα στο παιδί και το μαλώνει άσχημα με αποτέλεσμα εκείνο να σπαράζει αφού έχει και τρομερή αδυναμία στον μπαμπά του.

Έχω πολύ ανάγκη την συμβουλή σας αλλά και μόνο που μπόρεσα να γράψω το πρόβλημα μου νιώθω ανακούφιση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sol

    sol 9 δημοσιεύσεις

  • anastasiab

    anastasiab 7 δημοσιεύσεις

  • maryp

    maryp 6 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 6 δημοσιεύσεις

όταν βάζεις το παιδί στο κρεβάτι του για να κοιμηθεί του κρατάς το χέρι ή τον παίρνει ο ύπνος μόνος του? ξυπνάει κάθε βράδυ? έχεις σκεφτεί να πάρεις στη γραμμή σύνδεσμος που είναι ψυχολόγοι να σου πουν τη γνώμη τους?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα δώσω συμβουλή γιατί δεν έχω, κι εγώ τον γιο μου τον κοιμίζω στο κρεβάτι μας και μετά τον πάω στο δικό του κι αν ξυπνήσει πάλι σε μας τον φέρνω. Τον άντρα μου δεν τον πολυενοχλεί γιατί ξέρει να διεκδικεί τον χώρο του κι έτσι το μωρό είναι πάντα στη δική μου πλευρά κι εγώ κακοκοιμάμαι. Αλλά να σου πω κάτι; Κι εγώ είμαι τώρα πια πρώτα μαμά και μετά το οτιδήποτε άλλο. Αν δεν μπορεί να με καταλάβει ο άντρας μου, πρόβλημά του. Με αυτά θέλω να πω ότι γενικά πιστεύω ότι εσύ κάνεις ό,τι μπορείς κι αν γινόταν αλλιώς, θα τα έκανες αλλιώς. Αφού το μωρό έχει αυτή την ιδιοτροπία είτε την ακολουθείς είτε του την κόβεις με τον γνωστό -υπερβολικά σκληρό κατά τη γνώμη μου- τρόπο του να τον αφήσεις να ουρλιάζει για αρκετά βράδια. Αυτή η μέθοδος δεν είναι για όλες τις μαμάδες, εγώ ας πούμε γελάω όταν μου την προτείνουν. Από κει και πέρα, απλά κάνεις υπομονή και περιμένεις να μεγαλώσει ώστε να μιλήσετε πιο ουσιαστικά και να αλλάξει κι εκείνος. Ο άντρας σου -οι άντρες γενικότερα- πρέπει να μάθουν να αντιμετωπίζουν αυτά τα πράγματα και σαν δικά τους προβλήματα, γιατί πρέπει πάντα εμείς να πονοκεφαλιάζουμε; Μας παντρεύτηκαν με την προοπτική ότι εμείς θα γίνουμε μαμάδες κι εκείνοι μπαμπάδες. Τώρα ξαφνικά γιατί γίναμε πιο πολύ μαμάδες; Γιατί έτσι είναι ρε αδερφέ, δεν μεγαλώνουν τα παιδιά με τραλαλα και χαχαχα. Οι μαμάδες χάνουν τη μπάλα, χάνουν το χρόνο τους, τον εαυτό τους, το κρεβάτι τους, τρέχουν σαν τον Βέγγο όλη μέρα γιατί έτσι είναι, έτσι συμβαίνει πάντα. Αν θέλει ο μπαμπάς μπορεί να ακολουθήσει την εύκολη οδό (παράπονα, αποξένωση, γκόμενα) ή τη δύσκολη (μένω δίπλα στη γυναίκα μου, τη στηρίζω και τραβάω κι εγώ το λούκι κάνοντας, όπως κι εκείνη, υπομονή).

 

Είμαι τσαντισμένη σήμερα και φαίνεται ε;;;;;

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Α, να σημειώσω Αναστασία μου ότι εγώ έχω γάμο με σαθρά θεμέλια, έχε το υπόψη σου όταν με διαβάζεις για να μου δίνεις και τη δέουσα σημασία (ελάχιστη δηλαδή!)

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία, είναι φάση. Την περασαμε όλοι μας, άλλως έτσι όπως το κάνεις εσύ, άλλος φέρνοντας το παιδί στο διπλο κρεβάτι (εγώ ας πούμε ακόμα αναρωτιέμαι πώς συνέλαβα το δεύτερο :lol: )

Κάντε και οι δύο υπομονή, αφού όπως λες παραπάνω έχετε έναν καλό γάμο, πιστεύω ότι και ο άντρας σου θα κατανοήσει το τώρα σε οδηγεί το μητρικο σου ένστικτο και όχι η ψυχρή λογική. Υπομονή, θα περάσει! :D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ρε Sol, ενα φιλι, ετσι γιατι μ' αρεσεις! :lol:

 

Κοριτσαρες μου εμας η κορακλα μας κοιμαται μαζι μας. Ακομη και το μεσημερι στο δικο μας θελει να κοιμαται κι ας ειναι και μονη της.(παλια κοιμοταν στο δικο της το μεσημερι αλλα το εκοψε κι αυτο) Αν την βαλω στο δικο της στο μισαωρο απανω θα ξυπνησει και θα ριξει τετοιο κλαμα που θα μας βρει το χαραμα μεχρι να ηρεμησει. εμενα δεν με ενοχλει να κοιμαται μαζι μας, ουτε και τον αντρα μου μιας και το απολαμβανουμε κι οι δυο. ΑΛΛΑ ειναι μια υπουλη κατασταση γιατι σιγα σιγα βλεπεις τις ερωτικες επαφες να αραιωνουν επικινδυνα και αναρωτιεσαι ποτε ηταν η τελευταια φορα και εντρομη συνειδητοποιεις οτι απανω στο μετρημα (δαχτυλακια style) σου τελειωσαν τα ...χερια.

Ποσο καναπε ν΄αντεξεις η ερμη; Ποση μοκετα; Θες το κρεβατακι σου να εκτονωθεις αλλα εχει καταληφθει (ολοκληρο κρεβατι, king size) απο το χαριτωμενο πατσαβουρακι που απλωνεται φαρδυ πλατυ στη μεση. Δεν ξερω πως θα το λυσουμε αυτο, ξερω ομως οτι δεν παει αλλο. Προχθες συγκεκριμενα ειχαμε αυτη τη συζητηση με τον αντρα μου... ακρη δεν βγαλαμε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω την τρομερη αληθεια εγω θελω να κοιμαται το παιδι μαζι μας,μ αρεσει να την εχω διπλα μου νιωθω οτι ειμαι πιο καντα της ειδικα οταν ξυπναει κ με πιανει κατευθειαν αγκαλιτσα.Το θεμα ειναι ομως οτι οι ψυχολογοι λενε μακρια τα παιδια απο το κρεββατι μας, γιατι δεν θα μαθουν να ειναι ανεξαρτητα κ αυτονομα ατομα,δεν ξερω εαν ισχυει παντως ξερω οτι αυτη ειναι η αποψη τους, κ οτι το παιδι πρεπει να εχει το δικο του ξεχωριστο χωρο.Ετσι κ εμεις δυστυχως την κοιμιζουμε στο δωματιο της, κι αν τυχον ξυπνησει το βραδυ τοτε τρεχω κ την περνω στο κρεβατι μας :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως εχουμε το αντιθετο :?:? ... Πολλες φορες μεχρι να κοιμηθει η μικρη, κι ενω ειναι ηδη ξαπλωμενος στον καναπε και βλεπει τηλεοραση, τον παιρνει εκει ο υπνος και κοιμαται μεχρι το πρωι... Αφου ενα διαστημα του ελεγα οτι αισθανομουν σαν χηρα η χωρισμενη, να κοιμαμαι συνεχεια μονη μου :oops::oops: .... Ελπιζω να το κοψει σιγα-σιγα γιατι μου τη δινει αφανταστα οταν γινεται συνεχεια :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις κορίτσια προσοπαθούμε να αποφευγουμε να την φερνουμε στο κρεβατι μας γιατι δεν θελουμε να περάσουμε αυτό που περνανε ο κουνιάδος μου. Εχουν δυο κοριτσιακια, 6 και 3 χρονων, και κοιμουνται και οι τεσσερις μαζί. Σπιτι αλλάξανε, νεο δωμάτιο τους φτιαξανε, οι μικρες εκει. Ξυπνάνε κατα τη μια το βράδυ και τρεχουν στο διπλό... και ο πατέρας πάει στο παιδικό για να ξεκουραστεί.... Ποτε ομως δεν προσπαθησανε να τις μαθουν οτι εχουν δικό τους δωματιο.

Ειμαστε βεβαια και από τους τυχερους αφου το μωρο μας κοιμαται σερι από τις 10 το βραδυ μεχρι τις 9 το πρωι..

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι χαίρομαι που έχω συμπαράσταση? δεν θα το πω γιατί ξέρω τι περνάτε. SOL σε ευχαρισώ για όσα έγραψες, και εγώ έτσι νιώθω κάποιες φορές με πιάνουν τα νεύρα μου που πρέπει να είναι αυτονόητο οτι την θυσία την κάνει η μάνα και ο σύζυγος θυμώνει και από πάνω επειδή χάνει τα προνόμια του. Η αλήθεια είναι οτι αν πάψω να κάνω υποχωρήσεις συμβιβασμούς και την χαζή, όχι σαθρά θεμέλια θα έχει ο γάμος μου αλλά ερείπεια.

ΡΕΝΙΚ ποιό έιναι το τηλέφωνο του σύνδεσμου που λές?

Ναι, για να κοιμηθεί πρέπει να μου κρατάει το χέρι. Ξυπνάει την νύχτα κάθε νύχτα και πολλές φορές, και αν δεν με δει ουρλιάζει όρθιος στο κρεββάτι και τρέμει. Φοβάται πολύ-δεν ξέρω τι.

Vann και εγώ το πιστεύω οτι πρέπει ν γίνουν ανεξάρτητα και όσο κι αν μου αρέσει η μυρωδιά και η αίσθηση του μωρού μου θέλω να γίνει ανεξάρτητο. Τον τρόπο δεν ξέρω. Νομίζω οτι αυτή την φοβία που έχει την ανασφάλεια δεν θ ατην ξεπεράσει με το να τον αφήσω να κλαίει θα γίνει χειρότερο σίγουρα.

Christie και εμένα το κάνει αυτό επειδή δνε μπορέι αν τον ακούει, κλείνει και την πόρτα του διαδρόμου μάλιστα :cry: Και το κάνει και κατά τις 5 το πρωί επειδή τον ξυπνάω που πάω στο μωρό οπότε πάει στο καθιστικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΞΑΝΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΥΟ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΠΟ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΤΩΡΑ.ΠΡΩΤΑ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ 3.23578ax43ej9eiy.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ εμας μας αρεσει να εχουμε ενα ζουζουνι αναμεσα μας...εχουμε ομως σκεφτει ποσο κακο κανουμε στο ιδιο το παιδι και τι προτυπα του δινουμε ??

Σαφως και δεν μιλαω για μωρα και καποια στιγμη να μπουν τα ορια....αλλα ξερω παιδια...που οι γονεις δεν ειχαν την δυναμη να το κοψουν και ειναι τωρα 8,5 χρ (διδυμα αγορια) και κοιμουνται με την μαμα και ο μπαμπας αναγκαστικα φευγει και παει ή στο σαλονι ή στο παιδικο!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως ημασταν απο την αρχη της αποψης οτι το παιδι πρεπει να ειναι στο δωματιο του και στο κρεβατι του, και απο 3 μηνων κοιμοταν στη κουνια της στο δωματιο της...

 

Σε γενικες γραμμες δεν ειχαμε προβληματα με τον υπνο ευτυχως, βεβαια ειναι και στο παιδι, αλλα πιστευω πως καλο ειναι να μαθαινει απο μικρο οτι ο καθενας εχει το δικο του κρεβατι...

 

Ξερω την περιπτωση μιας γνωστης που ειχαν το γιο τους που πηγαινε Γυμνασιο να κοιμαται ακομα στο ιδιο δωματιο με τους γονεις (και οχι λογω ελλειψης χωρου, αλλα λογω ηλιθιοτητας της μανας) :shock::shock: ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πιστεύω το εξής: με το να παίρνουμε το παιδί στο κρεββάτι μαζί μας όποτε κλαίει, το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να διαιωνίζουμε το πρόβλημα - αυτό του φόβου, γιατί γι'αυτό κλαίνε - αντί να το βοηθούμε να το ξεπεράσει. Γιατί, αυτό που τους περνάμε είναι: φοβάμαι στο δωμάτιο μόνος μου, η μαμά με παίρνει μαζί της, άρα έχω δίκιο που φοβάμαι. Δε θέλω να σας υποδείξω τί να κάνετε, ούτε θέλω να δημιουργήσω στρατόπεδα. Υπάρχουν διάφορες τεχνικές, οι οποίες από όσο έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, θεωρούνται κατακριτέες και βάναυσες από πολλές μαμάδες. Τί είναι όμως χειρότερο? Η αγάπη της μάνας είναι μια και δε 'χάνεται' με το να το αφήσουμε λίγο να κλάψει για να καταλάβει ότι αν μείνει λίγο παραπάνω στο κρεββάτι του και τελικά κοιμηθεί εκεί δε θα πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι γινεται οταν το κλαμα δεν σταματαει; Εγω οσες φορες δοκιμασα να την κοιμισω στο κρεβατι της ξυπναει μετα απο λιγο και σπαραζει. Μπορει να κλαιει ασταματητα, δεν κανω πλακα. Και κλαιει με τσαντιλα. Την παιρνω αγκαλια (το ζηταει επιμονα) και την κανω βολτες μεσα στο δωματιο. Μολις ηρεμισει την ξαναβαζω κι αρχιζει το κλαμα με ακομη μεγαλυτερη τσαντιλα.. Αν κοιμηθει στην αγκαλια μου και την ξαναβαλω κοιμισμενη ξυπναει αμεσως και ξαναρχιζει (ακομη και εν υπνω ειναι σε εγρηγορση) και κει ειναι που δεν ηρεμει καθολου. . Το απιστευτο ειναι πως μολις ακουμπισει το κεφαλακι στο δικο μας κρεβατι κοιμαται σε δευτερολεπτα. Εδω σας θελω...Τι κανουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει και να μπορείς όμως να το αφήσεις να κλαίει. Κι εγώ το άφησα, εννοείται ότι δεν ήθελα να μάθει μαζί μας. Εγώ είμαι και μαία, τρομάρα μου, και τα λέω σε άλλες αυτά. Αλλά όταν ήρθε το δικό μου τα κατάπια τα πτυχία. Το παιδί μου έκλαιγε 4 ώρες!!!! Δεν το ξανάκανα γιατί με έβλεπα για Δαφνί. Υπάρχουν μαμάδες που το κάνουν και δεύτερη βραδιά και τρίτη. Μπράβο τους! Εγώ απλά δεν μπορώ και θα ψάξω για άλλον τρόπο. Υπάρχουν επίσης και μαμάδες που φρίττουν στην ιδέα να μοιραστούν κρεβάτι με το μωρό και λένε ότι είναι πολύ κακό που όμως ποτέ δε χρειάστηκε να βρυκολακιάσουν τις νύχτες γιατί υπάρχουν μωράκια που κοιμούνται σαν αγγελούδια.

 

Σολ, ξέφυγες από το θέμα...

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Jean, σίγουρα αφού η κατάσταση πάει τόσο μακριά, πρέπει να την ηρεμήσεις πριν ξεκινήσεις κάθε καινούργια προσπάθεια...η μικρή σου είναι και σχετικά...μεγάλη και δεν έχω εμπειρία για να σε βοηθήσω ή να προτείνω κάτι. Με το μικρό μου είχα παρόμοια κατάσταση μέχρι τους 8 μήνες. Μετά, σε συνεργασία με τις κοπέλες στον παιδικό, ξεκινήσαμε το control crying technique (κοιμάται και στον παιδικό και τους δυο πρώτους μήνες έπρεπε να τουν κουνάνε στα χέρια για να πάει για ύπνο), 'ταλαιπωρηθήκαμε' για περίπου 10 μέρες, και τώρα κοιμάται μόνος του, χωρίς κλάμματα. (σημείωση: μένουμε Αγγλία και οι τακτικές αυτές είναι αρκετά διαδεδομένες και καθόλου κατακριτέες). Ίσως να το σηζητήσεις με την παιδίατρο μήπως μπορεί να προτείνει κάτι. Ϊσως κάποια άλλη μανούλα να έχει ζήσει κάτι παρόμοιο, το έχει ξεπεράσει και να μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή. Όπως και να'χει, να χαίρεσαι τη μικρή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι γινεται οταν το κλαμα δεν σταματαει; Εγω οσες φορες δοκιμασα να την κοιμισω στο κρεβατι της ξυπναει μετα απο λιγο και σπαραζει. Μπορει να κλαιει ασταματητα, δεν κανω πλακα. Και κλαιει με τσαντιλα. Την παιρνω αγκαλια (το ζηταει επιμονα) και την κανω βολτες μεσα στο δωματιο. Μολις ηρεμισει την ξαναβαζω κι αρχιζει το κλαμα με ακομη μεγαλυτερη τσαντιλα.. Αν κοιμηθει στην αγκαλια μου και την ξαναβαλω κοιμισμενη ξυπναει αμεσως και ξαναρχιζει (ακομη και εν υπνω ειναι σε εγρηγορση) και κει ειναι που δεν ηρεμει καθολου. . Το απιστευτο ειναι πως μολις ακουμπισει το κεφαλακι στο δικο μας κρεβατι κοιμαται σε δευτερολεπτα. Εδω σας θελω...Τι κανουμε;

ΥΠΟΜΟΝΗ! Ακούστε με και μένα! Εχετε μωρά παιδιά! Θα έρθει η ώρα που μόνα τους θα πάνε στο κρεβατάκι τους. Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν στο δικό σας, που να χτυπιέστε και να παρακαλάτε δηλαδή! Οταν νιώσουν έτοιμα θα πάνε, προς το παρόν ειναι μωρά παιδιά που δεν μπορούν να εκφράσουν αυτό που νιώθουν (άσχετα αν μιλάνε ακατάπαυστα) :D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και να μπορείς όμως να το αφήσεις να κλαίει. Κι εγώ το άφησα, εννοείται ότι δεν ήθελα να μάθει μαζί μας. Εγώ είμαι και μαία, τρομάρα μου, και τα λέω σε άλλες αυτά. Αλλά όταν ήρθε το δικό μου τα κατάπια τα πτυχία. Το παιδί μου έκλαιγε 4 ώρες!!!! Δεν το ξανάκανα γιατί με έβλεπα για Δαφνί. Υπάρχουν μαμάδες που το κάνουν και δεύτερη βραδιά και τρίτη. Μπράβο τους! Εγώ απλά δεν μπορώ και θα ψάξω για άλλον τρόπο. Υπάρχουν επίσης και μαμάδες που φρίττουν στην ιδέα να μοιραστούν κρεβάτι με το μωρό και λένε ότι είναι πολύ κακό που όμως ποτέ δε χρειάστηκε να βρυκολακιάσουν τις νύχτες γιατί υπάρχουν μωράκια που κοιμούνται σαν αγγελούδια.

 

Σολ, ξέφυγες από το θέμα...

 

Όχι δεν ξέφυγες, έχεις δίκιο, είναι και κάποια παιδιά που είναι λίγο πιο εύκολα στον ύπνο και προσαρμόζονται γρήγορα. Είναι και αυτός ένας παράγοντας. Εμένα έκλαιγε το πολύ 20 λεπτά, μετά κουραζόταν και μόλις τον (ξανά)ξάπλωνα τον έπαιρνε ο ύπνος αμέσως. Αν έκλαιγε και μένα 4 ώρες, δεν ξέρω, μπορεί να τα αντιμετώπιζα διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΗ![/b] Ακούστε με και μένα! Εχετε μωρά παιδιά! Θα έρθει η ώρα που μόνα τους θα πάνε στο κρεβατάκι τους. Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν στο δικό σας, που να χτυπιέστε και να παρακαλάτε δηλαδή! Οταν νιώσουν έτοιμα θα πάνε, προς το παρόν ειναι μωρά παιδιά που δεν μπορούν να εκφράσουν αυτό που νιώθουν (άσχετα αν μιλάνε ακατάπαυστα) :D

 

Είναι σίγουρο αυτό; Έχω μια φίλη που μέχρι που τέλειωσε το Λύκειο κοιμόταν με τους γονείς της, μιλάμε για σχεδόν αρρωστημένη σχέση βέβαια και οι δύο αδερφές και οι γονείς στο ίδιο κρεβάτι, απορώ πώς χωράγαν κατ'αρχήν.

 

Τέλος πάντων, εμένα χτες κοιμήθηκε πρώτη φορά μαζί μας, είχε πυρετό και έκλαιγε συνέχεια. Δε θέλω να το συνεχίσω και ελπίζω να τα καταφέρω. Πάντως, μέχρι χτες έκλαιγε, τον έπαιρνα αγκαλιά και περίμενα να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου. Αν ήταν ανήσυχος έβγαινα απ'το δωμάτιο, πήγαινα στο σαλόνι, καθόμουν στον καναπέ για λίγο, μετά πάλι βόλτα (στο σκοτάδι αυτά). Μετά από κάποια ώρα, γέρνει, τί θα κάνει, και τον πάω στο κρεβάτι. και αν συνεχίζει να κλαίει επανάληψη

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια φίλη που μέχρι που τέλειωσε το Λύκειο κοιμόταν με τους γονείς της, μιλάμε για σχεδόν αρρωστημένη σχέση βέβαια και οι δύο αδερφές και οι γονείς στο ίδιο κρεβάτι, απορώ πώς χωράγαν κατ'αρχήν.

 

 

Το πως χωραγαν ειναι το τελευταιο που μας απασχολει εδω... Μιλαμε για παθολογικες καταστασεις που χρηζουν αμετρητες ωρες ψυχαναλυσης. sorry κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια φίλη που μέχρι που τέλειωσε το Λύκειο κοιμόταν με τους γονείς της, μιλάμε για σχεδόν αρρωστημένη σχέση βέβαια και οι δύο αδερφές και οι γονείς στο ίδιο κρεβάτι, απορώ πώς χωράγαν κατ'αρχήν.

Το πως χωραγαν ειναι το τελευταιο που μας απασχολει εδω... Μιλαμε για παθολογικες καταστασεις που χρηζουν αμετρητες ωρες ψυχαναλυσης. sorry κιολας...

 

καλέ, τί σόρι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και όντως υπάρχουν τα σημάδια αυτής της διαδικασίας σε όλους (κυρίως στους γονείς πάντως νομίζω). Αυτό ήταν το παράδειγμα που με έκανε να μη θέλω να φέρω το παιδί στο κρεβάτι. Πολύ ακραίο παράδειγμα βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσεις λέτε για τα παιδιά...μια γνωστή μας 35 χρονών κοιμάται ακόμα με τη μάνα της!!! Ο αρραβωνιαστικός της την παράτησε 3 μήνες πριν το γάμο γιατι της ειπε οτι τελικα δεν θέλει να μείνει πάνω απο τη μάνα της και εκείνη δεν δέχτηκε!:shock:

Γι'αυτό λέω οτι οταν δεν χωράει άλλο στο πορτ-μπεμπέ το βλαστάρι μου να παει στο δωματιάκι του :lol::lol: βλεποντας και κάνοντας βέβαια...μην μιλάω απο τώρα!

Link to comment
Share on other sites

το γιο μου τον εβγαλα απο το δωματιο μου 2,5 χρονων γιατι ειμουν εγκυος στο δευτερο παιδακι μου,και επρεπε να κοιμαται το μωρο στη κουνια.δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα,προσαρμωστηκε αμεσως,πολλες φωρες το βραδυ κλαιει,αλλα σηκωνομαι παω στο δωματιο του,τον χαιδευω τον φιλαω και ξανακοιμαται κατευθειαν,ποτε δεν τον πηρα στο κρεβατι μου.πριν απο δυο μηνες,ειχανε γαμο στη γειτονια μου,και εστρωναν το κρεβατι και επεζαν μπαλοτες ολο το βραδυ,και φοβηθηκε ο γιος μου,και ετσι τον πηρα πρωτη φορα να κοιμηθει στο κρεβατι μας,τι επακολουθησε μετα...

καθε βραδυ ξηπναγε και ερχοταν στο κρεβατι μας,τον σηκωνα και τον ξαναπηγαινα στο δικο του,το εκανα 2-3 μερες,την τεταρτη μερα που ξαναηρθε σηκωθηκα τον μαλωσα,του επεξα και μια στο κολο και τον ξαναπηγα στο κρεβατι του.την πεμπτη μερα ξυπναω το πρωι και τον βρηκα να κοιμαται στο πατωμα,για να μην μας ξυπνησει και τον παω παλι στο κρεβατι του.αυτο εγινε ενα ολοκληρο μηνα,ενα μηνα ειχα να κοιμηθω γιατι εκανα βολτες απο την κρεβατοκαμαρα μου στο παιδικο δωματιο.αλλα ποτε δεν τον ξαναπηρα στο κρεβατι μου,και ουτε προκειτε να τον ξαναπαρω.

αυτο ειναι οτι χειροτερο για το παιδι.οταν θα πανε σχολειο τι θα κανουμε δηλαδη,θα πηγαινουμε και εμεις απο πισω τους.τα παιδια πρεπει απο μικρα να ξεκολανε απο τη φουστα της μαμας τους,για να μην μας ΒΡΙΖΟΥΝ μεθαυριο οι νυφες μας,και να λενε οτι δεν μπορουν χωρις της μαμαδες του.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, αν και δεν ξέρω αν κάνω σωστό ή λάθος... κοιμάμαι πολλές φορές στον καναπέ και με τα δύο μωρά.... Είναι πιο κοντά στο δωμάτιό τους το σαλόνι και έτσι έχουμε παραχωρήσει την κρεβατοκαμαρα στο μπαμπά... Προτιμώ να ξαπλώσω στον καναπέ και να τις έχω πρόχειρες για θηλασμό, παρά να σηκώνομαι κάθε τόσο για να τις πάρω από το κρεβάτι...

Που και που όμως καταφέρνω να ξεκλέψω λίγες ώρες και να πάω στο κρεβατάκι μας να κάνουμε αγκαλίτσα... και πολύ μου έχει λείψει αυτή η αγκαλίτσα...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...